MoWeed

Si acum?

152 posts in this topic

Bun, Jiji a intrat la puscarie. Eu, unul, pot sa spun, cu mana pe inima, ca n-am mai simtit asa o bucurie legata de clubul Steaua de ani de zile.

Dar clubul inca a ramas in mainile lui, chiar daca va fi nevoit pentru moment sa il conduca prin Teia Sponte sau prin vreun nepot.

Consider ca acum este momentul sa actionam; niciodata nu a fost mai vulnerabil decat este in acest moment.

Putem sa trecem peste diferentele dintre noi si sa ne unim pentru un singur scop, fie ca suntem ultrasi, cetateni sau suporteri de tastatura?

Putem sa profitam de momentele lui de slabiciune sau o sa ne complacem in situatia de fata si o sa ne bucuram doar ca n-o sa mai apara la televizor un an sau doi?

Acum e momentul sa facem ceva, indiferent de consecintele sportive pe termen scurt. Un moment mai bun sa scapam de infect nu vom mai avea!

Edited by MoWeed

Eu unul presimt ca deja s-au pus in miscare anumite evenimente si ca Steaua e pe punctul de a fi vanduta.

Prea au urlat toti ca el nu pleaca de la Steaua. Or cand la noi infractorii urla tare ca e ceva, e clar ca e ceva fix invers.

Teoretic aceasta condamnare nu poate veni intr-un moment mai bun. Vine vacanta, nu mai merg oameni la stadion, nu mai exista surse saptamanale de bani. Bine, vor veni si banii de la UEFA si de la campionat. Dar aici va fi un pic mai ciudata treaba. Steaua are datorie la el 11 milioane. Dupa ce plateste aceste 11 milioane, e libera. El nu va mai avea nici un control asupra echipei.

Ca banul sa treaca din contul Stelei in contul lui fara sa se stearga datoria, asta e mai greu. Ar atrage atentia legii, care oricum e cu ochii pe el.

Pentru el, cea mai sigura solutie e sa isi mute familia din tara in strainatate, cu toata averea si sa astepte terminarea pedepsei. Cum au zis multi, in 2 ani ar putea iesi. S-ar duce in Barbados sau unde dracu' ar vrea sa se duca si gata.

Nu e exclus ca Steaua sa fie vanduta in urmatoarele luni. Daca ar veni acum cineva cu 50 mil, sunt sigur ca jegul ar da-o. Si gata ar fi totul.

Ce trebuie sa facem noi e sa ii aratam ca nu il sustinem, ca ne bucuram ca e la puscarie. Asta trebuie sa facem.

Deja presa a si incercat sa spuna tuturor ca stelistii il iubesc si il vor liber. Minciunile lor trebuie distruse inca de la urmatorul meci.

N-ar fi rau sa cante tot stadionul :"becalii la puscarie"!

nu ar strica sa se vada peste tot pe stadion mesaje gen "la multi ani, Gigi"!

un astfel de mesaj nu poate fi interzis, neavand nimic obscen.

50 de milioane nu cred ca da nimeni, ar fi pacat sa plece cu atatia bani jegosul dupa ce a distrus Steaua. sper sa o vanda cat mai ieftin...

acum trebuie sa ne gandim ce facem dupa ce behaila nu mai are nimic comun cu Steaua. atunci vom putea face ceva pentru Steaua. ce s-ar face acum ar fi tot pentru buzunarul cracanatului din pipera.

Acum Steaua trebuie sustinuta neconditonat de absolut toti suporteri adevarati! Chiar si niste banere cu "Gigi daca iesi, tu pe aici sa nu mai treci!" Sunt sigur ca Ciobanu o sa se astepte sa fie sustinut si credeti-ma tare i-mi este frica sa nu vad prostimea dornica de alpinism a lui Ciobanu sa-l ovationeze la scena deschisa! :wall:

Ps: Daca pana acum Ciobanul negocia contractele cu viitori jucatori la palat, acum sa inteleg ca ciobanul va da o spaga la gardieni sa poata negocia contractul? :hmmm:

Empyro ai dat enter mai repede!! :((

Edited by besliud

Adriane , sunt foarte utopice predictiile tale. Nimeni nu o sa dea 50 milioane , pe vremurile astea

Da ma. Si pana acum 7 ore era utopie si predictia mea cu puscaria si spuneai ca nu il baga nimeni la racoare pe jeg. Uite ca s-a intamplat.

Eu stiu ca multi dintre voi nu-l vreti plecat de la echipa, ca va place cu el, va amuza, va reprezinta. Dar e gata!

Pricepe, accepta! E gata. Ala, chiar daca va face doar 2 ani din cei 3, nu va mai ramane in tara. Si nu e sigur ca nu o sa si-o ia si de la alte dosare. Asa s-ar putea trezi ca in loc de 3 ani tre sa faca 5 sau 8. Nimic nu-i exclus.

Ti-e frica de vremuri grele? Ti-e frica ca nu mai vin titluri. Pai ce, ma, pana acum veneau? In 7 ani Steaua a luat o cupa si un titlu, atat. JENANT! Ce poate fi mai rau de atat? Termina cu din astea.

Si de ce nu o sa dea nimeni 50 de milioane? Pai 100 de milioane e putin, ma, pentru un club ca Steaua. In 10 ani ti-ai amortizat investitia daca esti baiat destept. Apoi profit peste profit, ca Steaua e un brand.

50 sau 100 de milioane sunt nimicuri pentru un arab sau un rus.

Si Steaua a facut o figura frumoasa anul asta in Europa. Cu putin noroc poate si-a atras asupra ei si privirile vreunui magnat din asta.

Nu va mai cacati pe voi acum ca nu mai e jegul la echipa. Acceptati odata si treceti peste.

Era becalii s-a incheiat. De acum inainte Steaua o va duce mai bine!

Eu nu cred ca ar fi problema in gasirea unui investitor. Steaua e totusi Steaua. Vedem ce o sa fie de acum incolo. Important e ca gigica e la mititica. Un pas important.

Deocamdata prezinta-te la meciul cu Brasovul , ca sunt niste oameni care au intr-adevar nevoie de sustinerea noastra : jucatorii si antrenorul.

Gresit. Echipa lui Becali trebuie sa moara cu tot ceea ce inseamna ea in clipa de fata, iar asta include si "jucatorii" si "antrenorul". Abia apoi, dupa ce aceasta tumoare a rusinii va fi extirpata, vom putea sa ne bucuram de Steaua.

Tare mi-e frica ca la meciul cu Brasov tot stadionu' o sa-i scandeze numele lui Jijica .

Tre' gasita o cale de protest avand in vedere ca Mustata e de parere ca Jijica trebuie sprijinit.

Si daca Mustata e de acord cu asta inseamna ca si o buna parte din Peluza Nord .

E clar ca cei de la tribune nu vor protesta daca niciuna din peluze nu o va face ...

Mai raman sperante la SUD ...

Edited by DanielT

Cu putin noroc poate si-a atras asupra ei si privirile vreunui magnat din asta.

Hai sa nu ne precipitam. Sunt sanse sa devenim ca PSG, Manchester City sau Anji, dar mai sunt si cazuri nefericite, chiar la noi in tara: vezi Otelul Galati* si Lakshmi Mittal.

* - bine...acolo parca e alta poveste, in ideea ca, clubul sportiv Otelul Galati apartinea combinatului siderurgic, iar odata cu achizitionarea de catre Mittal Steel a combinatului automat a intrat in proprietatea indianului si echipa, dar totusi..avem un exemplu negativ. :)

LSD tata ai luat supradoza? Cateodata sa mor daca mai inteleg ceva!! :(( Maine poimaine o sa zici ca pana nu pleaca coana Tanta care dadea cu mopul la vestiare nu recunosti puritatea echipei Steaua!

Asta este precum fierberea de carne, dupa ce fierbe ia spumiera si indepartezi doar ce este toxic!

Edited by besliud

Si tu compari Otelul cu Steaua ca brand ?... Steaua e printe cele mai puternice branduri din Europa Centrala si de Est..Otelul nici macar in top 5 la noi in tara nu era. Plus ca Mittal investea si intr-o echipa din Anglia din ce tin minte. Nu cred ca l-a durut nici in talpa de la pantofi pe indian de Otelul vreodata.

^ n-am comparat Otelul cu Steaua, am vrut sa evidentiez faptul ca un magnat la conducere nu garanteaza performanta. Daca stam s`o luam asa, si ciobanul e/a fost milionar in euro si uita-te la ce-a reusit: pare-mi-se ca in 10 ani a strans mai multe dosare penale decat trofee la conducerea Stelei.

Edited by eMagic

Ciobanul doar a vrut sa scoata bani multi si publicitate de la Steaua. El nu a vrut performanta. L-a interesat doar banul. A zis singur acum cateva zile ca " banutul la Becali in buzunar" conteaza.

Pai pe Mittal nu l-a interesat Otelul Galati. Asta zic. A investit vreo suma in echipa aia ? Eu nu am auzit asa ceva. E ca si cand nici nu a fost acolo vreodata.

LDS . zero = zero de tot , nu mai e nicio intoarcere dupa distrugerea totala. Poate uitati in ce tara traiti si ce fotbal aveti. Iar cu echipe hibrid nu multumesc, fara bragadirisme !

Stai linistit, ca Steaua nu va ajunge in situatia lu' Fulgerul Bragadiru si nici nu se compara cu Fulgerul Bragadiru, asta dintr-un motiv foarte simplu: Oricine va vrea sa faca fotbal in tara asta trebuie sa se raporteze mai intai la Steaua, abia apoi la Echipa Nationala si la restul peisajului. Si crede-ma, sunt destui doritori sa puna mana pe o partida foarte buna, asa cum este Steaua, cu numele ei si tot ceea ce inseamna ea.

Extrapoland, e ca si cum Angelina Jolie sau cine stie ce "miss" ar ramane abandonata undeva, in mijlocul strazii... Tu care crezi ca ar fi destinul ei, incepand din acel moment incolo ? Va ajunge sa caute prin gunoaie sau se va relaxa intr-un jacuzzi, alaturi de un alt milionar ?

Edited by LDS

@LDS

gata frate, l-au luat pe cioban...E LA RAHOVA ! Ce mai vrei frate ? ce vina au jucatorii si antrenorii ca ala a fost nebun, cum sa dispara ? Steaua este Steaua....iti spun sincer ca esti foarte dubios la postari, acuma dupa ce pleaca jucatorii te pomenesti ca si femeia de servici e de vina....

Edited by SteauaToronto

Pai ar fi chiar bine sa plece si Reghecampf. Sa isi ia staff-ul si sa reuseasca sa gaseasca un loc stabil, propice performantei. Trebuie un restart complet. Jucatorii cred ca vor avea de suferit, fara indoiala clanul becali a solidificat un lant vicios al transferurilor "afara". Mie imi plac scenariile propuse de Adrian, dar nu te pui cu nebunii!

La ce coruptie si nesimtire zac inca pe aici, poate ne trezim ca face echipa si de la dusurile din Jilava. In orice caz, acum ca este inchis, eu unul mi-as dori organizarea unui soi de mars prin Bucuresti, cu prezenta tuturor care au asteptat acest moment. O repetitie la " ne vrem clubul inapoi".

Steaua poate trai foarte bine si fara condamnat, istoria o dovedeste. Club cu asa mare potential de autofinantare nu mai e prin tara. As merge si-n B, acum mai mult ca oricand, doar sa fie echipa complet curatata la nivel de conducere. Si la Onoare as merge.

Ar fi ideal ca unii suporteri mai influenti sa sprijine aceasta miscare, insa mi-e teama ca iar se vor isca niste conflicte, amenintari, cum am inteles ca au mai fost.

Mai sunt curios daca acei suporteri care refuzau sa se prezinte pana acum, s-ar alatura unei forme de protest la meciul cu Bv si ceva stradal,organizat si aprobat de autoritati.

Toronto, tu si eu avem un mod total diferit in a intelege lucrurile... Tu le vezi intr-un fel pe care eu il consider limitat, traiesti numai clipa si judeci evenimentele numai prin emotia momentului, tu crezi despre mine ca sunt dubios, ca judec dubios, etc, conform standardelor tale, fireste.

Noroc ca destinul nu tine cont nici de dorintele si nici de pronosticurile mele, sau ale tale. Destinul isi urmeaza neabatut cursul si nu tine cont de nimic.

Edited by LDS

Asistam acum la un entuziasm general si fiecare isi da cu parerea. Cred insa ca trebuie facuta putina ordine in idei.

Nu stiu daca statul poate scoate Steaua la licitatie...e subiect interesant acesta.

Daca nu, eu nu cred ca va vinde. Adica ma pun in locul lui. pentru un om care iubeste atat de mult banul, de ce ar renunta la o sursa de bani? Poate doar sa i se faca o oferta foarte mare, dar el nu vede doar banul de azi sau maine, ci vede in Steaua o masinarie de facut bani si 20 de ani de acum inainte.

E putin 3 ani...de fapt in ani calendaristici, 3 ani de puscarie sunt de fapt 2. Si nu e exclus sa se mai reduca si acestia.

Ma gandeam la cazul Nastase care i-a facut pe romani sa creada ca de fapt au castigat ceva...de fapt li s-a dat doar o momeala si li s-au luat si mai multe. Ar sta multi 2 ani daca ar avea in conturi cand ies macar a douazecea parte din prejudiciul adus statului de acesti mafioti...ar sta si cu 20 de tigani imputiti noapte de noapte in celula... Daca nu li se confisca averile e tot degeaba. I se va strecura un celular, va avea de toate acolo, n-am nicio indoiala.

In sfarsit, om trai si-om vedea...

Edited by Lorimer

Jegul la parnaie e doar un pas, el sta in celula si stelistii stau in tribuna iar banii intra in cont. Nu va bucurati prematur, Steaua nu trebuie sa mai produca nimic sezonul urmator, trebuie boicotate meciurile, prezenta la stadion trebuie sa fie minima. Altfel nu vinde, e multumit sa-i intre banii in cont. Trebuie lovit unde-l doare, la buzunar, ca sa vanda.

De la lume nu poti avea prea multe pretentii... Uita-te ce jale mare e in tarisoara ca l-au arestat pe Nea Gigi, durere mare, furie inabusita, blesteme suierate printre dinti, talk-show-uri funeste animate de prezentatori posomorati si coplesiti de solemnitatea momentului...

Dar hai sa analizam scenariul de ansamblu, cel care conteaza si care nu se arata a fi prea prietenos cu echipa lui Becali. Absenta sa din fruntea clubului va crea un vid de decizie, care va fi umplut de niste "neica nimeni" de teapa lui Teia Sponte, Argaseala, Meme Carton si personajele alea mai mult decat bizare din asa-zisul "Consiliu de Administratie"... Oamenii astia au fost invatati sa judece dupa un tampit, asa ca rationamentele lor sunt mult inferioare oligofrenului Becali. Prin urmare asta inseamna haos, dezorganizare si dezagregare a acestei pojhite pe care unii dintre noi o numesc "echipa", "Steaua" s.a.m.d.

Prin urmare e usor de banuit ce se va intampla: Adio Liga Campionilor, adio "titluri" si prin urmare, adio suporteri de conjunctura. Va urma o perioada sumbra pentru iubitorii de paranghelii si manele. Treptat, coroborat cu o sarabanda de condamnari care vor urma in carca idiotului si care ii vor prelungi sederea in parnaie, fotbalul romanesc se va afunda in anonimat. Pentru ca si asa, cu o Steaua bolnava, murdarita si umilita de acest nemernic, fotbalul romanesc a trait si s-a hranit tot de pe urma acesteia.

Dupa ani si ani, cand va fi sa iese de la puscarie, demoralizat si imbatranit, Becali nu va mai avea la ce sa se intoarca, nu va mai gasi turma de trogloditi care il ovationa atunci cand se suia pe capota masinii, nu va mai fi sunat de limbricii din studiourile televiziunilor din sport. Uitat de oameni si plictisit de viata, isi va lua lumea in cap si se va retrage alaturi de familia lui de tigani albanezi pentru a-si petrece in tihna restul zilelor. Iar cand zilele lui se vor termina, Steaua va fi deja renascuta demult.

Mie mi-e frica sa nu dea echipa pe mana verilor.