Sign in to follow this  
Followers 0
choli

Anghel Iordanescu, Emeric Ienei, Tudorel Stoica si Dumitru Dragomir, atacati dur de Mihai Stoica

6 posts in this topic

Managerul Stelei, Mihai Stoica, a organizat o conferință de presa in care le-a atacat virulent pe fostele glorii steliste, Anghel Iordanescu, Emeric Ienei si Tudorel Stoica, precum si pe seful LPF, Dumitru Dragomir, pentru că acestia l-au criticat pe el si echipa antrenată de Laurentiu Reghecampf.

Unele aprecieri facute de Dragomir la adresa impresarului Anamaria Prodan, sotia antrenorului Reghecampf, reprezintă jigniri la adresa familiei tehnicianului, consideră oficialul stelist.

"Ceea ce s-a intamplat in ultimele zile, deja intrece orice limita Fotbalul e un sport al misoginilor. Recunosc că nici mie nu imi convine cand o reprezentantă a sexului frumos vine să mă intervieveze, pentru ca mă rog, poate am idei preconcepute, incerc să mi le schimb, dar eu mă maturizez mai greu. Recunosc că si eu am avut retineri de femei devenind agenti de jucatori sau manageri de cluburi. Dar de aici si pană la a jigni o femeie la modul la care a facut-o presedintele LPF, care astazi spune că nu a mancat usturoi si că nu ii miroase gura. Ba nu, a jignit-o in ultimul hal si jignind-o pe Anamaria Prodan, a jignit familia antrenorului nostru, antrenor care a reusit intr-un timp foarte scurt să aducă o echipă să joace la parametri maximi, iar cel care a iesit cu pieptul bombat si s-a laudat cu asta a fost Dumitru Dragomir. La mine nu mai este chestia că a jignit familia unui colaborator, a jignit familia unui prieten. Ana are trei copii si este foarte urat să discuti la modul asta si este si mai urat să nu recunosti că de fapt la ea ai facut referire. Eu unul, indiferent de cat de rau de gură sunt, niciodată in viata mea nu aș putea să jignesc o femeie", a spus Stoica.

Managerul echipei campioane ii aminteste lui Dragomir că este angajatul cluburilor, care ii asigură un salariu de 180.000 de euro. Stoica a afirmat că presedintele ligii si-a pierdut vocatia de "oracol" si că a dat dovadă că "nu stapaneste atat de bine fenomentul" fotbalistic, după ce s-a indoit de calitățile atacantului italian Federico Piovaccari

"Îi pun in vedere domnului Dragomir un singur lucru: este angajatul nostru. Cei 180.000 de euro, care inseamnă pentru multi peste opt miliarde de lei vechi salariu net, ii incasează domnul Dragomir pentru că noi am hotarat asta, cluburile. Apropo, domnul Dragomir, Piovaccari, pe care oracolul din Balcesti, care in ultima perioadă dă cam strambe, spunea că nu are ce cauta intr-o echipă de fotbal. Piovaccari a marcat golurile decisive pentru calificarea acestei echipe in grupele Ligii Campionilor. Piovaccari este golgeterul echipei si in competitia interna deci domnul Dragomir nu stapaneste atat de bine fenomenul. Îl auzeam inaintea meciului cu turcii că ii batem de le sună apa in cap, iar după aia spune că nu avem nicio sansa Zice omul că e oracol", a declarat Stoica.

Urmatorul om de fotbal intrat in vizorul lui Stoica a fost fostul jucator si antrenor al Stelei Anghel Iordanescu, pe care managerul l-a acuzat că a vrut să-i "fure" echipa lui Ciobanul impreună cu mai multi generali.

"Iordanescu atacă jucatorii Stelei, iar cea mai bună perioadă a Stelei a fost cu Tatu in teren. El este singurul jucator cu procentaj de sută la suta Iordanescu care atat ca jucator, cat si ca antrenor a facut multe pentru Steaua, este cu adevarat stelist. Nu ar fi normal ca după un esec să iasă si să discute la modul asta. De ce niciodată Ilie Dumitrescu, Miodrag Belodedici, Marius Lacatuș nu au atacat Steaua, de ce aceiasi oameni care au alte interese atacă Steaua, de ce atacă Steaua non-stop, cel care in afara acestei linguseli cotidiene, a vrut să fure echipa lui Ciobanul? Iordanescu a vrut să fure echipa in cardășie cu generali. ȘTiti ce se alegea de echipa asta? Se alegea praful, pentru că nimeni nu avea nici bani, nici Dorinta de a investi pe care a avut-o Gigi. Gigi este mult prea inteligent ca să nu realizeze că oamenii acestia incearcă să-l linguseasca incearcă să-l lucreze. Iordanescu ne-a explicat incontinuu că Bourceanu si Pintilii nu au ce cauta, că trebuie un mijlocaș care să dribleze", a afirmat Stoica.

Oficialul stelist a ironizat unele confuzii de nume pe care le-au facut Iordanescu si antrenorul care a cucerit Cupa Campionilor Europeni, Emeric Ienei, de-a lungul timpului. Fostii tehnicieni ai echipei din Ghencea emană "rautate" si nu sunt alaturi de actuala formatie, crede Stoica.

"Anghel Iordanescu, Emeric Ienei, oricand pot avea orice parere, eu spun doar atat că emană rautate si nu e in regula Atunci inseamnă că nu sunt alaturi de noi macar sufleteste. Pentru performantele pe care le-au realizat au fost facuti generali ai Armatei Romane. Ca să ajungi general al Armatei Romane trebuie să ai niste merite extraordinare. Au câștigat Cupa Campionilor Europeni, nicio legatură cu Armata Romana Astea sunt niste chestii anapoda. Anghel Iordanescu a devenit parlamentar, am inteles că parlamentarul cu cea mai slabă activitate dintre toti. Asa scrie presa, dacă minte presa, inseamnă că mint si eu. Să se hotarască este politician, este tată de antrenor, este analist, este stelist care critică toate rezultatele proaste ale noastre si niciodată nu are un cuvant bun de spus despre noi? Oamenii ăștia nu stiu trei jucatori de la echipe europene dacă ii intrebi. Anghel Iordanescu ne explică de Pintilie, dar Ilie Pintilie nu e la Steaua. Ni s-a explicat de Costin Cosma, adică Cosmin Contra. S-a discutat de Di Caprio, «mare atentie la Di Caprio», spunea nea Imi Ienei, dar era Di Canio, Di Caprio tocmai se scufunda", a spus managerul.

El a avut un mesaj si pentru fiul lui Iordanescu, tehnicianul Edi Iordanescu, care de asemenea s-a exprimat critic la adresa Stelei: "Au stat si au asteptat pană cand am pierdut meciul cu Stuttgart cu 5-1 si după aia au iesit si au criticat in permanență. Oameni care nu au putut să promoveze in Divizia B. Asa au ajuns celebre echipe ca Unirea Tarlungeni. Edi Iordanescu să demonstreze la Targu Mureș că este antrenor sau la Fortuna Brazi, că si pe ala l-am auzit după meciul cu Stuttgart că e umilitor. Nu, umilitor este să promoveze Tarlungeni, cand toată lumea este cu tine. Umilitor este să te bată Satu Mare, umilitor este să egalezi in prelungiri la Arad, umilitor este să fii pe locul opt din 12 echipe in Liga a II-a. Nu mai vorbiti de Steaua. Umilitor este să te bată Twente in dublă manșă si Haifa 5-0, nu 5-1 Stuttgart".

Tudorel Stoica a criticat minimizarea de catre Stoica a performantelor pe care generatia sa le-a obtinut, inclusiv cucerirea trofeului Cupei Campionilor Europeni, iar oficialul ii transmite că nu are nicio calitate să-l vorbească de rau.

"Pe mine mă atacă Tudorel Stoica. Ce a facut Tudorel Stoica in ultimii 20 de ani, după ce a abandonat activitatea competitionala Care a fost cariera lui, ce echipe a antrenat, ce echipe a manageriat, ce performante a facut ca să vorbească la modul asta atat de urat? Eu sunt un parvenit? Nu, eu sunt un om care a intrat primul la facultate pe tara care a terminat cu 10 facultatea, care a facut performante peste tot pe unde a fost si care are niste cunostinte fotbalistice. Eu am curaj cu oricine din presa din fotbal să dam orice test si să vedem cine are cunostinte mai mari decat am eu. Să vedem cine stie ce stiu eu despre fotbalul european, mondial, despre fotbalul din Zimbabwe si cine a fost golgeter in Slovacia", a replicat Mihai Stoica.

El a continuat să sustină că performanta Stelei din anii 80 a fost obtinută cu echipe fară multi jucatori straini, in timp ce formatia pregatită de Reghecampf se confruntă acum cu selectioante mondiale.

"Performanta obtinută de Steaua la mijlocul anilor 80 este magnifica dar este obtinută in niste conditii speciale. Nu putem face comparatie intre ce era inainte de 1989 si ce e acum. FC Barcelona avea doi jucatori straini, pe Schuster si pe Archibald. Dacă intrebi pe cineva pe stradă cine e Archibald, iți spune că e ajutorul lui Robin Hood. Noi jucam acum cu selectionate mondiale, care au bugete de 500 de milioane, de 400 de milioane. Schalke 04 a luat vedeta Milanului", a mentionat Stoica.

SURSA: MEDIAFAX

Edited by choli

Un magar care distruge imaginea Stelei mai mult decit oricine. Cind vrei sa desfintezi tot ce-i mai bun in istoria clubului trebuie ca-ti lipseste o doaga sau ca acesta e de fapt interesul ta : sa distrugi clubul. Numai Becali a putut fi in stare sa angajeze un astfel de om!Si pentru ca el a facut gresala asta tot el ar trebui sa o repare si asta cit mai repede!

2 TABERE ...

Una reprezinta traditia si istoria clubului ...

Cealalta reprezinta prezentul ...

Nu stim cine va fi viitorul si cum va arata el ...

Ambele tabere au si parti bune dar si bube ... Unii mai mult ca ceilalti ..

Oricum frumos ar fi sa se evite pe viitor criticile din pozitia statului pe banca in parc ...

Implica-te la club ... educa pe cei tineri si apoi critica constructiv ...

Chiar nu vad ce parti bune are Memeul :)) serios. Enumera cateva, te rog.

Iertati-l. Omul asta are mintea cat un bob de fasole. Ii bese intr-una.

Edited by Virgil

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0