silviuonline

Demers pentru a bloca domeniul www.fcsteaua.ro

33 posts in this topic

Choli , a scris un user mai sus : "(i) Că numele de domeniu inregistrat de parat este identic sau similar astfel incat să producă confuzie cu o marcă cu privire la care reclamantul are drepturi;" - asta este la nivel "axiomatic".

Cu toate astea se poate avea in vedere notorietatea site-ului fcsteaua.ro , precum si vechimea lui. Daca nu ma-nsel antedateaza site-ul oficial al clubului.

nu ai inteles ce vreau sa spun :) am sa explic dupa meci

Ideea e in felul urmator; Daca ei vor ataca in instanta si vor cere drepturi asupra domeniului, cei de la RoTLD vor da castig de cauza lor, fiind o marca inregistrata, fiind o marca mai veche decat e site-ul acesta au tot dreptul s-o faca.

In schimb sper ca va exista moralitate si intelegere, dar daca vor fi doar oameni rai care sa vrea sa distruga totul, atunci o pot face. Legile ii ajuta, drepturile privind marcile inregistrate sunt foarte stricte si ei pot sa faca orice.

Ce nu inteleg de unde a venit prejudiciul, site-ul acesta ofera dreptul la libera exprimare... Astfel oricine poate pune un articol despre orice, site-ul doar ofera platforma si atat.

Nu va mai stresati aiurea. Nu e prima oara cand se incearca blocarea fcsteaua.ro. Nu s-a reusit pana acum, nu se va reusi nici de acum inainte.

Iar cei de la club stiu foarte bine treaba asta, e doar un exercitiu de imagine si nimic mai mult.

Tin minte ca am avut o discutie cu Costi si Tiberiu in care eu eram de parere ca nu e necesar sa amestecam politicul cu sportul si nu eram de acord sa punem pe prima pagina subiecte legate de Rosia Montana. Pare-se ca cineva a lucrat peste capul nostru si ulterior a scos articolul la fel de repede cum l-a bagat.

In mod normal, as fi fost de acord sa tratam subiectul, dar noi suntem site de sport / suporteri si repercusiunile ne pot afecta serios (n.r. cazul de fata).

Nu este un subiect politic, e social, iar articole de interes major au fost postate dintotdeauna.

Eu nu vad care este prejudiciul de imagine. fcsteaua.ro nu a pretins niciodata ca este site-ul oficial al Stelei, din contra, scrie chiar mare "site-ul suporterilor". Apoi mai intervine o chestiune spusa si de cei de mai sus, "FC" nu vine neaparat de la "fotbal club" ci poate veni si chiar vine de la "fan club".

Site-ul oficial al Stelei este steauafc.com si toata lumea ar trebui sa stie asta, suporteri, presa, etc. Iar daca cei din conducerea Stelei aveau o problema cu acest lucru, trebuiau sa faca demersuri legale inca de la inceput sau intr-o perioada relativ scurta, site-ul acesta este inregistrat de 11 ANI. Sau ar fi putut sa intervina si sa incerce sa cumpere domeniul de la cei care l-au inregistrat pentru ca s-au intamplat lucruri de genul acesta in Romania de-a lungul timpului si nu doar in Romania.

Singura problema a lor cu acest site este ca pe acest site sunt demascate actiunile lor ilegale, si faptul ca Steaua este sechestrata ilegal de niste indivizi. Steaua nu poate fi cineva, Steaua nu poate fi o mana de infractori, Steaua suntem noi!!!

Edited by Ivanski

Eu nu vad care este prejudiciul de imagine. fcsteaua.ro nu a pretins niciodata ca este site-ul oficial al Stelei, din contra, scrie chiar mare "site-ul suporterilor". Apoi mai intervine o chestiune spusa si de cei de mai sus, "FC" nu vine neaparat de la "fotbal club" ci poate veni si chiar vine de la "fan club".

Site-ul oficial al Stelei este steauafc.com si toata lumea ar trebui sa stie asta, suporteri, presa, etc. Iar daca cei din conducerea Stelei aveau o problema cu acest lucru, trebuiau sa faca demersuri legale inca de la inceput sau intr-o perioada relativ scurta, site-ul acesta este inregistrat de 11 ANI. Sau ar fi putut sa intervina si sa incerce sa cumpere domeniul de la cei care l-au inregistrat pentru ca s-au intamplat lucruri de genul acesta in Romania de-a lungul timpului si nu doar in Romania.

:huh: Deci e imposibil sa faci o confuzie intre fcsteaua si steauafc. Ok...