Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Discutii despre FCS

10 posts in this topic

@Lari

• am nenumarate probleme cu conducerea clubului Steaua, inclusiv cu GGB si MMS
  • cand am fost redactor aici i-am atacat in nenumarate randuri, si am sarit si eu calul
  • opiniile mele despre ei nu s-au schimbat aproape deloc intre timp
  • daca pe vremuri restul site-ului FCS incerca sa ma tempereze pe mine, remarc cu tristete ca acum violenta de limbaj si ura celor de aici a depasit cote absurde
  • FCS va promova intotdeauna libertatea de opinie si punctele de vedere critice impotriva conducerii
  • acestea fiind spuse, in calitate de director al acestui proiect imi cer scuze ca noi, cei care am fi putut face ceva, am lasat FCS sa se exprime in termeni de "sclav vandut", "babuin", "capusa infecta", si asa mai departe
  • mi se pare deosebit de grav ca anumiti redactori FCS (ii numar printre ei pe Adrian si Fox) au jignit in repetate randuri intr-un mod suburban atat conducerea Stelei cat si familiile lor. A trebuit sa ma justific la nesfarsit pentru ca i-am dat ban lui Fox pentru "Sa ne bagam p**a in MM si in fi-sa, s*****l sa ni-l inghita, sa o facem fericita. Ban si toate cele sa fiu fericit si sa ma simt bine" (parafrazez aproximativ)
  • mi se pare absurd ca am avut de dat atatea explicatii legate de motivele pentru care articolul "managerul" (si altele ca el, daca chiar e nevoie voi lua arhiva la puricat) e mult sub standardele de civilizatie pe care AISS si le-a propus intotdeauna
  • consider absolut normal faptul ca mi-am cerut scuze pentru jignirile suburbane si insultele ca la usa cortului pe care acest site le-a permis
  • consider absolut normal sa existe un dialog cu orice oameni implicati in viata clublui (inclusiv GGB, MMS, liderii PN si PS, etc.) chiar daca de multe ori ni se pare ca ei comit greseli grave si nu suntem absolut deloc de acord cu ceea ce fac ei
  • putem discuta detalii pana in panzele albe, dar cat timp ma voi ocupa de coordonarea acestui proiect voi lucra in spiritul celor spuse mai sus, pentru ca sunt convins ca e singurul mod sa recreem un site civilizat, tolerant, al tuturor suporterilor stelisti, si nu doar a unei parti a lor
  • in momentul in care George Stan SAU CD AISS hotarasc ca altcineva sa preia responsabilitatea pe care o am eu acum, voi da mai departe stafeta fara niciun fel de comentariu sau reprosuri. Cineva mai capabil decat mine sa-si asume responsabilitatea pentru ce e si ce face FCS, foarte bine. Dar s-au terminat vremurile in care aici evident se luau decizii si existau oameni care puteau influenta felul in care acest site se prezenta, iar "at the end of the day" nimeni nu vroia sa-si asume raspunderea pentru nimic

Eu am fost UNICUL care te-a aparat de "radicalii liberi", la inceputul acestui proiect, aducandu-le aminte, daca nu stiau, faptul ca ai fost unul din principalele motoare ale AISS si ale sitului, pe care s-a scris contra Aluia inca din 2004.

Tu ai spus ca i-ai cerut scuze, insa nu ai detaliat. Ai facut-o acum.

- fiecare raspunde personal pentru ceea ce face/scrie.

- intr-adevar, au fost multe articole grobiene contra lui MM;

- i-am rugat in mod repetat pe "mahari" sa ia o decizie cu privire la astfel de articole;

- nu stiu ce e mai grav: faptul ca el a tradat o stare de spirit, sau faptul ca oamenii au reactionat ca "in peluza", ca "pe maidan", la adresa unuia caruia i se facuse statuie pana atunci.

- e o tampenie sa injuri in articole. Materialele despre acest site ar trebui sa faca educatie, sa se explice cu subiect si predicat "ce", "cum", "de ce" (cum ar fi, de pilda, seria articolelor "Steaua - de la MApN la Becali", alea de la "Portret", si altele). Aia ar trebui sa reprezinte baza unui site al suporterilor, in opinia mea. In afara de avancronici, cronici, statistici, etc, materiale cat se poate de necesare.

Opozitia la o conducere dubioasa nu se poate face decat prin "documentare". Manifestele nu pot fi folosite decat atunci cand o groaza de alte lucruri sunt cristalizate.

- nu am nicio problema cu dialogul cu cei de la club. Dar NU de pe pozitii de "ne pare rau de ce-am facut pana acum". Da, e normal sa ne cerem scuze pentru limbajul folosit. Dar atat. Mai ales ca si tu sustii ca ai in continuare probleme cu ei.

- consider incalificabil ca "fosta conducere" a sitului e atacata de, cica, un coleg de-al meu, ca motiv sa ma atace pe mine, ca am atacat managementul dezastruos al clubului, la un articol in care se scria despre... managementul slab al clubului.

Daca respectivul e coleg cu mine (nu stiu ce calitate are si nici nu ma intereseaza), consider ca e un gest de minim respect fata de propria mea persoana sa ma retrag din orice calitate as avea-o aici.

Amnistia contra fostilor banati nu a putut, se pare, corecta gravele carente de caracter al unora (daca tot am ajuns aici, ma declar cat se poate de placut surprins de modul in care se comporta si ajuta fostul banat Redondo. Remarcabil!).

Edited by Empyro
Nu incepe si tu Lari !

empyro, eu nu am inceput nimic. tocmai am terminat.

Eu am fost UNICUL care te-a aparat de "radicalii liberi", la inceputul acestui proiect, aducandu-le aminte, daca nu stiau, faptul ca ai fost unul din principalele motoare ale AISS si ale sitului, pe care s-a scris contra Aluia inca din 2004.

Tu ai spus ca i-ai cerut scuze, insa nu ai detaliat. Ai facut-o acum.

- fiecare raspunde personal pentru ceea ce face/scrie.

- intr-adevar, au fost multe articole grobiene contra lui MM;

- i-am rugat in mod repetat pe "mahari" sa ia o decizie cu privire la astfel de articole;

- nu stiu ce e mai grav: faptul ca el a tradat o stare de spirit, sau faptul ca oamenii au reactionat ca "in peluza", ca "pe maidan", la adresa unuia caruia i se facuse statuie pana atunci.

- e o tampenie sa injuri in articole. Materialele despre acest site ar trebui sa faca educatie, sa se explice cu subiect si predicat "ce", "cum", "de ce" (cum ar fi, de pilda, seria articolelor "Steaua - de la MApN la Becali", alea de la "Portret", si altele). Aia ar trebui sa reprezinte baza unui site al suporterilor, in opinia mea. In afara de avancronici, cronici, statistici, etc, materiale cat se poate de necesare.

Opozitia la o conducere dubioasa nu se poate face decat prin "documentare". Manifestele nu pot fi folosite decat atunci cand o groaza de alte lucruri sunt cristalizate.

- nu am nicio problema cu dialogul cu cei de la club. Dar NU de pe pozitii de "ne pare rau de ce-am facut pana acum". Da, e normal sa ne cerem scuze pentru limbajul folosit. Dar atat. Mai ales ca si tu sustii ca ai in continuare probleme cu ei.

- consider incalificabil ca "fosta conducere" a sitului e atacata de, cica, un coleg de-al meu, ca motiv sa ma atace pe mine, ca am atacat managementul dezastruos al clubului, la un articol in care se scria despre... managementul slab al clubului.

Daca respectivul e coleg cu mine (nu stiu ce calitate are si nici nu ma intereseaza), consider ca e un gest de minim respect fata de propria mea persoana sa ma retrag din orice calitate as avea-o aici.

Amnistia contra fostilor banati nu a putut, se pare, corecta gravele carente de caracter al unora (daca tot am ajuns aici, ma declar cat se poate de placut surprins de modul in care se comporta si ajuta fostul banat Redondo. Remarcabil!).

Raspund in ordine la subiectele pe care le-ai abordat.

Iti multumesc sincer ca mi-ai luat apararea cand putini altii erau dispusi s-o faca. Si n-ai facut-o pe motiv de prietenii sau interese, ci pentru ca ne respectam reciproc si stim ca amandoi vrem atat binele Stelei cat si al acestui site.

Da, n-am detaliat ce i-am spus lui MM, si acum stii. I-am cerut scuze exclusiv pentru atacurile de maidan, pentru injuraturile la usa cortului, si asa mai departe. Nu i-am spus ca noi am gresit si el a avut dreptate, nici pe departe. I-am spus ca noi n-ar fi trebuit sa ne coboram la un asemenea nivel, si-mi sustin parerea. Din cate inteleg, si tu imi dai dreptate. Oricat de impotriva lor ar fi, noi trebuie sa fim un exemplu de demnitate si civilizatie.

Nu stiu cine sunt "maharii". Stiu in mod cert ca o structura decizionala a existat si va exista intotdeauna la FCS. Pana acum ea a fost ad-hoc si obscura, lucru ce a dus la o lipsa de transparenta si responsabilitate. De acum incolo nu va mai fi cazul. Vreau sa vad o persoana care recunoaste ca a gresit cu ceva pe FCS. N-a iesit NIMENI in fata sa spuna asa ceva. Pana acum am vazut numai disculpari si aruncat vina dintr-o parte in alta.

Adrian, Fox, si altii care au publicat articole de rigola au gresit. Cei cu drept de admin care li le-au urcat pe site fara sa traga un semnal de alarma au gresit. Toti oamenii care au permis ca FCS sa se comporte intr-un mod atat de iresponsabil (dintre care primul vinovat ma consider eu) au gresit. Important e ca de-acum incolo sa nu mai repetam aceleasi greseli si sa ne asumam responsabilitatea pentru ce facem.

Sunt de acord ca documentarele, opiniile, editorialele sunt, au fost, si vor fi intotdeauna baza FCS (desi avancronicile/cronicile/stirile/etc. sunt si ele extrem de importante). Le-am multumit tuturor, inclusiv lui Adrian si lui Filip Pindean pentru contributiile lor, unele deosebite, care au contribuit la succesul si la misiunea acestui site. Insa in acelasi timp le-am reprosat "managerul", "Tiganii intre ei", si alte asemenea dejectii. Imi pare rau, alt cuvant mai potrivit nu pot sa gasesc. Atat Adrian cat si Filip Pindean (si-mi cer scuze ca le pomenesc numele cand ei nu au drept de postare aici) au considerat ca tot ce au facut ei la FCS a fost bun, opinie cu care nu pot fi de acord. Daca vor accepta sa se supuna standardelor de decenta si civilizatie pe care ar trebui sa le respectam cu totii sunt bineveniti in aceasta echipa si in aceasta redactie. Dar daca vor da ultimatumuri, vor lupta impotriva ideii de FCS ca site al TUTUROR stelistilor, vor dori sa monopolizeze ce face acest site, atunci va trebui sa ne strangem mainile. Ajutorul oricui e binevenit. In acelasi timp, nu stam in nimeni.

Opinia ta despre dialogul cu cei de la club e practic identica cu opinia mea. O formulez aici inca o data, negru pe alb.

Dezideratul nostru este sa fim in dialog permanent cu toti oamenii care au un cuvant de spus in destinul echipei Steaua, de la patron, la managerul general, la antrenor, la conducerea CSA, la liderii de peluza. Acest lucru va fi facut numai cu pastrarea independentei noastre editoriale. Nu se pune problema sa declaram ca a existat vreun razboi in care "ei" au avut dreptate si "noi" am gresit complet. Dar - in conditiile in care nici nu noi am fost ireprosabili (ba uneori am sarit calul mult de tot) - mi se pare normal ca noi sa facem primii pasi spre o atmosfera mai civilizata, si sa intindem o prima mana.

In ceea ce priveste conducerea clubului, v-am spus si raspunsul lor. Ei considera ca n-au ce discuta cu noi si ca nu ii intereseaza nimic din ce le-am putea spune. In aceste conditii ma indoiesc ca raporturile dintre noi si ei vor putea fi prea stranse in viitorul apropiat. Dar dezideratul acestui site include, in mod irevocabil, dialogul civilizat cu absolut toti factorii de decizie de la Steaua.

Sunt sigur ca si tu ai fost atacat nedrept uneori pentru ceea ce-ai facut aici. Dar te rog sa intelegi frustrarea mea si a altora in conditiile in care acum, cand incercam sa stabilim de ce s-au intamplat anumite lucruri, toata lumea se justifica si nimeni nu iese in fata sa-si asume raspunderea pentru vreo greseala facuta. Eu nu stiu cine a publicat articolele de tabloid, si nici nu ma intereseaza. Dar stiu ca acel trecut reprezinta o perioada de anormalitate in istoria FCS care, atata timp cat am raspunderea pe care o am, nu se va mai repeta.

Te rog sa tii cont de faptul ca amnistia de care vorbesti tu s-a aplicat inclusiv unor oameni ca Empyro si xray care - desi au mai si gresit, ca doar toti gresim si niciunii dintre noi nu suntem perfecti - pana acum s-au comportat admirabil in comparatie cu alti oameni care s-au victimizat in toate felurile posibile, si care au avut putere decizionala in vechiul FCS. Pana si mult controversatul SteauaToronto, chiar daca o mai da ocazional in bara, s-a aratat mai mult sau mai putin capabil sa profite de sansa oferita si sa contribuie la un climat de diversitate si toleranta.

Acea amnistie s-a aplicat uniform, inclusiv lui Gandalf the White (la rugamintea unui redactor) care a ales insa sa nu profite de ea, inclusiv lui Fox, si asa mai departe. In conditiile in care in trecut toata lumea a gresit - unii abuzand de putere si altii recurgand la injurii si insulte pentru ca s-au simtit exclusi si n-au avut la dispozitie niciun mod constructiv de a se implica - nu vad nicio alta solutie decat sa persistam in politica de pana acum, aceea de a scoate - la rugaminte - orice ban dat inainte de 7 august 2013, cu mentiunea ca o a doua amnistie de felul asta nu va mai exista.

Bazandu-ma pe mesajul tau consider ca diferentele de viziune dintre noi sunt minore, si ca putem colabora cu succes. Plecarea ta ar fi o pierdere mare pentru FCS, si sper ca vei ramane si ca vei contribui la relansarea acestui site si la repunerea lui pe o traiectorie mai buna decat cea pe care a avut-o pana acum. Acestea fiind spuse, eu cred ca mi-am facut foarte clare principiile pe baza carora intentionez sa relansam FCS. Cred ca ele reprezinta o pozitie de centru care e in deplina concordanta cu scopul FCS (acela de site al tuturor suporterilor), cu valorile si idealurile AISS (nu le mai repet), si cu marea majoritate a suporterilor stelisti, care sunt mult mai moderati decat multi dintre cei care se dau in spectacol pe forum.

Repet ca sunt dispus in orice moment sa cedez postul de director executiv oricarui om va fi desemnat de catre George Stan sau de catre CD AISS care poate indeplini acest rol cu mai mult succes decat stiu sa o fac eu. Daca acest lucru se va intampla, nu e nicio suparare. Daca nu se va intampla, vom continua sa discutam detaliile si sa corectam greselile si exagerarile din mers, dar disponibilitatea mea de a negocia spiritul propunerilor mele si principiile de baza pe care le-am anuntat si explicat la nesfarsit este nula.

Salut, imi pare rau ca nu am timp sa urmaresc exact discutiile de pe aici.

Ca fondator al acestui site, dar care in ultimii ani am fost extrem de absent din viata lui, nu pot decat sa fiu alaturi de Tiberiu in demersurile lui de a il revitaliza.

Sunt convins ca din multe puncte de vedere, multi utilizatori de baza ai acestui site s-au radicalizat pe buna dreptate. Si eu am fost acolo, m-am radicalizat prin faptul ca a inceput sa imi pese mult mai putin de echipa Steaua, sa nu mai fiu trist la infrangeri, sa nu ma mai entuziasmez la victorii, pentru ca de prea multe ori am simtit ca bucuria sau tristetea imi erau furate de cioban si cei din jurul lui. A fost modul meu de a ma adapta situatiei.

Altii au ales alt mod de adaptare si incet incet acest site a devenit o lupta surda. Nu pot sa spun ca nu ii inteleg. Nu cred ca e nimeni condus de rele intentii.

Ce vreau eu sa spun este ca s-a cazut prea mult in extrem, poate e doar o parere, dar mie nu mi se pare normal sa ajungi sa iti doresti infrangeri ale Stelei.

Un site radical redactat de cativa radicali si urmarit de alti cativa radicali, nu va avea niciodata sansa sa fie luat in seama, mai ales daca apeleaza la limbaj asemanator cu cel al ciobanului.

Nu zice nimeni ca site-ul va deveni unul care sa aprobe orice din partea conducerii, insa nu insemnam nimic daca numai asta facem, daca stam si parca asteptam o infrangere pentru a putea sa ne hranim cu speranta ca asta va fi inceputul sfarsitului lui becali. Consider ca e pur si simplu o strategie pierzatoare.

O sa incerc sa ma implic mai mult in proiectul lui tibi. Eu chiar cred in el pt ca simt ca e ceva mai mult decat 'hai sa sustinem echipa', e o cale prin care acest sits, fcsteaua isi mai poate justifica existenta si numele de site al suporterilor.

Voi raspunde schematic la unele chestiuni, nu numai dintr-o acuta lipsa de timp:

Va multumesc tuturor pentru apreciere si pentru sustinerea de-a lungul timpului. Spun a nu stiu cata oara ca am convingerea ca nu am reprezentat mare lucru in istoria sitului (prin urmare, despre "pierderea" mea ar trebui sa se discute la "coltul vesel", nu pe topice serioase), dar am fost ceva mai vizibil, POATE, decat Azzido, Dragoshel Costi & comp., pe ale caror sacrificii s-au mictionat multi de-a lungul timpului, din pacate, in cele diverse feluri. Unii au facut-o si aseara, vor continua sa o faca si vor fi lasati in pace, astfel ca:

- DECIZIA DE PLECA ESTE IREVOCABILA, intrucat nu pot face parte dintr-o echipa in care se afla indivizi precum "echipa suportersteaua.net", Xray si Empyro, care au dovedit grave carente de caracter. Am explicat ieri seara, nu insist, fiindca nu ma pot intelege in vietnameza cu un cherokee (nu sunt ironic, crede-ma, te rog, dar e singurul mod in care imi pot exprima ideea, in acest moment).

(faza cu suportersteaua.net e pentru cine stie anumite detalii despre acel site, mai ales din perioada protestelor, ori a lansarii aLss)

- nu am nicio problema cu ideile generale ale proiectului, ci cu oamenii care il capuseaza. Deci plecarea mea nu are mare legatura cu tine, Greco (si iti explic pe privat faza cu Facebook-u', de azi-noapte), ci cu reprezentantii tai la moderare.

- nu am acceptat sa colaborez la site nici pentru ca ma stiam cu anumiti oameni, nici pentru ca mi-as fi dorit nu stiu ce functii virtuale (cum sunt multi altii, inclusiv xray si empyro). M-am implicat pentru ca am crezut in valorile promovate de site/AISS si pentru ca oamenii care le reprezentau aveau caracter. Din ambele motive, deci, NU separat.

Acum, nu mai e cazul de asa ceva, fiindca normalitatea inseamna lucruri complet diferite pentru mine si pentru indivizi precum Xray si Empyro. Ei nu au gresit, ei sunt cat se poate de rau intentionati, sunt lucruri complet diferite.

(imi aduc aminte ce spunea Gica Chioru, cu putin timp inainte sa renunte: cei care modereaza trebuie sa aiba ceva experienta de viata, in afara de anumite calitati umane.)

- nu inteleg de ce tot spui ca esti dispus sa fii demis, cata vreme ti-am spus de mai multe ori eu ca am refuzat anumite functii, categoric, de numeroase ori in ultimii 4 ani. Am mai spus de numeroase ori si faptul ca oricare ar fi fost colaborarea mea pentru acest site, ori AISS, nu-mi voi aroga niciodata vreun merit. NU MA INTERESEAZA CINE CONDUCE SITE-UL si AISS-ul, atata vreme cat nu da dovada de lipsa de caracter, de duplicitate, de rea-vointa. Cum s-a intamplat SI aseara.

Nu am fost pila nimanui, nu am avut niciun prieten cu cont pe acest site, nu am intentionat niciodata sa ma imprietenesc cu nimeni pe acest site. Faptul ca mi-am facut amici/prieteni ma bucura, evident, dar acest lucru nu a fost niciodata un obiectiv.

Eu as fi fost cam acelasi, cu sau fara articole pe acest site, cu sau fara comentarii pe site, cu sau fara sa citesc ce s-a scris aici din vara lui 2004. Regret, inca din toamna lui 2009, ca am scris articole brutale. Nu ca ce am scris eu ar fi avut vreo influenta, este un amarnic regret pur personal, atata tot. Atat din ratiuni omenesti, cat si "strategice".

(Marea majoritate a prietenilor mei din viata reala NU sunt amatori de sport, iar acest lucru ma bucura nespus.)

- nu inteleg de ce tot imi vorbesti mie de limbajul suburban.

Nu degeaba ti-am dat link catre un topic despre reorganizarea redactiei, din urma cu vreo 2 ani. Printre principalele chestiuni ridicate de mine personal acolo erau fazele cu limbajul si cu articolele brutale, chestiuni de care m-am legat si aseara. Dar aseara ti-am spus si faptul ca un sistem de valori poate fi incalcat lejer si cu o atitudine civilizata, lucru care, dupa parerea mea, este in plina desfasurare.

- nu inteleg de ce-mi vorbesti de site radical. In acel topic despre reorganizarea redactiei, din urma cu vreo 2 ani, m-am opus fara rezerve unei astfel de directii. Uite LINKUL, inca o data. Am insistat inca dinainte de asa ceva de "cronici obiective" de meci, lucru acceptat fara probleme si de... radicali.

Deci nu inteleg de ce aduci chestia asta intr-o discutie in care eu vorbesc despre lipsa de caracter a unora dintre colaboratorii tai.

- nu inteleg nici de ce imi vorbesti de MoWeed, Adrian si Gandalf. Am spus in repetate randuri ca "fiecare raspunde pentru ce face/scrie". Ani la randul i-am luat apararea lui Azzido in fata lor cand era facut "oaie vanduta" si in multe alte feluri. Sa-ti spuna Costi ce mailuri am primit noi de-a lungul timpului de la Gandalf, referitor la el, si sa-ti spuna tot Costi ce i-am raspuns eu.

Deci ce treaba am eu cu ce au facut/scris ei?

Nu pot decat intui ca tu ai continuare senzatia ca noi suntem un soi de "fratie musulmana", cu unicul gand de a starni si mentine anarhia, iar eu as fi un soi de lider, sau ceva. Iar acest lucru este o jignire de proportii in ceea ce ma priveste si evident ca este un motiv solid sa nu continuu un proiect in asemenea conditii.

Ei s-au aparat, si-au spus punctul de vedere si aia e/a fost. Daca ai nelamuriri in ceea ce-i priveste, asta nu are cum sa fie treaba ori problema mea.

Eu nu am gand sa ma mai apar cu nimic, am spus mult mai multe decat mi-as fi dorit de cand ai revenit. Nu am avut, nu am si nu voi avea nimic de demonstrat aici, mai ales in fata unui agitator dovedit. Si nu numai in fata lui. NU AM DE CE SA MA JUSTIFIC IN FATA NIMANUI care ma ia de ciuf, ORICARE ar fi pozitia/pregatirea lui.

(Ii urez de pe acum succes in functia de redactor-sef, pentru ca "Valorile" si "Principiile" de pe suportersteaua.net sa fie in sfarsit "valorificate" la un alt nivel.)

- cum nu stii cine sunt/au fost "maharii"? Pai tu la cine te refereai cu distrusu' sitului si cui i-ai cerut ulterior scuze? Mie? Ar fi mai haios decat iti imaginezi...

- cum sa fie vorba de lipsa de transparenta in perioada "radicalilor liberi"? NU AU EXISTAT OAMENI CARE SA SE OCUPE DE SITE, frate. Topicul de "Nemultumiri..." era la fel de plin ca acu'. Ai acces liber la sectiunea de "Moderare a forumului". Ce mare smecherie s-a discutat acolo de se poate vorbi de "lipsa de transparenta"? Ce s-a ascuns "marelui public"? Certurile dintre mozi? Discutia despre reorganizare? Pai nu e normal sa nu se spele rufele in public? Daca se certau in halu' ala vreo 6 oameni, cum crezi ca ar fi aratat "discutiile" alea in 15 indivizi? Ar fi fost "Nemultumiri..." la puterea a treia.

- ai inteles corect motivatiile pentru care am adus in discutie acel aspect cu "te-am aparat".

Nu iti mai apara proiectul in fata mea. E ilogic:

- eu nu am cerut niciodata vreo explicatie,

- nu am niciun drept sa solicit vreo explicatie.

Dar apreciez efortul mare pe care il faci in ceea ce ma priveste. Acesta este si motivul pentru care am accesat acest site astazi. Ar fi fost foarte urat din partea mea sa nu-ti mai ofer aceste ULTIME explicatii, tinand cont de faptul ca am fost martor la discutiile despre reforma inca de la inceput.

Nu imi raspunde aici, pentru ca nu voi mai intra si vei scrie degeaba. Daca vei avea intrebari referitoare la mine, reciteste ce am scris mai sus si aseara. Altceva nu am de spus/adaugat, serios. Nici in scris, nici prin viu grai.

@GeorgeStan

Profit de ocazie sa-ti mai multumesc inca o data pentru infiintarea si sustinerea acestui site si le mai multumesc inca o data pentru eforturi si sacrificii si lui Azzido, Dragoshel si Costi. Chiar daca eu as fi fost cam acelasi dpdv al mentalitatii, faptul ca am avut posibilitatea sa scriu liber, despre o groaza de chestii, mi-a ajutat enorm "penita". Pentru mine, a fost un exercitiu formidabil, imposibil de facut intr-un alt cadru (blog sau whatever).

Daca despre "radicali" am scris destul mai sus, vreau sa spun ca eu nu mi-am dorit infrangerile Stelei. Chiar daca, la nivel rational, pot accepta drept corect rationamentul "ala pierde bani = Steaua e vanduta", nu prea cred ca e un scenariu valid. Nu insist cu "discutia tehnica", vroiam doar sa spun ca, desi am incercat sa-mi doresc sa piarda Steaua, nu am putut. E un "exercitiu emotional" care nu mi-a iesit niciodata. Nu mai am de muuult aceeasi bucurie, nu mai simt mare lucru (atat la victorii, cat si la infrangeri), dar, strict emotional, nu pot sa-mi doresc un esec.

Scuze de off, dar cand am citit m-am gandit la forumul asta, deci nu e chiar off :P

Era odata un țăran chinez, foarte sarac, dar deștept. Care iși lucra din greu pamantul impreună cu fiul sau. Într-o zi fiul ii spuse:

-Tata ce ghinion, calul nu a venit la muncă astazi.

- Pentru ce numești asta ghinion? raspunse tatal. Să vedem ce ne aduce ziua de maine.

După cateva zile calul reveni insoțit de o minunată iapă salbatica

- Tata ce noroc pe noi! exclamă fiul. Calul nostru ne-a mai adus un ajutor.

- De ce numești tu asta noroc? raspunse tatal. Să așteptam să vedem ce ne aduce ziua de maine.

Cateva zile mai tarziu, fiul vru să incalece calul cel nou dar, acesta, neobișnuit cu asta, se impotrivi și-l tranti la pamant.

Fiul iși rupse un picior.

- Tata ce ghinion! Mi-am rupt piciorul!

- De ce numești asta ghinion? Să vedem ce ne aduce ziua de maine!

Baiatul nu era convins de filozofia tatalui și plangea in patul sau. Cateva zile mai tarziu, trecură prin sat trimiși ai regelui in cautare de tineri pe care să-i ducă la razboi. În casa batranului țăran, vazura doar un tanar cu piciorul rupt și il lasară in pace.

Tanarul ințelese atunci că nu trebuie să consideri ca absolute nici ghinionul, nici norocul, ci trebuie să-i dai ragaz timpului, ca să vezi dacă un lucru este bun sau rau

MORALA acestui vechi sfat chinezesc este că viața are atatea intorsaturi, iar in evoluția ei poate fi atat de imprevizibila incat raul poate deveni bine, iar binele, rau

Text: din folclorul chinez

Va doresc o seara frumoasa!

(Ii urez de pe acum succes in functia de redactor-sef, pentru ca "Valorile" si "Principiile" de pe suportersteaua.net sa fie in sfarsit "valorificate" la un alt nivel.)

Toata stima, dar ce treaba am eu cu suporsteaua.net?

@ George Stan

Iti multumesc mult pentru interventia si sprijinul tau.

@ Lari

Apreciez clarificarile pe care le-ai facut, dar nu vad cum as putea sa raspund in mod structurat la problemele pe care le-ai ridicat, unele dintre ele fiind discutate anterior atat in public cat si in privat.

Ce pot sa-ti spun aici, PUBLIC, este ce ti-am scris si in e-mail:

Principiile FCS pot fi gasite aici. Sper ca ele sa fie semnate si de alti membri ai echipei FCSTEAUA.RO si membri fondatori AISS. Concluziile pe care le-am tras eu din discutiile cu tine sunt:

- esti de acord cu toate principiile anuntate acolo, mai putin

- acceptarea faptului ca atunci cand o opinie exprimata civilizat te jigneste nu sunt necesare sanctiuni (pct 2)

- acceptarea faptului ca nu putem redeveni site-ul tuturor stelistilor fara o amnistie generala care ii include si pe Empyro si xray, DAR si pe altii care au facut greseli si excese in trecut, unii dintre ei fiind chiar membri ai echipei FCS (pct 3)

Pentru a continua in echipa FCS nu e nevoie sa-ti declari adeziunea la aceste principii, dar e nevoie sa accepti faptul ca ele vor sta la baza viitorului acestui site si sa intelegi ca atata timp cat le contesti nu vei mai primi raspunsuri oficiale din partea niciunui membru al echipei.

Eu imi doresc ca tu sa ramai in continuare aici pentru ca:

- te respect pentru inteligenta si valorile tale

- consider ca esti un redactor mult mai bun decat mine (si te includ in categoria SSK, Piece of Mind, Toshiro, etc.)

- avem nevoie de opiniile si punctele tale de vedere, asa cum avem nevoie si de cele ale lui xray, Empyro, si ale altora

Nu pot sa mint si sa spun ca ignor respectul pe care ti-l acorda si alti membri ai acestei comunitati. Nu pot sa neg ca atunci cand oamenii au auzit ca Lari are indoieli fata de acest proiect multa lume s-a solidarizat cu tine. Sunt si astea motive pentru care sper sa ramai alaturi de noi, dar nu ele sunt principalele motive.

Chiar daca refuzi sa accepti principiile (2) si (3), nu vad de ce asta te-ar opri sa colaborezi in ce mod consideri tu necesar, fie prin articole sau altfel. Nu vad de ce asta te-ar impiedica sa ramai activ pe forumul FCS si sa discuti cu noi. Singurul motiv pentru care ai parasi complet site-ul si echipa FCS e daca, alaturi de alti useri ai forumului, te-ai hotari ca iti doresti esecul acestui proiect sau ca ramanerea ta aici reprezinta o incalcare a principiilor pentru care ai luptat pana acum.

Nu sunt de acord ca ramanerea alaturi de noi ar insemna sa-ti incalci principiile. Vreau sa-ti pastrezi toate principiile si sa adaugi o extra doza de pragmatism si realism intelegand ca aceasta incercare prin care trecem e mult mai importanta decat "meciurile" si antipatiile dintre diversi useri ai forumului, si priveste atat viitorul FCS (cat si, poate, pe cel al AISS odata ce vom reusi sa realizam ceva aici).

O spun clar si raspicat pentru ultima oara: Lari, Adrian, Filip Pindean, MoWeed, Fox, si oricine altcineva este binevenit in echipa FCS atata timp cat accepta acea "constitutie" a site-ului. Daca unul dintre voi alege sa plece, va vom primi inapoi cu bratele deschise oricand veti alege sa colaborati din nou cu restul echipei.

Te salut cu acelasi respect dintotdeauna!

Edited by Tiberiu Florea

Sign in to follow this  
Followers 0