Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul de Strategie

12 posts in this topic

Aici discutam despre obiectivele strategice ale FCS, planificarea pe termen scurt/mediu/lung, si modul in care performanta site-ului este evaluata.

Planific publicarea periodica (de 4 ori pe an - Q1, Q2, Q3, Q4) a unor rapoarte despre sanatatea comunitatii FCS, insotite de planul pentru perioada urmatoare. Aceste rapoarte vor putea fi discutate si dezbatute intr-un mod transparent pentru toti membrii comunitatii.

Edited by greco

Sunt de acord, dar sper ca nu esti ironic in ceea ce spui.

La sfarsitul Q3 (30 Septembrie) voi publica primul raport despre starea FCS si obiectivele pentru Q4, cu input de la voi, inclusiv despre metricile care ar trebui folosite. Daca vom avea oameni care sa se implice, putem face un raport mai complex la sfarsitul anului (SWOT, etc.).

Momentan e nevoie de rabdare, pentru ca schimbarile nu pot veni peste noapte.

Daca Costi decide sa se implice in noul proiect, ii ofer sa aiba un cuvant greu de spus in departamentul de strategie si sa lucram impreuna la acest nou aspect al FCS (inclusiv sa stabilim componenta departamentului si coordonatorul sau).

am decis sa ma implic, alaturi de greco, in departamentul de strategie a siteului, prin modificarea anumitor puncte din planul de reorganizare a siteului sau adaugarea unora noi:

- exprimarea realitatii asa cum este ea si tratarea cu aceeasi masura a aspectelor din viata echipei(suporteri, istorie, meciuri, conducere etc.);

- eliminarea disclaimerului din articolele controversate - orice articol care apare pe fcsteaua.ro este opinia personala a autorului care isi asuma cele comentate, nu pozitia fcsteaua.ro

- promovarea unui nivel de civilizatie si normalitate in ceea ce priveste clubul si suporterii

- separarea activitatii in departamente a caror activitate este independenta, fiind subordonata coordonatorului direct si directorului executiv al siteului(ex. departamentul de media se ocupa de media - nu de moderarea siteului, departamentul tehnic se ocupa de tehnic - nu de strategia siteului)

in speranta ca cele exprimate aici se vor incadra in planul de reorganizare a siteului, astept ok-ul lui greco pentru a ne apuca de treaba

am decis sa ma implic, alaturi de greco, in departamentul de strategie a siteului, prin modificarea anumitor puncte din planul de reorganizare a siteului sau adaugarea unora noi:

- exprimarea realitatii asa cum este ea si tratarea cu aceeasi masura a aspectelor din viata echipei(suporteri, istorie, meciuri, conducere etc.);

- eliminarea disclaimerului din articolele controversate - orice articol care apare pe fcsteaua.ro este opinia personala a autorului care isi asuma cele comentate, nu pozitia fcsteaua.ro

- promovarea unui nivel de civilizatie si normalitate in ceea ce priveste clubul si suporterii

- separarea activitatii in departamente a caror activitate este independenta, fiind subordonata coordonatorului direct si directorului executiv al siteului(ex. departamentul de media se ocupa de media - nu de moderarea siteului, departamentul tehnic se ocupa de tehnic - nu de strategia siteului)

in speranta ca cele exprimate aici se vor incadra in planul de reorganizare a siteului, astept ok-ul lui greco pentru a ne apuca de treaba

Ma bucur sa aud ca-ti doresti sa te implici. Raspunsurile mele:

1: De acord, dar: nu stiu unde vom "exprima realitatea". Daca in strategie si in rapoartele care se vor publica la 3 luni, de acord. In redactie depinde de contribuitorii individuali sa continue publicarea de articole bune, incisive, etc. Le vom incuraja in continuare si vom spera sa si diversificam perspectivele exprimate, dar in principiu aceste responsabilitati vor fi raspunderea redactorului-sef (cu care Directorul de Strategie poate avea o colaborare apropiata).

2: Nu tin la acel disclaimer, dar tin ca oricine va fi redactor-sef sa aiba ca prioritate delimitarea mai clara a opiniilor individuale de pozitia FCS, prin orice mod gaseste de cuviinta. Poate ca e prea repede sa indepartam complet perceptia ca FCS apartine unei singure factiuni a suporterilor in Q3 2013, dar cu siguranta trebuie facute in aceste eforturi.

3: Complet de acord.

4: Complet de acord, cu mentiunea ca acum cat inca se linistesc apele si nu avem destui oameni mai putem negocia exceptii (eu sigur ma voi imparti intre media si tehnic, de exemplu, dar cand vom avea destui oameni la media si la tehnic sunt de acord sa renunt la amandoua si sa ma ocup exclusiv de conducerea executiva).

Poate ca la detalii mai putem discuta, dar spiritul raspunsurilor tale ma asigura ca pe termen lung vrem ca FCS sa mearga in aceeasi directie si consider ca putem colabora cu succes.

Ramane sa mai discutam delimitarea atributiilor intre Directorul Executiv si Directorul de Strategie, dar nu cred ca va fi o problema. Propuneri:

• Directorul Executiv se asigura ca misiunea si strategia pe termen lung FCS este cea corecta
  • Directorul de Strategie propune strategia pe termen scurt (cate 3 luni)
  • Directorul de Strategie lucreaza cu coordonatorii celorlalor departamente pentru a se asigura ca ei lucreaza la implementarea strategiei stabilite
  • Cei 2 colaboreaza pentru evaluarea succeselor pe termen scurt (cate 3 luni)

Astept si eu raspunsul tau si daca nu ai nicio problema mare cu propunerile mele te consider noul Director de Strategie FCS si sper sa atragi si alti oameni in acest departament.

Edited by Tiberiu Florea

OK! Noul Director de Strategie si responsabil de soarta acestui departament este Costi.

Costi, esti de acord ca (cel putin pana la sfarsitul Q3) acest departament sa se ocupe si de recrutare de noi membri pentru a sprijini reorganizarea FCS? Sau ti se pare ca strategia si recrutarea n-au nicio treaba una cu cealalta? Mie mi se pare ca au, deoarece aplicarea unei strategii implica si formarea unei echipe corespunzatoare, dar astept decizia ta.

Prioritatile (zic eu) ar fi:

1) departamentul media - oameni cu materiale foto/video/audio SAU skill-uri tehnice (editare foto/video), inclusiv un coordonator care sa se inteleaga cu OMBun

2) departamentul redactional - redactori care sa diversifice opiniile exprimate pe acest site

3) departamentul tehnic - oameni care sa ajute la relansarea platformei FCS, dar cred ca sunt foarte greu de gasit, si-n plus la aspectele tehnice avem nevoie de lume de incredere

Edited by Tiberiu Florea

au legatura, insa as prefera ca aceasta sarcina sa cada in prima instanta coordonatorilor de departamente. ei ar trebui sa stie cu cine vor sa lucreze si sa implementeze strategia si planul de actiune formulate. noi ar trebui sa intervenim in cazul in care acest lucru nu se intampla.

Ma voi ocupa, in schimb, de reactivarea oamenilor care au scris pentru Steaua.ro in trecut si vor sa continue in prezent pentru a le putea forma o echipa si pentru a reincepe activitatea.

Departamentul de strategie mi se pare unul esential pentru relansarea cu succes a site-ului FCSTEAUA.RO. As vrea sa incep un dialog cu Costi legat de obiectivele pe care acest departament ar trebui sa le aiba.

Propunerea mea pentru Q3 2013 consta in primul rand in formarea acestui departament asa incat el sa inceapa sa puna umarul la implementarea strategiei pe termen lung a FCS. Nu trebuie sa fii de acord cu mine, dar eu as propune o tinta de 5 membri ai acestui departament (in afara de tine), care sa constea in:

* un membru activ PN Steaua

* un membru activ PS Steaua

* un membru aflat in protest radical fata de conducere (a.k.a. "Vinde / Pleaca / Mori")

* un membru care sustine conducerea (a.k.a. "Free Gigi")

* un membru fondator AISS

Desigur, ideal (pe termen lung) ar fi sa avem membri care sa vorbeasca in numele respectivelor grupuri (PN, PS, AISS), dar nu cred ca ne putem propune acest lucru momentan. Tu ar urma sa-i inviti pe toti sa se alature departamentului (daca nu stii de unde sa-i iei iti pot oferi sugestii) si sa-i coordonezi. Intregul departament ar urma sa elaboreze strategia pentru Q4 2013 (raspunderea finala e a ta) - iar eu sa confirm faptul ca ea corespunde planurilor pe termen lung si sa negociez cu voi modificarea ei in caz de nevoie. In acelasi timp eu ar urma sa-mi clarific perspectiva in privinta strategiei, ca director executiv: mission statement, prioritati, etc. (privinta in care ma pot consulta si cu tine).

De asemenea, am 2 intrebari:

* crezi ca ar fi bine sa ne propunem in viitor ca acest departament sa aiba si un angajat al FC Steaua? (eu cred ca da)

* daca raspunsul la prima intrebare e da, cand crezi ca acest scop ar fi unul realist? (eu cred ca Q2 2014)

Repet, ar fi minunat daca situatia de azi ne-ar permite sa discutam cu cineva care sa vorbeasca in numele FC Steaua, dar intrebarea mea se refera la orice angajat al clubului.

Astept aici opiniile tale.

Edited by Tiberiu Florea

Sign in to follow this  
Followers 0