Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Explicatii

8 posts in this topic

Aceasta sectiune (fcsteaua.ro/acvariu) este creata pentru ca:

• coordonarea intre colaboratorii FCS sa se poata desfasura mai usor
  • modul in care lucram sa fie transparent
  • discutiile raspandite in locuri diverse (forum, mail, privat) ar trebui adunate intr-un singur loc

Propun ca atat aici cat si la moderare discutiile sa fie vizibile pentru oricine e interesat, dar ca accesul de postare sa fie restrictionat celor care sunt colaboratori FCS. Consider ca discutiile pe care oamenii le-au purtat deja in privat (in sectiunea despre moderare) nu trebuie facute publice deoarece autorii lor nu stiau ca vor fi vazute de intreaga comunitate.

Astept sugestii constructive (pe scurt).

Edited by Tiberiu Florea

Astept o dezbatere intre:

* vizibilitate PUBLICA pentru TOTI, drept de postare numai pentru colaboratori

* vizibilitate si postare numai pentru colaboratori

Eu sustin puternic prima varianta, dar daca se aduc argumente foarte bune pentru cea de-a doua sunt dispus sa-i dau curs.

Dupa parerea mea, exista suficiente topice in care userii discuta/critica/ataca fiecare deciziutza luata de mozi, iar munca redactorilor e discutata acolo unde trebuie, la articolele de pe prima pagina, ori la ce posteaza in forum.

O sa ajungem (cum s-a intamplat de exagerat de multe ori in trecut) sa discutam mai mult decat sa muncim cu adevarat, o sa ne trezim (cum s-a intamplat de exagerat de multe ori in trecut) cu tot felul de scandaluri si pe marginea parerilor noastre personale din aceasta sectiune.

Eu sunt de parere ca deciziile sa se ia in urma unui poll intern (daca este cazul pentru asa ceva), iar decizia sa fie anuntata in numele FCSTEAUA.RO.

(Oi rade io sa ma stric la "discutiile" de pe acele topice, dar totusi...)

Dupa parerea mea, exista suficiente topice in care userii discuta/critica/ataca fiecare deciziutza luata de mozi, iar munca redactorilor e discutata acolo unde trebuie, la articolele de pe prima pagina, ori la ce posteaza in forum.

Poate n-am fost destul de explicit, propunerea era ca userii sa vada discutiile dar sa nu poata participa la ele (daca nu au statutul de "colaborator"). Deci ei nu ar interveni in aceste treburi interne. Am in gand si o a treia idee: discutiile despre moderare sa ramana private, dar celelalte sectiuni sa fie vizibile (dar inchise la comentarii) pentru userii non-colaboratori.

Motivele pentru care eu prefer sa avem cat mai multe discutii vizibile din exterior sunt:

• eliminarea acuzatiilor de non-transparenta
  • posibilitatea unui user de a vedea cum lucram inainte de a decide sa se implice

Dezavantajul mi se pare cel specificat de mariusmihet, si anume: scaderea de prestigiu ce ar urma din "spalarea rufelor in public". Eu unul personal nu am absolut nimic de ascuns, dar daca ceilalti vad altfel lucrurile - dupa cum am spus - putem pastra moderarea forumului ascunsa.

Deci am avea 3 variante

(1) toate discutiile interne vizibile extern dar deschise numai pentru "colaboratori"

(2) toate discutiile interne invizibile pentru non-colaboratori

(3) moderarea ca la (2) si restul, inclusiv redactia, ca la (1)

Din experienta mea, e cat se poate de contraindicata orice clatire a rufelor in public, d-apai o spalare a lor "ca la carte".

Nici eu nu am nimic de ascuns, insa raman la parerea ca sistemul de pana acum era cel mai potrivit: stafful sa discute in particular ce e de discutat, moderatorul-sef/redactorul-sef sa-si asume o decizie si... gata.

Momentan eu zic ca discutiile care s-au purtat aici n-au niciun motiv sa fie ascunse, si cred ca daca nu sunt motive foarte bune ar trebui sa oferim transparenta pe care ne-o dorim si de la FC Steaua. In plus, nu vreau ca membrii comunitatii noastre sa creada ca se face ceva in secret, ca se trag cine stie ce sfori, etc.

Hai sa mai lasam inca o saptamana vizibilitate publica si postare doar pentru colaboratori si re-discutam problema dupa cum e cazul.

Am in gand si o a treia idee: discutiile despre moderare sa ramana private, dar celelalte sectiuni sa fie vizibile (dar inchise la comentarii) pentru userii non-colaboratori.

Cea mai buna varianta si din punctul meu de vedere. Am atrage mai multi colaboratori.

Moderarea ar putea fi pusa intr-un log - sau deciziile finale si explicatiile, iar restul sa ramana privat pentru a nu destabiliza forumul.

Edited by Joga Bonito

Momentan asa se si intampla. Avem o sectiune secreta de moderare vizibila doar pentru moderatori. Thread-ul despre Departamentul de Comunitate din aceasta sectiune este pentru anunturi/discutii ce pot fi facute publice si e responsabilitatea lui axl. Ma gandesc sa facem si discutiile de strategie secrete, pentru ca e vorba de un subiect sensibil, dar ne mai gandim.

Sper ca utilizatorii nostri sa aprecieze transparenta noii organigrame si structuri decizionale FCS.

Sign in to follow this  
Followers 0