Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Fernando Varela

9 posts in this topic

s_33_varela_2013.jpg

Numele si prenumele: Fernando Lopes dos Santos Varela

Data nasterii: 26.11.1987

Locul nasterii: Cascais

Inaltimea: 1,82 m

Nationalitate: Capul Verde, Portugalia

Pozitia: aparator

Picior: drept

Valoare de piata: 2.000.000 €

Numar pe tricou: 33

Roș-albastrii au reusit să umple golul lasat de Vlad Chiricheș! Presati de timp, cei din Ghencea au reluat ieri negocierile cu Vasluiul pentru Fernando Varela, stoperul de 25 de ani. Pretul de transfer: 1,25 milioane de euro!

Desi initial a fost speriat de solicitarile financiare ale clubului moldav, ale jucatorului, dar si ale impresarului sau, Mihai Stoica a luat iarăși legatura cu Adrian Porumboiu pentru continuarea tratativelor.

Motivul? Cehul Vit Benes, de la Jablonec, varianta agreată de MM, nu a fost pe placul lui Ciobanul, iar pină la transmiterea listei UEFA mai erau doar 48 de ore.

Astfel, de la Jilava, patronul si-a dat pină la urmă acordul pentru finalizarea tranzactiei. Asadar, Varela va semna azi cu Steaua in schimbul a 1,25 milioane de euro, sumă ce include si TVA-ul.

240.000 euro / an

Jucatorul, care are 25 de selectii in echipa natională a Insulelor Capului Verde, pentru care a si marcat de 3 ori, va incasa in Ghencea un salariu lunar de 20.000 de euro, cu 2.000 mai mult decit avea la Vaslui.

În plus, el va primi 50.000 de euro la semnatura in vreme ce impresarul sau va incasa aceeasi bani. În aceste conditii, avind in vedere leafa lui, e greu de crezut că Varela va fi rezerva lui Gardos

E pe profilul lui Chiricheș

Un alt argument care demonstrează că africanul a fost adus ca să fie titular e asemanarea sa cu Vlad Chiriches Varela are 1,82 metri, fiind cu doar un centimetru mai scund decit Chiriches si evoluează pe postul de stoper stinga, cu toate că este dreptaci.

Edited by Virgil

Virgil,

Inteleg ca ne trebuie rezerva la Gardos si Szukala. OK, e clar ca trebuie dublate posturile. Dar baiatul asta e foarte nesigur si banii sunt prea multi. Oricum 1,4 milioane de euro s-au facut doar cu tergiversarea si telenovelizarea lui Chiriches(foarte bine de altfel ca le luam banii evreilor englezi, ca oricum primisera imens de la Real), dar parerea mea e ca puteau fi investiti in altul.

Wesley in schimb e super c-a venit.

Ionut Neagu e si el foarte bun. Sper sa se acomodeze.

Daca vor fi jucati Parvulescu si Rapa, daca-si revine motoreta Popa si din accidentare Chipciu eu devin optimist!

Ati facut o achizitie bună cu Varela. La Vaslui era poreclit Varela-bariera, rar treceau mingile de el. Ce-i drept, dacă era să aleg dintre el si Celeban, mereu il alegeam pe polonez. :D Îi urez baftă la noul club. A fost un profesionist cat a jucat la noi.

http://www.gsp.ro/fotbal/Liga-1/MM-a-anunt...uro-407681.html

Pe Varela am platit un milion de euro, preț in care este inclus si TVA-ul. Ei au cerut altă suma dar am respectat ceea ce a zis patronul nostru.

Am facut economii de 380.000 de euro. Chiar vorbeam cu Gigi si spuneam că dacă el ar fi fost liber, am fi cedat mult mai usor si probabil plateam mai mult pe ei", a spus Mihai Stoica la Fotbal Club de la DigiSport.

Asta e drept, ca Gigi arunca cu banii aiurea. :))

"Fernando Varela, operat cu succes!

Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca jucatorul Fernando Varela, care suferea de hernie inghinala si hernia sportivului, a fost supus, marti seara, unei interventii chirurgicale, la Spitalul Wellington, din Londra. Interventia a fost efectuata de catre Prof. Dr. Ernest Schilders si medicul clubului nostru, Dr. Flavian Aramitu, iar in cadrul acesteia au fost reparate si intarite structurile rupte, printr-o incizie minima.

Capitanul Stelei isi va incepe perioada de recuperare, estimata la 5-6 saptamani, imediat dupa operatie, conform protocolului stabilit!"

12376285_1240710815944942_60759048708489/>

Sursă: Fotbal Club Steaua Bucuresti

Fernando Varela a fost desemnat de Gazeta Sporturilor STRĂ‚INUL ANULUI 2015!

699897-varela.jpg

Fernando Varela a cîștigat trei trofee în 2015, an în care a devenit și primul căpitan străin din istoria Stelei.

Edited by xray

df9db2c2a5734eb1b0b5defe77c0cd04.png

FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord cu PAOK FC pentru transferul lui Fernando Varela, fostul capitan al Stelei semnand un contract valabil pe trei ani. Fundasul a ajuns vineri dupa-amiaza in Grecia si a parafat intelegerea cu echipa alaturi de care va evolua in turul III preliminar al UEFA Champions League.

A strans 177 meciuri si 12 goluri pentru Steaua in toate competitiile, participand activ la castigarea a doua titluri, o Cupa si doua Cupe ale Ligii (nu a evoluat in finala ultimei editii, din cauza unei accidentari), iar pe parcursul sezonului 2015-2016 a fost capitanul echipei. Pentru reprezentativa Capului Verde a evoluat de 33 de ori, reusind sa inscrie trei goluri.

Site-ul fcsteaua ii multumeste lui Fernando pentru contributia extraordinara avuta la castigarea a doua titluri, o Cupa a Romaniei si a doua Cupe ale Ligii in cei aproape trei ani petrecuti la Steaua si ii ureaza mult succes in continuare!

Să auzim numai de bine, Fernando Varela!

Articol: Multumim, căpitane Varela!

Mesajul lui Varela

Fernando Varela a oferit ultimul sau interviu in calitate de jucator al Stelei in exclusivitate pentru www.steauafc.com.

Fernando, aventura ta la Steaua s-a incheiat dupa aproape trei ani. Cu ce amintiri ramai?
Sincer, nu imi vine sa cred ca s-au terminat acesti trei ani de vis pentru mine. Mi-a fost mai greu in primele sase luni, cand au existat multe critici si se spunea despre mine ca nu sunt de nivelul Stelei. Dar, usor-usor, cei care m-au adus mi-au dat incredere si am devenit un jucator de baza al echipei. Am castigat 5 trofee cu Steaua si am marcat 12 goluri pentru aceasta echipa. Cred ca este un bilant bun.
Ce a insemnat pentru tine sa joci pentru Steaua?
A fost o mandrie pentru mine sa imbrac tricoul Stelei. Acest club m-a ajutat sa imi cresc nivelul enorm, deoarece am descoperit aici jucatori incredibili, atat la nivel de caracter, cat si ca profesionalism. Iar atunci cand exista aceste calitati, rezultatele nu intarzie sa apara. 
Cu ce asteptari mergi la PAOK? Ce speri sa realizezi acolo?
Am asteptari foarte mari, dar, in primul rand, trebuie sa ma recuperez cat mai repede dupa accidentarea suferita in cantonamentul din Olanda. Dupa aceea, sper sa joc foarte bine si sa obtin performante bune cu PAOK si macar un trofeu.
Care a fost cel mai frumos moment al tau la Steaua?
Cel mai frumos moment a fost castigarea primului titlu de campion cu Steaua, dupa victoria de la Cluj, cu Universitatea. A fost primul meu trofeu si faptul ca jucasem destul de putin nu a mai contat. Am simtit cat de important este pentru echipa acel campionat.
Ce a insemnat pentru tine faptul ca ai fost primul jucator strain care a purtat banderola de capitan al Stelei?
A fost o mandrie si o placere foarte mare sa port banderola de capitan al Stelei. Sincer sa fiu, nu m-as fi asteptat niciodata sa am parte de aceasta onoare, mai ales ca eram de doar doi ani la Steaua si am fost primul strain care a purtat banderola la aceasta echipa. Pentru acest lucru trebuie sa le multumesc lui Constantin Galca, Mirel Radoi si Laurentiu Reghecampf, care au crezut in mine si in faptul ca trebuie sa fiu capitan.
Ce mesaj ai pentru suporterii Stelei?
Stiu ca sunt suparati in legatura cu aceasta situatie a siglei. Dar eu consider ca ei trebuie sa isi demonstreze iubirea fata de echipa in momentele dificile si sa lase deoparte aceasta situatie a marcii. Steaua a obtinut performante extraordinare atunci cand suporterii au fost in numar mare la stadion. Este mult mai usor sa joci si sa obtii rezultate mari atunci cand ai un stadion plin!
Ce mesaj ai pentru fostii tai colegi, atat jucatori, cat si membri ai staff-ului?
Sa se respecte intre ei in continuare, sa fie o familie in teren si atunci cand intra in teren sa aiba cea mai mare incredere, deoarece joaca la Steaua si asta le asigura intotdeauna un plus fata de celelalte echipe. Le multumesc tuturor celor din staff-ul echipei, deoarece m-au ajutat foarte mult in cariera si m-au facut un jucator mai bun. A fost o onoare pentru mine sa cunosc si sa fac parte din familia Stelei, motiv pentru care pot spune ca voi sustine Steaua pana la moarte!

Sursa: FC Steaua Bucuresti

Fernando Varela a ținut să-și ia la revedere printr-un mesaj publicat pe pagina sa persoanlă de facebook. Postarea a fost scrisă, de către internaționalul din Insulele Capului Verde, in limba română.

Au fost 3 ani de vis. Aici am trăit cei mai frumoși ani din viața mea, de până acum. Am râs, am plâns și m-am bucurat timp de 3 ani. A fost o mândrie și o plăcere să joc la o echipă atât de mare, cu suporteri incredibili, care m-au incurajat și m-au felicitat mereu.

Le mulțumesc colegilor, staff-ului medical, antrenorului și conducerii. Au fost 3 ani unde am crescut enorm ca jucător. Mulțumesc familiei Steaua, mulțumesc România! Steaua până la moarte!, a fost mesajul publicat de Varela pe contul.

Articol: 

Varela: A fost o onoare sa fac parte din familia Stelei!
Edited by xray

Sign in to follow this  
Followers 0