Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul Redactional (VECHI)

167 posts in this topic

mariusmihet, iti inteleg frustrarea (nici mie nu-mi place atitudinea lui Adrian), dar esti off-topic ca si el. Va rog mutati pe PM si reveniti la subiect

Precizare: nimeni (axl, Empyro, mariusmihet, Marius, Lari, Virgil, Soldatino, Costi, etc.) nu a cerut vreo functie. Tuturor li s-a propus ce li s-a propus din propria mea initiativa. Pentru nelamuriri in privinta asta, PM.

Edited by Tiberiu Florea

Parerea mea este sa cautati un redactor sef care nu prea a fost pe site in ultima vreme, iar daca nu este posibil, sa ocupe functia, prin rotatie, Lari sau Adrian.

Am inregistrat propunerea (desi scuza-ma daca ma insel dar nefiind colaborator ma asteptam sa nu ai acces de postare aici). Nu e nevoie sa raspunzi la mesaj si sper ca Dragoshel va rezolva problemele de acces.

Voi rezolva problema redactorului-sef saptamana asta. Sper ca el sa fie Soldatino sau Marius, dar daca e nevoie se va recurge inclusiv la aducerea cuiva care n-a fost implicat asa mult in trecut. Pentru sugestii realiste, dati-mi PM.

On-topic (ca e doar despre redactie si cautarea persoanei potrivte)

Adrian nu are ce cauta in vreo functie cu terminatia sef. Omul nu se poate stapani, starneste razboaie din nimicuri, tine la dusmanii. Tiberiu, cauta oameni echilibrati!... asa cum axl a fost o alegere foarte buna la moderatori...

Alexandru, am inregistrat si sugestia ta, dar te rog sa evitam atacurile personale in public. Consider ca am abordat corect pana acum problema redactorului-sef, functie care le-a fost oferita pe rand lui: Lari, Marius, Virgil, Il Soldatino, Marius Mihet. Orice stire in privinta asta va fi postata aici.

Va rog reveniti la subiect, orice off-topic nou va fi sters.

Tiberiu, functia de redactor-sef e una grea si ar trebui sa ti-o asumi tu.

Tiberiu, functia de redactor-sef e una grea si ar trebui sa ti-o asumi tu.

Eu ar trebui sa fiu strict director executiv si sa nu am alte responsabilitati - deja e foarte mult si e anormal ca un om sa aiba mai mult de un rol. Chiar si asa va trebui sa ma implic in dept. tehnic si media pentru ca nu avem destui oameni.

In continuare incerc sa il conving pe Soldatino sa preia aceasta functie si daca nu ne putem intelege vom gasi o alta solutie. Interimatul meu este unul de avarie si nu cred ca ma voi putea achita de el cu succes.

Redactia eu zic ca are prioritate. Vrei nu vrei, oamenii din spatele redactiei dau culoare site-ului. Aduc trafic, useri noi, bani etc.

E nevoie de multa creativitate, inteligenta, constanta, seriozitate etc. Jale mai mare ca in departamentul asta nu e nicaieri si ma refer la mana de lucru.

In legatura cu seful redactorilor, mi mi-a placut mult de Pindean. Problema cu el insa e ca devenise putin paranoic si la radacina e foarte orgolios si greu de lucrat cu el. O solutie ar fi si LDS, dar de la o vreme e cam miserupist.

In concluzie, eu zic sa-ti prelungesti interimatul pe departamentul asta cel putin pana ne rodam. Gen sa ne adunam 4-5 insi cu chef de munca care sa lucram ca o echipa.

In legatura cu seful redactorilor, mi mi-a placut mult de Pindean. Problema cu el insa e ca devenise putin paranoic si la radacina e foarte orgolios si greu de lucrat cu el. O solutie ar fi si LDS, dar de la o vreme e cam miserupist.

Te rog, fara remarci personale in public ("paranoic", "orgolios").

Daca esti interesat si ai timpul necesar poti prelua tu interimatul meu pana cand se va stabili alt redactor-sef. Chiar daca Soldatino ar accepta am inteles ca va fi ocupat in urmatoarea saptamana.

E o palarie cam mare pentru mine. Nu stiu ce sa zic.

Dar daca insisti, pot prelua interimatul pana in 30 septembrie sau imi pot sista functia la orice ora cand gasesti pe altcineva mai capabil.

E o palarie cam mare pentru mine. Nu stiu ce sa zic.

Dar daca insisti, pot prelua interimatul pana in 30 septembrie sau imi pot sista functia la orice ora cand gasesti pe altcineva mai capabil.

Joga Bonito, daca esti de acord cu urmatoarele conditii SI daca ai timpul necesar sa-ti faci treaba, esti redactor-sef interimar:

• daca Soldatino/Marius sau o alta persoana potrivita si experimentata e dispusa sa preia functia pana la 30 Sep., devine respectivul redactor-sef si tu ramai simplu redactor
  • daca iti faci treaba bine si pe 30 Sep. inca esti redactor-sef, vei fi evaluat pentru performanta si ai prioritate la ramanerea in functie
  • ai citit discutia de pe acest thread si ai inteles prioritatile esentiale de care trebuie sa se ocupe redactorul-sef
  • cooperezi cat de mult poti cu ceilalti redactori, dar daca cineva iti face viata imposibila iei orice masuri necesare (inclusiv revocare sau adaugare de redactori)
  • la fel ca oricine altcineva, vei fi sanctionat pentru abuzuri

Daca accepti aceste conditii, iti propun in prima faza sa incepi recensamantul redactorilor FCSTEAUA.RO. Astept de la tine lista lor, confirmarea ca isi continua colaborarea cu noi in conditiile acestei reorganizari, confirmarea ca vor urmari acest thread pe care se va efectua coordonarea redactiei, si cam cat de frecvent / pe ce teme planuiesc sa scrie in viitor. Daca ai nevoie de informatii de contact (e-mail, etc) intreaba pe privat. Cred ca majoritatea numelor au fost deja mentionate pe acest thread.

De asemenea, daca accepti sper sa asiguri calitatea primii pagini FCS cu o atentie deosebita acordata meciului cu CFR Cluj (sa avem cronica, avancronica, sa nu munceasca 2 oameni pe un loc cum ati facut saptamana trecuta tu si Lorimer, etc.).

Anunta-ne aici decizia ta, te rog si anunta-ma pe PM orice te impiedica sa-ti faci treaba.

drvladyk: Am explicat mai sus de ce nu mi se pare normal sa continui interimatul. Daca Joga Bonito (sau oricine va fi redactor sef) nu se achita de sarcini, va fi inlocuit prompt. V-as ruga sa nu mai fiti atat de fatalisti, pentru ca trebuie luate anumite decizii ca sa dam drumul la treaba si schimbarile necesare se vor efectua din mers.

Il Soldatino va reveni in redactie, dar e plecat in vacanta cel putin o saptamana si momentan nu vrea sa fie redactor-sef (desi are propuneri pentru redactie). De asemenea, ma indoiesc ca Marius isi va asuma aceasta raspundere.

Deci Joga Bonito, daca te apuci si totul merge bine cred ca vei avea mana libera cel putin pana la 30 Sep.

Joga Bonito, daca esti de acord cu urmatoarele conditii SI daca ai timpul necesar sa-ti faci treaba, esti redactor-sef interimar:

Sa fiu sef peste redactori e ceva peste puterea mea. Iti multumesc pentru incredere, dar eu daca nu sunt in stare sa fac o chestie 100% cap-coada nu ma bag.

O seara faina in continuare!

Am evitat aceasta varianta pentru ca nu mi s-a parut ca ne-am inteles prea bine in privinta directiei site-ului, dar daca e dispus sa implementeze schimbarile redactionale necesare ii ofer lui Adrian pozitia de redactor-sef (cel putin) pana la 30 Sep. 2013. Daca lucrurile o iau razna (scandaluri, circ, etc.) voi re-evalua mai devreme.

Adrian, astept raspunsul tau aici. Unul din motivele pentru care iti fac aceasta oferta e ca sa inlaturam orice speculatii de favoritisme / razbunari / tabere.

Eu, MoWeed, Marius, DrVladyk, Lari, Costi, etc. am stat pana acum si ti-am zis niste treburi, ce trebuie sa stii despre site, despre oameni, cum merge treaba pe aici, etc. Nu ai tinut cont de absolut nimic din ce am zis noi.

Omul a spus foarte clar ca nu are timp sa stea cateva saptamani pe net ca sa citeasca istoria forumului. Si atunci de ce sa te creada pe tine? Concret de ce? Inainte de a comenta in numele forumului ca nu-ti doresti una si alta, te-ai intrebat oare cati oameni sunt indignati de faptul ca tu ai ajuns din nou moderator?

Tiberiu, ca idee, si eu pot sa tip. Observ ca vrei sa-i faci toate poftele lui Adrian, doar ca sa stea linistit. Nu e de ajuns ca l-ai numit moderator?

Edited by Lorimer

Marius, eu imi asum sanctiunile, muta tu discutia unde crezi...si iti multumesc pentru sfat, dar nu suport sa fim luati in bataie de joc. Concret, Tiberiu este indemnat sa creada pe cuvant pe unii, dar nu stiu daca i s-a transmis faptul ca un coleg de-al lui de la administratie, Azzido l-a banat definitiv pe acest Adrian acum 3-4 luni. Da sau nu? Sa se intrebe de ce a ajuns acel admin sa-l baneze definitiv....oare ce anume l-a determinat la o decizie atat de drastica. Adica, pentru el, Adrian, trebuie sa se faca enspe mii de concesii, trebuie sa fie si reprimit, si pus moderator si mai si mai sus, dar altii cum sunt eu, nu mai au voie sa scrie o amarata relatare despre statistici...

PS N-am comentat nimic pana sa fiu direct atacat. Dar nici nu sunt genul care intoarce celalalt obraz.

Propun ca redactor sef pe userul mdionis. E o persoana cu o vasta cultura, dialog, fluenta, logica si exprimare ireprosabile.

Nu am vorbit cu el, nu stie nimic de propunerea mea.

@Lorimer Te rog frumos sa postezi nemultumirile pe topicul dedicat. Te-au avertizat 2 colegi deja, consider suficient. Nemultumirile la nemultumiri, cearta cu Adrian pe privat. Multumesc

Edited by drvladyk

Omul a spus foarte clar ca nu are timp sa stea cateva saptamani pe net ca sa citeasca istoria forumului. Si atunci de ce sa te creada pe tine? Concret de ce? Inainte de a comenta in numele forumului ca nu-ti doresti una si alta, te-ai intrebat oare cati oameni sunt indignati de faptul ca tu ai ajuns din nou moderator?

Tiberiu, ca idee, si eu pot sa tip. Observ ca vrei sa-i faci toate poftele lui Adrian, doar ca sa stea linistit. Nu e de ajuns ca l-ai numit moderator?

"Vrei sa ii faci toate poftele lui Adrian, doar ca sa stea linistit" - Observa pe discutia asta cati oameni au fost nominalizati pentru si au refuzat functia de redactor-sef. V-as ruga sa va tratati reciproc cu mai mult respect - si el pe tine, si tu pe el, etc.

Marius, eu imi asum sanctiunile, muta tu discutia unde crezi...si iti multumesc pentru sfat, dar nu suport sa fim luati in bataie de joc. Concret, Tiberiu este indemnat sa creada pe cuvant pe unii, dar nu stiu daca i s-a transmis faptul ca un coleg de-al lui de la administratie, Azzido l-a banat definitiv pe acest Adrian acum 3-4 luni. Da sau nu? Sa se intrebe de ce a ajuns acel admin sa-l baneze definitiv....oare ce anume l-a determinat la o decizie atat de drastica. Adica, pentru el, Adrian, trebuie sa se faca enspe mii de concesii, trebuie sa fie si reprimit, si pus moderator si mai si mai sus, dar altii cum sunt eu, nu mai au voie sa scrie o amarata relatare despre statistici...

PS N-am comentat nimic pana sa fiu direct atacat. Dar nici nu sunt genul care intoarce celalalt obraz.

"Azzido l-a banat pe Adrian" - nu stiam, dar am acordat amnistie tuturor userilor FCS

"altii cum sunt eu, nu mai au voie sa scrie o amarata relatare despre statistici... " - iti garantez ca orice articol de-al tau (sau al oricui altcuiva) care este refuzat in mod abuziv va duce la sanctiuni corespunzatoare. Ai un pic de incredere si trage-ma de maneca daca nu fac ce am promis.

Propun ca redactor sef pe userul mdionis. E o persoana cu o vasta cultura, dialog, fluenta, logica si exprimare ireprosabile.

Nu am vorbit cu el, nu stie nimic de propunerea mea.

I-am facut o propunere publica lui Adrian careia inca nu i-a dat curs. Daca accepta si-si face treaba cu profesionalism, poate sa se ocupe el pentru moment. Daca nu accepta sau daca face greseli grave / abuzuri, vom analiza alte propuneri, inclusiv mdionis (nu-l cunosc).

Adrian, astept raspunsul tau. De asemenea, am auzit un ZVON (nu am timp sa investighez) conform caruia i-ai fi comunicat unui user (Lorimer) ca nu are "dreptul moral" sa publice articole pe FCS. Nu ma intereseaza daca zvonul e adevarat sau nu. Vroiam doar sa-ti atrag atentia ca daca un utilizator ii trimite redactorului-sef un articol (lucru pe care-i incurajez sa-l faca in mod PUBLIC, aici), zisul redactor-sef e dator sa evalueze articolul pe baza calitatii si relevantei sale, si nu a reputatiei autorului. Cu atat mai mult cu cat NU ai acceptat inca functia de redactor-sef, nu pot sa te trag la raspundere pentru nimic, dar te rog sa contribui la restabilirea unei atmosfere de cooperare si profesionalism.

Multumesc.

drvladyk, Marius Mihet: multumesc pentru ajutorul cu moderarea

Edited by Tiberiu Florea

Greco

I'm in. Am inceput deja sa vorbesc cu oamenii. Se rezolva.

Am explicat deja de ce mi se pare aiurea ca un suporter al unui alt club dusman al Stelei sa se ocupe de cronicile meciurilor Stelei pe siteul suporterilor stelisti. Niciodata nu am zis nimic despre vreun "drept moral" de a posta pe FCSteaua.ro sau de a trimite articole. Sa trimita. Daca sunt bune le postam, nu-i problema. Da' de aici pana la a face parte din staff, a avea drept de postare si a se ocupa de cronici de meci e cale lunga.

De felul meu sunt mai suspicios. Nu sunt de acord sa dam acces chiar tuturor.

p.s. Azzido l-a banat ABUZIV pe acest Adrian acum cateva luni. Care ban a fost scos in cele din urma de oameni care ii pot povesti lui Greco tot ce s-a intamplat. :)

Edited by Adrian

OK, suna bine. Propun sa facem tranzitia spre urmatorul sistem de postare de articole. Cine are o contributie noua sa o puna pe acest thread.

In acest fel deciziile redactionale vor fi luate in mod transparent si noi toti ne vom asuma raspunderea pentru ceea ce facem.

PS: Imi cer scuze, obiectul SPOILER nu functioneaza cum credeam eu. Astept sugestii pentru a posta propuneri de articole aici fara a lungi prea mult posturile.

Edited by Tiberiu Florea

Greco, inca nu am acces la publicat articole. Asa ca te rog pe tine sa pui pe site azi inregistrarea meciului cu cainii. Am pus un link catre un youtube video al intregului meci pe topicul cu departamentul media.

Daca poti sa rezolvi sa imi dai acces cat mai repede la publicat articole, o sa incep inca de pe acum cu adunarea si publicarea lor. AVEM SUBIECTE!

Greco, inca nu am acces la publicat articole. Asa ca te rog pe tine sa pui pe site azi inregistrarea meciului cu cainii. Am pus un link catre un youtube video al intregului meci pe topicul cu departamentul media.

Daca poti sa rezolvi sa imi dai acces cat mai repede la publicat articole, o sa incep inca de pe acum cu adunarea si publicarea lor. AVEM SUBIECTE!

Voi posta inregistrarea meciului cu Dinamo.

Te rog sa mai astepti un pic, inca rezolv probleme tehnice, dar vei avea acces de postare.

Crezi ca poti incepe sa strangi lista de oameni care colaboreaza cu articole la FCS, inclusiv sa:

• le comunici ca esti noul redactor-sef
  • le spui ca trebuie sa urmareasca acest thread
  • ne anunte cam cat de des vor posta
  • ne anunte pe ce teme au de gand sa scrie (cronici, avancronici, etc.)

Pot sa iti dau eu un start:

SSK (Ovidiu) - incepand din Septembrie va reveni cu 2-3 articole pe luna

Il Soldatino - va reveni aici peste ~ 1 saptamana cu mai multe detalii (avem permisiunea sa preluam articole de pe blogul sau)

Andrei SAVA (Toshiro) - momentan nu poate colabora (avem permisiunea sa preluam articole de pe blogul sau)

Te rog cand termini de compilat intreaga lista (inclusiv colaboratori mai infrecventi ca Joga Bonito sau Lorimer) anunt-o aici. Cred ca ai timp pana la sfarsitul saptamanii, nu?

Voi incerca sa rezolv totul pana la sfarsitul saptamanii.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0