Virgil

Steaua - Petrolul 2-2 (1-1)

77 posts in this topic

Pe la sfarsitul anilor 90, Petrolul era detinut de Petrom, care Petrom avea drept logo un lup galben.

In lipsa de alte simboluri, gazarii s-au luat dupa ce era la indemana.

Pe la sfarsitul anilor 90, seful galeriri lor Eduard Ceapa (Chinezu') era amic bun cu liderii de galerie dinamovisti si declara asta pe la emisiunile lui Ioanitoaia (in perioada in care erau invitate destul de des galeriile). Atunci exista o mare prietenie intre cele doua galerii, care la meciurile directe scandau fiecare numele celeilalte. Mai mult ca sigur s-au luat dupa dinamovisti. Tot in acea perioada apareau si "Vulturii violeti".

N-aveau lupul ala de la Petrom pe bannere? Cand le mai dadea luca niste bani de deplasari.

Am fost aseara la meci la rugamintea realizatorului emisiunii Patron La Steaua,am fost prin mai toate zonele stadionului mai putin la T2...lutu se invartea in jurul cozii si cartonel alerga de zor pe balconul de sub loja bOierului cacareaza...gazarii cantau de rupeau si in rest foarte multi cocalari si tzaraneti flaushati...spre sfarsitul meciului s-a creat o ambuscada/mol/agitatie/poate chiar o mica bataie in grup la nord...noroc ca aveau bere cu alcool si am m-am delectat cu cateva...cam atat,fenomenul este in moarte clinica...care nu credeti duceti-va si simtiti pe pielea voastra!

Edited by STARforce

Am fost aseara la meci la rugamintea realizatorului emisiunii Patron La Steaua,am fost prin mai toate zonele stadionului mai putin la T2...lutu se invartea in jurul cozii si cartonel alerga de zor pe balconul de sub loja bOierului cacareaza...gazarii cantau de rupeau si in rest foarte multi cocalari si tzaraneti flaushati...spre sfarsitul meciului s-a creat o ambuscada/mol/agitatie/poate chiar o mica bataie in grup la nord...noroc ca aveau bere cu alcool si am m-am delectat cu cateva...cam atat,fenomenul este in moarte clinica...care nu credeti duceti-va si simtiti pe pielea voastra!

Poate moare la noi ;)

Felicitari pentru initiativa de a te alatura lui Virgil Stanescu !

Aia chiar isi iubesc echipa. E bunul lor cel mai de pret. In plus echipa merge excelent, grazie lui Contra, dar si jucatorilor care au invatat multe de la el.

Zice cineva mai sus ca la noi fenomenul e in moarte clinica. Nimic mai gresit. Ati uitat meciurile tari din campionat si din Europa League? Cine e Petrolul? O sa vedeti cu Dinamo!

Si inca ceva. E primul meci pe teren propriu in care Steaua a pierdut doua puncte. Unii spun ca asa trebuia sa se termine.

Edited by Virgil

Impresii din peluza ...

NORD-ul nostru: foarte putini baieti din brigazi comasati central, pe flancuri se canta rar. un plus pt cele 5-6 steaguri mari fluturate pe toata durata meciului.

SUD: am fost raspandinti pe jumatate din lungimea peluzei, cantam doar din intuitie cand se dadea tonul la portavoce fiindca nu se auzea nimic desi eram putin mai la stanga. pot doar sa sper ca ne-am auzit bine.

Petrolistii: vocal au fost buni, totusi ca o observatie o peluza plina de ciori; cea mai mare enclava de tigani in trening.

Impresii din peluza ...

NORD-ul nostru: foarte putini baieti din brigazi comasati central, pe flancuri se canta rar. un plus pt cele 5-6 steaguri mari fluturate pe toata durata meciului.

SUD: am fost raspandinti pe jumatate din lungimea peluzei, cantam doar din intuitie cand se dadea tonul la portavoce fiindca nu se auzea nimic desi eram putin mai la stanga. pot doar sa sper ca ne-am auzit bine.

Petrolistii: vocal au fost buni, totusi ca o observatie o peluza plina de ciori; cea mai mare enclava de tigani in trening.

Asta vroiam sa adaug si eu, am fost impartiti aproape pe toata latimea peluzei. In repriza a 2a nu se auzea portavocea, norocul meu ca am stat cam prin al 4lea rand. Dar o multime o lua inaintea cantecelor sau invers pentru ca nu auzea... in fine. Va dura ceva timp pana cand vom fi mai organizati pe Arena Nationala.

Acum o saptamana majoritatea de pe aici erau de-a dreptul scandalizati de faptul ca blonzii din Giulesti arunca pe teren cu obiecte diverse.

Totusi, azi, n-am vazut pe nimeni sa pomeneasca de ploaia de pungi venite dinspre peluza atunci cand "lupii galbeni"(ca sa-i fac o bucurie colegului LDS) se certau cu arbitrul la primul penalty al Stelei. Sa inteleg ca pretindem civilizatie doar cand vine vorba de altii?

Tre' sa recunosc ca m-am scandalizat aiurea, cand aia din Ghiulesti au improscat cu lichide pe Reghe & Co. Daca as fi stiut ca era si Piti Talent cu ei, i-as fi felicitat.

Cat despre lupu' ala de la Petrom, abia acum imi dau seama ca desenu' ala e un cap de lup... Mi se parea a fi mai degraba mustiucu' de la pompa, decat un cap de lup... galben. (?)

Citesc si ma minunez...aia au fost vreo 2000, iar noi 25000 si tot ei se audeau mai tare decat noi.

Am jucat prost, insa din punctul meu de vedere boul de arbitru a facut praf meciul!!! cel putin 4 eliminari a ignorat prostul dracu. Bourceanu de la noi trebuia eliminat, insa si vreo trei, patru de la galbejiti...

Insa sa validezi autogolul dupa un asemenea fault in atac...mi se pare penibil!!!

Am citit ca la penaltyul nr. 2 pentru Steaua ar fi fost joc periculos...Tampitii astia de jurnalisti ar trebui sa puna mana pe regulament sa citeasca...NU e voie sa apleci capul!!! Da' ma rog, asta este! Eu zic bodaproste ca tusierul a stat tare pe pozitii si a dat primul penalty (poate si la al doilea tot tusierul sa fii insistat pt ca altfel boul asta nu ar fi dat nimic!

Mi-e jena de ce se intampla!

Oricum noi am jucat prost!

Foarte prost!

Dusuri reci pentru trezire!

Edited by LDS
Majuscula la inceputul frazei si a propozitiei, precum si in cazul substantivelor proprii, cum ar fi Bourceanu.

Tre' sa recunosc ca m-am scandalizat aiurea, cand aia din Ghiulesti au improscat cu lichide pe Reghe & Co. Daca as fi stiut ca era si Piti Talent cu ei, i-as fi felicitat.

Pai el saracu' ce strica? E de vina cine l-a adus acolo. Iar daca nu are functie oficiala la club, in mod normal Steaua trebuia amendata pentru sfidarea competitiei. Oricum eu i-am felicitat pentru intentia buna de a o nimeri pe Mitza.

Edited by LDS

Nu inteleg o chestie, daca tot o tii tare ca esti campion si o arzi cu pititalent, de ce plm nu-i joci pe Nastasie, pe Rosu, pe Puscas? Chiar pe Cojocaru?

**! Cel mai important lucru in fotbal e sa produci mai mult decat consumi ca sa poti exista si maine. Tu, mare ziarist, cand vezi ca ai 3-4 jucatori care fix acum sunt in forma mare si ii poti vinde propui sa ii scoti din echipa de baza ca sa scoti alti 3? Si cand Cojocaru, Nastasie si alti incep sa joace ceva vei veni din nou si vei zice sa bagam altii.

Ori habar n-ai nimic ori ai vrut sa faci pe desteptul. Daca era dupa tine Gotze trebuia sa fie rezerva de vreo 2 ani deoarece-i prea bun. Si-l vindea azi la Bayern pe 500 de mii si-un dunhill albastru.

Deja sunt vreo 2 care n-au ce cauta in primul 11, ii mai bagi si pe astia necopti si te trezesti ca pierzi campionatul.

A inteles tot omu' ca ai ceva cu Reghe si Popa, da' nu incepe sa vorbesti despre fotbal ca esti pe langa.

Edited by drvladyk
te rog sa combati ce zice Marius, fara referiri la meseria lui etc, multumesc

***, invata totusi sa citesti inainte sa te avanti cu atata aplomb. Eu am scris de jucatorii care, surpriza, nu sunt in forma si carora, la o adica, le scade cota avand evolutii submediocre.

Pot sa inteleg daca ti-ai dat alocatia pe tarie si postezi si tu ca un barbatel pe forum, dar altfel las-o ca macane grav.

Edited by drvladyk
nu incepe si tu, te rog :)

Asta vroiam sa adaug si eu, am fost impartiti aproape pe toata latimea peluzei. In repriza a 2a nu se auzea portavocea, norocul meu ca am stat cam prin al 4lea rand. Dar o multime o lua inaintea cantecelor sau invers pentru ca nu auzea... in fine. Va dura ceva timp pana cand vom fi mai organizati pe Arena Nationala.

Va dura ceva mai mult pana ne vom organiza.Eu am stat in Peluza Nord si nu pot sa imi dau seama cum o echipa atat de mare poate canta doar 3-4 cantece intr-un inerval de 90 de minute...il auzeam pe Mustata zicand ca unii din noi suntem niste cetateni si venim doar pentru ca e biletul mai ieftin..poate ca asa e la unii dar lumea se satura sa cante doar ale Steaua ale...avem un repertoriu destul de bogat si e pacat de cantecele bune.. eu am stat undeva in randul 8 iar toti cei din spatele meu ziceau sa mai schimbe si aveau dreptate

Si da poate mai sunt si oameni care nu stiu cantecele si nu aveau cum sa cante dar cum domnul Gheorghe Mustata este marele sef de galerie,ar trebuie sa foloseasa si portavocea nu doar sa spuna cantati ba,ar putea si el sa cante prin ea ca lumea sa inteleaga ceva versuri ca sa le poata canta...ma rog am fost scarbit de ce am vazut aseara...si asa e de cateva meciuri bune incoace ca sa nu zic de sezoane...

Edited by LDS

Moldovene, invata totusi sa citesti inainte sa te avanti cu atata aplomb. Eu am scris de jucatorii care, surpriza, nu sunt in forma si carora, la o adica, le scade cota avand evolutii submediocre.

Pot sa inteleg daca ti-ai dat alocatia pe tarie si postezi si tu ca un barbatel pe forum, dar altfel las-o ca macane grav.

Ai enumerat jumate de lot cand ai zis de jucatorii care nu-s in forma, mai aveai putin si-l puneai si pe Lutu. Oricum esti pe langa, si deloc aproape.

Nu beau ziua, m-as simti prost sa fiu ametit si sa intru-n dialog cu tine.

Ai enumerat jumate de lot cand ai zis de jucatorii care nu-s in forma, mai aveai putin si-l puneai si pe Lutu. Oricum esti pe langa, si deloc aproape.

Iar ca dovada a faptului ca stii sa citesti

Echipa e decenta, enervant e faptul ca sunt folositi in continuare jucatori iesiti din forma, asa cum sunt Tanase, Lato, Bourceanu chiar. Pe langa astia sunt si antifotbalistii tatu si popa.

Deci sunt 3 jucatori pe care eu ii vad iesiti din forma. Plus Pintilii si Chipciu. Cinci fotbalisti inseamna juma de lot.

Si sunt atat de pe langa subiect incat toti astia enumerati de mine (mai putin tatu si popa, care-s antifotbal) sunt in forma vietii lor si joaca intr-un hal...

Bine, am uitat cu cine "discut". Ma mir ca inca n-a aparut ideea "eu am castigat UCL cu jucatorii astia la manager", dar nu e timpul trecut.

Motivul pentru care nu s-a jucat aseara fotbal a fost unul singur (Tudor). Tudor este pt fotbalul romanesc precum drumurile proaste pentru toti soferii din Romania! Cum sa se joace fotbal cand Tudor a fragmentat meciul de maniera asta? Aseara puteau sa joace si Barcelona vs Real Madrid!

Edited by LDS
s-a jucat nu sa jucat; toti soferii din Romania; Aseara puteau sa joace...si fara kkt.

Cand vei realiza care-i diferenta dintre lipsa de forma si lipsa de motivatie reluam "discutia".

Daca ai urmari si partide din Spania, Anglia vei vedea ca Barcelona si United care-s campioane din decembrie joaca in doru' lelii in campionat. Barca abia a batut cu 1-0 in final pe Levante in weekend.

Steaua a luat campionatul cand a batut in tur pe CFR, de atunci nu s-a mai pus problema titlului. Cum iti explici determinarea care a fost in martie cu Chelsea si plictiseala care s-a vazut aseara. Si culmea, de la meciul cu Chelsea a trecut o luna. Chiar asa dintr-o data s-a pierdut forma?!

Cand zici de Popa ca-i antifotbal vrei doar sa iesi in evidenta. Mi-e greu sa cred ca vorbesti serios.

Cum iti explici determinarea care a fost in martie cu Chelsea si plictiseala care s-a vazut aseara. Si culmea, de la meciul cu Chelsea a trecut o luna. Chiar asa dintr-o data s-a pierdut forma?!

Forma fizica optima. Nu numai asta, adversarul, competitia etc. au contat si ele, dar a fost varful de forma al pregatirii de iarna. Pe cand acum se vede clar ca Steaua nu mai poate sa faca presing din minutul 60, chestie care nu tine de motivatie sau de lipsa ei. Asta pentru ca imi e greu sa cred ca un jucator care nu respecta indicatiile tactice cateva meciuri consecutive va mai face parte din lotul oricarui antrenor care se respecta.

Diferenta intre tur si partea asta de final de sezon este data de forma fizica. Steaua nu mai pune presiune in jumatatea adversa, nu-si mai sufoca adversarul, nu mai recupereaza in treimea adversarilor. Ba chiar nu de putine ori s-a intamplat sa accepte posesia adversarului.

Probabil ca reghe a vrut sa dea lovitura in EL, lucru care i-a reusit, iar lovitura asta putea sa vina doar pe fondul unei forme fizice perfecte.

Eu n-am vazut nicio echipa sa domine Steaua, doar in meciul de aseara mi s-a parut un oarecare echilibru, desi recunosc ca am stat mai mult pe DS2, la meciul lui United. Cu Rapid si Otelul am jucat in mare doar in jumatatea lor. Restul meciurilor nu le mai pun, cand ai 1-0 si esti la 20 de puncte de locul 2 deja plimbi mingea, nu se mai numeste fotbal.

Eu tind sa cred ca e lipsa de interes, concentrare, motivatie etc. Ma uit la fotbal de ani buni si nu cred in decaderi atat de bruste.

LDS mane dar cearta-te cu Bil Gates si Microsoft Outlook care imi editeaza textul! Daca nu ma crezi instaleaza-ti Microsoft Office 2010 si mai vorbim! :D

Edited by LDS

LDS mane dar cearta-te cu Bil Gates si Microsoft Outlook care imi editeaza textul! Daca nu ma crezi instaleaza-ti Microsoft Office 2010 si mai vb! :D

1. Reguli generale de postare:

1.1 ***Nu se accepta limbajul gen MiRC.(ex: tz, sh, d, ca)

Ps De ce nu arunci tu un ochi pe text inainte de a posta? Dureaza cateva secunde si il scutesti pe LDS de o munca suplimentara :)

Pe la sfarsitul anilor 90, Petrolul era detinut de Petrom, care Petrom avea drept logo un lup galben.

In lipsa de alte simboluri, gazarii s-au luat dupa ce era la indemana.

Asta e raspunsul corect la intrebarea lui LDS!

Cat despre "dominarea" alora, daca s-ar fi jucat in Ghencea, sunt sigur ca:

1. N-ar mai fi facut atatia deplasarea. Asta din 2 motive:

a) Cand Steaua joaca pe Ghencea, n-ai cum sa cumperi bilete online.

b) Numarul de bilete alocat oaspetilor ar fi fost mai redus

2. Aplicand cele spuse la punctul 1, n-aveau cum sa domine fundalul pe Ghencea. Si sunt atatea exemple in trecut care imi dau dreptate.

LDS mane dar cearta-te cu Bil Gates si Microsoft Outlook care imi editeaza textul! Daca nu ma crezi instaleaza-ti Microsoft Office 2010 si mai vorbim! :D

Daca vedeam postarea asta ieri seara... Deci Bill Gates iti fura cratima dintre "s" si "a", el iti face dezacordurile intre subiect si predicat, el amesteca singularul cu pluralul, el scrie "mingia" si alte bazaconii de ciocolata...

Totusi pe Bill Gates am sa-l scuz, ca nu e roman si nu prea stie dintr-astea, unde mai pui ca mai e si multimiliardar pe deasupra... Asa ca vina o sa cada tot pe plebei.

Edited by LDS