Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Rapid - Steaua 1-1 (1-0)

143 posts in this topic

Comunicat FC Rapid:

Meciul dintre FC Rapid si Steaua a urmat si in acest an scenariul obisnuit.

Din partea Stelei: acelasi delir verbal al managerului, inceput cu o saptamană inaintea intalnirii; aceleasi declaratii sforaitoare reprezentand provocari directe adresate galeriei Rapidului, cunoscută ca fiind una extrem de temperamentală; aceleasi tertipuri ieftine, gen cutii de carton, menite să infierbante la maxim spiritele; aceleasi numeroase aparitii la posturile de televiziune; aceleasi afirmatii necontrolate; aceiasi infatuare nejustificata

Din partea Rapidului: aceiasi retinere in declaratii, cu scopul de a asigura calmul, in situatia in care orice intalnire dintre cele două echipe este considerată ca fiind una cu grad ridicat de risc; aceiasi aplecare spre pregatirea temeinică a jocului; aceiasi hotarare de a arata ca in cazul meciurilor Rapid - Steaua, pozitia vremelnică in clasament nu inseamnă mare lucru. Acest joc este, intotdeauna, un meci al orgoliilor, indiferent de ierarhia momentului.

Din partea Rapidului lucrurile au evoluat asa cum au fost pregatite: echipa a fost EROICĂ‚ ! A jucat un fotbal de calitate si a marcat spectaculos.

Totul a fost corect pană la momentul in care s-a aratat ce rezultate poate să producă atitudinea iresponsabilă a unui conducator de club care nu gandeste “ ne referim la Mihai Stoica, managerul Stelei. Din acel moment lucrurile au scapat de sub control. Managerul cu pricina i-a incitat si i-a provocat de la inceput pe suporterii Rapidului. În final s-a ajuns acolo unde oficialii Stelei si-au dorit să ajungă si acolo unde ei se simt cel mai bine: la injurii, la violență, la denaturarea si la intreruperea jocului. La scandal. La ceea ce managerul Stelei stie să facă cel mai bine: să distrugă lucrurile si situatiile care decurg normal. Pentru că el este invers, adică A“NORMAL.

Poate că managerul ar fi fost altfel dacă avea mai mult noroc in viață. Dacă ar fi avut acest noroc poate că ar fi fost manager in altă parte, unde si-ar fi putut pune in valoare mai bine calitățile incontestabile de intrigant: in Mongolia, in Insula Pastelui sau in Kamciatka. Dar asa, fară noroc fiind, a ajuns să se dea in spectacol la noi ! Bietul om fară noroc ! UN NE-NOROCIT ! Aceasta este parerea noastră sinceră despre el. Și e corectă !

NE-NOROCUL sau merge insă si mai departe. În desele momente de incontinență verbală ajunge să comenteze asupra starii financiare ale rivalelor Stelei. Noi credem ca abordand asemenea subiecte, domnul NE-NOROC iși retraieste propriile experiente. Acestea, la un moment dat, l-au dus AFARĂ‚ de la un club (Steaua) la care, atunci, a jurat să nu se mai intoarcă si unde, pană una “ alta, este din nou manager “ din fericire pentru club, de această dată nu mai are atributii financiare. CÂTĂ‚ CONSECVENȚĂ‚ ȘI MORALITATE!

În opinia noastră marele vinovat pentru incidentele de la meci nu este publicul spectator care a cazut intr-o capcana ci acela / aceia care incită permanent la ură si agresivitate. El / ei sunt cei care trebuie SANCȚIONAȚI !

Comentariu final: RAPID A ARĂ‚TAT CĂ‚ POATE LUPTA, ORICÂND ȘI ÎN ORICE CONDIȚII, DE LA EGAL LA EGAL (SAU CHIAR MAI MULT) CU Steaua! Diferenta de pozitii din clasament NU ARE ACOPERIRE DIN PUNCT DE VEDERE VALORIC !

După cum nici nesimtirea managerului Stelei nu are acoperire in NIMIC.

Fotbal Club Rapid Bucuresti

Cei care identifica toate greselile din articol vor fi numiti moderatori pentru o zi :)

Se pare ca au "evoluat"... Nu mai folosesc pungi, folosesc pahare din plastic. Ca sa-i ajutam in "evolutia" lor, ar trebui ca sa-i sfatuim sa gaseasca bolnavi de SIDA, cu hepatita A,B sau C, niscaiva pirande sifilitice care sa urineze in pahare si sa mai adauge si vata cu sange infectat cu care sa-si stropeasca adversarii... Nici nu e greu de gasit astfel de specimene pe la gropile de gunoi din Ghiulestiu' ala plin de farmecu' vietii.

Cum putem sa-i reclamam pe comentatorii de la Digi Sport 1 la CNCD?

Unul dintre ei a spus aseara ceva de genul: "Tribunele le-au dat aripi jucatorilor rapidisti..."

Toate ca toate! Dupa meci eu nu am inteles de ce intreaga gloata de inaripati strigau "Suntem mandri de voi"?

Oare la ce se gandeau acestia cand rosteau aceste cuvinte? Eu nu am observat decat o echipa cu vreo 5 jucatori "crocobisti" care au simulat si au facut un antifotbal tot meciul! Nu zic ca noi avem cu ce sa ne laudam, dar....... Singura mea enigma este ce sa intamplat cu Georgievski care in momentul de fata este de nerecunoscut!

Hai ca exagerezi....o gramada de copii si 3-4 plafonati, neplatiti cu lunile si care tocmai au aflat ca au fost inselati de Copos cu acte-n regula si vor incasa numai 10% din contracte. Chiar am vazut un reportaj cu acel portar (destul de bun) brazilian care plangea ca n-are unde sa locuiasca si are copil... Ce crezi tu ca puteau face mai mult?

@besliud

Tinand cont de faptul ca aia de la rapid sunt neplatiti cu lunile, ca o buna parte din lot e formata din juniori, de pozitiile din clasament si de modul in care joaca Steaua la momentul actual, egalul este foarte bun pentru ei.

Hai sa nu uitam ca, orice ar fi, jucatorii lor au aratat mai multa determinare decat cei stelisti. Mai mult nu vad ce ar fi putut sa le ceara...

Bah, ma supar pe voi. Nu a observat nimeni folosirea incorecta a cuvantului "aceiasi"? "Aceiasi infatuare", "aceiasi hotarare", etc. Ala care a scris comunicatul ciorilor e un dobitoc de prima mana. Daca un angajat de-al meu ar face asa ceva, l-as da afara in secunda 2. Asta este, poate gresesc eu. Poate in tiganeste aceiasi=aceeasi.

p.s. Ati pierdut. Nu veti fi moderatori pentru o zi:P

fratilor nu ca as vrea eu sa fiu anti-roman...dar aici in Canada...ala care a aruncat cu apa pe antrenor si ala care a dat cu bricheta ar face puscarie 6 luni - 2 ani ... fara cautiune ... ca sa nu mai mentionez ce putere are politia aici...aici daca ii zici unui politist sa taca din gura scoate pistolul....sper ca in cativa ani va ajunge si Romania la legislatia asta.

Rocha e de 1000 de ori fotbalistul care e Tatu. Si e fix ceea ce ai nevoie in astfel de meciuri. El e foarte pragmatic, chiar daca nu e spectaculos. Iti poate da gol din nimic. Steaua n-a avut azi om de gol. Da' daca infractoru' a zis ca Rocha out pentru ca nu e impresariat de verii sai la fel de infractori!? Ce sa facem!?

Daca tu zici ca si Rocha mai e jucator..inseamna ca toata viata ta, te-ai uitat la cricket si nu la fotbal.

Daca tu zici ca si Rocha mai e jucator..inseamna ca toata viata ta, te-ai uitat la cricket si nu la fotbal.

N-am vazut un meci de fotbal in viata mea. De aia si cred tot ce zice Ciobanul. Ca doar el e un mare om de fotbal. Si daca el zice ca Rocha e petarda, Rocha e petarda. Ce stiu eu?! Eu sunt Jon Snow, adica nu stiu nimic.

Desi fac ceva pe comportamentul lui Meme si jejey, nu pot sa nu ma amuz cum mai toata presa scuza comportamentul subpodarilor(oricat de retardati ar fi cuplul MM-JJ ei doar au scos vorbe pe gura, gunoierii au aruncat cu telefoane,sticle,pungi cu lichid suspect si chiar cu scaune).

Cei care ofera alibiul "MM a provocat" uita de cum au primit croncanitoarele Steaua si in perioada in care Meme a fost la Urziceni. Si doar daca vorbim de reputatia stadioanelor, ce stadion are reputatie mai de rahat, Ghiulesti,Ghencea sau Groapa? In Groapa nu vezi mai nimic fara binoclu si e populat de vreo 300 de poponari dar in rest macar e semi-civilizat. Ghiulestiul in schimb e faimos pentru suporterii sai "flegmatici", si unii antrenori straini au trait asta pe pielea lor, ala de la PSG daca mai ma tine memoria.

De ce se flegma atunci? pentru ca galeria rapidului e "temperamentala", ca sa citez unii babuini din presa? Rapid = tiganie, asta se vede de la o posta, adversarii care merg in Ghiulesti nu merg cu frica in san din cauza atmosferei(care poate fi chiar frumoasa in zilele cand sunt astia mai normali la cap) ci pentru ca zboara cu proiectile solide si lichide.

Prezenta cuplului nefast in cadrul clubului nostru nu trebuie sa scuze apucaturile croncanitoarelor care au fost mai mereu astfel. Si va dati seama ce redusi mintali sunt aia daca ii enerveaza un travestit precum Meme. Mourinho este de o mie de ori mai arogant prin comportament ORIUNDE(de ex: l-a injurat pe un jucator al Barcelonei, i-a bagat degetele in ochi antrenorului secund de la Barca, facea tumbe pe margine cand Porto a scos-o pe Manchester) se duce si totusi, in afara de cateva injuraturi, nu vezi suporterii din lumea intreaga sa-l ia la bataie sau sa il ia la tinta cu diferite obiecte. De ce? Poate ca vor, dar spre deosebire de baragladinele din Ghiulesti, aia isi infraneaza instinctele animalice(probabil si pentru ca si-ar lua amenda + pulan daca ar face asa ceva).

MoWeed problema este ca nu copii aia au simulat si au facut antifotbal, ci un Herea, un Dica, un Grigore jucatori care nu-i poti numi copii! Oricum eu sunt de parere ca stadionul inaripatilor trebuie inchis de urgenta! Priviti cu atentie acest videoclip http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=lDAdcGDGP_E si o sa vedeti bucati de tencuiala suficient de mari incat sa produca o nenorocire! Oare ce se intampla daca Chiriches era lovit de o asfel de bucata de tencuiala si nu de o bricheta? Stadionul ala este o epava si odata umplut cu oameni de spita rapidului putem asista pe viitor la lucruri mult mai grave!

Daca un angajat de-al meu ar face asa ceva, l-as da afara in secunda 2. Asta este, poate gresesc eu. Poate in tiganeste aceiasi=aceeasi.

Tu ai vazut ce oameni populeaza tribunele din Giulesti? Un comunicat scris corect ar fi fost prea "intelectual", prea greu de inteles pentru babuinii care formeaza "cea mai tare galerie". Crezi ca unul care merge la stadion cu pungile pregatite sa se pise in ele (ca apoi sa le arunce in adversar) e capabil sa faca diferenta dintre "aceiasi" si "aceeasi"?

fratilor nu ca as vrea eu sa fiu anti-roman...dar aici in Canada...ala care a aruncat cu apa pe antrenor si ala care a dat cu bricheta ar face puscarie 6 luni - 2 ani ... fara cautiune ... ca sa nu mai mentionez ce putere are politia aici...aici daca ii zici unui politist sa taca din gura scoate pistolul....sper ca in cativa ani va ajunge si Romania la legislatia asta.

Sub-podarii astia n-o sa fie niciodata civilizati decat prin forta.

Insa degeaba introducem legislatie mai dura atata timp cat nu exista nimeni capabil sa o impuna. Eu cred ca pentru majoritatea babuinilor din Giulesti (si nu numai - fiecare echipa are tampitii ei in tribune) sunt suficiente si sanctiunile actuale. Dar Jandarmeria s-a specializat in interventii "in forta", cand lovesc in stanga si in dreapta fara discernamant, cand dau gaze in tribune cu batrani si copii. Nu sunt in stare sa ii ia pe vinovati la iesirea din stadion, pe baza probelor video (ca si-asa filmeaza tribunele meci de meci) si sa-i pedepseasca numai pe ei, fara violenta inutila.

De asemenea, nu vezi atitudinea celor din presa sau a conducatorilor? Atata timp cat formatorii opiniei publice o sa laude comportamentul ciorilor, majoritatea tembelizata a populatiei o sa se ia dupa ei.

Gandeste-te si la altceva, Toronto. Acolo daca un politist incalca drepturile unui cetatean (cum stim amandoi ca e moda la noi), ce pateste politistul? Care e reactia opiniei publice? Sunt pregatit sa pun pariu ca nu e ca la noi: "lasa, bine i-a facut, sigur e golan"(mai ales daca e vorba de unul care a mers la meci sau la vreun protest).

Stadionul ala este o epava si odata umplut cu oameni de spita rapidului putem asista pe viitor la lucruri mult mai grave!

E plin fotbalul romanesc de astfel de epave. In Liga 1 sunt mai putine dar prin ligile inferioare e jale mare. Dar noi suntem experti in a da derogari.

Din pacate, ma tem ca se va ajunge ca in Anglia, unde s-au luat decizii radicale cu privire la stadioane in urma unor tragedii (Bradford, Hillsborough)

Edited by MoWeed

Da frate dar eu ma refer la stadion care se darama si se desprind bucati mari de tencuiala, tencuiala care poate deveni oricand o solutie pentru un cretin de a arunca cu ea! La ce bun fac aia controale pt brichete si monezi cand in incinta stadionului poti gasi la discretie o bucata de tencuiala sa poti sparge capul cui vrei tu?

Priveste mane videoclipul ala de la jandarmerie in care ei cauta torte si poti observa bucatile de tencuiala desprinse! Eu nu zic ca nu sunt stadioane vai mama lor in Romania, eu zic ca din toate aceste stadioane numai inaripatii sunt in stare sa arunce cu asa ceva in jucatori si galleria adversa!

Copy paste de la un articol din prostsport(ca sa nu le mai facem trafic aiurea):

"Cornel Dinu, Luis Fernandez si, mai nou, Laurentiu Reghecampf sunt doar trei dintre antrenorii care au simtit pe pielea lor ostilitatea publicului din Giulesti

În spatele ecoului cantecelor din galerie, tobelor si steagurilor fluturate, există o altă realitate a Giulestiului

Antrenori scuipati, jucatori si arbitri loviti de brichete in cap, meciuri suspendate, oficiali stropiti cu toate lichidele, de la suc pană la urină!

Rapid este, de departe, echipa cu cele mai multe sanctiuni primite din partea Jandarmeriei si a LPF pentru comportamentul suporterilor. Cei mai frumosi fani din tară , asa cum ii numesc jucatorii si antrenorii giulesteni, sunt capabili să creeze o atmosferă incredibilă la meciurile de acasa dar, in timp, au ajuns si cel mai mare cosmar al adversarilor. Antrenorii din Liga I s-au plans in repetate randuri de tratamentul de care au parte atunci cand echipele lor joacă pe Giulesti, iar meciul de duminică seara cu Steaua , a fost un nou exemplu negativ. Laurentiu Reghecampf, tehnicianul oaspetilor, a fost tinta suporterilor rapidisti de la tribuna 0, acesta fiind si lovit de un pahar aruncat din acea zonă a stadionului: Am fost injurat ca la usa cortului .

De-a lungul timpului, Cornel Dinu, Jean Fernandez sau Eugen Neagoe au avut parte de un tratament asemanator sau chiar mai dur din partea fanilor giulesteni. ProSport a strans toate incidentele de acest fel petrecute in timp pe arena Valentin Stanescu .

Nu cred că voi mai veni pe acest stadion. Chiar dacă am stat la VIP, am fost injurat si cand era 3-2 pentru Rapid. Am să procedez ca Ciobanul, care a promis că nu va mai calca aici

Iuliu Muresan, presedinte CFR

Mă bucur că mi s-a marit salariul. Acum am bani să imi cumpar detergent pentru a-mi curăța hainele de saliva primită de la minunatul public giulestean

Valentin Sinescu,ex-antrenor Astra

Rapid “ Bistrita 4-3 / 13 octombrie 1994

Un gest de toată jena

Momentul petrecut in timpul acestui meci este, probabil, cel mai josnic intalnit pe Giulesti in toată istoria stadionului. În timpul partidei, un suporter giulestean s-a urcat pe copertina bancii de rezerve si a urinat pe oamenii iesiti din zona de protectie oferită de respectivul acoperis Ținta sustinatorului rapidist a fost atunci vicepresedintele Bistritei, Ilie Sucilea. Povestea a fost confirmată pentru ProSport de Costel Campeanu, portarul ardelenilor din acel meci: Chiar dacă au trecut anii, nu imi face placere să rememorez acel gest de toată jena. Nu stiu ce-a fost in capul acelui individ. Saracul nea Ilie ne-a povestit in vestiar ce a pățit .

Rapid “ Dinamo 1-4 / 25 octombrie 1998

Mister le-a aruncat prosopul

A fost singura infrangere a giulestenilor in acel sezon si a ramas in istorie pentru gestul lui Cornel Dinu (foto) din finalul meciului. După ce cainii au marcat golul patru, Mister s-a ridicat de pe banca de rezerve si le-a fluturat un prosop alb fanilor rapidisti si lui George Copos, cel care statea la tribuna oficială a stadionului. Gestul acestuia, unul imprumutat din box, nu a ramas fară urmari. Am folosit prosopul pentru a-mi sterge scuipatul de pe haine , spunea la vremea respectivă antrenorul dinamovist, care a avut de indurat comportamentul suburban al suporterilor de la tribuna 0 pe tot parcursul meciului.

Rapid “ PSG 0-3 (la masa verde) / 25 septembrie 2001

Nu am vazut asa ceva in viata mea

Este declaratia dată la finalul meciului de Luis Fernandez (foto), antrenorul de atunci al francezilor. Acesta a fost scuipat de fanii rapidisti tot meciul si, mai mult, in dreptul sau a fost aruncată si o pungă plină cu urina conform informatiilor aparute la vremea respectivă in presă: Este incredibil ce au putut să facă acesti spectatori! Nu am vazut in viata mea asa ceva .

Rapid “ Steaua 0-3 (la masa verde) / 20.03.2008

Pietre, scaune si cazul "bricheta"

În timpul unui Rapid “ Steaua disputat in toamna lui 2005, fanii giulesteni au aruncat in teren cu pietre si scaune, dar Alexandru Tudor, centralul partidei, a reusit să ducă jocul la bun sfarsit. Nu acelasi lucru s-a intamplat trei ani mai tarziu, cand Alexandru Deaconu ( foto) a oprit un derby cu Steaua disputat in Giulesti după ce a fost lovit in cap de o brichetă aruncată din tribuna Rapidistii au pierdut, in cele din urma partida cu 3-0 la masa verde.

Rapid “ Pandurii 1-1 / 27 mai 2007

Paharul de cola in cap

Eugen Neagoe, actualul secund al nationalei, intră si el in categoria tehnicienilor care au amintiri neplacute pe Giulesti. În urmă cu sase ani, pe cand antrena la Pandurii, Neagoe a fost lovit in cap cu un pahar de Cola aruncat din tribună atunci cand a iesit de sub copertina bancii de rezerve pentru a se bucura la golul lui Vintilescu. Mereu se intamplă cate ceva pe Giulesti! Țin minte că am câștigat aici cu 4-1 cand eram la Craiova, dar nu am putut pleca din stadion timp de patru ore. Am stat acolo, sub tribune, patru ore! E incredibil ce se intamplă pe Giulesti , spunea secundul lui Piturcă in 2007.

Cel mai amendat club din tară

Rapid se confruntă cu mari probleme financiare, iar suporterii nu par să ajute deloc clubul in momentele dificile. Ca urmare a comportamentului ultrasilor in meciurile jucate in 2013, gruparea din Giulesti a primit amenzi in valoare de 260.000 de RON din partea LPF si a Jandarmeriei. Ultima ispravă a fanilor rapidisti, cea din meciul cu Steaua, a fost sanctionată de catre Jandarmerie cu 60.000 de RON. Pe langă sanctiunea fortelor de ordine, Rapid risca după regulamentul LPF, o nouă amendă cu valoarea intre 40.000 si 100.000 de lei. Din acest punct de vedere, echipa din Giulesti este cea mai sanctionată echipa din Liga I.

27 de dosare penale a intocmit Jandarmeria suporterilor rapidisti in sezonul 2011-2012, ei fiind pe primul loc la acest capitol dintre sustinatorii echipelor din Liga I.

Un stelist a incercat să-l lovească pe Herea

Nici partida tur dintre cele două echipe, derby ce s-a desfășurat pe National Arena, nu a fost lipsită de incidente. Dacă in Giulesti Reghecampf s-a ales cu un pahar de suc in cap, iar Chiricheș a fost lovit de o brichetă aruncată din peluza Herea a fost in tur foarte aprope să primească un pumn in crestet. În momentul in care echipele se retrageau la vestiare, un fan al roș-albastrilor, de la tribuna 0, s-a aplecat peste balustradă si a incercat să-l lovească pe decarul giulestenilor. La centimetru, huliganul nu a nimerit tinta, iar mijlocasul alb-visniilor nu a pățit nimic. Atunci, clubul gazdă nu a primit suspendare.

Coltescu a trecut toate incidentele in raport

Sebastain Coltescu, arbitrul care a condus partida de duminică din Giulesti, a semnalat in raportul de joc toate incidentele care au avut loc la meciul dintre Rapid si Steaua. Centralul din Craiova a inceput cu intarzierea partidei cu cinci minute, pe care a pus-o pe seama tortelor aprinse de fani si aruncate apoi pe teren. Nu a fost uitat nici incidentul in care a fost implicat Chiriches stoperul stelist fiind lovit in cap de o brichetă venită din peluza dar si scandalul din zona bancilor de rezerve. În baza acestui raport, dar si al observatorului de joc Claudiu Popa, Comisia de Disciplină va judeca evenimentele din Giulesti. La prima comisie, rapidistii pot primi o sanctiune dura suspendarea terenului pană la patru etape, clubul de sub podul Grant fiind recidivist. (Nicu BĂ‚DESCU)"

4 etape este doar un aperitiv pentru unul care a venit la nunta rupt de foame!!! Ce va rezolva aceasta suspendare? Va zic eu NIMIC, NIMIC SI IAR NIMIC pentru ca prostia si discernamentul acelor "suporteri" nu poate fi tratata decat in puscarie la racoare ca acolo au timp de meditat, regretat ce au facut cand puteau zbura!

Edited by LDS

La puscarie nu ii poate trimite federatia sau Liga profesionista de fotbal.

La puscarie trebuie sa-i trimita politia, jandarmeria. Dar respectivii sunt prea ocupati cu alte lucruri mai importante (ba dorm, ba dau fara discriminare).

Aici te inseli mane :D Cluburile sunt subordonate de Liga, Liga este singurul organ abilitat sa puna la dispozitia organului de politie materiale doveditoare si incriminatorii a unei personane, respectiv unui grup!

Procedura este cam asa: 1. Plangerea penala a unui tert, 2. Politia face adresa catre Liga pentru a elibera probe incriminatorii, 3. Deschiderea dosarului penal. Deci politia nu se autosesizeaza pe probe video! Jandarmeria are rolul de a interveni, de a rupe oasele, de a aplica amenzi penale si cam pana aici este puterea Jandarmeriei ca de restul se ocupa politia!

Infernul din Giulesti nu a ramas nepedepsit. Clubul si fortele de ordine au fost amendate pentru că au permis introducerea in stadion a materialelor pirotehnice, iar doi suporteri si-au petrecut urmatoarele 24 de ore de după meci in arestul Politiei. "Introducerea, detinerea si folosirea de articole pirotehnice in arena sportivă se pedepseste cu inchisoare de la doi la cinci ani. Pană acum au putut fi identificate două persoane si să vedem dacă reusim să mai identificam si altele. Majoritatea poartă cagule, fulare, fiind foarte greu de identificat. Pană ieri (n.r. - duminică), nu au mai fost retinute persoane pe Legea 4 pe 2008, adică Legea lui Mitica Politistii au facut si propunere de arestare pentru cei doi barbati, dar a fost respinsă de Parchet. Persoanele au fost retinute 24 de ore. Nu este simplu să probam activitatea persoanelor care fac astfel de lucruri pentru că sunt foarte bine organizate. Nu prezentau un pericol suficient de mare pentru a se justifica arestarea preventiva Dacă era un grup foarte mare, cu torte, era altceva, dar cand e vorba doar de unul, nu este gradul de periculozitate atat de mare", ne-a declarat Sebastian Mierliță, procurorul delegat la meci.

Au intrat pe stadion cu petardele ascunse in anus

În ciuda verificarilor facute pe stadion inaintea meciului, suporterii rapidisti au surprins aseară autoritățile cu arsenalul pe care l-au folosit. "Jumatate din torte le-am gasit inaintea meciului. Ei le pot baga pe stadion cu cateva zile inainte de meci, chiar si cu o saptamana Înainte să inceapă meciul s-a facut o actiune cu jandarmeria, cu Sectia 20 Politie si am avut si o perchezitie la stadion. Am incercat să gasim tot ce era, mai ales că aveam informatii că vor face foarte rau la meciul acesta. Dar ei au fel si fel de locuri si sunt foarte organizati. Spre exemplu, s-ar fi putut duce un copil de 15-16 ani să le fi pus pe acolo cu o saptamană inainte de meci. Politistii nu pazesc stadionul cu atatea zile inainte. Multi iși bagă in fund petardele. Și cine stă să ii facă unuia control in fund cand vine la stadion? Asa spun unii dintre suporterii prinsi de noi ieri", ne-au declarat surse din ancheta

Clubul si firma de paza amendate

Gasirea materialelor pirotehnice pe stadionul din Giulesti a adus clubului Rapid o amendă de 60.000 de lei si firmei de pază - 1.000 de lei. "În acest sens au fost sanctionate atat clubul Rapid, cat si firma de securitate. Ei trebuie să stopeze introducerea unor astfel de obiecte pe stadion. S-au luat meterialele video si se incearcă si identificarea altor persoane... dacă se pot identifica. De regula poartă cagule si fulare si e greu de identificat, dar se lucreaza..", a declarat Cosmin Pana din cadrul Jandarmeriei Bucuresti.

Reghecampf, stropit cu suc

Chiar dacă nu este de acord cu incidentele petrecute in Giulesti, liderul galeriei rapidiste, Gheorghe Raducan, alias Gigi Corsicanu, spune că fanii "visinii" au fost incitati. "În toate zilele astea dinaintea jocului, acest conducator al Stelei, Mihai Stoica, a facut tot posibilul să-i incite pe fanii nostri. Ba a spus că nu e derby, ba că vin să ne bată la scor, tot felul de lucruri care să ne provoace. Nu e frumos ce s-a intamplat, asta e clar, si nu trebuie să fie asa ceva pe stadioane, dar un conducator nu are voie să facă asa ceva. Este diferență intre un conducator si un suporter. S-a spus că Reghecampf a fost stropit cu urina Nu este nimic adevarat. Am vorbit acum cu Reghecampf, a fost vorba de suc, se exagerează foarte mult", a declarat Corsicanu pentru "ring".

"Huliganii", de Mircea Eliade

Rupand-o cu toate tabuurile unei societăți desuete, tinerii sunt in cautarea unui fel de-a fi care să-i exprime. Există un singur debut fertil in viață: experienta huliganica spune unul dintre personaje. Să nu respecti nimic, să nu crezi decat in tine, in tineretea ta, in biologia ta, dacă vrei...

MoWeed problema este ca nu copii aia au simulat si au facut antifotbal, ci un Herea, un Dica, un Grigore jucatori care nu-i poti numi copii! Oricum eu sunt de parere ca stadionul inaripatilor trebuie inchis de urgenta! Priviti cu atentie acest videoclip http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=lDAdcGDGP_E si o sa vedeti bucati de tencuiala suficient de mari incat sa produca o nenorocire! Oare ce se intampla daca Chiriches era lovit de o asfel de bucata de tencuiala si nu de o bricheta? Stadionul ala este o epava si odata umplut cu oameni de spita rapidului putem asista pe viitor la lucruri mult mai grave!

pe langa tencuiala am vazut si specificul crapidistilor numit coji da samnte, la sec 0:40 :)) Mai bine priviti asta cu atentie sa va amuzati cand veti descoperi coincidenta asemanarii dintre bataie si meci.Evenimentele sunt identice=)) ce sa intamplat in ambele: s-a abordat cate un alt stil decat cel normal aplicat, si pe final, in ciuda faptului ca crapistii au provocat, s-au retras apoi ca niste lasi de la duelul castigat Steaua PS:si in meci tot noi am castigat datorita lui Bourceanu si a posibilei ipoteze de continuare a meciului,in care apararea Crapidului cedase.Morala:Stelisti au vrut sa joace fair-play dar tiganu tot tigan ramane orice-ar fi

Edited by HonestHooligan

vorbeam cu niste canadieni si auzi ce zic asta: "situatia tiganilor este vina voastra, ii discriminati si nu ii ajutati sa se adapteze" ... atat le-am zis sper sa ridice Canada vizele pentru Romania sa vina tiganii nostri aici sa vada ei..

Edited by SteauaToronto

vorbeam cu niste canadieni si auzi ce zic asta: "situatia tiganilor este vina voastra, ii discriminati si nu ii ajutati sa se adapteze" ... atat le-am zis sper sa ridice Canada vizele pentru Romania sa vina tiganii nostri aici sa vada ei..

@Alex,ai rabdare si povesteste-le cat de "minunati" sunt rromii. Strainii finanteaza etnia rroma si o o sustin pentru ca le este frica sa nu le invadeze teritoriul. Ipocritii naibii!

Edited by vlad

Acum cativa ani la fel ziceai si francezii, nemtii, englezii. Si acum, dupa ce am intrat in UE, nu stiu cum sa faca sa scape de ei (deh, sunt cetateni "europeni").

Au intrat pe stadion cu petardele ascunse in anus

O fumigena sanatoasa are ceva centimetri...

HonestHooligan

Multi iși bagă in fund petardele. Și cine stă să ii facă unuia control in fund cand vine la stadion? Asa spun unii dintre suporterii prinsi de noi ieri", ne-au declarat surse din ancheta

Deci logic astia sunt curisti si isi umbla in tub! Bine draq ca nu am fost noi pe stadion ca ne imbolbaveam ficatul de miros de nicotina arsa! :)))

Sign in to follow this  
Followers 0