Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul Redactional (VECHI)

167 posts in this topic

Adrian, ai acces de admin pe site. Detaliile de logare in privat. Esti responsabil de prima pagina.

Sper ca nu era cazul sa-ti amintesc, dar ai o raspundere foarte mare si daca-ti bati joc incheiem definitiv orice colaborare.

Nu mi-am batut joc toti anii astia, nu vad de ce as incepe acum.

Adrian:

Il poti include pe Le reseau pansant intre oamenii pe care ii vei contacta ca parte a recensamantului redactiei (daca mai e activ, daca a luat cunostiinta ca esti redactor-sef, cat de des / cu ce vrea sa colaboreze, etc).

Multumesc!

Si pentru ca am uitat mai devreme: Iti urez succes deplin in conducerea redactiei FCS!

Am rugamintea ca, atunci cand postati articole, sa alegeti corect rubrica unde vor aparea. Adica de dat click mai intai pe butonul din stanga sus. :thumbsup:

Roger, Lari. Scuze, am cam uitat cum functioneaza treaba pe acolo.

Tiberiu, multumesc.

Nu e vorba de scuze, e o chestie de care multi nu si-au dat seama nici in trecut. E un detaliu care scapa des.

Relevant pentru Adrian: http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?sho...mp;#entry667436

Adrian, fiind redactor-sef e raspunderea ta cum arata articolele FCS. Cand e nevoie de ajustari (dat sau luat drept de publicat articole, te rog sa comunici pe thread-ul Dept. Tehnic).

Un alt proiect pe care-l am pentru tine (dar nu saptamana asta) este sa incerci sa-i contactezi pe vechii redactori apreciati si respectati, si sa afli daca vor sa revina la redactie si daca nu, de ce nu. Lista ii include pe:

• AndyQ
  • The Radical
  • LDS
  • Armanovici
  • Gica Chioru
  • Subiectiv
  • The Quiet Romanian
  • axl
  • Piece of Mind

Te rog mult de tot sa completezi aceasta lista cu alti oameni care in trecut erau de baza in redactie si sa faci abstractie de divergentele de opinie dintre tine si ei, tinand cont ca ne intereseaza calitatea articolelor si diversitatea opiniilor. Nu e o prioritate chiar acum, dar peste 2-3 saptamani as aprecia un al 2-lea recensamant, cel al vechilor redactori.

Edited by Tiberiu Florea

De asemenea, Adrian: ar fi foarte de dorit (in spiritul de transparenta al noului FCS) ca propunerile de articole si raspunsurile la ele sa se faca prin intermediul acestui thread.

Varianta optima pe care o vad eu ar fi sa utilizam infrastructura Google Apps de care dispunem. Asta ar insemna ca fiecare colaborator FCS sa aiba o adresa de e-mail @fcsteaua.ro (eu am deja [email protected]) si sa primeasca acces la sectiunile corespunzatoare din Google Docs. Procesul pe care mi-l imaginez eu pentru propunerea unui articol este urmatorul:

* orice colaborator FCS are acces aici si pe Google Docs

* colaboratorul scrie un DRAFT de articol pe Google Docs si posteaza aici link la el

* redactorul-sef (sau oamenii delegati de el) ii ofera raspunsul: publicabil, trebuie editat, sau nepublicabil

* partile implicate colaboreaza la aducerea articolului in forma publicabila

* odata primit OK-ul, respectivul articol se publica pe site

Acest sistem e de fapt MULT mai simplu decat suna si pentru inceput putem lucra la el 2-3 oameni (eu, tu, si inca cineva). Pentru a-l pune insa in practica avem nevoie de sprijinul departamentului tehnic (Azzido, Dragoshel, sau alt om care se poate implica). Eu propun ca pana la sfarsitul Q4 sa migram complet spre Google Docs.

Pana atunci, recomand ca propunerile de articole sa se faca prin atasarea unui document text (.TXT) pe acest thread. E o solutie de avarie, dar destul de buna pentru moment. Esti de acord? Raspunde punctual, te rog.

Spre a demonstra solutia temporara, atasez un exemplu de articol la acest post.

articol.txt

Edited by Tiberiu Florea

1) Am pus poze la 2 articole de prima pagina dar nu o voi mai putea face in viitor. Ii rog pe cei care publica articole sa le puna poze de thumbnail corespunzatoare.

2) Salut atragerea unui nou colaborator (Ivanski)

3) Articolul "Nu ne injurati prea tare" are greseli grave gramaticale si stilistice dupa cum se poate observa aici: https://docs.google.com/document/d/1vw7EXH_...-sZ8m8WU0gsoAhE (click pe sublinierile cu galben pentru a vedea comentariul corespunzator). Va rog ca pe viitor sa le atrageti atentia colaboratorilor cand articolele lor au nevoie de editari si sa va asigurati ca ce publicam pe prima pagina respecta macar standardele de baza. Rog persoana care a publicat articolul sa corecteze greselile si sa informeze autorul ca pe viitor va trebui sa-si finiseze mai mult eseurile. Scot articolul din prima pagina si il puteti pune la loc dupa ce s-a rezolvat.

Edited by Tiberiu Florea

Am inceput sa contactez utilizatori vechi si noi pentru a-i convinge sa se alature redactie. Unii mi-au raspuns, altii nu. De asta nu am raspuns inca la ceea ce mi-ai scris mai sus, Greco.

Dupa cum am zis, am contactat si utilizatori mai vechi ai siteului, utilizatori care au mai scris. Din pacate am primit cel mult "poate" de la ei. Unii nu au timp, altii nu au incredere in acest proiect nou, altii pur si simplu nu mai vor sa se implice pentru ca s-au saturat pana peste cap de ce se intampla la echipa. Eu ii inteleg. Inca mai negociez cu unii dintre ei si sper sa ii conving. Sigur, nu tine doar de mine, tine si de voi. Daca proiectul acesta se va desfasura cu succes si daca va reusi sa readuca FCS in top fara sa il ofere vasal vreunei parti sau alteia, exista sanse mari ca unii dintre acesti utilizatori vechi sa se intoarca. Cel putin asa mi-au zis mie.

Eu sunt optimist de felul meu si am incredere in mine si in capacitatea mea de a termina cu succes orice proiect inceput. Asa ca echipa redactionala s-ar putea sa mai creasca in urmatoarele luni chiar cu acesti vechi utilizatori.

Ivanski

Arsenal1886Steaua1947

1on

I.N.Money

Acestia sunt oamenii care mi-au dat OK-uri pana acum. Unii OK, altii poate, insa cred ca vor putea ajuta echipa cu macar 1 articol la 2 saptamani. Iar articolele lor nu vor fi doar despre echipa de fotbal Steaua, vor fi si despre alte subiecte importante, in principal cultura, istorie, etc. Din cand in cand ii va prinde bine siteului sa posteze un articol fara legatura cu sportul.

Nu i-am contactat insa cred ca pot sa ma bazez si pe:

LDS

Lari

Marius

Acesti oameni au ramas alaturi de site si inca mai fac parte din echipa.

Pe langa cei enumerati mai sus, ai spus tu ca putem conta si pe:

SSK

Il Soldatino

Andrei SAVA

Scopul meu e sa fac o echipa de cel putin 14 redactori astfel incat fiecare sa poata trimite macar un articol la fiecare 2 saptamani. Sigur, daca vor dori sa scrie in fiecare zi, nu ii va opri nimeni.

Inca mai astept raspunsuri si nu stiu daca le voi primi pe toate pana duminica.

Cronici de meci

Am inteles ca Joga Bonito se va ocupa de acesta parte. Daca omul e sigur ca poate sa trimita cate o cronica dupa fiecare meci, eu nu ma voi opune. Va avea chiar sustinerea mea. Il rog sa scrie aici daca e de acord sa se ocupe de cronici pe termen lung. Daca da, atunci te rog Tiberiu sa il faci redactor si sa ii dai acces la sectiunea staffului pentru ca va trebui sa stau cu el de vorba si sa ii explic anumite lucruri legate de cronici.

Colaboratori

In ciuda a ceea ce cred unii sunt dispus sa colaborez cu absolut oricine. Toti cei care vor sa trimita un articol ma pot contacta direct si putem discuta. Si aici ma refer chiar la toti, inclusiv Lorimer. Daca propunerea lor e ok, nu ma voi opune publicarii articolului.

Sa nu se astepte insa nimeni sa publicam pe site articole de bine despre alte echipe. Ce apare pe site trebuie sa aiba legatura cu clubul sportiv Steaua Bucuresti si cu suporterii sai. Si ca sa fiu inteles bine voi exemplifica:

Pe site vor aparea articole despre Unirea Romanilor.

Pe site nu vor aparea articole despre Partizan Belgrad.

Exista deja pe forum o sectiune de fotbal international unde putem discuta fara nici o problema despre aceste subiecte. Nu pe prima pagina.

De asemenea, ca sa nu fim intelesi gresit, nu vom publica pe site articole despre politica.

Siteul acesta nu va fi folosit pentru a face campanie electorala, pentru a discuta pe larg problemele tarii sau altele.

Corectarea articolelor

Redactorii cu drept de postare isi vor corecta singuri articolele.

Colaboratorii vor face la fel. Ii rugam sa nu ne trimita articole pline de greseli pentru ca nu le vom publica, oricat ar fi de bune ideile. Poate suna dura insa aici vorbim de respect. Daca ne respectati, nu va bateti joc de noi trimitandu-ne articole pline de "ave-ti" si "maimut-o". Eu sunt sigur ca asa ceva nu se va intampla, pentru ca cei care scriu articole sunt oameni inteligenti, insa trebuie mentionat ca sa nu fie anumiti indivizi surprinsi de ce nu publicam ce ne trimit.

Tiberiu, mie imi place ideea ta cu google doc-ul. Insa nu stiu daca colaboratorii vor dori sa se complice asa de mult. Lor le-ar fi mai usor sa scrie articolul si sa mi-l trimita mie pe mesaj privat. Mie sau oricarui redactor aflat online.

Si oricum cred ca unii vor prefera ca discutiile sa fie private, in caz ca articolele lor sunt respinse. Ca sa nu apara apoi tot felul de discutii si mistouri pe site.

In incheiere vreau sa fac un anunt:

Ii rog pe toti cei care vor sa colaboreze cu siteul FCSteaua.ro sa ma contacteze. Vom discuta si vom stabili in functie de timpul vostru si de dorinta de implicare daca veti fi colaboratori sau chiar redactori. Sigur, pentru a fi redactori e nevoie si un pic de vechime pe site. Si cand zic vechime nu ma refer doar la un cont facut prin 2004 ci mai degraba la o anumita activitate pe site.

Eu am trimis deja multe mesaje la multi utilizatori cunoscuti si respectati pe site insa s-ar putea sa nu ii fi nimerit chiar pe toti. Asa ca, va rog, contactati-ma daca vreti sa ne ajutati.

Cronici de meci

Am inteles ca Joga Bonito se va ocupa de acesta parte. Daca omul e sigur ca poate sa trimita cate o cronica dupa fiecare meci, eu nu ma voi opune. Va avea chiar sustinerea mea. Il rog sa scrie aici daca e de acord sa se ocupe de cronici pe termen lung. Daca da, atunci te rog Tiberiu sa il faci redactor si sa ii dai acces la sectiunea staffului pentru ca va trebui sa stau cu el de vorba si sa ii explic anumite lucruri legate de cronici.

Ultima experienta mi-a dovedit ca nu pot acoperi chiar toate cronicile de meci din motive subiecte sau obiective. De aceea e important sa existe si aici o echipa de 2-3 utilizatori.

Cea mai buna strategie e sa facem cronica de meci prin rotatie, de aceea aportul uneor useri precum Lorimer ar fi binevenit. Chiar si blindica ar fi de contactat fiind e un tip serios cu care am colaborat excelent si a realizat niste cronici bune cand timpul a cerut-o.

In legatura cu sugestiile despre cronica poti sa mi le transmiti si aici ca sa fie urmarite si de ceilalti. Indiferent de gravitatea criticilor, n-am sa ma supar si am sa incerc sa remediez in cel mai scurt timp posibil.

De asemenea, am observat ca lista cu cei 14 e destul de scurta si dupa cum stii oamenii sunt greu de convins. In caz ca ai nevoie de cineva dupa ce tragi linie sunt 100% sigur ca-ti pot asigura un articol la doua saptamani.

Edited by Joga Bonito

Adrian: OK, suna foarte bine. Ai toata increderea mea si sper sa facem o treaba buna impreuna!

Te rog sa dai PM cu link la postul tau (http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?sho...mp;#entry667502) tuturor userilor care ar trebui sa ia cunostiinta de el, inclusiv Lorimer si Joga Bonito. Cred ca amandoi au drept de postare aici - daca ma insel se va rezolva.

Mai discutam despre postarea articolelor dar eu sper sa facem pasi spre cat mai multa transparenta ca sa nu mai existe conspiratii si intrigi inutile. Incurajez orice user care doreste sa ataseze aici propuneri de articole in format .TXT din urmatoarele motive:

* cei care se gandesc dar nu sunt siguri ca vor sa contribuie la redactie pot vedea cum lucram

* daca articolul e "straightforward" (cronica de meci, etc.) prima persoana cu drept de admin il poate prelua de aici si posta pe site - deci ne vom misca mai repede

* ar fi frumos sa strangem aici o arhiva a colaborarii noastre ca sa raspundem la intrebari din exterior vis-a-vis de activitatea FCS

* Adrian isi poate exercita mai bine functia de redactor-sef daca centralizam propunerile de articole

De data asta a fost nevoie sa scrii un post lung pentru ca au fost multe stiri de anuntat, dar pe viitor va rog pe toti sa comunicam scurt si la obiect aici.

Colaboratorii FCS ar trebui sa stie ca pe tatal nostru adresa: fcsteaua.ro/acvariu.

Edited by Tiberiu Florea

Joga Bonito

Nu se pune problema sa nu fim intelegatori. Daca weekendul asta esti plecat, ne spui si te acoperim. Insa eu as vrea sa am un om pe care ma pot baza pe termen lung.

Sigur ca poti sa faci parte din redactie. Esti un utilizator vechi al siteului, stelist cunoscut. Te rog sa nu apara insa in articolele tale acele probleme pe care le ai cu anumiti romani.

In zilele urmatoare voi stabili o lista cu reguli si sfaturi pentru redactorii aflati la inceput de drum.

p.s.

Sunt de acord cu transparenta. Insa cei care posteaza aici articole, sa trimita si cate un mesaj privat mie sau oricarui alt redactor aflat pe site in acel moment ca sa stim ca a aparut un articol nou. Apoi discutam pe privat si rezolvam tot.

Edited by Adrian

Nu se pune problema sa nu fim intelegatori. Daca weekendul asta esti plecat, ne spui si te acoperim.

Nu se pune problema weekend-ul asta, dar trebuie sa fim pregatiti pe viitor. Uite, eu iti propun - fireste, si daca esti de acord - ca pentru meciul cu cei de la CFR, eu sa fac avancronica, iar Lorimer sa se ocupe de cronica - bineinteles, si daca el este de acord.

Insa eu as vrea sa am un om pe care ma pot baza pe termen lung.

Te poti baza pe ajutorul meu.

Te rog sa nu apara insa in articolele tale acele probleme pe care le ai cu anumiti romani.

Stai linistit, n-o sa fie nici o problema.

Sunt de acord cu transparenta. Insa cei care posteaza aici articole, sa trimita si cate un mesaj privat mie sau oricarui alt redactor aflat pe site in acel moment ca sa stim ca a aparut un articol nou. Apoi discutam pe privat si rezolvam tot.

E OK sistemul cu post aici + mesaj privat dar ma astept ca in viitor orice colaborator FCS sa dea "follow" la thread-ul relevant din acvariu si sa fie notificat automat cand se posteaza ceva. Deci cred ca in scurt timp nu va mai fi nevoie si de PM daca oamenii cu drept de postare (Adrian, eu, Marius, Lari, etc.) sunt cu ochii pe acest thread.

Daca se intra in discutii despre un articol (vezi: ce corecturi gramaticale/stilistice trebuie facute) acea discutie se poate muta pe privat, cu postarea concluziei cat mai pe scurt aici.

Edited by Tiberiu Florea

Deci repet: ma prefac ca sunt Joga Bonito si am un articol. Il atasez ca fisier .TXT la acest post. Daca ar fi pe bune, m-as astepta ca primul redactor disponibil sa-l puna pe site.

PS: Sa zicem ca am si poza la articol. O includ ca al doilea atasament.

PPS: Pozele atasate apar prea mari aici. Inlocuiesc atasamentul 2 cu link la poza.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...rtrait_crop.jpg

avancronica.txt

Edited by Tiberiu Florea

Si acum un exemplu real despre cum ar trebui sa comunicam ca sa evitam surprizele.

Adrian: un lider PN mi-a promis ca dupa meciul cu Legia imi va acorda un interviu despre starea peluzei. Am de gand sa-l intreb mai multe lucruri, inclusiv despre organizarea PN, relatiile cu clubul, cum privesc ei FCS, si planuri de viitor. E ok?

Bineinteles.

Dupa cum am mai zis, cei care scriu pe site au mana libera din partea mea. Se pot ocupa de orice subiecte doresc ei. Daca vor sa sustina echipa, sa o sustina. Daca vor sa atace puscariasul, sa il atace. Parerile lor sunt oricum parerile lor.

Adrian, am articolul promis:

link donwload fisier word: http://www.filedropper.com/articollatovlevici

Maine, in cursul pranzului, o sa scriu avancronica pentru meciul cu CFR.

Multumim! Daca nu se poate pe moment e bine sa-l atasezi si asa, dar daca nu e prea greu te rog sa iei in calcul varianta cu atasament .TXT (vezi mai sus).

Multumim! Daca nu se poate pe moment e bine sa-l atasezi si asa, dar daca nu e prea greu te rog sa iei in calcul varianta cu atasament .TXT (vezi mai sus).

articol_Latovlevici.doc

Da, eu pe asta de exemplu nu pot sa-l deschid ca n-am Word... Motivatia pentru .TXT (se pot crea din Notepad, de exemplu) e ca se pot vizualiza inline cu un singur click!

Da, dar pierd diacritice, font, asezare in pagina etc. Eu militez pentru fisiere facute in word. Cred ca majoritatea au.

Pe langa acces rapid, consider ca prioritate are continutul si in speta estetica. Corecteaza-ma daca gresesc.

Da, dar pierd diacritice, font, asezare in pagina etc. Eu militez pentru fisiere facute in word. Cred ca majoritatea au.

Pe langa acces rapid, consider ca prioritate are continutul si in speta estetica. Corecteaza-ma daca gresesc.

diacritice - n-ar trebui sa le pierzi in .TXT

font - n-ar trebui sa conteze DAR e adevarat ca pierzi bold, underline, italic. corect, e o problema

continutul - nu e afectat de .TXT vs. Word

Poti cere Dept. Tehnic adresa @fcsteaua.ro (ce user vrei tu) si apoi sa incercam si Google Docs? Dureaza maxim 5 minute odata ce ai adresa.

Edited by Tiberiu Florea

OK. Cui ma adresez de la dept tehnic?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0