Virgil

Legia - Steaua 2-2 (1-2)

101 posts in this topic

Are importanta? Ce vroiai?

Sa nu fie ofside?

Hai mai lasati-o cu vaicarelile astea gratuite....bucurati-va de fotbal.

Bravo Steaua!!!!

:steag_cruce_invers:

Am jucat zici ca eram Chelsea in semifinala cu Barcelona. Si am urat Chelsea. A jucat precum Interul lui Mourinho. Si pe ala l-am urat. Steaua e Steaua, si are in ADN jocul ofensiv. Si nu am intalnit o echipa ca Barcelona sa zicem ca vezi doamne. Legia Varsovia valoreaza jumate cat Steaua, nu are palmares nici pana la calcaiul Stelei. Stii de ce am echilibrat jocul pe final? Ca isi pierduse Urban rabdarea si a mutat 4-2-4. Adica o miscare sinucigasa. Sunt foarte bucuros ca a castigat Steaua. Crede-ma. E foarte bine. Dar vroiam sa fie macar la un gol diferenta si da, sunt putin dezamagit. Ca am condus in 2 meciuri la rand, si dupa i-am lasat sa atace.

In partea pozitiva vine Gardos. Excelent. Senzational. Si Bourceanu. Pe asta il iubesc ca pe Radoi.

Kosescki si Furman astia 2 as incerca sa-i iau de la Legia.

Astia vor pleca prin Bundesliga pe bani buni. Imi pare rau pentru Adi Popa, mie mi s-a parut cel mai slab jucator din cei 22 de pe teren si am observat ca a inceput sa devina un obicei in startul acestui sezon.

Nu suntem de UCL daca facem 2-3 pct in grupe e parfum...

Oare pe ce te bazezi tu de esti atat de sceptic? Acest joc a avut la mijloc o miza uriasa si normal sa joci mai prudent! Care este miza din punctul tau de vedere dintr-un meci capital intr-o atmosfera infernala, sau un meci in care joci degajat pentru a obtine cele 3 puncte?

Poate da Dumnezeu sa invatam si noi ce inseamna suporteri si atmosfera la un meci!!!

Edited by Harald

Nu stiu cum va simtiti voi sau daca a fost de asa natura meciul, oare chiar am devenit una din echipele care chiar si atunci cand joaca prost castiga sau raman eu la impresia mea ca in atac am facut un meci slab in seara asta? fular-campionii

Edited by Harald

Ma bazez pe faptul ca Bourceanu si Latovlevici vor pleca de la echipa, Gardos e in aparare , iar in atac Piovaccari.

Daca dam de o grupa cu Bayern Munchen, PSG si Man City crezi ca facem vreun pct?!

Sunt doar realist, Liga 1 nu are echipe de grupele Europa League si noi ne gandim la primavara UCL???

Nu stiu cum va simtiti voi sau daca a fost de asa natura meciul, oare chiar am deveint una din echipele care chiar si atunci cand joaca prost castiga sau raman eu la impresia mea ca in atac am facut un meci slab in seara asta? fular-campionii

Poti spune si asa ...

Golurile le-am dat datorita pressing-ului in jumatatea lor .... nu din atac pozitional .... important este ca le-am dat la inceput si apoi am mutat definitiv presiunea pe ei ...

am luat un gol iarasi din greseala tactica .... si cam atat ...

apoi joc de uzura si desi "focul" a cam fost la ei superioritatea tactica ne-a ajutat in repriza 2 ... cand puteam marca lejer pe final golul victoriei ... cand lesii au cedat si psihic si tactic si fizic cred ...

ce e de remarcat ca nu am mai luat gol din faze fixe ... cornere sau lovituri .... o carenta veche a noastra ...

Legia - Steaua 2-2 (1-2) [Radovic '27, RzeÅșniczak '90+4 - Stanciu '7, Piovaccari '9]. Dupa 1-1 la Bucuresti, Steaua se califica in grupele UCL. Felicitari!

Tatarusanu 6 - bun pe centrari, fara interventii iesite din normalul jocului;

Georgievski 5 - in multe momente dominat de Kosecki, destule greseli de plasament;

Gardos 6 - sigur in jocul aerian, pacat ca nu poate construi decat cu pasa lunga;

Szukala 7 - sigur atat in jocul aerian, cat si la interceptie;

Latovlevici 6 - si bune, si rele, are merit la golul lui Stanciu, a pirdut niste dueluri importante in primele 60 de minute;

Bourceanu 7 - esential in jocul Stelei, a dat siguranta intregii echipe;

Filip 6 - peste asteptari, a recuperat si a pasat pentru Piovaccari la golul de 2-0, a avut insa si erori, inclusiv o pasa dificila pentru Tatarusanu; plus o brutalitate la Kosecki;

Declaratie Stanciu: "N-am mai avut emotii dupa ce am facut 2-0". Eu, unul, am avut emotii, mai cu seama in ultimul sfert de ora al primei reprize.

Ad.Popa 5 - departe de asteptari, in ciuda efortului depus;

Stanciu 7 - gol minunat, aparitii oportune in combinatiile ofensive ale Stelei; primul gol in tricoiul ros-albatru;

Tanase 6 - destule realizari, o ocazie importanta pe finalul primei reprize, dar si o evidenta scadere in joc dupa pauza;

Piovaccari 7 - util, gol marcat intr-un moment important, dueluri castigate cu aparatorii adversi in repriza a doua;

Ad.Cristea 5 - a avut cateva executii bune, dar a gresit la golul de 2-2 al gazdelor; bine ca Legia nu a mai avut timp pentru inca un asalt;

Tatu 6 - acceptabil, travaliu de remarcat, plus cateva recuperari;

Iancu 5 - a jucat putin, dar a facut rost de un galben.

Declaratie Stanciu: "Dupa ce am facut 2-0 nu am mai avut emotii". Eu, unul, am avut, mai cu seama in ultimul sfert de ora al primei reprize.

Ma bazez pe faptul ca Bourceanu si Latovlevici vor pleca de la echipa, Gardos e in aparare , iar in atac Piovaccari.

Daca dam de o grupa cu Bayern Munchen, PSG si Man City crezi ca facem vreun pct?!

Sunt doar realist, Liga 1 nu are echipe de grupele Europa League si noi ne gandim la primavara UCL???

Da cu marele Latovlevic sigur batem pe Barcelona,la golu 2 azi se uita ca la film+golu din tur+cu Slovacia+multe altele.

In ce tara traim si la ce fotbal avem calificarea asta e o performanta.

Edited by Nimerod

Cea mai proasta tragere (criteriu strict sportiv):

Bayern Munchen

PSG

Manchester City

Steaua

Cea mai buna tragere:

Benfica

CSKA Moscova

Olympiakos Pireu

Steaua

Sa mai vedem ...

Sunt eu asa curios cum o sa-i motiveze Reghe pe jucatori sau cum o sa le spuna ca nu vor avea adversari precum Astra si Vaslui si PSG sau Manchester. :steag_sah_mic:

Curios:

An: 2008

Meci: Steaua - Galatasary

Miza: Grupele Champions League

Cioban: Liber

Mesaje pe forum pt meciul respectiv: 59/25 (pagini)

An: 2013

Meci: Steaua - Legia

Miza: Grupele Champions League

Cioban: Închis

Mesaje pe forum pt meciul respectiv: 5/6 (pagini)

Pacat...

Daca Steaua pica cu Dortmund in grupa, voi lua in serios optiunea de a merge la meci.

Kosescki si Furman astia 2 as incerca sa-i iau de la Legia.

FIX asta spuneam si eu in timpul meciului. Dar probabil nu sunt liberi de contract... (sic!)

Dominik Furman ar fi perfect in locul lui Bourceanu.

Pe transfermarket stă 1milion Euro.

Gasit pe net că are salariu de aprox 15k pe luna deci 180k pe sezon.

Deci realizabil.

Dupa cum spunea un coleg de forum, jucatorii astia pleaca in Bundesliga pe sume importante. Nu chiar pe 1 milion , ci doua sau trei. Inca nu v-ati prins pana acum ca la noi vin numai straini liberi de contract ?

Asta vroiam sa spun si eu: cei doi jucatori ai polonezilor sunt tineri si au potential. Daca ii da Legia cu mai putin de 2-3 milioane, inseamna ca sunt fraieri rau. Din ce am mai vazut eu in ultimul, transferurile din Polish Ekstraklasa sunt pe sume mai mari decat cele din Romania. Iar Steaua nu prea da bani pe transferuri din pacate...

sa-mi bag ceva in Cristea... ne-a luat victoria! el a pierdut mingea aiurea!

Motivul editarii: fara injuraturi!

Edited by Marius Mihet

Steaua, ELOGIATA de UEFA: "Romanii au SCUFUNDAT Legia la ea acasa"

Steaua a reusit o calificare la care putini mai sperau, dupa egalul obtinut pe National Arena, scor 1-1, iar surpriza a fost apreciata si de cei de la UEFA, care vorbesc astazi despre performanta echipei lui Laurentiu Reghecampf, intr-un articol numit "Steaua a scufundat Legia si se intoarce in grupele Ligii".

Oficialii Forului European au ramas placut impresionati de prestatia Stelei, despre care spun ca a lovit decisiv cand polonezii nici nu apucasera sa se dezmeticeasca.

"Dupa 1-1 in tur, pe propriul teren, Steaua a lovit repede in deplasare, prin Nicolae Stanciu si Federico Piovaccari, care au inclinat dubla imediat spre o calificare a Stelei. Jucatorii lui Jan Urban au replicat prin Radovic si Rzezniczak, dar nu au fost capabili sa revina in fata campioanei Romaniei, care se pregateste de excursia de la Monaco si de tragerea la sorti", scriu cei de la UEFA.

Sport.ro, UEFA

"Asta" a retrezit jocul Stelei in tur.

Sa nu uitam ca ultimul gol al meciului a fost cadoul lui catre polonezi (cred ca i-au enervat si pe ei golul ala=)))...Si faptul ca a practicat strategia potrivita de a tine de minge atunci cand polonezii ne dominau la pase,se datoreaza 100% lui Reghecampf...Asa ca mai spalati-va praful din ochi ;)

Motiv editare: poza cu continut neadecvat!

Edited by Marius Mihet

Eu unul nu il inteleg pe portarul celor de la Legia cu declaratia aia de dupa meci,poate ar trebui sa se uite la statisticile meciului asta in conditiile in care Steaua nu a fortat mai mult decat a fost nevoie aplicant perfect tactica de contraatac. :steag_sah_mic:

Sa nu uitam ca ultimul gol al meciului a fost cadoul lui catre polonezi (cred ca i-au enervat si pe ei golul ala=)))...Si faptul ca a practicat strategia potrivita de a tine de minge atunci cand polonezii ne dominau la pase,se datoreaza 100% lui Reghecampf...Asa ca mai spalati-va praful din ochi ;)

http://imageshack.us/photo/my-images/196/0m2n.jpg/

Da, we get it, nu-l suporti pe Cristea.

sa-mi bag ceva in Cristea... ne-a luat victoria! el a pierdut mingea aiurea!

Eu cred ca esti dinamovist undercover si nu il placi pe Cristea ca acuma joaca in CL?

Este? Te-am ghicit? :)

Edited by Harald