apparte99

Titlul 24

46 posts in this topic

Si a venit si titlul 24...Acum, la cald, sa repet intrebarea reporterului "live"...ce v-a ramas in inima? Ce moment sa intiparit in inima, ce eveniment v-a urcat pe nori de bucurie...in fine, intelegeti ce intreb :)

Incep eu: Steaua-Rapid, 0-0, suntem in prelungiri, nu stiu daca sa sparg televizorul ori doar sa il inchid, prevad o saptamina sa ma pish pe ea...meciul cu tuciurii este mereu foarte important pt mine...si nu reusim sa marcam desii jucam marfa...mortii masii...si trage Bourceanu gooooooooooooooooooooooool gooooooooooooooooooooool incerc sa sun prietenii si scap telefonul din mina, dar incepe el sa sune hahahahha gooooooooooooooooooool cea mai frumoasa urcare din iad in rai...Bourceanuuuuuuuuuuuu 1-0, goooooooooooooooool....am sa imi amintesc mult, mult timp, minutele dinaintea golului si secundele vazind mingea intrand in plasa.....extraordinar moment....este imposibil de descris dar cine stie le cunoaste...(citeva zile mai tirziu m-am intilnit cu un stelist, si primul lucru...ne luam in brate si incepem sa urlam "Bourceanu goooooooooooool" hahahahaha. Se uitau toti la noi, nimeni nu intelegea ce ne-a apucat...deci e clar, am trait cel mai frumos moment al campionatului...Nici victoria cu potaile alb/rosii nu ma uns la suflet ca 1-0 ala smuls in ultima secunda...)

Memorabil...Becali la puscarie, memoriabil rapid umilita de Copos, memorabil maniera in care Steaua a jucat citeodata...parca revedeam pe Duckadam/Stingaciu, Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, Petcu, Majearu, Stoica, Balint, Balan, Boloni, Lacatus, Piturca...An excellent, campionat excellent, antrenor excellent, lot excellent, chiar si Tanase (nu ma contrazic...dar asa e romanu'...iarta tot cind este fericit). Mindru ca sunt stelist.

PS Si inca ceva memorabil...surprinzator chiar...Meme Stoica a declarat "fara fani...este imposibil!" De necrezut si asta a inteles, in sfirsit, ce este vesnic: galeria! A inteles si Meme ca patronii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca, suporterii raman, desii se insoara, pleaca, inbatrinesc...dar ramin mereu suporteri. Meme chiar m-ai surprins cu declaratia asta uluitor de simpla si de adevarata dar imposibil de digerat de voi, astia "de la conducere."

Edited by apparte99

Daca te referi strict la campionat, pentru mine golul lui Rusescu de 2-1 cu Dinamo.

In intreg sezonul insa, ultimul penalty batut de Latovlevici cu Ajax...eram in genunchi ca si cu Valencia.

Cel mai mult mie mi-au placut cele 3 goluri marcate de echipa procurorilor in poarta ciobanului.

Pana guie n-o pleca(definitiv) asta nu e Steaua mea !

Aztek nu mah...nu ne strica bucuria...chiar nu poti sa uiti de lepra aia si sa iti amintesti ce te-a facut sa explodezi de bucurie? Re-posteaza te rog, ceva misto, a fost un campionat lung, trebuie sa fi fost ceva superb si pt tine chiar daca "nu e Steaua ta." Hai da timpul inapoi si uimeste-ne hahahahha

Adrian hahahha, misto spus. Totusi, ca si cu Aztek...ceva trebuie sa te fi facut sa te simti iar ca atunci prin 85-89...deci care a fost momentul ala?

Edited by apparte99

nu ma bucura titlul 24 cat ma bucura fotbalul cursiv practicat de echipa mai ales in prima jumatate a campionatului. ma bucura ca echipa a intors de multe ori rezultatul, dupa ce adversarul marcase primul. asta dovedeste tarie de caracter. ma bucura altruismul jucatorilor, de cele mai multe ori fiecare alegand o pasa catre un coechipier mai bine pozitionat.

si nu pot sa nu ma bucur ca jijel se bucura de titlul asta cu gura plina de cioroi, asta da bucurie!!!

Mi-e si mai mare rusine de ce-au ajuns Steaua si suporterul stelist actual, asta mi-a ramas dupa "24"....

Si ca totul e in zadar, lupta a fost de mult pierduta. Nu prea vad lucrurile sa se schimbe prea curand, daca se vor mai schimba vreodata...

Poate doar cand echipa nu va mai fi campioana...

Banner de la festivitatea de premiere:

"Suntem alaturi de familia ta"!

"Îmi pare rau că lipsește un om care ne e tot timpul in suflet. Îi dedic titlul lui și familiei lui, mamei și celor trei fete. E greu, dar trebuie săî ne bucuram pentru oamenii care ne iubesc și au venit meci de meci la stadion.", a declarat Laurențiu Reghecampf, după festivitatea de premiere.

Edited by red&blue_boy

adevarul e ca ar trebui sa fim alaturi de fetele lui, daca sunt majore. pe rand sau mai multi deodata. asa cum o pateste si gibonul la rahova.

nu ma luati acum ca cu ce e vinovata familia... daca nu ar fi ca el l-ar mai domoli cumva, dar in zadar speranta

Cel mai mult mie mi-au placut cele 3 goluri marcate de echipa procurorilor in poarta ciobanului.

Buna asta!

Jenanta ceremonia condusa de viitorul puscarias, MM. La anul sper sa terminam pe locul 8 si sa mai scapam de oile aplaudace si lipsite de creier si bun simt civic.

Aztek nu mah...nu ne strica bucuria...chiar nu poti sa uiti de lepra aia si sa iti amintesti ce te-a facut sa explodezi de bucurie? Re-posteaza te rog, ceva misto, a fost un campionat lung, trebuie sa fi fost ceva superb si pt tine chiar daca "nu e Steaua ta." Hai da timpul inapoi si uimeste-ne hahahahha

Adrian hahahha, misto spus. Totusi, ca si cu Aztek...ceva trebuie sa te fi facut sa te simti iar ca atunci prin 85-89...deci care a fost momentul ala?

Nu m-a "bucurat" nimic anul asta si nici ceilalti 7, SAPTE BA !!! Vrei sa ma bucur ca Parvulescu e cocotat pe autocar in chiloti? Vrei sa ma bucur de niste blaturi ordinare? Vrei sa ma bucur ca nu se mai joaca pe Ghencea? Vrei sa ma bucur ca echipa asta nu mai are IDENTITATE? Nu multumesc. Spre deosebire de altii(vezi cartonel) eu am coloana dreapta si nu ma las orbit de niste rezultate(si astea dubioase).

mi-a placut mult meciul facut de viitorul pe Ghencea..

PS:

acum inteleg de ce se cheama piata prostitutiei..am inteles ca atunci cand a venit autocarul acolo toata gloata scanda numele puscariasului

Edited by Alex88pl

Alex, e adevarat ce spui, in afara de partea cu 'toata gloata'.

M-am bucurat la inceput ca am vazut in Chiriches un mare fundas si un mare fotbalist. Asta era pe la inceputul sezonului.

Apoi a inceput baiatul cu declaratii gen "sa va arat eu valoarea mea adevarata" si "merit respect". Si s-a dus totul.

Fotbalistii ca el ar trebui sa nu dea interviu. Ar trebui doar sa joace.

Si ca un facut, fix in perioada aia a prins niste meciuri foarte proaste. Bine, intre timp si-a revenit. Si am vazut ca a lasat-o si mai moale cu interviurile, ceea ce e bine. Insa...

E pacat ca Reghe nu se comporta cu ei ca un profesor. E pacat ca nu ii invata nimic. Sunt sigur ca in Germania nu stateau jucatorii sa bea, sa petreaca, sa vomite prin taxiuri pe la 2 dimineata.

Rusescu, Popa, Chipciu si Chiriches au fost, din punctul meu de vedere, cei mai buni fotbalisti ai Stelei in acest an.

ma nu stiu ce sa zic pt mine au fost mai multe momente de bucurie..Crapid, Dinamo, duelurile cu Chelsea si cel mai important dubla cu Ajax, deci pur si simplu plangeam de bucurie dupa ce i-am eliminat pe olandezi, unica senzatia :X

:steagro::hooray:

PS: aproape uitasem de arestarea "aluia" care se regaseste tot in momentele de bucurie ;)

Cea mai ofensiva (posesie, joc , golaveraj) echipa a Stelei din 1998 incoace. Eliminarea fostei si actualei campioane a Olandei. Atmosfera senzationala de pe Arena Nationala in cele mai importante meciuri.

Edited by Empyro

mi-a placut mult meciul facut de viitorul pe Ghencea..

PS:

acum inteleg de ce se cheama piata prostitutiei..am inteles ca atunci cand a venit autocarul acolo toata gloata scanda numele puscariasului

Nu toata gloata, cam jumatate.

Cel mai mult mia placut ca nu mai jucam pe stadionul ala urat, Ghencea, sau cum ii spune si ca jucam pe National Arena. Acum suntem mult mai jmecheri decat cainii :X:X:X

Miau placut fanii care au umplut stadionul la meciurile cu Ajax, Chelsea si Dinamo. Au fost senzationali :X. Bine ca nu mai vin huliganii aia del huiduiau pe ne-a Gigi si cantau cantece asa de lungi si complicate. E de ajuns "forta Steaua" :D Ce bn ca m-am putut lauda la colegii dinamovisti la munca.

Meciurile cu echipe slabe nu conteaza, nici macar nu e cul sa-ti dai check in pe Ghencea :-j

Mia placut festivitatea de premiere, condusa de cel mai mare presedinte din istoria Stelei, MM Stoica. Bine ca la amintit pe ne-a Gigi ca e om bun si nu merita sa stea la inchisoare.

Forzza Steaua! US25! Gigi liber! fular-campionii

PS: de ce mia pus siteul niste linii intre litere? ce sunt alea?

Edited by MoWeed

Alex, e adevarat ce spui, in afara de partea cu 'toata gloata'.

ai dreptate..doar am auzit ca toti scandau. Daca au fost si persoane carora nu le-a fugit mintea imi cer scuze:)

Am ramas cu imaginea lui cartonel "bagand mare" la microfon, cu imaginea de om scarbit a unui vechi prieten stelist care, in nepasarea lui sufleteasca, ii inghitea, oarecum, pe Meme si pe stapan-sau. Dar, dupa ce a inceput festivitatea de premiere, cu bucuria si sarbatoarea aia artificiala, cu fitile aruncate in directia a zeci de mii de oameni, si asa dezorientati, spre a-i face sa scandeze impotriva unei decizii a justitiei romane politice, comandate, dar JUSTE - am vazut fata unui roman "elvetian", gen, scarbit, pana la urma, de circul pus in scena de niste maimutoi umili si supusi entitatii intunecate de dupa gratii. Am ramas cu imaginea Stelei folosita pentru a deculpabiliza un infractor. Am ramas cu sentimentul negru in suflet ca Steaua, la fel ca si Patria noastra, apoi ca si lumea intreaga, este la cheremul unei gloate restranse de "jmecheri" - iar multi oameni iau cap-compas etic si moral in functie de polul format de aceasta gloata de parveniti. Numai ca, in cazul ros-albastru, de fata, "jmecherii" dau pe dinafara de manelism si de intarziere morala, sufleteasca si intelectuala.

Hai Steaua! Hai Armata!

Edited by Stanici

Am si eu o intrebare.

Eu nu am urmarit ultimele 2 meciuri ale Stelei. Nu am urmarit nici petrecerea de titlu. Ca mi se parea ca mai mult merita sarbatorit faptul ca au dat drumul cei de la Paradox la DLC-ul The Old Gods pentru Crusader Kings 2. Stiu, nu sunt stelist. Asta este.

Totusi, am inteles ca anumiti jucatori ai Stelei au scuipat catre suporterii de la Peluza Sud.

Este adevarat?

Mo Weed...suporterii pot trece usor peste faptul ca Ghencea este invechit...emotia meciurilor te face sa treci peste asemenea treburi si pana la urma toti stim pe ce stadioane am crescut, cu siguranta cu gramada de coji de seminte la picioare ci nu pe stadioane nemtesti precum NA. Dezavantajul din Ghencea este capacitatea mult mai mica.

Adrian...mai beau si nemtii cu galeata, stai tu calm. Diferenta consta in profesionalismul si duritatea antrenamentelor. Maxim spunea recent ca dormea cate 4 ore dupa un antrenament. Cruyff fuma pachete de tigari pe zi (nu pachet) si totusi venea primul la antrenament si pleca de acolo ultimul.

Edited by Lorimer

Am ramas cu o imagine de aseara. Am dat drumul la TV pe romani, greseala mea, si l-am vazut pe chiotea urland ca e inconjurat de suporterii stelisti. In urmatoarele minute am incercat sa gasesc o persoana de aceeasi rasa cu mine, alba. Ntt... doar ciori ce strigau de Jiji, asa ca am renuntat.

Promit sa nu mai fac, us 25, hai liberare...frijiji

Pai suporterii Stelei de azi pot trece usor peste absolut orice. De vreme ce nu se indentifica si nu ii intereseaza trecutul echipei (decat atunci cand se lauda in fata vecinului dinamovist), nu au cum sa fie legati de Ghencea.

Totusi, am inteles ca anumiti jucatori ai Stelei au scuipat catre suporterii de la Peluza Sud.

Este adevarat?

Nici eu nu am urmarit meciul si festivitatea, doar ce-am mai citit pe net dupa meci.

Dar se pare ca asa a fost, Nikolic a si fost dat cu numele aseara ca a scuipat inspre o parte a galerie Stelei. Presupun ca Peluza Sud.

In plus, majoritatea jucatorilor a ignorat Peluza Sud. Si cand li s-a strigat numele la premiere, mai toti jucatorii au salutat doar inspre Nord. La schimbari la fel, Rusescu sau Iancu au salutat doar Nordul.

Sa ne dea de gandit:

De ce nu suntem nemti

2003. Bayern a scos din buzunar 2 milioane de euro si i-a salvat de la desfiintare pe cei de la Borussia Dortmund. Banii au fost platiti fară dobandă in asa fel incat rivala de moarte să nu fie vandută pe bucăți.

2013. Steaua iși serbează titlul 24 cu autobuzul decapotabil si 60 de medalii (oare si femeia de serviciu primeste una?!?) in timp ce Rapidul, una dintre rivalele traditionale, iși face bagajele pentru diviziile inferioare. Doi patroni cu trecut comun, Copos si Becali. Nici vorbă de intr-ajutorare romantică intre adversari.

Bayern si Steaua. Două abordari diferite in epoca modernă a fotbalului in două locuri separate de o distanță infinit mai mare decat kilometrii dintre Munchen si Bucuresti.

Oare contează că nici Rapid nu e Borussia sau discutam doar despre amanunte in realitatea unui puzzle in care nicio piesă nu se potriveste cu cealalta

Alex Buturugeanu pe istoriafotbalului.com