Sign in to follow this  
Followers 0
adeva

Amintiri despre Steaua

8 posts in this topic

As vrea sa fac un topic despre tot ce va amintiti despre Steaua din copilarie.

De exemplu eu imi amintesc cum prin 86-87 toata lumea isi vopsea treningul cu numarul 9 pe spate, numarul lui Piturca. Nu am sa uit niciodata golurile din meciul cu Anderlecht, cand baga pumnii prin plasa portii.

Sau golul lui Hagi din Finala de Supercupa Europei. Ori pe Laca, Balint sau Belo.

Ghencea in peluza unde mergeai cu sacul de confetti facute din caietele de la scoala...

Si multe alte amintiri

Eu imi amintesc de Steaua fara cioban, Meme sau Reghe. Un club curat, o singura peluza un singur ideal...vrei sa faci topic sa ne amintim Steaua din copilarie? E o rana pentru unii adanca...ca unii doar asta mai au...

Edited by axl

Eu imi amintesc de Steaua fara cioban, Meme sau Reghe. Un club curat, o singura peluza un singur ideal...vrei sa faci topic sa ne amintim Steaua din copilarie? E o rana pentru unii adanca...ca unii doar asta mai au...

+ce frumos se vedeau meciurile la tvr 1,, prin 2000-2003.. si in sezonul 2002-03 am fost la primul meu meci, Steaua - FC National 0-0 parca...c Raducanu imi era idol..

Edited by Kitikru

Imi aduc aminte, cred ca era '88 sau '89, era un meci al Stelei pe micile noastre ecrane alb-negru, il urmaream impreuna cu unchiul meu care era abtiguit bine de tot, si la un moment dat anunta crainicul ca datorita a nu stiu ce probleme comentariul din studio a fost inlocuit cu cel de radio. M-am ridicat de pe scaun, am dat sonorul Venusului la minim si am deschis radioul. Era, intradevar, acelasi comentariu. Unchiul meu a ramas cateva secunde perplex, nu intelegea ce se intampla. Apoi s-a enervat brusc, o enervare de-aia crunta de betiv, si mi-a tras o palma sanatoasa.

Imi aduc aminte la 6 ani stand in fata TV-ului uitandu-ma la un meci, bunicul in stanga pe un scaun vechi, tata pe pat in dreapta si vedeam culorile astea frumoase ros-albastre....ma intorc in stanga la fostul militar bunicul si ii spun "bunicul cine sunt baietii in culori frumoase?" el se uita la mine si imi zice "echipa armatei nepoate Steaua CSA, tine minte numele asta in suflet, Steaua" ma uit la tata (si el fost militar) in dreapta si nu a zis nimic doar il aprova pe bunicul din limbajul corpului....si asta e prima amintire despre Steaua si cum am devenit sa tin cu aceasta echipa.

Edited by SteauaToronto

Si durerea cea mai mare e ca toate astea sunt numai si numai amintiri...

Ca orice alta amintire de altfel.

Una mai recenta, la Dinamo Kiev - Steaua, fiind marinar pe vremea aceea, ma aflam in mijlocul Mediteranei, pe furtuna. Am ascultat meciul la radio, cu inevitabilele intreruperi, impreuna cu restul echipajului. A fost ceva extraordinar. Am ratat, evident, "du-te, Dica, du-te" nu mai tin minte ce a spus comentatorul radio atunci, dar emotiile au fost, daca nu mai puternice, macar la fel de puternice cu cele de stadion.

Imi aduc aminte prin 97-98 am fost cu tata la un meci din Divizia a 3a sau a 4a de prin Bacau. Juca o echipa in albastru si una in rosu si tata mi-a zis ca joaca Steaua-Dinamo. Eram asa fericit ca aia in albastru au batut cu 1-0 ca am cantat tot drumul spre casa. Pana seara cand mi-a zis un golan mai mare ca de fapt a jucat Aerostar cu Brasov.