Virgil

Steaua - Chelsea 1-0 (1-0)

141 posts in this topic

50065.pnguel_pokal.gif52914.png

Joi 7 martie 2013, de la 20:00, pe National Arena,

Steaua - Chelsea,

meci tur din cadrul Europa League, transmis de Digi Sport 1.

Steaua a reusit o calificare superba joi seara in fata olandezilor de la Ajax Amsterdam si a ajuns in optimile de finala ale UEFA Europa League, unde o va intalni pe detinatoarea UEFA Champions League din editia precedenta, Chelsea FC.

Chelsea FC este un club londonez fondat in 1905 de catre Gus Mears, proprietarul stadionului Stamford Bridge, pe care englezii isi disputa meciurile si in prezent.

De-a lungul istoriei, gruparea patronata in prezent de Roman Abramovich, a cucerit pe plan intern 4 titluri in Anglia, 7 Cupe ale Angliei, 4 Cupe ale Ligii si 4 Super Cupe ale Angliei. In ceea ce priveste competitiile europene, Chelsea se poate lauda cu un trofeu UEFA Champions League, castigat anul trecut, 2 Cupe ale Cupelor si Super Cupa Europei.

0,,10268~11532806,00.jpg

Lotul antrenat de catre Rafael Benitez include nume mari ale fotbalului mondial, precum Petr Cech, Ashley Cole, David Luiz, John Terry, Frank Lampard, Juan Mata sau Fernando Torres, precum si tineri care au "explodat" in ultimii ani, cum ar fi Oscar sau Eden Hazard.

Trebuie mentionat faptul ca, in anii '90, respectiv 2000, cand s-au inregistrat rezultate glorioase pentru trupa din Londra, in lotul lui Chelsea s-au aflat actualul antrenor al lui Dinamo Moscova, Dan Petrescu, unul dintre cei mai iubiti jucatori din istoria clubului castigator al Cupei Cupelor si Super Cupei Europei cu aceasta echipa si Adrian Mutu, care a activat la Chelsea in perioada in care Claudio Ranieri si Jose Mourinho s-au aflat la carma echipei.

Chelsea s-a calificat in optimile UEFA Europa League dupa ce i-a eliminat greu pe cehii de la Sparta Praga, cu scorul general de 2-1.

In ce o priveste pe Steaua, de prisos sa mai spunem ca a castigat de 23 de ori campionatul Romaniei, de 20 de ori Cupa Romaniei, fiind de alte 28 de ori in finala, 5 Supercupe ale Romaniei, o Cupa a Campionilor Europeni, o Supercupa a Europei, a fost finalista a Cupei Intercontinentale, etc.

eroii_2103339297_53007300.jpg

Interesul starnit e impresionant. Astfel, de ieri pana azi 24 februrie au fost vandute online, toate cele 35.000 de bilete puse la dispozitie de clubul Steaua. Restul biletelor vor fi vandute la casele de bilete ale National Arena.

Romanii, indeosebi stelistii, privesc acest meci ca pe o noua posibilitate ca Steaua sa mearga mai departe, eventual in finala de la Amsterdam. Evident euforia e mare, visele pe masura.

Au mai ramas 11 zile pana la primul fluier al arbitrului in acest meci si pe zi ce trece asteptam cu mai mare nerabdare s-o revedem la treaba pe Steaua. Si sigur ca da, pe prima vioara a acestei dispute, Chelsea.

Sunt fericit si ma simt bine...

Edited by Virgil

Te-ar interesa 2 bilete la Peluza Sud, inel 3? Am eu pe cineva care a luat din greseala 4 bilete in loc de 2 si..le da pe celalalte.

Eu am intrat cu TeamViewer la cineva in PC ca sa imi iau bilete caci la mine nu mergea. :(

Imi cer scuze pentru double-post, dar nu mai merge sa editez: biletele au fost date.

"Desi Chelsea a fost eliminată in acest sezon din 5 competitii, clubul este incă implicat pe 3 fronturi, iar perioada urmatoare s-ar putea transforma intr-un cosmar. Dacă formatia lui Benitez va obtine o remiză in Cupa miercruri, cu Middlesbrough, FA a anuntat că nu va face nicio concesie. Partidele din sferturi nu pot fi amanate - se vor juca pe 10 martie -, astfel că rejucarea meciului cu Boro nu poate avea loc decat luni, 4 martie, la două zile după disputa cu WBA si cu trei zile inainte de meciul din Europa League, cu Steaua.", notează jurnalistii de la telegraph.co.uk.

Gary Cahill, intervievat de sursa citata si-a exprimat dezacordul față de decizia diriguitorilor fotbalului englez si a explicat că acest lucru creează tensiuni in randul jucatorilor.

"Suntem extrem de obositi, nu am mai avut o perioadă liberă de foarte mult timp si nu avem cum să dam 100% la fiecare meci in conditiile astea. Este normal să nu fim proaspeti nici fizic si nici mental. Știu că in acest moment al sezonului nu ar trebui să ne plangem de asa ceva, dar suntem extrem de afectati. E ridicol ce suntem obligati să facem, uitati-vă ce program are City, de exemplu. Cum să concuram cu sanse egale in conditiile astea?", a explicat fundasul englez pentru sursa citata

ProSport

Are cineva idee daca se mai pun in vanzare bilete si la case ? Si daca da, cam cand....?!

Nici eu nu am apucat sa iau de pe net ca ai luat toti bisnitarii cate 1000 de bilete si le vand acum pe okazii... :ce_oameni:

Suporterii stelisti se zbat sa obtina bilete la un meci istoric al Stelei. In acest timp, 2gi apare in media si spune ca le-a rezervat doua bilete la loja lui Borcea si fiului sau cel mai mare, cu siguranta doi dintre cei mai mari hateri pe care ii are clubul Steaua.

O loja costa 6000 euro/ meci?

Legat de sport: daca jucatorii se vor darui la fel ca in meciul cu Ajax, ar putea scoate un rezultat pozitiv. Chelsea este o echipa cu jucatori mult mai experimentati la nivel international, cred ca va fi de doua ori mai greu ca in dubla cu olandezii.

Lari, sincer nu imi dau seama care sunt alea 5 competitii din care au fost eliminati. Poti sa ne luminezi?

Liga Campionilor, alea 2 cupe ale lor, titlul, campionatul mondial al cluburilor. :D

Liga Campionilor, alea 2 cupe ale lor, titlul, campionatul mondial al cluburilor. :D

Azi joaca in FA Cup impotriva celor de la Boro. In afara de FA Cup si League Cup mai au ceva? Parca au pierdut Supercupa Angliei si pe cea a Europei, dar mi se pare exagerat spus ca au fost eliminati de acolo.

Cred ca vor da totul pentru FA Cup, locurile 3-4 in Premier League, Europa League o vor aborda serios, dar ca pe un bonus.

Ma si hazardez sa dau un prim unsprezece al lor de pe acum, in caz ca nu intervin diverse: Cech- Ivanovic, Terry, Luiz, Bertrand- Oscar, Moses, Hazard, Marin, Mata- Torres. Sunt curios cu cati jucatori voi fi pe langa.

Edited by blindius

Blindius, te mananca un ban de 3 zile, ce? :D

Habar nu am de alea 8 competitii in care joaca/a jucat Chelsea sezonu' asta, de unde si emoticonu' din raspunsu' adresat lui Harald. ;)

@Lari: nu, Sefu', nu dati ban, va rog! M-a trimis si pe mine Don Geambazi pe net sa mentin interesul crescut pentru meci.

Serios vorbind, doar mi-am dat cu parerea despre competitiile respective in care au prestat londonezii si iti multumesc pentru interviul cu Cahill, nu prea am acces la informatiile astea.

FC Steaua Bucuresti anunta faptul ca biletele pentru partida cu Chelsea FC, din turul "optimilor" UEFA Europa League au fost vandute in totalitate.

De asemenea, clubul face un apel catre toti iubitorii Stelei sa nu achizitioneze tichete de la speculanti. Vom sesiza organele de ordine sa ia masuri pentru prevenirea acestui gen de activitati.

In alta ordine de idei, Mihai Stoica va sustine miercuri, 27 februarie, o conferinta de presa in care va discuta pe marginea acestui aspect. Aceasta va incepe la ora 13:00, in Sala de Conferinte de Presa a Stadionului Steaua.

Le multumim in mod public tuturor suporterilor Stelei pentru interesul extraordinar aratat pentru partida cu Chelsea si ii asiguram de tot respectul nostru!

steauafc.com

Bravo lor si sper ca joi sa facem iar o surpriza frumoasa si sa batem pe Chelsea, avem puterea si la cum a jucat Steaua cu Ajax, sunt convins ca ii vom bate daca vor face acelasi joc, bafta baieti si bucurati-ne din nou cu o seara spectaculoasa, abia astept sa ma duc pe stadion..:D

Pai ~10 000 bilete (oare?) au ajuns la bisnitari. Degeaba s-au vandut toate, sunt ferm convins ca stadionul nu va fi plin (fara sa iau in considerare zonele "tampon" de langa suporterii londonezi).

Pai nu-ti vine sa le rupi gatu` la bisnitari?!

Normal ca au ajuns o gramada de bilete la bisnitari. Pentru cine mama naibii au luat(cica) jucatorii 2000 de bilete?

Mi-ar place sa aud unde erau acesti suporteri care se plang acum de bilete la meci , cand Steaua era pe locul 4-6 si mergeam la meci doar 8000-10000 de oameni. Steaua trebuie iubita si atunci cand nu avem rezultate, acestia sunt suporterii adevarati, acestia ar trebui sa aiba prioritate la bilete. :hai_steaua:

Are cineva de vanzare doua bilete la peluza, orice inel, de preferat 2 sau 3, pentru meciul Steaua- Chelsea? sau daca cunoasteti persoane in cauza, va rog contactati-ma prin pm! va multumesc!!!

Edited by Dadootza

Autoritatile au constatat ca biletele puse in vanzare de speculanti contin urme de carne de cal ! Cumparati bilete numai din punctele de vanzare autorizate !

Edited by LDS

Mihai Stoica: Steaua nu poate fi acuzata pentru biletele ajunse la bisnitari si le-a cerut scuze suporterilor care nu au apucat sa isi achizitioneze tichete pentru partida Steaua-Chelsea.

Eu cred ca poate fi acuzata. Daca le-ati fi vandut la casele de bilete, nu ar mai fi fost problema asta. Sunteti de vina toti si mai ales tu.

Cica jucatorii au cumparat 2000 de bilete. Cam cate 100 de jucator. E posibil sa cumpere atatea si sa le ofere preferential? E inca o pata pe emblema si asa patata a Stelei

Cica cele 10.000 de bilete care ramasesera le-au oferit parlamentarilor. Sa vina ei de acum incolo sa sustina Steaua, pe frig, pe ploaie, pe arsita. Ati comis o mare nedreptate impotriva suporterilor fideli.

Solutia cea mai buna era sa vindem biletele online pentru a nu face discriminari. Daca le vindeam la case, ne adresam doar celor din Bucuresti. Sunt multi fani care vin din tara si fac eforturi mari. Un singur lucru regret - poate ca sunt stelisti care au fost la meciul cu Ajax si nu si-au putut cumpara bilete cu Chelsea. In fata lor imi cer scuze, dar nu aveam cum sa controlam.

S-a dovedit a fi cea mai proasta solutie. Sa admitem totusi ca ar fi fost o solutie cinstita. DE ce nu ati oferit 60% celor din Bucuresti si 40% celor din tara? Pentru ca sunteti niste nenorociti!

Regreti un singur lucru? Nu te cred! Ne spui asta in fata, Iar in spate ne injuri. Asa cum faci cu jucatorii, cu salariatii clubului, cu toata lumea. Esti un nemernic! La fel de mare ca imbecilul ala de Cioban.

Ca tot e mare agitatie cu biletele astea, se pare ca nici macar fostele glorii steliste nu au prins locuri, avand in vedere ca 2000 de bucati s-au dus la jucatori (???) si vreo 8000 la patron pentru parlamentari ( asa da!!).

Mai mult, revoltat de situatia penibila, faimosul lider de galerie Gheorghe "Musty" Mustata a promis ca va sari in ajutorul fostilor jucatori stelisti, oferindu-le bilete in peluza, alaturi de crema tifoseriei. "Dam noi bilete pentru fostele glorii. 20 sau 21 de bilete, cati sunt, ii chemam alaturi de noi in peluza. Speram sa vina", a declarat acesta.

Intrebarea intrebatoare este de unde are Musty 20-21 de bilete in plus, cand fanii se bat pe unul singur disponibil ca somalezii pe o ceasca cu apa? Sa ne permitem sa debitam atat de mult incat sa ne imaginam ca el are vreo legatura cu bisnitarii indieni de la poarta stadionului? Sa fie cumva un triunghi amoros: Musty (Clanul Sportivilor)-Conducerea Stelei ( ciobanul)-bisnitarii (nomazi proveniti din nordul Indiei)? Nuuuu, in niciun caz!!

NORMALITATE INAINTE DE REZULTATE !

:steag_cruce_invers:

Edited by rtj

Imi cer scuze pentru off-topic din capul locului. Cum pot achizitiona un bilet la Chelsea-Steaua? (Raspunsul logic de la casa de bilete) Ideea e ca vreau sa fiu in mijlocul stelistilor, nu in mijlocul britanicilor si cum, pana acum nu am mai fost la un meci in deplasare in afara tarii nu stiu cum se procedeaza. :) Multumesc anticipat pentru ajutor. (In cazul in care il voi primi :)) )

Imi cer scuze pentru off-topic din capul locului. Cum pot achizitiona un bilet la Chelsea-Steaua? (Raspunsul logic de la casa de bilete) Ideea e ca vreau sa fiu in mijlocul stelistilor, nu in mijlocul britanicilor si cum, pana acum nu am mai fost la un meci in deplasare in afara tarii nu stiu cum se procedeaza. :) Multumesc anticipat pentru ajutor. (In cazul in care il voi primi :)) )

da britanicii ce au, put? :P

Edited by drvladyk

Ca tot e mare agitatie cu biletele astea, se pare ca nici macar fostele glorii steliste nu au prins locuri, avand in vedere ca 2000 de bucati s-au dus la jucatori (???) si vreo 8000 la patron pentru parlamentari ( asa da!!).

Mai mult, revoltat de situatia penibila, faimosul lider de galerie Gheorghe "Musty" Mustata a promis ca va sari in ajutorul fostilor jucatori stelisti, oferindu-le bilete in peluza, alaturi de crema tifoseriei. "Dam noi bilete pentru fostele glorii. 20 sau 21 de bilete, cati sunt, ii chemam alaturi de noi in peluza. Speram sa vina", a declarat acesta.

Intrebarea intrebatoare este de unde are Musty 20-21 de bilete in plus, cand fanii se bat pe unul singur disponibil ca somalezii pe o ceasca cu apa? Sa ne permitem sa debitam atat de mult incat sa ne imaginam ca el are vreo legatura cu bisnitarii indieni de la poarta stadionului? Sa fie cumva un triunghi amoros: Musty (Clanul Sportivilor)-Conducerea Stelei ( ciobanul)-bisnitarii (nomazi proveniti din nordul Indiei)? Nuuuu, in niciun caz!!

NORMALITATE INAINTE DE REZULTATE !

:steag_cruce_invers:

Din surse sigure te asigur ca la meciul asta mustata are cam 3 mii de bilete date de club, lui personal. Deci daca facem o socoteala logica, cam ne dam seama cat o sa castige din meciul asta impreuna cu negroteii lui...si mai intreb o data retoric, chiar credeti ca se merita sa mergeti in era becali la stadion?

da britanicii ce au, put? :P

Multumesc de ajutor. :)

Nu se merita, ai dreptate. Azi, mi-a spus un amic ca se duce la meci, moment in care am ramas blocat. Omul nu are nicio treaba cu fotbalul, ca sa nu zic de Steaua, si totusi se duce. In alte conditii as fi murit de draci, in cazul in care nu as fi prins bilete, asa, sunt doar un pic melancolic.