Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Departamentul Redactional (VECHI)

167 posts in this topic

Aici discutam despre modul in care se publica articolele pe prima pagina FCSTEAUA.RO, motivatii pentru deciziile luate, si oamenii responsabili de continutul site-ului.

Edited by Tiberiu Florea

Prioritati redactionale:

As dori ca membrii FCS care au avut articole publicate / s-au implicat in redactie sa inceapa o discutie aici. Momentan sunt si redactor-sef FCS, dar imi doresc sa deleg aceasta responsabilitate altcuiva in cel mai scurt timp.

Edited by greco

As dori ca altcineva sa preia cat mai repede functia de redactor-sef si sa:

• impuna standarde jurnalistice inalte pentru articolele publicate
  • lucreze la diversificarea opiniilor din articolele FCS (prin atragerea/re-atragerea de noi colaboratori)
  • incerce sa re-atraga vechii colaboratori care au renuntat
  • coordoneze echipa redactionala si publicarea articolelor controversate

Ma gandesc la variantele: Marius, Lari, Il Soldatino.

Nu ii iau in calcul momentan pe Adrian, Dragoshel pentru ca nu sunt convins ca sprijina 100% noua directie, dar si ei ar fi variante viabile in viitor.

Edited by greco

Disclaimerul ala mi se pare de tot rahatul, indiferent de varianta.

Daca FCSteaua.ro nu sustine parerile stelistilor, ar trebui sa elimine de pe prima pagina functia "Scrie", functie menita sa ii incurajeze pe utilizatori sa isi exprime parerile, sa se implice in viata echipei, chiar sa contribuie la acest site.

Noi suntem forum aici, nu redactie. Articolele sunt puse aici ca sa fie comentate, nu preluate de alte ziare. Articolele nu sunt comunicate de presa ci pareri. Parerile pot fi si gresite. Daca utilizatorii vad un articol care li se pare gresit, au posibilitatea sa il comenteze. Din moment ce autorul isi semneaza articolul, e oricum destul de clar ca nu e pozitia siteului ci a sa.

As dori ca altcineva sa preia cat mai repede functia de redactor-sef ...

Ma gandesc la variantele: Marius, Lari, Il Soldatino.

La lista ta, care mie imi pare foarte buna, l-as mai adauga si pe Virgil.

Nu mai e cazul sa pledez eu de ce, pt ca il cunoaste toata lumea si sigur e 100% pentru acest proiect sintetizat in: deschidere, calitate si bun simt.

Edited by xray

La lista ta, care mie imi pare foarte buna, l-as mai adauga si pe Virgil.

Virgil nu s-a exprimat pana acum deloc (pro sau contra) reorganizarii site-ului. Sigur, e si Virgil o varianta.

Va rog sa discutati in alta parte cu cei 4 propusi pana acum: Marius, Lari, Soldatino, Virgil, sa-i invitati sa-si spuna parerea aici, si sa gasim pe cineva care sa fie redactor-sef pana la 30 Sep (si mai tarziu daca totul merge bine).

Disclaimerul ala mi se pare de tot rahatul, indiferent de varianta.

Noul redactor-sef se va ocupa de delimitarea pozitiei oficiale FCS de opiniile individuale ale contribuitorilor sai, prin acel disclaimer (pastrat sau modificat) sau printr-o alta varianta gasita de el.

Edited by greco

Virgil nu s-a exprimat pana acum deloc (pro sau contra) reorganizarii site-ului. Sigur, e si Virgil o varianta.

Am discutat eu cu el in PM! E 100% pro. L-am rugat sa te contacteze.

Il rog sa scrie si aici. Daca e de acord cu spiritul noilor schimbari si e dispus / are timp sa fie redactor-sef (cel putin pana) la 30 Sep. are tot sprijinul meu.

@ Greco

Sunt de acord cu noile reglementari, am mai spus-o.

In ceea ce ma priveste, am acces la moderare fara sa-mi fie scris numele cu verde. In prezent ma ocup de sectiunea meciurile Stelei, de istoria Stelei, de lotul Stelei si de inca doua sectiuni. Daca e posibil, doresc sa raman in aceasta pozitie.

Multumesc.

Bun, daca nu vrei/poti sa fii redactor-sef (sper ca am inteles bine) sper sa ramai redactor (si sa lucrezi cu succes cu viitorul redactor-sef) si moderator (discuta cu axl probleme legate de forum) si sa construim ceva impreuna.

E nevoie ca noul redactor-sef:

• sa aiba timpul si disponibilitatea necesara pentru a coordona redactia
  • sa-si asume responsabilitatea pentru implementarea prioritatilor strategice descrise mai sus
  • sa revitalizeze redactia dupa cum crede de cuviinta
  • sa lucreze cu departamentul tehnic pentru implementarea schimbarilor necesare
  • imi comunice daca il impiedica ceva sa-si faca treaba
  • accepte sa fie evaluat la finalul Q3 pentru realizarile si esecurile echipei redactionale

@ Greco

Sunt de acord cu noile reglementari, am mai spus-o.

In ceea ce ma priveste, am acces la moderare fara sa-mi fie scris numele cu verde. In prezent ma ocup de sectiunea meciurile Stelei, de istoria Stelei, de lotul Stelei si de inca doua sectiuni. Daca e posibil, doresc sa raman in aceasta pozitie.

Multumesc.

Virgil, cred ca ai inteles gresit! Nu era vorba de Moderator sef, ci de Redactor sef! :)

Greco, iti multumesc pentru incredere, insa nu am timpul necesar pentru asa ceva. De exemplu, nu am avut timp nici macar sa postez un amarat de interviu, ala cu Hagi.

Daca tot e vorba de probleme redactionale, cred ca ar trebui sa aiba nitel mai multi oameni acces la admin, de preferat cu experienta, care sa posteze articole de interes (gen interviul cu Hagi), notele jucatorilor (in caz in care obisnuim lumea sa voteze, se pot face articole de statistica bazate pe datele suporterilor de pe acest site, de pilda), sa mai modifice "meciul urmator", sondajul de pe prima pagina, sa mai actualizeze zilele importante care apar in dreapta sus, etc.

Iar numele care imi vin rapid in minte este cel al lui Dragoshel, care a facut chestia asta in mod regulat de ani de zile. Si care are o experienta importanta pe partea tehnica, deci ar putea sa va degreveze lejer de o groaza de "chestii mai mici".

Imi pare rau ca nu ai timp.

Redactorul-sef va fi responsabil de cum se prezina prima pagina a site-ului. Nu ma intereseaza cine are acces la admin - daca o persoana care are acces la admin incalca politica redactionala coordonata de redactorul sef, acesta trebuie sa discute cu dept. tehnic pentru a se revoca accesul de admin. De asemenea, redactorul-sef poate adauga noi oameni cu acces care sa posteze lucrurile simple (cronici/avancronici, etc.).

Dar:

* sa vedem pe prima pagina un limbaj civilizat, sobru, jurnalistic (fara "babuini", "sclavi", "cocalari", "Jiji", etc.)

* sa rezulte din prima pagina ca reprezentam toti suporterii stelisti, nu o factiune a lor

Soldatino nu cred ca citeste aici inca. Marius? Alte propuneri?

Daca nu rezolvam problema raman in continuare redactor-sef, desi as prefera ca altcineva sa se ocupe cel putin pana la 30 Sep.

Edited by greco

nu se ofera nimeni. voi actualiza eu meciul urmator de fiecare data, notele jucatorilor la fiecare cronica, foto in articole, video dupa meci.

ce fac mai continui cu live video la meciuri?

@Dragoshel

scuze ca intru si eu in discutie dar nu se poate cumva face ca notele jucatorilor sa fie scoase in evidenta...nu stiu daca erai tu pe site prin 2004-2005 dar notele jucatorilor erau in partea dreapta chiar la articol, asa cum e acuma cu tabul ala unii utilizatori nici nu stiu ca se poate nota....

nu se ofera nimeni. voi actualiza eu meciul urmator de fiecare data, notele jucatorilor la fiecare cronica, foto in articole, video dupa meci.

ce fac mai continui cu live video la meciuri?

Momentan, da. Dupa ce vom avea un redactor-sef vei lucra cu el pentru a coordona articolele publicate.

Cu live video continua, te rog, si re-evaluam in viitor.

@Dragoshel

scuze ca intru si eu in discutie dar nu se poate cumva face ca notele jucatorilor sa fie scoase in evidenta...nu stiu daca erai tu pe site prin 2004-2005 dar notele jucatorilor erau in partea dreapta chiar la articol, asa cum e acuma cu tabul ala unii utilizatori nici nu stiu ca se poate nota....

SteauaToronto in mod normal nu ar trebui sa aiba acces de postare aici, dar inca rezolvam chestiunea tehnica cu permisiunile. Oricum, Toronto, sugestia ta a fost inregistrata. Multumim pentru feedback.

Dragoshel, in masura in care sunt online, iti mai dau si eu o mana de ajutor la "meciul urmator" si alte d-astea. Vorbim din timp prin PM, mail, sms, etc ;)

Stabilirea unui nou redactor-sef este o prioritate foarte mare, deoarece eu imi doresc sa eliberez cat mai curand functia de redactor-sef interimar si sa ma concentrez pe departamentele tehnic (relansarea platformei FCS) si media. Deoarece oamenii contactati pana acum (Virgil, Lari, Marius, Soldatino) au refuzat sau nu au raspuns, ii propun lui mariusmihet sa ocupe functia de redactor-sef (daca totul merge bine) cel putin pana la 30 Sep. 2013, cu urmatoarele conditii:

• strange lista tuturor redactorilor FCS, inclusiv (dar nu numai): Virgil, Adrian, Filip Pindean, Lari, Marius, SSK, Joga Bonito, Lorimer, Il Soldatino, Andrei SAVA si ii informeaza de faptul ca el este noul redactor-sef si ca vor trebui sa lucreze impreuna
  • incepe sa recruteze noi colaboratori in asa fel incat articolele publicate de FCS sa fie reprezentative pentru suporterii Stelei
  • coordoneaza (aici, in mod transparent) publicarea de articole - inclusiv cronici/avancronici/trageri la sorti in asa fel incat sa avem continut constant si sa nu muncim de 2 ori pe un loc
  • isi asuma raspunderea ca prima pagina a site-ului sa se ridice la standarde jurnalistice (fara "babuini", "sclavi", "cocalari", "Jiji", "parnaie", etc.)
  • face eforturi pentru a clarifica distinctia dintre opiniile individuale publicate si pozitia oficiala FCS (care nu exista in privinta subiectelor controversate, inclusiv GGB, MMS, PN) - prin acel disclaimer de culoare rosie propus de mine sau altfel (Costi si Marius sunt de asemenea foarte interesati de aceasta discutie)

Daca mariusmihet accepta aceste responsabilitati, are mana libera sa se ocupe de redactie, si la finalul Q3 va fi evaluat pentru modul in care s-a achitat de sarcini. El (sau oricare alt redactor-sef) ar trebui sa colaboreze cu Directorul de Strategie (Costi) pentru a ne asigura ca lucrurile merg in directia buna.

Astept cu interes raspunsul lui.

Edited by Tiberiu Florea

Greco, ti-am zis ca esti cel mai frumos administrator pe care l-am vazut in viata mea? Daca nu, iti zic acum.

Serios? Ca vad ca, pana acum, cei care te-au laudat au ajuns sefi de echipe. Intai axl la mozi, acum il propui pe mihet la redactori. Care mihet a scris doar o mana de articole pentru acest site, unele de calitate... sa o lasam asa.

Eu, MoWeed, Marius, DrVladyk, Lari, Costi, etc. am stat pana acum si ti-am zis niste treburi, ce trebuie sa stii despre site, despre oameni, cum merge treaba pe aici, etc. Nu ai tinut cont de absolut nimic din ce am zis noi.

Fara a cauta cearta cu cineva, ai facut mod un tip care si-a facut cont de 3 luni si in acest interval a amenintat alti utilizatori cu bataia, ai pus sef peste mozi un tip care a contribuit din plin la decaderea siteului, care si-a jignit colegii chiar in ziua in care a fost chemat in echipa si care si-a lucrat colegii pe la spate ultima data cand a fost moderator, ai pus un fan al Craiovei sa faca cronici de meci pentru Steaua, acum vrei sa se ocupe de redactori un tip care chiar nu e capabil de asa ceva.

Mie mi se pare ca tu-ti cam bati joc de noi, astia care am muncit pana acum destul de serios la acest site. Nu se poate sa dai siteul pe mana unor oameni care nu fac altceva decat sa te laude. Mai intereseaza-te sa vezi si ce au facut astia pana acum.

Off-topic. Daca vei continua iti scot accesul de aici.

Iti inteleg opinia si nu sunt de acord cu ea din motive pe care le-am explicat pe larg.

mariusmihet a refuzat privat postul de redactor-sef. Cautam inca pe cineva care sa se poata ocupa.

Ii ofer lui Soldatino postul de redactor-sef daca este de acord cu asteptarile mele de la omul care va ocupa aceasta functie, si daca are timpul si disponibilitatea necesara sa se implice. Astept raspunsul lui.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0