Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Noul regim FCSTEAUA.RO + forum

193 posts in this topic

De acum incolo, FCSTEAUA.RO isi propune sa:

• reprezinte TOTI suporterii stelisti (PN, PS, T1, T2, provincie, strainatate)
  • se concentreze pe meciuri, echipa, galerie, istorie, rivalitati (Dinamo, Rapid)
  • nu aiba pozitii oficiale vis-a-vis de conducere, si sa minimizeze importanta acordata subiectului
  • re-creeze un mediu civilizat unde toata lumea poate discuta constructiv
  • nu mai tolereze limbajul suburban si agresiv
  • reconstruiasca relatia distrusa cu utrasii Stelei
  • normalizeze relatiile cu clubul, ca sa putem avea raporturi cordiale in ciuda divergentelor

Moderarea forumului se va face tinand cont de aceste criterii necesare pentru refacerea acestei comunitati virtuale. In ceea ce priveste moderarea:

• va exista un singur nivel de moderatori
  • va exista un moderator-sef. Pana la stabilirea sa, eu (greco) voi ocupa interimar aceasta pozitie
  • va exista o lista de exemple de limbaj acceptabil/inacceptabil pe care o vom updata in permanenta
  • pentru o abatere simpla, un moderator este dator sa dea un avertisment
  • pentru o abatere grava, un moderator este dator sa dea ban direct
  • moderatorii nu datoreaza explicatii si discutii userilor pentru actiunile lor - daca un user e nemultumit de actiunea unui moderator, trebuie sa se planga moderatorului-sef
  • un moderator nu trece peste decizia altui moderator - daca exista un conflict intre moderatori acesta este solutionat de moderatorul-sef
  • moderatorul-sef adauga moderatori noi si revoca drepturile vechilor moderatori prompt, si dupa cum este necesar
  • moderatorii vor face tot posibilul ca sa fie impartiali in ceea ce priveste opiniile utilizatorilor
  • moderatorii vor face tot posibilul sa fie impartiali la prietenii/animozitati personale

Limbaj acceptabil:

• Nu sunt de acord cu Gigi
  • Nu mai scapam de indezirabil
  • Sper ca Meme sa plece de la club
  • Peluza Nord nu mai e ce a fost
  • Ultrasii Stelei s-au compromis
  • **** Dinamo
  • **** Rapid
  • referirea colectiva la fanii echipei Dinamo ca "spurcatii"
  • referirea colectiva la fanii echipei Rapid ca "tiganii"

Limbaj inacceptabil - avertisment:

• Oierul ne face de kkt
  • MM e un babuin
  • Esti prost
  • Nu mai vinde odata jegul

Limbaj inacceptabil - ban:

• Cine merge la meci e becalist drogat
  • Jiji mori in plm
  • Nordul sunt bisnitari vanduti
  • Sa ma pis pe voi
  • referirea la fanii Stelei ca "spurcati", "tigani", "ciori", "borati", etc.

In concluzie: care dintre moderatori mai sunt activi si vor sa continue in noile conditii? Avem pana la sfarsitul saptamanii sa stabilim lista celor pe care ne putem baza si sa primim acordul lor ca suntem pe aceeasi lungime de unda.

Ma astept la moderatori sa taie in carne vie in asa fel incat sa curatam comunitatea FCSTEAUA.RO de mizerie. La randul meu voi taia in carne vie cand e vorba de moderatori care fac abuzuri, nu respecta regulile, promoveaza limbajul de mahala, etc. Sper sa gasim cat mai repede si preferabil de comun acord o persoana care sa poata indeplini atributiile de moderator-sef. Daca nu ne putem pune de acord in privinta asta voi fi nevoit sa numesc pe cineva in mod unilateral.

Astept sugestii pentru modul in care putem comunica noul regim utilizatorilor site-ului si intrebari legate de ce constituie limbaj acceptabil si ce nu de-acum incolo.

Edited by greco

Ideea cu limbajul civilizat este una laudabila si iti urez mult noroc cu asta.

Eu, unul, nu pot si nici nu vreau sa fiu de acord cu:

se concentreze pe meciuri, echipa, galerie, istorie, rivalitati (Dinamo, Rapid)

nu aiba pozitii oficiale vis-a-vis de conducere, si sa minimizeze importanta acordata subiectului

normalizeze relatiile cu clubul, ca sa putem avea raporturi cordiale in ciuda divergentelor

Nu imi sta in caracter sa arunc gunoiul sub pres si sa ignor tot ceea ce a facut ala pana acum. Hai ca mai inteleg dorinta de a ne concentra pe meciuri(chiar daca nu sunt de acord cu ideea respectiva) si asta pot accepta, dar n-o sa devin niciodata curva mizeriilor din conducerea actuala a clubului de dragul unor "raporturi cordiale".

Edited by MoWeed

Ideea cu limbajul civilizat este una laudabila si iti urez mult noroc cu asta.

Eu, unul, nu pot si nici nu vreau sa fiu de acord cu:

Nu imi sta in caracter sa arunc gunoiul sub pres si sa ignor tot ceea ce a facut ala pana acum. Hai ca mai inteleg sa ne concentram pe meciuri, dar n-o sa devin niciodata curva conducerii (cu atat mai mult al lui Jiji si meeeemeeee) de dragul unor "raporturi cordiale".

Daca vrei sa scrii articole civilizate, inteligente, si articulate anti-Becali si Stoica esti liber s-o faci. Va trebui sa se inteleaga clar ca este o opinie personala si nu pozitia site-ului, iar politica noastra redactionala nu va insista pe aceasta tema.

Nu-ti cer sa arunci gunoiul sub pres, dar trebuie sa mai si construim ceva in loc sa tot distrugem. Nu va fi nimeni curva conducerii si raporturi cordiale cu ei oricum probabil ca nu vom avea ani de zile, dar e datoria noastra sa facem primii pasi spre o societate mai civilizata.

Imi cer scuze ca scriu toate astea atat de sumar, stiu ca pare lipsit de respect, dar sunt presat de timp si nu ma pot pierde in discutii interminabile. Nu vrem sa dam pe nimeni afara, dar FCSTEAUA.RO schimba macazul, iar oferta e pana la urma de tipul "take it or leave it".

Pana la sfarsitul saptamanii poti sa ne anunti clar daca vrei sa mai moderezi sau nu.

Edited by greco

Acceptand tacit tot ceea ce fac ei, desi stim ca majoritatea actiunilor lor sunt gresite si comportamentul lor este incompatibil cu Steaua, devenim exact curvele lor. Minimizand actiunile lor deci, indirect, ajutandu-i sa distruga echipa, devenim exact curvele lor.

Ce e o curva daca nu o persoana care accepta sa fie f****a din interes?

Poti avea o relatie civilizata cu becali si meeemeee Stoica la fel cum poti discuta despre teoria relativitatii cu un babuin. Respectivii nu sunt capabili sa inteleaga civilizatia. Porcaiala, scandalurile, smecheria sunt pricipiile dupa care se ghideaza.

Nu pot si nu vreau sa ignor conducerea, nu vreau relatii cordiale cu meeemeeee, nu vreau sa refac relatia cu aia care fac bisnita cu biletele de la meciuri si care ma ameninta pe privat ca "ne vedem la meciuri", nu vreau sa fac vreun compromis care sa ma compromita (chiar in ochii mei), nu vreau sa ajut actuala conducere sa distruga Steaua si mai mult.

Tu, de fapt, vrei sa ne comportam ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si totul ar fi normal. Nu pot sa fac asta, atata timp cat stiu ca nu este adevarat.

Cred ca raspunsul asta este suficient.

Edited by MoWeed

Inteleg foarte bine opinia ta, si nu te critic pentru ea. Ea nu coincide cu directia in care va merge FCSTEAUA.RO, dar daca esti dispus sa moderezi corect si impartial asta nu ne impiedica sa colaboram in continuare cu succes. Ti-as raspunde mai lung, dar vreau sa ramanem la obiect.

Dragoshel, imi pare rau sa aud. Iti iau accesul de moderator, dar daca te razgandesti da-mi PM.

Sper sa nu fie multi cei care-ti urmeaza exemplul.

Salutare Greco si bine ai revenit. Nici opinia mea nu coincide cu noua directie deci nu cred ca mai am ce sa caut la moderare. Pana iti formezi o echipa sunt dispus sa ajut daca e nevoie.

drvladyk,

Nu sunt de acord cu tine. Eu imi doresc sa ramai moderator chiar daca nu esti de acord cu linia site-ului, atata timp cat vei modera just si impartial. Nu stiu asa multe despre tine (poate te cunosteam in trecut si am uitat), dar, ca sa zic asa "you come highly recommended". Sper sa incerci sa continui si daca nu-ti place ce se intampla numai atunci sa renunti.

PS: Bine v-am regasit

Edited by greco

Pai cum vezi tu o colaborare atata timp cat avem idei opuse referitor la ceea ce se intampla? Cum pot eu sa fiu de acord cu o directie care " sustine demersurile PN", in conditiile in care acum o saptamana eu si prietenii mei am fost amenintati de liderul lor. Nu ca am fi luat f in serios toata discutia, dar totusi. Plus atata timp cat oamenii cu care am lucrat, Mo, Dragos nu mai stau in aceste conditii, cum as arata eu? Atata timp cat le impartasesc ideile.

Nu stiu, drvladyk, faci cum vrei. Nu stiu povestea vietii tale si cum s-a ajuns la amenintari si la alte din astea. Mi-ar placea sa stam la discutii prelungite, dar n-am timpul necesar. Eu v-am spus ce si cum, si va mai puteti gandi pana la sfarsitul saptamanii daca vreti sa continuati sau nu...

FCSTEAUA.RO, site-ul care pe vremuri insemna ceva si avea un cuvant de spus, acum e pe moarte. Situatia asta e inacceptabila si am luat singurele decizii care mai pot salva ceva. Sper sa intelegeti ca alte solutii n-avem.

Greco, vreau sa le spun si celorlalti ce ti-am zis si tie:

Eu voi continua in masura in care nu vor fi incalcate principiile pentru care s-a luptat AISS in timpul protestelor. Asta pentru ca am spus de nenumarate ori ca este cat se poate de neintelept sa stai cu barda in mana in conditiile in care situatia din strada este foarte, foarte diferita de cea din perioada 2007-2010.

Personal, am de gand sa incerc sa fac o opozitie civilizata si sa ma comport ca un suporter care iubeste clubul, dar care are o problema serioasa cu actuala conducere.

Si asta vine de la un om care - iertati-mi, va rog, lipsa de modestie! - a scris dur contra lui 2gi si a lui 2m, a instrumentelor lor si ale unor jucatori precum fratii Karamyan.

Am discutat pe larg pe cu voi despre ce inseamna, pentru mine, o opozitie, in conditiile de astazi. Prin urmare, nu insist; cine doreste, poate reciti ce am scris acolo.

Si, ca sa vorbim pe exemple concrete, o sa scriu cam asa, cam asa.

@Greco

Eu nu am un program fix la munca, deci nu pot spune cu precizie cat timp de moderare. Dar o sa continuu sa stau pe forum, cat pot, si nu m-as feri sa folosesc acele butoane. Matale decizi daca imi lasi acces, ori nu. Nu vreau sa (va) incurc.

Edited by Lari

Bine ai venit, Greco. Sunt intru totul de acord cu punctele tale de vedere, pentru care am militat si eu.

Greco, si AndyQ si-a oferit ajutorul, ca redactor, in masura timpului liber.

Greco, vreau sa le spun si celorlalti ce ti-am zis si tie:

Eu voi continua in masura in care nu vor fi incalcate principiile pentru care s-a luptat AISS in timpul protestelor.

Cat timp am putere de decizie la site nu te vom dezamagi. Ma bucur sa te avem printre noi.

Bine ai venit, Greco. Sunt intru totul de acord cu punctele tale de vedere, pentru care am militat si eu.

Salut Virgil, ma bucur pentru raspunsul tau.

Greco, si AndyQ si-a oferit ajutorul, ca redactor, in masura timpului liber.

Discutam de redactie in alta parte, aici discutam de moderatori.

Ca un semn al faptului ca de acum incolo acceptam voci diferite din randul suporterilor, l-am facut moderator si pe empyro. Sper sa-si posteze adeziunea la noua directie a site-ului aici, si sa reusim cu totii sa convietuim.

Yey! Inca un sifon de-a lui Toronto pe aici fular-campionii

Sunt un veritabil oracol. Am prezis mutarea asta inca de azi-dimineata. Mai sunt inca vreo 2, sa vedem daca le-am nimerit si pe alea.

Un om care a facut amenintari la viata reala?? In aceasta cloaca nu ma complac.

Tiberiu te rog frumos sa imi stergi contul, eu nu o pot face. Va urez mult succes aici si in viata reala si scuze daca din cand am deranjat. Bafta

Edited by drvladyk

Yey! Inca un sifon de-a lui Toronto pe aici fular-campionii

Sunt un veritabil oracol. Am prezis mutarea asta inca de azi-dimineata. Mai sunt inca vreo 2, sa vedem daca le-am nimerit si pe alea.

N-ai nimerit, n-o sa mai fie nimeni.

Un om care a facut amenintari la viata reala?? In aceasta cloaca nu ma complac. Daca stiam nu mai plateam facturile, trebuia sa-mi spui la ce se ajunge draga Costi..... Iti multumesc

Tiberiu te rog frumos sa imi stergi contul, eu nu o pot face. Va urez mult succes aici si in viata reala si scuze daca din cand am deranjat. Bafta

N-am fost pe site, nu stiu cine ce amenintari a facut. Dupa cum am spus, pacatele vechi se iarta, cele noi nu se tolereaza. Eu nu-ti sterg contul. Daca nu vrei sa mai postezi, e alegerea ta.

Orice persoana care face abuzuri ca moderator va avea accesul revocat rapid.

Un om care a facut amenintari la viata reala?? In aceasta cloaca nu ma complac. Daca stiam nu mai plateam facturile, trebuia sa-mi spui la ce se ajunge draga Costi..... Iti multumesc

In primul rand buna seara ! In al doilea rand vreau sa clarific si acea situatie. Am gresit si eu, recunosc m-am infuriat, dar amenintarile nu au venit in nume personal. Sunt situatii cunoscute datorita antipatiilor pe care acest site le-a adunat si sunt stari de fapt. In momentul de fata fcsteaua.ro este un site indizerabil fata de ambele factiuni ale galeriei, datorita unei relatii care s-a deteriorat constant.

Achiesez la opiniile exprimate de greco in legatura cu directia si sunt convins ca o abordare mai temperata a problemei va aduce un plus de credibilitate in fata persoanelor obiective (tert observator) si va genera avantajul moral fata de conducere.

De ce va mai faceti griji, in momentul in care s-a spus (si eu am spus in cateva randuri) ca protestele sunt un lucru benefic si vor continua, dar intr-o maniera civilizata.

Edited by Empyro

A revenit si Toronto deci am nimerit 2 din 3. Sigur se va indeplini si a 3-a.

Vrei civilizatie, da-l readuci pe ala care a luat mortii in **** pe rand AISS-ului, Peluzei Sud, site-ului fcsteaua in general si apoi tuturor celor cu care nu e de acord. Si care a fost iertat de cel putin 20 de ori. Si care a dovedit ca nu se poate controla in anumite momente. Asta imi dovedeste clar ca nu e vorba de civilizatie, e vorba de incurajarea ignorantei. Drept urmare colaborarea mea pe site-ul asta inceteaza aici si acum.

Mult succes pentru persoanele de pe aici pentru care am tot respectul in special Lari, LDS si Costi. Toate cele bune!

Edited by MoWeed

A revenit si Toronto deci am nimerit 2 din 3. Sigur se va indeplini si a 3-a.

Vrei civilizatie, da-l readuci pe ala care a luat mortii in **** pe rand AISS-ului, Peluzei Sud, site-ului fcsteaua in general si apoi tuturor celor cu care nu e de acord. Si care a fost iertat de cel putin 20 de ori. Si care a dovedit ca nu se poate controla in anumite momente. Asta imi dovedeste clar ca nu e vorba de civilizatie, e vorba de incurajarea ignorantei. Drept urmare colaborarea mea pe site-ul asta inceteaza aici si acum.

Mult succes pentru persoanele de pe aici pentru care am tot respectul cum ar fi Lari, LDS si Costi. Toate cele bune va doresc. Pentru restul: ati obtinut ce ati dorit. Spalati-va cu site-ul pe cap.

Da, Toronto a revenit ca user, nu ca moderator. Nu stiu de cate ori l-ati iertat voi, dar la prima noua abatere ai cuvantul meu ca va avea ban permanent.

Repet, pacatele vechi se iarta, cele noi nu se tolereaza. Eu nu dau pe nimeni afara, cine vrea sa faca parte din schimbare si dintr-o atmosfera mai civilizata e binevenit, indiferent de opinii, grup de prieteni, ce jigniri a facut in trecut, etc.

Alta solutie sa schimbam ceva in bine nu avem.

Edited by greco

Poate tu poti sa ierti pe unul care te-a injurat de mama si de familie in repetate randuri fara sa-l provoci in nici un fel (cauta prin postari si vei vedea ca am inceput sa ma iau de toronto numai dupa ce se umpluse deja paharul).

Poate tu poti sa ierti pe unul care te-a amenintat in repetate randuri si care a injurat pe toata lumea pe aici, inclusiv pe Lari (pentru Dumnezeu, daca e unul dintre noi care nu trebuie injurat, el e).

Schimbarea in bine nu poate veni aducand oamenii care erau prea rai pentru site inainte.

Ma rog, asa vad eu lucrurile. Poate eu sunt defect si, intr-adevar, mentalitatea corecta este cea de elvetian. Astept cu interes odele ridicate lui meeemeee (pentru normalizarea relatiilor cu clubul si cu galeria).

PS: Acum ca e Empyro mod sigur va primi canadianul un mesaj privat cu IP-ul meu. Abia astept sa-mi dea mesaje ca stie unde stau si sa ma injure ;)

Edited by MoWeed

Eu insist sa mi-l stergi. Tu faci ce vrei dar persistam in penibil. Sa pui mod o asa persoana nu e ok, aveai dde unde alege. Dar nu iti comentez deciziile, am fost si eu un latrau pe aici vreo 2 ani si gata. Lasa-mi demnitatea de a pleca singur te rog, nu vreau sa ajung la ban permanent. Va voi citi oricum e in reflex.

Multumesc anticipat pt intelegere

Poate tu poti sa ierti pe unul care te-a injurat de mama si de familie in repetate randuri fara sa-l provoci in nici un fel (cauta prin postari si vei vedea ca am inceput sa ma iau de toronto numai dupa ce se umpluse deja paharul).

Poate tu poti sa ierti pe unul care te-a amenintat in repetate randuri si care a injurat pe toata lumea pe aici, inclusiv pe Lari (pentru Dumnezeu, daca e unul dintre noi care nu trebuie injurat, el e).

Schimbarea in bine nu poate veni aducand oamenii care erau prea rai pentru site inainte.

Ma rog, asa vad eu lucrurile. Poate eu sunt defect si, intr-adevar, mentalitatea corecta este cea de elvetian. Astept cu interes odele ridicate lui meeemeee (pentru normalizarea relatiilor cu clubul si cu galeria).

PS: Acum ca e Empyro mod sigur va primi canadianul un mesaj privat cu IP-ul meu. Abia astept sa-mi dea mesaje ca stie unde stau si sa ma injure ;)

Eu te inteleg dar politica e de aministie totala pentru trecut si toleranta 0 pentru viitor. Nu-mi pasa de tabere, prietenii, animozitati personale. Oricat a gresit SteauaToronto (si a gresit si fata de mine, si si-a luat in trecut banuri si de la mine si George) eu ii dau o ultima sansa.

Daca SteauaToronto injura / jigneste pe cineva, dati-mi PM si ii dau ban definitiv.

Daca Empyro abuzeaza de functia de moderator, dati-mi PM si ii scot accesul. Dar asta e valabil si pentru voi, si pentru orice moderator. Orice abuz se va pedepsi prompt.

Eu insist sa mi-l stergi. Tu faci ce vrei dar persistam in penibil. Sa pui mod o asa persoana nu e ok, aveai dde unde alege. Dar nu iti comentez deciziile, am fost si eu un latrau pe aici vreo 2 ani si gata. Lasa-mi demnitatea de a pleca singur te rog, nu vreau sa ajung la ban permanent. Va voi citi oricum e in reflex.

Multumesc anticipat pt intelegere

Imi pare rau, dar nu ti-l sterg pentru ca vreau sa intelegi punctul meu de vedere. Daca pana duminica nu te razgandesti iti voi scoate accesul de moderator. Daca in viitor il vei vrea din nou si vei fi dispus sa participi la proiect il vei primi la loc.

Toata lumea a gresit mult in trecut si n-am timp acum sa aflu istoria personala a fiecarui user.

Repet: amnistie pentru trecut, toleranta 0 pentru viitor.

Edited by greco

Accesul la modpoti sa-l stergi, eu nu mai moderez. Te rugam sa imi stergi contul drvladyk

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0