Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Copenhaga - Steaua 1-1 (0-0)

71 posts in this topic

Joi, 6 decembrie 2012, pe stadionul Parken din capitala regatului danez, incepand cu ora 20:00, meci din cadrul ultimei etape a fazei pe grupe (E) in Liga Europa. Transmis de Pro TV.

52709.pnguel_pokal.gif50065.png

Copenhaga - Steaua

Desi este inca lider al grupei E, cu 10 puncte, Steaua va avea un meci de totul sau nimic. Si asta numai din cauza scorului neasteptat de mare cu care a pierdut in fata svabilor de la Stuttgart.

Steaua are diferenta de golaveraj 0 (8-8), Copenhaga, -1 (4-5), asa incat pentru a se califica, echipa noastra are nevoie de un meci egal sau de o victorie. La victorie a danezilor, coroborata cu o asteptata victorie a nemtilor in fata norvegienilor de la Molde, Stuttgart si Copenhaga se califica in 16-imi, iar Steaua rateaza o mare sansa de a evolua in primavara europeana.

Pentru Steaua ar mai exista o sansa infima de calificare. Aceea in care Molde ar bate sau ar fi egala nemtilor in deplasarea de la Stuttgart. In situatia astfel creata, Copenhaga, in cazul unei victorii asupra Stelei, se va califica de pe primul loc, Steaua ar fi urmatoarea calificata (10 pct), iar Stuttgart si Molde, de pe locurile urmatoare, ar parasi competitia. Ne amintim ca in partida Molde-Stuttgart, norvegienii au invins cu 2-0 prin golurile semnate de Berget 58' si Chima 88', avand astfel un ascendent in fata adversarei din 6.12.

Copenhaga in ansamblul ei este mai puternica decat Steaua, dar Steaua are individualitati a caror valoare este cotata peste valoarea jucatorilor echipei daneze. Din meciul de la Bucuresti stim ca adversarii nostri au si un portar excelent.

Eu unul ma tem pentru evolutia Stelei, care nu se mai afla in perioada de gratie de dinaintea

socului devastator din precedentul meci din grupa. Nimic nu ma impiedica insa sa-i urez succes. Fie ca Steaua sa-si revina si sa faca un joc mare!

Stadionul Parken, pe care Steaua va evolua in ultimul etapa a grupei E, prezinta urmatoarele particularitati:

- dimensiuni teren de joc: 105m X 68m

- nocturna: 1400 lucsi

- capacitatea: 38.076 locuri

Recent Copenhaga a pierdut la Brondby, cu 0-1, in Cupa Danemarcei. Este insa liderul la zi al campionatului danez, in care cu patru etape inainte de final are o diferenta de 9 puncte fata de a doua clasata.

S-auzim de bine!

Edited by Azzido

fair.png Vremea

Joi, 6 decembrie

Minima in jurul valorii de -3°C, maxima in jurul valorii de -1°C.

Șanse de ninsoare usoară noaptea tarziu (după ora 22:00). Cantitatea estimată de precipitatii: 0.1 MM.

Predominant soare.

Vant: 23 km/h.

In timpul disputarii meciului:

19:00-22:00 Perioade cu cer senin si perioade cu nori, fara precipitatii, temperatura -1°C, viteza vantului 7 km/h, umiditatea aerului 69%, umiditatea solului N/A

Deci, imbracati-va bine si nu stati prea mult in frig acolo, la Universitate, sarbatorind MAREA CALIFICARE ! Si aveti grija la stropii de sampanie din traficu' rutier...

Mentiune. Steaua se poate califica si daca peide cu 1-2, 2-3, etc. Adica la un gol diferenta, dar nu 0-1. Asta pen' ca la egalitate de puncte ordinea criteriilor de departajarea e urmatoarea :

1. Diferenta de goluri in meciurile directe (= golaverajul)

2. Numarul mai mare de goluri marcate in meciurile directe (nu e cazul daca e vorba de numai doua echipe, pen' ca ambele au acelasi numar de goluri marcate)

3. Numarul mai mare de goluri marcate in deplasare in meciurile directe

4. Golvaverajul general, per total meciuri din grupa

Deci la 1-0 pentru danezi egalitatea e perfecte conform primelor 3 criterii. Danezii se califica la golaveraj total (0 ei, -1 Steaua)

La 2-1 sau 3-2 pentru danezi, Steaua are mai multe goluri marcate in deplasare, deci se califica.

Mentiune. Steaua se poate califica si daca peide cu 1-2, 2-3, etc. Adica la un gol diferenta, dar nu 0-1. Asta pen' ca la egalitate de puncte ordinea criteriilor de departajarea e urmatoarea :

1. Diferenta de goluri in meciurile directe (= golaverajul)

2. Numarul mai mare de goluri marcate in meciurile directe (nu e cazul daca e vorba de numai doua echipe, pen' ca ambele au acelasi numar de goluri marcate)

3. Numarul mai mare de goluri marcate in deplasare in meciurile directe

4. Golvaverajul general, per total meciuri din grupa

Deci la 1-0 pentru danezi egalitatea e perfecte conform primelor 3 criterii. Danezii se califica la golaveraj total (0 ei, -1 Steaua)

La 2-1 sau 3-2 pentru danezi, Steaua are mai multe goluri marcate in deplasare, deci se califica.

La 2-1 sau 3-2 pentru danezi, Steaua va avea golaveraj negativ, pentru ca acum il are egal. Copenhaga il va avea zero si conform criteriului cu nr. 4, va fi in fata Stelei.

Cine se califica? Cea cu golaverajul mai bun, deci Kobenhavn.

Nu. Conteaza meciurile directe, si de-abia in caz de egalitate perfecta in meciurile alea (1-0 si 0-1) se trece la golaveraj.

Exemplu

E cam ce s-a intamplat in grupa asta din Champions League. Atletico s-a calificat in Europa League desi avea golaveraj -9, mult mai slab decat cipriotii (-3). Da' in meciurile directe (0-0 la Madrid si 1-1 in Cipru) au marcat un gol mai mult in deplasare.

Edited by DanStan

Arbitrul: turcul Huseyin Gocek.

Le-a purtat noroc lu' Metalist Harkov, in meciu' cu Dinamo, din play-off, scor 2-1, si lu' Standard Liege, la Copenhaga, in meciu' cu FC, din grupele LE de anul trecut, scor 1-0.

Edited by Lari

bah eu sincer nu pot sa dorm de 2 zile...si nu cred ca o sa dorm pana joi...nu mai pot...sa vina meciul asta in PLM !!!!! HAI Steaua..HAI ARMAT...sa-l vad pe lds cum urla ca fetita ca ne-am calificat...

SteauaToronto

Vezi ca lipsa de somn poate genera afectiuni grave, chiar delir. Urlat se numeste ce faci tu, nu ce face LDS.

Rusescu: "2012 este un an foarte bun, pe care speram să-l terminam cu dreptul, cu o calificare in primavara europeana Este cel mai important meci pe care trebuie să-l jucam pe viață si pe moarte. Trebuie să jucam acelasi fotbal frumos si să ne calificam. Nu stiu dacă ar fi o nenorocire să nu ne calificam, dar ar fi destul de urat să nu ne calificam cu zece puncte".

Reghecampf: "Este important să stam bine la fazele fixe. Este important să marcam, să facem un joc consistent, să reusim să ne cream ocazii, nu mergem la Copenhaga să asteptam să marcheze ei si să pierdem meciul. Avem si sansa meciului egal, dar pe noi ne interesează să ne facem jocul.

Nu vom incerca să schimbam la ultimul meci, să jucam altceva. Am lucrat astazi fazele fixe. Știm cum vin ei la fazele fixe cu sase jucatori, sunt redutabili si la loviturile de margine, au doi jucatori care aruncă mingea pană in careul de sase metri. Am exersat, ramane de vazut ce vom face pe teren. Vom incerca să jucam asa cum am facut-o si la Chiajna, vom incerca să inchidem jocul lor, pentru că ei nu au jucatori combinativi, sunt insă puternici.

La ultimul meci au marcat printr-un sut de la 16 metri deviat si dintr-o fază fixa Trebuie să inchidem jocul, să jucam urat si să ne calificam, dar poti primi gol si atunci cand inchizi jocul. Ca să ne calificam trebuie să marcam.

Meciul de la Copenhaga este foarte importat atat pentru mine, cat si pentru toti jucatorii din lotul Stelei. Ar fi frumos să incheiem acest parcurs cu o calificare in primavara europeana Nu am superstitii legate de Stadionul Parken (n.r. - pe care nationala Romaniei a pierdut o calificare), am alte superstitii, dar nu le pot spune".

Arbitrul: turcul Huseyin Gocek.

Le-a purtat noroc lu' Metalist Harkov, in meciu' cu Dinamo, din play-off, scor 2-1, si lu' Standard Liege, la Copenhaga, in meciu' cu FC, din grupele LE de anul trecut, scor 1-0.

UEFA l-a delegat la meciul dintre Copenhaga si Steaua pe turcul Huseyin Gocek, arbitrul devenit 'celebru' dupa episodul de acum aproximativ doua luni, de la meciul dintre nationalele de juniori ale Angliei si Serbiei, meci suspendat din cauza comportamentului rasist al jucatorilor, dar si al suporterilor sarbi; episod ce i-a adus titlul neoficial de 'persoana non-grata' in Serbia.

Huseyin Gocek, 38 de ani, este arbitru acreditat FIFA din anul 2008 si a fost desemnat sa conduca mai multe meciuri din actualele preliminarii pentru Campionatul Mondial din Brazilia.

sport.ro

Huseyin Gocek, 38 de ani, este arbitru acreditat FIFA din anul 2008 si a fost desemnat sa conduca mai multe meciuri din actualele preliminarii pentru Campionatul Mondial din Brazilia.

sport.ro

Partidele alea sunt, in ordine, urmatoarele:

Franta - Belarus: 3-1.

Asta a condus un singur meci si in preliminariile Euro-2012. Romania - Luxemburg: 3-1, din 29 martie 2011.

Te mai pot ajuta cu ceva de pe sport.ro? fularultras

Partidele alea sunt, in ordine, urmatoarele:

Franta - Belarus: 3-1.

Asta a condus un singur meci si in preliminariile Euro-2012. Romania - Luxemburg: 3-1, din 29 martie 2011.

Te mai pot ajuta cu ceva de pe sport.ro? fularultras

Forza Steaua . maine seara ne vedem la universitate

Forza Steaua . maine seara ne vedem la universitate

ca sa ce ? e vreun concert ceva ?

Ce se intampla la Universitate, chiar daca se califica Steaua este ceva nornal pentru un club cu asemene pretentii doar daca cumva trec pana in semi-finala sa zicem ca mergem la o bere :Dfularultras

Nu sunt sigur daca ma poate ajuta cineva de aici dar am si eu o intrebare: stie careva daca se mai pot cumpara bilete la meciul de maine cu copenhaga , si daca e posibil pana la ce ora si unde ?

Mai bine jucau" urat" in partida de la Bucuresti cu Stuttgart si poate acum calificarea era rezolvata ...

Se preconizeaza un meci urat, pe un teren greu, intre doua echipe care vor face tot posibilul sa obtina calificarea mai departe. Eu raman la parerea ca daca Steaua marcheaza macar o data se califica, danezii la ce au aratat pana acum in aceasta grupa, nu cred ca au forta sa inscrie de 3 ori impotriva Stelei, chiar daca vor avea un stadion aproape intreg de partea lor.

Un amanunt interesant, spectatorii danezi prezenti la acest meci, vor putea sa intre in baza aceluiasi bilet si la meciul important din campionat cu Nordsjaelland. O masura luata de organizatori pentru a se asigura ca stadionul va fi cat mai plin la acest meci. Nu cred ca am auzit de ceva asemanator la Steaua pana acum.

Edited by Stryker

ca sa ce ? e vreun concert ceva ?

si nici Jiji nsteag_cruce_invers.gif u vine sa urce pe limuzina,,,,,,hahahahahah e campanie si nu are voie,,,,,,,

Edited by GRYG

Sign in to follow this  
Followers 0