Guest Tiberiu Florea

Departamentul Media

105 posts in this topic

E vorba de ACEST NENE, sa-i dea Dumnezeu sanatate!

toc71cc:

Ti-am dat drept de postare in acvariu si te invit sa faci parte din departamentul media. Cautam in continuare o persoana care poate prelua coordonarea acestui departament, lucrand in prima faza cu OMBun si George Stan pentru implementarea prioritatilor media ale FCS. Ulterior, coordonatorul ar urma sa se ocupe si de atragerea altor colaboratori media!

Nu in ultimul rand, iti multumesc pentru toate contributiile aduse deja acestui site!

Eu zic sa va ganditi mai bine in ceea ce priveste postarea fotografiilor pe flickr. Va dati seama ce ar insemna sa ne stearga aia conturile si sa ramanem fara fotografii? Eu parca as prefera mai mult sa avem pozele local si sa nu depindem de altii.

Cine sa ne stearga conturile? Flickr? De ce ar face asta? Sunt multe motive pentru care am vrea sa externalizam continutul media... inclusiv ca e mai simplu din punct de vedere tehnic, e mai atragator din punct de vedere grafic, e mai portabil cand trecem de la o platforma cu alta, Flickr merge si daca site-ul e jos, oamenii care vor doar poze pot da subscribe la stream-ul Flickr, etc...

Putem sa facem backup-uri regulate ale pozelor si sa le stocam, sa zicem odata pe luna.

Imi cer scuze ca am neglijat acest departament. Acum ca problemele Dept. de Comunitate (lider - axl) si Redactional (lider - Joga Bonito) sunt in mare parte rezolvate, redeschid chestiunea media.

George Stan: ai promis ca revii cu concluzii dupa ce te joci un pic cu Flickr. Cum e? Sunt realisti pasii de mai sus?

Daca trebuie schimbati, anunta-ne. Daca nu, hai sa incepem sa-i rezolvam in ordine.

Nu am apucat sa studiez mare lucru dar:

De ce trebuie sa avem neaparat un cont adfree daca noi oricum il folosim in fcs prin api-uri?Eu propun 2 conturi free. Spatiul de 1TB/cont e arhisuficient pr multa vreme. Unul pt ombun si altii alesi cu continut bun si unul pt restul.Restul chestiilor zise sunt corecte imo

Nu stiu... de exemplu daca e cu reclame, n-o sa aiba ads slideshow-urile noastre? Si daca vor altii sa foloseasca direct Flickr (trecand peste site) n-ar fi enervant sa aiba reclame? Ma rog, putem sa facem cu reclame si in caz de nevoie upgradam.

Deci raman 2 canale, 1 normal si 1 premium, da? Avem 1 inregistrat, hai sa-l inregistram si pe celalalt (si sa luam nu nume bun).

Referitor la spatiu, am impresia ca facuse OMBun un calcul mai sus si 1TB era cam la limita sau ceva daca luam toata arhiva lui.

toc71cc:

Ti-am dat drept de postare in acvariu si te invit sa faci parte din departamentul media. Cautam in continuare o persoana care poate prelua coordonarea acestui departament, lucrand in prima faza cu OMBun si George Stan pentru implementarea prioritatilor media ale FCS. Ulterior, coordonatorul ar urma sa se ocupe si de atragerea altor colaboratori media!

Nu in ultimul rand, iti multumesc pentru toate contributiile aduse deja acestui site!

Multumesc pentru aprecieri,

dar sunt prea mic in comparatie cu efortul depus de OmBun.

Sunt in concediu inca o saptamana, apoi intru in paine.

Toata istoria media aflata in colectia mea precum si a altor 4-5 colectionari importanti de stelism va va sta la dispozitie...

RESPECT PENTRU CEEA CE FACETI...mult , mult mai important decat umila mea contributie.

Voi scoate de la naftalina istoria ,,redescoperita" de curand, articole si mai ales programe din campionatul intern anii 1980...

VOM FI IARASI CE AM FOST si mai mult decat atat!

Putem sa facem backup-uri regulate ale pozelor si sa le stocam, sa zicem odata pe luna.

Iar eu pastrez oricum in arhivele mele tot ce postez!

Referitor la spatiu, am impresia ca facuse OMBun un calcul mai sus si 1TB era cam la limita sau ceva daca luam toata arhiva lui.

1TB=1000GB=1.000.000MB

Toata arhiva OMbun de pe FCS din 2006 pana acum numara ca.450 albume, cu ca. 16.000 fotografii. Daca in medie o fotografie ocupa 1MB, inseamna ca numai arhiva mea de fotografii de pe FCS ocupa 16.000MB, maxim 20.000MB. Asta inseamna 2% din 1TB in 7 ani!

Concluzie: nu trebuie sa ne facem probleme cu spatiul.

Daca ajungem dupa ani si ani de zile la limita spatiului de stocare, putem fie sa mai deschidem un canal, fie sa facem backup + arhivare + stergere la cele mai vechi albume, eliberand astfel spatiu.

Nu stiu... de exemplu daca e cu reclame, n-o sa aiba ads slideshow-urile noastre? Si daca vor altii sa foloseasca direct Flickr (trecand peste site) n-ar fi enervant sa aiba reclame? Ma rog, putem sa facem cu reclame si in caz de nevoie upgradam.

Ar fi cu reclame probabil, darca mergem pe solutia cu embed flickr code. Daca le tragem prin api, noi tragem niste json-uri cu niste meta si niste url-uri, nu vad cum ne pot baga reclame over api. Ce facem noi cu ele e treaba noastra.

Da ar fi reclame pentru cei care sar site-ul si viziteaza flickr, dar nu e tocmai o chestie care sa ne preocupe f mult. Sa-si puna adblocker.

Deci raman 2 canale, 1 normal si 1 premium, da? Avem 1 inregistrat, hai sa-l inregistram si pe celalalt (si sa luam nu nume bun).

Il avem si pe al doilea cu "ombun001". Am verificat si avem optiune in setarile contului de "Change your screen name to:...". Numele inlocuit al canalului devine astfel liber pentru a fi utilizat de catre userii nou veniti. Recomandarea de screen name este de maxim 20 caractere.

Astept sugestii si din partea voastra. Denumirea canalului premium ar trebui sa contina obligatoriu "fcsteaua.ro" - deci 11 caractere consumate, mai raman libere 9 caractere.

Esti de acord sa redenumim canalul OMBun in flickr.com/photos/fcsteaua-premium? Celalalt e flickr.com/photos/fcsteaua

Esti de acord sa redenumim canalul OMBun in flickr.com/photos/fcsteaua-premium? Celalalt e flickr.com/photos/fcsteaua

Eu as zice fcsteaua.ro-premium, ca sa nu intram in conflict cu clubul pentru marca inregistrata.

Eu as zice fcsteaua.ro-premium, ca sa nu intram in conflict cu clubul pentru marca inregistrata.

Am propus fcsteaua-premium pentru ca am mai brand-uit si alte lucruri cu fcsteaua (pagina de facebook se numeste "fcsteaua", etc.). Dar daca vrei tu, putem si fcsteauaro-premium. Nu cred ca e asa de important. Daca alegi fcsteauaro-premium te rog sa redenumesti si celalalt stream din fcsteaua in fcsteauaro.

Am propus fcsteaua-premium pentru ca am mai brand-uit si alte lucruri cu fcsteaua (pagina de facebook se numeste "fcsteaua", etc.). Dar daca vrei tu, putem si fcsteauaro-premium. Nu cred ca e asa de important. Daca alegi fcsteauaro-premium te rog sa redenumesti si celalalt stream din fcsteaua in fcsteauaro.

Eu zic ca moral si juridic asa ar fi corect. Am sa mai consult si alte pareri si vom face propunerea finala. Bineinteles, ambele canale vor purta denumirea radacina identica.

@OMBun

Cu scuzele de rigoare ca inca n-am rezolvat mare lucru la infrastructura / Flickr,

Ma gandeam sa facem in viitor mai multe colaje foto pe YouTube cu diferite melodii pe fundal. Eu am foarte multe idei pe tema asta, dar nu am momentan timpul necesar si nici skill-urile tehnice ca sa le realizez. Crezi ca tu (sau altcineva) ai fi interesat de o astfel de idee?

Si ca sa vorbim concret, primul lucru la care m-am gandit ar fi un colaj de prezentare al tanarului lot stelist, cu titlul "Steaua Bucuresti / We Are Young" si urmatoarea melodie pe fundal:

, probabil fara intr-o/outro FCSTEAUA.RO.

Videoclipul ar putea fi promovat pe pagina de Facebook (peste 6,500 de abonati) si eventual si pe prima pagina a site-ului, si ar putea fi si un fel de prezentare a echipei noastre pentru fanii straini ai viitoarelor noastre adversare din Champions League.

Sa-mi spui parerea ta, te rog!

Edited by Tiberiu Florea

PS: Alte idei de viitoare colaje

- "Steaua Bucuresti / Written in the Stars":

(dupa un obiectiv atins)

- "Steaua Bucuresti / Not About the Money":

(performantele in Europa nu ne intereseaza pentru bani)

- "Steaua Bucuresti / Heart of a City": Jay Z, Heart of a City (in preajma unui derby)

- "Steaua Bucuresti / Harder Better Faster Stronger"

(dupa un obiectiv ratat)

- "Steaua - <nume adversar> / Dynamite":

(inainte de un meci mare)

- "Ciprian Tatarusanu / Bulletproof":

(dupa o perioada cu putine goluri primite de Steaua)

- "Steaua Bucuresti / Remember the name":

- "Steaua Bucuresti / Hate it or love it":

Edited by Tiberiu Florea

OK, vom face o lista de idei, dar momentan sa vedem raspunsul lui OMBun - daca e interesat de ideea asta, si daca are cine sa faca primul colaj ("We are young").

Departamentul media ar avea nevoie acuta atat de oameni capabili cat si de un coordonator care sa preia astfel de proiecte. OMBun (probabil cel mai potrivit) prefera ca altcineva decat el sa-si asume aceasta responsabilitate. Pentru propuneri dati-mi PM.

@OMBun

Cu scuzele de rigoare ca inca n-am rezolvat mare lucru la infrastructura / Flickr,

Ma gandeam sa facem in viitor mai multe colaje foto pe YouTube cu diferite melodii pe fundal. Eu am foarte multe idei pe tema asta, dar nu am momentan timpul necesar si nici skill-urile tehnice ca sa le realizez. Crezi ca tu (sau altcineva) ai fi interesat de o astfel de idee?

Si ca sa vorbim concret, primul lucru la care m-am gandit ar fi un colaj de prezentare al tanarului lot stelist, cu titlul "Steaua Bucuresti / We Are Young" si urmatoarea melodie pe fundal:

, probabil fara intr-o/outro FCSTEAUA.RO.

Videoclipul ar putea fi promovat pe pagina de Facebook (peste 6,500 de abonati) si eventual si pe prima pagina a site-ului, si ar putea fi si un fel de prezentare a echipei noastre pentru fanii straini ai viitoarelor noastre adversare din Champions League.

Sa-mi spui parerea ta, te rog!

Tehnic se poate face fara probleme. Eu am mai pus pe YT colaje, doar ca fundalul sonor sunt exclusiv cantece ale galeriei inregistrate anterior. Exemple:

si
, dar si altele.

Acum, temele propuse se pot realiza si comporta doua aspecte esentiale:

1. Material foto: pentru un clip de ca. 2 minute sunt necesare ca. 60-80 fotografii (cam 1,5-2,5 s/fotografie) selectionate strict pentru tema respectiva. Problema este daca exista deja aceste fotografii in arhiva sau trebuie organizat sesiune sau sesiuni speciale de fotografiere la evenimentele publice unde avem acreditari.

2. Coloana sonora - copy right, daca folosim material audio care nu este proprietatea noastra. Probabil se poate rezolva prin mentionarea autorilor coloanei sonore originale. Cred ca astfel de clipuri nu mai pot fi apoi monetizate pe YT.

Pentru proiectul "We are young" te referi la echipa U19 care va participa in paralel cu echipa mare la UCL-U19?

Edited by OMbun

Banuiesc ca se poate face un clip si cu mai putine fotografii totusi, nu? Pentru "We are young" ma gandeam ca putem culege fotografii de pe internet cu jucatorii Stelei, si ma refeream la echipa "mare", ca si ei sunt tineri!

Adica efectiv sa luam poze de genul asta:

http://cfrmania.gsp.ro/uploads/modules/news/5931/tatar.jpg

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/...p.jpg?width=815

direct de pe Google Images. In functie de cat de complicata e editarea video ar merge pus si numele jucatorilor peste ele... nu-mi dau seama cum se poate face asta.

Legat de sunet eu zic sa punem coloana sonora fara sa cerem permisiune, cu atribuirea autorilor. Nu vom incerca sa monetizam acele colaje. Le putem incarca ori pe canalul OMBun ori pe fcsteaua.

Banuiesc ca se poate face un clip si cu mai putine fotografii totusi, nu?

Nu prea! Tot ce este cu mai mult decat 2,5 sec/foto devine plictisitor, neatractiv pentru ochi. Depinde si de lungimea melodiei care transmite o parte din mesaj. Punem toata melodia sau taiem? Daca o punem toata atunci trebuie sa ne raportam la durata ei. La proiectele propuse in posturile de mai sus, durata unei melodii intregi este de ca. 4 min. Pentru 4 min. avem nevoie de ca. 100 fotografii alese pe tema!!!

Edited by OMbun