Virgil

Ajax Amsterdam - Steaua Bucuresti 2-0 (1-0)

79 posts in this topic

50143.pnguel_pokal.gif50065.png

In 16-imile UEFA Europa League, sortii au scos in fata Stelei, reputata echipa olandeza Ajax Amsterdam.

Meciul tur se va disputa pe Amsterdam ArenA, pe 14 februarie 2013, incepand cu ora locala 19:00, 20:00 ora Romaniei, si va fi transmis pe Pro TV si Digi Sport 1.

Avand in vedere forma buna a stelistilor in acest an si faptul ca din 2013 in lotul Stelei vor evolua si jucatori nou transferati, ceea ce presupune ca Steaua va deveni mai puternica, putem spera ca va face o figura frumoasa in aceasta faza a competitiei europene.

Ajax se afla la sfarsitul primei parti a campionatului olandez, pe locul 3, cu urmatoarea linie de clasament,

17 10 6 1 42-20 22 36

Un singur meci pierdut, 42-20 golaveraj si 36 de puncte din 51 posibile, reprezinta o performanta remarcabila.

Pe locurile 1 si 2 din Eredivisie 2012/2013, se afla PSV si Twente, fiecare cu cate 37 de puncte.

Ajax este o echipa de posesie, iar fotbalul olandez este net superior fotbalului romanesc.

Ce se va intampla pe 14 februarie 2013 intre Ajax si Steaua, ramane de vazut. Sper numai ca Steaua sa faca unul din meciurile ei foarte bune din 2012.

Daca Steaua ar lua o optiune certa de calificare inca din meciul tur, as fi fericit si m-as simti bine... altfel, sarbatori fericite si sa auzim numai de bine.

Edited by Virgil

Va fii o dubla extrem de dificila , dar si Steaua e mai buna ca in primavara. Oricum prima sansa e a olandezilor , au jucatori precum De jong , Vertonghen dar mai ales Eriksen.

Apropo , e adevarata faza ca inaintea tragerilor optimilor UEFA CL au facut aia o simulare cu o seara inainte a tragerilor si au fost identice?

Steaua este mai puternica decat acum un an , dar si Ajax e mai puternica decat Twente .

Anul trecut am pierdut calificarea pe 2 greseli dupa parerea mea .

Sper sa reusim sa ne calificam mai departe .

Edited by DanielT

@edynho, din cate stiu eu, in caz ca nu confund, Vertonghen nu mai presteaza la Ajax.

Slabe sanse de calificare pentru Steaua, desi mai este mult pana atunci, presimt ca va fi o dubla mansa cu multe goluri.

Edited by blindius

Frank de Boer, 42 de ani, intens curtat de Spartak Moscova, a cucerit două titluri de campion in două sezoane pe banca "lancierilor".

Pe 6 decembrie 2010, după demisia lui Martin Jol, Frank de Boer a descoperit viata de antrenor tot la Ajax, unde se afirmase jucind in frumoasa echipă din anii '90.

Interimar initial, fostul mare aparator olandez a semnat pe 4 ianuarie 2011 un contract pe 3 ani si jumatate. Și a debutat vijelios: titlu in Eredivisie la intiiul sezon, urmat imediat de incă un campionat cîștigat.

"După atîția ani in strainatate ca jucator, mă simt minunat acasa Stau zece ani pe banca lui Ajax", a anuntat De Boer, caruia Spartak Moscova tocmai i-a facut o ofertă de 4 milioane de euro pe sezon.

Trebuia să abandoneze Amsterdam si să preia echipa rusă in ianuarie, a dezvaluit pentru De Telegraaf Marc Overmars, directorul sportiv al "lancierilor" sustinind că "Frank a refuzat propunerea. Iar cel mai bun lucru pentru Ajax ar fi ca el să ramină cit mai mult. Este imaginea filosofiei acestui club. Noul contract cu antrenorul se va semna in curind".

De Boer va prelungi pină in 2016 si va cîștiga 1,5 milioane de euro anual, cu 500.000 mai mult decit ii oferă actualul angajament.

Informații generale

Nume complet: Amsterdamsche Football Club Ajax NV

Porecle: Godenzonen (Fii Zeilor), Joden (Evreii)

Data fondarii: 18 martie 1900

Stadion: Amsterdam ArenA, 51.628 locuri

Campionat: Eredivisie

Președinte: Uri Coronel

Antrenor: Frank De Boer (Interimar)

Palmares

Național: Campionatul Olandei (29)

Cupa Olandei (18)

Johan Cruijff Shield (7)

Unul dintre antrenorii de succes ai Ajaxului, a fost si romanul Stefan Kovacs. Kovács l-a succedat pe Rinus Michels ca antrenor la Ajax Amsterdam in 1971, unde a continuat stilul de "fotbal total" introdus de predecesorul sau. A cucerit 2 Cupe Europene cu echipa Ajax, in 1972 și 1973.

Internațional: Cupa Intercontinentală (2)

Liga Campionilor (4)

Cupa Cupelor (1)

Cupa UEFA (1)

Supercupa Europei (2)

Edited by Virgil

Nu stiu de ce am o presimtire ca numele lui Tatarusanu se va afla din nou pe primele pagini ale ziarelor sportive din Romania.

Din cate stiu eu are 31 de titluri nu 29.

Intr-adevar. Am verificat pe site-ul lor oficial. Sunt 31.

National champions: 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960, 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1985, 1990, 1994, 1995, 1996, 1998, 2002, 2004, 2011, 2012

Am vazut o parte din meciul lui Ajax cu Utrecht terminat 0-0. Insa au avut mare noroc cei de la Utrecht.

Ajax paseaza precum nationala Olandei , am vazut cateva pase pe linia tusei si cu o viteza mare , alt atuu al Olandezilor sunt suturile , nu trebuie lasati sa suteze.

Ca punct slab , fundasii centrali , mai ales belgianul de nationala Aiderweld care a luftat de cateva ori , insa si atunci portarul celor de la Ajax a fost excelent.

Va fii o dubla foarte grea.

S-au jucat. De multe ori De Boer si-a pus mainile-n cap. Dar n-are ce sa faca.

Daca Ajax juca in Romania, dupa primele 20 de minute de joc erau scoti toti jucatorii afara de pe teren iar antrenorul ii batea si le interzicea sa se mai joace. Insa la Ajax altfel stau treburile.

Nu cred ca, de cand e echipa asta, a zis vreun antrenor vreodata vreunui jucator sa nu se mai joace, sa nu mai dea pase cu calcaiul, sa traga la poarta, etc.

Ajax a dominat in deplasare. A dominat grav de tot. In prima repriza Utrecht nu a existat. De abia in a doua au inceput sa isi faca simtita prezenta.

Lumea vede foarte multe greseli cand vine vorba de fundasii Ajaxului insa evita sa observe implicarea lor la joc. Daca au fost vreodata prinsi pe picior gresit, au fost prinsi pentru ca erau prea sus si contribuiau la creatie. Sunt curios ce o sa faca dodel impoptriva unor fundas care il vor alerga tot meciul.

Vertonghen a semnat in vara cu Tottenham.

Dupa parerea mea am cazut bine cu Ajax.Se putea mai rau sau mai bine dar Ajax este o echipa de talia Stelei cred.Sansele Stelei sunt foarte mari mai ales daca ii vom sprijini in numar mare la meciul de acasa :D

Bilete pentru meciul Ajax - Steaua!

FC Steaua Bucuresti anunta faptul ca biletele destinate suporterilor echipei noastre pentru partida cu Ajax Amsterdam, din Olanda, vor putea fi cumparate la pretul de 23,50 euro.

Astfel, iubitorii Stelei care doresc sa urmareasca partida din "saisprezecimile" UEFA Europa League direct de pe Amsterdam ArenA, pe data de 14 februarie, incepand cu ora locala 19:00, au posibilitatea de a-si rezerva bilete dupa cum urmeaza:

- trimitand un e-mail la adresa dedicata [email protected], care sa contina numele si prenumele persoanelor care se vor afla pe stadion

- biletele vor putea fi ridicate si platite incepand cu 13 februarie, la hotelul unde va fi cazata delegatia Stelei (vom reveni cu informatii in acest sens cat mai curand)

- FC Steaua Bucuresti va actualiza in mod constant lista de rezervari si o va publica pe site-ul oficial, in stirile referitoare la vanzarea de bilete pentru partida Ajax - Steaua

In functie de informatiile acumulate in saptamanile viitoare, va vom tine la curent cu toate aspectele legate de vanzarea de bilete si deplasarea suporterilor la meciul din Olanda.

Va multumim inca o data pentru interesul deosebit manifestat!

FC Steaua Bucuresti

Asa cum v-am promis, mai jos puteti vedea lista completa a suporterilor Stelei care si-au rezervat deja biletele pentru partida de la Amsterdam. Va multumim inca o data pentru interesul deosebit, mai ales ca in primele 17 ore de la crearea adresei de email dedicate rezervarii biletelor ([email protected]), au fost rezervate 212 bilete! De asemenea, va reamintim faptul ca biletele vor fi disponibile la hotelul in care va fi cazata delegatia Stelei inaintea meciului de la Amsterdam, incepand cu 13 februarie 2013. Va rugam sa urmariti site-ul oficial al Stelei pentru informatiile legate de deplasare si alte aspecte privind vanzarea de bilete.

FC Steaua Bucuresti VA UREAZA TUTUROR CRACIUN FERICIT!

1. TIRTAU LAURENTIU ROBERT

2. TIRTAU Florin OCTAVIAN

3. OANCEA Florin Catalin

4. SITARU ELVIS

5. LUCA IRINA

6. BARBOSELU MARIAN LEON

7. Constantin Nicusor

8. Sandu Anca

9. BAESU Adrian

10. RADU Cristian

11. MELINTE Adrian

12. MELINTE MIHAELA

13. MACOVEI Catalin

14. MACOVEI TIBERIUS

15. BUZATU Andrei

16. CIONT Catalin

17. NUTU Valeriu

18. ONICA Alexandru

19. TOMA Daniel

20. CALIN ANDREEA MARIA

21. HOHOI Gheorghe

22. BALASOIU Petrica

23. AMORARITEI PETRUS Bogdan

24. BELCIU Daniel

25. ALUPOAIE DRAGOS Valentin

26. FLAMANZEANU Catalin Stefan

27. ALUPOAIE AURELIA VALENTINA

28. Dumitru CIPRIAN Constantin

29. RIZESCU Dan George

30. ROTARU VIOREL

31. DUMITROIU Gabriel

32. COSMA Andrei

33. SUMEDREA Andrei

34. BADIU Alin

35. BADIU ANA

36. SAVASTRE Mihai

37. SAVASTRE Ioan

38. COSTIN RENATO

39. OPRISCAN Mihai DORU

40. DICO CALIN FRANCISC

41. GHERMAN Daniel

42. RAUCESCU Alin Constantin

43. Ion DANUT FLORENTIN

44. CHERANA Alexandru Iulian

45. VIZIRU MADALIN Petrica

46. BOTAN ELENA ADELINA

47. ZSOLDI JULIA ANDREA

48. DOBRE IONUT Ovidiu

49. SOARE IRINA ANDREEA

50. TRACHE FLORENTIN

51. TRACHE ANA

52. RADUT VLAD Valentin

53. RADUT OANA ADINA

54. DRAGOMIRESCU ELENA

55. DRAGOMIRESCU CIPRIAN

56. CRANGEANU Alin DUMITREL

57. PATRICHI Ion LAURENTIU

58. Badea Ovidiu VICENTIU George

59. SMARANDACHE Cristian Gabriel

60. Paunescu IONUT Cristian

61. ANDRONACHE ALINA OANA

62. BURCEA Marius Valentin

63. IONESCU Victor Mihail

64. CIUTACU ALINA MIHAELA

65. STOIAN GELU IONUT

66. MITOIU AUREL Adrian

67. Tudor Florin

68. NADRAG Cristian

69. STOICESCU Constantin

70. POPOVICI Mihai Claudiu

71. AGACHI Dumitru

72. BIDINGA Stefan

73. BIDINGA LUIZA GABRIELA

74. SERBAN VIOREL

75. LUCA RARES

76. BUHOS ADELA

77. SITARU VIRGIL

78. SITARU NICOLETA

79. SITARU ALEXANDRA

80. BAKALI KHADIJA

81. POTRA SERGIU

82. ANCUTA Catalin

83. ANCUTA Eugen

84. IFTIME IUSTIN Alexandru

85. NEAMTU Cosmin

86. MITROESCU Adrian

87. CRISTOFOR Dan

88. DARIE Ilie

89. BALTEANU VIOREL

90. BALTEANU ADRIANA

91. FLOREA Razvan IONUT

92. ROIBU TEODOR NICOLAIE

93. TOADER Iulian Ovidiu

94. COJOCNEAN Daniel

95. CALIN IOIA

96. MARIS Marius

97. ROMAN Mihai

98. ROMAN CAMELIA

99. BRATU IRINA

100. MARGARIT Cristian

101. ALI EDVIN ENNUR

102. ALI AINUR

103. ALI FILDIZ

104. ABDULALIM NELIDA

105. NEAGU SEBASTIAN

106. Baciu Paul

107. POPA LUCIAN Sorin

108. CAP-BUN Bogdan

109. TURCANU LAURA

110. Tudor Cristian

111. BARBU Eugen

112. MANEA LUCIAN Andrei

113. AVANU Alin Alexandru

114. COMANESCU Dan Claudiu

115. DONCIU Nicolae

116. DONCIU Catalin

117. IRIMIA CIPRIAN

118. BANFI MATEI

119. CHIRU Mihai

120. PADUREAN Alexandru

121. MACOVEI Razvan

122. OANA IONUT

123. STOLERU Cosmin

124. PREDA OCTAVIAN Marius

125. DRAGHICI Florin Dorinel

126. Dumitru Marius

127. GUTU Nicolae DRAGOS

128. RADULESCU Mihai Razvan

129. BOTOACA Adrian

130. ODOROAGA ANTONIO Mihai

131. ANDRONE CLAUDIA

132. CARAGHEORGHE Dumitru

133. HAGIMASURI ECATERINA

134. IORDAN Claudiu Andrei

135. DIMOFTE LIVIU Valentin

136. VASILIU Nicu Valentin

137. VASILIU Daniel

138. Dragomir LIVIU Eugen

139. SERBU GEORGETA RALUCA

140. SIRBU Marius

141. Tudose Alin

142. VLADULESCU Andrei

143. DOROBANTU MIHNEA

144. CAPOTA IONUT

145. BUCUR Daniel

146. ALDEA DENISA IOANA

147. TEODORASCU Dan

148. NICOLESCU ELEODOR

149. VERSIN DRAGOS

150. NEAMTU Catalin

151. DINESCU Dan

152. FLOREA RADU COSTIN

153. MARINESCU Razvan

154. Stefanescu Adrian

155. STANCIU George

156. NICULAE Adrian

157. BALASA Cornel

158. SOCARICI Gabriel

159. PAPUC Andrei Nicolae

160. Stoica George

161. FIROIU Catalin

162. BEU Andrei

163. SECARA Bogdan Alexandru

164. BEU Florin

165. POPA Adrian

166. PONOMAREV DIMITRI

167. MOISE Alexandru Claudiu

168. CIUBUCA DIMITRIE-LIVIU

169. FICIU Alexandru

170. MOLDOVEANU Andrei

171. Munteanu Victor Mihail

172. TONEA Cristian

173. MANTA Sorin Cristian

174. MANTA VLAD Marius

175. MITRACU NICULAE

176. MITRACU Alexandru

177. CIUPITU Florin

178. CIUPITU OCTAVIAN

179. SIRBU Victor Adrian

180. ENACHE George Florin

181. NAE DANIELA

182. Alexandru Constantin

183. VINTILA SEVERICA

184. GRIGORE Vasilica

185. URSEA Constantin LAURENTIU

186. MIROSLAV IOANA

187. LUCIAN Mihai

188. VICTORIA DENISA

189. UNGUREANU Dan

190. UNGUREANU Anca

191. DESLIU Constantin

192. MOISESCU DRAGOS

193. SPATARU SERGIU

194. ANDRIES EMANUEL

195. VIZITIU DRAGOS Alexandru X 2

196. GAMAN Eugen X 2

197. Petre Bogdan X 4

198. MUSTATA Mihai X 2

199. TILVIC Bogdan X 4

200. RADU PIPAS X 2

201. POENAR TRAIAN X 2

sursa: steauafc.com

@edynho, din cate stiu eu, in caz ca nu confund, Vertonghen nu mai presteaza la Ajax.

Evolueaza la Tottenham din vara.

S-au jucat. De multe ori De Boer si-a pus mainile-n cap. Dar n-are ce sa faca.

S-au jucat ? Nu stiu de unde le calculezi tu , daca ratezi nu cred ca inseamna neaparat ca te joci cu adversarul. Hai sa ne aducem aminte de meciurile Stelei cu Vaslui,Rapid,CFR , au ratat si s-au jucat cu rivalii , nu ?! "soarecele si pisica" !

In fine , Ajax este o echipa foarte puternica , campionatul olandez produce mari talente an de an.Olanda a invins Romania fara probleme cu foarte multi tineri din Eredivisie.

Am avut ocazia sa ii urmaresc in ultimul timp pe cei de la Ajax si au niste jucatori foarte buni , tineri , poate fara prea mare experienta insa dornici sa arate ca au potential : Sulejmani , Hoesen , Boerrigter , De Jong sau jucatori cu experienta - Babel , Poulsen , Moisander plus un fundas belgian tanar si foarte bun , imi scapa numele acum.

Va fi o dubla interesanta , foarte spectaculoasa si chiar daca Steaua va trece sau nu mai departe , macar sa lase o impresie buna , pentru ca mai apoi cu Chelsea , eu unul vad dubla imposibila;

PS. Era sa uit de Eriksen;

Edited by kaspersky

În asteptarea dublei cu Steaua din 16-imile Europa League, Ajax Amsterdam a facut un super-transfer. În varstă de 18 ani, sarbul Dejan Meleg, de la FK Vojvodina, a semnat joi un contract cu gruparea olandeza care il urmarea de mai multă vreme.

Mijlocasul ofensiv a debutat in 2012 in prima ligă din tara natală si a adunat 7 meciuri in tricoul echipei Vojvodina Novi Sad, dar batavii au decis că este momentul să-l transfere pe jucator, inainte de a intra si pe radarul altor formatii europene. Mutarea a fost in aer timp de cateva satamani, după ce presedintele clubului sarb, controversatul Ratko Buturovic, se lupta pentru bani cu o firmă elvetiană de impresariat, care detinea o bună parte din drepturile federative ale jucatorului.

Meleg impresionează printr-o tehnică impecabilă si printr-un sut precis si puternic, două dintre calitățile care l-au facut om de bază in selectionata U17 a Serbiei, pentru care a punctat de 9 ori in 18 meciuri. Fotbalistul nu va fi trecut insă pe lista UEFA, astfel că nu va aparea in dubla cu Steaua, de pe 14 si 21 februarie.

Baieti am tot asteptat sa deschida cineva un subiect cu privire la returul dintre Steaua vs Ajax si la preturile practicate de firma de curierat Fan Curier pentru livrarea biletelor!

Pana la acest meci se practicau sume de bun simt din partea firmei de curierat, dar dintr-o data clubul sa absolvit de orice responsabilitate si a lasat curierul sa perceapa un plan tarifar ofensator!

20 RON pt sa-mi aduca un plic din Bucuresti in Bucuresti este o suma care nu-si justifica sub nicio forma serviciul prestat!

Orice vanzator ce vinde un produs si foloseste un curier ca mijloc de transport pentru expedierea produselor sale, incheie un contract pe care negociaza un pret pentru a colabora pe o perioada de timp in asa fel ca atat vanzatoru, cat si cumparatorul sa fie multumit.

Eu personal am sunat la Fan Curier si m cerut si eu un pret pentru un transport din Bucuresti catre Timisoara si pretul de lista pentru un pachet de 1KG este de 24 RON!

Daca faceam comanda de pe data de 17 si ajungeau biletele pe data de 18 mai ziceam ca Fan Curier livreaza preferential pt fiecare comanda in parte, dar daca ei le centralizeaza si le trimite in asa fel incat sa-si optimizeze costurile de transport noi pt ce platim 20 de ron???

1881590_w2.jpg

Ajax recorded their only home win in Europe this season against Manchester City ©Getty Images

Mingea este rotundă nu trebuie să ne temem de Ajax, Steaua este o echipă mare si o va demostra, eu zic că meciul decisiv se joaca pe National Arena....Important este să marcam la ei acasa

:steag_cruce_invers:

Mingea este rotunda, dar altii o rostogolesc mai bine...

Ai dreptate altii o rostogolesc mai bine, dar pot avea 50 de ocazi 20 aparate de portar si 30 de bari si noi 1 ocazie 2 goluri intelegi ? ia exemplu la meciul Manchester -CFR cat de bine a rostogolit mingea Manchester si cate faze a avut CFR?... ma lasi cu astea

Edited by iLikeSteaua

Si totusi Manchester a trecut mai departe, pe cand CFR a iesit din competitie. La doar 2 puncte de primul loc, ce-i drept.

LE:

si noi 1 ocazie 2 goluri intelegi ?

Nu chiar.

Edited by Lays

Si totusi Manchester a trecut mai departe, pe cand CFR a iesit din competitie. La doar 2 puncte de primul loc, ce-i drept.

Bine..Dar CFR a demostrat ca totusi mingea este rotunda si daca galatasaray daca nu batea pe Braga CFR mergea mai departe asa cum, daca Steaua

nu facea egal cu kopenhaga stuttgard ramanea acasa si totusi am luat bataie de la ei cu 0-5 si totusi orice ai zice Steaua e mandria romaneasca, ea reprezinta Romania in europa ok?

Edited by iLikeSteaua