Sign in to follow this  
Followers 0
Adrian

article_38114

12 posts in this topic

Probabil unul dintre cei care reprezentau cel mai bine "spiritul dinam0vist". Nu-mi doresc moartea nimanui si imi pare rau pentru familie, insa asta merita o ranga peste genunchi.

CITAT
Adrian:

DAFAQ?!

De cand ne intereseaza cainii?

Nu ne intereseaza, dar eu gasesc anumite, hai sa zicem, asemanari cu un alt personaj. Ghici care? Nu stiu daca asta a vrut autorul sa evidentieze prin acest articol sau a fost doar o lectie de istorie recenta a fotbalului romanesc, dar ultima fraza pe mine la Ala m-a dus cu gandul.

VPM!

Apropo de Dinamo, daca Negoita le face la caini stadionul, noi rmanem chiar ca ultima spita din punctul asta de vedere! Ala cum rahat se intelege cu MAI sa faca arena, si ciobanul nu poate sa se inteleaga cu MAPN-ul?

Adrian, reciteste, te rog, ultimul paragraf de dinainte de semnatura.

Nu e vorba de Ianul, ci de modul in care "echipa lui Ceausescu" nu a putut fi oprita nici macar de ... (acum reciteste, de la inceput, tot articolul :D)

Multi din cei care citesc acest titlu isi imagineaza ca e vorba de Marius Ianuli aka Mache.

Eu cred ca Ianul a avut putere absoluta intre 90-94. Nu cred ca era atat de rafinat, doar ca pe-atunci nu existau televiziuni dedicate sportului 24h din 24. Metodele lui erau specifice perioadei. Sunt multe legende care circula, multe adevarate, una din ele fiind ca el era sigur ca a pierdut titlul in 93 in dauna Stelei din cauza unei infrangeri acasa cu Bacaul, infrangere total neasteptata...se spune ca a facut apoi tot ce putea sa vada Bacaul in B.

Are totusi meritele sale si anume aducerea lui Rinus Israel, Demollari sau chiar si acel jucator exotic pe atunci Nelson.

A spune, pe acest site, despre Ianul ca are merite in a-l, citez, "aduce" pe Demollari la Dinamo, cand e de notorietate ca albanezu' era in curtea Stelei cu o seara inainte este... interesant.

Nu stiam nimic de povestea cu Demollari la Steaua...spune-mi te rog ceea ce stii si ce s-a intamplat.

A fost ochit si adus in Romania de stafful Stelei, a petrecut o seara la restaurant cu tot lotul, iar, a doua zi, ai nostri se asteptau sa-l vada la antrenamente, antrenorii la fel cand, de fapt, Sulejman semnase deja cu Dinamo.

Chestia asta imi aduce aminte nu neaparat de faza cu Dorinel Munteanu (mentionata in articol), ci de faza cu Iovan, cand nea Fane era asteptat in gara de oamenii Stelei, iar pe peron a fost aproape luat pe sus de dinamovisti in uniforme de militieni. Diferenta a fost ca Iovan a facut urat de tot si nu a vrut sa semneze cu "Cainii", pe motiv ca el si-a dat cuvantul celor de la Steaua. S-a lasat urat, cu interventii "sus de tot" de ambele parti, pentru ca jucatorul sa nu aiba probleme.

Ianul a dus mai departe, in anii '90, ce a facut si la sfarsitul anilor '80, doar ca instrumentele au fost altele. Spiritul si trasaturile de caracter, insa, au ramas aceleasi. Nu mai spun ca, atunci cand a cazut, a pozat intr-un om care a vrut binele tuturor, care i-a iubit si respectat pe toti cei pe care i-a cunoscut...

Oamenii ca Ianul au facut istoria si, din pacate, tot oameni ca ei au si scris-o.

Ca sa vedeti cine a condus Steaua, prin comparatie, cititi declaratiile unor oameni precum Cornel Dinu, ori Adrian Porumboiu despre Ion Alecsandrescu. Ca sa nu va spun in ce mod li se schimba privirile fostilor jucatori ai Stelei atunci cand vine vorba despre Sfinx...

Mersi, nu stiam treaba asta. Mai stiu ca Ianul a vrut in 93 sa-l aduca pe Lacatus din Spania.

Edited by marcvin

Da, umbla zvonu' ca Lacatus a fortat mana oficialilor Stelei sa-i ofere un salariu regesc, ca, daca nu, se duce la Dinamo.

Sign in to follow this  
Followers 0