Guest Tiberiu Florea

Departamentul Media

105 posts in this topic

Bun, pai date fiind aceste informatii hai sa ne gandim de cate canale Flickr avem nevoie (1, 2, mai multe) si sa le creem. George Stan urmareste acest thread si va interveni cu opinii.

Bun... deci hai s-o luam asa:

1) ramanem la Flickr? mai luam in calcul alternative? (Picasa, etc.) votul meu: ramane Flickr

2) de cate canale de Flickr avem nevoie? puteti investiga voi 2 daca e de ajuns unul (cel creat deja) SAU daca avem nevoie de doua (unul oficial si unul pentru useri) SAU de mai multe? ca eu nu am timp acum

3) cand s-ar putea face tranzitia pe platforma curenta a site-ului de la galeriile curente la Flickr (varianta simpla, cu slideshow nu API)? depinde in principal de George Stan

4) cat de greu ar fi sa migram vechile poze pe Flickr? ne propunem asta sau nu?

5) George, poti afla daca un cont gratuit Flickr e OK pentru noi, sau daca va fi nevoie sa platim, dat fiind volumul nostru de poze?

1) N-am avut timp de Picasa, dar nu cred ca face ceva mai spectaculos decat flickr

2) eu as merge pe propunerea lui George: unul denumit OMbun si personalizat cu FCS unde sa regasim fotografiile de actualitate de la meciuri, altul fcsteaua pentru generale

3) -

4) si 5) nu stiu daca s-ar putea face automat. Ar fi pacat sa privam comunitatea de arhiva stransa pana acum. Incarcarea manuala ar fi anevoioasa. Dar un ultras fotograf adevarat ar face-o, asa ca m-as baga sa incarc toata arhiva mea, daca nu exista alte solutii. E legata si de capacitatea de stocare, care pe free am vazut ca ar fi limitata la 1TB. Daca ar fi asa, pe doua conturi gratuite ar fi loc suficient.

Am calculat ca numai arhiva mea de fotografii ar de ca 15000 foto la o medie de max. 1MB/foto. 1 TB inseamna 1.048.576 MB, deci aprox. un milion de foto. Si daca saturam un cont la capacitatea lui maxima de stocare, care ar fi problema sa-l pastram ca arhiva si sa deschidem altul cu nume asemanator?

Bun, pai date fiind aceste informatii hai sa ne gandim de cate canale Flickr avem nevoie (1, 2, mai multe) si sa le creem. George Stan urmareste acest thread si va interveni cu opinii.

Pai avem deja doua canale create pe flickr: ombun001 si fcsteaua

ar trebui sa le conectam cu platforma FCS si sa ma apuc de treaba.

Tot ce pot sa raspund acum e: inainte sa dam drumul ar trebui sa ne gandim bine la cate stream-uri avem si ce nume au ele. Pentru identitatea site-ului ar fi mai profi ca stream-ul sa se numeasca fcsteaua, dar asta depinde de opiniile principalului nostru furnizor de continut, adica OMBun.

Tin sa precizez ca indiferent de numele stream-ului vei avea acces complet la el si vei fi mentionat ca autor, si ca daca se va efectua vreodata o monetizare a acestor poze (discutie la care te invit, dar nu cred ca o putem purta chiar acum) vei fi inclus in respectiva schema in mod echitabil.

In paralel mi-am permis sa investighez si posibilitatile pentru externalizarea video. Am sa va supun atentiei curand doua video pe YT si aceleasi video pe Vimeo, sa-mi spuneti parerea voastra despre calitate.

Multumesc pentru initiativa. Tin sa-ti atrag atentia ca discutia YouTube/vimeo nu se poate purta numai pe considerente de calitate, ci si pe raspandirea celor 2 platforme.

Exemplu: cineva cauta "Steaua Dinamo" pe una din 2 cele platforme, vede un video de la noi, intra pe site. Ce audienta am avea pe YT, si ce audienta am avea pe vimeo?

In trecut site-ul Dinamomania folosea platforma Dailymotion pentru video si mi s-a parut mereu o idee proasta pentru ca site-ul era obscur fata de YouTube. Aceleasi obiectii le-as avea si fata de vimeo, dar discutam.

Tot ce pot sa raspund acum e: inainte sa dam drumul ar trebui sa ne gandim bine la cate stream-uri avem si ce nume au ele. Pentru identitatea site-ului ar fi mai profi ca stream-ul sa se numeasca fcsteaua, dar asta depinde de opiniile principalului nostru furnizor de continut, adica OMBun.

Tin sa precizez ca indiferent de numele stream-ului vei avea acces complet la el si vei fi mentionat ca autor, si ca daca se va efectua vreodata o monetizare a acestor poze (discutie la care te invit, dar nu cred ca o putem purta chiar acum) vei fi inclus in respectiva schema in mod echitabil.

Monetizarea este pentru mine neesentiala si acum chiar total off topic. Fara obligatii! Subiect inchis!!!

Edited by OMbun

Alta intrebare rapida: ne da sau nu Flickr posibilitatea sa aplicam un watermark automat la toate pozele unui cont?

Ombun, daca experienta de upload e buna pt tine, asta e tot ce conteaza pt ca tu esti heavy user.

Experienta de view va fi diferita pe fcsteaua, practic noi, in cadrul fcs, ne vom conecta la flickr cu contil generic fcs, vom lua albume/poze si le vom afisa pe fcs in ce forma si experienta de vizualizare vrem. Voi lucra eu la asta si ma voi sfatui cu tine in ceea ce priveste interactiunea userilor cu pozele.

este in regula, discutam

la flickr apreciez doua lucruri:

- viteza si siguranta la uploadare

- calitatea fotografiilor afisate

exista insa, strict din punctul meu de vedere, si mici dezavantaje care urmeaza sa le mai evaluez.

Alta intrebare rapida: ne da sau nu Flickr posibilitatea sa aplicam un watermark automat la toate pozele unui cont?

Ai intuit bine, unul dintre dezavantaje este watermark-ul. Vezi ca pana la urma trebuie sa mergem cu mai multe probleme/discutii in paralel? La fel este si discutia cu cerintele tehnice, dimensiuni si rezolutie, pentru fotografiile ce urmeaza a fi uploadate. Sa nu deviem insa, ne concentram strict pe conceptul de platforma foto!

Raspuns, ontopic: NU, flickr nu ne ofera posibilitatea directa de a pune watermark in mod automat

Putem avea watermark astfel:

- prin editare, inainte de uploadare - pentru mine ar insemna munca in plus, si va rog sa retineti ca sunt la limita cu timpul dedicat pentru aceasta activitate. Ideea este sa simplificam, nu sa complicam, sa degrevam, nu sa incarcam.

- prin editare cu un program cloud. Flickr il are disponibil in parteneriat cu Aviary, inainte a fost Picnik, dar nu permite prelucrare batch si pentru watermark este mai mult decat rudimentar

- ne intoarcem la ce propunea George: legatura flickr - platforma FCS, uploader custom de flickr, care cred ca permite punerea automata a watermark-ului, asa cum se intampla acum cand se urca fotografii si poze pe FCS

Ideea este ca nu watermark-ul ne protejeaza la furt, el este doar de imagine, am explicat deja cum fac unii cu fotografiile noastre: elimina prin crop, aplica peste alt watermark. Prosport de ex. nu se mai complica, preia si apoi nominalizeaza sursa. Licenta de copyright este protectia adevarata si ea este in legatura cu metadatele aparatului. Si din acest motiv, sustin in continuare canalul OMbun pe flickr sau canalul premium cu l-a denumit George.

OK. Propunerea mea este in continuare sa avem un unic canal Flickr (fcsteaua) si un uploader pe site care sa tag-uiasca cu autorul / sa creeze un set + sa aplice watermark-ul, cam cum a sugerat George. Apoi galeriile individuale pot fi embed-uite ca slide-show-uri pe site, poate tot prin API. Aceasta solutie mi se pare ca ar rezulta in ceva foarte similar, dar mai flexibil, decat sistemul curent.

Mai multe canale mi se pare o idee proasta pentru identitatea noastra de site, si daca ar fi doua mi s-ar parea preferabil sa se numeasca fcsteaua si fcsteaua-premium (sau asa ceva). Dar depinde de cum te intelegi tu cu George. E aceeasi problema pe care o vom avea si pe YouTube si m-ar bucura mult sa gasim o solutie in care stream-urile noastre sa fie brand-uite cu identitatea site-ului, dar intelegeti-va voi in privinta asta.

Deci cred ca pasii de urmat ar fi (George, poti confirma?):

1. stabilirea numarului de stream-uri Flickr de care avem nevoie si a numelor lor. Votul meu: un stream unic ad-free ($49 / an) numit fcsteaua + noi stream-uri (fcsteaua2, fcsteaua3, etc.) daca depasim 1 TB. un cont Doublr (2 TB) costa $500 / an dar ma indoiesc ca merita...
  2. daca este posibil, scrierea unui tool care sa migreze galeriile foto curente pe acel stream, tag-uind cu numele corect al autorului si creand un set separat pentru fiecare galerie. Sunt destul de sigur ca API-ul Flickr permite asta, dar nu stiu daca infrastructura noastra o permite
  3. creerea unui uploader FCS care aplica watermark, tag-uieste cu numele autorului si creeaza un set nou. Eu as propune ca si tu sa-ti treci pozele prin acest uploader in loc sa le pui direct pe Flickr in ideea de a pastra o identitate unitara (inclusiv watermark)
  4. inlocuirea galeriilor curente de pe platforma actuala cu slideshow-uri Flickr folosind API-ul (daca pasul 2 reuseste nu am pierde continut dar s-ar schimba prezentarea). Mai exact ar fi nevoie de o unealta care sa preia automat toate set-urile din stream-ul Flickr (in ordine inversa a datei postarii) si sa creeze cate un slideshow pe FCS din fiecare
  5. integrarea galeriilor Flickr in noua platforma FCS, atunci cand vom face tranzitia la ea

Pare realizabil. George, daca planul e bun, cam cat de mult timp crezi ca ar lua?

Edited by Tiberiu Florea

O sa iti spun cat ar lua dupa ce ma familiarizez un pic cu flickr si fac cateva teste. Deocamdata am si eu ceva necunoscute.De asemenea unele chestii sunt strans legate de viitoarea platforma a siteului, mai ales de modul cum ea gestioneaza utilizatorii.In principiu planul tau pt next things e bun. Maine o sa am timp sa fac teste si o sa dau un raspuns.

O sa iti spun cat ar lua dupa ce ma familiarizez un pic cu flickr si fac cateva teste. Deocamdata am si eu ceva necunoscute.De asemenea unele chestii sunt strans legate de viitoarea platforma a siteului, mai ales de modul cum ea gestioneaza utilizatorii.In principiu planul tau pt next things e bun. Maine o sa am timp sa fac teste si o sa dau un raspuns.

Suna bine! Impresia mea e ca tranzitia la Flickr ar trebui sa decupleze total stocarea pozelor de noua platforma, in sensul ca odata ce avem tot continutul pe un stream ar trebui sa fie la fel de usor de integrat in orice CMS / sistem.

Si asta pentru ca (in imaginatia mea cel putin) API call-urile pe care le vei folosi ca sa creezi un set nou te vor lasa sa specifici cu ce nume de autor trebuie tag-uit noul album, nume pe care il vei putea obtine la fel de usor din API-ul oricarui CMS.

Nu uita ca acum platforma foto e strans integrata cu sistemul de useri de pe site/forum, dar pe Flickr nu ar fi asa... Adica entitatea "OMBun" sau "greco" din stream-ul nostru nu ar fi decat un string, fara vreo legatura cu userii OMBun si greco de pe FCS (vechi sau nou) in afara de conventie - promisiunea noastra de a le tine in corespondenta una cu cealalta (cred!).

Edited by Tiberiu Florea

Bineinteles ca pt flickr ala e doar un string. Ce ai spus e corect, merge pe orice cms

Cand am zis ca e legat de user management-ul cms-ului pe care il vom folosi m-am referit la schema asta:

Un user vrea sa puna poza

Daca nu e logat in cms nu poate

Daca e logat, facem api call la flickr, cu contul generic fcs de flickr, si la un field gen tag punem usernameul de pe cms, poate prefixat

Apoi, display de poze pe fcs implica doar vorbit cu flickr si listat feed-ul contului generic fcs.

Filtrarea se poate face pe album si pe user, ca tot e un tag

Seems doable, dar trebuie sa intru mai mult in detaliile tehnice ca sa pot spune mai mult

De asemenea, daca cineva urca o poza, ar fi fair sa o poata si sterge. Asta clar are legatura cu autentificarea in cms pt ca nu vreau ca frumusik^stelista~12 sa poata sa stearga poze puse de ombun

greco, da-mi pls pe mail datele de autentificare ale contului flickr

Planul tau suna bine, cu o mentiune.

Desi locul acestei discutii nu e aici, eu as propune ca pe noua platforma sa pastram autentificarea userilor prin forum (IPB) fara sa migram nimic, folosind userii CMS-ului doar pentru sarcini de administrare. Deci cand cineva vrea sa uploadeze poze ar urma sa verifici daca e autentificat prin forum si sa folosesti username-ul ala. Nu stiu daca esti de acord, dar sper sa tii cont de sugestie.

Plus: te poti pune de acord cu OMBun in privinta numarului de stream-uri (unul sau mai multe)?

Am vorbit cu ombun si voi mai vorbi pe masura ce treaba avanseaza. Ma inteleg eu cu el.

Autentificarea prin IPB e ok pt mine, eu am nevoie de autentificare oricare ar fi ea. Dar vorbisem de facebook auth, la aia renuntam sau o consideram adiacenta, adica practic pe ipb te poti loga si cu fb iar daca esti apoi autentificat ip esti autentificat peste tot?

Am vorbit cu ombun si voi mai vorbi pe masura ce treaba avanseaza. Ma inteleg eu cu el.

Autentificarea prin IPB e ok pt mine, eu am nevoie de autentificare oricare ar fi ea. Dar vorbisem de facebook auth, la aia renuntam sau o consideram adiacenta, adica practic pe ipb te poti loga si cu fb iar daca esti apoi autentificat ip esti autentificat peste tot?

Nu stiu. Pe masura ce m-am mai gandit FB auth a inceput sa mi se para o varianta mai proasta, dar discutam la momentul potrivit. O sa zic pe thread-ul tehnic avantaje si dezavantaje IPB/FB, si o sa-ti cer opinia.

Imi cer scuze ca am neglijat acest departament. Acum ca problemele Dept. de Comunitate (lider - axl) si Redactional (lider - Joga Bonito) sunt in mare parte rezolvate, redeschid chestiunea media.

George Stan: ai promis ca revii cu concluzii dupa ce te joci un pic cu Flickr. Cum e? Sunt realisti pasii de mai sus?

1) stabilirea numarului de stream-uri Flickr de care avem nevoie si a numelor lor. Votul meu: un stream unic ad-free ($49 / an) numit fcsteaua + noi stream-uri (fcsteaua2, fcsteaua3, etc.) daca depasim 1 TB. un cont Doublr (2 TB) costa $500 / an dar ma indoiesc ca merita...

2) daca este posibil, scrierea unui tool care sa migreze galeriile foto curente pe acel stream, tag-uind cu numele corect al autorului si creand un set separat pentru fiecare galerie. Sunt destul de sigur ca API-ul Flickr permite asta, dar nu stiu daca infrastructura noastra o permite

3) creerea unui uploader FCS care aplica watermark, tag-uieste cu numele autorului si creeaza un set nou. Eu as propune ca si tu sa-ti treci pozele prin acest uploader in loc sa le pui direct pe Flickr in ideea de a pastra o identitate unitara (inclusiv watermark)

4) inlocuirea galeriilor curente de pe platforma actuala cu slideshow-uri Flickr folosind API-ul (daca pasul 2 reuseste nu am pierde continut dar s-ar schimba prezentarea). Mai exact ar fi nevoie de o unealta care sa preia automat toate set-urile din stream-ul Flickr (in ordine inversa a datei postarii) si sa creeze cate un slideshow pe FCS din fiecare

5) integrarea galeriilor Flickr in noua platforma FCS, atunci cand vom face tranzitia la ea

Daca trebuie schimbati, anunta-ne. Daca nu, hai sa incepem sa-i rezolvam in ordine.

Edited by Tiberiu Florea

I-am propus membrului AISS "noname" sa preia conducerea acestui departament, sa colaboreze cu OMBun si George Stan pentru stabilirea si implementarea prioritatilor media, si in viitor sa coordoneze atragerea de noi colaboratori media la FCS.

Sper sa accepte aceasta responsabilitate!

Scurt spre informare, era unul din punctele asumate de catre mine: am discutat sambata la meci cu user-ul TOC. Avem promisiunea lui de sustinere in continuare pentru tot ce inseamna ilustratie cu obiecte de colectie, programe meci, istorie. Propunerea mea este sa fie inclus in echipa Media si considerat user premium in ceea ce priveste postarea de imagini.

Am cautat, dar n-am gasit niciun user TOC in interfata de administrare a forumului FCS. Daca imi trimiteti link la profilul lui il voi da acces in acvariu si PM sa-l anunt ca-l asteptam sa se alature echipei media, inclusiv sa preia momentan coordonarea acestui departament daca isi doreste.