Virgil

Steaua - Petrolul 3-0 (3-0)

167 posts in this topic

SRT.png

Miercuri, 10 iulie 2013, de la 20:45, pe National Arena.

Steaua - Petrolul

Meci transmis de Pro TV si voyo.ro

Supercampioana Romaniei, Steaua Bucuresti, va intalni in ultima competitie a sezonului 2012/2013, pe merituoasa castigatoare a Cupei Romaniei, Petrolul Ploiesti. Steaua va veni pentru acest meci dupa ultima zi a turneului de pregatire din Anglia (28 iunie-9 iulie).

Petrolul si-a castigat dreptul de a juca impotriva Stelei in SuperCupa, dupa pretioasa victorie din finala Cupei asupra CFR, cu 1-0, gol Bokila. A fost un meci pe cinste in care arbitrul Balaj si cei doi asistenti ai sai, au prestat ca la carte.

In SuperCupa, Steaua e favorita si sper sa nu se intample nimic neprevazut in randurile jucatorilor ei, a antrenorului si a team-ului care il ajuta pe Reghemeister, pana la ora inceperii meciului si cel putin 90 de minute dupa.

Un trofeu il aduce pe al doilea, si al doilea pe celelalte. Sa speram ca zicala va functiona si de data aceasta si Steaua va castiga noi trofee in viitorul apropiat si mediu.

Pana pe 10 iulie, vacanta placuta tuturor; campioni si suporteri.

Edited by Virgil

Dumitru Dragomir a dezvaluit miercuri ca Reghecampf a semnat contractul cu Steaua si a negociat la sange cu patronul Ciobanul bonusurile de performanta.

"Reghecampf trebuie sa ramana pentru ca, din cate stiu eu, are niste bonusuri in contractul pe care l-a semnat recent, bonusuri care i-ar aduce niste bani pe care nu ii poate castiga in strainatate. Vorbim de peste un milion de euro daca ajunge la performanta pe care a scris-o in contract. Este un antrenor bun si un baiat serios. Ramane la o echipa buna si are si partea financiara asigurata. Ar fi greu pentru el sa gaseasca o echipa similara in Europa", a spus Dragomir la Digi Sport.

Neoficial, Reghecampf va primi un bonus de 500.000 de euro daca va reusi sa califice Steaua in grupele Ligii Campionilor, suma dublandu-se in eventualitatea iesirii din grupe.

sursa: onlinesport

Sa fie Steaua favorita in SuperCupa? Oare? Eu vad un meci cu egalitate de sanse.

Din pacate pentru ambele echipe, acestea depind de ce se va intampla cu detinatorii acestora, mai degraba neoficiali, dar cunoscuti: Condamnatul si Walter.

Al doilea nu era inca sigur daca va mai investi, iar cu primul se stie bine. Plus ca antrenorii mi se par de aceeasi valoare, cu un plus de disciplina pentru Reghecampf. Nu mai spun de jucatori, petrolistii au cel putin 5-6 jucatori de valoare, din mai multe compartimente, putand sa faca diferenta oricand.

Daca stadionul va fi jumatate stelist, jumatate petrolist, probabil ca va fi cel mai aprins meci in tribune din ultimii ani. Nu cred ca poate contrazice careva faptul ca au facut un meci mare si in tribune, la finala Cupei Romaniei!

Sincer, cred ca Petrolul ar putea fi urmatoarea Campioana a Romaniei daca toate conditiile de la aceasta ora raman in picioare.

Edited by blindius

Sincer, cred ca Petrolul ar putea fi urmatoarea Campioana a Romaniei daca toate conditiile de la aceasta ora raman in picioare.

Asa zic si eu. La anul o sa decadem rau de tot. Vezi precedentul CFR Cluj.

@ Blindius

La plecarea din tara, Thomas Neubert, preparatorul fizic al Stelei, a afirmat ca Steaua va juca mult mai bine decat a facut-o pana acum, dupa revenirea din cele doua turnee de pregatire.

Pentru mine ar fi suficient sa joace in Super Cupa asa cum a jucat in ultimul meci din campionat cu Brasovul si ar fi suficient pentru a afirma ca Steaua se va impune in fata Petrolului.

Sa nu dramatizam.

Ati urmarit bucuria ploiestenilor...??!! Ce oameni mici cu caractere josnice!! Bucuria lor se rezuma doar la injuraturi la adresa noastra..!! Merita iobagii astia sa le dam cu sacul pe 10 iulie, sa le aratam unde le este locul!!

@Virgil

Stiu si eu ce-a spus, anume ca doreste sa duca echipa spre nivelul fizic al celor de la Chelsea, mentionand ca va incerca asta prin niste metode noi, chiar daca nu are fondurile londonezilor.

Din punctul meu de vedere, meciul cu Brasov este irelevant pentru a calcula o eventuala victorie si in SuperCupa.

Ati urmarit bucuria ploiestenilor...??!! Ce oameni mici cu caractere josnice!! Bucuria lor se rezuma doar la injuraturi la adresa noastra..!! Merita iobagii astia sa le dam cu sacul pe 10 iulie, sa le aratam unde le este locul!!

Eram pe Barbu Vacarescu, pe jos, cand au trecut pe langa mine aseara cateva masini cu petrolisti si 1 autocar. Mai opreau pe la semafoare sa strige trecatorile sa injure Steaua(probabil stiau si ei ca sunt in cartier dinamovist si le era frica). Sunt niste frustrati cronici, carora li s-a urcat la cap un sezon reusit (asa cum o incercau aiurea in anii trecuti aia de la Otelul). Presupun ca pentru ei e o mandrie sa isi asocieze numele cu Steaua, sa creeze false rivalitati. Din punctul meu de vedere, exista un singur rival: Dinamo.

Ca echipa/grup suntem mai buni pe teren(parerea mea) insa in tribune nu stiu ce sa zic;deloc dar deloc nu suntem uniti si nu ne vedem interesul comun ci doar acela personal.sa ne amintim meciul din ultima etapa cand Peluza Nord a incercat sa cante "ce drog ciudat..." insa replica colegilor din sud nu a venit...apoi cateva zeci de minute mai tarziu Peluza Sud a incercat cu "sunt fericit" ceilalti colegi de la nord le-au dat acelasi raspuns(...):).asa incat nu cred ca vom fi peste petrolisti,sa zicem ca la meciul de supercupa avem un mic avantaj,dar ma refer in general ca organizare si respect reciproc intre brigazi si toate cele...sper ca dupa toate evenimetele petrecute in ultima vreme(vezi cazul mustata)sa se intample ceva bun,desi...

UNITI SPRE 25!

Edited by alex_serban

Petrolul pana decembrie nu va fi mai sus de locul 6. Este o echipa mica, pe val. Vezi precedentul Unirea Urziceni. Jucatorii buni vor pleca. Cat despre galeria petrolului..daca prin absurd echipa ar retrograda sezonul urmator nu am mai vedea lume pe stadion

Ati urmarit bucuria ploiestenilor...??!! Ce oameni mici cu caractere josnice!! Bucuria lor se rezuma doar la injuraturi la adresa noastra..!!

Dar cand strigam noi m**e dinam0 dupa meciul cu Brasov, cum era? Nu e cam aceeasi chestie?

Lupii Galbeni sau ga(o)zarii cum li se mai spune sunt o adunatura de taranusi care sub imperiul construirii noului stadion au redescoperit placerea pentru fotbal si au scornit rivalitati peste noapte (exact ca Otelul). E drept la Ploiesti n-am fost primiti niciodata cu flori , dar nici cu maxima adversitate. Incepand din sezonul trecut (incidentul Galamaz) acesti desculti au inceput sa adopte filozofia rivalilor traditionali de sub pod.

Iar cu spectacolul din tribune , la meciul cu noi au cantat un singur lucru tot meciul "ale alee Petrolu' ale !" si "ale ale sa futem stelistele" (ce-i drept tot meciul).E si asta un lucru dupa felul in care vrei sa cuantifici.

Ca si echipa nu cred ca prezinta un pericol mai mare decat CFR-ul sezonul viitor. Fara Bokila si Marinescu arata carente serioase.

Daca se va ramane in aceeasi formula, exista posibilitatea ca la noi sa nu mai apara acea "oboseala" cauzata de cupele europene, mai ramane doar problema de motivare. In orice caz Arpi si Muri o sa pluseze sezonul urmator si in jucatori si pe la Liga.

Lupii Galbeni sau ga(o)zarii cum li se mai spune sunt o adunatura de taranusi care sub imperiul construirii noului stadion au redescoperit placerea pentru fotbal si au scornit rivalitati peste noapte (exact ca Otelul). E drept la Ploiesti n-am fost primiti niciodata cu flori , dar nici cu maxima adversitate. Incepand din sezonul trecut (incidentul Galamaz) acesti desculti au inceput sa adopte filozofia rivalilor traditionali de sub pod.

Iar cu spectacolul din tribune , la meciul cu noi au cantat un singur lucru tot meciul "ale alee Petrolu' ale !" si "ale ale sa futem stelistele" (ce-i drept tot meciul).E si asta un lucru dupa felul in care vrei sa cuantifici.

Ca si echipa nu cred ca prezinta un pericol mai mare decat CFR-ul sezonul viitor. Fara Bokila si Marinescu arata carente serioase.

Daca se va ramane in aceeasi formula, exista posibilitatea ca la noi sa nu mai apara acea "oboseala" cauzata de cupele europene, mai ramane doar problema de motivare. In orice caz Arpi si Muri o sa pluseze sezonul urmator si in jucatori si pe la Liga.

ce vb tu prietene? taranii aia dinn ploiesti nu ne-au halit niciodata...dar niciodata. pana acum vreo 10 ani erau fratii retarzi ai cainilor. ei ca nivel de peluza au fost mereu in top, deplasari au facut mereu. ce au cantat in Bucuresti la meciul din retur e treaba lor, cert este ca au fost peste noi. Ei sunt pe val noi suntem...

daca le raman toti jucatorii, si noi suntem prea prosti sa nu-l luam pe bokila, taranetii aia se vor lupta pt titlu la anu'' impreuna cu noi si franari.

oricum, un calduros ""caini si gazarii -homosexualii"" ce vremuri..nu?:))

si ce vi se pare ca daca noi (Doamne feri-ma)am avea din nou un regres vom mai umple stadionul?nu cred...insa imi doresc ceva mai multa seriozitate din partea reprezentatilor galeriilor dar si din partea oamenilor care iubesc aceasta echipa,si sa fim cu adevarat un intreg fara rivalitati prostesti,inutile si imature...Vreau sa cred ca avem cea mai frumoasa galerie pentru ca avem cea mai buna echipa.si vreau spectacol total la fiecare meci indiferent ca e pe arena nationala fie in Ghencea.

@Alex

Am o proasta presimtire ca ne vom face de kkt in privinta galeriilor! Atata timp cat vor veni la stadion aritmici ce nu stiu decat Bucuresti aleee, Bucuresti aleeee si nici pe ala nu se sincoronizeaza, este greu de crezut ca vom domina fonic arena in fata petrolistilor, eu sper din tot sufletul sa nu am dreptate si sa ma insel! :(

Edited by besliud

din pacate este posibil sa asistam la o noua umilinta. chiar daca au cantat doar cantecul cu steliste si petrolu' au facut-o constant si correct creeand atmosfera, pe cand la noi, tzepe intre nord si sud la cantat si plin de afoni. sper ca dupa arestarea lu mustaciosu poate apare vreun lider mai rasarit. sper sa nu se dea biletele la toti taranii si sa fie un grup compact ca la deplasarea cu dynamo.

Edited by Francezu.Ultras

taranii aia dinn ploiesti nu ne-au halit niciodata...dar niciodata.

Nu stiu mie nu mi s-a parut mai ostila atmosfera in Ploiesti decat sa zicem in "Trivale".Cel putin nu in contextul de taranoi anti-Bucuresti. Rivalitate mare stiu ca aveau cu negrii de sub pod.

ei ca nivel de peluza au fost mereu in top, deplasari au facut mereu.

Asta se poate zice, fata de alte echipe de provincie. Sunt undeva la nivelul crapidului. Treaba cu deplasarile in numar maricel, cel putin la Bucuresti e normala dat fiind distanta mica.

Ei sunt pe val noi suntem...

Aici sunt mai multi factori, dupa ce-au inviat si au castigat primul trofeu din '95 incoace si cea mai buna clasare in campionat dupa naiba stie cati ani, dupa ce si-au tras stadion modern doar al lor, cred si eu.

Acum joaca aproape toate meciurile pe "casa inchisa", iar pe vechiul Ilie Oana adunau 20.000 doar cu "granzii".

Am o proasta presimtire ca ne vom face de kkt in privinta galeriilor! Atata timp cat vor veni la stadion aritmici ce nu stiu decat Bucuresti aleee, Bucuresti aleeee si nici pe ala nu se sincoronizeaza, este greu de crezut ca vom domina fonic arena in fata petrolistilor, eu sper din tot sufletul sa nu am dreptate si sa ma insel! :(

Nu e vorba de aritmici, e vorba de organizare. Nu suntem pe Ghencea, inele despartitoare actioneaza ca o bariera, de ex de la 1 la 3 abia se aude. Astfel cantecele ajung prin propagare dar cu intarziere. Pe vechiul 23, se plasau strategic sa dea tonul si peluza era oricum unita. Nu stiu daca ai observat dar paradoxul este ca pe arena se descurca mai bine echipele vizitatoare , fiindca stau intr-o masa compacta cei dispusi sa se manifeste. Se poate rezolva foarte usor in ziua de azi ca doar avem tehnologie, pacat ca nu mai avem vointa.

Prestatia noastra la meciul cu Dinamo a fost chiar reusita. In Supercupa , Nord-ul si Sud-ul vor ocupa aceeasi peluza (daca Sud-ul n-o sa vrea la tribuna). Acum e cel mai fericit moment de strans randurile; cu Mustacioara si ciobanul la zdup este ideal de mers la stadion. Sper ca schimbarile sa se produca si sa nu aiba Mustata "administrator delegat" pe Nord.

Iar gazarii nu mi se par deloc o sperietoare. Faptul ca au reusit sa tina acelasi refren non-stop 90 de minute mi-a aratat doar ca au vointa de catar. In fine, vom vedea ce va fi, sper sa fim ragusiti o saptamana dupa meci !

Pe caini i-am chisat in freza din toate punctele de vedere! Singurul regret pe care il am, este ca nu au reusit parlitii aia de catei sa ajunga la noi! Eu am asteptat sa ajunga ei la noi sa nu am probleme cu jandarmi :D

Daca mergem uniti si cantam la unison cred ca putem sa fim cel putin egali cu ei, dar daca nu, atunci cu durere in suflet va spun ca nu avem sanse...

Bai, terminati cu prostiile. Petrolistii au fost mereu in top dpdv ultra, nu ai cum sa-i aduci la nivelul rapizilor... Gaozarii canta foarte foarte bine(Cetatenii de lor de la tribuna se sincronizeaza perfect pe cantece foarte grele), sunt cei mai colorati din tara alaturi de caini, dau mereu torte, au mesaje ok, au prezenta foarte buna, sunt rai (cred ca sunt singurii din tara la ora asta care pot tine piept celor doua forte bucurestene la hooliganism) . Sa fim realisti, sunt adversari de respectat. Dar, peluzele noastre (cred ca pot sa zic asa acum) au aratat mereu ca atunci cand vor, pot sa fie peste orcine.

Daca mergem uniti si cantam la unison cred ca putem sa fim cel putin egali cu ei, dar daca nu, atunci cu durere in suflet va spun ca nu avem sanse...

La meciul din retur cu petrolistii, trebuie sa recunoastem ca s-au auzit mult mai bine. Cu exceptia golurilor primite, au cantat aproximativ 90 de minute. La noi a fost jale. Nu trebuie sa mai enumeram motivele, ca le stim deja.

Si ce diferenta a fost la deplasarea cu spurcatii, la o diferenta de cateva saptamani. In loc de melteni cu seminte intre dinti care nu stiu decat "am avut mereu si vom avea", am fost 6000-7000 de oameni care am cantat la fel tot meciul (a fost superb sa vad inainte de meci o familie cu 2 copii mici , imbracati in negru si fular). Da, ca de obicei, n-am avut multe cantece, ceva obisnuit din pacate pentru noi (Sunt fericit, Ce drog ciudat si vreo inca 2), dar CE DIFERENTA !

Daca stam comasati si la Supercupa, altfel va sta situatia.

Oricum nu conteaza scorul, mumu lu' Petrolul !

Edited by SuperstaR18

sa ne amintim meciul din ultima etapa cand Peluza Nord a incercat sa cante "ce drog ciudat..." insa replica colegilor din sud nu a venit...apoi cateva zeci de minute mai tarziu Peluza Sud a incercat cu "sunt fericit" ceilalti colegi de la nord le-au dat acelasi raspuns(...)

Te asigur ca la faza cu "Ce drog ciudat" a fost o totala lipsa de sincronizare la prima incercare, iar la a doua incercare, din lipsa de comunicare, nimeni nu stia ce peluza trebuie sa inceapa "Orice ar fi". Nu a fost vorba despre nicio "teapa"

Edited by silviuonline

ar trebui lasate toate orgoliile la o parte si sa fim uniti(SUD+NORD) ca altfel nu avem nici o sansa in fata alora

Daca ar fi fost aceasta "uniune" impotriva cui stim noi,la momentul potrivit,acum nu se mai discuta despre cine canta mai tare si cine mai bine!