Guest Tiberiu Florea

Departamentul Media

105 posts in this topic

As dori sa va supun atentiei urmatoarele variante de prezentare a fotografiilor pe noul site:

A. Pe YT, cam asa

:

Avantaje: aceeasi platforma ca pentru video, folosim acelasi format standard intr-o, outro ca si pentru video, coloana sonora cu cantece ale galeriei pe timpul derularii foto, protectie la furat. Dezavantaje: calitatea fotografiilor satisfacatoare spre medie.

B. Pe flickr.com, cam asa: http://www.flickr.com/photos/[email protected]/9505585962/

sau slideshow asa: http://www.flickr.com/photos/[email protected]/show

Avantaje: dimensiune mare de vizualizare, derulare rapida, calitate foarte buna a imaginii - va rog sa-mi confirmati daca si de pe alte monitoare este asa, tag-urile care permit cautare mai usoara de ex. dupa Steaua Dinamo atmosfera sau Steaua CFR joc. Dezavantaje: avantajele de la A., mai putin protectia la download.

Asteptam opiniile, evaluarile voastre.

Edited by OMbun

Multumesc pentru analiza facuta!

O prima precizare ar fi ca daca vrei poti analiza si alte servicii de fotografie, cum ar fi Picasa. Am zis Flickr pentru ca asta e (cred) cel mai mare si probabil cel mai de incredere.

In ceea ce priveste comparatia YT / Flickr, eu zic ca orice avantaj existent pe YT vine mana in mana cu ingreunarea accesului pentru cititorii nostri. Nu se pot uita la o lista de thumbnail-uri si alege poze individuale pentru vizualizare, nu si le pot face wallpaper-e sau da share la una singura, etc. Sigur, de pe Flickr se poate fura usor dar asta e o problema pe care o intampina toate site-urile din lume (inclusiv ProSport, GSP, etc.) si nu cred c-o s-o rezolvam noi mai bine decat cu watermark-ul.

De asemenea, daca cineva e interesat EXCLUSIV de continutul nostru media mie mi se pare perfect rezonabil sa ne urmareasca numai stream-ul de pe Flickr fara sa intre pe site. Maximul la care putem spera e sa fie curiosi si sa mearga la sursa acelui continut (explicata prin watermark) ca sa vada ce altceva mai pot gasi.

Deci in concluzie votul meu este pentru Flickr. As fi curios sa aud si opinia lui George Stan (l-am invitat pe acest thread), dar oricum ar fi vom gasi o solutie care sa fie agreabila pentru OMBun, omul cheie in ceea ce priveste materialele foto FCS.

Edited by Tiberiu Florea

@kustino

De apreciat ca se lucreaza deja la identitate. Chiar daca o varianta de intr-o-outro va fi gata mai devreme, ea va putea fi actualizata cu noile sigle.

Asteptam propunerile pentru lista cu referinte.

A

1 - nu cred ca e nevoie de sondaj, multi stelisti cauta materiale media bune despre Steaua

Sondajul ar fi vizat si aspecte de preferinte ale vizitatorilor, daca e bun sistemul cu album de atmosfera si joc la fiecare meci, ce propuneri ar avea ei, numarul de fotografii pe album, ce anume ar trebui fotografiat mai mult la fiecare meci, etc.

2 - propun sa mutam COMPLET sectiunea foto pe un canal Flickr FCSTEAUA (prioritate mare)

deja se discuta, putem incepe deja de sambata sau mai asteptam? cine ar putea crea canalul FCS pe flickr? eventual as face efortul sa pun fotografiile in paralel pana se ia o decizie

3 - vom lucra cu echipa tehnica (prioritate medie)

in varianta cu externalizare ar trebui sa existe link de pe prima pagina

4 - decidem intai unde stocam pozele (Flickr?) si investigam posibilitatea asta (prioritate mica)

pe flickr ar fi posibil dupa tags

5 - depinde exclusiv de colaboratorii nostri media

era auto-anagajament:)

6 - nu cred ca vom gasi oameni care sa se conformeze cu aceste conditii (daca vrei tu, sigur)

cade in varianta cu externalizare

7 - discutam cu dept. tehnic (prioritate mica)

idem 6

8 - discutam cu dept. redactional dupa ce vom avea redactor-sef

mi-as dori o colaborare mai activa cu redactorii, autorii de articole

9 - si George vrea asta dar n-avem capacitatea momentan. in viitor ne gandim

as putea incerca cu ftp de la stadion

10 - habar n-am, ne gandim (prioritate mica)

asa cum pe forum se impune limbajul civilizat, la fel la sectiunea media as elimina pozele kitch, cele de ex. cu caini si pisici cu tricou Steaua sialte bazaconii din acestea.

11 - investigam solutiile externe de stocare?

idem 6

12 - e foarte, foarte greu. tot ce putem e sa precizam termenii de copyright

problema o studiez si eu, watermark pe mijlocul fotografiei nu cred ca este o solutie estetica, iar o pozitionare in colturi nu este tocmai eficienta fata de crop

13 - de acord daca are cine sa se ocupe si daca avem bani

ma ocup eu, sponsorizez eu la inceput, s-a mai facut, George cred ca-si aminteste. Cadoul poate fi si altceva, din promotionale ramase de la evenimente

14 - nu stiu inca

idem 6

15 - eventual pe noua platforma a site-ului la care vom lucra eu, George, si Azzido?

pot colabora cu redactorii, eu propun fotografia si sugerez povestea, ei o scriu. Am discutat-o odata mai demult cu SSK

16 - ne gandim in viitor

ok, conservam proiectul, desi mi-ar fi placut mult sa-l vad realizat. Se munceste ceva la un banner, iar unele mesaje sunt sclipitoare. Pacat sa devina efemere.

Comentariile mele la cap. A inserate la fiecare punct, mai sus, in italic. Revin cu celelalte capitole.

Sunt de acord cu toate raspunsurile tale, si putem sa ne punem pe treaba. Hai sa asteptam si interventia lui George Stan aici (te rog sa incerci sa-l contactezi si offline maine) si apoi sa le luam in ordine.

Cred ca tranzitia la stocarea externa a pozelor e #1 pentru ca multe lucruri depind de ea, si pentru ca e o solutie care (1) s-ar aplica si la site-ul curent (2) ar usura mult tranzitia la o noua platforma tehnica.

Si eu inca mi-as dori inca 2-3 oameni in departamentul asta, inclusiv un coordonator, dar n-am timp momentan de recrutare. Orice propuneri sunt binevenite, si daca nu se rezolva nimic vom continua in formula asta pana ne mai extindem.

@OMBun

am creat acest canal Flickr, il poti prelua tu: http://www.flickr.com/photos/fcsteaua/

am creat acest canal YouTube pentru dept. media: http://www.youtube.com/user/fcsteauavideo

am creat acest canal SoundCloud pentru dept. media: https://soundcloud.com/fcsteaua

am creat acest canal Scribd pentru documente: http://www.scribd.com/fcsteauadocs

am creat acest canal Twitter: https://twitter.com/fcsteauaro

Pot sa dau acces cui e nevoie.

Pe Flickr se pot face canale foarte bune, uite, pana si Casa Alba il foloseste: http://www.flickr.com/photos/whitehouse/sets/

Edited by Tiberiu Florea

Unele dintre problemele acute ale FCS pe partea media sunt:

• nu avem destul continut
  • continutul pe care il avem e ingropat in parti obscure ale site-ului, nu e pus in valoare
  • nu suntem constanti in ceea ce priveste lucruri gen: rezumate video de meciuri, etc.
  • identitatea vizuala a materialelor (intr-o/outro video, watermark-uri, etc.) trebuie regandita si aplicata uniform la continutul nou
  • intr-o/outro-urile video vechi trebuie refacute deoarece se bazeaza pe melodia Scooter-Maria, invechita si considerata de multi jenanta pentru suporterii Stelei

Sper sa incepem o discutie utila despre chestiunile media, acordand prioritate membrilor dornici de implicare si care ne pot oferi continut tematic.

Eu voi ajuta, in noua versiune a site-ului, ca materialele foto/video(atat cele high quality, cat si cele postate de useri de pe la meciuri) sa fie mult mai vizibile pe site. Cred ca sunt cea mai importanta parte a site-ului si printre ele sunt chestii care nu pot fi gasite in alte parti, un diferentiator clar.

Cred ca promovarea lor si asigurarea unui flux constant de materiale va contribui la cresterea site-ului.

Identitatea vizuala a materialelor noi adaugate ar fi extraordinar sa aiba o uniformitate. Noi putem asigura asta prin acele wattermarks (discrete) pe fotografii care sunt gazduite la noi pe site. La cele preluate din feed-uri gen flickr va trebui sa ne bazam pe ce se adauga acolo si va fi poate un pic dificil sa asiguram uniformitatea. tbd

La materialele video, e mai complicat pentru ca ne vom baza pe cativa oameni care vor asigura continut constant dar nu va fi tocmai simplu sa le impunem un anumit stil de editare (multi nici nu sunt atat de priceputi in a edita video). In plus, ei vor adauga continutul pe site-uri gen youtube si noi doar vom fi primii care le vom prelua. Multi poate nu vor dori sa fie brand-uiti. Ramane de discutat.

Editarea materialelor video vechi, care au jingle scooter maria este o munca atat de anevoioasa incat as putea pune pariu ca nimeni nu s-ar inhama la asa ceva. Eu iti spun sincer ca nu as face asta, mai ales pt un motiv pueril precum faptul ca jingle-ul nu mai e considerat la moda sau e considerat penibil.

Mai concret, ce as vrea sa fac dpdv tehnic, in site-ul nou, la o prima strigare asa:

Un sistem de galerii foto/video modern, folosibil de orice user al site-ului si cu posibilitatea unui admin de a promova continut. Zona de video va folosi feed-uri de la site-uri specifice (read youtube, vimeo etc). Evident, ideal ar fi ca acele canale create de greco vor fi crawl-uite ciclic.

Sistemul nu trebuie sa faca diferenta prea mare intre foto si video, fiecare va fi considerat, daca vreti, un obiect media comentabil, like-uibil, share-uibil etc.

As vrea sa renunt la a mai gazdui continut video pe site-ul nostru deoarece e un aspect tehnic la care ma pricep prea putin si in plus nu avem infrastructura necesara pentru asa ceva (read bandwidth, cpu etc).

Aceasta galerie foto video va trebui sa fie usor de legat cu alte zone ale site-ului, in principal cu articolele.

Scuze pentru pauza lunga, nu am mai avut acces pe forum. S-a rezolvat cu Dragoshel si Azzido, multumiri.

Continui cu comentariile pentru capitolul B, la fel, inserate in italic, punctual.

B

1 - mai multe detalii despre noile intr-o/outro? Rog sa intervina si Kustino in discutie?

cum am mai spus, colaborez cu cei de la Studio Set, care lucreaza la o varianta, probabil luni pe 19.08 va fi gata. Un intr-o scurt, max 5 sec, de efect, cu tematica specifica lumini-stadion-sigla FCS. intr-o-ul va fi editabil, in cazul in care va fi nevoie sa schimbam sigla. Outro: imi sunt foarte dragi cele doua simboluri pe care le folosesc acum in outro pe canalulu meu YT ombun001, si anume sloganul cu semper superiores si scandarea suntem noi, Steaua suntem noi, inregistrata in Ghencea, in perioada pleaca, cand PS producea decibeli la greu. Realizarea artistica va fi insa mult diferita, pastrand cele doua elemente. Cand vor fi gata am sa le pun aici spre vizionare si dezbatere.

2 - 100% de acord, dar cine se va ocupa?

cade, daca politica de reciprocitate link nu este acceptata in noul concept

3 - depinde exclusiv de colaboratorii nostri media

George tocmai a promis ca se va implica si ne va ajuta

4 - discutam cu dept. tehnic solutia optima si eventual daca putem cheltui bani pe asta

poate gasim voluntari

5 - 100% de acord, ne trebuie oameni

eu am deja ceva adunat, si pot inregistra mai departe. Nu cred ca e volum descurajant de munca. Cate or fi cantecele pe care le mai canta PN si PS? 20-30? Ne-ar trebui un programel care sa faca legatura cu versurile (Lyrics) - ce zici George?. Textele multora dintre cantece sunt deja pe net, trebuie doar culese si gestionate. Ma voi sfatui si cu Costi aici, preiau eu proiectul acesta.

Edited by OMbun

... si mai jos comentariile la cap. C, dupa aceeasi procedura

C

1 - 100% de acord

s-a stabilit, functioneaza. Daca redactorii au nevoie sa interactioneze cu clubul, ii rog sa ma contacteze.

2 - OK

ma ocup

3 - OK, discuta te rog si cu Kustino

Kustino a comentat deja si inteleg ca si la capitolul identitate s-a deschis un santier, asteptam primele rezultate

4 - ar fi senzational

astept colaborare cu redactorii, propuneri, as dori sa si realizam deja un prim interviu pana la sfarsit de august

Costi, ar putea departamentul strategie sa ne ajute sa facem o lista cu cei ce urmeaza a fi intervievati?ai experienta aici, aveti si multe contacte. Am putea incepe de ex cu Virgil, pentru a afla noutatile interesante de la baschet?

5 - ar fi foarte bine, ne trebuie oameni

intr-adevar aici e volum mare de munca, dar nu as abandona proiectul. Putem sa-l tinem la incubator pana ne intarim putin

6 - in trecut FCS a avut o politica anti schimb de link-uri. regandim si discutam cu George Stan

am comentat la cap. B

Virgil este un foarte bun inceput. Sigur va fi de acord si in acest fel am putea avea un punct de plecare.

Noi putem asigura asta prin acele wattermarks (discrete) pe fotografii care sunt gazduite la noi pe site.

In legatura cu watermark-urile, multi isi vor dori wallpaper-uri cu aceste imagini, poate ar fi o i idee buna realizarea unei categorii speciale de wallpapers la diferite rezolutii. De asemenea, realizarea unor wallpapers si teme specifice pentru tablete telefoane mobile ar putea fi o idee buna.

In legatura cu watermark-urile, multi isi vor dori wallpaper-uri cu aceste imagini, poate ar fi o i idee buna realizarea unei categorii speciale de wallpapers la diferite rezolutii. De asemenea, realizarea unor wallpapers si teme specifice pentru tablete telefoane mobile ar putea fi o idee buna.

Wallpaperele le putem include la caietul simplificat de identitate.

@Kustino: indraznim prea mult daca te rugam sa le lucrezi si pe acestea impreuna cu Art Directorul tau?

Edited by OMbun

George:

1) Multumesc pentru interventie.

2) Mi se pare ca ai ignorat propunerea mea - si anume sa NU mai avem niciun sistem propriu de foto/video, din urmatoarele motive:

* e multa munca

* ne trebuie competente mai mari tehnice

* depindem de un numar mic de oameni (vezi: tu) care nu au timp

* ingreuneaza tranzitia de la o platforma la alta a site-ului

Astept comentariile tale la propunerea sa EXTERNALIZAM tot continutul media FCS in loc sa dezvoltam un sistem propriu. OMBun are cateva obiectii clare la varianta Flickr, la care raspund mai jos.

3) N-a zis nimeni sa editam videoclipuri vechi, e vorba exclusiv de cele noi.

Obiectiile lui OMBun pentru folosirea Flickr:

* pentru a posta de pe contul FCS e nevoie de logare - putem investiga (OMBun si eu) daca nu exista o solutie pentru a da acces de upload mai multor useri? Eu cred ca aproape sigur exista o solutie

* pe Flickr se pierde identitatea identitatea autorilor - si aici s-ar putea sa existe o solutie

Eu zic ca daca ne gandim un pic TREBUIE sa existe o solutie chiar daca ea ar implica mai mult de un cont Flickr, si ca externalizarea completa (+ folosirea pe FCS cu embed) ar fi mult mai buna decat propriul nostru sistem de galerii. Astept interventiile lui George Stan, OMBun.

OMBun, am inregistrat comentariile tale la celelalte aspecte, dar hai sa ne concentram pe problema asta intai si revenim dupa aia la urmatoarele prioritati!

Solutia cu externalizarea completa a continutului media este foarte buna. Am citit printre randuri dar da, asa e cel mai bine.

Alegem o platforma reliable pt foto, una pt video sau una buna pt amandoua si le folosim via APIs, nu embed.

Ce daca e nevoie de logare pe flickr? Cu ce ne incurca treaba asta?

Cum adica se pierde identitatea?

Ombun, daca experienta de upload e buna pt tine, asta e tot ce conteaza pt ca tu esti heavy user.

Experienta de view va fi diferita pe fcsteaua, practic noi, in cadrul fcs, ne vom conecta la flickr cu contil generic fcs, vom lua albume/poze si le vom afisa pe fcs in ce forma si experienta de vizualizare vrem. Voi lucra eu la asta si ma voi sfatui cu tine in ceea ce priveste interactiunea userilor cu pozele.

Ce daca e nevoie de logare pe flickr? Cu ce ne incurca treaba asta?

Cum adica se pierde identitatea?

Pai:

• daca exista un stream unic FCS va trebui sa dam acces oricui vrea sa contribuie, aici aparand 2 probleme: (1) ei nu pot contribui fara sa ne contacteze pe noi in prealabil pentru acces (2) aproape sigur nu avem incredere in orice user vrea acces la canalul FCS - ar fi foarte usor pentru cineva sa ceara acces si apoi sa faca tampenii pe acel stream
  • OMBun zicea ca userii vor sa contribuie la FCS dar vor in acelasi timp si sa apara numele lor in dreptul autorului pozei, iar acest lucru mi se pare complet rezonabil. Nu-mi e clar daca problema are o solutie sau nu

OMBun: stream-ul arata foarte bine. Ai avut timp sa te interesezi de cele 2 probleme (daca se poate da acces altor oameni si daca pozele pot fi tag-uite cu numele autorului)? Eu n-am avut inca dar ma voi uita zilele astea.

George: poti confirma ca ai dat subscribe la thread-urile Media si Tehnic, ca sa nu te mai tot anunt cand s-a postat ceva nou?

Salut baieti. Am pus pe prima pagina inregistrarea derbyului. Va rog sa va uitati un pic peste si sa imi spuneti daca e ok formatul asta, cu o mica introducere si cu credit dat canalului de youtube care a incarcat meciul.

Pai:

• daca exista un stream unic FCS va trebui sa dam acces oricui vrea sa contribuie, aici aparand 2 probleme: (1) ei nu pot contribui fara sa ne contacteze pe noi in prealabil pentru acces (2) aproape sigur nu avem incredere in orice user vrea acces la canalul FCS - ar fi foarte usor pentru cineva sa ceara acces si apoi sa faca tampenii pe acel stream
  • OMBun zicea ca userii vor sa contribuie la FCS dar vor in acelasi timp si sa apara numele lor in dreptul autorului pozei, iar acest lucru mi se pare complet rezonabil. Nu-mi e clar daca problema are o solutie sau nu

OMBun: stream-ul arata foarte bine. Ai avut timp sa te interesezi de cele 2 probleme (daca se poate da acces altor oameni si daca pozele pot fi tag-uite cu numele autorului)? Eu n-am avut inca dar ma voi uita zilele astea.

George: poti confirma ca ai dat subscribe la thread-urile Media si Tehnic, ca sa nu te mai tot anunt cand s-a postat ceva nou?

Si inca o intrebare pentru George: te-ai uitat la slideshow-ul la care a facut trimitere OMBun? Nu inteleg, de ce avem nevoie de mai mult decat

* un canal Flickr ce ne ofera foarte multa flexibilitate

* includerea fiecarei galerii foto ca slideshow pe site

Vrei tu neaparat sa te complici cu API-uri si altele? Ce ne lipseste in varianta asta?

Repostez un exemplu de slide-show Flickr: http://www.flickr.com/photos/[email protected]/...5060064736/show

Salut baieti. Am pus pe prima pagina inregistrarea derbyului. Va rog sa va uitati un pic peste si sa imi spuneti daca e ok formatul asta, cu o mica introducere si cu credit dat canalului de youtube care a incarcat meciul.

Arata foarte bine, multumim. Sa terminam discutia legata de foto momentan si vom discuta mai tarziu si de video.

Edited by Tiberiu Florea

Pai:

Pai nu facem asa. Facem 2 canale de flickr, unul premiumcontent pt oameni gen ombun si unul normalfeedcontent pt oricine. Doar noi avem acces la conturile astea. Apoi, pe site punem un upolader custom de flickr legat cu contul de normalfeed. Cand cineva il foloseste, urca pe flickr content in numele acelui cont. eventual folosim un customfield ca sa nu apara toate de la acelasi cont. tre sa se poata.Pe contul premium uploadul se poate face direct pe flickr.

M-am abonat

Solutia cu 2 feed-uri diferite ar putea fi o idee buna/realizabila desi am impresia ca te complici in continuare. Daca Flickr are deja toate capacitatile de upload necesare, de ce am reinventa noi roata?

Astept comentarii la varianta cu galerie foto = slideshow pe site - proiect la care nu avem de muncit nimic. Ce ne lipseste daca procedam asa? Eu cred ca acopera toate nevoile noastre si arata minunat.

Solutia embed slideshow poate fi un minim cu care sa mergem mai departe fara prea multa munca si sa ne concentram pe altceva.

Solutia over API mi se pare mai sanatoasa, maiusor de customizat dpdv design. Ne rezolva si problema ca userii vor putea posta in nume propriu

OMBun, am inregistrat comentariile tale la celelalte aspecte, dar hai sa ne concentram pe problema asta intai si revenim dupa aia la urmatoarele prioritati!

ok, ne concentram la conceptul de postare fotografii si video

Solutia embed slideshow poate fi un minim cu care sa mergem mai departe fara prea multa munca si sa ne concentram pe altceva.

Solutia over API mi se pare mai sanatoasa, maiusor de customizat dpdv design. Ne rezolva si problema ca userii vor putea posta in nume propriu

Bun... deci hai s-o luam asa:

1) ramanem la Flickr? mai luam in calcul alternative? (Picasa, etc.) votul meu: ramane Flickr

2) de cate canale de Flickr avem nevoie? puteti investiga voi 2 daca e de ajuns unul (cel creat deja) SAU daca avem nevoie de doua (unul oficial si unul pentru useri) SAU de mai multe? ca eu nu am timp acum

3) cand s-ar putea face tranzitia pe platforma curenta a site-ului de la galeriile curente la Flickr (varianta simpla, cu slideshow nu API)? depinde in principal de George Stan

4) cat de greu ar fi sa migram vechile poze pe Flickr? ne propunem asta sau nu?

5) George, poti afla daca un cont gratuit Flickr e OK pentru noi, sau daca va fi nevoie sa platim, dat fiind volumul nostru de poze?

Edited by Tiberiu Florea

Pe flickr, pe un singur cont, fotografiile se pot organiza pe sets si collection. Sets = galerii, si contine fotografii. Collection = de ex. user si contine sets sau alte collection. La collection se poate merge pe 5 nivele de adancime.

Tag-urile le poti pune fie la incarcare fie ulterior, si ele pot sa contina orice, inclusiv nume sau alias de autori.

Dureaza cateva zile de la infiintarea contului pana poti fi gasit cu search-ul de pe flickr, si din cauza aceasta mi-e destul de greu sa evaluez, cat de usoara ar fi o navigare prin sets si collection a unui vizitator nelogat.

Edited by OMbun