Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul Redactional (VECHI)

167 posts in this topic

OK. Cui ma adresez de la dept tehnic?

Le-am cerut aici: http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?sho...mp;#entry667538 si pe PM.

Pe viitor postati cereri tehnice pe acel thread, dati PM lui Azzido/Dragoshel daca nu primiti raspuns. In principiu ei vor da follow la thread-ul tehnic deci ar trebui sa vada. Daca Dept. Tehnic are prea putini oameni putem discuta adaugarea de noi colaboratori daca avem pe cine.

Joga & Adrian:

Google Docs nu este o prioritate deci daca aveti alta treaba, nu va faceti griji. Momentan ne descurcam cu orice format (Word, Notepad, etc.). Dar daca va primiti adresele @fcsteaua, pasii sunt:

* va logati in GMail cu userul si parola primite

* mergeti la "Drive" sau "Docs", nu mai tin minte, din toolbar-ul de sus

* creati un document nou cu titlul si continutul pe care vreti sa le publicati

* dati share la document - vizibil pentru toata lumea si comentarii pentru toata lumea (ideal ar fi comentarii numai pentru alti oameni din domeniul fcsteaua.ro dar nu stiu cat de greu e)

* postati link cu documentul aici

* cand redactorul cu care lucrati are obiectii, va posta comentarii pe Google Doc (selecteaza zona cu probleme, click dreapta, comment)

* comentariile vor aparea in toolbarul din dreapta si veti fi notificati pe mail

* rezolvati comentariile (click "resolve" pe comment) facand corectiile necesare

* anuntati ca ati terminat => articolul se publica

Inca o data, e mult mai simplu decat pare, dar nu e o prioritate acum si daca n-aveti timp sau chef mergem inainte momentan cu Word/Notepad/etc.

Adrian, multumim pentru acest articol: http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/41165/

Eu am anuntat inainte de nominalizarea unui redactor-sef ca nu voi insista cu disclaimer-ul pe care il pusesem la articolele precedente, si ma tin de cuvant. Sunt curios totusi ce plan ai tu pentru clarificarea faptului ca opiniile redactorilor FCS sunt personale si nu un punct de vedere oficial al site-ului.

Nu e nevoie sa faci nimic in momentul de fata, dar vroiam sa-ti reamintesc ca e o discutie ce va trebui purtata. Ia in calcul ca cineva (si daca nu se ofera nimeni poate am sa joc eu avocatul diavolului) ar putea scrie un articol de prima pagina "Becali liber". Nici in acel caz nu ar fi suficient de clar ca respectivul redactor nu vorbeste in numele site-ului.

Cand ai un plan in privinta asta, te rog sa ni-l comunici!

Edited by Tiberiu Florea

In momentul in care vom da un comunicat oficial al FCSteaua.ro, vom semna articolele FCSteaua.ro, asa cum am mai facut-o inainte. Si daca ne punem toti de acord la un moment dat sa sustinem o anumita idee(de exemplu sa cerem preturi mai mici la bilete) putem semna FCSteaua.ro si atunci lumea stie ca articolul e pozitia oficiala a siteului.

Atat timp cat articolele sunt semnate de utilziatori/redactori, reprezinta pareri acelor persoane Cred ca lumea stie deja treaba asta. Totdeauna a fost cam asa. Ca eu imi aduc aminte ca si pe vremuri, cand scriai si tu, se facea la fel. Erai tu, Piece of Mind, Il Soldatino, etc. - cu parerile voastre si apoi veneau acele articole semnate FCSteaua.ro.

Imi aduc aminte gresit?

Ca sa vin cu o completare. Uite ce putem face.

Fiecare articol e pus intr-o anumita categorie. De exemplu categoria mea e Steaua Noastra. Marius are Semeper Svperiores. Cronicile sunt puse in Liga 1 Sezon 2013-2014.

Pentru comunicate oficiale putem face o categorie Oficial FCSteaua.ro si acolo punem doar astfel de articole pe care le semnam cu FCSteaua.ro.

Ce zici?

Edited by Adrian

Ma bucur in acelasi timp sa anunt si ca mountytoma, un vechi utilizator al siteului, un stelist adevarat, inteligent si respectat, a fost de acord sa faca parte din redactia noastra. Pentru inceput va scrie un articol la 2 saptamani.

In momentul in care vom da un comunicat oficial al FCSteaua.ro, vom semna articolele FCSteaua.ro, asa cum am mai facut-o inainte. Si daca ne punem toti de acord la un moment dat sa sustinem o anumita idee(de exemplu sa cerem preturi mai mici la bilete) putem semna FCSteaua.ro si atunci lumea stie ca articolul e pozitia oficiala a siteului.

Atat timp cat articolele sunt semnate de utilziatori/redactori, reprezinta pareri acelor persoane Cred ca lumea stie deja treaba asta. Totdeauna a fost cam asa. Ca eu imi aduc aminte ca si pe vremuri, cand scriai si tu, se facea la fel. Erai tu, Piece of Mind, Il Soldatino, etc. - cu parerile voastre si apoi veneau acele articole semnate FCSteaua.ro.

Imi aduc aminte gresit?

Da, unii stiu asta, dar trebui sa tii cont si de situatia curenta in care FCS e perceput ca un loc ce se ocupa exclusiv de un razboi impotriva conducerii (motivele pentru care s-a ajuns la aceasta perceptie nu cred ca sunt relevante).

Am inceput destul de bine pentru ca s-au publicat si articole pe alte teme (vezi despre Legia, statistici Steaua-Dinamo, etc.), dar trebuie sa continuam in directia asta si-n plus sa ne gandim bine la noi modalitati de a ne delimita ca FCS de o pozitie sau alta.

Realizez ca depinde foarte mult si de alti oameni (de exemplu sa convingem colaboratori cu perspective diferite sa trimita articole) si realizez ca schimbarile nu se pot face peste noapte, dar te rog sa tii cont si tu de aceste aspecte, sa contribui la recrutarea unei redactii diverse, si sa ma ajuti ca atunci cand sunt intrebat in legatura cu redactia sa pot raspunde "noi reprezentam toate vocile prezente in comunitatea Stelistilor", si sa demonstrez asta prin felul in care arata prima pagina FCS.

Articolul tau mi se pare bine scris si n-am nimic de obiectat la el.

Ca sa vin cu o completare. Uite ce putem face.

Fiecare articol e pus intr-o anumita categorie. De exemplu categoria mea e Steaua Noastra. Marius are Semeper Svperiores. Cronicile sunt puse in Liga 1 Sezon 2013-2014.

Pentru comunicate oficiale putem face o categorie Oficial FCSteaua.ro si acolo punem doar astfel de articole pe care le semnam cu FCSteaua.ro.

Ce zici?

Ar fi un inceput bun. Discutam cu baietii de la tehnic daca putem lucra pe partea grafica pentru a clarifica si mai mult cand e vorba de opinii individuale. De exemplu eu mai demult cand scriam aveam un banner pe care scria mare PRO GLORIA ET PATRIA si avea poza Gen. Vasile Lascar, elemente vizuale care ajutau si mai mult la identificarea acelor eseuri ca pozitii personale.

In paralel, eu pot scrie un nou articol in care sa explic politica editoriala FCS si sa-l tinem in unul din cele doua locuri de pe prima pagina sau sa avem un link vizibil la el pentru urmatoarele saptamani/luni. Voi incepe sa lucrez la el si-l submitez aici, prin Google Docs, cum i-am cerut si lui Joga Bonito mai sus. Ce parere ai?

mountytoma: Felicitari! Ce fel de articole isi doreste sa scrie? cronici, avancronici, opinii? pe ce teme? Te rog cere pe thread-ul tehnic sa primeasca acces in acvariu si spune-i pe PM sa urmareasca acest thread ca sa se familiarizeze cu modul in care functioneaza redactia.

Edited by Tiberiu Florea

Consider ca, dupa ce punem totul la punct, putem da un comunicat oficial in care sa prezentam noile echipe de admini, mozi, redactori, colaboratori, sa prezentam ce obiective are siteul, etc.

Asa va stii toata lumea ca siteul asta nu e vasal nimanui, ca e un site facut de stelisti, pentru stelisti si ca toate punctele de vedere sunt binevenite.

Asta ar putea chiar sa fie primul comunicat de presa dat de site. Si il putem pune in acea categorie noua si il vom semna cu FCSteaua.ro.

Consider ca, dupa ce punem totul la punct, putem da un comunicat oficial in care sa prezentam noile echipe de admini, mozi, redactori, colaboratori, sa prezentam ce obiective are siteul, etc.

Asa va stii toata lumea ca siteul asta nu e vasal nimanui, ca e un site facut de stelisti, pentru stelisti si ca toate punctele de vedere sunt binevenite.

Asta ar putea chiar sa fie primul comunicat de presa dat de site. Si il putem pune in acea categorie noua si il vom semna cu FCSteaua.ro.

In regula, voi incepe sa lucrez la acel articol/comunicat si voi astepta comentariile tale prin Google Docs.

Repet intrebarea cu mountytoma (cred ca n-ai vazut-o pentru ca am editat postul): ti-a spus ce teme vrea sa abordeze in articolele sale?

In general ar fi bine sa tinem o evidenta a tipului de articole pe care le scrie fiecare redactor/colaborator ca sa stim unde stam bine si ce ne lipseste. Daca nu se rezolva pana maine te rog mai trage-i de maneca pe cei de la tehnic sa-ti faca email @fcsteaua.ro. Apoi voi crea un document la care amandoi sa avem drept de editare unde sa mentinem situatia completa si curenta a redactiei FCS.

Sper sa nu uiti faptul ca unul dintre dezideratele fcsteaua.ro este reconcilierea cu galeria Stelei. Si totodata evitarea temporara a anumitor subiecte controversate. Nu este treaba mea sa stabilesc politica pe care o vei aborda, dar este un lucru asupra caruia am cazut cu totii de acord.

Sper sa nu uiti faptul ca unul dintre dezideratele fcsteaua.ro este reconcilierea cu galeria Stelei. Si totodata evitarea temporara a anumitor subiecte controversate. Nu este treaba mea sa stabilesc politica pe care o vei aborda, dar este un lucru asupra caruia am cazut cu totii de acord.

Intervin rapid pentru ca presimt ca ar putea incepe un flame aici.

Ai dreptate: unul din obiective e sa nu mai fim in razboi cu galeria Stelei. E un obiectiv de termen lung care depinde atat de noi cat si de ei, si lucrurile nu se pot schimba peste noapte.

Adrian si oricare alt redactor are libertatea sa scrie articolele pe care le crede de cuviinta. Rog intreaga redactie sa faca eforturi sporite pentru a atrage contributii cat mai diverse la FCS.

Am putea pune un buton acolo pe prima pagina cu Politica Siteului sau nu mai stiu ce. Acolo sus langa Forum, Magazin, Articole, etc.

De fapt chiar exista un buton cu Despre Noi in josul paginii. Asta poate fi mutat sus si mai adaugam acolo ce mai trebuie si gata. Problema rezolvata.

Am putea pune un buton acolo pe prima pagina cu Politica Siteului sau nu mai stiu ce. Acolo sus langa Forum, Magazin, Articole, etc.

De fapt chiar exista un buton cu Despre Noi in josul paginii. Asta poate fi mutat sus si mai adaugam acolo ce mai trebuie si gata. Problema rezolvata.

Ma gandeam sa folosim sectiunea "Anunturi" din dreapta-sus. axl a pus un anunt weekendul trecut si apoi l-a scos, dar eu nu stiu cum sa le pun... Daca cineva se pricepe (cred ca se face prin forum) va rog sa ma informati pe PM.

Nu stiam ca suntem in conflict cu vreuna din galerii. Chiar nu imi aduc aminte sa fi facut vreodata un articol in care sa fi atacat vreo grupare. Nu-mi aduc aminte sa fi facut altcineva vreun articol in care sa fi atacat vreo grupare.

Inca o data spun. AICI NU E BLOG PERSONAL!

FCSteaua.ro e un site pentru toti stelistii. Vor fi publicate toate articolele (scrise corect, argumentat, etc.) indiferent ca sunt pro rezultate sau anti cioban.

Acum ca au fost luate aceste masuri pentru transparenta, nu cred ca se va mai putea plange cineva ca nu ii sunt publicate articolele. Sa nu va asteptati insa de la mine sa oblig oamenii sa scrie ceva ce ei nu simt sau in ce nu cred. Deci, daca anumiti oameni din galerie vor sa aiba articole despre gruparile lor, sa le trimita, sa nu astepte sa fie laudati de altii.

Edited by Adrian

De acord cu tine!

Acum ca au fost luate aceste masuri pentru transparenta, nu cred ca se va mai putea plange cineva ca nu ii sunt publicate articolele.

Asta sper si eu!

Sa nu va asteptati insa de la mine sa oblig oamenii sa scrie ceva ce ei nu simt sau in ce nu cred.

Nu se asteapta nimeni de la asta, dar ma astept de la orice redactor-sef sa fie constient cand exista o discrepanta intre distributia subiectelor/atitudinilor de pe pagina principala si distributia lor in randurile suporterilor stelisti, si sa se implice in rezolvarea acestei probleme prin atragerea de colaboratori inteligenti si civilizati care inca nu fac parte din redactie.

La sf. Q3 vom analiza de unde am plecat si unde s-a ajuns, tinandu-se cont atat de faptul ca schimbarile iau timp, ca oamenii sunt greu de gasit/convins, si ca nu ne compromitem niciunul din principiile de baza (independenta, transparenta, verticalitate, samd).

Din nou: principalul mod de a schimba perceptia de care am amintit e prin atragerea de colaboratori cu perspective diverse, si sper sa contributi cu totii la asta.

indiferent ca sunt pro rezultate sau anti cioban.

E alegerea ta daca ma asculti sau nu si nu am nevoie de un raspuns aici sau in alta parte, dar sfatul meu daca vrei sa impui respectul cuvenit unui redactor-sef e sa te referi la GGB altfel decat "cioban" (patron, investitor, creditor, etc.). Opiniile tale despre el, despre caracterul lui, si despre influenta sa asupra clubului Steaua sunt bine cunoscute in randul comunitatii si consider ca nu ai avea decat din castigat prin a alege un termen mai sobru, dar faci cum stii.

Edited by Tiberiu Florea

Oamenii pe care i-am adus eu in echipa sunt stelisti adevarati, intelectuali, oameni cunoscuti pe site si apreciati. Nu cred ca are cine sa le bage lor de vina. Chiar nu cred.

Sa nu va ganditi ca o sa facem toti articole anti puscarias. Chiar am mentionat in acea postare lunga ca pe site vor fi si articole care nu vor avea legatura cu sportul. O sa va placa sa cititi articole despre istoria Stelei dar si a Romaniei. Va garantez.

Edited by Adrian

Oamenii pe care i-am adus eu in echipa sunt stelisti adevarati, intelectuali, oameni cunoscuti pe site si apreciati. Nu cred ca are cine sa le bage lor de vina. Chiar nu cred.

OK, apreciem si la mai mare!

Momentan, n-am ce sa-ti reprosez pentru treaba pe care o faci (ar fi greu, de-abia ai inceput). Dar iti spun clar ca tu (si orice alt redactor-sef ar fi in locul tau) vei fi apreciat si mai mult pentru eforturile de a atrage si oameni culti, inteligenti, civilizati, care scriu articole cu care redactorul-sef nu e de acord.

Nu stiu inca metricile care voi fi folosite, dar la sf. Q3 vom include in raport cate si ce fel de articole s-au publicat pe prima pagina (si cate au fost principale). Articolele vor fi impartite in categorii (echipa, club, Romania, suporteri, etc.) si categoriile in sub-categorii (jucatori, adversari, opinii pro-conducere, opinii anti-conducere, opinii mixte, opinii pro-ultrasi, opinii anti-ultrasi, etc.).

Nu stiu cine va avea timp de asta (eu cu siguranta nu) dar vom gasi un voluntar si vom trage concluziile necesare.

Edited by Tiberiu Florea

Nu i-am contactat insa cred ca pot sa ma bazez si pe:

LDS

Lari

Marius

Colaboratorii FCS ar trebui sa stie ca pe tatal nostru adresa: fcsteaua.ro/acvariu.

Timpul nu imi permite sa urmaresc prea bine toate discutiile de aici. Bine... pana duminica noapte sunt plecat doar cu un stick de net dupa mine. Dar si de atunci incolo o sa am probleme serioase in a urmari de-a fir a par toate chestiile de aici.

Daca acest detaliu este un impediment, nu vreau sa va incurc si-mi puteti revoca orice acces de pe acum.

Mai mult, daca tot am timpul liber limitat, prefer sa-l ocup dand cu pixu' decat urmarind numeroasele probleme ridicate in aceasta sectiune si rezolvarea lor.

Faci cat poti, cand ai articole publicabile le postezi sau ni le trimiti! Era vorba mai ales de colaboratorii mai noi care inca se integreaza in echipa. Asteptam revenirea ta din concediu!

I-am publicat articolul "Finis coronat opus" (http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/41169/) lui Andrei SAVA pe prima pagina (desi teoretic n-ar trebui sa avem articole la sectiunea de cronica/avancronica daca sunt opinii, si desi ma deranjeaza anumite aspecte stilistice) pe urmatoarele considerente:

* autorul a lipsit multa vreme din comunitatea FCS si-mi doresc sa-i reatragem pe oamenii ca el

* creerea unei diversitati tematice mai mari pe prima pagina

* cred ca subiectul este unul interesant pentru suporterii stelisti, mai ales in aceasta acalmie dinaintea meciului cu CFR

Edited by Tiberiu Florea

Ma rog, l-am scos de la avancronica si l-am lasat secundar. Probabil ca ar trebui sa evitam sa postam opinii la avancronici.

FCSteaua.ro e un site pentru toti stelistii. Vor fi publicate toate articolele (scrise corect, argumentat, etc.) indiferent ca sunt pro rezultate sau anti cioban.

Iei in calcul articolul pe care l-am atasat? Cum ti se pare, ar merita inserat un articol sportiv intre doua articole despre conducere?

Doi la mana, am trimis PM aseara lui Azzido cu userul pe care-l vreau, insa n-am primit nici un semn de viata.

Edited by Joga Bonito

Joga Bonito: Scuze ca articolul tau s-a pierdut in discutia de mai sus. Ti l-am pus eu aici http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/41170/ pentru ca nu cred ca Adrian va avea obiectii. Daca ma insel, il rog sa ma corecteze. Felicitarile mele pentru calitatea articolului si iti urez cat mai multe astfel de contributii!

Joga Bonito si Adrian: daca nu primiti mail-uri @fcsteaua.ro va rog sa-i contactati pe Dragoshel/Azzido sa vi le faca.

Adrian, am si eu un articol. Il pun aici din 2 motive:

- ca sa va arat inca o data sistemul spre care ar trebui sa migram

- ca sa decizi tu cand vrei sa-l publici pe site (poate intr-o zi in care nu avem alte articole noi?)

https://docs.google.com/a/fcsteaua.ro/docum...dit?usp=sharing

In momentul in care va fac cei de la tehnic adrese @fcsteaua veti putea adauga comentarii daca e nevoie de editare.

PS: L-am pus eu. Fusese picat site-ul o zi si-am consider ca ar prinde bine continut nou!

Edited by Tiberiu Florea

Lorimer mi-a trimis statisticile pentru Steaua-CFR pe PM si le-am postat. Pe viitor l-am rugat sa posteze aici in caz ca vede cineva articolul inaintea mea. Mesajul de la el a fost:

Imi cer mii de scuze, dar sunt foarte presat de timp si iti voi trimite aici statisticile...nu am timp acum sa ma ocup de acel program...

...

PS Nu pot face cronica deseara....sunt la o nunta. Va anuntam din timp dar imediat ce am vazut ca Joga nu se poate ocupa si m-a numit pe mine, nu a mai mers siteul.

1) Deci din moment ce el nu va face cronica, se angajeaza altcineva sa o faca?

2) Cum sa facem ca sa avem si avancronici la meciuri? De unde gasim oameni dornici sa le faca. Sugestii? Adrian?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0