Lari

Sergiu Nicolaescu

29 postări în acest topic

:steag_cruce_invers:

Cam mult ne-a costat patriotismul regizorului Nicolaescu. Despre ce patriotism vorbim in cazul lui? Cand a regizat Dacii sau cand il intreba pe Pistruiatu daca a adus manifestele? Ce capodopera a facut Sergiu cu muntii de bani de care a dispus? Parca n-ati mai vazut filme de va inmuiati la tampeniile pe care le-a creat.

Omului Sergiu Nicolaescu sa-i fie tarana usoara!

Si ca sa fiu in ton cu titlul acestui topic: clar Stalp al Ceausismului! Peste Vadim Tudor si Adrian Paunescu. O sa ajungem sa-l vorbim de bine si pe Ilieescu cand i-o veni randul.

:steag_cruce_invers: tot ai adus vb de Dacii ,,,,din cate stiu eu este unul din putinele filme ale lumii in care au fost folositi peste 10.000 de figuranti...si multe altele

:steag_sah_mic:

Referitor la acel subiect, Azzido, sa nu te sperii daca vei gasi niciodata vreun proces sau vreun inculpat pentru ce au facut legionarii evreilor atunci. Desi s-a tras apoi in Miscarea Legionara cu tot arsenalul posibil.

Bineee... nici comunistii nu au putut dovedi ca Antonescu este vinovat pentru pogromul savarsit de germani la Iasi dar o dam in altele.

steag_sah_mic.gif nici cum vreun proces ...istoria lumii din anul 1 ziua 1 este scrisa de evrei asa cum o doresc ei...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tot ai adus vb de Dacii ,,,,din cate stiu eu este unul din putinele filme ale lumii in care au fost folositi peste 10.000 de figuranti...si multe altele

Figuranti neplatiti!

Ceausescu facea Cantarea Romaniei pe Stadionul 23 August cu 50.000 de figuranti .

MAi demult Sergiu Nicolescu spunea ca Mihai Viteazul s-a facut cu figuranti pe cand Stapanul inelului: Intoarcerea regelui pe calculator si ca urmare filmul romanesc este mult calitativ peste filmul regizat de Peter Jackson, confirmand-o si nota mare pe IDMB .

Ce a omis Sergiu sa spuna este ca :

Mihai Viteazul : Ratings: 7.8/10 from 4,719 users

iar :

MV5BMjE4MjA1NTAyMV5BMl5BanBnXkFtZTcwNzM1NDQyMQ@@._V1._SY317_.jpg Ratings: 8.9/10 from 635,730 users

Adica un fleac de vreo 630.000 utilizatori.

Am mai discutat despre filmele istorice ale lui SN. Le aseman filmelor lui Bond dar fara Daniel Craig. Dupa ce treceau printr-o explozie nucleara agentii isi pastrau costumele impecabile. cam asa este si cu recuzita de la filmele lui SN. costa mult la Nufarul sa cureti costumele. Dar astea sunt detalii insignifiante pe care SN nu le-a considerat necesare sa dea veridicitate filmelor sale.

Si pana la urma care era treaba ???? Actorul Sergiu Nicoleascu era favoritul regizorului Sergiu Nicoleascu in majoritatea filmelor? Isi striga "Motor" in minte??

El centra el dadea cu capul ca tot suntem la fotbal.

BTW! N-am vazut pe topicul cu filme spunand cineva cat de magnific era Sergiu Nicoleascu sau sa ne recomande vreun film al lui. Imi amintesc ca am comentat Poker dupa ce l-am vazut si am zis ca este un kitsch marca SN.

Partajează acest post

Link spre post

Am mai vorbit ceva despre chestiunile acelea.

A fost un plan de unificare a spatiului romanesc in acea perioada dar e creatia exclusiva a lui Sigismund Bathori, aflat sub influenta iezuitilor (ce formasera in Transilvania un colegiu superior de invatamant). In 1595, cand Razvan voda e impus la tronul Moldovei de catre Sigismund iar Mihai Viteazul e salvat de invazia otomana de catre armatele Sfintei Aliante, vedem o reeditare a secolului 15 (momentul in care Iancu de Hunedoara impusese pe tronurile celor doua tari romanesti domni prieteni - acel Ciubar Voda in Moldova si Vlad Dracul si Vladislav in Muntenia) dar sub o cupola intelectuala mai evoluata: Sigismund se vedea Rege al Daciei. Mihai Viteazul a ajuns mai tarziu la o dominatie efectiva asupra celor trei state dar nu a imbratisat acel plan dacic de care vorbisera elitele transilvane. E explicabil: elitele transilvane devin inamicii sai de moarte si ii vor provoca dezastrul prin alianta cu Basta.

Filmul nu exploreaza niciuna din aceste legaturi, preferand o viziune a la Dumitru Almas.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum