ADRIAN0808

PRELUARE Steaua

35 posts in this topic

Seara Buna ,

Am lecturat topicele De ce sa scapam de GB? si Cum sa scapam de GB?

Idei si idei .

Mai vin si eu cu una, care poate va starni zambete sau ironii, dar imi asum lansarea ei !!!

Ca tot e la moda " banutu la buzunar" ...

Ce parere aveti ... orice idee sau completare este bine venita.

Eu am schitat doar cateva idei ... sper sa fie cele mai importante, dar sigur pot fi imbunatatite sau modificate ....

Scrise pe hartie arata cam asa :

1 . PRELUARE CLUB

Constituire Asociatia FC NEW Steaua 2014

Statut Conturi Conducere Etc

La aceasta asociere pot participa toti aceia, persoane fizice si juridice care doresc sa contribuie la preluarea (si apoi administrarea ) Clubului Steaua de la GB

Conditii de participare : depunerea unei sume de minim 1000 Euro in contul indicat , suma reprezentand valoarea unei actiuni ( deci 1000 Euro = 1 actiune/pers juridica sau fizica).

Durata acestei actiuni de strangere a participantilor sa fie de 365 zile incepand cu Ziua Z .

Dupa Ziua Z + 365 in termen de 30 zile sa se finalizeze preluarea clubului ceea ce inseamna :

--- societatea FC Steaua Bucuresti SA --- RO15224430 asa cum este inregistrata la RECOM si cum apare inregistrata la LPF/FRF/UEFA etc . Cu conturile aferente . Ne asiguram sa nu fim inselati

--- palmares

--- sigla + culori ( insemnele clubului)

--- baza materiala ( daca exista)

--- drepturi federative asupra jucatori/staff/personal care activeaza in club la data mentionata daca nu se vor vinde toti pana atunci

--- orice altceva mai tine de club ( un avocat bun ne poate ajuta)

Preluare sa se faca fie prin preluare integrala 100% fie prin preluarea unui pachet majoritar de minim 75% ( in caz ca avem complicatii)

Noii actionari ( asociatii) vor depune banii intr-un cont escrow in care se vor stipula pentru ce anume se depun banii, ( cautati pe net ce este si ce presupune contul tip escrow ) in caz ca operatiunea va esua dupa cele Z + 365 + 30 zile, fiecare isi va putea recupera banii ( asta pentru a avea o transparenta si a nu fi acuzati de alte manevre ).

Evident ca intre fiecare actionar si FC NEW Steaua 2014 se va intocmi un contract in baza caruia va deveni membru al asociatiei si se va mentiona contributia si tot ceea ce trebuie, conform legilor .

2. DUPA PRELUARE ( daca va reusi ) constituim adunarea generala din toti participantii la operatiune si hotaram :

--- angajam un presedinte ( un mare antrenor/jucator al Clubului --- Lacatus / Hagi / Dumitrescu etc

--- angajam un director financiar

--- angajam un director administrative + restul de personal administrative

Le stabilim atributiile fiecarora.

Apoi incepe partea mai grea si ne organizam dupa modelul FC Barcelona sau un club care are o astfel de organizare tip socios .

Apoi angajam director general .

Apoi conducere tehnica + staff

Apoi vedem in ce stare este lot-ul si ce trebuie adus si imbunatatit

Si mai departe .. speram ca ne vom putea descurca .

Ce ziceti ?

Merita sa visam la asa ceva ?

Este posibil sa realizam acest lucru ?

Gasim in randurile noastre ale suporterilor avocati, economisti, juristi sa ne ajute in acest demers ?!!!

Putem strange cateva zeci de milioane de euro . Va trebui sa avem bani si de functionarea clubului ( salarii, cantonamente, deplasari . Etc ) pentru 2 “ 3 ani

Evident ca va trebui promovare eveniment + pregatire + + + + + + ne gandim si stabilim fiecare pas

?!!!!!

Nu.

Nu veti aduna nici macar 10 de oameni care sa dea 1000 de euro fiecare.

Chiar daca veti strange 10 milioane de euro (deci cu maxim 10.000 de actionari-platitori), nu veti putea cumpara echipa.

Acest thread e inutil. Poti verifica ce s-a intamplat cu AISS, care isi stabilea obiective MULT, MULT mai normale si mai usor de indeplinit...

Sfatul meu e sa te alaturi Fratiei Stelistilor Adevarati Care Nu Mai Merg La Meciuri Dar Dau Lectii Alora Care Merg, aia e singura solutie pentru inlaturarea lui nea Gigi. Succes!

cu toata admiratia pt timpul petrecut in a scrie si toata admiratia pt idee, din pacate este imposibil.

iti dau un singur motiv:

Cine administreaza new Steaua?

de ce as dona 1 euro intr-un cont in care maine ar putea sa nu mai existe?

Salut

@choli

Conducerea se stabileste ..

Evident ca vor trebui atrase niste nume care sa nu prezinte dubii ( fosti jucatori/antrenori la Steaua) se poate gasi o astfel de modalitate ...

Cat despre banii platiti am mentionat cum vor fi administrati :

"Noii actionari ( asociatii) vor depune banii intr-un cont escrow in care se vor stipula pentru ce anume se depun banii, ( cautati pe net ce este si ce presupune contul tip escrow ) in caz ca operatiunea va esua dupa cele Z + 365 + 30 zile, fiecare isi va putea recupera banii ( asta pentru a avea o transparenta si a nu fi acuzati de alte manevre )"

Contul tip escrow este o operatiune bancara prin care 1 sau mai multi deponenti depun o anumita suma in acest cont deschis la o banca aleasa. De acei bani se poate atinge administratorul acelei organizatii numai la termenul enuntat la deschiderea contului si numai pentru acea sau acele operatiuni financiare aprobate de respectivii la data deschiderii si numai in intervalul mentionat a se face operatiunea respectiva. Ulterior daca nu se realizeaza ceea ce s-a stabilit initial banii se intorc in conturile de unde au venit ... deci in conturile depunatorilor initiali ...

Deci totul poate fi controlat .... Si se pot pune N conditii ...

Vise taica,in tara asta multi abia fac in 4-5 luni 1k euro si oricum nu lasa ciobanu fabrica de bani.

Singura speranta ar fi fost sa nu ne fi calificat in grupe si sa nu fi existat national arena.

Edited by Nimerod

ok, nu am stat sa confirm cele scrise de tine, te cred deoarece vad ca esti informat.

Avand in vedere ca 99% dintre fostii mari stelisti (cu 2 exceptii care imi vin acum in minte - Ladislau Boloni si Tudorel Stoica) ii sunt apropiati actualului proprietar al clubului, crezi ca am putea gasi minim 5-6 legende cu trecut curat si prezent nepatat? daca da, ai putea da cateva nume?

Apoi, marea majoritate a romanilor ""mor de foame"", chiar crezi ca s-ar gasi atatia oameni pentru a strange suma ceruta de becali...care acum, la ora asta, avand in vedere performanta Stelei de a se califica in CL, va cere pe club undeva la 100 milioane euro - cel putin.

@ choli

Ai spus cateva lucruri fff la obiect.

1. Referitor la fostele glorii... multi le ridica in slavi dar din ce spui tu ... sunt cam dati cu ciobanul ... minus cei enumerati de tine ... poate mai adaugam si pe Marcel Raducanu si or mai fi cativa ...

2. Cred ca gasim 20k oameni dispusi sa faca ceva imposibil ...oricum poate acest fel de proiect ii va atrage mai mult pe cei care vin la stadion si nu prea se inghesuie sa strige si sa urle impotriva lui becali .

3. Va fi un instrument de presiune pentru becali, mai mare decat 2000 de suporteri care striga pleaca ciobane ...

4. In plus poate ca becali nu vrea sa vanda pentru ca ar vinde clubul tot unui sacal ... gen ( Copos/niculae/Nicolae/siman/mititelu/porumbelu/mitica/nasu/hrebenciuc etc ...) astia ar rade de el ... Lasa ba ca ii dovedim noi pe astia ... Dar poate ca la 15-20k de suporteri ar gandi altfel ... mai ales daca l-am lasa si pe el acolo cu o participare cat mai mica posibil , dar fara sa mai aiba pretentii de conducere sau alte chestii ... Doar sa-i propunem poate copiilor lui ca pot fi asociati ... ( are 3 fete parca) ...

In astfel de cazuri e mai indicat sa te faci frate cu dracu pana treci puntea ... desi nu prea se merita in cazul asta ....

In alta ordine de idei trebuie sa luptam cu armele lui ... banul ... daca il vom strange....

Edited by Empyro

@ choli

Ai spus cateva lucruri fff la obiect.

1. Referitor la fostele glorii... multi le ridica in slavi dar din ce spui tu ... sunt cam dati cu ciobanul ... minus cei enumerati de tine ... poate mai adaugam si pe Marcel Raducanu si or mai fi cativa ...

Marcel Raducanu, daca nu ma insel locuieste in Germania si nu cred ca l-ar interesa sa vina in noroiul din Romania

2. Cred ca gasim 20k oameni dispusi sa faca ceva imposibil ...oricum poate acest fel de proiect ii va atrage mai mult pe cei care vin la stadion si nu prea se inghesuie sa strige si sa urle impotriva lui becali .

Ma indoiesc profund, in AISS, nu am fost in stare sa platim o amarata de cotizatie de 10 lei/luna. Cei care au bani nu arunca cu ei pe geam, in special ca proiectul ar veni din partea fcsteaua.ro

3. Va fi un instrument de presiune pentru becali, mai mare decat 2000 de suporteri care striga pleaca ciobane ...

Din potriva, ne-ar lua in deradere si ar face misto de proiectul nostru oriunde ar putea, presa de sport s-ar plictisi repede de proiectul nostru si nu ar mai vb despre proiect. daca nu avem sustinere media orice actiune este destinata esecului

4. In plus poate ca becali nu vrea sa vanda pentru ca ar vinde clubul tot unui sacal ... gen ( Copos/niculae/Nicolae/siman/mititelu/porumbelu/mitica/nasu/hrebenciuc etc ...) astia ar rade de el ... Lasa ba ca ii dovedim noi pe astia ... Dar poate ca la 15-20k de suporteri ar gandi altfel ... mai ales daca l-am lasa si pe el acolo cu o participare cat mai mica posibil , dar fara sa mai aiba pretentii de conducere sau alte chestii ... Doar sa-i propunem poate copiilor lui ca pot fi asociati ... ( are 3 fete parca) ...

becali nu vinde deoarece pt moment Steaua este jucaria lui prin care este bagat in seama de catre media si vacuta de muls banii, acum fiind la puscarie, nu mai are cine aduce bani acasa, ia de la Steaua...nu vezi ca au ajuns in club zeci de milioane de euro (numai intr-o luna) si nu se face niciun transfer?

De ce crezi ca vrea Reghe sa plece? din cauza asta..

Ideea e una foarte buna, dar tine de domeniul stiintifico-fantasticului. Nimeni nu da in Romania 1000 de euro pentru asta. Daca era un club dintr-o tara civilizata cu salarii mult mai mari decat aici ar fi mers ideea asta. Dar in cazul de fata in care majoritatea romanilor iau salariu doar pentru a spune ca au luat salariu, ca oricum n-au ce sa faca cu el, e un lucru imposibil.

Referitor la treaba cu abstinenta de la meciuri : nici macar asta nu merge, 50-60% dintre microbistii bucuresteni sunt stelisti, dintre care sub 10% au renuntat la a mai merge la meciuri. Ce faci cu restul de oameni care nu vor sa inteleaga nici in ruptul capului ca puscariasul nu a facut si nu face nimic bun?

Daca stam sa analizam fiecare lucru in parte vedem urmatoarele :

1. Cu protestele nu merge (suntem o mana de huligani,alcoolici,derbedei,drogati), ba chiar sunt luate si la misto.

2. Degeaba nu mergem la meciuri, sunt oricum altii care merg orice ar fi(nu o zic de parca as vrea ca lumea sa mearga la meciuri, eu unul nu mai merg decat moca,nici atunci.)

3. Clubul nu poate fi cumparat de la condamnat decat pe vreo suma astronomica. Fara Steaua n-ar mai avea motive televiziunile sa-l bage in seama.

Sunt 2 solutii :

1. Steaua sa fie suspendata din cupele europene ceva vreme iar apoi retrogradata. Astfel nu va mai putea face atat de multi bani

Editare: Fara astfel de afirmatii!!!

Edited by Marius Mihet

Vise taica,in tara asta multi abia fac in 4-5 luni 1k euro si oricum nu lasa ciobanu fabrica de bani.

Singura speranta ar fi fost sa nu ne fi calificat in grupe si sa nu fi existat national arena.

Nu este normal sa optezi pentru un rau: "sa nu ne fi calificat", sa realizezi ca inotam in aceiasi mocirla! GB este bun atata timp cat nu va iesi pe sticla in flash interviuri si nu in ultimul rand cand exista opinii ostile impotriva lui!

Am spus si ma repet: nu internetul il va inlatura pe Cioban de la Steaua, ci prezenta faptica in inima peluzei, unde poti sa iti strigi nemultumirea! Aici topicurile anti Cioban devin bancuri seci si deja devine un factor iritant pentru cititorii acestui site! Voi nu credeti ca s-au facut destule pomelnice si fara nici un rezultat?

Nu este normal sa optezi pentru un rau: "sa nu ne fi calificat", sa realizezi ca inotam in aceiasi mocirla! GB este bun atata timp cat nu va iesi pe sticla in flash interviuri si nu in ultimul rand cand exista opinii ostile impotriva lui!

Am spus si ma repet: nu internetul il va inlatura pe Cioban de la Steaua, ci prezenta faptica in inima peluzei, unde poti sa iti strigi nemultumirea! Aici topicurile anti Cioban devin bancuri seci si deja devine un factor iritant pentru cititorii acestui site! Voi nu credeti ca s-au facut destule pomelnice si fara nici un rezultat?

offtopic

Edited by choli

Nu vreau sa fiu rau dar imi lasati impresia unii din voi ca aveti prea mult timp liber.

Pe linga faptul ca ideea e ceva peste domeniul stiintifico-fantasticului nu pot sa nu ma intreb: cum poti prelua drepturile federative ale jucatorilor cu 20-30 mil euro cind, daca citez transfermarkt.de numai aceste costuri s-ar ridica la 42 mil +?

Ce te mai faci ca odata cu activul preiei si pasivul iar din ce imi amintesc sunt citeva zeci de milioane datorie catre ala?

Nu e mai plauzibila ideea infiintarii unei noi echipe? Daca tot se spera in adunarea a cel putin 10.000 de persoane care isi permit luxul de a bloca 1.000 euro in perioada asta.

Prea complicat pentru o tara ca Romania(ma refer financiar vorbind). In schimb plauzibil mi s ar parea sa facem o echipa noua, a suporterilor care sa inceapa dintr-o Liga inferioara(uitati-va la Timisoara). Sincer sa fiu eu cred ca este un motiv pentru care nimeni nu cumpara Steaua. Eu am dubii ca ciobanu' are palmaresul,stemele vechi si etc. A mai fost discutata chestia asta si in trecut insa niciodata nu s a venit cu o dovada cum ca Steaua de acum are palmaresul. Acum 2 ani, Armata a dat in judecata Steaua pentru palmares.. da stiu nu s a mai auzit nimic de atunci dar nu cred ca acesta era scopu' ci sa se mai scoata niste bani de la creditor.

Nu vreau sa fiu rau dar imi lasati impresia unii din voi ca aveti prea mult timp liber.

Pe linga faptul ca ideea e ceva peste domeniul stiintifico-fantasticului nu pot sa nu ma intreb: cum poti prelua drepturile federative ale jucatorilor cu 20-30 mil euro cind, daca citez transfermarkt.de numai aceste costuri s-ar ridica la 42 mil +?

Valoarea aia e pur orientativa, rar spune adevarul. Uite, Tanase joaca ca o cizma si valoreaza 3 milioane. Banel era si el cotat la 3 milioane la un moment dat dar nimeni intreg la minte nu ar fi dat atata pe el.

Valoarea aia e pur orientativa, rar spune adevarul. Uite, Tanase joaca ca o cizma si valoreaza 3 milioane. Banel era si el cotat la 3 milioane la un moment dat dar nimeni intreg la minte nu ar fi dat atata pe el.

Stiu foarte clar ca sumele de pe site-ul respectiv nu sunt decit orientative. Si 30 mil sa fie si deja se duce "bugetul" preluarii.

Edited by _Answer_

Helloo baietiii ...

Eu vorbesc de preluarea clubului ...

In momentul in care ai o entitate formata din 20k suporteri ce s-au organizat si vor sa preia clubul, cred ca va fi greu sa ii faca fata . Mai ales daca au si o sustinere materiala ...Plus ca cei 20k cu siguranta vor mai atrage inca pe atatia la un anume moment ....

Daca ajungem sa ne impiedicam la drepturile federative ale jucatorilor ... problema asta se poate rezolva simplu : se pot imparti drepturile federative intre club si o terta parte ( in cazul asta GB). Dar nu cota de piata a jucatorilor de pe transfermarkt.de sau de aiurea este problema noastra acum ...

Cat priveste datorii ... acum , dupa bilantul depus la sf. lui dec 2012 ar fi undeva la sub 60mil ron adica vreo 15 mil euro ... Datorii care e posibil sa fie si catre alte entitati nu numai catre GB.

Probabil ca dupa transferul lui chiriches aceasta datorie va scade sub 9 mil euro la sfarsitul lui 2013 ...

Deocamdata au trecut doar cateva luni de puscarie ... dupa cum se pare a cam epuizat toate caile de eliberare/regim de munca afara/ etc ... deci viata va fi grea cel putin pana in vara viitoare.... si presiunea creata ar putea sa fie speculata de un eventual cumparator inteligent ....

Intrebarile le-am pus la sf. postului !!!!

Vrem ?

Putem ?

Ne bagam ?

Sunt sigur ca pe langa milioanele de saraci ai Romaniei se gasesc si cel putin 300k de oameni instariti ... Avem nevoie doar de 20/30k sa participe la acest proiect .... adica de 10/20% dintre cei instariti ...

mult mai util ar fi sa strangem bani pentru AISS sau altcineva care sa organizeze o campanie de informare a cat mai multa lume despre ce inseamna de fapt Ciobanul pentru Steaua. o campanie care sa insemne inceputul protestului care sa aduca sfarsitul lui la Steaua. in asa ceva eu as baga bani, chiar si 1000 de euro.

altfel chestia asta cu preluarea clubului mi se pare la fel de utila ca si cautarea raspunsului la intrebarea "ce faci daca vei castiga 1 milion de euro la loterie?" in afara de a discuta nu vad ce altceva ar putea iesi din asta

te rog ai grija la limbaj

Edited by choli

20.000x 1000= 20.000.000

Ce iei de banii astia?

Probabil ca un vis : Steaua LIBERA !!!

Ce ma disperati ca nu da nimeni bani bla bla. EU AS DA BAH 1000 EURO. AS DA SI 2000. Pentru ca sunt o investitie bre. Sunt ferm convins ca pentru aia 2000 as scoate 4000. Eu am incredere in brandul Steaua. Si ca mine sunt multi. Dar nu se plang pe forumuri. Problema este alta: NEOMUL NU VINDE, DEOCAMDATA.

Edited by Bodanel

Probabil ca un vis : Steaua LIBERA !!!

Cum a zis Bodanel si eu as da mai mult de 1000. Ideea mea era ca 20 mil e prea putin, si daca strangi cum ai zis tu tot e prea putin. Mi se pare utopic, aTata tot

Pe lumea asta ... si in vremurile astea ... cam aproape totul este de vanzare .

Problema este sa gasesti momentul propice tranzactiei .... si ca vanzator si cumparator ...

Asa cred si eu ca 20k sunt putini ... probabil ca s-ar strange mult mai multi ...

Importante sunt : ideea, oamenii, mesajul, determinarea, implicarea ..... restul se aduna pe parcurs .... ca un bulgare care se rostogoleste la vale ....

Nu ai cum sa gasesti atatia oameni sa se implice financiar, scuze daca-s mai sceptic, experienta de viata asa-mi zice.

Ideea s-a mai dezbatut acum cativa ani, live, in toiul protestelor, iar obiectivul era strangerea a 10 mil euro, suma putandu-se obtine din donari minime de 1000 euro. Daca Hagi venea spre ex cu 500 000 normal ca primea mai multe actiuni decat unul care a donat 1k. Insa dupa un studiu primordial s-a renuntat datorita numarului celor interesati adica implicit fondurilor. O alta problema majora erau suporterii de tipul lupilor moralisti, gen Alexandru H.

E bine ca se dezbate, dar nu, nu exista nicio sansa. Nu pot sa dau nume dar credeti-ma ca s-au implicat oameni dedicati iar studiul de fezabilitate a esuat lamentabil. Dupa cum am mai zis, nu prea se mai poate face absolut nimic. O ultima solutie ar fi ca puscariasul s-o comita odata atat de tare incat sa calce pe bataturi si pe unul cu 2 neuroni in cap. Iar atunci daca s-ar dezlantui jihadul intr-adevar ar fi greu sa mai reziste. Sunt sanse minime sa se intample asa, dar asta e, e vineri seara si imi permit si eu sa fiu putin mai visator :)

Ideea s-a mai dezbatut acum cativa ani, live, in toiul protestelor, iar obiectivul era strangerea a 10 mil euro, suma putandu-se obtine din donari minime de 1000 euro. Daca Hagi venea spre ex cu 500 000 normal ca primea mai multe actiuni decat unul care a donat 1k. Insa dupa un studiu primordial s-a renuntat datorita numarului celor interesati adica implicit fondurilor. O alta problema majora erau suporterii de tipul lupilor moralisti, gen Alexandru H.

E bine ca se dezbate, dar nu, nu exista nicio sansa. Nu pot sa dau nume dar credeti-ma ca s-au implicat oameni dedicati iar studiul de fezabilitate a esuat lamentabil. Dupa cum am mai zis, nu prea se mai poate face absolut nimic. O ultima solutie ar fi ca puscariasul s-o comita odata atat de tare incat sa calce pe bataturi si pe unul cu 2 neuroni in cap. Iar atunci daca s-ar dezlantui jihadul intr-adevar ar fi greu sa mai reziste. Sunt sanse minime sa se intample asa, dar asta e, e vineri seara si imi permit si eu sa fiu putin mai visator :)

Da, ma, din cauza mea nu ai strans 10 milioane de euro. Aveai un proiect asa de solid ca ti l-a demantelat unu' de pe net intr-o postare plictisita. Atat de plictisita ca nici nu mai imi amintesc cand si ce am scris. Dar probabil a fost ceva super nimicitor de am reusit sa conving zecile de mii de romani sa nu-ti dea 1000 de euro.

Nu stiti pe ce lume traiti. Visatori? Eu zic sa va pastrati aia 2 neuroni, ca vin zile grele si ar fi pacat sa ii folositi prea repede...