Virgil

Federico Piovaccari

40 posts in this topic

s_25_piovaccari_2013.jpg

Nume: Piovaccari

Prenume: Federico

Locul nasterii: Gallarate (VA)

Data nasterii: 01/09/1984 (28 ani)

Nationalitate: italiana

Inaltimea: 1,81 m

Greutate: 77 kg

Pozitia: atacant

Numar pe tricou: 25

Federico Piovaccari, atacantul Sampdoriei, este noul jucator al Stelei.

Steaua s-a inteles cu Sampdoria pentru imprumutul jucatorului pentru un sezon, italianul urmand a câștiga in Romania putin peste 200.000 euro, diferenta pana la 700.000 de euro fiind achitata de Sampdoria.

Piovaccari a sosit in Anglia, unde s-a alaturat lotului condus de Laurentiu Reghecampf.

El a fost imprumutat in ultimii trei ani (ultima oara la Grosseto, in Serie B, pentru care a marcat 7 goluri in 17 meciuri)

In sezonul 2010-2011, Piovaccari a fost golgheterul din Serie B, la Cittadella, unde a marcat 23 de goluri in 39 de meciuri. Din punct de vedere fizic, e foarte bun, cu o forta de temut. Desi nu e foarte inalt (1,81 m), loveste foarte bine mingea cu capul. Si atunci cand se concentreaza pe fotbal, joacă foarte bine. Nu evoluează pe alt post decat cel de atacant central, intr-un sistem 4-2-3-1, sitem adoptat de Steaua in cele mai multe meciuri.

Bine ai venit Federico!

Edited by Virgil

Cam asa arata acest atacant in Football Manager 2013, cel mai realistic simulator de fotbal. Nu prea rau. De obicei baietii care fac si jocul sunt aproape de realitate. Jucatorii de FM au auzit de Yaya Sanogo de vreo 2-3 ani :D

http://postimg.org/image/eh4hr31r1/

Mi se pare o solutie disperata de moment. Adica o solutie de CL. Ca dupa asta e disperat ciobanul. Daca se califica, foarte bine, ramane tot anu'. Daca nu, il trimite inapoi in iarna. De cumparat nu il vor cumpara niciodata.

La 29 de ani nu prea e de Steaua. Da' noa, asta e semn bun. Inseamna ca ciobanul o sa vand daca nu intra in CL.

Cu siguranta ca e peste Rocha, Nikolic sau Costea. Asta nu inseamna ca va da gol meci de meci, important e sa se adapteze cat mai repede. Mi se pare puternic dar in acelasi timp si foarte mobil, sa speram ca se va impune.

Pai, tocmai, ca imprumutul arata ca e vorba de un transfer disperat. O echipa ca Steaua n-ar trebui sa se incurce cu imprumuturi de jucatori.

Normal ca e transfer facut de MM. Probabil de pe football manager. Ca el doar fotbalul italian il stie. Pentru el un atacant e bun doar daca da maxim 7 goluri pe sezon. In fine, eu nu sunt mare fan al fotbalului italian iar Liga 1 e un campionat slab.S-ar putea sa dea si ala vreo 10 goluri.

din moment ce Kapetanos n-o mai facea atunci cand nu i s-a prelungit contractul.

Lasa ca si-l justifica Tatu.

Chiar nu se putea sa postezi ceva fara sa lauzi o decizie de-a stapanului?!

Pana la urma e ceva ca l-au adus pe asta, se vede iscusinta lui MM. Mai conteaza cat e de bun?

E un mare pas, sa vina gratis pe un an si fraierii aia de la Sampdoria sa-i plateasca 500 de mii din salariul de 700 de mii.

Asta e, daca Inter nu a acceptat sa-l dea pe Alibec gratis si sa-i plateasca integral salariul... :)

Noul jucator al Stelei, Federico Piovaccari, a oferit primul sau interviu in aceasta calitate, in exclusivitate pentru steauafc.com. Acesta a declarat ca a urmarit Steaua in cupele europene in sezoanele trecute si ca nu a ezitat nici macar o secunda atunci cand i s-a propus sa vina in Ghencea.

Federico, bine ai venit la Steaua. Spune-ne cum ai primit vestea ca esti dorit de catre echipa noastra?

Cum am aflat de posibilitatea de a ajunge aici, l-am rugat pe impresarul meu sa intensifice negocierile si sa se puna de acord cu Steaua si Sampdoria cat mai repede. Am spus DA instantaneu. Abia asteptam sa ma intorc din vacanta si sa vin alaturi de noii mei colegi, care erau deja in cantonament.

Care era perceptia ta despre echipa noastra inainte de a primi propunerea?

Stiam ca este cea mai importanta echipa din Romania, fiindca a fost mereu prezenta in cupele europene si am vazut multe meciuri, mai ales in ultimii ani. Imi vin in minte acum acel 3-3 cu Napoli, de la Bucuresti, in care Steaua a jucat foarte bine, dar si jocurile cu Ajax si Chelsea, din sezonul trecut, in care baietii au avut evolutii excelente. De asemenea, am vazut ca Steaua are suporteri foarte "fierbinti", care pun o presiune extraordinara pe adversari. Ce poate fi mai frumos decat sa ai o asemenea atmosfera la meciuri?

Si ce altceva te-a facut sa accepti asa repede oferta?

Steaua este o echipa foarte buna, este campioana si are mari sanse sa joace in grupele UEFA Champions League. Sa ajungi in aceasta competitie suprema este ceva extraordinar, reprezinta o lovitura de imagine pentru orice jucator. Ar fi prima data pentru mine si m-as bucura enorm. Am venit sa joc cat pot de bine si cat mai devreme posibil, desi sunt constient ca am mult de recuperat la nivel de pregatire in comparatie cu colegii mei.

Ce asteptari ai de la acest sezon? Atat la nivel de echipa, cat si in plan personal?

Atat la nivel de echipa, cat si personal, sper sa castigam Super Cupa, campionatul, Cupa Romaniei si sa jucam in grupele UEFA Champions League. Strict personal, sper sa rasplatesc increderea acordata de catre conducere si antrenor. In plus, stiu ca am fost adus aici sa dau goluri si sa-l inlocuiesc, cat de bine voi putea, pe golgeterul Raul Rusescu. Acesta a facut o impresie extraordinara la Steaua si stiu ca va fi dificil sa-l ajung. Promit ca voi incerca!

Ce mesaj le transmiti suporterilor?

Le pot spune ca voi da totul pentru a recupera zilele de pregatire pierdute si ca ma voi stradui sa dau cat mai multe goluri, pentru a-i face sa exulte. M-as bucura sa inscriu inca de la debut si sa ma bucur alaturi de ei si de colegi! Si inca ceva: UNITI SPRE TITLUL 25 SI Champions League!

piovaccari.jpg

Edited by Lari

Daaaaaaaa,frumoase declaratii. Sa te vedem pe teren taicutu.Si mai este ceva:- apai daca il i-a Dodel la o beuta sa dus dreacu totul.Ori daca e transferul lui MM e treaba terminata de pe acum, deoarece MM -ul " are ochiul format" . Oricum bafta !!! :steag_cruce_invers:

Cred ca nu da mai multe goluri decat oricare fundas al Stelei anul acesta!

Sunt sigur ca dupa primu gol o sa isi dea drumu la joc,are nevoie de 1 gol pentru incredere.

Calitati are din ce am vazut are simtu portii,tine bine de minge,cred ca a vrut prea mult sa marcheze si de asta a ratat,el trebuie sa isi faca jocu si golurile vor veni.

Eu zic ca o sa ne ajute,15+ in campionat si e ok,grande Piovaccari :steag_cruce_invers:

Calitati are din ce am vazut are simtu portii,tine bine de minge,cred ca a vrut prea mult sa marcheze si de asta a ratat,el trebuie sa isi faca jocu si golurile vor veni.

Exceptionala explicatie, irefutabile argumente, logica de fier!

Are simtul portii, adica sta bine in fata portii, nu prea e prins in ofsaid. mai trebuie sa faca ceva? Nu, cel mult sa astepte vreun tur campionat ca sa se loveasca vreo minge de el si sa intre in poarta!

Si mai trebuie sa faca ceva - sa nu-si doreasca prea mult sa marcheze, ci sa-si doreasca sa rateze si sa faca totul pentru asta. Daca, prin absurd, ajunge la el o minge, sa nu se lase prada dorintei perverse de a inscrie, ci sa suteze in aut lateral (ca in aut de poarta e prea aproape de poarta si risca sa rateze, dorindu-si prea mult sa marcheze sau, mai rau, risca sa marcheze dorindu-si sa rateze), sperand ca mingea sa se loveasca de vreun adversar si sa devieze fericit in poarta.

Asta inseamna mentalitate de golgeter!

Edited by Tupac Amaru

E hilar felul in care toata lumea are asteptari de la acest italian. Din pacate se omit lucruri importante precum faptul ca este un jucator care a venit sub forma de imprumut si ca a evoluat toata cariera in Liga a 2-a italiana.

Toate lucrurile astea pleaca de la mass-media, care in disperarea de a vinde au speculat si au pompat orice subiect privitor la acest individ. Arpi si Muri au transferat in vara asta vreo 18 jucatori daca nu ma-nsel, insa asteptarile nu sunt ridicate fiindca vizavi de acest subiect presa nu s-a agitat.

Ca e bun, ca nu e bun vom vedea. Personal, nu am asteptari nesperate de la Piovaccari si nici nu ma uimeste faptul ca rateaza cu poarta goala din 3 metri. Pe de alta parte n-am avut de la niciun atacant transferat de Steaua in ultimii ani si am avut parte de surprize placute de la Kapetanos, Stancu sau Rusescu, desi intr-o prima faza n-au rupt deloc gura targului.

1. Ma doare-n 14 de Arpi si Muri si asteptarile lor. N-am treaba cu CFR, nu ma intereseaza, n-au decat sa faca ce vor ei.

2. Hilar e doar jocul acestui italian. In rest, nimic.

3. Are 29 de ani si a declarat ca pentru el venirea la Steaua e ca un transfer la Milan. Cu toate astea se face constant de rahat in fata portii.

4. Kapetanos, Stancu si Rusescu au rupt gura targului chiar din prima faza. Poate ca n-au dat cate 5 goluri la debut, da' nici nu s-au facut de rahat. Si nici n-aveau 29 de ani cand au venit la Steaua! Cel mai batran dintre ei, Kapetanos, avea 25 de ani la venirea la Steaua.

E culmea ca voi aveti rabdare cu un atacant de 29 de ani, dar nimeni n-a avut rabdare cu tinerii crescuti la Academia Stelei. Ma refer aici la suporteri, nu la conducere. Pentru ca, imediat ce au fost dati, multi suporteri s-au apucat sa ii vorbeasca de rau, ca nu s-au impus, ca nu au valoare, ca nu stiu ce, ca e bine ca au plecat. Vlad Rusu s-a descurcat destul de bine sezonul trecut, de fapt primul lui sezon in Liga 1. Nu s-a facut de rahat si e mult mai tanar ca italianul. Nu deranjeaza pe nimeni faptul ca ala a fost dat afara doar pentru ca la echipa sa joace acum petarde ca Nikolic, Tatu si acest italian de care e doar frizura?

Seamana foarte mult cu Totti.

Fizic.

Reghecampf: Federico ne dă impresia că a jucat toată viata la Steaua si sunt sigur că in scurt timp va ajunge la adevarata lui valoare. A inceput să invete si limba romana e italian, nu ii e foarte greu. Cu siguranță, ne va ajuta foarte mult

Nu inteleg de ce lumea ignora prestatia foarte buna a italianului din meciul cu Legia, avand in vedere executia foarte buna de la golul de 1-0. S-a zbatut mult si a atacat poarta continuu, a continuat chiar si dupa accidentarea la umar. Dupa parerea mea e un atacant bataios care este foarte bun din punct de vedere tactic, se demarca bine si are executii. Se vede ca inca nu s-a integrat si ca mai are inca carente in pregatirea fizica, dar per ansamblu pare o achizitie buna.

Nu inteleg de ce lumea ignora prestatia foarte buna a italianului din meciul cu Legia, avand in vedere executia foarte buna de la golul de 1-0. S-a zbatut mult si a atacat poarta continuu, a continuat chiar si dupa accidentarea la umar. Dupa parerea mea e un atacant bataios care este foarte bun din punct de vedere tactic, se demarca bine si are executii. Se vede ca inca nu s-a integrat si ca mai are inca carente in pregatirea fizica, dar per ansamblu pare o achizitie buna.

Nu ignora prestatia lui ... dar cel putin nu o mai critica ... si asta e un pas inainte ...

A cam avut 3 ocazii cu Legia la doua s-a demarcat bine la limita, dar numai lobul acela a intrat din pacate ...

Oricum pentru cele aproximativ 450 minute jucate adica 5 meciuri .... are 3 goluri si un asist ( golul lui Popa cu CFR-ul) ....Primele 200 de minute le-a jucat la sub 50% din pregatirea fizica .... urmatoarele undeva spre 70/80 % .....

La ocaziile care le-a avut este undeva putin peste limita de eficacitate ...parerea mea ...

Sa speram ca in meciurile ce vin sa-si imbunatateasca procentajele ...

Eu unul cred ca o sa dea un randament mult mai bun odata ce se va integra mai bine si va reusi sa invete limba romana. Cu pregatirea fizica nu sunt sigur pe unde este acum dar nu cred ca e la 100%, imi aduc aminte ca si lui Kapetanos i-a trebuit ceva timp pana sa reuseasca sa dea randament maxim.

Edited by Cata23

Pentru cate sanse a primit eu zic ca si-a facut datoria din plin si va mai zic ca daca la golul cu Legia era un Tatu tragea in portar!

Edited by besliud

Pentru cate seanse a primit eu zic ca si-a facut datoria din plin si va mai zic ca daca la golul cu Legia era un Tatu tragea in portar!

Nu stiu catora le iesea executia respectiva avand in vedere ca italianul n-a lovit mingea cu piciorul de baza.

a gandit bine faza cu lobul ...

a asteptat sa se apropie portarul ... mingea sarea .... s-a pozitionat bine .... era suficient de departe de poarta ca sa dea lobul inalt si sa nu-l ajunga portarul ....

nota 10 si pentru pasa lui Bourceanu .... devine pe fiecare meci tot mai important la astfel de executiii ...

Am mai spus-o si in alte comentarii in anumite avancronici, jucatori avem, ne lipsesc rezerve pe masura titularilor, macar sa avem rezerve viabile pt fiecare post. Fundas stanga autentic in afara de Latovlevici n-avem, decat daca-l iei in considerare pe Filip care a inceput ca fundas stanga si acum desigur este mijlocas defensiv. Pentru Bourceanu si Pintilii n-avem rezerve, decat daca-l luam in calcul pe Filip, atunci avem pentru unu dintre ei. Varf n-avem decat unu, pe Nikolic nici nu ma gandesc sa-l iau in calcul, el nici macar jucator de fotbal nu e. Cu lotul actual nu avem ce cauta in Champions League parerea mea.

Am mai spus-o si in alte comentarii in anumite avancronici, jucatori avem, ne lipsesc rezerve pe masura titularilor, macar sa avem rezerve viabile pt fiecare post. Fundas stanga autentic in afara de Latovlevici n-avem, decat daca-l iei in considerare pe Filip care a inceput ca fundas stanga si acum desigur este mijlocas defensiv. Pentru Bourceanu si Pintilii n-avem rezerve, decat daca-l luam in calcul pe Filip, atunci avem pentru unu dintre ei. Varf n-avem decat unu, pe Nikolic nici nu ma gandesc sa-l iau in calcul, el nici macar jucator de fotbal nu e. Cu lotul actual nu avem ce cauta in Champions League parerea mea.

Avem posturi pe care suntem mai mult decat blindati (mijlocas ofensiv central si stanga - Iancu, Stanciu, Cristea, Radut, Tanase, Chipciu) si altele la care stam foarte prost (varf impins, mijlocas dreapta - Adi Popa joaca din ce in ce mai prost fara concurenta, fundas stanga - Parvulescu e mai degraba mijlocas, etc). Un nucleu de 7-8 jucatori de certa valoare si in forma avem, poate peste nivelul Europei de Est, problema sta in faptul ca nu avem un lot foarte bun de 18 si mai bine echilibrat.

Piovaccari se descurca foarte bine pana acum, cel putin statistic vorbind. Dar beneficiaza si de jocul ofensiv foarte bun al Stelei. Un Thereau, de exemplu, nu a avut norocul sa joace in echipa cu Bourceanu, Lato sau Pintilii; ci primea pase de la jucatori gen Gigel Coman :)