Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul Redactional (VECHI)

167 posts in this topic

Site-ul FCS apartine AISS. Acesta nu este un ziar impartial, ci un organ media reprezentativ pentru opiniile tuturor suporterilor stelisti - multe dintre ele patimase, toate exprimate civilizat.

Avem si un rol de informare care a fost poate neglijat in ultima vreme, dar punctul nostru forte a fost si va fi intotdeauna sectiunea de editoriale / opinii.

FCS nu are pozitii oficiale sau o linie ideologica in privinta subiectelor controversate, inclusiv:

- Ar trebui sau nu sa sustinem echipa de pe stadion?

- A fost condamnat abuziv sau corect George Becali?

- Ar trebui sau nu Mihai Stoica sa ramana in functia pe care o are la club?

Etc. Insa redactorii individuali pot avea ce opinii doresc ei.

Daca nu sunteti convinsi de acest lucru, va rog sa consultati articolele "Prison Break cu Steaua" (principal pe site 2-3 zile), "Idoli - NU, Realisti - DA" (inca e principal pe site), "Directii" (publicat pe prima pagina).

Dar FCS promoveaza respectul, toleranta, civilizatia, fie ca e vorba de conducerea clubului, de jucatorii echipei, de galerie, sau de membrii acestei comunitati virtuale.

Edited by Tiberiu Florea

Eu consider ca ar trebui sa poata vedea ce spunem noi acolo. Nu sa se implice la moderare.

Redactorul-sef n-are nicio treaba cu moderarea site-ului, moderatorii si moderatorul-sef se ocupa de asta, deci n-are de ce sa vada discutii legate de moderare.

Daca moderatorii discuta acolo si altceva decat ce tine de moderare, aceasta reprezinta o intrebuintare gresita a acelei sectiuni.

Eu nu citesc forumul intern al moderatorilor pentru ca nu ma preocupa aspectele de moderare daca nu apare vreo problema grava, iar Joga Bonito ar trebui sa se concentreze pe redactie, si cu atat mai putin sa-l preocupe moderarea.

Pentru continuarea acestei discutii - PM sau mutati in alta parte. In rest, sa revenim la chestiuni redactionale.

De ce sunt controversate acele subiecte? Ca eu nu inteleg.

Meme e un bataus de femei. Puscariasul e un puscarias condamnat. Protestele ar trebui sa continue si, din punctul meu de vedere, ar trebui sa nu mearga nimeni la stadion, ca sa nu-i bage bani in buzunar puscariasului.

Argumente am adus destule. Azi a avut loc o intamplare despre care eu am vorbit aici de ceva saptamani bune. Latovlevici s-a certat cu Reghe si a fost dat afara de la antrenament. Motivul: banii + transferul. El isi vrea banii si vrea sa plece. Cei de la Steaua sunt disperati sa intre in CL pentru ca asa a ordonat puscariasul. Si de aia nu il lasa.

Ce e controversat aici? Nu e controversat nimic.

Latovlevici e tratat ca un sclav si voi va faceti ca nu vedeti.

Lato e doar primul, pentru ca el e mai tupeist. Ati vazut doar si fazele cu Piti. Vor urma si altii.

Edited by Adrian

Subiectele sunt controversate pentru ca opinia stelistilor e impartita in privinta lor. Ca o aproximare din topor, si nu o regula batuta in cuie, singurele subiecte ne-controversate sunt cele in privinta carora Adrian, Costi, Il Soldatino, Lari, Andrei SAVA, si axl sunt de acord. Am ales la intamplare 6 colaboratori FCS ale caror opinii sunt luate in seama.

Orice declaratie semnata de toti cei 6 oameni enumerati candideaza la a reprezenta un punct de vedere oficial FCS.

Edited by Tiberiu Florea

Iti dau un exemplu cu care te-ai intalnit recent. Unii cred ca Lucescu e mai bun ca Ienei. Asta e subiect controversat. Ce facem acum? Nu mai discutam despre asta?

Unii cred ca nu e bine sa pui articole despre rapid pe site, altii sunt pentru. Sa inteleg ca vor fi ignorate de acum inainte aceste subiecte?

Cum sa nu mai discutam despre asta? Discutam, si orice redactor e incurajat sa trateze subiectul. Ba chiar iti spun acum: scrie un articol si trimite-l redactiei, se va publica. Dar daca subiectul este controversat printre fanii Stelei, el nu se constituie intr-un punct de vedere oficial al FCS.

Subiectele controversate nu vor fi ignorate, nu asta e ideea. Doar ca afirmatiile controversate printre stelisti nu vor reprezenta o linie ideologica a site-ului.

FCS nu a avut niciodata in teorie o linie ideologica. Nici in practica nu a avut o linie ideologica, cu exceptia ultimilor cativa ani cand, cu ajutorul unei structuri decizionale obscure si al unei lipse de transparenta, linia ideologica a fost reprezentata de ceea ce ar putea fi rezumat prin scandarea "Vinde, Pleaca, Mori".

Iti aduc la cunostiinta existenta acestui thread, unde pot fi puse si alte intrebari legate de principiile FCS: http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=33354

Va rog sa revenim on-topic.

Edited by Tiberiu Florea

Asa cum am tradus ce a spus LRP sa traduc si ce am spus eu mai sus:

Site-ul a fost "ziarul" electronic al AISS-ul prin care comunica, informa si oferea socializare suporterilor. AISS nu este un site, ci o organizatie cu statut juridic. Site-ul era doar mijloc media, patronat de AISS!

In ce am spus, din ce ai citat, era vorba ca site-ul, ca mijloc media, sa-si ia informatii care prezinta interes pt userii site-ului, direct de la club, nu deformat din presa.

Nu sa fie trompeta clubului, ci sa adreseze intrebari si lamuriri ridicate de useri, direct clubului.

Ce, pana acum site-ul a fost trompeta AISS sau a presei, pentru ca a preluat articole de acolo?

De cand lumea AISS a declarat ca opiniile exprimate pe site sunt ale userilor si nu exprima punctul de vedere oficial al AISS. Pentru asta AISS emitea comunicate.

Sa traduci ce spui tu e ok, acum am inteles mai bine si iti multumesc. Nu era rea intentie, doar ca nu intelesesem exact.

@ Tiberiu, despre 4 din 6 chiar nu am ce sa zic, dar de ce parerile lui Adrian sau Axl conteaza mai mult decat a mea?

@ Tiberiu, despre 4 din 6 chiar nu am ce sa zic, dar de ce parerile lui Adrian sau Axl conteaza mai mult decat a mea?

Repet, in caz ca nu s-a inteles... toate parerile echipei FCS conteaza, inclusiv a ta. Am dat acolo doar un exemplu de grup minim de oameni printre care trebuie sa existe un consens ca un punct de vedere sa fie si o pozitie oficiala. Parerea mea e ca daca acei 6 oameni (alesi la intamplare mai sus) se pun de acord, si ceilalti membrii ai echipei vor subscrie.

Reformulez: un punct de vedere oficial FCS este unul in privinta caruia toti stelistii civilizati sunt de acord. O aproximare a acestui criteriu este existenta consensului intre membrii echipei FCS, indiferent de "tabara" din care ei fac parte.

Edited by axl

Multumesc drvladyk ca ai mutat discutia aici, dar va rog sa pastram acest thread pentru scopul original: discutii punctuale si constructive despre redactie, moderate de Joga Bonito.

Subiectele sunt controversate pentru ca opinia stelistilor e impartita in privinta lor. Ca o aproximare din topor, si nu o regula batuta in cuie, singurele subiecte ne-controversate sunt cele in privinta carora Adrian, Costi, Il Soldatino, Lari, Andrei SAVA, si axl sunt de acord. Am ales la intamplare 6 colaboratori FCS ale caror opinii sunt luate in seama.

Orice declaratie semnata de toti cei 6 oameni enumerati candideaza la a reprezenta un punct de vedere oficial FCS.

Multumesc de incredere ( :blush: ), dar eu nu cred ca sunt cea mai potrivita persoana pentru 'un punct de vedere oficial'. Spun asta pentru ca n-o sa-mi ascund niciodata puternica simpatie pentru cei care au protestat contra anormalitatii (asa cum au putut, asa cum s-a putut la vremea respectiva) de la club.

In ciuda numeroaselor greseli facute, voi considera intotdeauna ca a fost un mic miracol ca, in Romania, un grup de cateva sute de persoane s-au unit in jurul unei idei (as scrie 'valori', dar discutiile sunt inca aprinse aici :D) si au fost la un pas de a schimba istoria acestui club. Nu stiu daca stii, Greco, dar Piturca, de exemplu, a afirmat in mai multe randuri ca Becali se gandea serios sa vanda, din cauza ca nu mai suporta presiunea Peluzei Sud.

Lari:

Repet, in caz ca nu s-a inteles... toate parerile echipei FCS conteaza, inclusiv a ta. Am dat acolo doar un exemplu de grup minim de oameni printre care trebuie sa existe un consens ca un punct de vedere sa fie si o pozitie oficiala. Parerea mea e ca daca acei 6 oameni (alesi la intamplare mai sus) se pun de acord, si ceilalti membrii ai echipei vor subscrie.

Reformulez: un punct de vedere oficial FCS este unul in privinta caruia toti stelistii civilizati sunt de acord. O aproximare a acestui criteriu este existenta consensului intre membrii echipei FCS, indiferent de "tabara" din care ei fac parte.

Stiu ca protestul n-a fost departe de un succes. Apreciez ce au facut altii cat timp eu stateam degeaba. Dar locul pentru discutia asta nu e aici.

Va rog (a nu stiu cata oara) sa folosim acest thread pentru chestiuni punctuale, concrete, ce tin de redactie, cu moderarea lui Joga Bonito.

Fratilor, despre esecul protestului vorbiti la strategie, iar moderatorii n-au ce cauta sa spameze topicul asta si sa mute aici postari peste capul meu.

Pot eventual sa-mi trimita sugestii sau sa se dea cu parerea prin PM sau la adresa [email protected]

Pastrati topicul curat pentru viitorii colaboratori si redactori!

Salut Joga. Eu am mutat postarile aici pentru ca se discuta in mare parte despre interviuri, stiri despre echipa, etc. Intradevar, unele nu au ce cauta aici. Rog un coleg mod sa le mute unde crede de cuvinta. Eu nu mai am timp, ma bag la somn.

Multumesc drvladyk ca ai mutat discutia aici, dar va rog sa pastram acest thread pentru scopul original: discutii punctuale si constructive despre redactie, moderate de Joga Bonito.

Nu am mutat nimic, nu stiu cine a facut-o, dar as vrea sa-mi stiu atributiile: pe acest topic pot modera moderatorii sau doar d-nul redactor sef? Multumesc

Pe acest topic poate posta orice Colaborator FCS (inclusiv moderatorii), dar discutia va fi condusa si moderata de catre redactorul-sef.

Inchid acest topic, ii schimb numele in -vechi, si fac unul nou unde voi explica mai clar regulile.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0