Sign in to follow this  
Followers 0
Lari

Costica Stefanescu

8 posts in this topic

Costica Stefanescu

26 martie 1951 - 20 august 2013

Fundas de legenda al nationalei, format la Steaua (1965 -1969), echipa pentru care a jucat intre 1969 -1973 (77 de meciuri, 9 goluri).

S-a transferat la "U" Craiova (1973 -1986, 378 de meciuri, 10 goluri), al carei capitan a fost in perioada ei "Maxima".

Costica Stefanescu se afla pe locul al doilea in topul jucatorilor cu cele mai multe prezente in Liga I, cu 490 de partide. Pe prima pozitie se afla Ionel Danciulescu (511 meciuri).

Pentru prima reprezentativa Stefanescu a evoluat de 66 de ori in perioada 1977-1985. A fost capitanul echipei nationale la turneul final al Campionatului European din 1984.

S-a sinucis in data de 20 august 2013, aruncandu-se de la etajul 5 al Spitalului Militar din Bucuresti. Suferea de cancer de plamani de la inceputul anului si se hranea artificial de la sfarsitul lunii iulie.

stefanescu.jpg

Edited by Lari

Doamne fereste! Nu-mi vine sa cred. Mare pacat, mare!

Din cate am inteles era bolnav rau de tot si ca s-a chinuit mult. Sper sa isi gaseasca acum linistea.

Odihneasca-se in pace !!!

Ingerii au facut un transfer de marca, un libero veritabil ....

Dumnezeu sa-l ierte! Am auzit stirea mai devreme la radio. Nu mi-a venit sa cred. Si uite asa se duc toate gloriile Romaniei, ramanand in urma niste anti-talente ca Mutu, mitea, Cristea si multi altii. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!