Sign in to follow this  
Followers 0
Lari

Transferuri In Perioada Decembrie 2012 - Februarie 2013

43 posts in this topic

Renan Garcia care a plecat la finalul lunii ianuarie de la CFR cu destinatia Sampdoria poate reveni in Liga I, Steaua fiind interesată de serviciile sale. Clubul italian trece printr-o perioadă dificilă din punct de vedere financiar si pentru a reveni pe linia de plutire a decis să treacă pe lista de transferuri mai multi jucatori importanti.

Printe acestia se numară si Renan Garcia al carui viitor club va fi Steaua Bucuresti, informează calcionews24.com. Site-ul italian mai notează că Sampdoria ar dori să-l aducă in Italia pe Vlad Chiriches fotbalist cotat la 5 milioane de euro, iar Renan ar urma să facă parte din această tranzactie.

"Eu cred că el este la ora asta cel mai bun mijlocaș dribler din Romania. Noi suntem interesati, dar eu am vorbit cu Condescu si ne-a spus că nu dă drumul la niciun jucator, deci nici lui Maxim. Eu ii urez baiatului noroc si să se antreneze, să joace si să fie serios, pentru că e pacat, pentru că talent are. Noi voiam să-l luam de acum pentru că eu am incredere in ceea ce face Reghecampf. Iar in opinia mea, Maxim are nevoie de putină forță. Dacă se antrenează cu Reghecampf, el poate face in sase luni, un an pasul in fotbalul mare. Dar are nevoie de seriozitate la antrenamentele de forță. Condescu spunea că are si oferte din afară pentru Maxim"

"Vrem să luam un atacant de la Molde Afro-american, afro-francez, nici nu stiu", spunea Becali imediat după victoria cu Astra, scor 2-0. ProSport a aflat că transferul este greu de realizat, stelistii reluand ieri negocierile cu Molde, insă raspunsul n-a fost deloc cel asteptat: "Dacă il vreti pe Daniel Chima Chukwu, acesta costă două milioane de euro!"

În cursul diminetii de ieri, stelistii au demarat discutiile cu norvegienii, insă afacerea pare destul de greu de realizat! Pretul este piperat, iar varianta imprumutului nu este agreată de nordici. "Vor două milioane pe Chima, este destul de mult pentru un jucator de 21 de ani, mai ales că situatia financiară care este acum in Romania nu e roz. Noi dam un milion si 20% procente! Diferenta e cam mare că să ajungem la o intelegere asa usor", au dezvaluit surse din Ghencea.

"Nu mi-aș imagina niciodată că Molde l-ar putea lasa pe Chima să plece in Romania. E o aiureală! Dacă cineva ar veni acum cu o ofertă de 500.000 de euro le-aș spune că iși pierd tmpul.

Interesul a crescut pentru jucator. Chima e un baiat bun, concentrat doar să joace foarte bine pentru molde. Asta il interesează acum. E ambitios si vrea să ajungă mai sus in fotbal, dar acum joacă pentru cea mai bună echipă din Norvegia", spune Atta Aneke, impresarul lui Chima.

"Ar fi cel mai bine pentru mine, cred, să plec de la Rapid. Aș fi dispus să merg la Steaua. Trebuie să stau si să vorbesc cu persoanele de aici, să negociem, pentru a vedea care ar fi cea mai bună solutie pentru mine. Mai am 6 luni de contract, pe care trebuie să le respect. Liber voi putea pleca doar la sfarsitul campionatului", a declarat Filipe Teixeira.

"Nu s-a pus problema de memoriu, nu am nici un conflict cu Rapid. Singurul lucru a fost că mi s-a propus să plec, pentru că am salariu mare si Rapid nu poate să il suporte. Nu am un salariu mare, dar destul de mare pentru acest club si am contract pe termen lung. Asa mi s-a propus, iar eu nu vreau să fac probleme Rapidului, să mă judec. Plec frumos, ramanem prieteni.

Nu sunt jucator liber, dar eu nu pot să stau in această situatie, se face o reorganizare de club, eu mai am contract un an si jumatate. Normal că trebuie să renunț si eu la o parte din bani.

Nu m-a cautat nimeni de la Steaua, sunt oferte de la altă echipe, si de aici, si de afara voi vedea ce este cel mai bine pentru mine si pentru familia mea. Mi-a placut cum a vorbit patronul Stelei de mine, am explicat că problema cu intarzierile nu este asa cum se vorbeste.

Situatia e clara Rapid are un program de reorganizare, trebuie să scape de jucatorii cu salarii mari si cu contracte mai lungi si fiecare iși vede de viata lui, banii neplatiti se pot primi la masa credală mai tarziu, a spus Rui Duarte.

sunt satul de jucatori straini fara valoare...ridicatiii frate pe ai nostri ...costa si mai putin

De Dembele de la Freiburg ce ziceti ? a prins doar vro 15 meciuri in 2 ani , insa cand a fost transferat de la Levsky Sofia avusese 26 de goluri in 23 meciuri in Bulgaria. Sau Spas Delev liber de contract.

"Pe Chima nu-l luam, că vor două milioane de euro pe el.

Teixeira este un jucator care driblează si pe care-l vreau, dar nu iau legatura cu el pană nu se rezolva problema cu Rapid. Tatu, da, voi stiti că mie imi placea. Acum il luam pe Tatu, dar dacă intram in Liga Campionilor vă dati seama că luam un atacant ca lumea.

Nici Chima ala nu e un atacant care să rupă gura targului, mi-a placut mie, dar nu e cine stie ce. Mai bine il luam pe Batin, de la Brasov"

:oleole: poate mai face MM o boschetarie de transfer....pt ca el le are cu astea....

Ar fi bun Gekas, era mereu prin nationala

De Tembo de la Astra ce parere aveti?!

Gekas e prea jucator sa vina la Steaua e cunoscut...adica totusi , inafara de Jorge Martinez ala de la CFR care are 0 meciuri , eu unul nu cred ca am auzit de jucatorii straini inainte sa vina la echipe romanesti.

Apropo , pe cat incepe oficial perioada de transferuri?

Ala:

"Maxim a semnat cu Steaua. El va primi 8.000 de euro pe luna dar ii va creste salariul in functie de evolutiile sale. La fel am facut si cu Gardoș sau Rusescu. Are 22 de ani, e copil inca să vedem dacă va confirma la Steaua".

Ciobanul a anuntat in această seară că Steaua a rezolvat si transferul lui Alexandru Maxim, după Iancu si Niță.

Steaua s-a inteles cu cei de la Pandurii, urmind ca jucatorul să semneze in zilele urmatoare actele pentru a deveni oficial jucatorul Stelei. Patronul Stelei este sigur că jucatorul va accepta, mai ales că va avea un salariu mult mai mare.

În schimbul jucatorului Steaua va da 3 jucatori , plus o sumă importantă de bani. Mai mult, Pandurii vor pastra un procent de 20% dintr-un transfer ulterior.

"Am semnat contractul de transfer, ramine să semneze baiatul. Sigur semneaza dacă vii la 2500 de lună la 8000, cum să nu accepti. Oricum dacă va juca bine si va face performanță, i se va mari automat contractul.

Nu va ramine cu 8000. Are doar 22 de ani. Are timp să demonstreze. Jucatorul va veni in vara dar o să ii conving să il luam de acum . M-a costat 500.000 de euro, plus Radut pe care l-am cedat definitiv, alaturi de Rocha si Stanca, si 20% dintr-un viitor transfer", a spus Ciobanul la televiziunea sportro.

Gigel a inceput deja sa se bage peste Reghe. E super.

Steaua chiar nu avea nevoie de inca un jucator de banda. Chipciu, Popa, Tanase, Parvulescu, acum Maxim.

Sunt curios cum vor juca, cand.

Vad ca i-a dat si pe Rocha si Radut, doi dintre cei mai buni jucatori din acest campionat. Gigel e un afacerist excelent :))

Chipciu va zbura in momentul in care ciobanasului i se va nazari ca nu a jucat cum trebuie intr-un meci. Maxim va fi fortat, va pune presiune pe el, il va distruge, la fel cum a facut cu altii.

Pe Tanase nu-l scoate nimeni din echipa. Cine isi face ganduri din astea, e aiurit rau.

Astept sa vad ce atacant va aduce in locul lui Rocha.

Steaua tocmai a dat pe nimic un atacant care a dat 10 goluri intr-un tur, jucand foarte, foarte putin.

Saracu' Reghe...

p.s.

Sper ca lumea observa cum se fac transferurile la Steaua.

Daca e fotbalist de-al verilor becali si e luat la nationala de Piti, atunci neaparat trebuie sa joace la Steaua.

Rocha nu a avut norocul sa indeplineasca aceste cerinte. De aia a fost dat afara.

Edited by Adrian

Fabien Camus a marcat al treilea gol al sezonului pentru Troyes, nu cre'ca mai vine la Steaua...

Abia astept sa vad "Steaua naucitoare" cu Tatu in locul lui Rocha. De fapt, de ce doar Rocha? Daca Rusescu nu continua sa marcheze cate 2 goluri pe meci, out! Ca nu se zbate.

Cuplu de atac: Nikolic - Tatu. Si sa vezi atunci cum o ia Steaua cu viteza maxima inapoi spre 23.

Abia astept sa vad "Steaua naucitoare" cu Tatu in locul lui Rocha. De fapt, de ce doar Rocha? Daca Rusescu nu continua sa marcheze cate 2 goluri pe meci, out! Ca nu se zbate.

Cuplu de atac: Nikolic - Tatu. Si sa vezi atunci cum o ia Steaua cu viteza maxima inapoi spre 23.

ar trebui sa-ti dai o palma ca sa te trezesti la realitate!

Edited by chrissyxoxo

Sau tu ar trebui. Doamne Fereste de un atac Nikolic-Tatu ca o sa aiba mai multe goluri Sukala decat astia 2. Tatu e adus ca vrea Meme sal forteze poate da randament de data asta si sa poata da peste nas "cunoscatorilor de fotbal " dar o sa piarda iar pariul. Maxim intr-un picior e peste Tatu. Pacat de Rocha...e mult peste bataiosul si puternicul Nikolic care nu castiga nici-un duel aerian..

Intrebare : de ce Rocha, care a dat 7 goluri in campionat si care mai stie si cu mingea este vazut ca un jucator terminat, iar Nikolici care este pur si simplu ZERO ( doar MeeeMeee are niste fantezii kinky cu el se pare ) este prezent meci de meci, ratari dupa ratari, preluari gresite dupa preluari gresite, sare mingea din el ca din lemn, si culmea, mai este si laudat pentru prestatiile sale "mirifice"? Ba, ce dracu' se intampla ba ?

Edited by Zenden

ar trebui sa-ti dai o palma ca sa te trezesti la realitate!

Macar o singura data as vrea sa vina cineva si cu un argument atunci cand imi spune ca trebuie sa ma trezesc la realitate.

Din ce vad eu, voi sunteti cei care visati.

Eu, personal, nu am apucat să am o discutie cu nimeni, nici macar cu cei de la Pandurii, nimeni de la Steaua nu m-a sunat. Doar prin mesaje am vorbit cu o persoană de la Steaua, dar nu m-a contactat nimeni să vorbim despre acest lucru.

Steaua e o echipă de traditie, e cea mai puternică echipă din Romania, mă onorează că cei de acolo vorbesc frumos de mine. Însă si un transfer la o ehipă puternică din afară ar fi special, a spus Maxim pentru Dolce Sport.

"Situatia in momentul de față este că jucatorul apartine Pandurilor si va ramane asa pană la vara Indiscutabil, transferul la Steaua ar fi un lucru bun. Important este ca Alex să aibă aceleasi evolutii bune ca pană acum, să ramană in vizorul echipei nationale. Eu tot timpul le spun jucatorilor că valoarea si evolutiile bune ii vor aduce in atentia tuturor. Eu le-am spus mereu celor interesati care m-au sunat să vorbească intai cu clubul. La ora actuală decizia lui Alex este să ramană lucrurile asa pană la vara dupa care Steaua ramane o optiune. În vară vom evalua lucrurile asa cum trebuie si vom decide care va fi pasul cel mai bun pentru Alex. Se pot intampla multe pană la vara Important este ca el să pastreze evolutia bună de pană acum", a spus agentul Lucian Marinescu.

Într-o interventie la acelasi post de radio, presedintele executiv al gruparii gorjene, Eugen Pirvulescu, a afirmat că Pandurii si Steaua au semnat actele de transfer pentru Alexandru Maxim, insă jucatorul nu a facut-o inca

"Noi am ajuns la un acord cu Steaua, am semnat un acord cu 1.07.2013. Ce a spus domnul Becali despre transfer este adevarat despre toate sumele de transfer. Urma ca domnul Becali să-l convingă pe jucator să semneze acordul de transfer, intre cluburi intelegerea fiind semnata Iar dacă Maxim iși dă acordul, transferul se realizeaza Eu cred că pană la urma cunoscandu-l pe domnul Becali, va reusi să-l convingă să semneze", a adaugat Pirvulescu, care a mentionat că jucatorul mai are doi ani si jumatate de contract cu Pandurii.

Maxim e foarte util, teoretic va creste concurenta, din pacate vine doar de la vara cand probabil vor mai pleca altii si sunt sanse sa nu mai sporeasca nici o concurenta. Eu sper sa vina Wesley si Steaua va avea un mijloc cum nu a mai avut demult si cand ai un asa mijloc poate fi atacant si bunica si iese golgeter !

Ce concurenta sa faca? Cui?

Maxim este mijlocas stanga. Pe aceeasi pozitie se afla, teoretic, dodel si Parvulescu. Defapt, poate Steaua sa aiba 12314 de mijlocasi stanga in lot, ca postul este ocupat de lemn tanase pana cand se va transfera, ceea ce nu se va intampla, cel putin nu in viitorul apropiat.

Cu alte cuvinte, in conceptia "staff-ului" actual al Stelei, Alexandru Maxim este inutil. De ce crezi ca Reghecampf nu este asa de innebunit dupa el? Pentru ca stie ca este doar un moft al patronului.

Ar fi cea mai proasta alegere a lui Maxim sa vina la Steaua, un club atat de neprofesionist, plecand de la Pandurii, unde chiar joaca meci de meci, si o face bine. Si acolo are sanse mari sa joace in cupele europene, plus ca e un mediu mai stabil si nu asa nociv ca in Bucuresti.

Oricum, poate da si el dovada de creier si refuza transferul..

Mirosea a campanie electorala!

Rusine nea' migi, ma uimesti pe zi ce trece

Unu' cate unu' deveniti usor-usor drogatzi, bagabontzi... ;)

Ce concurenta sa faca? Cui?

Maxim este mijlocas stanga. Pe aceeasi pozitie se afla, teoretic, dodel si Parvulescu. Defapt, poate Steaua sa aiba 12314 de mijlocasi stanga in lot, ca postul este ocupat de lemn tanase pana cand se va transfera, ceea ce nu se va intampla, cel putin nu in viitorul apropiat.

Cu alte cuvinte, in conceptia "staff-ului" actual al Stelei, Alexandru Maxim este inutil. De ce crezi ca Reghecampf nu este asa de innebunit dupa el? Pentru ca stie ca este doar un moft al patronului.

Ar fi cea mai proasta alegere a lui Maxim sa vina la Steaua, un club atat de neprofesionist, plecand de la Pandurii, unde chiar joaca meci de meci, si o face bine. Si acolo are sanse mari sa joace in cupele europene, plus ca e un mediu mai stabil si nu asa nociv ca in Bucuresti.

Oricum, poate da si el dovada de creier si refuza transferul..

Ti-ai raspuns singur ce concurenta, il va scoate sigur pe Tanase daca vine, aia e poveste ca e batut in cuie...toti fotbalisti viseaza o echipa mai mare unde nu e chiar asa liniste si tu ii recomanzi sa ramana in mediul amical de la Pandurii...e funny:) Asa ar putea sta acasa sub brad la caldura e mai comod ca la Pandurii :)

Cel putin un sfert din echipele din Liga 1 au sanse la cupele europene deci pe logica ast, daca e asa nociv la Steaua de ce ar mai veni vreodata vreun jucator?

El nu s-a decis sa vina la Steaua pentru ca e ciocoflender roman, a dat si el 3 goluri si e prea bun pentru Steaua si vrea in strainatate unde sunt sanse mai mici sa joace in UCL sau meci de meci, daca tot o luam pe logica asta.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0