Lari

Transferuri in Vara lui 2013

157 posts in this topic

Steaua niciodata nu i-a vrut cu adevarat pe baietii aia. Jegurile din conducere au cautat doar circul, showul media, atat. Le-a si iesit de fiecare data. Fanii au uitat de contrapeformante, presa ii pupa in cur, etc, etc.

Sigur ca nu i-au dorit cu adevarat, altfel oferta ar fi fost foarte mare. Cand era ciobanul disperat i-a platit lui Mendoza 400.000 (asa se zicea). Dar te contrazic in legatura cu alegerea. Nu totul se rezuma la bani. Uita-te la toate echipele din Est care platesc foarte bine, ca ajung sa cumpere jucatori buni, dar pe final de cariera. Niciun jucator belgian sau francez, constient de calitatile lui nu va alege Romania.

Bulibasa de Donetsk are o mare grija (o fi tiganul un personaj mizer, dar mintea ii merge) : sa ridice foarte mult brand-ul Sahtiorului, sa-si faca un nume (a afirmat chestia asta in nenumarate interviuri), sa fie atractiv macar pentru jucatorii buni si foarte buni, daca nu pentru cei exceptionali.

De Steaua, ca si de celelalte echipe romanesti ce sa mai vorbim ? Ca abia au prins primavara europeana in 2012, dupa o pauza lunga ? Ca am dat o campioana in Champions League care a "reusit" sa stranga ZERO puncte ?

Tot n-ai raspuns la intrebare. Ai dat-o tu asa, un pic, pe ocolite. Da' tot n-ai raspuns la intrebarea aia.

Ce mai e de zis aici ? Stabilitate pe vremea ciobanului nu a existat realmente. E foarte simplu.

Rezultate, peformanta inseamna ca Steaua se autosustine, dar are nevoie de cateva meciuri cu stadioane de 50.000 pline. Nu prea ai cum sa vrei performanta si salarii de nivel european, cand clubul tau nu are cum sa vanda bilete la preturi "europene".

Cand dispar rezultatele, Steaua nu mai este independenta si atunci intervin investitiile ciobanului. Pana la urma chiar si sa reusesti sa te mentii in top 5, an de an, inseamna continuitate si necesita investitii anuale (atat in lot, cat si cheltuielile aferente pe care echipa nu le poate suporta).

Intr-adevar, daca jucam 9 ani la rand in grupele C1 si treceam o data sau de doua ori de aceasta faza, nu cred ca mai ezita vreun Camus sau Armenteros sa semneze si puteai deja sa speri la un Sneijder.

Edited by Empyro

Nu e corect. Gurita era adus doar sa ajute echipa pentru scurta vreme si desi batran, venea pe valoare. Avusese un an foarte bun la Farul, era laudat de Panduru (antrenorul Farului) ca alearga cel mai mult din echipa la varsta lui si exista si contextul "Henryk Larson" care ajutase concret pe United cateva luni la o varsta peste cea a lui Gurita. Era un ex. foarte bun si educativ atunci pentru putzoii din echipa care lesinau dupa doua-trei ture de teren.

Hai ma! Pe Gurita l-au adus atunci ca sa plateasca "datorii". Nu are rost acum sa ne facem ca nu stim.

Empyro

Jucatorii buni vin si la noi atat timp cat exista seriozitate si bani.

Alvaro Pereira cum a venit la Cluj? Dayro Moreno?(asta n-a stiut in ce se baga, saracu) Thereau?

Kapetanos?

Astia erau toti de acelasi nivel cu Armenteros si Camus.Si au venit pentru ca erau constienti ca Romania era o rampa buna de lansare.

Cand dispar rezultatele, Steaua nu mai este independenta si atunci intervin investitiile ciobanului.

Investitiile ciobanului au insemnat infundarea Stelei in rahat. Pentru ca cele mai multe transferuri nu erau de gen Chiriches, Chipciu, Rusescu, Kapetanos, Thereau.

Cele mai multe erau petarde ieftine de care au auzit Mache si MM in timp ce se jucam Football Manager. Asta e adevarul.

Ciobanul doar a distrus, nu a creat nimic. El a distrus departamentul de MKT care i-a adus profit de 3 milioane euro in ultimul an de functionare. A distrus si centrul de copii si juniori pentru ca se astepta sa dea lovituri peste noapte, de parca Ajax si Barca scot vedete in fiecare an.

Asta a facut ciobanul. El nu a asigurat niciodata stabilitate!

Cu el a fost o aruncatura de zaruri. Poate merge da' poate nu merge. 50-50. Desi era cam 10-90, ca de cele mai multe ori nu a mers.

Jucatorii buni vin si la noi atat timp cat exista seriozitate si bani.

Alvaro Pereira cum a venit la Cluj? Dayro Moreno?(asta n-a stiut in ce se baga, saracu) Thereau?

Kapetanos?

Astia erau toti de acelasi nivel cu Armenteros si Camus.Si au venit pentru ca erau constienti ca Romania era o rampa buna de lansare.

Pereira sud-american, venit de la Argentinos Juniors, Dayro sud-american si inca unul cu grave probleme de moral (s-a si ales praful de cariera lui). Thereau convins de participarea in Champions League, Kapetanos rezerva la AEK.

Valoric cei doi care n-au ajuns probabil erau la fel, dar Fabien Camus este nascut si crescut in Franta, Armenteros este un argentinian care deja juca in Spania, adica acolo unde isi dorea.

Ti-am spus un lucru cert : nu transferi in Romania jucatori francezi, belgieni, olandezi, danezi , spanioli, care deja joaca constant la un club fie el si modest din tara lor de origine.

Sud-americani si africani poti aduce la duzina direct de la sursa si chiar si din campionate europene mai slab cotate, unde n-au reusit sa se impuna.

Vezi ca atat Daniel Chima (fotbalist nigerian cu cetatenie norvegiana), cat si clubul Molde au luat in deradere oferta Stelei, desi a fost una serioasa si corecta.

Investitiile ciobanului au insemnat infundarea Stelei in rahat. Pentru ca cele mai multe transferuri nu erau de gen Chiriches, Chipciu, Rusescu, Kapetanos, Thereau.

Cele mai multe erau petarde ieftine de care au auzit Mache si MM in timp ce se jucam Football Manager. Asta e adevarul.

Cu el a fost o aruncatura de zaruri. Poate merge da' poate nu merge. 50-50. Desi era cam 10-90, ca de cele mai multe ori nu a mers.

Bune, rele, investitiile alea au tinut clubul pe linia de plutire, in top 5 an de an si cel mai important lucru ca le-a facut pe barba lui (exceptand sezoanele cu performante). In 13 ani s-a stors maximul din ce putea oferi o persoana cu nivelul ala de inteligenta. Si inca ceva, daca se jucau Football Manager aduceau mult mai multi jucatori buni. :thumbup:

L.E.: Normalitate , in conditiile de munca si performanta la nivel european o sa vedem abia cand isi vor face loc oamenii profesionisit. Nici macar "curatirea" oferita de DNA nu va face acest luminis. Schimbarea se va produce abia atunci cand se va crea un precedent care sa dea de gandit opiniei publice si se va intelege ca se poate si altfel...

Edited by Empyro

Thereau era francez, frate! Camus nu a venit la Steaua pentru ca intre timp aflase de la Thereau ce si cum. Hai sa nu ne mintim. Aflase baiatul ca salariile se platesc tot la 4-5 luni, ca jegul are gura mare si ca nimic nu e stabil acolo. Imi aduc aminte ca parca facuse ciobanul puscarias mare scandal cand Thereau si-a facut acea frizura ciudata.

In fine, de ce credeti ca a plecat Thereau la Anderlecht asa repede? Era plin scandal Cioban-MeeMee. Anderlecht nu e cu mult peste Steaua. Nu era nici atunci. El era tanar, la Steaua avea asigurat postul de titular. Daca mai statea un sezon, juca in CL. Avea toate motivele sa stea. Dar a plecat. Pentru ca a gandit logic. Cu ciobanul nu e bine, plec! Si de la el a invatat Camus.

Alt exemplu bun e Habibou. A venit pe bani putini, era tanar, era bun. Da' nu l-a vrut ciobanul pentru ca era negru si pentru ca el avea vise homoerotice cu Arthuro sau cu nu mai stiu eu cine.

Lui Mendoza trebuia sa ii dea 400 de mii de euro pe sezon daca il voia. S-a zgarcit. A plecat si ala pe usa din dos, sigur doar cuvinte de lauda a avut la adresa Stelei.

Kapetanos dadea gol dupa gol. A fost dat afara!!!!!!! Grecul a fost, probabil, cel mai bun atacant(atacant, nu mijlocas ofensiv sau nu mai stiu eu ce) stelist al anilor 2000. A fost dat afara la 27 de ani si dupa ce a jucat la mondial pentru Grecia. Unde e logica?!

Pune aici si "daca vrea la Steaua, sa se boteze crestineste", "eu nu angajez homosexuali", "pe mine ma bate Dumnezeu daca am negri la echipa" si altele si intelegi de ce nu vin jucatorii aici.

Si, atentie, nu trebuie sa fie aia neaparat gay sau musulmani sau nu mai stiu eu ce ca sa se simta. E destul sa fie vorba de un baiat destupat la cap din vest. Aia, daca aud asa ceva, iti intorc spatele si te lasa sa vorbesti singur.

Vezi ca atat Daniel Chima (fotbalist nigerian cu cetatenie norvegiana), cat si clubul Molde au luat in deradere oferta Stelei, desi a fost una serioasa si corecta.

O fi fost serioasa da' nu stiu cat de corecta a fost.

Nordicii vand jucatori pe bani multi. Doar pentru ca nu-i vezi in sus in cupe europene in fiecare an, nu inseamna ca poti sa iei jucatori de la ei cu sute de mii. Uita-te sa vezi pe ce sume au plecat jucatori din zona aia. O sa ajungi sa iti pui intrebari in ceea ce priveste corectitudinea ofertei facute de Steaua.

Si mai sunt si lucrurile pe care le-am mentionat mai sus. Nu e exclus ca Chima sa fi refuzat Steaua din cauza rasismului.

Bune, rele, investitiile alea au tinut clubul pe linia de plutire, in top 5 an de an si cel mai important lucru ca le-a facut pe barba lu

Imi pare rau sa te anunt dar Steaua nu e de top 5. Steaua e de locul 1. Daca esti in top 5 in Romania, e ca si cum ai promova din Liga a 2. Nu e mare onoare ca esti in top 5 in Liga 1.

In 13 ani s-a stors maximul din ce putea oferi o persoana cu nivelul ala de inteligenta. Si inca ceva, daca se jucau Football Manager aduceau mult mai multi jucatori buni. thumbup.gif

Aici sunt de acord. Sunt ferm convins ca jegul putea sa faca mult mai mult rau! Bine ca acum e la racoare.

Thereau era francez, frate! Camus nu a venit la Steaua pentru ca intre timp aflase de la Thereau ce si cum. Hai sa nu ne mintim. Aflase baiatul ca salariile se platesc tot la 4-5 luni, ca jegul are gura mare si ca nimic nu e stabil acolo. Imi aduc aminte ca parca facuse ciobanul puscarias mare scandal cand Thereau si-a facut acea frizura ciudata.

Stai un pic ! Thereau in 2006 a jucat in a 3-a divizie franceza la Angers, apoi a urmat transferul la Charleroi unde n-a prins decat 4 meciuri pe finalul sezonului si s-a trezit ofertat de Steaua, echipa care juca in Champions League. Normnal ca a acceptat ! A si debutat in C1, ce-i drept din postura de rezerva.

Camus era playmaker-ul lui Charleroi pentru care a jucat 4 sezoane, cu urmatoarele cifre (2005-2009) 100 meciuri /10 goluri. In 2009 s-a transferat la Genk (echipa cu ambitii europene) si a reusit sa castige titlul in 2011 (46 meciuri/6 goluri). Din 2012 a fost imprumutat la Troyes, echipa care a retrogradat insa anul asta in Ligue 2 (28 meciuri/6 goluri).

De ce ar fi venit Camus in 2006 sau in 2007 in Romania ?

In fine, de ce credeti ca a plecat Thereau la Anderlecht asa repede? Era plin scandal Cioban-MeeMee. Anderlecht nu e cu mult peste Steaua. Nu era nici atunci. El era tanar, la Steaua avea asigurat postul de titular. Daca mai statea un sezon, juca in CL. Avea toate motivele sa stea. Dar a plecat. Pentru ca a gandit logic. Cu ciobanul nu e bine, plec! Si de la el a invatat Camus.

N-are nicio treaba freza si nici nu cred ca a tinut legatura cu Fabien Camus. Scandalul Cioban-MM, posibil sa fi avut legatura, insa pentru un jucator francofon o oferta de la Anderlecht (campioana in acel an) nu este de refuzat. El a si declarat intr-un interviu ca nevasta-sa il presa sa se intoarca in Belgia ca nu se adaptase aici. In toate cazurile a fost o afacere profitabila pentru Steaua care a incasat de la campioana Belgiei CCA 3 mil. euro.

Kapetanos dadea gol dupa gol. A fost dat afara!!!!!!! Grecul a fost, probabil, cel mai bun atacant(atacant, nu mijlocas ofensiv sau nu mai stiu eu ce) stelist al anilor 2000. A fost dat afara la 27 de ani si dupa ce a jucat la mondial pentru Grecia. Unde e logica?!
Sa fim putin seriosi ! Cel mai bun atacant ??

Kapetanos a dat pentru Steaua in 3 ani 27 de goluri, adica o medie de 9 goluri pe sezon. Stancu a dat 32 de goluri in 2 ani, adica o medie de 16 pe sezon. Nicolae Dica (mijlocas ofensiv/varf retras) a dat 54 de goluri in 4 ani, adica o medie de 13.5 goluri pe sezon, "bloc-notes" 58 de goluri in 4 ani, o medie de 14.5. La salariul solicitat de grec in 2011 si eu renuntam la serviciile lui.

O fi fost serioasa da' nu stiu cat de corecta a fost.

Nordicii vand jucatori pe bani multi. Doar pentru ca nu-i vezi in sus in cupe europene in fiecare an, nu inseamna ca poti sa iei jucatori de la ei cu sute de mii. Uita-te sa vezi pe ce sume au plecat jucatori din zona aia. O sa ajungi sa iti pui intrebari in ceea ce priveste corectitudinea ofertei facute de Steaua.

Or vinde nordicii pe sume mari, dar Chima nu are cifre si nu mai are 19 ani, ci 22. Oferta facuta de Steaua stiu ca a fost putin peste 1 mil. euro, iar valoarea de piata este de 900.000 euro. Si adevarul este ca nu face mai mult !

Si mai sunt si lucrurile pe care le-am mentionat mai sus. Nu e exclus ca Chima sa fi refuzat Steaua din cauza rasismului.

Asta este posibil !

Imi pare rau sa te anunt dar Steaua nu e de top 5. Steaua e de locul 1. Daca esti in top 5 in Romania, e ca si cum ai promova din Liga a 2. Nu e mare onoare ca esti in top 5 in Liga 1.

Nu se poate an de an, locul 1. Pentru asta trebuie sa ai un management nu doar bun, ci exceptional. Sunt rare cazurile si in Europa. Din ultimii 15 ani imi vin in cap doar cateva nume : Lyon, Rosenborg, Dinamo Kiev, Sahtior Donetsk, Olympiacos, Celtic, FC Porto.

Edited by Empyro

De ce ar fi venit Camus in 2006 sau in 2007 in Romania ?

2 cuvinte: CHAMPIONS si LEAGUE.

Sau unul singur: PERFORMANTA!

In toate cazurile a fost o afacere profitabila pentru Steaua care a incasat de la campioana Belgiei CCA 3 mil. euro.

Inca un an de mai ramanea, pe langa ajutorul pe care l-ar fi dat Stelei in campionat si in cupele europene, ar fi adus si vreo cel putin 5 milioane din vanzarea catre un club mai mare ca Anderlecht. Sau mai bogat :) Ca era momentul in care cluburile rusesti incepeau sa se ridice.

Sa fim putin seriosi ! Cel mai bun atacant ??

Kapetanos a dat pentru Steaua in 3 ani 27 de goluri, adica o medie de 9 goluri pe sezon. Stancu a dat 32 de goluri in 2 ani, adica o medie de 16 pe sezon. Nicolae Dica (mijlocas ofensiv/varf retras) a dat 54 de goluri in 4 ani, adica o medie de 13.5 goluri pe sezon, "bloc-notes" 58 de goluri in 4 ani, o medie de 14.5. La salariul solicitat de grec in 2011 si eu renuntam la serviciile lui.

Ai uitat, cred, cat de mult juca Kapetanos. In toate sezoanele alea el n-a prea fost titular la Steaua. Era mai mult rezerva si tot a terminat ca golgeter al echipei intr-un sezon. Ideea era ca grecul era atacantul pe care il cauta Steaua de ani buni. Inalt, puternic, marcator, muncitor. Avea salariu de 200 de mii de euro pe sezon. Nu e deloc mult pentru un club de talia Stelei. Dar ciobanul avea urechi doar pentru verii lui, veri care il vrajeau cu mari atacanti din strainatate. Asa ca Pantelis a plecat GRATIS la CFR si la Steaua a venit vedeta Nikolic.

Or vinde nordicii pe sume mari, dar Chima nu are cifre si nu mai are 19 ani, ci 22. Oferta facuta de Steaua stiu ca a fost putin peste 1 mil. euro, iar valoarea de piata este de 900.000 euro. Si adevarul este ca nu face mai mult !

Am mai zis pe alt topic cum gandesc profesionistii. Ei, cand se uita la Chima, nu vad un sac de bani.

De aia nu vand la prima oferta. Ei, cand primesc o oferta, analizeaza totul, vad daca pot de banii aia sa cumpere un atacant care sa il inlocuiasca, vad daca plecarea lui e benefica, daca nu e mai bine sa stea, etc. Poate ca transfermarkt zice ca face 900 de mii dar pentru ei poate ca facea 20 de milioane in momentul ala. Poate ca atat era de important pentru ei.

Daca vrei un fotbalist bun, trebuie sa dai bani. Nu merge cu struguri acri.

Nu se poate an de an, locul 1. Pentru asta trebuie sa ai un management nu doar bun, ci exceptional.

Ehehehe... si ce opreste Steaua sa aiba acest management exceptional? Ah, stiu, nepotii si verii. Ei, saracii, ce sa faca toata ziua?!

In Liga 1, cu o conducere capabila, cu jucatori buni, nu exceptionali, poti lua campionatul an de an.

2 cuvinte: CHAMPIONS si LEAGUE.

Sau unul singur: PERFORMANTA!

Hai sa o luam altfel. Da-mi si mie un exemplu (doar unul) de un jucator strain cu cifre si titular la o echipa modesta sau mediocra din Vest, care a venit la o echipa romaneasca (oricare echipa).

Si atentie, repet TITULAR si cu CIFRE. Asta ca sa nu-mi aduci vreun african, sud-american sau portughez transferat de CFR, care juca 10 meciuri pe sezon in Liga Zon Sagres pentru o echipa de prin insulele Madeira. Si nu vreau nici vreun Bokila , care a jucat 25 de meciuri si a marcat 2 goluri pentru Zulte Waregem , in 3 ani.

Inca un an de mai ramanea, pe langa ajutorul pe care l-ar fi dat Stelei in campionat si in cupele europene, ar fi adus si vreo cel putin 5 milioane din vanzarea catre un club mai mare ca Anderlecht. Sau mai bogat :) Ca era momentul in care cluburile rusesti incepeau sa se ridice.

Nu te puteai opune plecarii lui. El si-a dorit sa mearga la Anderlecht, sa se intoarca in Belgia.

Ai uitat, cred, cat de mult juca Kapetanos. In toate sezoanele alea el n-a prea fost titular la Steaua. Era mai mult rezerva si tot a terminat ca golgeter al echipei intr-un sezon. Ideea era ca grecul era atacantul pe care il cauta Steaua de ani buni. Inalt, puternic, marcator, muncitor. Avea salariu de 200 de mii de euro pe sezon. Nu e deloc mult pentru un club de talia Stelei. Dar ciobanul avea urechi doar pentru verii lui, veri care il vrajeau cu mari atacanti din strainatate. Asa ca Pantelis a plecat GRATIS la CFR si la Steaua a venit vedeta Nikolic.

Juca exact cat merita. Erau meciuri pe care le incepea ca titular si nu facea nimic si altele in care era introdus 15 minute si marca golul decisiv. Asta nu e o scuza pentru faptul ca nu a marcat suficiente goluri. Nu era nici puternic si nu avea nici viteza. Era un atacant de executie, ca si Stancu cu diferenta ca cel din urma a dat de doua ori mai multe goluri.200.000 nu dai cand nu merita, nici macar atunci cand ai de unde. Uite Rocha 9 goluri pe sezon (exact media lui Kapetanos), salariul la jumate.

Daca imi dai mie 700.000 maxim, maine iti aduc la Steaua alt atacant care sa dea 9-10 goluri pe sezon.

Am mai zis pe alt topic cum gandesc profesionistii. Ei, cand se uita la Chima, nu vad un sac de bani.

De aia nu vand la prima oferta. Ei, cand primesc o oferta, analizeaza totul, vad daca pot de banii aia sa cumpere un atacant care sa il inlocuiasca, vad daca plecarea lui e benefica, daca nu e mai bine sa stea, etc. Poate ca transfermarkt zice ca face 900 de mii dar pentru ei poate ca facea 20 de milioane in momentul ala. Poate ca atat era de important pentru ei.

Nu stiu daca cei de la Molde sunt asa profesionisti in alte afaceri decat pescuitul (am vazut un reportaj UEFA despre aceasta echipa). Chima nu este asa important pentru ei, joaca mai rar si in general ca rezerva, iar golurile inscrise le numeri pe degetele de la o mana. Are calitati placute, dar nu este suficient sa-l vinzi cu bani multi. Daca facea Copenhaga o oferta, chiar mai mica de 1.1 mil euro , acceptau si clubul si jucatorul.

In Liga 1, cu o conducere capabila, cu jucatori buni, nu exceptionali, poti lua campionatul an de an.

Da, probabil ca nu ai avea competitie. Totusi asa ceva nu exista in Romania, la ora actuala. Daca esti de alta parere, ma poti contrazice, dar trebuie sa dai si exemple.

Edited by Empyro

Hai sa o luam altfel. Da-mi si mie un exemplu (doar unul) de un jucator strain cu cifre si titular la o echipa modesta sau mediocra din Vest, care a venit la o echipa romaneasca (oricare echipa).

Mendoza.

p.s. Liga ZON Sagres e pe locu' 5 in Europa. Noi suntem pe 14.

Nu te puteai opune plecarii lui. El si-a dorit sa mearga la Anderlecht, sa se intoarca in Belgia.

Serios? Atunci de ce a mai semnat contract cu Steaua? Trebuia sa vina fara contract, fara bani, daca tot a plecat cand a vrut.

Juca exact cat merita. Erau meciuri pe care le incepea ca titular si nu facea nimic si altele in care era introdus 15 minute si marca golul decisiv.Asta nu e o scuza, pentru faptul ca nu a marcat suficiente goluri.

Mentalitate paguboasa dar normala in Romania unde profesionalismul nu exista.

Nu era nici puternic si nu avea nici viteza.

Aia de la CFR n-ar fi de acord cu tine aici. Nu degeaba au sarit pe el la prima ocazie.

Era un atacant de executie, ca si Stancu cu diferenta ca cel din urma a dat de doua ori mai multe goluri.

Asta de unde ai scos-o? Zi-mi un gol de-al lui, dintr-o executie personala, poate un sut de la distanta, foarfeca, dribling, etc.

Nu te chinui sa cauti ca nu vei gasi.

Kapetanos era om de echipa. Tragea oameni dupa el, isi facea spatii, avea explozie si scapa de fundasi, ajungea la minge primul, marca. Asta era Kapetanos.

Executie personala a avut doar intr-un amical, cand a marcat un gol de pe la vreo 30 de metri.

200.000 nu dai cand nu merita, nici macar atunci cand ai de unde. Uite Rocha 9 goluri pe sezon (exact media lui Kapetanos), salariu la jumate.

Daca imi dai mie 700.000 maxim, maine iti aduc la Steaua alt atacant care sa dea 9-10 goluri pe sezon.

Aceeasi mentalitate neprofesionista si paguboasa. Cati bani ti-au adus golurile lui Kapetanos? Ah... multi? Pai atunci ii dai 200 de mii, ca face. Daca nu face, atunci nu-i dai. Arthuro, Pepe Moreno, etc., da, nu le dai.

Da' cand Kapetanos trage echipa dupa el si iti da 15 goluri intr-un sezon in care nu prea a jucat, taci din gura si ii dai banii.

Nu stiu daca cei de la Molde sunt asa profesionisti in alte afaceri decat pescuitul

Eu zic sa nu rada ciobul de oala sparta. Ca uite acum o sa faca UEFA un documentar si despre Steaua. :)

Chima nu este asa important pentru ei, joaca mai rar si in general ca rezerva, iar golurile inscrise le numeri pe degetele de la o mana.

Atunci de ce-l vrea Steaua?!

Mendoza.

p.s. Liga ZON Sagres e pe locu' 5 in Europa. Noi suntem pe 14.

Mendoza a venit liber de contract, dupa ce i s-a terminat contractul cu Metalurg Donetsk si pe deasupra mai avea si 30 de ani. Dupa ce a plecat de la noi, s-a dus sa joace prin Mexic si MLS, deci practic o cam terminase cu fotbalul profesionist.

O fi Liga portgheza pe locul 5, dar asta se intampla datorita trioului Porto, Benfica, Sporting. Un meci Maritimo Funchal / Rio Ave vs. FC Brasov / Otelul este de 1X2. Asa daca ma iau dupa ultimul sezon Liga 1 este pe locul 12, iar Eredivisie a cazut pe 20 sa inteleg ca e mai puternic campionatu nostru ? Si totusi Heerenveen reuseste sa elimine un Rapid din Europa League.

Serios? Atunci de ce a mai semnat contract cu Steaua? Trebuia sa vina fara contract, fara bani, daca tot a plecat cand a vrut.

Adica tu ti-ai tine un jucator cu forta, daca stii ca nu vrea sa mai stea ?

Aia de la CFR n-ar fi de acord cu tine aici. Nu degeaba au sarit pe el la prima ocazie.

Si-au completat lotul. Aveau nevoie de un om sa fie umbra lui Traore si apoi Sougou.

Doua sezoane jucate la CFR, 18 goluri marcate, exact media de 9 goluri.

Asta de unde ai scos-o? Zi-mi un gol de-al lui, dintr-o executie personala, poate un sut de la distanta, foarfeca, dribling, etc.

Executia "personala" e una, executia "simpla" e alta si anume sa marchezi oricum, din sut, cu capul, oricum, dar sa o faci. Kapetanos dadea goluri fiindca reusea sa se plaseze bine la centrari si sa suteze precis.

Kapetanos era om de echipa. Tragea oameni dupa el, isi facea spatii, avea explozie si scapa de fundasi, ajungea la minge primul, marca. Asta era Kapetanos.

Eu te-astept sa-mi arati tu mie unde facea ceva Kapetanos ceva cu mingea la picior, unde avea dribbling ? Si cand lasa fundasii adversi cu ochii in soare ?

Toti acesti atacanti Kapetanos, Stancu, Rusescu sunt atacanti de executie. Ca unul avea executii "personale" (Stancu cele mai multe de la distanta, Rusescu suturi foarte puternice,), iar altul ceva ce ceilalti nu aveau (Kapetanos joc aerian) e de inteles, dar niciunul nu avea dribbling, forta sau viteza. Asta ii face jucatori de executie, atacanti care iti inscriu dupa ce primesc pasa decisiva/ centrare, din cele mai ciudate unghiuri si sunt oamenii potriviti la locul potrivit. Nu o sa-ti intre cu mingea la picior in careu si nici n-o sa "explodeze" pe langa adversar.

Atunci de ce-l vrea Steaua?!

Sa-l creasca, de ce oare ? Lui Reghecampf i-au placut calitatile jucatorului. Dar asa dupa calitati puteam sa-l luam si pe Chitu, chiar mai ieftin decat Chima.

Jignesti o intreaga companie cand afirmi asta. Nici macar in Football Manager nu erau jucatori buni Dino Eze, Parpas sau Pedriel.

PS: Nu-l mai include pe Dayro Moreno in aceasi lista cu Alvaro Pereira sau Thereau.

Atatea certuri intinse pe pagini intregi, zeci de argumente date aiurea...

Realitatea e simpla: Cu 120 de mii pe an nu aduci nici macar un fundas cu care sa faci performanta, nu mai zic de varf. Romanii sa cumpere din vest? Treziti-va, voi stiti ce salarii dau belgienii, olandezii, portughezii, austriecii, polonezii etc. In niciun caz 120 de mii pe an. 120 mii pe an dau aia in Germania Liga a 3-a. Tre' sa fii trepanat sa vii de la 2-3-4-5 sute de mii pe an la 120 pt UCL. Sunt doar 6 meciuri, si alea teoretice. Ca sa iei jucatori cu care sa iei campionate an de an de tre' sa marci banu' , tata! Asa, ca sa joci un sfert de Europa League (o competitie slabuta in primele faze, parerea mea), sa iei un campionat la 5 ani si o cupa la 10 poti sa iei tot ce e bun in Romanica cu 120 de mii, 1-2 expirati de prin ligile inferioare din tarile mari si gata... Banu' iese, lumea rumega, mai bagam vrajeala cu varful de 5 mil si nr 10 de 4 mil s-o rumege oile pana incepe campionatul si gata, esti boss.

Ca sa faci treaba, tre' sa dai 10 mil pe brazilienii care conteaza pe la cluburile mari, etc. Faceti un exercitiu de imaginatie, cum ar fi evoluat jucatorii romani si fotbalul romanesc daca ar fi fost Steaua in locul Shahtior-ului? Am fi dat si noi fundasi pe 25 de mil la Barca, dar nu o data la 10-20 de ani, ci o data la 2-3 ani.

Atatea certuri intinse pe pagini intregi, zeci de argumente date aiurea...

Realitatea e simpla: Cu 120 de mii pe an nu aduci nici macar un fundas cu care sa faci performanta, nu mai zic de varf. Romanii sa cumpere din vest? Treziti-va, voi stiti ce salarii dau belgienii, olandezii, portughezii, austriecii, polonezii etc. In niciun caz 120 de mii pe an.

In Polonia, Slovacia, Cehia, Belarus, Cipru, Austria salariile sunt mai mici decat la noi. E o garantie !

Ca sa faci treaba, tre' sa dai 10 mil pe brazilienii care conteaza pe la cluburile mari, etc. Faceti un exercitiu de imaginatie, cum ar fi evoluat jucatorii romani si fotbalul romanesc daca ar fi fost Steaua in locul Shahtior-ului? Am fi dat si noi fundasi pe 25 de mil la Barca, dar nu o data la 10-20 de ani, ci o data la 2-3 ani.

Aduci degeaba si mama brazilienilor, daca nu-i antrenezi cum trebuie ii distrugi. Falcao daca ajungea in Romania in locul lui Moreno, se pierdea pe-aici. Infrastructura si know-how-ul antrenorilor la noi sunt demodate si desuete. Pana nu rezolvam problema juniorilor si a antrenorilor, degeaba aducem straini. Stia Reghecampf ce vroia cand a cerut sala de pregatire moderna.

Sahtior cumpara cu 7-8 milioane si vinde cu 40. Noi cumparam cu 3 mil si vindem cu zero.

Edited by Empyro

Mendoza a venit liber de contract,

Lasa, ca nu era el chiar terminat la 30 de ani. Asa cum nu e terminat nici Geraldo.

Tu imi ceri sa iti dau exemple de jucatori straini, de 20 de ani, care sa vina la Steaua. Pai cum sa iti dau asa exemple cand antrenorii din Liga 1 stiu lucra doar cu oameni de peste 28?

Astia nu au incredere in romani sub 20 de ani si vrei sa aiba in straini?

Adica tu ti-ai tine un jucator cu forta, daca stii ca nu vrea sa mai stea ?

Aoleu. Da' se face totul dupa dorinta jucatorului?

Pai, asa, oricare poate sa vina si sa iti zica ca nu mai are chef. Ce faci? Ii dai drumul? Ma indoiesc/ Poate ii dai una dupa cap. Aia da.

Contractu-i contract. Ma doare-n cot ce vrea jucatoru'.

Si-au completat lotul. Aveau nevoie de un om sa fie umbra lui Traore si apoi Sougou.

Doua sezoane jucate la CFR, 18 goluri marcate, exact media de 9 goluri.

Exact. Chiar voiam sa zic ca de aia l-au adus pe Pantelis, ca sa-si completeze lotul. Mai ales ca Traore ala marca pe banda rulanta.Ce? A dat doar 14 goluri in 44 de meciuri pentru CFR? Nu se poate!

Dar Sougou? 11 goluri in 44 de meciuri? Ei, dracia dracului! Uite ca Pantelis, cu 18 goluri, e golgeterul lor. E slab!

Executia "personala" e una, executia "simpla" e alta si anume sa marchezi oricum, din sut, cu capul, oricum, dar sa o faci. Kapetanos dadea goluri fiindca reusea sa se plaseze bine la centrari si sa suteze precis.

Ah, deci era simpla, nu personala. Inteleg. Auzi, nu vrei sa-i zici lui Nikolic sa invete executia simpla? Ca, saracu', nu prea o stie. Poate il ajuta Pantelis...

Eu te-astept sa-mi arati tu mie unde facea ceva Kapetanos ceva cu mingea la picior, unde avea dribbling ? Si cand lasa fundasii adversi cu ochii in soare ?

Da' cine a zis vreodata ceva de dribling? Asta conteaza la un atacant?

Inzaghi a recunoscut ca n-a driblat nici macar o data in viata lui. A fost slab?

Cand lasa fundasii cu ochii in soare? Pai, uita-te si tu la niste goluri de-ale lui si vei vedea cum se demarca, cum ajungea primul la minge si cum marca. Poate nu-i lasa pe aia cu ochii in soare da' cu ochii in nocturna sigur ii lasa.

Sa-l creasca, de ce oare ? Lui Reghecampf i-au placut calitatile jucatorului. Dar asa dupa calitati puteam sa-l luam si pe Chitu, chiar mai ieftin decat Chima.

De cand creste Steaua jucatori?

Edited by Adrian

Lasa, ca nu era el chiar terminat la 30 de ani. Asa cum nu e terminat nici Geraldo.

Nu am zis ca era terminat, mai putea fi tinut inca un an, spre doi. Geraldo si el era mai bun decat Doru Bratu, ca si Galamaz.

Tu imi ceri sa iti dau exemple de jucatori straini, de 20 de ani, care sa vina la Steaua. Pai cum sa iti dau asa exemple cand antrenorii din Liga 1 stiu lucra doar cu oameni de peste 28?

Astia nu au incredere in romani sub 20 de ani si vrei sa aiba in straini?

Nu, eu ti-am cerut un jucator care sa fie transferat din Vest, sa nu vina liber de contract si sa aiba o varsta de pana in 28 de ani.

Aoleu. Da' se face totul dupa dorinta jucatorului?

Un jucator nemultumit nu doar ca nu mai are acelasi randament, dar iti mai poate face si valva in vestiar.

Exact. Chiar voiam sa zic ca de aia l-au adus pe Pantelis, ca sa-si completeze lotul. Mai ales ca Traore ala marca pe banda rulanta.Ce? A dat doar 14 goluri in 44 de meciuri pentru CFR? Nu se poate!

Dar Sougou? 11 goluri in 44 de meciuri? Ei, dracia dracului! Uite ca Pantelis, cu 18 goluri, e golgeterul lor. E slab!

18 goluri in 48 de meciuri este foarte, foarte putin pentru un golgheter. Chiar nu inteleg pentru ce faci asa mare tam-tam. Omul vroia 200.000, sa-i plateasca CFR-ul in continuare. Bogdan Stancu a marcat in ultimele 18 meciuri jucate pentru Steaua 13 goluri, Kapetanos in ultimele 12 meciuri un singur gol.

Ah, deci era simpla, nu personala. Inteleg. Auzi, nu vrei sa-i zici lui Nikolic sa invete executia simpla? Ca, saracu', nu prea o stie. Poate il ajuta Pantelis...

De ce mi-l aduci in discutie pe Alkolic ? Nu doar ca faci o comparatie inutila, fiindca un corespondent pentru Kapetanos este Rocha care a dat 9 goluri in 16 meciuri , dar daca vrei il aduc in discutie si pe Rusescu. In vara anului 2011 , sezon in care ne-am despartit si de Stancu si de Kapetanos a venit acest jucator. Pana in noiembrie 2012, castiga 8.000 pe luna si s-a simtit ciobanul sa ii mareasca la 10.000. A dat 34 de goluri in 65 de meciuri.

Da' cine a zis vreodata ceva de dribling? Asta conteaza la un atacant?

Inzaghi a recunoscut ca n-a driblat nici macar o data in viata lui. A fost slab?

Depinde ce fel de atacant e ! Kapetanos nu avea nici viteza, nici "explozie"(adica acceleratie), avea doar PLASAMENT. Mi-aduc aminte nenumarate faze cand scapa singurul si era ajuns de fundasi care-l deposedau. Inzaghi le avea pe toate si plasament, si executii ("simple" si "personale") si viteza si "explozie".

Las-o balta cu grecul, ca e inutila discutia pe tema asta. A avut inlocuitori si chiar mai buni decat el. Daca accepta o miscorare de salariu, foarte bine putea sa ramana, in conditiile astea sa-i plateasca CFR 200.000 pe an. Uite inca ceva frumos sa vezi, de cand a ajuns Kapetanos la ei , comparatie intre Cluj si Steaua ca pozitie in clasament (2011-2013) CFR : 10-1-9 Steaua : 5-3-1

N-are rost sa te mai intreb ca e deja evident, ca n-a fost o mare pierdere pentru noi si nici un real castig pentru ei.

De cand creste Steaua jucatori?

De cand ai in lot jucatori ca Iancu , Nicusor Stanciu , Cojocaru, Filip. Cand isi imbunatatesc evolutiile nu se cheama tot crestere ? Valabil si pentru Chipciu, Chiriches, Popa, Rusescu.

Edited by Empyro

În lipsă de solutii, Steaua s-ar putea intoarce catre o tintă mai veche. Transferul lui Stefan Maierhofer revine in actualitate, mai ales că Reghecampf are o parere excelentă despre austriac.

Steaua se refuza Oficialii din Ghencea au probleme mari in a gasi un al doilea atacant pentru sezonul viitor, Piovaccari fiind pentru moment singurul transfer in avanposturi.

Roș-albastrii asteaptă raspunsul oficial al lui Le Havre in privinta ofertei pentru Rivere, dar francezii au anuntat in urmă cu două zile pe site-ul oficial că atacantul nu este transferabil. În conditiile in care Coulibaly - cealaltă optiune a campioanei Romaniei - a anuntat că nu ia in calcul varianta Europa, avand oferte excelente din punct de vedere financiar din Țările Arabe, este de asteptat ca oficialii din Ghencea să testeze o altă pista

Maierhofer e un atacant austriac pe care Steaua l-a intalnit anul trecut in cantonamentul din Austria, cand roș-albastrii au pierdut cu 2-3 amicalul cu Red Bull Salzburg. Reghecampf a ramas impresionat de statura sa si s-a gandit incă de luna trecuta asa cum ProSport v-a anuntat la vremea respectiva că s-ar plia pe jocul formatiei sale.

În acest moment la Koln, atacantul a fost anuntat de noul antrenor al formatiei din 2.Bundesliga, Peter Stöger, că nu intră in planurile sale, anunță heute.at. Rapid St. Pölten a intrat imediat pe fir, insă varful a declinat oferta, explicand că taxele foarte mari din tara sa natală il impiedică să raspundă afirmativ.

Reghe are incredere in el

Reghecampf e cel care insistă pentru aducerea lui, deoarece il cunoaste din campionatul german. Maierhofer a evoluat, asadar, in ultimul sezon la FC Köln, dar in cariera lui a mai jucat pentru Bayern München (2 aparitii la formatia mare si 42 de jocuri la echipa a doua), pentru Greuther Furth si pentru MSV Duisburg. Însă in CV-ul austriacului mai figurează cluburi precum Rapid Viena, Red Bull Salzburg, Bristol City si Wolverhampton Wanderers.

Stefan Maierhofer este un varf clasic de careu (masoară 2.02 metri), care nu impresionează cu mingea la picior, ci mai degrabă in duelurile aeriene, cele mai multe goluri din carieră fiind inscrise cu capul. Maierhofer are o poveste interesanta Înainte de a deveni fotbalist profesionist, Stefan a fost instruit intr-un restaurant de lux ca bucatar! În 2005 a semnat primul sau contract de fotbalist profesionist cu Bayern Munchen, echipa de rezerve. A fost o surpriză placută pentru nemti să constate că uriasul austriac a fost in urmatoarele două sezoane golgheterul echipei! Această performanță l-a adus in echipa mare a gruparii bavareze, unde nu a reusit totusi să se impună si a bifat doar două jocuri sub conducerea lui Ottmar Hitzfeld.

Steaua a ratat pană acum o serie de atacanti pe care i-a avut in vedere: Alibec, Keseru, Ebagua, Coulibaly si, după toate probabilitățile, si Riviere.

ProSport

"Mă bucur că avem oferte, dar nu va mai pleca nimeni pină nu intram in grupele Ligii Campionilor. Am vorbit cu jucatorii, i-am facut să inteleagă că avem de realizat acest obiectiv. Nu se pune problema să plece cineva de la Steaua. Nu mă impotrivesc transferurilor, le incurajez, dar acum e o situatie specială", a spus Laurentiu Reghecampf.

Despre oportunitatea transferului lui Raul Rusescu la Sevilla s-a discutat intens, multe voci sustinand că formatia campioană s-a despartit pentru o sumă prea mică de golgheterul din sezonul trecut. Din informatiile ProSport, tranzactia s-a facut pentru 2,2 milioane de euro, insă jurnalistii de la soccer365.com lansează o altă ipoteză: andaluzii ar fi platit de fapt 3,3 milioane.

Cel mai probabil informatia detinută de sursa citată nu este cea corecta insa de notat că si in acest context jurnalistii din Occident consideră suma una prea mică pentru un varf cu asemenea cifre.

Într-un articol intitulat "fotbalul este un joc al atacantilor", jurnalistii de la soccer365.com, consideră că Sevilla a facut o afacere bună cu aducerea golgheterului Stelei, in conditiile in care l-a cedat la Liverpool pentru o sumă impresionantă - peste 10 milioane de euro - pe un fotbalist care nu a demonstrat nimic: Luis Alberto.

"Sevilla a platit 3,3 milioane de euro pentru transferul internationalului roman Raul Rusescu, care a marcat 26 de goluri in toate competitiile pentru Steaua in sezonul 2012-2013. În orice caz, suma pusă in joc reprezintă "bani de buzunar" pentru andaluzi, carora le vor intra in conturi 32,9 milioane de euro din transferul lui Alvaro Negredo la City. Să nu mai mentIonam de cei 10,5 milioane de euro pe care Sevilla i-a obtinut de la Liverpool pentru atacantul Luis Alberto, care nu a inscris niciun gol pentru prima echipa", notează sursa citata

Deja apar primele cifre necorespunzatoare.

Din ce zic aia, cica albanezii i-au furat Stelei 1 milion, 30% din suma.

Eu nu cred asta. Eu cred ca au furat mai mult. Bine, oricum Steaua nu va vedea nici macar cei 2,3M despre care se vorbeste in presa de la noi. Dar acum e destul de clar ca alta a fost suma de transfer si ca o parte din bani au disparut misterios.

Vezi ca in sfarsit intelegi, Empyro?

Probabil ca banii s-au dus la avocatii puscariasului. E greu sa tot faci cate o cerere de eliberare saptamanal.

Viitorul idol...

580946_636x498_1375109528270db05c.jpg

Edited by Adrian

merge cu piti talent, mache, MM si restul gastii! n-am crezut niciodata ca acest retardat imbecil se va transfera la Steaua! incredibil! chiar nu-mi vine sa cred! Steaua se transforma in Ana Aslan! as pune un pariu pe o cota de 5/1 ca vin si Marius niculae si Daniel! doi mari atacanti care au rupt portile in europa si acum sunt vai soarta lor!

Ce naiba cauta panarama asta la Steaua? Nu era de ajuns ca aveam 2 terminati (Tanase si Nikolic), mai era nevoie de inca unul...

Sa fie clar, acest transfer este un nou scuipat pe emblema Stelei!

Eu stau sa ma gandesc cine a facut transferul asta: Jiji sau prodanca?

Jiji e fericit ca si-a indeplinit pofta.

Prodanca e fericita ca i-a gasit terminatului o echipa unde se va si asigura ca joaca.

Terminatul e fericit ca a gasit niste prosti sa-i dea banii care-i vroia.

Si Radut, Stanciu sau Iancu vor fi rezerva unei panarame de jucator care, pe deasupra, mai e si spurcat.

Cu transferul asta s-a vazut cine e "cocosul" acasa la Reghe...

Dar, hai sa nu fim rai. US25!

Edited by MoWeed