Virgil

Molde - Steaua 1-2 (0-2)

47 posts in this topic

ce ai luat? vreau si eu

ce a luat??? probabil ca si mine si multi altii...pe-o nara a tras un parf rosu iar pe cealalta un praf albastru...si daca combini prafurile astea 2 te simti foarte fericit...indiferent se situatie, loc, timp...STEAUAAAAA!

ce a luat??? probabil ca si mine si multi altii...pe-o nara a tras un parf rosu iar pe cealalta un praf albastru...si daca combini prafurile astea 2 te simti foarte fericit...indiferent se situatie, loc, timp...STEAUAAAAA!

=)) sigur ai tras ciment...

Nu, REd nu a luat la fel, el nu e fericit " indiferent de situatie" , l-a blestemat natura la nastere. L-a inzestrat cu creier

Steaua a avut iar noroc ...! Molde si-a odihnit copii si debutantii si a trimis in teren titularii de drept.

Sa citez dintr-un connaisseur: "Sa fii entuziast pentru orice victorie banala mi se pare mai putin grav decat sa incerci sa umfli meritele echipei tale pe baza unor informatii eronate despre adversar. Sper ca peste 2 saptamani, Molde sa aiba clarificata situatia in clasament si sa se prezinte cu o formula mai apropiata de cea obisnuita."

N-a sperat degeaba! I-a iesit, frate!

Edited by Arhimede

Sa inteleg ca au fost invinsi titularii lor? M-au luat astia la fotbal si-am uitat de partida.

Am sesizat ca era cam gol stadionul pentru o echipa care-i aproape de titlul intern si "primavara Europeana".

Vezi cum incepi iar cu provocarile? ... Aia a zis-o Mo in caz ca e careva curios. Iti place scandalul bag seama. Jubilezi acuma, nu? Te bucuri de rezultat indiferent de situatie cum zicea pustiul de mai sus, nu? Asta nu are de-a face nitel cu ignorarea situatiei actuale, apropos de ce discutam pe alt topic? Vezi? Nu mai incerca sa ma faci din vorbe ca nici eu nu m-am nascut ieri.

Am sesizat ca era cam gol stadionul pentru o echipa care-i aproape de titlul intern si "primavara Europeana".

@blindica: poate protesteaza bre :)):))

Edited by drvladyk

Vezi cum incepi iar cu provocarile? ... Aia a zis-o Mo in caz ca e careva curios. Iti place scandalul bag seama. Jubilezi acuma, nu? Te bucuri de rezultat indiferent de situatie cum zicea pustiul de mai sus, nu? Asta nu are de-a face nitel cu ignorarea situatiei actuale, apropos de ce discutam pe alt topic? Vezi? Nu mai incerca sa ma faci din vorbe ca nici eu nu m-am nascut ieri.

Ti-a stat ceasul? Pe cine provoc, mai? Nu e site-ul fcsteaua? N-am voie sa ma bucur?

Cine imi interzice bucuria? Tu? Vezi-ti de nefericirea ta si de lungul nasului!

In rest, iar esti pe afara si vorbesti din tasta fara sa ai habar.

Nu a spus Mo, ci Alecs!

Cauta bine acolo in tur, daca tot faci pe contabilul fericirii pe aici!

Mda, mea culpa e Alecs, ii raspundea lui Mo. Dar nu conteaza. Nu-ti interzic nimic prietene, bucura-te pana nu mai poti dar nu o mai intoarce cum vrei tu ca nu ignori si etc Ma rog nu e treaba mea, noapte buna

Mda, mea culpa e Alecs, ii raspundea lui Mo. Dar nu conteaza. Nu-ti interzic nimic prietene, bucura-te pana nu mai poti dar nu o mai intoarce cum vrei tu ca nu ignori si etc Ma rog nu e treaba mea, noapte buna

Ia notite acum si sa incheiem subiectul asta.

Nu-l ignor pe cioban, dar nu ignor nici echipa.

Am scris asta si intr-un articol, "Steaua in spirala Europei". Nu pe la colturi!

"Fotbalul este o placere a vietii, nu un concept filozofic al ei!

Eu nu pot trai stelismul fotbalistic ideatic, intr-un turn de fildes imaginar populat numai de "sfinti", rupt de realitatile si emotiile din teren.

Exagerand, ar fi ca si cand ai idolatriza si poetiza sexul, dar te-ai bucura imaginar de el numai prin masturbare, ca, deh, se spune ca " toate femeile sunt curve".

Fotbalul a generat stelismul (fotbalistic), ca fenomen de masa, si nu invers.

Dar... fotbalul il joaca si il respecta echipa pe teren, nu ce scriem noi aici pe site!

Din 1947, echipa/jucatorii ne-au facut pe noi sa devenim stelisti, nu noi, filozofii ros-albastrii, i-am facut pe ei fotbalisti si glorii!"

E problema ta ca tu le iei din zbor, fara sa le intelegi, si apoi le torni pe site in versiunea ta.

Edited by Arhimede

Hai ca esti simpatic.

Dar nu e asa, nu e nimic din ce spui tu. Trag pe nas, dar e normal, sunt racit.

Probabil sunt si altii in situatia ta, care mai nou cica ignora totul. Aveti totusi grija la o supradoza...

Nu, REd nu a luat la fel, el nu e fericit " indiferent de situatie"

:)

Ce sa-i faci, o sa ajungem damnati in curand...

Nu-l ignor pe cioban, dar nu ignor nici echipa.

La ora actuala echipa = cioban, din pacate. Cel putin asa o vede multa lume, si dintre suporterii Stelei, si dintre cei ai altor echipe. Majoritatea chiar.

Ne place sau nu , Steaua de-acum este identificata de tot mai multi cu ciobanul, echipa este asociata acestuia.

Pe cati aud spunand ca iarasi a batut Steaua lui Becali sau, si mai rau, iarasi a batut Becali...

Parca vad ca si maine asa va fi.

Edited by red&blue_boy

Sunt fericit

si ma simt bineee !

Pe Molde i-am biruit

si primavara vineee !

Lasand gluma la o parte, Steaua a jucat bine in prima repriza si destul de slab in a doua. Prepe, Rocha si Nila au fost maini moarte, bagati ca sa iasa parca la numar. Noroc cu lateralii ca daca stateau la mana atacantiilor era jale. Noroc ca si cei de la Molde au fost limitati si au ratat cateva ocazii bune.

In orice caz, daca o echipa modesta ca Molde, i-a inghesuit in propriul careu vreo jumate de meci, imi este groaza sa ma gandesc ce se va intampla in cazul in care vor ajunge sa dea piept cu unul dintre "greii" competiei.

Edited by Stryker

Fotbalul a generat stelismul (fotbalistic), ca fenomen de masa, si nu invers.

" Viceversa ?! Cum adica... viceversa ?! " Concept filozofic dintr-un personaj de-a lu' Nenea Iancu...

au jucat destul de bine!!tanase-2 pase la goluri in rest....ca de obicei in ultima vreme ,cand da spre poarta ..........da dupa avioane !!costea....!

in rest buni baietii incepand cu TATARUSANU!!!!

BAFTA CU NEMTII!!!! :steag_cruce_invers::steag_sah_mic:

" Viceversa ?! Cum adica... viceversa ?! " Concept filozofic dintr-un personaj de-a lu' Nenea Iancu...

LDS, e mai simplu decat pare, pe principiu cauza - efect. Efectul nu poate precede cauza.

Cauza a fost "fotbalul", "suporterii" sunt efectul.

Mai pe romaneste, intai a fost creat fotbalul si abia apoi "au aparut suporterii".

Nu "viceversa", adica un grup mare de oameni si-ar fi zis: "hai sa fim suporteri si sa inventam un sport..." si apoi au nascocit fotbalul pentru placerea ochiului si a inimii lor de fani.

Sunt sigur ca ai inteles din prima, dar nu am refuzat dialogul explicativ cu tine.

Esti unul dintre userii respectabili si fair in dialog, care nu jigneste si nu aplica etichete ca argument, chiar daca polemizeaza si ironic. Te felicit!

Edited by Arhimede

@ Arhimede:

Ceva - ceva am priceput eu din conceptele alea pe care le-ai enumerat tu mai sus. Vrei, nu vrei, si alea sunt tot filosofie, chiar daca fotbalul este o placere a vietii, nu un concept filozofic al ei !

Citaul meu din Nenea Iancu nu se dorea a fi o ironie la adresa ta, ci doar o aducere aminte despre felul in care viata ne poate faulta chiar si atunci cand suntem pe cai mari... Saracu' Lefter Popescu...

" Traieste clipa " este un concept de viata cat se poate de valabil, numai ca, pentru a functiona si pentru a aduce beneficii materiale si satisfactii sentimentale, trebuie ca sa aiba la radacina normalitatea. Ma rog, cat mai multa normalitate, ori in cazul nostru nu se poate vorbi de asa ceva.

Nebunia lui BecaIi nu e nebunia aia frumoasa, literara, zugravita in culorile curcubeului de nenumarati prozatori si poeti. Nebunia lui BecaIi are doar partea aia urata, pe care o putem gasi in diversele carti si tratate de psihiatrie, pe care daca le citesti, oricat de avizat ai fi, tot ai senzatia ca mesteci rumegus uscat.

Edited by LDS

Cu LemnTanase sintem de la inceput in 10. Findca-i frig Trtarusanu o sa adoarma de citeva ori in timpul meciului. Ei vor juca la nivelul lor maxim asa ca un egal o sa fie un rezultat bun!

Eu , din propria experienta, stiu ca frigul te tine treaz, nu ca te adoarme.

Edited by iNsTiGaToR

Nebunia lui BecaIi nu e nebunia aia frumoasa, literara, zugravita in culorile curcubeului de nenumarati prozatori si poeti. Nebunia lui BecaIi are doar partea aia urata, pe care o putem gasi in diversele carti si tratate de psihiatrie, pe care daca le citesti, oricat de avizat ai fi, tot ai senzatia ca mesteci rumegus uscat.

Nu-s cuvintele unui om mare, dar sunt adevaruri spuse pe sleau despre cioban:

"E patologic de important pentru unii oameni ca ei să fie veşnic pe „prima pagină”. Pentru acest scop nu trebuie evitat nici un efort. Trebuie vorbit la toate posturile de radio şi TV; trebuie găsite toate talk – show – urile deocheate; trebuie plătite interviuri în toate tabloidele. Dacă există un scandal, e bine. Dacă nu, trebuie inventat unul. Orice născocire şi orice deformare a realităţii şi adevărului este acceptabilă în acest sens. Scornirea unei poveşti bolnave este perfect acceptabilă.

...

Mai departe au lucrat bolile psihice care zac în Domnul GI. Alături de grandomania afişată permanent şi ostentativ, cu desăvârşit prost gust, Domnul GI este un om apăsat de o invidie maladivă. Este invidios pe toţi cei care au reuşit mai mult decât el, în afaceri sau în alte domenii. Pe cei care reuşesc să aibă fabrici cu care ştiu ce să facă - spre deosebire de el. Pe cei care produc valoare adăugată reală, nu îşi măsoară averea în metru pătrat înmulţit cu preţul terenului. Niculae şi alţii din aceiaşi categorie de „grei” sunt obiectul invidiei Domnului GI. Fabricile lor merg şi afacerile le sunt solide."

Edited by ebonyc

Puteam sa le mai dam daca fortam ...

Eu zic ca nu mai avem cum sa pierdem calificarea .

Daca avem un culoar bun cred ca putem merge pana in sferturi . De acolo este destul de greu sa nu dai de o echipa foarte buna.

Dupa ce s-a zis ca am batut in unele meciuri pentru ca ne-am dopat , pentru ca echipa adversa a jucat cu rezervele sau pentru ca a fost blat , acum ma asteptam sa aud ca de fapt noi am batut pentru ca norvegienii nu au facut fata frigului ...

Nu ma refer neaparat la cei de pe forum , vorbesc in general . Ma refer la presa , la cei gen Stiucan sau altii .

@ ebonyc: lasa ca, desi destul de adevarate, vorbele lui Copos nu stiu cat au o baza pentru a sta pe fcsteaua.ro. M-am gandit si eu sa le postez, dar cine-i Copos pana la urma? Un alt combinator care n-a reusit sa puna mana pe Steaua sau Dinamo, un vesnic zgarcit, mincinos, care probabil ca a spalat bani pe la subpodari cat a putut de mult.

Plus ca astia sunt niste perversi. Maine il suna Ciobanul cu numar ascuns si-i spune c-a glumit si aia este.

Alex Chipciu a fost ales in echipa sapatamanii in Europa League.

echipa.jpg

@ ebonyc: lasa ca, desi destul de adevarate, vorbele lui Copos nu stiu cat au o baza pentru a sta pe fcsteaua.ro. M-am gandit si eu sa le postez, dar cine-i Copos pana la urma? Un alt combinator care n-a reusit sa puna mana pe Steaua sau Dinamo, un vesnic zgarcit, mincinos, care probabil ca a spalat bani pe la subpodari cat a putut de mult.

Plus ca astia sunt niste perversi. Maine il suna Ciobanul cu numar ascuns si-i spune c-a glumit si aia este.

Daca ma lasati sa ghicesc o mie de ani si tot nu m-as fi gandit la Copos... La prima citire as fi atribuit citatul lui Tudor Octavian, Mironica sau Gainusa... Iata insa ca si patiseru' de sub pod e in stare sa plamadeasca o radiografie literara de un nivel acceptabil. Sigur, nu stiu in ce masura " radiografia " este indicata atunci cand te invarti printre savarine, amandine, polonezi si bomboane fondante... Ar putea fi nociv pentru sanatate. Dar haideti sa acordam patiserului prezumtia de nevinovatie, presupunand ca alea nu sunt de fapt vorbele sale, ci ale sotiei, ale fiicei sau ale cuiva din Clubu' ala aristocratic al proletarilor de sub pod.

Dincolo de toate astea ramane BecaIi, un om usor de zugravit in cuvinte, in cuvinte tari, spuse apasat si repetate intr-un ciclu haotic, mai pe intelesu' tuturor, cuvinte care sunt valabile oricand. Cunoastem cu totii ca repetitia este mama invataturii, insa in cazul de fata, cuvintele se demonetizeaza, expresiile devin banale si oamenii devin imuni, iar in ceea ce-i priveste pe cititorii nostri de aici, intelesul mesajului a capatat doua valente diferite, una valabila pentru minoritatea care e scarbita de BecaIi, de actiunile, " realizarile " si plasmuirile acestuia, iar cealalta pentru majoritatea care are argumentul nociv al delasarii si ignorantei: " E nebun dom'le, asa e, da-l dracu', da' lasa ca nici ailalti nu sunt mai breji ca el... De bine, de rau, echipa merge bine, lumea da navala la stadion, mai pe sleau spus, ne 'simtem' bine... Si daca el ar pleca, ce credeti ca ar veni altu' mai bun ?! "

Si uite asa, dincolo de vorbele spuse de diversi literati sau de fitecine, oricand si oriunde, Steaua isi urmeaza destinul sau implacabil. Adevarata masura o dau faptele, mai precis, lipsa acestora... Dar, cata vreme " ne simtem bine ", faptele au fost inlocuite de chiotul manelei, de hahaitul gros ce razbate printre stropii de sampanie care tasnesc de pe capota masinii.

Cata vreme ne simtem bine...

Edited by LDS