Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Noul regim FCSTEAUA.RO + forum

193 posts in this topic

Deci s-o luam metodic, si daca dupa toate astea ei vor refuza sa discute, nu vom avea niciun raport cu ei si gata.

Problema este insasi dorinta de a vorbi cu ei, chiar ma doare in cot daca accepta sau nu. Tu nu intelegi ca pentru toate mizeriile care le-au facut (muuulte mizerii, chiar si dupa 2006 sau 2007 cand te-ai retras tu), nu ar trebui sa avem ce discuta cu astia?

Pana la un punct inteleg, poate, si dorinta ta de a-i ignora desi nu sunt de acord cu asta. Dar sa colaboram cu groparii Stelei doar de dragul de a atrage toti asa-zisii fani de pe sport.ro? Ce facem acum, ne curvim pentru trafic? Ne apucam sa lingem unde am scuipat doar pentru a atrage prostimea (adica exact aia care dispar la prima infrangere)?

Tineti-va tarlaua si transformati-o intr-un fel de sport.ro putin mai elevat si mai civilizat (desi poze cu tate si buci ar atrage "fanii adevarati" pe site imediat). Eu nu imi bag **** in principiile mele doar de dragul de a "fi relevant".

LE: Intr-o societate normala un dialog cu conducerea ar fi binevenit. Dar nu traim intr-o societate normala si nici conducerea este una normala. Conducerea la Steaua inseamna Jiji. Mai bine imi rupe Toronto picioarele decat sa colaborez cu el

LE2: Vad ca suporterul Craiovei redondo (sau Lorimer cum isi zice pe a 5-a clona) face avancronici. Deci am nimerit 3 din 3. Vlad v-ar putea confirma, dar si-a dat singur ban pe vreo 10 ani.

LE3: Nimeni nu si-a dat demisia doar "pentru ca nu puteti trece peste jigniri din trecut si nu puteti colabora cu oameni din alte tabere". Asta este doar o problema si nu este cea mai mare.

Pentru tine, care nu ai fost aici, este foarte usor sa zici asta, sa vii si sa te erijezi intr-un etalon al civilizatiei.

Edited by MoWeed

Problema este insasi dorinta de a vorbi cu ei, chiar ma doare in cot daca accepta sau nu. Tu nu intelegi ca pentru toate mizeriile care le-au facut (muuulte mizerii, chiar si dupa 2006 sau 2007 cand te-ai retras tu), nu ar trebui sa avem ce discuta cu astia?

Pana la un punct inteleg, poate, si dorinta ta de a-i ignora desi nu sunt de acord cu asta. Dar sa colaboram cu groparii Stelei doar de dragul de a atrage toti asa-zisii fani de pe sport.ro? Ce facem acum, ne curvim pentru trafic? Ne apucam sa lingem unde am scuipat doar pentru a atrage prostimea (adica exact aia care dispar la prima infrangere)?

Tineti-va tarlaua si transformati-o intr-un fel de sport.ro putin mai elevat si mai civilizat (desi poze cu tate si buci ar atrage "fanii adevarati" pe site imediat). Eu nu imi bag **** in principiile mele doar de dragul de a "fi relevant".

Raspund, desi nu voi mai putea petrece atata timp sa explic orice chestie cat am petrecut zilele astea...

• ca site al TUTUROR suporterilor Stelei, nu ne putem afla intr-un protest permanent. O minoritate foarte mica a stelistilor sunt in protest. Aceia vor fi reprezentati pe site dar nu vor reprezenta pozitia oficiala
  • eu stiu foarte bine toate mizeriile care s-au facut, si totusi noi trebuie sa dam un exemplu mai bun decat au facut-o ei
  • scopul principal nu e sa-i ignoram ci sa transformam site-ul dintr-o comunitate inchistata bazata pe o obsesie care nu duce nicaieri intr-un loc civilizat, cu o pluralitate si diversitate de opinii
  • tinta noastra nu sunt oamenii de pe sport.ro, nici suporterii de rezultate, ci stelistii de cursa lunga, multi dintre care mi s-au plans personal ca au fost banati / jigniti / indepartati / scarbiti de ce se intampla aici
  • eu renunt din acest moment sa incerc sa mai trag de tine. Daca esti de acord sa moderezi conform noilor reguli, bine, si te vei convinge singur ca noua directie e una buna. Daca nu esti de acord iti voi scoate accesul in curand si gata.
  • chiar daca renunti la moderare sper sa revii ca utilizator (fara sa vorbesti de "tarlaua" noastra in care iti bagi varii organe) si cand te mai linistesti sa te implici din nou si la moderare

Si ce treaba are ce ai scrs tu cu conducerea?

Una este pluritatea si diversitatea de opinii, alta este colaborarea cu groparii Stelei. Aia care sunt de acord cu conducerea actuala si o apreciaza nu sunt stelisti. Aia care o ignora nu au de ce sa isi doreasca o astfel de colaborare cu ei.

Singurii care tolereaza, intr-adevar, conducerea sunt suporterii de rezultate. Deci o colaborare cu conducerea nu poate avea ca scop decat atragerea lor.

Repet, una este sa-i ignori, alta este sa-ti doresti colaborarea cu ei. In momentul in care ai spus asta mi-ai spus foarte clar ca "politica site-ului" desi, oficial, nu exista, este de ignorare a conducerii si, chiar, de colaborare cu ea. Cum poti zice ca nu vom face parte din nici o tabara dar, in acelasi timp, vom face jocurile conducerii? Tu nu iti dai seama ca se bat cap in cap?

Adica, daca eu scriu un articol anti-conducere o sa scrie deasupra lui ca e parerea mea. Dar, in cazul in care accepta, si vom avea, sa zicem, sesiuni cu meeemeee aici, crezi ca asta nu va transmite un mesaj clar? Sau punem un disclamer si atunci?

Pentru ca, in momentul in care ajungem sa lingem unde am scuipat, va fi evident pentru toata lumea ca noi suntem pro-conducere. Nu poti sa colaborezi cu ei si sa atragi atentia, in acelasi timp, asupra mizeriilor pe care le fac. Si cu aia in fund si cu sufletul in rai nu se poate.

Si eu stiu multi stelisti de cursa lunga care au plecat de aici pentru ca le-am permis "elvetienilor" sa-si faca de cap. Au ajuns la concluzia sanatoasa ca nu au de ce sa-si strice nervii pentru toti indivizii de genul asta.

Edited by MoWeed

Si ce treaba are ce ai scrs tu cu conducerea?

Una este pluritatea si diversitatea de opinii, alta este colaborarea cu groparii Stelei. Aia care sunt de acord cu conducerea actuala si o apreciaza nu sunt stelisti. Aia care o ignora nu au de ce sa isi doreasca o astfel de colaborare cu ei.

Singurii care tolereaza, intr-adevar, conducerea sunt suporterii de rezultate. Deci o colaborare cu conducerea nu poate avea ca scop decat atragerea lor.

Repet, una este sa-i ignori, alta este sa-ti doresti colaborarea cu ei. In momentul in care ai spus asta mi-ai spus foarte clar ca "politica site-ului" desi, oficial, nu exista, este de ignorare a conducerii si, chiar, de colaborare cu ea. Pentru ca, in momentul in care ajungem sa lingem unde am scuipat, va fi evident pentru toata lumea ca noi suntem pro-conducere. Nu poti sa colaborezi cu ei si sa atragi atentia, in acelasi timp, asupra mizeriilor pe care le fac. Si cu aia in fund si cu sufletul in rai nu se poate.

Si eu stiu multi stelisti de cursa lunga care au plecat de aici pentru ca le-am permis "elvetienilor" sa-si faca de cap. Au ajuns la concluzia sanatoasa ca nu au de ce sa-si strice nervii pentru toti indivizii de genul asta.

Eu nu vreau ca atunci cand contactam clubul pentru un interviu sa ni se spuna "nu, pentru ca voi reprezentati oamenii care ne injura, pentru ca la voi sunt numai articole care ne fac de kkt, pentru ca voua nici nu va pasa de echipa, etc."

Daca clubul refuza sa ne acorde un interviu sau sa ne asculte, vreau sa le pot spune "la noi pe site sunt reprezentate varii opinii - pro conducere, anti conducere, indiferente la conducere. nu avem o pozitie oficiala in ceea ce priveste subiecte controversate, dar dam ocazia tuturor sa-si exprime punctul de vedere intr-un mod inteligent si civilizat. si noi nu suntem pur si simplu obsedati de debarcarea conducatorilor, ci mai scriem si de meciuri, si de galerie, si de rivalitati cu alte cluburi, etc."

Si daca atunci tot vor refuza, sa fie sanatosi. "It takes two to tango", cum se zice, dar noi trebuie sa ne facem partea noastra (sa fim mai reprezentativi si mai civilizati decat suntem azi) si apoi sa ne plangem ca nu ni se da o sansa.

Situatia curenta a staff-ului forumului FCSTEAUA.RO poate fi gasita aici:

https://docs.google.com/document/d/1YuZOYKm...WtgVbYJtTs/edit

La sfarsitul saptamanii voi dezactiva membrii care nu au raspuns si pe cei care refuza sa colaboreze la noul proiect. Daca va cunoasteti cu unul dintre cei cu (?) si stiti cum sa dati de ei, rugati-i sa intre aici si sa-si exprime adeziunea sau dorinta de a renunta.

In curand voi deschide un nou thread pentru propuneri de noi moderatori, cu justificari.

Edited by greco

Fox a fost scos din grupul de redactori si are ban direct. La astfel de iesiri de-acum inainte toleranta este zero.

Opiniile anti-conducere, anti-ultrasi, etc, trebuie exprimate intr-un mod civilizat. Nu e vorba de pupat unde am scuipat, e vorba sa demonstram prin comportamentul si limbajul nostru ca suntem mai buni decat cei pe care-i acuzam ca ne distrug imaginea.

Poti sa-ti exprimi si altfel nemultumirea decat cu "Jiji mori".

1. Mi se pare o mare greseala sa banezi un om ca Fox, un om care a facut cate ceva pentru site, doar pentru ca il injura pe cioban. Asta a fost unul din oamenii care au contribuit la Steaua.ro. A-l bana doar pentru ca nu suporta puscariasii inseamna a-ti bate joc de tot ce a facut el pentru Clubul Sportiv Steaua, nu doar echipa de fotbal.

Fox nu numai ca nu trebuia banat, dar trebuia invitat sa scrie si pentru fcsteaua.ro, nu doar pentru Steaua.ro

2. Puscariasul si managerul care loveste femei nu au nici o legatura cu Steaua.

Puscariasul e doar un tip caruia Steaua ii datoreaza niste bani. In rest e 0. In acte nu exista. Deci el nu poate fi considerat parte din conducere.

Meme e manager doar cu numele. Mai mult e impresar. El nu are putere de semnatura, nu ia nici o decizie in club.

Daca oamenii astia au devenit peste noapte persoane importante pentru Steaua, e grav. Spun asta pentru ca acesti oameni murdaresc imaginea Stelei aproape zilnic. Ca sa nu mai zic nimic de faptul ca ei injura stelisti. Si nu ma refer aici la utilizatori cin chiar la fosti stelisti mari. Greco, sunt singur ca stii si tu parerile lui Stoica despre Ion Alecsandrescu.

Am inteles sa nu-l injuri pe Reghe. Am inteles sa nu-i injuri pe jucatori. Dar astia doi?!

3. Inainte sa continuam trebuie sa clarificam o treaba.

Au fost amenintati oamenii care tin siteul? Pentru ca aceasta schimbare radicala arata exact ca un santaj, ca o introducere a cozii intre picioare.

Cunoastem toti ce fel de infractori graviteaza in jurul Stelei deci putem intelege daca unora la e frica pentru vietile lor.

Daca nu, a-i baga omului pumnul in gura e o greseala. Nu exista astfel de reguli pe nici un site de suporteri din lume. Ca suporter, ai si dreptul de a injura/critica conducerea/jucatorii, nu doar de a-i incuraja. De fapt asta e riscul pe care trebuie ei sa si-l asume. Daca le place sa fie aplaudati, trebuie sa suporte si injuraturile si sa traga ca sa schimbe ceva in bine.

p.s.

Am vazut in acel google doc ca majoritatea nu sustin proiectul. Ce se va intampla daca vor fi doar o mana de oameni de acord? Mi se pare gresit sa ajunga sa decida cei aflati in minoritate.

Cat despre OK-ul pus in dreptul meu, trebuie sa precizez ca eu nu voi scrie articole in care voi ridica in slavi echipa ci voi continua pe acelasi drum, voi critica toate deciziile proaste si voi face dezvaluiri. Ca sa o dau un pic de la domnul Dan, asa, stati pe aproape ca nici nu stiti ce pierdeti. La Steaua urmeaza o perioada foarte interesanta.

Edited by Adrian

1. Fox a fost banat pentru (sublinierea e a mea):

**** Gigi

**** toata conducerea

ma pis pe voi.... pe caini si pe cioroi (asa merge? ca e cu dushmannyy)

si in final o dedicatie

Meme Stoica,Sa bagam ****-n fii-ta, Slobozul sa ni-l inghita, Sa o facem fericita

ban si toate cele ca sa fiu fericit si sa ma simt bine

Cand isi revine si e gata sa termine cu injuraturile de mahala la adresa unei fete, sa-mi dea mesaj si ii deblochez provizoriu contul. Ca sa scrie articole trebuie sa demonstreze respect si toleranta.

2. "Gigi pleaca", "Meme ne face de ras", "Sunt impotriva conducerii", etc, etc, etc sunt ok. Exista nenumarate moduri CIVILIZATE de a-i contesta.

"jegul", "oierul", "**** Jiji", "sa-mi bag **** in fi-sa lui Meme", etc. NU sunt acceptabile. Standardele de limbaj si conversatie nu au absolut nicio legatura cu parerea mea despre ei. Ca sunt in acte sau nu sunt, au rolurile pe care le au la Steaua, si chiar daca n-ar avea legatura cu clubul tot nu putem accepta injuraturile ca la usa cortului la adresa lor sau a oricui altcuiva.

3. Nu, nimeni nu a fost amenintat, cel putin din cate stiu eu. Eu am revenit din proprie initiativa la FCSTEAUA.RO dupa multa vreme, am constatat situatia jalnica in care a ajuns (pe care Dragoshel a numit-o "coma"), si i-am convins pe ceilalti vechi redactori si pe fondatorul site-ului ca schimbarile pomenite aici sunt obligatorii ca sa iesim din mocirla in care ne-am complacut.

Fox si oricine altcineva ii poate critica aici in mod civilizat. De injurat sa-i injure acasa, la stadion, sau pe strada. Nu ne coboram la nivelul lor.

Eu nu vreau sa contactam clubul pentru interviuri, nu vreau sa avem nici cea mai mica legatura cu clubul. Interviuri cu jucatorii se pot face si fara sa contactam clubul, ci direct jucatorii. Interviuri cu conducatorii nu avem de ce sa facem. La cate rele au facut Stelei, macar ei sa nu aiba ce cauta aici!

Cum suntem vazuti de club chiar nu ma intereseaza pentru ca actuala conducere nu reprezinta Steaua, ci doar interesele unui cioban aroman.

Putem asigura diversitate in opinii si fara sa ne murdarim colaborand cu actuala conducere a clubului. Si nu cred ca exista vreun stelist de cursa lunga care sa aprobe actuala conducere astfel incat sa zicem ca ar fi dorinta utilizatorilor.

Astia au ingropat Steaua. Ce putem castiga din colaborarea cu ei?

Edited by MoWeed

Cat despre OK-ul pus in dreptul meu, trebuie sa precizez ca eu nu voi scrie articole in care voi ridica in slavi echipa ci voi continua pe acelasi drum, voi critica toate deciziile proaste si voi face dezvaluiri. Ca sa o dau un pic de la domnul Dan, asa, stati pe aproape ca nici nu stiti ce pierdeti. La Steaua urmeaza o perioada foarte interesanta.

1. Acel Google doc reprezinta situatia de pe forum, nu de pe site. Te-am pus OK, adica moderezi in continuare. Redactia site-ului e alta mancare de peste.

2. Nu ma astept sa ridici echipa in slavi, continua sa scrii interesant, inteligent, si civilizat despre subiectele care te intereseaza. Critica, fa dezvaluiri, "knock yourself out".

3. Tematica articolelor tale va influenta cat de intens promovate vor fi ele (articol principal SAU secundar, promovat pe pagina de Facebook FCSTEAUA.RO sau nu, etc, etc). Sper ca opiniile despre conducerea clubului sa fie mai putin in prim-plan pana acum nu pentru ca am de gand sa le evit, ci pentru ca sper sa primim multe articole de calitate si pe alte teme (sportive, suporteri, etc.)

Dar repet, aici vorbim de cine va modera forumul, nu de redactie.

Eu nu vreau sa contactam clubul pentru interviuri, nu vreau sa avem nici cea mai mica legatura cu clubul. Cum suntem vazuti de club chiar nu ma intereseaza pentru ca actuala conducere nu reprezinta Steaua, ci doar interesele unui cioban aroman.

Putem asigura diversitate in opinii si fara sa ne murdarim in legatura cu clubul.

Nu stiu, mi se pare ca te legi de ceva secundar aici, si ceva ce oricum n-are sanse sa se intample prea curand pentru ca clubul Steaua ne detesta (daca se mai gandesc vreun pic la noi).

Exercitiu de gandire: intram in grupele Ligi Campionilor. Mi se pare normal sa-i putem intreba "suporterii Stelei vor sa stie cum vor fi cheltuiti banii obtinuti, cate investitii se vor face in lot, in stadion, in centrul de copii si juniori, etc.".

Tu-ti poti continua protestul linistit si daca site-ul publica un interviu pe tema asta. Dar repet, te legi de ceva relativ secundar si aproape irealizabil indiferent de dezideratele mele.

Am vazut in acel google doc ca majoritatea nu sustin proiectul. Ce se va intampla daca vor fi doar o mana de oameni de acord? Mi se pare gresit sa ajunga sa decida cei aflati in minoritate.

La sfarsitul saptamanii tragem linie si vedem cine ramane. Apoi vom analiza propuneri de noi moderatori, care vor fi promovati la acest statut ca proba, si revocati daca fac abuzuri sau favoritisme. Incetul cu incetul vom construi o echipa obiectiva si impartiala de moderatori, iar persoana care va impune cel mai mult respect intre ei va deveni moderator-sef si coordonator al lor.

Tematica articolelor tale va influenta cat de intens promovate vor fi ele (articol principal SAU secundar, promovat pe pagina de Facebook FCSTEAUA.RO sau nu, etc, etc).

Diversitate de opinii, dar unele sunt mai importante decat altele, e ca?

Pe scurt, cei care vrem ramanem anti dar vom fi a 2-a vioara.

Nu putem discuta cum vor fi cheltuiti banii respectivi pentru ca toata strategia de cheltuieli depinde de visele unui individ ca becali sau de momentele in care ii fata oile.

Nu ma leg de ceva secundar, ma leg de o mentalitate, de o idee catre care site-ul vrea sa tinda. Insasi dorinta de a ne asocia cu conducerea este gresita, dupa parerea mea.

Greco

Atitudinea asta de a bana in stanga si in dreapta utilizatori care pur si simplu nu suporta ciobanul mi se pare gresita. Mai ales daca nu li se explica inainte faptul ca noi vrem sa continuam protestul dar sa o facem fara a injura. Sunt sigur ca Fox, daca ar fi stiut asta, nu ar fi reactionat asa.

Trebuie insa sa te pui si tu in locul lui. Daca ar veni cineva si ti-ar zice ca de acum inainte e gata, nu mai injura nimeni puscariasul or else, tu cum ai reactiona?!

Eu nu tin neaparat sa injur puscariasul deci sunt de acord cu pozitia ta, de a scuti siteul de "culoare", ca sa zic asa. Eu pot sa dau in el si argumentat, aratandu-i defectele. Si sunt sigur ca si altii pot sa faca la fel. Dar treaba asta se va intampla treptat, nu peste noapte. Si daca tu banezi utilizatori de calitate ca Fox, nu ajungem nicaieri.

Si, atentie, Fox e un utilizator de calitate. Ca nu cred ca o sa gasesti atacuri de-ale sale la adresa altor utilizatori, amenintari, injuraturi, etc. Omul pur si simplu nu suporta ciobanul. Asta nu e motiv pentru a fi banat.

MoWeed

Stiu din surse sigure ca jucatorii sunt terorizati si, deci, oricum n-ar spune in interviuri chiar ce cred ei, ci ce "trebuie".

Salut,

In primul rand, imi pare bine ca cineva a decis sa se implice in mod direct in activitatea site-ului, era nevoie de asa ceva. Pe Greco il stiu de multa vreme, nu-mi place si mi se pare curioasa schimbarea asta de optica vis-a-vis de echipa, insa am incredere in judecata lui si in bunele lui intentii. Asadar, din partea mea, Greco, ai tot concursul. Moderator n-am mai fost pe forum de multa vreme, apar acolo doar pentru ca eram inclus in grupul redactorilor, si nici nu vreau sa fiu pentru ca nu mai am rabdarea de a urmari discutiile de pe forum.

Ca redactor, activitatea mea a fost cel mult modesta in ultimele luni, m-am limitat doar la a posta articole din presa, asta pana cand n-am mai putut. Asadar, daca vii cu echipa ta, n-am nicio problema sa imi fie scoase toate accesele si sa raman user "simplu" :)

Cat priveste noul set de reguli, doua observatii am daca se poate. In primul rand, mi se pare o dovada de ipocrizie sa ai voie sa bagi un "**** Dinamo" sau un "**** tiganilor", dar sa nu ai voie cu "**** Gigi" si "**** Meme". Adica ori interzici muia complet, ceea ce mi se pare corect si decent, ori o lasi la liber. Asa, sa spui ca acolo e voie si in partea cealalta se lasa cu ban...

In al doilea rand, inteleg si salut ideea utopica de a reveni la statutul de site al tuturor suporterilor. Spun utopica pentru ca nici "in vremurile bune" n-a fost site-ul tuturor suporterilor, intotdeauna au fost directii de scriere, de moderare, de comentare. In fine, asta nu conteaza, deranjanta pentru mine este doar asocierea cu Peluza Nord in contextul in care Peluza Nord spune asta, foarte recent:

Peluza Nord Steaua

Pt ca ne este ca un frate,pt Mustata vrem libertate,in semn de solidaritate,toata brigada din palme bate,ooooooooo,oooooooo,oooooooo,oooooooo

Peluza Nord Steaua Adica e fratele nostru si il vrem acasa,intre noi,ma doare in **** de justitia romana,care e de rahat oricum

Iar asta e doar una din multele reactii care ar trebui sa scarbeasca un om, un suporter daca vrei, normal, motiv pentru care simpla asociere, ca sa nu mai spun de promovare, cu aceasta gasca de baieti care are destul de putine in comun cu o galerie de fotbal ar trebui regandita.

In fine, vad ca am scris prea mult, din partea mea ai tot suportul, am incredere in buna ta judecata. De asta fac un apel si la ceilalti, nu va grabiti sa trageti concluzii inainte de a observa ce se intampla concret. Lasati-l pe Greco cateva saptamani, cateva luni chiar, si daca nu va place directia in care merg lucrurile puteti renunta lesne atunci. Dar nu luati decizii fara a-i da o sansa, chiar nu e omul care faca lucrurile pe genunchi sau cu cine stie ce intentii.

Bine ai revenit Greco

am sa revin ceva mai tarziu si eu cu un comentariu

pana atunci sa auzim numai de bine ;)

LDS, n-am timpul si creativitatea sa-ti raspund la intepaturi si ironii (Moise, Mao Zedong, etc.). Am discutat situatia grava in care se afla site-ul si comunitatea FCSTEAUA.RO cu cei pe care ii stiu dintre vechii redactori si, cel mai important, cu fondatorului si administratorul site-ului, George. Si am tras singura concluzie posibila, si anume ca e nevoie de schimbari majore.

Eu zic sa nu te grabesti cu aprecierile despre ce se va alege din FCSTEAUA.RO, mai bine astepti, vezi, si vorbim dupa aia. N-ai raspuns la singura intrebare care conteaza acum: accepti sa moderezi in continuare, sau nu? Pentru ca eu sincer vreau sa va cooptez in aceasta reorganizare si tu pari un tip capabil si inteligent. Dar daca va dati demisia doar pentru ca nu puteti trece peste jigniri din trecut si nu puteti colabora cu oameni din alte tabere, sa nu va plangeti ca v-a dat cineva afara cu japca.

Numai bine si sper sa ramai pe aici.

Intr-adevar, poate nu am adoptat tonul potrivit pentru debutul unei discutii pe o tema majora, cum este cea de fata. A fost mai mult o reactie dictata de impulsul de moment, in urma citirii acestui nou regulament care mie unuia mi se pare utopic.

Utopic, in sensul in care si crestinismul este utopic, comunismul asisderea, dupa cum si incercarea de a implementa pe un sait al suporterilor de fotbal niste conduite morale inalte... Regulamentul, in sine, nu are nimic rau si nimic de condamnat (poate doar chestia aia cu apropierea de conducerea clubului), insa el va fi greu de aplicat si de pus in practica in contexul actual si in acest mediu. Am folosit termenul "greu" pentru ca nu puteam folosi "imposibil, da, aplicarea acestui regulament in spiritul si litera lui va duce la eliminari si epurari masive, pentru ca in final sa ramana doar un grup de "prieteni" cu acelasi mod de a vedea lucrurile, aceeasi gandire, exprimare, atitudine si mod de actiune. Iar acest lucru, desi va rezulta din urma aplicarii unor principii corecte, nu va aduce niciun beneficiu acestui sait, ba dimpotriva, il va afunda si mai tare in anonimat.

In clipa in care am acceptat sa fiu numit moderator pe acest sait, principiile si felul meu de a gandi au coincis aproape in totalitate cu acest regulament prezentat/propus/implementat de tine. Insa eu am fost adeptul "duhului blandetii", in sensul in care am editat sau sters o gramada de postari agramate, injurioase sau fara noima. Insa nu am fost adeptul loviturilor directe de baros, avand in vedere simplul fapt ca acest sait este, totusi, "un loc" de recreere, un hobby, nicidecum un camp de lupta, un tatru de razboi sau mai stiu eu ce. Desigur, in ultima vreme am luat si cateva masuri impotriva a ceea ce am considerat eu ca depasise deja limtele rabdarii, insa, per ansamblu, eu unul ma incadrez in atitudinea unei moderari relxate si cooperante cu membrii acestui sait, iar actiunile mele de pana acum imi pot sta marturie.

Legat de intrebarea "accepti sa moderezi in continuare, sau nu?" raspunsul meu este DA atat timp cat vei da dovada de o flexibilitate a ideilor, disponibilitate la discutii si receptivitate la argumente si idei, venite nu neaparat de la mine, ci de la oricine este capabil de asa ceva.

Cam atat pentru acum, numai bine si sa ai spor !

Au fost amenintati oamenii care tin siteul?

Cu siguranta, adu-ti aminte cand am avut noi niste discutii cu Azzido si s-a exprimat altcineva, nu mai retin exact cine, la modul " voi credeti ca te simti bine cand esti sunat noaptea". Greco tocmai povestea ca-l suna ala acu ceva ani sa-i bage mintile-n cap. Daca aia din galeria Domnului Meme ameninta pe unii ce tin o amarata de pagina de FB, cum sa nu ameninte pe cei care tin un site de anvergura fcsteaua.ro?

Cat priveste noul set de reguli, doua observatii am daca se poate. In primul rand, mi se pare o dovada de ipocrizie sa ai voie sa bagi un "**** Dinamo" sau un "**** tiganilor", dar sa nu ai voie cu "**** Gigi" si "**** Meme". Adica ori interzici muia complet, ceea ce mi se pare corect si decent, ori o lasi la liber. Asa, sa spui ca acolo e voie si in partea cealalta se lasa cu ban...

Perfect de acord. Si eu sustin adoptarea unei masuri clare din acest punct de vedere.

P.S. A fost ideea mea, bai, Mariuse, sa vezi ce ban iti iei daca mai dai cu jula la ideile mele. fularultras

Greco

Atitudinea asta de a bana in stanga si in dreapta utilizatori care pur si simplu nu suporta ciobanul mi se pare gresita. Mai ales daca nu li se explica inainte faptul ca noi vrem sa continuam protestul dar sa o facem fara a injura. Sunt sigur ca Fox, daca ar fi stiut asta, nu ar fi reactionat asa.

Trebuie insa sa te pui si tu in locul lui. Daca ar veni cineva si ti-ar zice ca de acum inainte e gata, nu mai injura nimeni puscariasul or else, tu cum ai reactiona?!

Eu nu tin neaparat sa injur puscariasul deci sunt de acord cu pozitia ta, de a scuti siteul de "culoare", ca sa zic asa. Eu pot sa dau in el si argumentat, aratandu-i defectele. Si sunt sigur ca si altii pot sa faca la fel. Dar treaba asta se va intampla treptat, nu peste noapte. Si daca tu banezi utilizatori de calitate ca Fox, nu ajungem nicaieri.

Si, atentie, Fox e un utilizator de calitate. Ca nu cred ca o sa gasesti atacuri de-ale sale la adresa altor utilizatori, amenintari, injuraturi, etc. Omul pur si simplu nu suporta ciobanul. Asta nu e motiv pentru a fi banat.

MoWeed

Stiu din surse sigure ca jucatorii sunt terorizati si, deci, oricum n-ar spune in interviuri chiar ce cred ei, ci ce "trebuie".

N-as fi reactionat asa de prompt daca Fox nu ar fi fi scris un lucru infect. Oricare dintre voi il cunoaste poate vorbit cu el pe privat, si cand e gata sa revina intr-un mod civilizat ii dau unban.

Repet - eu nu vreau sa moderez deloc site-ul, vreau sa fie alta lume care sa faca asta corect si impartial, dar am nevoie ca voi sa sustineti noul proiect si apoi puteti lua ce decizii vreti in privinta unor utilizatori ca Fox si oricine altcineva.

Salut,

In primul rand, imi pare bine ca cineva a decis sa se implice in mod direct in activitatea site-ului, era nevoie de asa ceva. Pe Greco il stiu de multa vreme, nu-mi place si mi se pare curioasa schimbarea asta de optica vis-a-vis de echipa, insa am incredere in judecata lui si in bunele lui intentii. Asadar, din partea mea, Greco, ai tot concursul. Moderator n-am mai fost pe forum de multa vreme, apar acolo doar pentru ca eram inclus in grupul redactorilor, si nici nu vreau sa fiu pentru ca nu mai am rabdarea de a urmari discutiile de pe forum.

Ca redactor, activitatea mea a fost cel mult modesta in ultimele luni, m-am limitat doar la a posta articole din presa, asta pana cand n-am mai putut. Asadar, daca vii cu echipa ta, n-am nicio problema sa imi fie scoase toate accesele si sa raman user "simplu" :)

In al doilea rand, inteleg si salut ideea utopica de a reveni la statutul de site al tuturor suporterilor. Spun utopica pentru ca nici "in vremurile bune" n-a fost site-ul tuturor suporterilor, intotdeauna au fost directii de scriere, de moderare, de comentare. In fine, asta nu conteaza, deranjanta pentru mine este doar asocierea cu Peluza Nord in contextul in care Peluza Nord spune asta, foarte recent:

Peluza Nord Steaua

Pt ca ne este ca un frate,pt Mustata vrem libertate,in semn de solidaritate,toata brigada din palme bate,ooooooooo,oooooooo,oooooooo,oooooooo

Peluza Nord Steaua Adica e fratele nostru si il vrem acasa,intre noi,ma doare in **** de justitia romana,care e de rahat oricum

Iar asta e doar una din multele reactii care ar trebui sa scarbeasca un om, un suporter daca vrei, normal, motiv pentru care simpla asociere, ca sa nu mai spun de promovare, cu aceasta gasca de baieti care are destul de putine in comun cu o galerie de fotbal ar trebui regandita.

In fine, vad ca am scris prea mult, din partea mea ai tot suportul, am incredere in buna ta judecata. De asta fac un apel si la ceilalti, nu va grabiti sa trageti concluzii inainte de a observa ce se intampla concret. Lasati-l pe Greco cateva saptamani, cateva luni chiar, si daca nu va place directia in care merg lucrurile puteti renunta lesne atunci. Dar nu luati decizii fara a-i da o sansa, chiar nu e omul care faca lucrurile pe genunchi sau cu cine stie ce intentii.

• Salut Marius, multumesc pentru incredere
  • Eu n-am o "echipa a mea", cred ca e timpul sa reconstruim, si asta va implica si pastrarea unor colaboratori vechi cat si aducerea unora noi. Sunt complet deschis la oricine sustine noul proiect
  • Putem discuta despre reguli precise ("**** Dinamo" vs. "**** Gigi") - sunt deschis sa le modificam la sugestiile voastre, dar sunt sigur ca nu va fi consens
  • ideea de site al tuturor suporterilor nu e utopica, trebuie sa ne axam mai putin pe pozitii oficiale si mai mult pe a da o voce tuturor stelistilor care au ceva de spus, indiferent de afilieri
  • n-am zis sa fim site-ul PN, am zis sa le promovam cantecele / coregrafiile / deplasarile / etc. - e normal si e un lucru de interes pentru multi suporteri stelisti
  • sunt de acord cu atitudinea de a-mi acorda niste timp si a vedea in ce directie merg lucrurile - oamenii care vor face asta vor vedea ca s-au speriat degeaba

Bine ai revenit Greco

am sa revin ceva mai tarziu si eu cu un comentariu

pana atunci sa auzim numai de bine ;)

Salut Fane, astept comentariul si sper sa ramai moderator.

Intr-adevar, poate nu am adoptat tonul potrivit pentru debutul unei discutii pe o tema majora, cum este cea de fata. A fost mai mult o reactie dictata de impulsul de moment, in urma citirii acestui nou regulament care mie unuia mi se pare utopic.

Utopic, in sensul in care si crestinismul este utopic, comunismul asisderea, dupa cum si incercarea de a implementa pe un sait al suporterilor de fotbal niste conduite morale inalte... Regulamentul, in sine, nu are nimic rau si nimic de condamnat (poate doar chestia aia cu apropierea de conducerea clubului), insa el va fi greu de aplicat si de pus in practica in contexul actual si in acest mediu. Am folosit termenul "greu" pentru ca nu puteam folosi "imposibil, da, aplicarea acestui regulament in spiritul si litera lui va duce la eliminari si epurari masive, pentru ca in final sa ramana doar un grup de "prieteni" cu acelasi mod de a vedea lucrurile, aceeasi gandire, exprimare, atitudine si mod de actiune. Iar acest lucru, desi va rezulta din urma aplicarii unor principii corecte, nu va aduce niciun beneficiu acestui sait, ba dimpotriva, il va afunda si mai tare in anonimat.

In clipa in care am acceptat sa fiu numit moderator pe acest sait, principiile si felul meu de a gandi au coincis aproape in totalitate cu acest regulament prezentat/propus/implementat de tine. Insa eu am fost adeptul "duhului blandetii", in sensul in care am editat sau sters o gramada de postari agramate, injurioase sau fara noima. Insa nu am fost adeptul loviturilor directe de baros, avand in vedere simplul fapt ca acest sait este, totusi, "un loc" de recreere, un hobby, nicidecum un camp de lupta, un tatru de razboi sau mai stiu eu ce. Desigur, in ultima vreme am luat si cateva masuri impotriva a ceea ce am considerat eu ca depasise deja limtele rabdarii, insa, per ansamblu, eu unul ma incadrez in atitudinea unei moderari relxate si cooperante cu membrii acestui sait, iar actiunile mele de pana acum imi pot sta marturie.

Legat de intrebarea "accepti sa moderezi in continuare, sau nu?" raspunsul meu este DA atat timp cat vei da dovada de o flexibilitate a ideilor, disponibilitate la discutii si receptivitate la argumente si idei, venite nu neaparat de la mine, ci de la oricine este capabil de asa ceva.

Cam atat pentru acum, numai bine si sa ai spor !

Merci pentru raspuns, imi place mult mai mult decat primul.

• proiectul e utopic? vedem, eu zic ca nu - suntem pur si simplu foarte departe de cum ar trebui sa fim
  • scopul e tocmai sa NU mai fim perceputi ca o clica de oameni care gandesc toti la fel ci sa avem diversitate intre redactori / moderatori, etc. si pentru asta e nevoie sa avem in staff-ul site-ului oameni cu perspective diferite care pot convietui
  • multumesc ca accepti sa moderezi in continuare, eu cred ca nu te vom dezamagi, si te rog sa trimiti sugestii / idei in viitor

Cu siguranta, adu-ti aminte cand am avut noi niste discutii cu Azzido si s-a exprimat altcineva, nu mai retin exact cine, la modul " voi credeti ca te simti bine cand esti sunat noaptea". Greco tocmai povestea ca-l suna ala acu ceva ani sa-i bage mintile-n cap. Daca aia din galeria Domnului Meme ameninta pe unii ce tin o amarata de pagina de FB, cum sa nu ameninte pe cei care tin un site de anvergura fcsteaua.ro?

• Nu stiu cine l-a sunat pe Azzido sau pe altii, pe mine nu m-a sunt / cautat nimeni in ultimii 5-6 ani
  • Singura persoana care m-a sunat a fost Gigi Becali, in vara 2007, dupa aparitia AISS la emisiunea Autostrada TVR2
  • eu am venit pe cont propriu cu ideea acestui proiect si-mi asum toata raspunderea pentru el si pentru ce se va alege din site in urma aplicarii lui
  • puteti sa-i dati inainte cu teoria conspiratiei, eu va asigur de bunele intentii si de independenta mea si a FCSTEAUA.RO

Perfect de acord. Si eu sustin adoptarea unei masuri clare din acest punct de vedere.

P.S. A fost ideea mea, bai, Mariuse, sa vezi ce ban iti iei daca mai dai cu jula la ideile mele. fularultras

Bine, vom rezolva aceasta problema, si vom clarifica pe cine si de ce ai voie sa injuri.

Eu am spus-o in repetate randuri, in trecut, ca unul din motivele de capatai pentru care am ramas pe acest site din 2004, a fost faptul ca, de exemplu, se dadea ban direct daca scriai 'Dinamo' sau 'Rapid' fara majuscule. Dup-aia am ramas din alte motive.

As vrea si eu sa spun (ca stiu din din surse sigue :D) ca nu a existat o chestie premeditata cu proiectul lui Greco. Pur si simplu, omu' a fost unul dintre principalele motoare ale constituirii AISS si ale crearii primei comunitati puternice de pe acest site si, fiind cunoscut foarte bine, de mult, mult timp de George Stan si de Azzido, a primit fara probleme acces unde a dorit.

Si-a manfestat dorinta de a se implica total in acest proiect, iar prietenii lui de o groaza de vreme, care au toate drepturile asupra acestui site, i-au dat mana libera.

Asta e povestea ultimelor 2 saptamani, or something. Restul se scrie in fata ochilor vostri.

Eu am spus-o in repetate randuri, in trecut, ca unul din motivele de capatai pentru care am ramas pe acest site din 2004, a fost faptul ca, de exemplu, se dadea ban direct daca scriai 'Dinamo' sau 'Rapid' fara majuscule. Dup-aia am ramas din alte motive.

As vrea si eu sa spun (ca stiu din din surse sigue :D) ca nu a existat o chestie premeditata cu proiectul lui Greco. Pur si simplu, omu' a fost unul dintre principalele motoare ale constituirii AISS si ale crearii primei comunitati puternice de pe acest site si, fiind cunoscut foarte bine, de mult, mult timp de George Stan si de Azzido, a primit fara probleme acces unde a dorit.

Si-a manfestat dorinta de a se implica total in acest proiect, iar prietenii lui de o groaza de vreme, care au toate drepturile asupra acestui site, i-au dat mana libera.

Asta e povestea ultimelor 2 saptamani, or something. Restul se scrie in fata ochilor vostri.

Lari, iti repet aici oferta pe care ti-am facut-o si privat: daca esti dispus si de acord cu noua directie a comunitatii iti ofer sa preiei responsabilitatea pentru forum pe care mi-am asumat-o eu acum. Asta implica:

• sa alegi dintre moderatorii vechi pe cei care vor sa ramana si pot fi civilizati, impartiali, si care nu se ocupa cu favoritisme / razbunari / animozitati personale
  • sa lucrezi cu ceilalti moderatori la noul regulament care precizeaza ce este si ce nu este permis pe forum si sa coordonezi acest efort
  • sa coordonezi adaugarea de noi moderatori care sa reprezinte perspective cat mai diverse / sa-i revoci pe cei care fac abuzuri
  • sa-ti asumi raspunderea pentru o comunitate curata, toleranta, de unde sa nu mai primesc plangeri ca ar fi jucaria personala a unui singur grup de interese

Tie sunt dispus sa-ti ofer drepturile astea acum si sa ma ocup de ceea ce vreau sa ma ocup, adica de relansarea site-ului principal si de redactie. Daca tu nu vrei / nu ai timp de asta acele responsabilitati vor fi acordate altcuiva care va castiga respectul TUTUROR moderatorilor si va demonstra ca crede 100% in posibilitatea schimbarii si in noua directie.

Cel mai nou moderator este axl (membru din 2005, peste 6,000 de mesaje). Bine ai venit axl, sper sa ajuti la noul proiect si sa contribui la o atmosfera de intelegere si respect reciproc intre toti moderatorii.

Edited by greco

1. Cu tine lider m-as mai gandi Lari..

2. Greco daca tot vrei sa stam pana duminica, iti pot pune intrebari? La obiect desigur.

PS daca axl ar termina cu soparle bagate aiurea chiar ar putea ajuta. E un baiat citit. Scuze de interventie dar banuiesc ca vrei si feedback pana duminica Greco. Daca nu zi-mi si tac

LE mo esti mare l-ai ghicit si pe nr 3. Ii stiam si eu da' scriu mai greu

Edited by drvladyk

Imi poti pune ce intrebari vrei dar nu garantez viteza cu care voi raspunde (am munca, e diferenta de fus orar, etc). Si daca ratez vreuna din ele simte-te liber sa-mi atragi atentia pe PM. Da, vreau feedback.

Nimic nu mi-ar face mai multa placere decat sa pot delega acest rol de super-moderator pe care mi l-am arogat acum, dar trebuie sa ma asigur ca persoana care il va primi va pune in aplicare noul plan si va avea suportul/respectul tuturor partilor implicate.

Eu nu il cunosc personal pe Fox. Nu stiu cum as putea sa discut cu el. Poate alti baieti. Eu zic, Greco, sa te uiti un pic peste istoricul postarilor lui si sa vezi cam ce fel de utilizator e. Ca el nu a facut scandal, nu a injurat aiurea pe site, nu a facut niciodata rau pe aici, doar bine, ca ti-am zis ca se ocupa de Steaua.ro.

Cat despre **** Dinamo vs. **** Gigi, nu vad de ce pot sa injur un dusman dar nu pe altul. Pentru ca nenorocitul ala e un dusman al Stelei. Patron nu e nici in acte si nici moral, pentru ca un patron nu se comporta ca el. Deci de ce ar trebui sa avem mila de el?

Eu de asta te-am intrebat la inceput daca au venit amenintari din partea unor dubiosi. Nu e nici o rusine sa recunosti. Ca stim cu totii ca nenorocitii aia sunt interlopi care doar cu asta se ocupa.

Cum sa nu-l injuri pe puscarias cand el il injura pe Tudorel Stoica?! Asa ceva nu poate fi trecut cu vederea.

Iti amintesc, Greco, ca domn e Boloni, domn doctor chiar. In timp ce puscariasul e puscarias, ca nici macar cetatean nu mai e, imi e inferior, nu are aceleasi drepturi ca si mine.

p.s. Mi se pare o greseala sa il numesti pe Axl moderator fix dupa ce el a atacat intreaga echipa de moderare, ca cica noi suntem acum catelusi care plecam capul in fata alpha dogului.

Edited by Adrian

Greco si eu sunt departe si eu muncesc. Voiam sa stiu despre feedback nu ma simt jignit daca nu raspunzi.

LE Adi au fost amenintati cei din Bucuresti. In California nu merita sa platesti conversatia ca nu-i faci nimic. La fel si in UK. Adi parerea mea o stii dar sa injuri o copila nu e ok. Nu ne alegem parintii, fox a fost probabil f nervos ca si mine. Eu mi-am stapanit nervii mai bine desi nu 100% postarea cu facturile a fost meschina si de cocalar,vde aia te-am rugat sa o stergi

Edited by drvladyk

Daca vreti sa vorbiti cu Fox despre cum isi poate recapata accesul dati-i PM si bagati-i mintile in cap. N-am timp acum sa stau dupa fiecare si sa urmaresc istoria postarilor. Daca e dispus sa fie civilizat promit ca ii dau unban pana la noi incalcari ale codului bunului simt.

Propunerea mea e sa permitem **** Dinamo / **** RAPID / TIGANII / SPURCATII si nimic altceva, pentru ca astea sunt lucruri de consens pentru toti fanii Stelei. Si sa nu permitem jigniri / injuraturi la adresa niciunei persoane, pentru in practica asta a facut atmosfera forumului sa degenereze. Dupa ce stabilim echipa de moderare vom clarifica aspectul asta. Va fi permis ori numai ce am propus eu, ori niciun cuvant gen ****, dar cred ca sa nu lasi nici **** Dinamo va antagoniza prea multa lume degeaba.

Nu a existat nicio amenintare la adresa mea. Mai mult ca sigur au existat de-a lungul timpului la adresa altor membri FCSTEAUA.RO, dar ele nu au legatura cu noul proiect. Momentan, cred ca motivul pentru care nu ne mai ameninta nimeni e ca am devenit complet irelevanti.

Cum sa nu-l injuri pe puscarias cand el il injura pe Tudorel Stoica?

Nu ne coboram la nivelul lor.

Garantez eu pentru el ca e om civilizat, citit, cu creier in cap. Poti sa ma dai pe mine afara din staff daca calca el stramb.

Exact cum a spus Marius, ori e ok sa injuram toti dusmanii Stelei, ori nu injuram deloc. Repet, mie nu imi displace ideea de a nu injura pe site. Mi se pare chiar buna. Pot sa zic nasoale despre dinam0 si fara sa injur. E destul doar sa povestesc niste intamplari din istoria lor si ii umilesc mai tare ca orice sugi puncte puncte.

Da' daca ii injuram pe ei, atunci hai sa nu ne dam chiar vanduti ciobanului. Ca fix asta e imaginea care rezulta.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0