Virgil

Steaua - Avantul Barsana 4-0 (1-0)

56 posts in this topic

CRT.png

Joi, 26 septembrie, de la ora 20:30, pe stadionul comunal Berceni, judetul Ilfov:

Steaua - Avantul Barsana.

Meciul va fi transmis de Pro TV.

Cea mai mare surpriza a saisprezecimilor Cupei Romaniei, echipa maramureseana Avantul Barsana, nu este tratata ca o mare echipa de rivalii din această faza a competitiei. Steaua nu doreste sa joace cu echipa de Liga a IV-a pe un stadion mare, astfel ca va programa meciul in afara Bucureștiului.

Avantul Barsana joaca in al patrulea esalon romanesc, unde ocupa locul cinci. Adversara Stelei din Cupa Romaniei are un bilant de doua victorii si o infrangere, acumuland sase puncte in clasament. In Cupa Romaniei insa, Avantul Barsana a trecut de Sighetu Marmatiei (8-5), Unirea Dej (2-1), FC Maramures (2-1), Olimpia Satu Mare (2-1) si Gloria Bistrita (3-2). O adevarata performanta.

avantul-barsana.jpg

Este o bucurie foarte mare pentru toti locuitorii din Barsana. De-abia fac fata la telefoanele pe care le primesc. Ne asteptam sa fim insotiti de cat mai mult suporteri, speram chiar ca toti cei 4000 de locuitori sa vină la Bucuresti. Recunosc ca sunt stelist de mic, mi s-a implinit un vis sa joc impotriva echipei mele de suflet. Venim la Bucuresti sa jucam bine, chiar daca nu avem nicio sansa. Venim sa facem un joc bun si sa nu ne facem de ras. Despre scorul din meciul cu Steaua, nu pot sa spun nimic, a spus Teodor Stefanca, antrenor jucator la Avantul Barsana.

Din nefericire pentru maramureșeni, aceștia nu vor avea ocazia sa joace la București. Steaua a luat decizia de a disputa partida pe un stadion mic, din cauza numarului scazut de fani care este asteptat la meci, coroborat cu nivelul ridicat al chiriilor in Ghencea sau pe Național Arena. Astfel, meciul dintre Steaua și Avantul Barsana se va juca joi, de la ora 20:30, pe stadionul comunal din Berceni, Ilfov.

sursa: someseanul.ro/irina maxim

Edited by Virgil

Stadionul din Berceni apartine liderului seriei a III-a din Liga a III-a, ACS Berceni, si e compatibil pentru un astfel de meci. Stadionul are doar 2700 de locuri si nu ar putea satisface intentiilor celor din Barsani, care doresc sa vina in numar mare. In acest caz, Steaua va decide cate bilete va oferi echipei vizitatoare.

stadionberceni.jpg

Edited by Virgil

Va fi tur-retur ? Pe cand se joaca returul daca se va juca ?

Ma intorc in tara pe 14 si ar fi cred ca cel mai frumos cadou pe care-l pot primi inainte de nunta... Sa-i vad pe baieti la lucru.

Va fi tur-retur ? Pe cand se joaca returul daca se va juca ?

Ma intorc in tara pe 14 si ar fi cred ca cel mai frumos cadou pe care-l pot primi inainte de nunta... Sa-i vad pe baieti la lucru.

Va fi un singur meci.

Mi se pare geniala fotografia cu cel ce are pe tricou inscris Pentru Cora !!!

Poate face reclama la vreun hypermarket ! Banuia ca v-a juca in capitala .

Edited by gemanaru

Normal, peluzele dar si suporterii obisnuiti ar trebui sa boicoteze acest meci. Sa vedem cata onoare si verticalitate avem :)

Stai , stai, stai ca n-am inteles . Nu se joaca nici macar pe Ghencea ? Si asta este prea scump pentru o echipa care a incasat vreo 30 de milioane ?Si mai spuneti ca echipa asta are vreo identitate.

o intrebare scurta .... biletele de unde le pot cumpara si eu ? ca am tot cautat cu mai marele google si nu am gasit nimic pe nicaieri :(

La casa de bilete a stadionului pe care se disputa meciul.

Nu poti sa dedici un gol unui hypermarket. Dar prietenei, da.

Cred ca asa o alinta el pe nevasta-sa ca o fi mare cat un hipermarket si intra multi in ea :))

o intrebare scurta .... biletele de unde le pot cumpara si eu ? ca am tot cautat cu mai marele google si nu am gasit nimic pe nicaieri :(

La meciul asta cred ca va sta MM-ul la poarta si le va printa pe loc de pe o imprimanta deskjet. Trebuie sa ne grabim ca se termina draq cerneala si nu mai prindem loc!!! :))

Costea ala mic nu reuseste sa depaseasca o aparare de amatori din Liga a 4-a romana, compusa din politisti si functionari ce se apropie de varsta a doua. Ole ! Grande giocatore !

1:0 min 45... da, dar ii domina tactic... sunt curios daca Steaua stie sa si joace nu doar sa alerge.

Nu inteleg cum a putut ciobanu' sa plateasca 1,4 milioane de euro pe limitatu' asta de Costea.Mi-ar fi si rusine ca jucator profesionist de fotbal sa nu am nicio realizare tehnica contra unor amatori...

"Fundasul de fier", "defensiva betonata", "a fost ofsaid dar trebuia sa nu ridice steagul" ca ala a fost baietas si a venit la meci tocmai de la Barsana si trebuie rasplatit cu o situatie 1on1 cu portarul pe langa palinca de dupa meci. Cadrele cu un Reghe serios dand indicatii jucatorilor au fost condimentate cu glume de prost gust precum Steaua face economie in ultima vreme si n-ar putea sa faca acelasi lucru ca prin '64 cand au 'donat' tricourile dupa un meci din cupa.

mediapro strikes again.

Edited by Alex314

Cu ceva mai mult antrenament, Costea si Tatu ar putea intra in lotul adversarilor de astazi. Bine, nu stiu daca ar putea fi titulari... :))

Eu dup capul meu, cand il vad pe Mihai Costea asta hmmzzz, chiar nu pot sa-mi explic, ori are ciuda Reghe pe el pentru ce s-a intamplat la Craiova, ori chiar este limitat ca jucator si trebuie pus la spalat ghetele celorlalti jucatori,altfel nu-mi explic cum din atatea ocazii ratezi tot si Kapetanos din jumatate de ocazie da 3 goluri :(fular-campionii

Tot raul spre bine. Era prea frustrant ca Avantul Barsana sa joace in Ghencea cu Steaua si sa mai si spere la vreo minune. :)

Berceni a fost teren neutru si a aratat foarte bine, din cate s-a vazut la TV. Am ramas surprins. La un astfel de meci, nu stiu daca veneau 4-5 mii, avand in vedere ca s-a disputat si joi.

Despre joc, parca a fost o miuta. Costea a ratat din toate pozitiile, unghiurile si cu toate partile corpului, mai putin cu mana, dar nici cu mana nu e sigur ca ar fi inscris. :)

A fost caterinca la maxim. Si comentatorii de belea. De ex., era min 17 si unul a zis: "e minutul 20, aproape 30" :)))). Parca era de la emisiunea aia "Spargatorii de ras" de pe sport.ro. Demult nu am mai ras atat la un meci de fotbal.

In rest, V. Barsana si suporterii ei au aratat ce inseamna vointa, dorinta, decenta, rspectul si bunul simt la romanul nevirusat de fan-fitze importate si insolenta citadina. Oameni simpli, dar bogati spiritual si sufleteste, care stiu sa se bucure de ce au si sa-l respecte. Au oferit o lectie de bun simt tuturor celor care au privit acest meci si au vazut si ce s-a petrecut in jurul lui. Cinste lor!

Edited by xray

din cauza ca s-a jucat in berceni nu am vrut sa ma duc la meci (din aceleasi motive ca si Peluza Sud) dar pana la urma am cedat datorita dorintei tatalui meu de a merge cu mine la meci...a fost o gluma totul ... jocul lui Mihai costea,interventia targii pe teren,atmosfera din tribuna...m-am simtit ca la un meci de fotbal intre 2 comune nu mi-a placut deloc....PS: jos palaria in fata suporterilor din barsana ca era 0-0 sau 4-0 cantau si se simteau bine(ca adevaratii ultrasi daca ma intelegeti)

Kapetanos si-a aratat valoarea in numai 45 de minute, marcand doua goluri. E drept ca apararea aglomerata a Avantului a dat batai de cap rezervelor Stelei. Numai un jucator cu cap a inteles ca poate marca sutand de la semidistanta si acesta a fost Radut. Nu inteleg de ce Cristea, un jucator plafonat, care parca a uitat sa joace este preferat unui tanar talentat ca Radut. Si ce salariu are, a venit cu pretentii omul.

De Costea numai spun nimic, decat ca parca era popa prostu'

da, frumos civilizat etc...insa nu ma misca cu nimic.

prefer galeriile adevarate...

da, frumos civilizat etc...insa nu ma misca cu nimic.

prefer galeriile adevarate...

N-ai inteles nimic :) Tu nu observi cu ce placere canta ? Isi sustin echipa chiar daca stiu ca n-au vreo sansa, eu ma bucur foarte mult cand ii vad parca resimt frumusetea fotbalului , aia din povesti de demult.

Edited by gio_stgloria

ba da, am inteles exact ce trebuie. insa nu vad locul, si rostul celor imbracati in straie traditionale cantand melodii maramuresene intr`o tribuna de stadion, la un meci, fie el si din cupa.

la meciurile lor din Liga a 4 a poate merge, la meciul asta eu am zis ca nu.

in fine, e parerea mea. oamenii au venit la spectacol si au tot dreptul sa se manifeste cum vor.

mai tii minte pe los platanos?

Edited by Dj