Guest Tiberiu Florea

Departamentul Tehnic

45 posts in this topic

Aici discutam despre chestiunile tehnice ale site-ului, inclusiv:

• administrarea forumului
  • solutionarea problemelor site-ului si ale interfetei de administrare
  • modificari tehnice la FCS
  • nevoi tehnice ale colaboratorilor (e-mail @fcsteaua.ro, etc.)

Tin sa precizez ca eu, Azzido, si George Stan am inceput sa discutam despre relansarea platformei pe care ruleaza FCS. Discutia e una complexa, si vom reveni cu detalii despre proiectele in desfasurare.

Ar fi extraordinar sa atragem noi colaboratori cu expertiza tehnica care sa lucreze cu Azzido, deoarece eu si George Stan putem contribui relativ putin la acest aspect al site-ului.

Ii propun lui Dragoshel sa se alature departamentului tehnic si sa redevina admin FCS cu urmatoarele conditii:

* accepta faptul ca Azzido e coordonatorul dept. tehnic

* accepta ca axl e responsabilul de moderatori (adaugarea, revocarea lor, etc.)

Ti-am dat admin. Abuzul de autoritate (in cazul tau sau al oricui altcuiva) va fi pedepsit fara discutii. Iti urez succes si colaborare placuta cu axl, si imi cer scuze inca o data public pentru modul in care accesul ti-a fost revocat prima data - vina imi apartine in intregime.

Doua probleme tehnice reclam (cel putin eu le am):

1. Nu-mi se afiseaza diacriticele cand postez pe forum.

2. [...]

Edited by greco

Azzido, echipa moderatoare este:

axl

Adrian

drvladyk

Empyro

LDS

mariusmihet

Cu acces la moderare dar fara statut de mod:

Lari

Marius

Fa te rog modificarile necesare si revoca accesul de la moderare tuturor celor ce nu se regasesc in listele de mai sus.

Multumesc.

axl, eu am primit drepturi de moderare pe sectiunea de pronosticuri, sper sa raman cu ele si dupa revocarea de care spui..

axl, eu am primit drepturi de moderare pe sectiunea de pronosticuri, sper sa raman cu ele si dupa revocarea de care spui..

Bineinteles. E vorba despre moderatorii forumului, nu de cei specializati.

vlad: Mutati continuarea acestei discutii in alta parte, acest thread ar trebui sa fie pentru probleme care privesc toti userii FCS (si in special colaboratorii), si s-a constatat ca aceasta problema te priveste numai pe tine.

Il rog pe Azzido sa:

* faca un nou grup "Colaboratori FCS" si sa adauge toti oamenii relevanti (chiar daca unii vor fi uitati acum)

* creeze un nou thread lipit in aceasta sectiune care explica ca discutiile sunt vizibile public dar acces de postare au numai colaboratorii (cine are nevoie, sa ceara acces)

* faca schimbarile de permisiuni necesare in aceasta sectiune

Edited by greco

Dragoshel,

Azzido este mai ocupat zilele astea. Am impresia ca nu a avut timp sa faca ceea ce i-am cerut: un grup "Colaboratori FCS" si sa lase aceasta sectiune vizibila pentru public dar deschisa la comentarii numai pentru colaboratori.

Poti te rog sa verifici daca s-a realizat acest lucru, si daca nu, sa te ocupi tu?

Lista colaboratorilor o gasesti aici: http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=33274 si daca am uitat pe cineva poti sa-i adaugi.

Urmatorilor useri le-au fost revocate drepturile de admin pe site:

fox

1on

maboss

AndyQ

Alex

I.N. Money

ronnie

Cata.Toader

Liviulet

bodanelu

noname

theradical

adrian_alba_iulia

keluboss

papillon

somanescu

asava

Pedro

dankressman

subiectiv

Gica

tqr

Andrei

adrianpacurar

pieceofmind

tbogdan

alexmanea

i0nutz83

sorin_777

steauatoronto

lari09

rmarius

Va rog sa ma anuntati daca s-a efectuat vreo greseala.

Useri care inca au un nivel sau altul de acces sunt: Adrian, Marius, Greco, Maye, Rufyzapata, Lari, adrian_alba_iulia, Costi, yo_marius, Dragoshel, Azzido, Virgil, SSK, axl, George Stan.

Cine este yo_marius?

In viitor voi continua aceasta ajustare a permisiunilor in functie de cine mai e activ si parte din echipa FCS.

Edited by Lari

Dragoshel, Azzido: se poate schimba ceva in setarile forumului in asa fel incat o poza atasata la un post sa apara numai ca link (sa trebuiasca dat click pe ea ca sa fie vazuta)?

Vechiul mod de a trimite articole la FCSTEAUA.RO nu mai este valabil in contextul reorganizarii.

George, cum putem inlocui pagina asta: http://www.fcsteaua.ro/index/section/artic...mode/UserWrite/ cu un articol in care sa explic modul in care cineva poate deveni redactor?

Te rog sa dai follow si la acest thread daca nu ai facut-o deja.

Ca sa modifici poagina aia trebuie sa editezi ceva cod, din modulul de articole.

O sa o modific eu maine.

Dragoshel, Azzido: se poate schimba ceva in setarile forumului in asa fel incat o poza atasata la un post sa apara numai ca link (sa trebuiasca dat click pe ea ca sa fie vazuta)?

pai de ce ai vrea sa faci asta? iti place sa dai click pe fiecare link in parte ? gandeste-te ca ai posturi cu cate zece poze, e ok sa dai 10 clickuri in plus ?

pai de ce ai vrea sa faci asta? iti place sa dai click pe fiecare link in parte ? gandeste-te ca ai posturi cu cate zece poze, e ok sa dai 10 clickuri in plus ?

Motivul principal e legat de acvariu - speram ca propunerile de articole sa se faca prin atasarea unui document .TXT si a altor atasamente (poze, etc.). Iar pozele expandate fac acel thread mai greu de citit.

Nu e o urgenta pe moment, ne mai gandim in viitor.

Inca o intrebare: cine (in afara de tine) se ocupa de adresele @fcsteaua.ro? Ii puteti face una si lui Adrian (intrebati-l pe PM va rog ce user de mail vrea) ca sa incep sa colaborez cu el pe Google Docs? In viitor (iarasi, nu e urgent) as vrea sa gasim un sistem usor prin care sa creem rapid adrese @fcsteaua.ro pentru colaboratori cand e nevoie.

axl, Azzido, Dragoshel, George Stan:

axl (moderatorul-sef) m-a informat astazi ca Adrian nu va mai fi moderator, si ca a cerut pe PM oamenilor care se ocupa de administrarea forumului sa ii revoce accesul. Ca sa ii scutesc de un efort, am hotarat sa iau initiativa si l-am mutat pe Adrian din "Moderatori" (principal) + "Colaboratori FCS" (secundar) in "Colaboratori FCS" (principal).

Problema e ca dupa ce am facut asta s-a intamplat de 3 ori ca Adrian sa fie mutat din "Colaboratori FCS" in "Seniori", pierzandu-si dreptul de postare in acvariu, si de 3 ori a trebuit sa-l mut la loc.

Rog partile implicate sa clarifice public, aici, ce anume s-a intamplat si de ce. Cred in continuare ca e vorba de o neintelegere (un admin are impresia ca s-a cerut ca Adrian sa nu mai fie in "Colaboratori FCS") dar nu inteleg de ce odata ce am remediat situatia problema a continuat.

Dinspre partea mea, cronologic, faptele stau astfel:

- pm de la mine la Dragoshel in care am solicitat revocarea dreptului de mod al lui Adrian cu pastrarea statutului de redactor.

- pm de la mine la Tiberiu cu informarea de mai sus.

OK, problema e deosebit de importanta din punctul meu de vedere pentru ca Adrian a ramas cu impresia ca un admin al forumului incearca sa-l impiedice sa posteze in continuare in acvariu. Imi doresc sa cred ca nu e vorba de asa ceva, dar astept in continuare lamurirea problemei.

Daca e posibil din punct de vedere tehnic sa aflam cine l-a mutat pe Adrian din "colaboratori" in "seniori" eu nu stiu cum se face asta, dar as aprecia ajutorul altora mai competenti ca mine.