Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Noul regim FCSTEAUA.RO + forum

193 posts in this topic

I-a mai dat Azzido de vreo 15 ori ultima sansa. I-a dat si Dragos ultima sansa. Inteleg ca nu ma crezi pe mine, pe bune. Da' poti sa-l intrebi, de exemplu, pe Lari. Stii ca e un om corect si nu te-ar minti.

Eu te inteleg dar eu nu pot astepta urmatoarea betie a lu' Toronto ca sa fiu injurat.

Daca toleranta asta 0 era si fata de conducere mai acceptam. Cum nu este cazul, n-are rost. Stiu din experienta ca nu poti creea o echipa unita atata timp cat unii trag "hais" si altii "cea" (am incercat ca sef al moderatorilor sa fac exact opusul a ceea ce incerci tu - adica sa vorbim despre meci dar atitudinea noastra fata de conducere sa fie radicala - si nu s-a putut datorita unora care nu au vrut).

Asa ca n-are sens sa va incurc cu ideeile mele perimate care nu sunt nici politcally correct si mentalitatea mea medievala. Traim intr-o lume moderna in care conteaza doar stomacul si trairile de moment. Cum nu ma pot adapta, nu am ce cauta aici. Drept urmare, te rog, cand ii scoti accesul lui Vlad, scoate-mi-l si mie.

Edited by MoWeed

Accesul la modpoti sa-l stergi, eu nu mai moderez. Te rugam sa imi stergi contul drvladyk

Daca nu te razgandesti pana la sfarsitul saptamanii iti scot mod-ul, dar pana atunci e bine sa mai poti macar posta si vedea ce se scrie aici.

I-a mai dat Azzido de vreo 15 ori ultima sansa. I-a dat si Dragos ultima sansa. Inteleg ca nu ma crezi pe mine, pe bune. Da' poti sa-l intrebi, de exemplu, pe Lari. Stii ca e un om corect si nu te-ar minti.

Eu te inteleg dar eu nu pot astepta urmatoarea betie a lu' Toronto ca sa fiu injurat.

Daca toleranta asta 0 era si fata de conducere mai acceptam. Cum nu este cazul, n-are rost. Stiu din experienta ca nu poti creea o echipa unita atata timp cat unii trag "hais" si altii "cea" (am incercat ca sef al moderatorilor sa fac exact opusul a ceea ce incerci tu - adica sa vorbim despre meci dar atitudinea noastra fata de conducere sa fie radicala - si nu s-a putut datorita unora care nu au vrut).

Asa ca n-are sens sa va incurc cu ideeile mele perimate care nu sunt nici politcally correct si mentalitatea mea medievala. Traim intr-o lume moderna in care conteaza doar stomacul si trairile de moment. Cum nu ma pot adapta, nu am ce cauta aici. Drept urmare, te rog, cand ii scoti accesul lui Vlad, scoate-mi-l si mie.

MoWeed, ai dreptate. SteauaToronto e un user foarte problematic, care a jignit multa lume si a cauzat multe probleme in trecut, si inteleg de ce va antipatizati. Nu vorbi ca si cum a-i scoate ban-ul e cine stie ce decizie monumentala, caci deja avea alte conturi de pe care posta. Chiar asta e un capat de tara pentru tine, ca i se da lui a 1000-una sansa?

Lasa-ma pe mine sa ma ocup de el, si daca nu voi fi corect, renunta atunci la moderare.

Eu consider ca prezenta ta e utila aici si sper sa nu pleci. Nu pot sa explic la nesfarsit aceleasi lucruri. Situatia la FCSTEAUA.RO s-a schimbat. Daca vrei sa-mi acorzi un minim de incredere vei vedea ca lucrurile nu vor degenera, asa cum crezi tu.

La fel ca si lui drvladyk, daca nu te razgandesti pana la sfarsitul saptamanii iti voi scoate mod-ul dar nu-ti voi sterge contul. Pana atunci putem sa mai discutam aici.

Eu, unul, ii ghiceam de fiecare data conturile, era destul de previzibil. Mai mult, pentru ultimele 7 conturi a avut acelasi ip, deci era usor de verificat.

Problemele mele sunt, pe rand:

1. Ideea de a ignora conducerea si de a-i minimiza impactul asupra echipei. Nu are sens sa mai insist asupra acestui punct, cred ca e evident motivul

2. Ideea de a normaliza relatia cu conducerea echipei si, de ce sa mint, cu unii care injurau si amenintau pe aici pe oricine nu ii canta ode lui meeemeeee. Nu pot sa intorc celalalt obraz. Eu fac parte din cei care cred ca taranul din Miorita trebuia sa puna mana pe par si sa le dea o corectie celorlalti ciobani.

3. Reacceptarea lui Toronto. E vorba in primul rand de injuriile pe care mi le-a adus mie personal (de amenintari nu mai zic pentru ca oricum nu voi mai calca pe Ghencea decat cand o sa am 50 de ani si o sa crape infectul) dar si de felul in care s-a comportat in trecut aici. M-am saturat sa i se ierte orice ca sa-i injure in voie pe altii care se comporta cat de cat normal. In ultima luna de fiecare data cand am intrat aici trebuia sa sterg injuraturile lui la adresa mea si a altor useri de pe forum, poze cu mine ciordite de pe fb si invitatiile lui la bataie.

4. Empyro mod. Asta, desi ma deranjeaza, puteam accepta daca celalalte 3 puncte nu existau.

5. Necesitatea de a ne adresa cu domnul Stoica sau domnul Becali. Cand ai de a face cu un babuin, te comporti ca atare, nu incerci sa discuti rational cu el.

De fapt uite ce cred eu Greco. Si nu mi-o lua in nume de rau e barbateste sa spui in fata. Tu din cate am vazut esti un membru fondator al forumului si poate si al AISS. Extrem de respectat, si au si de ce, ti-am citit o parte din postari azi.Si la un moment dat ai renuntat, de ce nu e treaba mea. Consider ca te-au ... multi la cap(toronto de exemplu) sa te intorci ca nu se mai poate. Si intr-adevar se ajunsese nasol. Dar consider ca trebuia sa-ti faci temele un pic mai temeinic, sa vezi un pic ce-a fost pe aici inainte sa o iei de la 0. Parerea mea, repet nu mi-o lua in nume de rau.

Si la postarea lui Adrian de ce nu postezi ce ai zis aici? In special pct 3....

Eu, unul, ii ghiceam de fiecare data conturile, era destul de previzibil. Mai mult, pentru ultimele 7 conturi a avut acelasi ip, deci era usor de verificat.

Problemele mele sunt, pe rand:

1. Ideea de a ignora conducerea si de a-i minimiza impactul asupra echipei. Nu are sens sa mai insist asupra acestui punct, cred ca e evident motivul

2. Ideea de a normaliza relatia cu conducerea echipei si, de ce sa mint, cu unii care injurau si amenintau pe aici pe oricine nu ii canta ode lui meeemeeee. Nu pot sa intorc celalalt obraz. Eu fac parte din cei care cred ca taranul din Miorita trebuia sa puna mana pe par si sa le dea o corectie celorlalti ciobani.

3. Reacceptarea lui Toronto. E vorba in primul rand de injuriile pe care mi le-a adus mie personal (de amenintari nu mai zic pentru ca oricum nu voi mai calca pe Ghencea decat cand o sa am 50 de ani si o sa crape infectul) dar si de felul in care s-a comportat in trecut aici. M-am saturat sa i se ierte orice ca sa-i injure in voie pe altii care se comporta cat de cat normal. In ultima luna de fiecare data cand am intrat aici trebuia sa sterg injuraturile lui la adresa mea si a altor useri de pe forum, poze cu mine ciordite de pe fb si invitatiile lui la bataie.

4. Empyro mod. Asta, desi ma deranjeaza, puteam accepta daca celalalte 3 puncte nu existau.

5. Necesitatea de a ne adresa cu domnul Stoica sau domnul Becali. Cand ai de a face cu un babuin, te comporti ca atare, nu incerci sa discuti rational cu el.

1. daca vrei sa scrii articole civilizate anti-conducere scrie si ti le public. dar s-a insistat mult cu ele si acum e nevoie sa compensam promovand si alte aspecte de interes pt stelisti

2. nu vom face orice compromis pentru a normaliza relatiile, dar eu cred ca ne putem pastra originalitatea, independenta, si farmecul si in acelasi timp sa putem avea relatii nu prietenesti ci civilizate cu toata lumea. daca ei nu vor vrea acceptam, dar facem tot ce tine de noi

3. ai dreptate cu Toronto dar te-am rugat sa-mi accepti politica de amnistie, sa ma crezi pe cuvant cand iti spun ca ma ocup prompt si personal daca jignirile continua, si sa recunosti ca dupa 1,000 de sanse a 1,001-a nu e o problema atat de uriasa

4. l-am pus pe empyro mod pentru ca el reprezinta un grup de oameni care se simt nedreptatiti si am vrut sa-i demonstrez ca de acum va trebui sa convietuim in mod civilizat, si "voi", si "ei", si toti stelistii. Dintre tine si el, cine vrea sa participe si sa contribuie decent si inteligent o poate face. Cine nu, nu.

5. Poti sa le zici "Gigi", "Meme", "Becali", "Stoica", "creditorul", "finantatorul", "puscariasul", dar nu "Jiji", "jegul", "cancerul", "babuinul", etc.

Buna seara!

Va rog frumos sa imi stergeti accesul. Pai cum sa nu POT AVEA o pozitie oficiala fata de "conducere"?!

Banuiesc ca acesta e compromisul pentru ca site-ul sa traiasca, ok! Site-ul merita, trebuie analizate meciurile s.a.md., dar sub nici o forma sa nu ai o pozitie oficiala! E un moment din cele multe in care regret ca nu am bani sa sustin eu ceva.

Multa sanatate Lari, Moweed, drvladyk si Dragoshel!

Liber sa spun ce gandesc!

Edited by drvladyk
eu de ce sunt singuru cu litera mica ma?

De fapt uite ce cred eu Greco. Si nu mi-o lua in nume de rau e barbateste sa spui in fata. Tu din cate am vazut esti un membru fondator al forumului si poate si al AISS. Extrem de respectat, si au si de ce, ti-am citit o parte din postari azi.Si la un moment dat ai renuntat, de ce nu e treaba mea. Consider ca te-au ... multi la cap(toronto de exemplu) sa te intorci ca nu se mai poate. Si intr-adevar se ajunsese nasol. Dar consider ca trebuia sa-ti faci temele un pic mai temeinic, sa vezi un pic ce-a fost pe aici inainte sa o iei de la 0. Parerea mea, repet nu mi-o lua in nume de rau.

Si la postarea lui Adrian de ce nu postezi ce ai zis aici? In special pct 3....

Ma hotarasem sa ma intorc inainte sa vorbesc cu Toronto. Eu m-am intors in primul rand la Steaua dupa o lunga absenta, si revenirea la FCSTEAUA.RO a fost un pas natural in conditiile astea. Am vazut ca sunt multe probleme si sunt de acord cu Toronto si cu empyro in privinta UNORA dintre ele, desi stiu ca si ei au multe pacate si greseli. Dar ei nu au legatura cu revenirea mea la site.

N-am timp sa-mi fac temele, fac ce pot cu timpul pe care-l am. Singura solutie cu care am putut veni eu e amnistie, cooperare, intrasigenta in viitor, civilizatie. Cine vrea sa participe bine, cine nu, nu.

Nu stiu la ce postare a lui Adrian te referi, poate am ratat-o. Daca era vreo intrebare pentru mine sau vreo observatie pertinenta repet-o te rog aici.

Buna seara!

Va rog frumos sa imi stergeti accesul. Pai cum sa nu POT AVEA o pozitie oficiala fata de "conducere"?!

...

Liber sa spun ce gandesc!

Nu-ti sterge nimeni accesul. Daca pana duminica hotarasti sa nu mai fii moderator, iti vom scoate accesul de moderator.

Tu personal poti avea ce pozitie vrei fata de conducere, dar FCSTEAUA.RO este un site reprezentativ pentru suporterii stelisti, reprezinta PN/PS/T1/T2, becalisti, anti-becalisti, indiferenti, etc. si in consecinta nu se afla in protest sau in afara protestului. Publicam opinii coerente, inteligente, civilizate, si puncte de vedere diverse si interesante.

Liber sa spui ce gandesti ai fost si vei fi intotdeauna pe FCSTEAUA.RO cat timp eu am un cuvant de spus.

Edited by greco

Nu m-am priceput niciodata la scris. Recunosc ca nu am talent pentru asta. Cum scriai tu pe site, cum scrie Lari cand are timp, n-as putea sa scriu niciodata. Pur si simplu nu am talentul necesar.

Daca noi vrem civilizatie atunci unul din cele mai importante scopuri ale noastre ar trebui sa fie inalaturarea conducerii actuale. De fapt, ce zic eu? Cel mai important scop ar trebui sa fie acesta, mai presus decat orice performanta sportiva. Nu poti sa ceri civilizatie in viata privata si sa accepti, totusi, comportamentul lui Jiji, meeemeee sau prodanca.

Daca promovam alte aspecte de interes pentru stelisti si nu mai vorbim despre conducere atunci ce rost are sa raman? Eu, unul, cred cu tarie ca actuala conducere este total incompatibila cu ceea ce reprezinta Steaua: profesionalism, civilizatie, atitudine sanatoasa, respect pentru glorii, fani si adversari. Pentru mine, asta reprezinta Steaua, nu 11 jucatori pe teren imbracati in tricouri nike ros-albastre.

De vreme ce ideea este sa ignoram toate mizeriile facute si sa ne concentram pe echipa (lucru care refuz sa-l fac in viata personala pentru ca-l gasesc reprobabil d.p.d.v. moral), imi este evident ca nu am ce cauta aici.

Nu pot si nici macar nu vreau sa arunc gunoiul sub pres de dragul catorva meciuri pe Arena Nationala

Scrie tu 2 articole impotriva lui meemee si sa vezi cum apar unii sa te injure pentru ca nu esti US25! Cu cei din club si o parte din cei din galerie nu poti avea o relatie civilizata decat daca le canti in struna.

Cat despre Toronto s-a mai zis asa ceva despre el. Ca va primi ban, ca nu va mai reveni. Si nu numai ca nu a patit-o pana nu l-am banat eu dar i-a si dat cineva din staff discutiile de pe acest forum, numele meu si contul de fb. Asa ca iarta-mi reticenta...

Edited by MoWeed

Cine vrea sa participe bine, cine nu, nu.

Bun, eu nu vreau, de ce nu imi stergi contul?

PSCand te intreba Adrian de directie, la aia ma refeream. Zi si de pct 3, ala cu conducerea

Nu m-am priceput niciodata la scris. Recunosc ca nu am talent pentru asta. Cum scriai tu pe site, cum scrie Lari cand are timp, n-as putea sa scriu niciodata. Pur si simplu nu am talentul necesar.

Daca noi vrem civilizatie atunci unul din cele mai importante scopuri ale noastre ar trebui sa fie inalaturarea conducerii actuale. De fapt, ce zic eu? Cel mai important scop ar trebui sa fie acesta, mai presus decat orice performanta sportiva. Nu poti sa ceri civilizatie in viata privata si sa accepti, totusi, comportamentul lui Jiji, meeemeee sau prodanca.

Daca promovam alte aspecte de interes pentru stelisti si nu mai vorbim despre conducere atunci ce rost are sa raman? Eu, unul, cred cu tarie ca actuala conducere este total incompatibila cu ceea ce reprezinta Steaua: profesionalism, civilizatie, atitudine sanatoasa, respect pentru glorii, fani si adversari. Pentru mine, asta reprezinta Steaua, nu 11 jucatori pe teren imbracati in tricouri nike ros-albastre.

De vreme ce ideea este sa ignoram toate mizeriile facute si sa ne concentram pe echipa (lucru care refuz sa-l fac in viata personala pentru ca-l gasesc reprobabil d.p.d.v. moral), imi este evident ca nu am ce cauta aici.

Nu pot si nici macar nu vreau sa arunc gunoiul sub pres de dragul catorva meciuri pe Arena Nationala.

Scrie tu 2 articole impotriva lui meemee si sa vezi cum apar unii sa te injure pentru ca nu esti US25! Cu cei din club si o parte din cei din galerie nu poti avea o relatie civilizata decat daca le canti in struna.

* "cel mai important scop e inlaturarea conducerii" - n-am nimic impotriva, dar e opinia ta personala, una din pluralitatea de opinii reprezentate pe FCSTEAUA.RO. e irelevant daca eu sunt de acord sau nu

* "Daca promovam alte aspecte de interes pentru stelisti si nu mai vorbim despre conducere atunci ce rost are sa raman?" - eu sper ca vei alege sa ramai si daca site-ul va fii mai reprezentativ pentru toti suporterii Stelei, chiar daca tu nu esti de acord cu ce cred majoritatea. Are rost, ce, trebuie sa-ti poti impune punctul de vedere ca sa ramai parte a unei comunitati?

* daca cineva va fi injurat pentru articole anti-Becali/Stoica, va lua avertisment si apoi ban, iti garantez asta. Dar nici nu voi mai permite articole care se refera la ORICINE ca "babuin", "jeg", si asa mai departe.

Bun, eu nu vreau, de ce nu imi stergi contul?

PSCand te intreba Adrian de directie, la aia ma refeream. Zi si de pct 3, ala cu conducerea

Nu vad rostul sa-ti sterg contul, pentru ca te poti opri singur din citit/postat. Si ti-am spus, mai ai cateva zile sa te gandesti si sa-ti dai seama ca ce vreau eu sa fac nu e nici pe departe tragedia care crezi tu ca se va intampla, si poate vei hotari sa ramai moderator.

Punctul 3 e simplu. Oricine posteaza articole controversate pro/contra conducere va avea scris mare deasupra articolului: ACESTA ESTE UN PUNCT DE VEDERE PERSONAL SI NU O POZITIE OFICIALA A FCSTEAUA.RO

Iar politica redactionala va minimiza importanta acestor aspecte (nu le va elimina complet) pentru ca s-a exagerat mult prea mult in ultima vreme cu ele si nu au produs decat discordie si caderea in irelevanta a site-ului.

Probabil va dura multa vreme (luni, ani), dar pe termen lung va trebui sa restabilim dialogul cu oficialii clubului. Daca ei ne antipatizeaza prea mult ca sa discute cu noi, n-avem ce sa facem. Dar eu cred ca intr-un final vom reusi, chiar daca unii dintre noi nu-i plac.

Mo, se vor scrie si se vor publica articole de protest. Cine va incalca regulamentul, ca e membru marcant al galeriei, ca e Toronto, ca sunt eu, va suporta consecintele, fara discutie. Un site al suporterilor nu are esenta fara galerie, e un non-sens.

In ceea ce priveste divulgarea IP-urilor si alte prostii, nu cred ca se pune problema, asta este promisiunea mea. Lasand la o parte faptul ca este neregulamentar, dar pana una alta si eu sunt pasibil de acelasi lucru din partea ta.

Inca o data imi cer scuze pentru reactia pe care am avut-o in acea discutie !

Ramenti aici si continuati-va proiectul, sunteti suverani pe ceea ce vreti sa scrieti si nimeni nu va poate lua acest drept.

Edited by Empyro

* "Daca promovam alte aspecte de interes pentru stelisti si nu mai vorbim despre conducere atunci ce rost are sa raman?" - eu sper ca vei alege sa ramai si daca site-ul va fii mai reprezentativ pentru toti suporterii Stelei, chiar daca tu nu esti de acord cu ce cred majoritatea. Are rost, ce, trebuie sa-ti poti impune punctul de vedere ca sa ramai parte a unei comunitati?

Daca un site, o comunitate, cum ii spui tu, militeaza pentru un lucru care eu il gasesc detestabil din punct de vedere moral (minimizarea impactului conducerii, incurajarea ignorarii lor) si care este complet incompatibil cu felul meu de a fi si cu sistemul de valori nu are rost. Imi fac si eu nervi degeaba si va mai incurc si pe voi.

Nu trebuie sa imi impun punctul de vedere in fata unei comunitati, dar nu vreau si nu pot sa discut in contradictoriu cu aia care nu stiu decat sa injure sau sa ofere argumente tampite (am facut xxxx km pentru Steaua etc.) Ce sa discut cu unul ca Toronto care, dupa maxim 3 postari de-ale mele in care sa-l contrazic mi-ar scrie ca stie cum arat si ma cauta cand mai vin pe la meciuri?

Cum sa aiba rost atata timp cat tu vorbesti de restabilirea dialogului cu conducerea Stelei? Pai aia au ingropat Steaua. Eu nu vreau o relatie civilizata cu ei, eu ii vreau la puscarie. Pe Becali, chiar il vroiam in cimitir la un moment dat. Cum sa am o relatie civilizata cu aia care l-au lasat pe Sames sa moara ca un caine? Cum sa am o relatie civilizata cu ala care-i injura pe Boloni sau Stoica? Cum sa am o relatie civilizata cu cel mai infect caracter posibil (MM si a lui cutie de carton).

Parafrazandu-l pe domnul Stoica (na, ca am reusit sa-i zic asa): mai bine irelevant si fara echipa decat relevant dar complice la distrugerea Stelei.

Pentru ce, atata timp cat nu cred in aceasta cale si, mai mult, cred ca asta i-a pus cruce site-ului la fel cum i-a pus cruce Jiji Stelei?

Edited by MoWeed

Daca un site, o comunitate, cum ii spui tu, militeaza pentru un lucru care eu il gasesc detestabil din punct de vedere moral (minimizarea impactului conducerii, incurajarea ignorarii lor) si care este complet incompatibil cu felul meu de a fi si cu sistemul de valori nu are rost. Imi fac si eu nervi degeaba si va mai incurc si pe voi.

Nu trebuie sa imi impun punctul de vedere in fata unei comunitati, dar nu vreau si nu pot sa discut in contradictoriu cu aia care nu stiu decat sa injure sau sa ofere argumente tampite (am facut xxxx km pentru Steaua etc.) Ce sa discut cu unul ca Toronto care, dupa maxim 3 postari de-ale mele in care sa-l contrazic mi-ar scrie ca stie cum arat si ma cauta cand mai vin pe la meciuri?

Pentru ce, atata timp cat nu cred in aceasta cale si, mai mult, cred ca asta i-a pus cruce site-ului la fel cum i-a pus cruce Jiji Stelei?

- "aia care nu stiu decat sa injure sau sa ofere argumente tampite": ti-o repet a nu stiu cata oara, vei vedea ca astfel de iesiri nu vor fi tolerate! La prima incalcare da-mi PM si rezolvam prompt cu avertismente, ban-uri, si orice mai e nevoie! Si-n plus, cel mai usor poti asigura si tu lucrul asta daca ramai moderator

- "cred ca asta i-a pus cruce site-ului": mai bine asteapta cateva saptamani si vezi in ce directie evoluam decat sa tragi concluzii pripite. Imi asum raspunderea personala in fata ta... daca nu se va intampla tot ce am zis, repet, discuta direct cu mine si rezolvam prompt si fara tergiversari. Asta daca vrei sa-mi acorzi un pic de incredere, si daca ma crezi ca vreau binele acestei comunitati

Cum sa aiba rost atata timp cat tu vorbesti de restabilirea dialogului cu conducerea Stelei? Pai aia au ingropat Steaua. Eu nu vreau o relatie civilizata cu ei, eu ii vreau la puscarie. Pe Becali, chiar il vroiam in cimitir la un moment dat.

Cum sa am o relatie civilizata cu aia care l-au lasat pe Sames sa moara ca un caine? Cum sa am o relatie civilizata cu ala care-i injura pe Boloni sau Stoica? Cum sa am o relatie civilizata cu cel mai infect caracter posibil (MM si a lui cutie de carton)? Cum sa am un dialog constructiv cu unul care a fost condamnat de 3 ori la puscarie si cu unul care va fi condamnat cat de curand?

Astia au distrus clubul pe care-l iubeam, ce as avea sa le spun? De ce sa ma manjesc discutand cu ei?

Parafrazandu-l pe domnul Stoica (na, ca am reusit sa-i zic asa): mai bine irelevant si fara echipa decat relevant dar complice la distrugerea Stelei.

Asta am editat-o ulterior in postare si, probabil ca nu ai vazut-o.

Sunt convins ca vrei binele acestei comunitati, sunt absolut convins de asta. Doar ca avem o viziune diametral opusa cu privire la ce reprezinta acest bine...

Sunt convins si ca se va intampla tot ce zici. Tocmai asta e problema.

O schimbare era absolut necesara. Dar sa ne dorim dialog cu clubul, sa ignoram conducerea? Niciodata n-o sa pot accepta asa ceva.

Edited by MoWeed

va trebui sa restabilim dialogul cu oficialii clubului.

Nu se poate dialoga cu cercopitecii coane.

Asta am editat-o ulterior in postare si, probabil ca nu ai vazut-o.

Sunt convins ca vrei binele acestei comunitati, sunt absolut convins de asta. Doar ca avem o viziune diametral opusa cu privire la ce reprezinta acest bine...

Sunt convins si ca se va intampla tot ce zici. Tocmai asta e problema.

O schimbare era absolut necesara. Dar sa ne dorim dialog cu clubul, sa ignoram conducerea? Niciodata n-o sa pot accepta asa ceva.

Nu se poate dialoga cu cercopitecii coane.

Vom vedea daca se poate sau nu. Pana atunci avem multe schimbari de facut:

- sa fim mai reprezentativi pentru comunitatea suporterilor, si nu doar pentru punct extrem de vedere (indiferent daca el e corect sau nu)

- sa elevam nivelul articolelor si al forumului, sa convingem prin eleganta si civilizatie

- sa redevenim un site apreciat si care are un cuvant de spus in peisajul media romanesc

- sa reparam relatiile distruse cu ambele peluze steliste

Deci s-o luam metodic, si daca dupa toate astea ei vor refuza sa discute, nu vom avea niciun raport cu ei si gata.

Majoritatea punctelor le inteleg, desi nu-s de acord cu multe dintre ele. Dar asa ceva eu nu pot sa inteleg:

Limbaj inacceptabil - ban:

Jiji mori in plm

Nordul sunt bisnitari vanduti

Acuma... "capul ce se pleaca sabia nu-l taie" sau "murim mai bine-n lupta cu glorie deplina"??? E cam urat sa te-ntorci si sa pupi, ca sait, unde-ai scuipat 4-5 ani, chit ca vremurile s-au schimbat si suntem o minoritate insignifianta la momentul asta.

Edited by 1on

**** Gigi

**** toata conducerea

ma pis pe voi.... pe caini si pe cioroi (asa merge? ca e cu dushmannyy)

si in final o dedicatie

Meme Stoica,Sa bagam ****-n fii-ta, Slobozul sa ni-l inghita, Sa o facem fericita

ban si toate cele ca sa fiu fericit si sa ma simt bine fular-campionii

Fox a fost scos din grupul de redactori si are ban direct. La astfel de iesiri de-acum inainte toleranta este zero.

Majoritatea punctelor le inteleg, desi nu-s de acord cu multe dintre ele. Dar asa ceva eu nu pot sa inteleg:

Acuma... "capul ce se pleaca sabia nu-l taie" sau "murim mai bine-n lupta cu glorie deplina"??? E cam urat sa te-ntorci si sa pupi, ca sait, unde-ai scuipat 4-5 ani, chit ca vremurile s-au schimbat si suntem o minoritate insignifianta la momentul asta.

Opiniile anti-conducere, anti-ultrasi, etc, trebuie exprimate intr-un mod civilizat. Nu e vorba de pupat unde am scuipat, e vorba sa demonstram prin comportamentul si limbajul nostru ca suntem mai buni decat cei pe care-i acuzam ca ne distrug imaginea.

Poti sa-ti exprimi si altfel nemultumirea decat cu "Jiji mori".

Eu nu vad nimic necivilizat cand spun "Jiji mori". Ca asta vreau, sa moara, nu sa-l jignesc. Iar PN sunt niste vanduti si niste bisnitari, la propriu, cei mai multi, sau macar liderii. Nu-i nicio jignire nicaieri, sunt niste fapte intamplate cel putin din 2009 incoace.

Ma rog... bafta-n relansarea saitului da' eu nu pot sa pup unde-am scuipat. In ultima perioada eu urcam articole de istoria Romaniei, ca oricum nimeni nu mai scria nimic (le gasesti la sectiunea "Romanism"). Ultimele luni n-am mai apucat, ca atunci cand erau prilejuri, eu se nimerea sa fiu plecat. Daca vrei sa fac tot asta, bine, daca nu, probabil o sa ma retrag, sa vad ce-o sa fie in zilele urmatoare.

PS: Fox e baiat bun, doar ca actioneaza impulsiv uneori. S-ar putea sa-i para rau pe viitor. smile.gif

Edited by 1on

Eu nu vad nimic necivilizat cand spun "Jiji mori". Ca asta vreau, sa moara, nu sa-l jignesc. Iar PN sunt niste vanduti si niste bisnitari, la propriu, cei mai multi, sau macar liderii. Nu-i nicio jignire nicaieri, sunt niste fapte intamplate cel putin din 2009 incoace.

Ma rog... bafta-n relansarea saitului da' eu nu pot sa pup unde-am scuipat. In ultima perioada eu urcam articole de istoria Romaniei, ca oricum nimeni nu mai scria nimic (le gasesti la sectiunea "Romanism"). Ultimele luni n-am mai apucat, ca atunci cand erau prilejuri, eu se nimerea sa fiu plecat. Daca vrei sa fac tot asta, bine, daca nu, probabil o sa ma retrag, sa vad ce-o sa fie in zilele urmatoare.

PS: Fox e baiat bun, doar ca actioneaza impulsiv uneori. S-ar putea sa-i para rau pe viitor. :)

Daca tu nu vezi nicio alternativa in afara de a spune "Jiji mori" si a pupa unde ai scuipat, imi pare rau. Iti dau eu cateva sugestii: "Sper sa plece Gigi de la club", "Becali ne face de ras", "Nu-l mai suport pe patron", "Bine ca a ajuns la inchisoare". Sa mai continui?

Multumim pentru articolele publicate, si poate in viitor te razgandesti. Daca nu, n-avem ce sa facem, mergem inainte cu cine e langa noi.

Nu-l stiu pe Fox, daca-i vine mintea la cap va gasi el o metoda sa dea de mine si sa-si ceara scuze. Dar ce-a patit el vor pati multi altii, indiferent din care tabara sunt.

Multumim pentru articolele publicate, si poate in viitor te razgandesti. Daca nu, n-avem ce sa facem, mergem inainte cu cine e langa noi.

N-ai pentru ce sa-mi multumesti, ca n-am facut pentru cineva anume. Am facut-o pentru un principiu.

Apai vrei sa mai merg in continuare cu ele sau nu?

Spor la gasit oameni motivati pentru restul, ca aici e buba mare!

Edited by 1on

N-ai pentru ce sa-mi multumesti, ca n-am facut pentru cineva anume. Am facut-o pentru un principiu.

Apai vrei sa mai merg in continuare cu ele sau nu?

Spor la gasit oameni motivati pentru restul, ca aici e buba mare!

Pai nu-s tocmai cele mai relevante pentru un site al suporterilor, dar nici nu strica. Poti sa mergi in continuare, dar nu vor fi in prim-plan pentru ca vom avea multe articole legate de Steaua de-acum incolo. Deci ne-ar ajuta mai mult materiale legate de club/suporteri, dar faci ce poti si daca esti de acord cu noul regim nu ne opreste nimic sa colaboram.

Hodoronc-tronc, apare unu' din neant si asemeni lu' Moise, pravaleste peste noi niste... "table cu legi" pe care nu le-a discutat cu nimeni dintre cei care trudesc pe acest sait, ca sa mentina, cat de cat, un climat amical de discutie, de dezbatere, de polemica, intr-un spatiu virtual al carui efect a fost, este si va fi intotdeauna benign. Pretextul este simplu si fara echivoc, il reproducem din "materialu' clientului", fara comentarii:

Imi cer scuze ca scriu toate astea atat de sumar, stiu ca pare lipsit de respect, dar sunt presat de timp si nu ma pot pierde in discutii interminabile. Nu vrem sa dam pe nimeni afara, dar FCSTEAUA.RO schimba macazul, iar oferta e pana la urma de tipul "take it or leave it".

Si sa trecem la cetire...

Cica:

De acum incolo, FCSTEAUA.RO isi propune sa:

• reprezinte TOTI suporterii stelisti (PN, PS, T1, T2, provincie, strainatate)
  • se concentreze pe meciuri, echipa, galerie, istorie, rivalitati (Dinamo, Rapid)
  • nu aiba pozitii oficiale vis-a-vis de conducere, si sa minimizeze importanta acordata subiectului
  • re-creeze un mediu civilizat unde toata lumea poate discuta constructiv
  • nu mai tolereze limbajul suburban si agresiv
  • reconstruiasca relatia distrusa cu utrasii Stelei
  • normalizeze relatiile cu clubul, ca sa putem avea raporturi cordiale in ciuda divergentelor

Pana aici nimic de obiectat, desi sunt foarte curios cum o sa puteti avea o discutie civilizata in tentativa dumneavoastra de a reface "relatia distrusa cu utrasii Stelei", in aceeasi masura in care inteleg si ultimul paragraf... O maslina, un cascaval, o curmala, ceva, sunt intotdeauna binevenite in stomacul economiei de piata...

Moderarea forumului se va face tinand cont de aceste criterii necesare pentru refacerea acestei comunitati virtuale. In ceea ce priveste moderarea:

• va exista un singur nivel de moderatori
  • va exista un moderator-sef. Pana la stabilirea sa, eu (greco) voi ocupa interimar aceasta pozitie
  • va exista o lista de exemple de limbaj acceptabil/inacceptabil pe care o vom updata in permanenta
  • pentru o abatere simpla, un moderator este dator sa dea un avertisment
  • pentru o abatere grava, un moderator este dator sa dea ban direct
  • moderatorii nu datoreaza explicatii si discutii userilor pentru actiunile lor - daca un user e nemultumit de actiunea unui moderator, trebuie sa se planga moderatorului-sef
  • un moderator nu trece peste decizia altui moderator - daca exista un conflict intre moderatori acesta este solutionat de moderatorul-sef
  • moderatorul-sef adauga moderatori noi si revoca drepturile vechilor moderatori prompt, si dupa cum este necesar
  • moderatorii vor face tot posibilul ca sa fie impartiali in ceea ce priveste opiniile utilizatorilor
  • moderatorii vor face tot posibilul sa fie impartiali la prietenii/animozitati personale

Limbaj acceptabil:

• Nu sunt de acord cu Gigi
  • Nu mai scapam de indezirabil
  • Sper ca Meme sa plece de la club
  • Peluza Nord nu mai e ce a fost
  • Ultrasii Stelei s-au compromis
  • **** Dinamo
  • **** Rapid
  • referirea colectiva la fanii echipei Dinamo ca "spurcatii"
  • referirea colectiva la fanii echipei Rapid ca "tiganii"

Limbaj inacceptabil - avertisment:

• Oierul ne face de kkt
  • MM e un babuin
  • Esti prost
  • Nu mai vinde odata jegul

Limbaj inacceptabil - ban:

• Cine merge la meci e becalist drogat
  • Jiji mori in plm
  • Nordul sunt bisnitari vanduti
  • Sa ma pis pe voi
  • referirea la fanii Stelei ca "spurcati", "tigani", "ciori", "borati", etc.

In concluzie: care dintre moderatori mai sunt activi si vor sa continue in noile conditii? Avem pana la sfarsitul saptamanii sa stabilim lista celor pe care ne putem baza si sa primim acordul lor ca suntem pe aceeasi lungime de unda.

Ma astept la moderatori sa taie in carne vie in asa fel incat sa curatam comunitatea FCSTEAUA.RO de mizerie. La randul meu voi taia in carne vie cand e vorba de moderatori care fac abuzuri, nu respecta regulile, promoveaza limbajul de mahala, etc. Sper sa gasim cat mai repede si preferabil de comun acord o persoana care sa poata indeplini atributiile de moderator-sef. Daca nu ne putem pune de acord in privinta asta voi fi nevoit sa numesc pe cineva in mod unilateral.

Astept sugestii pentru modul in care putem comunica noul regim utilizatorilor site-ului si intrebari legate de ce constituie limbaj acceptabil si ce nu de-acum incolo.

Culmea, nici aici nu am nimic de obiectat, doar as vrea sa mentionez ca autorul acestor reguli, desi vrea (constient sau nu) sa fie un Moise pentru FC Steaua.Ro, nu face altceva decat sa esueze precum Mao Zedong si a sa "revolutie culturala" Tot ce veti reusi sa faceti cu aceste "masuri", va fi sa indepartati bruma de utilizatori capabili sa mentina pe acest sait o dezbatere cat de cat inteligenta. Poate veti reusi, pentru o vreme, sa umpleti golul lasat cu cohorte de pe facebook, insa acestia va vor parasi in prima clipa in care Steaua nu va mai fi "la moda", nemailuand in calcul si faptul ca nu veti reusi niciodata sa-i intreceti pe aia de la GSP, Sport.Ro sau Pro Sport, oricat va veti stradui.

Edited by LDS

Hodoronc-tronc, apare unu' din neant si asemeni lu' Moise, pravaleste peste noi niste... "table cu legi" pe care nu le-a discutat cu nimeni dintre cei care trudesc pe acest sait, ca sa mentina, cat de cat, un climat amical de discutie, de dezbatere, de polemica, intr-un spatiu virtual al carui efect a fost, este si va fi intotdeauna benign. Pretextul este simplu si fara echivoc, il reproducem din "materialu' clientului", fara comentarii:

Si sa trecem la cetire...

Cica:

Pana aici nimic de obiectat, desi sunt foarte curios cum o sa puteti avea o discutie civilizata in tentativa dumneavoastra de a reface "relatia distrusa cu utrasii Stelei", in aceeasi masura in care inteleg si ultimul paragraf... O maslina, un cascaval, o curmala, ceva, sunt intotdeauna binevenite in stomacul economiei de piata...

Culmea, nici aici nu am nimic de obiectat, doar as vrea sa mentionez ca autorul acestor reguli, desi vrea (constient sau nu) sa fie un Moise pentru FC Steaua.Ro, nu face altceva decat sa esueze precum Mao Zedong si a sa "revolutie culturala" Tot ce veti reusi sa faceti cu aceste "masuri", va fi sa indepartati bruma de utilizatori capabili sa mentina pe acest sait o dezbatere cat de cat inteligenta. Poate veti reusi, pentru o vreme, sa umpleti golul lasat cu cohorte de pe facebook, insa acestia va vor parasi in prima clipa in care Steaua nu va mai fi "la moda", nemailuand in calcul si faptul ca nu veti reusi niciodata sa-i intreceti pe aia de la GSP, Sport.Ro sau Pro Sport, oricat va veti stradui.

LDS, n-am timpul si creativitatea sa-ti raspund la intepaturi si ironii (Moise, Mao Zedong, etc.). Am discutat situatia grava in care se afla site-ul si comunitatea FCSTEAUA.RO cu cei pe care ii stiu dintre vechii redactori si, cel mai important, cu fondatorului si administratorul site-ului, George. Si am tras singura concluzie posibila, si anume ca e nevoie de schimbari majore.

Eu zic sa nu te grabesti cu aprecierile despre ce se va alege din FCSTEAUA.RO, mai bine astepti, vezi, si vorbim dupa aia. N-ai raspuns la singura intrebare care conteaza acum: accepti sa moderezi in continuare, sau nu? Pentru ca eu sincer vreau sa va cooptez in aceasta reorganizare si tu pari un tip capabil si inteligent. Dar daca va dati demisia doar pentru ca nu puteti trece peste jigniri din trecut si nu puteti colabora cu oameni din alte tabere, sa nu va plangeti ca v-a dat cineva afara cu japca.

Numai bine si sper sa ramai pe aici.

Adrian mi s-a plans ca a fost injurat si jignit la ultimul lui articol, asa ca i-am dat si lui acces de moderator pentru a remedia situatia. Se aplica aceleasi reguli ca la toata lumea. Pentru o activitate corecta, impartiala si demna va fi apreciat si promovat. Pentru abuzuri si favoritisme i se vor revoca drepturile. Va rog sa sesizati orice abuzuri ale lui sau ale altor moderatori, sau conflicte intre moderatori diferiti prim PM @greco.

Spor.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0