Virgil

Steaua - Avantul Barsana 4-0 (1-0)

56 posts in this topic

Discutia e foarte ampla. In vreme ce Armata a fost subfinantata incepand cu a doua jumatate a anilor '90, la Interne s-au alocat si inca se aloca fonduri substantiale. Implicit chestia asta a afectat si cluburile sportive si din cate stiu eu o lunga perioada dupa 2000 (nu stiu daca si in prezent mai situatia este aceeasi), centrele de juniori au apartinut de CS. De exemplu, un amic de-al meu (stelist pana in maduva oaselor) a preferat sa-si inceapa cariera de poloist la Dinam0, fiindca in acea perioada acolo gaseai cele mai bune conditii si cei mai buni antrenori din tara.

Revenind la fotbal, a mai contat evident si faptul ca Badea, un securist cerebral, a pastrat mereu relatii bune cu CS Dinamo, spre deosebire de "miserupismul" si grandomania ciobanasului.

Edited by Empyro

Lazar, Rusu, Bejan etc. nu au rupt gura targului nici la Steaua II, nici dupa ce au plecat de la Steaua la Viitorul. De fapt niciunul de la Steaua II. Nici macar Messi de Ghencea, Florentin Matei, care a batut toata Europa sa-si puna in valoare talentul. Nimic.

Bwahahhahahahhahahh :))

Steaua II a avut in primul sezon in Liga secunda 10 meciuri consecutive fara infrangere. A avut cea mai buna aparare, a stans multe puncte si a ajuns pana pe locul 3, unde s-a mentinut o perioada. Asta era la primul sezon in Liga secunda, cu jucatori de sub 20, chiar sub 19 ani. Fara ajutoare de la echipa mare! Pentru ca cei de la echipa mare care au jucat, mai mult au incurat.

Tin minte asa: Lungu- Mustata, Iacob, Ionut Mihai, Filip - Simion, Lazar, Bejan, Albu/Abuzatoaie - Rusu, Bitfoi

Mai intrau Nastasie, Lupu, Vaduva(considerat atunci un fel de Ronaldo, ca era mare mingicar).

Problema a fost ca au facut multe puncte repede. Dupa ce s-au vazut scapati in mare de retrogradare, au inceput sa vanda meciuri. Sigur, nu jucatorii, ci antrenorii si conducerea. Primul meci vandut, mi-aduc aminte, a fost chiar unul impotriva machidonilor de la Sageata Navodari(Sageata Stejaru pe vremea aia), la care mi se pare ca si Gigi cotiza si care cam aveau probleme atunci.

Nimeni din Academia Steaua desfiintata un 2011 si transferata la Hagi si din Steaua II nu a performat inca pe undeva. E dovada clara ca erau doar sperante fara o valoare deosebita si ca nu doar managementul de la Steaua a fost deficitar. Si lipsa lor de valoare. Copii aia, fie nu au avut, fie nu au vrut si nici nu vor.

Mai informeaza-te. Dupa cum am zis mai sus, Steaua II era una din cele mai puternice echipe din Liga secunda dar vindea meciuri. Dupa ce scheletul(Bejan, Lazar, Rusu, Simion, Tosca, Albu, etc.) s-a mutat la Viitorul, devenind rapid scheletul acelei echipe, echipa lui Hagi a promovat in Liga 1.

Cum se numeste asta? Performanta cumva? Ok.

Steaua iti creste cota, dar nu-ti pune in traista daca nu ai ce.

Exemple pozitive sunt Rusescu, Chiriches, Bourceanu, Pintilii, Szukala, Gardos, Kapetanos etc. care au explodat la Steaua, valoric si cota. Tata, Rusescu, Gardos, Popa, Lato, Kape, Szukala etc. au ajuns de la Steaua la nationale.

Hai ca stim cu totii cum se ajunge la nationala. Nu e nevoie neaparat de valoare. E destul sa ai pile la impresari(care te aduc intai la varul/sotul lor, la Steaua) ca apoi se rezolva totul.

Nu degeaba e Marica titular desi nu are echipa.

Pai, cand era la Stuttgart, Marica i-a luat lui Piti o masina nemteasca, nu mai stiu de care. Stuttgartul avea ceva parteneriat cu respectiva firma, jucatorii primind o reducere de 20% din pretul masinii. Marica a cumparat masina pe numele sau si apoi i-a dat-o domnului nea Piti. Si cica de ce e titular?! ARE VALOARE, MA!

Repet, cluburile sportive nu scot jucatori. Scolile private scot jucatori. Cluburile sportive nu dau nici o sansa juniorilor, de aia foarte multe sperante mor repede.

Ajaxul, care are unul dintre cele mai bune, daca nu cel mai bun centru de juniori din lume, scoate pe an 1 maxim 2 tineri care sa poata fi promovati in prima echipa.

E foarte putin dar ei nu se sperie. Continua sa investeasca in juniori, au grija de ei, ii educa, ii joaca, apoi ii vinde. Si nici nu-s disperati sa ii vanda pe sume de zeci de milioane. Ii vand normal pentru ca stiu ca vor mai scoate si ca vor mai vinde. Nu le trebuie toti banii din lume acum, nu le trebuie rezultate acum. Au rabdare si fac totul cu cap. Si uite ca au si succes.

Voi va plangeti ca Rusu nu a ajuns golgheter. Nici nu avea cum sa ajunga. In primul rand ca nu a avut cine sa-l invete fotbal. Tot ce a invatat, a invatat probabil singur. Sau credeti cumva ca statea Leo Strizu cu el sa ii arate cum sa se demarce, cum sa traga sau cum sa loveasca cu capul? DELOC! Prin simplul fapt ca acesti copii au ajuns sa joace in Liga 1 e o performanta. Pentru ca e ei nu s-a ocupat nimeni.

Ajax este la ani-lumina distanta de ceea ce au reprezentat in fotbalul european pana in prima parte a anilor '00.

Cu toate astea, fotbalul romanesc este la ani-lumina de cel olandez.

De la Chivu si partial Radu Stefan, niciun jucator roman nu a mai confirmat in Occident, rezulta o lipsa clara de valoare. Metodele de pregatire la juniori in Romania sunt desuete de vreo 15-20 de ani.

Daca s-ar dori relansarea acestor centre, un prim pas ar fi sa ne scolim antrenorii, preparatorii si staff-ul, apoi sa investim in infrastructura si abia la sfarsit sa incepem sa recrutam copii.

Ma amuz teribil sa numim tinere sperante/talente, jucatori de 23 de ani, cand cei din Vest la varsta aia fac trecerea catre "marea performanta", cand pustii lor de 20 de ani ne umilesc noua jucatori "experimentati" de 27-28 de ani, s.a.m.d.

Sunt convins ca in cazul lui Chiriches, daca n-ar fi trecut prin curtea Benficai, acum in loc de Tottenham se transfera pe la Terek.

https://www.facebook.com/gradinaru.augustin?fref=ts

Sstar..wtf is that ?

Da-i cineva mesaj pe fb ca eu nu posed si sa-i spuna cinva ca deja il luam la scuipat daca nu-si modifica putin comportamentul.

Eu il sustin pe Adrian,are mare dreptate cu academiile cluburilor de fotbal,insa teribilismul pe care il vad si arata unii din "jucatori tineri de fotbal" este exagerat.

Un scurt exemplu vad la toti jucatorii tineri parca se prostesc mintal pe zi ce trece.

Din pacate, nu e vina lui Gradinaru. El se comporta asa pentru ca nu l-a educat nimeni. Nimeni nu l-a invatat ce inseamna sa fii barbat, sa fii om. A juca la Steaua e o realizare, intr-adevar. Dar jucatorii ar trebui sa isi dea si seama ca trebuie sa se comporte exemplar. Nu trebuie sa para niste betivi, niste drogati, cocalari, etc. E de datoria lor sa apere imaginea clubului, nu sa o strice.

Acest copil, din pacate, e un copil. Poate se va maturiza in anii urmatori. Putem doar spera. Asa cum au zis si altii de pe aici, insa, ma uit la straini si mi-e tot mai rusine cu ce e la noi. Dau iar un exemplu de la Ajax pentru ca il cunosc si il cunoaste toata lumea. Viktor Fischer a ales sa se transfere la Ajax desi avea oferte de la Real si de la Man Utd, daca nu ma insel. De la Real sigur. Cand s-a transferat, a dat un interviu frumos, in engleza, in care a spus ca a ales Ajaxul pentru ca acolo poate sa creasca. A fost foarte umil, nu s-a dat mare. Nu a venit imbracat ca un papagal la conferinta de presa, ci normal, curat, cu o camasa si niste blugi.

Din pacate, la noi juniorii nu sunt educati. De aia ajung sa se drogheze, sa umble cu tot felul de petarde, etc.

Edited by Adrian

Adevarat tot ceea ce zici,chiar pe partea asta nu m-am gandit, desi sa-ti spun sincer stiu eu personal(dintr-un exemplu real,dar nu o sa o mai lungesc) ca lor le plac femeile extravagante,care nu prea au legatura cu ceea ce inseamna familie,casa,masa,cratita,copii.De acolo si atatea divorturi la nivelul jucatorilor mai tineri(cu mici exceptii).

Probabil ca inainte de a lucra la ei la nivelul piciorului si capului ar trebui lucrat mai mult la nivel mental,adica prin comparatie cu un jucator adevarat de fobal care an de an este prezent in CL sau EL si are un CV cu ceva nume tineretul roman fata de restul tinerilor din tarile cu putina dezvolatere fotbalistica cauta sa-si faca un nume pe spatele Stelei(lucru care a cam inceput sa ma deranjeze)ori vii aici si vomiti sufletul din tine,ori ramai la Chiajna sau Braceni sau cine ste ce bombe.

Din pacate discutia a ajung cu totul intr-o alta directie decat topicul prezent si tin sa-mi cer scuze fata de cei de la Barsana,daca este cineva pe forum care citeste.