Lari

Transferuri in Vara lui 2013

157 posts in this topic

1 milion Iorga,cand am auzit sa mor de ras nu alta :D A daca era la vreo 20-21 de ani poate ca da.Imi place de Nistor ala de la Pandurii dar cred ca tot 1 milion costa(plus 20%) :))

Nistor o să fie jucatorul Stelei, să fie clar. Vreau să-l vad pe Nistor la Steaua. Eu l-am vrut de anul trecut, pentru ca imi dau seama imediat dacă jucatorul e bun sau nu. I-am zis lui Meme anul trecut, dar el m-a luat cu ˜Pai, stai patroane, că să vezi, că nu stiu ce ' si nu l-am mai luat, a declarat Ala.

Și pe el l-am vrut de anul trecut si i-am zis lui Meme, dar el ca ˜stai putin, patroane, sa vedem..'. Acum, e greu sa il mai luam, dar poate dau in vară cateva sute de mii si il luam la Steaua, pentru că se vede că e un atacant de clasa E cel mai bun din Liga I.

"Vreau să aduc 25 de jucatori, să cumpar toată nationala de tineret. I-am zis lui MM să se intereseze, ne trebuie jucatori tineri pentru Liga Campionilor". (n.r. Becali s-a referit la regula UEFA care spune că fiecare echipă calificată in grupele Ligii Campionilor trebuie să aibă o echipă de tineret care să evolueze alaturi de celelalte tinere sperante din Europa).

Din partea viitorului mare fotbalist stelist:

941950_620720951290435_221457298_n.jpg

Lucian Sanmartean - "Discutiile cu Steaua sunt inchise, raman la Vaslui. Mă simt bine la Vaslui, raman aici incă multi ani, la Steaua nu mi se oferea contractul cerut".

Din partea viitorului mare fotbalist stelist:

941950_620720951290435_221457298_n.jpg

Adriane tu care le afli primul pe toate, poti sa ne spui si noua cand va fi cel mai tare transfer de la FC Rahova la FC Jilava a fundasului GiBilan? :))

Simt eu in oscioarele mele batrane ca se va intampla totul in urmatoarele 10 zile...

Nah, unde-s transferurile promise? Chitu, Ebagua, Nistor, Keseru?

Probabil tot acolo unde-s si Armenteros si Camus. :)

:)))

Ai uitat de ultimii doi, in ordine: Osasuna si Genk/Troyes .

Chestia era ca unde-s transferurile mult trambitate pentru vara asta?!

Poti sa faci enspe mii de transferuri...daca nu ai strategie buna coordonata de un antrenor valoros, tot degeaba. Seicii aia arabi se bat intre ei sa-si arate unul altuia puterea prin transferuri...conteaza mai mult la aia ce nume mare ai convins sa-l imbogatesti jucandu-se de-a fotbalul pentru tine, decat sa ai rezultate. Steaua a tot transferat 6 ani de zile si tot degeaba.

PS Avand in vedere ca au trecut vreo 6-7 ani, va rog sa-mi spuneti si mie ce s-a ales de carierele lui Armenteros si Camus... Uneori vorbiti de parca cine stie ce uriasi jucatori am ratat...

Edited by Lorimer

E vorba ca de 6-7 ani de zile in fiecare vara ni se promiteau super transferuri.

Nu de cantitatea transferata era vorba, ci de calitatea jucatorilor adusi, care, cu mici exceptii, a lasat de dorit...

PS Avand in vedere ca ua trecut vreo 6-7 ani, va rog sa-mi spuneti si mie ce s-a ales de carierele lui Armenteros si Camus... Uneori vorbiti de parca cine stie ce uriasi jucatori am ratat...

Gresit. Eu unul nu-i pomenesc in sensul asta, ca ar fi mari jucatori, ca ar fi rupt norii la Steaua sau mai stiu eu ce.

Pe mine ma amuza cand imi amintesc de cate ori ni s-au promis transferurile celor doi, in cate campanii de transferuri s-a facut asta.

Ca doar nu eu am spus de 10 ori ca-i aduc la Steaua. :)

Stai linistit, Lorimer, ca nu plange nimeni dupa aia. Totusi, nu putem sa nu observam cum clubul a fost facut de rusine in momentul in care erau discutate transferurile celor doi.

Toata lumea ii lauda, erau linkuri de youtube si videouri cu highlights peste tot, sefii Stelei vorbeau de parca erau cele mai mari lovituri din istorie, apoi totul s-a dus dracului, echipa fiind facuta de rusine. Ca uite ca marea Steaua nu poate sa transfere 2 necunoscuti care, in loc sa vina in Romania sa faca performanta, au ales sa joace la echipe de 3 lei.

Ah, ca acei jucatori(si multi altii) s-au dovedit intre timp a fi petarde, asta e altceva. Da, putem sa fim fericiti din punctul asta de vedere ca nu au fost adusi. Insa toate povestile alea tot raman.

Si daca n-au venit ei, au venit alte petarde, nu-i problema. Si acum imi aduc aminte de marii Dino Eze, Gurita si cioara aia care a venit in primul mandat al lui Stoichita si care a jucat doar la satelit. Astia au fost anuntati ca niste Messii dar nu au jucat nici macar un meci la Steaua. Asta cum suna?

Stai linistit, Lorimer, ca nu plange nimeni dupa aia. Totusi, nu putem sa nu observam cum clubul a fost facut de rusine in momentul in care erau discutate transferurile celor doi.

De ce ma rog ?

Toata lumea ii lauda, erau linkuri de youtube si videouri cu highlights peste tot, sefii Stelei vorbeau de parca erau cele mai mari lovituri din istorie, apoi totul s-a dus dracului, echipa fiind facuta de rusine. Ca uite ca marea Steaua nu poate sa transfere 2 necunoscuti care, in loc sa vina in Romania sa faca performanta, au ales sa joace la echipe de 3 lei.

Echipele alea de 3 lei sunt stabile financiar chiar si in ligiile inferioare. Eu zic ca era mai mult o lovitura de imagine sa reusesti sa transferi dintr-un campionat vestic (a nu se intelege Portugalia, Cehia, Slovacia)

Si daca n-au venit ei, au venit alte petarde, nu-i problema. Si acum imi aduc aminte de marii Dino Eze, Gurita si cioara aia care a venit in primul mandat al lui Stoichita si care a jucat doar la satelit. Astia au fost anuntati ca niste Messii dar nu au jucat nici macar un meci la Steaua. Asta cum suna?

Dino Eze chiar nu mi-aduc aminte sa fi fost "anuntat ca Messi".

Edited by Empyro

red....niciodata nu s-au promis super-jucatori...sa fim intelesi bine la treaba asta. Si asta pentru ca este imposibil sa aduci astfel de jucatori in Romania. Desigur, tu poti spune ca se poate gasi o super-valoare inca neslefuita gen Cavani la 20 de ani, si care sa te ajute 2-3 ani dupa care il vinzi inevitabil ca nu te poti opri cresterii lui ca nivel. Dar e foarte posibil ca aia de la Poro sa-l urmareasca inca de la 16 ani si nu putem noi concura cu asa ceva oricat de mult ne-am stradui.

Noi insa putem aduce jucatori utili. S-a dovedit ca Reghecampf a facut sa joace o echipa cu jucatori modesti luati individual. Cu o echipa cu care Lacatus sau Hagi ar fi terminat pe 5.

E adevarat ca ni se spunea ca Armenteros sau Camus sunt foarte buni. Nu erau relevante acele filmulete pentru ca si Toja avea unul de genul asta de ziceai ca e zmeu, iar el saracu' in afara de cateva deposedari cu crosa si preluari cu talpa nu stia sa dea cu picioru'n minge. Armenteroa a fost ofertat in 2007, iar Camus din 2007 pana prin 2009 maxim. Atat...in rest, an de an presa a tot reluat vechile povesti.

Adrian...hai ma ca pe Gurita il stia toata lumea si nu era un jucator rau dar se stia ca are 34 de ani. Avea insa o buna conditie fizica si s-a crezut ca ne poate ajuta din postura de rezerva un an - doi. Dar fiind debarcat Stoica, Hagi apoi nu l-a mai bagat in seama.

Africanul ala a fost cu 100.000 la cererea lui Stoichita, antrenor care apoi nu l-a bagat deloc...n-am inteles niciodata treaba aia.

Parca sunteti copii si nu va dati seama cum sunt antrenorii romani. Ajunsi la o echipa, isi suplimenteaza veniturile aducand tot soiul de jucatori, in cardasie cu anumiti impresari. Pentru ce credeti ca Rednic s-a bagat la adus romani la Standard desi practic i-a ocolit cand avea meci? Si asta in Belgia, care de cativa ani are o explozie fenomenala la nivel de juniori. Hagi, Rednic, Dorinel, chiar si Dan Petrescu... toti sunt bagati in sistemul asta de doi lei.

Sigur ca intr-un fel e explicabil. Boloni parca zicea ca nu intelege de ce sunt dati asa de usor afara antrenorii in conditiile unor contracte. Pai daca ar vrea x sa incheie contract beton cu patronul y, cred ca e dat afara in secunda doi. La ce milogeala si cersetorie e in fotbal, iti stau la usa 20 de indivizi pregatiti sa preia echipa fara mari pretentii. Doar sa mai poata aduce, din cand in cand, cate un jucator si a incasa comisionul de succes.

Si acum revin la vechea mea marota, scoutingul. Toti se plang ca de ce nu se face scouting serios. Chiar aveti impresia ca scouterii romani sunt niste profesionisti obsedati doar de a gasi cele mai bune optiuni pentru echipa, chiar daca asta inseamna ca ei sa nu poata obtina niciun beneficiu? S-a vazut la Petrolul, vis-a-vis de acel ziarist local care a identificat o multime de jucatori buni si ieftini: nu e greu sa aduci astfel de fotbalisti in Romania la ce nivel competitional e pe aici. Dar de ce sa-i aduci cand impresarul Gica iti ofera comision de 10,20% din suma de transfer a unui aborigen slab dar cu relatii?

PS. Nu urmaresc cariera lui Camus dar Armenteros e un jucator foarte bun pentru nivelul Romaniei. Chiar si astazi.

Bine ca ti-ai gasit sa-l dai ex. pe Stramb...ala e recunoscut pentru asa ceva... Dar, in principiu ai dreptate.

De ce ma rog ?

Nu-ti mai aduci aminte toate circurile facute in jurul acelor transferuri? Nu-ti mai aduci aminte toate campaniile din ziare? Toate "il vrei la Steaua"-urile?

A ajuns Steaua sa fie luata la misto de toti rahatii din cauza asta.

Pe mine ma deranjeaza. Pe tine, nu?

Echipele alea de 3 lei sunt stabile financiar chiar si in ligiile inferioare. Eu zic ca era mai mult o lovitura de imagine sa reusesti sa transferi dintr-un campionat vestic (a nu se intelege Portugalia, Cehia, Slovacia)

Parca ne ziceati tot dumneavoastra acum ceva vreme ca ciobanul "macar asigura stabilitate financiara". Pai, hotaraste-te. Ori era stabila, ori nu era. Ca nu se poate amandoua.

Si da, e o rusine cand un jucator alege o echipa de 2 lei in locul unei foste castigatoare de CCE, care se bate la titlu in fiecare an si care joaca constant in cupe europene.

Dino Eze chiar nu mi-aduc aminte sa fi fost "anuntat ca Messi".

Cum ramane cu prezentarea si showul de la palat? Ai uitat de aia?

Adrian...hai ma ca pe Gurita il stia toata lumea si nu era un jucator rau dar se stia ca are 34 de ani. Avea insa o buna conditie fizica si s-a crezut ca ne poate ajuta din postura de rezerva un an - doi. Dar fiind debarcat Stoica, Hagi apoi nu l-a mai bagat in seama.

Eu cred ca esti de acord cu mine ca, decat sa cumperi o rezerva de 34 de ani, mai bine il folosesti pe Ochirosii. Nu?

Dar si Gurita... ala a fost atunci un transfer de ochii lumii. A fost, cel mai probabil, achitarea vreunui blat.

Africanul ala a fost cu 100.000 la cererea lui Stoichita, antrenor care apoi nu l-a bagat deloc...n-am inteles niciodata treaba aia.

Bani spalati, datorii platite, ajutoare financiare date prietenilor, din astea.

Alexandru H.

Si sa nu uitam ca majoritatea antrenorilor romani tin neaparat sa aiba un sifon in vestiar. Puriul e recunoscut la nivel international pentru asta. Auzi ca Printul si Cutudean...ahhahahha... daca si aia 2 sunt fotbalisti...

Numai ca Puriul, cand a plecat in Belgia, a stiut ca aia nu stiu romaneste, nu ii cunosc pe cei doi jucatori si inca nu au dovezi clare ca Strambul cauta sa bage strambe.

La prezentarea aia de la palat, Dino Eze a intrat la pachet cu Dayro, Pepe, Habibou si Mendoza...el era mai la urma... Imi amintesc totusi un meci foarte bun facut de el cu Buzaul chiar in Giulesti. In rest, nu prea l-am vazut ca sa putem zice ceva de el.

Despre Ochirosii nu stiu ce sa zic...nu mi s-a parut sa aiba alta calitate in afara de tinerete...

Din cate stiu eu Bosanceanu nu se amesteca in treburi necurate. Gurita l-a mintit initial pe Stoica va fi liber de contract, insa cand s-a aflat ca nu era, Bosanceanu i-a cerut lui Becali 100.000.

Fabien Camus a ajuns in Ligue 1 si chiar a facut un sezon frumos pentru Troyes. E un jucator care se impunea lejer in Romania. Armenteros joaca la Osasuna. Nu l-am remarcat niciodata. Dar cu siguranta sunt 2 jucatori care ar fi adus un plus important campionatului.

Despre Ochirosii nu stiu ce sa zic...nu mi s-a parut sa aiba alta calitate in afara de tinerete...

In schimb singura calitate a lui Gurita era batranetea...

Nu-ti mai aduci aminte toate circurile facute in jurul acelor transferuri? Nu-ti mai aduci aminte toate campaniile din ziare? Toate "il vrei la Steaua"-urile?

A ajuns Steaua sa fie luata la misto de toti rahatii din cauza asta.

Telenovelele astea se fac si acum (vezi Keseru), e normal dat fiind ca mass-media vand mult prin Steaua.

Parca ne ziceati tot dumneavoastra acum ceva vreme ca ciobanul "macar asigura stabilitate financiara". Pai, hotaraste-te. Ori era stabila, ori nu era. Ca nu se poate amandoua.

Si va ziceam foarte bine. Ciobanul asigura o oarecare continuitate, prin investitii (bune, proaste, reale sau fabulate). Stabilitatea e cea pe care Steaua si-o creaza singura, dar numai atunci cand are performante. Cand nu are, depinde de banii ciobanului.

Si da, e o rusine cand un jucator alege o echipa de 2 lei in locul unei foste castigatoare de CCE, care se bate la titlu in fiecare an si care joaca constant in cupe europene.

Argumentul asta e egal cu zero pentru un jucator belgian, olandez, danez..pentru ei este istorie antica.

Diferenta dintre Steaua si Charleroi este ca cei din urma sunt stabili. Ca joaca in cupele europene sau termina pe ultimele locuri, tot au marketing, tot au drepturi de televizare banoase, etc.

Iti pun aici ceva frumos :

119.jpg

Se numeste "Stade du Pays de Charleroi", aici a jucat si Romania meciul decisiv cu Anglia la Euro 2000 si tot aici echipa asta de 2 lei, castiga dintr-o medie de abonati de 10.000 (cu o medie de 300 euro/abonament pe sezon - poate am estimat chiar prea putin) , CCA 3 mil. pe sezon. Asta este, au alt nivel de trai. La noi cu pret de peluza de 20-30 de euro in Champions League , nu se va umple NA-ul nici daca jucam cu Bayern.

Iar cu transferurile, treaba este destul de evidenta. Aduci chinezi, japonezi, congolezi, nigerieni, portughezi, finlandezi, argentinieni din Patagonia, bosniaci sau caraibieni, dar nu-ti vine nimeni din lumea buna. Thereau a venit "momit" de mirajul Ligii si a plecat la insistentele neveste-sii, care nu suporta in Romania.

Tu ai pretentii fiindca ai castigat CCE-ul acum 30 de ani ?! Suntem niste anonimi in lume si semi-anonimi in Europa. Ne-a demonstrat-o UEFA cu banii din market-pool-ul Europa League. Daca in locul nostru era Standard Liege sau Troyes sau Nantes sau cine vrei tu din Occident (poate chiar si scandinavii de la Rosenborg) primeau mult mai mult.

Edited by Empyro

Si va ziceam foarte bine. Ciobanul asigura o oarecare continuitate, prin investitii (bune, proaste, reale sau fabulate). Stabilitatea e cea pe care Steaua si-o creaza singura, dar numai atunci cand are performante. Cand nu are, depinde de banii ciobanului.

Tot n-ai raspuns la intrebare. Ai dat-o tu asa, un pic, pe ocolite. Da' tot n-ai raspuns la intrebarea aia.

In era jegului, Steaua nu a fost niciodata stabila financiar. Prin simplul fapt ca echipa se autofinanta si ca, atunci cand nu se autofinanta era imprumutata, nu inseamna ca era stabila dpdv financiar.

Ai raspuns aici:

Diferenta dintre Steaua si Charleroi este ca cei din urma sunt stabili. Ca joaca in cupele europene sau termina pe ultimele locuri, tot au marketing, tot au drepturi de televizare banoase, etc.

Dar cred ca fara sa-ti dai seama.

In alta ordine de idei, nimeni nu o sa aleaga niciodata Charleroi in locul Stelei. La oferte corecte, evident.

Ca, daca te duci sa-l iei pe x si ii oferi 3 lei pe luna, nu vine la tine nici daca esti Barca.

Steaua niciodata nu i-a vrut cu adevarat pe baietii aia. Jegurile din conducere au cautat doar circul, showul media, atat. Le-a si iesit de fiecare data. Fanii au uitat de contrapeformante, presa ii pupa in cur, etc, etc.

Mania transferurilor era asa de mare incat multi utilizatori mergeau si postau mesaje in care il sfatuiau pe x sau y manager sa il cumpere pe nu stiu care numar 10 din Argentina/Columbia/Uruguay.

Atat au postat despre nu stiu ce jucator incat presa din Romania au preluat stirea si i-au si intrebat pe sefii Stelei daca vor sa il aduca.

Sigur, intr-un fotbal serios nu se face asa ceva. Dar...

In schimb singura calitate a lui Gurita era batranetea...

Nu e corect. Gurita era adus doar sa ajute echipa pentru scurta vreme si desi batran, venea pe valoare. Avusese un an foarte bun la Farul, era laudat de Panduru (antrenorul Farului) ca alearga cel mai mult din echipa la varsta lui si exista si contextul "Henryk Larson" care ajutase concret pe United cateva luni la o varsta peste cea a lui Gurita. Era un ex. foarte bun si educativ atunci pentru putzoii din echipa care lesinau dupa doua-trei ture de teren.