Sign in to follow this  
Followers 0
Ronnie

Cum protestam pe fcsteaua.ro?

89 posts in this topic

Am vazut astazi parerea unui coleg de forum care afirma

Adica, voi nu ati facut un compromis pentru ca un compromis il faci de dragul echipei. Voi v-ati compromis pentru ca v-ati schimbat parerea de dragul vostru, nu de dragul echipei(mai ales daca sustineti ca, in continuare, realizati cat rau face Jiji echipei) si v-ati schimbat parerea exact atunci cand sunt rezultate(de ce nu cand eram pe locul 10? Atunci erau mai multe sanse sa-l dam jos pe jeg? Se faceau mai multe pentru a protesta?). Si mai aveti si tupeul de a-i blama pe aia care au ramas verticali!

.

Am observat ca pe acest site daca incerci sa discuti obiectiv, strict despre fotbal, despre jocul facut de Steaua in weekend, despre fotbalistii de la actuala echipa etc. esti catalogat drept becalist. Probabil multi si-au facut despre mine aceasta parere, ca fata de acum 1-2 ani m-am schimbat total, nu mai sunt "protestar" si am trecut de cealalta baricada, dat fiind faptul ca nu injur becalistii si nu scriu "vpm" macar o data la 3 randuri. Si in situatia mea sunt multi. Am observat ca majoritatea "becalistilor" de aici prefera sa discute despre fotbal. Rar vad posturi in care sa fie laudat Ciobanul, desi prin ipocrizie unii ar putea sa ma contrazica.

Am incercat sa explic ca fac asta deoarece nu sunt de acord cu "tristii, protestarii, anti-becalisti" care o ard pe aici cu proteste si citate celebre din simplu motiv ca nu vad cu ochi buni promovarea discutiilor pe net intrucat ele nu aduc niciun rezultat.

Nu inteleg de ce trebuie sa fim impartiti in doua tabere cand ceea ce urmarim toti este binele Stelei. Nu inteleg de ce nu putem sa acceptam ca unii prefera sa-si traiasca momentul sustinand Steaua si ceilalti ignorand. Nu inteleg de ce trebuie sa ne jignim cu apelative gen "oi" intre noi. Unora observ ca le lipseste respectul pentru colegul de conversatie. Cand se ajunge la astfel de tiganeli nu pot sa trag concluzia decat ca sunteti depasiti de situatie si lipsiti de argumente.

N-o sa incerc sa apar aici ca fiind mai catolic decat papa si sa zic ca trebuie sa ne vorbim cu "dumneavoastra" ca stiu ca si eu am un vocabular pe care unii nu-l apreciaza (desi toti ne bagam si ne-o scoatem la 5 minute, dar pe net trebuie sa fim eleganti ..).

Astept si parerile voastre despre "protestele" astea online si rostul lor, despre linia pe care merg discutiile in contradictoriu intre utilizatori si de ce etc. As prefera sa nu discutam si aici despre "becalisti" si despre Becali.

Edited by Ronnie

Am remarcat si eu ca nu mai intra slugile ciobanului sa-l laude, dar multi au trecut de la protestat la ignorare. Dar ignorarea pentru multi dintre respectivii in cauza inseamna si mersul la meci, ceea ce nu bine.

@Ronnie

Postarea respectiva este a mea. Poti sa zici asta, nu ma supar...

Rar vad posturi in care sa fie laudat Ciobanul, desi prin ipocrizie unii ar putea sa ma contrazica.

Corect, asa este. Insa, la fel cum am zis intr-o postare ulterioara pe acelasi topic din punctul meu de vedere nu exista decat cu becali sau fara becali. Chiar azi a postat red&blue un articol care spunea clar ca Steaua si, prin urmare, Jiji a castigat deja o suma impresionanta numai din bilete. Drept urmare, pe mine nu ma intereseaza ca tu te declari anti-becali, ca te minti ca doar il ignori(propozitie care trebuie luata ca fiind generala, nu referitoare la userul Ronnie). Daca prin actiunile tale il ajuti activ pe jeg sa faca profit din club si, drept urmare, sa aiba tot interesul sa-l tina, atunci nu urmaresti interesul Stelei, ci urmezi interesul tau. E imposibil sa declari ca intelegi ca asta face rau echipei de fiecare data cand deschide gura dar, in acelasi timp sa il umplii de milioane.

Si esti mai rau decat un individ care-l aduleaza pe becali; ala este prea cretin sa ai pretentii de la el.

Si treaba asta cu jignirile e reciproca. Sau vrei sa-ti amintesc cum adminul pacifist jubila ca ni se umpleau frigiderele sau cum toronto e lasat aici sa provoace si el(probabil in curand vor reincepe injuraturile pentru care, desigur, nu va primi ban).

Acum 1 an, toti care vorbeau de echipa erau catalogati drept oi, inclusiv de catre aparatorii lor de acum. Atunci, cand nu gandeati ca ei, era acceptabil, ba chiar participati si ii batjocoreati si voi. Acum, ca vreti si voi sa incurajati echipa, cei care ii catalogheaza drept oi sunt tampiti. Interesant...

Edited by MoWeed

@Ronnie,

Referitor la persoana mea:

Pe mine daca ma enerveaza Becali , vorbesc despre el nu despre X, toronto sau altii cu alte puncte de vedere legate de conducerea Stelei. Problema este ca ei tin sa raspunda la dispretul meu fata de oier.

Mi-ar placea ca cei care acum ii aduleaza pe Mihai Costea, pe Niccolik sau Gardos sa aiba aceasi atitudine si daca vor iesi din forma. Dar stim bine ca nu se va intampla asa niciodata. Doamne ajuta sa ma insel!

Bafta!

Edited by terente

Mo, vorbesti mult si nu spui nimic. Eu nu am jubilat ca o sa fiti voi injurati, doar ca am atras atentia ca o sa va umple si voua frigiderele, cum le-ati umplut si voi altora. Si chiar daca eu "jubilam", cu ce iti scuza tie atitudinea fata de altii? Ce legatura are lipsa ta de respect vis-a-vis de partenerul de conversatie cu faptul ca eu jubilam?

Mi se pare ca va ascundeti dupa deget. Dati din gura toata ziua dar concret nu faceti nimic si nici nu veniti cu vreo solutie.

Aveti si voi o placa care o repetati des si constant: te duci la meci esti becalist. Scapam de becali daca stam acasa, blah, bla, blah.

De cioban nu o sa scapi niciodata in felul asta: pt ca are suficienti bani, pt ca ii vin surse de venit din alte parti, iar fara bilete s-ar descurca oricum, plus ca solutia cu statul acasa nu este realizabila.

S-au prins si cei de la sud de chestia asta, in schimb ati ramas voi, unicii suporteri adevarati, cei nevanduti,verticali, etc

Treziti-va la realitate! Batalia asta este pierduta. Acum se desfasoara regruparea pt repriza a doua.

Ma rog, voi tineti-o pe a voastra, ca sigur o sa plece ala ca va lamentati voi pe net.

Cititi-va, ma, postarile!

Sa vedeti ce mentalitati de ratati aveti. Asta au ajuns stelistii? Catelusi cu cozile intre picioare?

Auzi ca cica batalia asta e pierduta. Ca cica urmeaza regruparea pentru urmatorul atac.

Cum va regrupati voi pentru atacul urmator? Bagandu-i jegului milioane de euro in buzunar? Asa va regrupati voi.

Sunteti niste mincinosi, niste fricosi si niste egoisti.

Voi nu mergeti la stadion pentru Steaua, mergeti pentru voi.

Daca erati chiar asa mari stelisti, v-ar fi deranjat ca becali se baga peste antrenor, ca impune jucatori, ca vrea sa dea afara sau ca da jucatori care nu fac de rusine tricoul ros-albastru. V-ar deranja si ca "il dau pe 10 milioane, 9 milioane le bag in buzunar si 1 milion il dau la echipa." V-ar deranja tot.

Dar nu va deranjeaza, pentru ca nu va afecteaza.

ce trebuie sa intelegeti cu totii e ca prin comentariile lor "Dinamo pipera" "echipa de oi" "echipa lui Jiji" acesti oameni de mare mare caracter se dezic de aceasta echipa...echipa este intr-adevar bolnava cu ciobanul la carma dar asta e, e ceva temporar, macar eu cand o sa plece ciobanul o sa ma uit in trecut si o sa ma bucur ca am sustinut echipa in aceste vremuri...

Deci daca va deziceti de Steaua asa cum e ea va rog parasiti site-ul si mergeti pe spurcatimania.net (e site-ul dinamomania) ca acolo comentariile voastre o sa primeasca multe like-uri...

Sanatate, va las sa protestati :))))

Peste 50 de ani, cand ciobanul va muri iar echipa va ajunge pe mana lui Mache (Nu ma intrebati pe care) :wanker: , toronto se va uita cu drag catre trecut si isi va aminti ca a fost alaturi de echipa si ca i-a bagat ciobanului bani in buzunar, tinandu-l laga Steaua pana la sfarsitul zilelor lui.

ce te faci toronto ca site-ul asta a fost unul din varfurile de lance ale protestului?

@Toronto,

Caracter au cei care sunt consecventi unei idei, de exemplu cei care si virtual il detesta pe Cioban. Stii foarte bine cine sunt acesti oameni.

Caracter ai si tu care nu te-ai dezis nicioadata de conducerea Stelei. Caracter avea si Victor ca ii ridica osanale preaiubitului conducator.

Si nu cel din urma care si-a demonstrat caracterul este Maye.

Pe ceilalti care au facut "trasesim" nu stiu unde as putea sa-i incadrez.

@Azzido

Mi se pare ca va ascundeti dupa deget. Dati din gura toata ziua dar concret nu faceti nimic si nici nu veniti cu vreo solutie.

Vorbind de mediul virtual, am incercat. Cand era vorba sa se aduca si sa se discute ideei, singurii care au participat la conversatie am fost eu cu Lari. Cand a fost vorba sa actionam intr-un fel, pe majoritatea i-a durut in p**a.

Vorbind de mediul real, am participat cat am putut si cine ma cunoaste personal stie asta. Nu am putut mai mult din motive care nu tin de mine, dar asta este alta discutie.

Real vorbind, singura solutie la momentul actual este boicotul pentru ca sunt prea putini care-l vor plecat.

Singura solutie este sa ramanem consecventi in gandire si in manifestare indiferent de rezultate. Numai asa o sa poti sa atragi majoritatea de partea ta atunci cand rezultatele o sa dispara. Altfel, daca acum incurajezi echipa si cand nu vor mai fi rezultate incerci sa atragi prostimea de partea ta aia o sa-si zica "protesteaza si astia ca nu sunt rezultate"

De cioban nu o sa scapi niciodata in felul asta: pt ca are suficienti bani, pt ca ii vin surse de venit din alte parti, iar fara bilete s-ar descurca oricum, plus ca solutia cu statul acasa nu este realizabila.

Asa ca, hai sa trecem in extrema cealalalta. Hai sa devenim ceea ce acum un an detestam si blamam.

Mentalitatea asta de "if you can't beat them, join them" ma dezgusta. Nu ma identific cu ea si, pentru mine, un suporter care spune despre el ca este superior nu se poate identifica cu aceasta mentalitate de las.

Treziti-va la realitate! Batalia asta este pierduta. Acum se desfasoara regruparea pt repriza a doua.

Nu. Acum s-a renuntat, acum s-a ajuns la concluza ca "de ce dracu' sa ma zbat eu pentru niste principii? Nu mai bine le ignor si, astfel, merg la meciuri, fac caterinca cu baietii, bem, ne distram, ne simtim iar suporteri si ne pisam pe caini(ca doar asta e cel mai important lucru)".

A. Ca atunci cand o sa dispara rezultatele o sa redeveniti protestatari sunt absolut convins. Dar aia nu va fi dovada ca ati pregatit repriza a 2-a, va fi dovada ca sunteti exact ca politicienii aia traseisti care schimba cate 5 partide intr-un mandat de parlamentar.

Si ala nu o sa plece ca ne lamentam noi pe net. Nici macar unul din cei pe care-i blamati nu gandeste asta. Dar nici nu il ajutam sa ramana....

PS: Daca nici macar nu poti sa recunosti ca jubilai si ca ai zis ca te bucuri sau ca o meritam, ceva de genul asta...

@terente

Ce ai scris tu mai sus este cel mai adevarat lucru spus pe acest forum de mult timp...

Edited by MoWeed

Dragilor protestul a fost pus in cui sau pe linie moarta,oricum i-am spune deocamdata nu mai se pune vorba de nici un fel de protest cel putin pe stadion...Majoritatea merge la meciuri pentru ca echipa merge bine,restul de "ultrasi" au diferite motive pentru prezenta pe stadion dar NU SE MAI PROTESTEAZA...

Pentru mine nu batalia ci razboiul cu ne-a cici s-a terminat,ignoranta este regina!

Edited by STARforce

Cred ca topicul asta urmareste sa adanceasca si mai mult dezbinarea dintre noi, sa ofere eventual motive de banare pentru unii.

Din start e pusa gresit problema cu eventualul protest pe fcsteaua.ro .... E trist ca unii asta intelegeti.

Nu am sustinut niciodata ca prin postarile mele/noastre de pe fcsteaua va pleca ciobanul, ca ar fi vorba de un protest online. Dar vad ca voi asa puneti problema, in lipsa de argumente.

Aici ar trebui sa fie vorba de reactiile noastre la o situatie care nu ne face cinste, e vorba de a incerca sa deschidem si altora ochii cu privire la anumite lucruri ce se intampla la Steaua. E vorba despre ceva ce sustinem ca iubim, ceva ce ne-a facut sa fim mandri de-a lungul timpului, iar unii au ales o manifestare a acestei iubiri care la momentul actual ne face mai mult rau , desi ne place sa ne amagim ca nu e asa.

Pentru ce e facut site-ul asta, doar sa lalaim p-aici cu "spre 24", ca totul e roz? Ma gandeam ca de aia e forum, sa poti sa iti spui parerea TA cu privire la ceva, in situatia data cazul Stelei. Sau ce, pentru voi acest forum are menirea de a uniformiza si nivela trairile in functie de rezultatele echipei? Voi credeti ca eu am ales sa tin cu Steaua cu atatia ani in urma doar pentru ca m-am gandit ca peste multi ani de zile voi avea ocazia sa protestez pe fcsteaua? Credeti ca de asta am intrat aici, pe site, acum cativa ani? Satul fiind de ipocrizia si nepasarea multora din jurul meu m-am gandit ca poate aici voi gasi stelisti care sa nu se aplece precum o trestie in bataia rezultatelor...

Asa ca nu mai luati lumea cu catalogari de "protestatari online" si mai stiu eu cum. Cel putin eu unul nu ma consider asa. Daca am ideile si principiile mele, bune sau rele, cum or fi, nu inseamna ca sunt protestar de tastatura. Nu am cerut nimanui sa fie de acord cu mine, nu am jignit pe cineva ca n-a fost de acord cu mine.

Doar ca am incercat sa imi expun si sa imi argumentez aceste conceptii.

Apropo , asta e o mare problema pe care o aveti voi. Barem noi astia ce protestam online ne argumentam de atatea ori ideile, gandurile, in schimb voi ce faceti? Aduceti ceva argumente pentru ce ati ales sa ignorati situatia actuala si pe cioban. Cred ca va inselati in primul rand pe voi insiva, stiti ca n-aveti argumente, in afara de orgoliul personal, ca vai ce bine e sa ma dau mare in fata unui dinamovist sau rapidist ca suntem acum pe primul loc, ca avem stadionul plin, desi nu mai conteaza calitatea suporterului actual , in general, sa sa nu mai zicem de peluza si cum a ajuns aceasta langa echipa...

Sunteti multi obsedati de titlu, nu mai va intereseaza nimic, nu mai vreti sa vedeti nimic altceva.

Plus ca am avut aceleasi idei si cand echipa n-a avut rezultate, si acum cand are. Degeaba va suparati, dar multi dintre voi sunteti suporteri doar cand va cade bine, prindeti glas doar cand va convine voua, mai exact in functie de clasament.

De ce nu ati fost asa pro echipa si in anii trecuti?

Intelegeti ca nu are nimeni treaba cu jucatorii, ca AU EI rezultate. Chestia e ca rezultatele astea v-au luat unora mintile.

Are rost sa mai spun doar ca o echipa precum Steaua isi bate joc de trecut prin faptul ca are in paragina muzeul dedicat trofeelor si istoriei sale? Ca o echipa precum Steaua habar nu are de marketing, care pana la urma ar fi ceva tot in folosul clubului? Ca o echipa precum Steaua are sectorul dedicat copiilor, juniorilor, la pamant? Ca UEFA a amenintat cu ceva timp in urma Steaua sa isi faca nu stiu ce echipa de juniori? Ca sa nu mai spun de alte chestii, sa vorbesc strict de echipa, asa cum va place voua.

De cioban nu o sa scapi niciodata in felul asta: pt ca are suficienti bani, pt ca ii vin surse de venit din alte parti, iar fara bilete s-ar descurca oricum

Asta e un fel de Gigi baga bani.

Deci, sa presupunem prin absurd ca echipa n-ar mai avea incasarile astea uriase din bilete, pentru o tara ca Romania vorbind, sa presupunem ca n-ar participa in cupele europene, n-ar mai veni banii de la UEFA. In aceste conditii, nu imi spune ca ar tine Gigi echipa, vai, ar fi manat de stelismul din el.

Hai sa iti mai spun si altceva, tot prin absurd sa presupunem ca s-ar da o reglementare ca cei implicati in fotbal sa nu mai apara la TV, sa nu le mai fi pronuntate numele, punem ramasag ca nenea Gigi ar pleca din fotbal a doua zi?

Treziti-va putin, pe Gigi l-a interesat Steaua doar prin prisma faptului ca a putut obtine notorietate, ulterior si bani.

Cum naiba sa nu conteze banii din bilete? Pai echipa aproape face intr-un sezon din incasari bugetul. Plus vreo 8 milioane de la UEFA, plus drepturile TV. Unde sunt banii din urma cu cativa ani obtinuti din UCL?

Stiti ce e dureros, nu ca echipa face bani si ca se autofinateaza si in conditiile actuale, chiar ciobanul declara in urma cu un an jumate-doi ca n-a mai bagat un ban de cand echipa a ajuns in UCL, ci ca multi dintre banii adusi de echipa sunt apoi folositi in scopuri personale. Ca daca ar fi manageriati in interesul echipe ar fi altceva.

Pentru naivi , vedeti declaratiile ciobanului, prin care spunea ca banii de pe Stancu i-a luat el , ori una mai recenta, "vand pe Chiriches cu 10 milioane, 9 merg la mine si unul la Steaua".

Fiti mandri ca suntem cred ca singurul club important care are datorii catre cel care se intituleaza patron si presedinte, desi in acte altcineva apare ca fiind asa.

Ramaneti fericiti in ignoranta voastra....Amagire placuta....

Nu stiu cum se mai poate numi protest statul acasa, dar ma duc un pic off-topic: foarte multe persoane banate in ultimul timp. Mai ales dintre "protestatari". Ciudat. Ma uitam pe post-uri si topic-uri mai vechi si multi aveau "inactiv". O schimbare de tactica din partea managementului acestui forum? :D

Ti-as raspunde cu o replica de la Nenea Iancu... Tu crezi ca Jupan Dumitrache Titirca Inima-Rea protesta atunci cand citea Vocea Patriotului Nationale ? El, saracu', doar citea si pricepea ce voia, noi, aici, pe FC Steaua, am citit de o mie de ori mai mult da' n-am inteles nimic... Ma rog, unii dintre noi. Carevasazica protestam !

Nu stiu cum se mai poate numi protest statul acasa, dar ma duc un pic off-topic: foarte multe persoane banate in ultimul timp. Mai ales dintre "protestatari". Ciudat. Ma uitam pe post-uri si topic-uri mai vechi si multi aveau "inactiv". O schimbare de tactica din partea managementului acestui forum? :D

inactiv inseamna...inactiv de mai mult de 30 de zile, nu ban.

Deci daca va deziceti de Steaua asa cum e ea va rog parasiti site-ul si mergeti pe spurcatimania.net (e site-ul dinamomania) ca acolo comentariile voastre o sa primeasca multe like-uri...

Sanatate, va las sa protestati :))))

Da ia dispari tu ba de pe site-ul echipei Steaua, mars pe site-ul PiperaFC. Dispareti cu totii de pe site-ul asta daca nu sunteti stelisti. Site-ul echipei care joaca pe mall arena si poarta ilegal numele de Steaua este in alta directie, nu aici.

Edited by Kellerman

Da ia dispari tu ba de pe site-ul echipei Steaua, mars pe site-ul PiperaFC. Dispareti cu totii de pe site-ul asta daca nu sunteti stelisti. Site-ul echipei care joaca pe mall arena si poarta ilegal numele de Steaua este in alta directie, nu aici.

nene, daca tu crezi ca site-ul asta e al tau si al celorlalati 5-6 cu dureri de mana la tastat aberatii te inseli.

Site-ul asta e vizitat de mii de stelisti care intra pentru poze, rezumate video, cronice despre meciuri, cronice a peluzelor care se duc la stadion pentru Steaua, articole de istorie....

Voi va credeti aici la Antena 3 sa latrati in continuare si toata lumea sa va dea "thanks"...Steaua ca orice club din lume trece prin niste chestii mai nasoale cu Gigi la conducere dar asta e, cum am mai zis e ceva temporar, dar Steaua ramane Steaua...tu kellerman o sa ramai la fel, un latrau zici ca este Gadea ala :)))))

Hai sanatate

Acum multi ani, mai intram din cand in cand pe dinamomania. Mai ales dupa ce luau catelusii bataie. Imi provoca o placere perversa de a-i vedea cum sufera. In fine, nu despre asta e vorba, chiar daca suntem in saptamana derbyului(desi, ce derby mai poate fi ala intre nas si fin?!).

Intram acolo si vedeam ca absolut toate postarile seamana intre ele. Era un fel de copy/paste dat aceleiasi idei, chiar daca cuvintele erau diferite. Iar ideea era: "vai, saracii de noi, ne-au furat, nu-mi vine sa cred, suntem asa buni dar nu avem ce face, e vina lor, noi meritam mai mult dar nu ne lasa altii."

Adica saracutii isi plangeau de mila si se dadeau victime.

Nu se punea niciodata problema sa zica careva ca "ba, hai sa ne mobilizam, sa rezolvam problema asta, ca uite ca suntem zmei in campionat dar petarde in Europa, poate ca ceva nu e chiar corect aici."

Niciodata nu era asa. Intotdeauna ei aveau ghinion sau erau furati.

Ce vad acum pe FCSteaua.ro? Exact acelasi lucru ca pe dinamomania.

Nimeni nu mai vrea sa rezolve o problema reala, toti se plang in schimb.

"Ca vai, ca voi vreti scandal, ca voi vreti sa nu castige echipa titlul, ca baietii merita, ca Steaua joaca frumos, ca eu il ignor pe cioban, ca iubesc Steaua mai mult. De ce ma numiti pe mine oaie? Ca eu nu sunt oaie, eu iubesc Steaua. Ciobanul a castigat, nu are rost sa mai luptam, asta e, asteptam sa moara."

V-ati dinamovizat. Daca ati avut vreodata acea mentalitate de invingator caracteristica oricarui stelist adevarat, ati pierdut-o. Acum va plangeti de mila si va multumiti cu resturile pe care vi le arunca becali. Felicitari!

Da' poate o sa va treziti si voi la un moment dat. Cainii au facut-o, poate o sa o faceti si voi.

Cainii nu s-au dus la stadion si au reusit sa scape de Borcea, turcu, verii becali, toate mizeriile. Ei au putut. Voi nu puteti! Voi sunteti mai slabi decat dinamovistii!

Voi va credeti aici la Antena 3 sa latrati in continuare si toata lumea sa va dea

@Canada,

mai ai putin si spui :"Votati ARD(e-i-ar pe matze!)"

Despre Steaua, nu politica se vorbeste aici.

Azzido a spus ca pe Becali nu-l interseaza banii din vanzarea biletelor. Se insala amarnic. Nea Gigi, ca orice miliardar fabricat nu dispune de sume mari cash. Toti banii pe care i-a avut de pe terenuri , i-a bagat la saltea sau i-a dus prin alte tari, nu i-a bagat prin bancile noastre. De unde ar justifica el acum investitia sau creditarea clubului in prag de alegeri parlamentare? ANI sta cu ochii pe el ca pe butelii si-l asteapta la cotitura. Iar daca vine ca imbeciulul de Diaconescu cu sacosa de 500 de euro ar trebui ca imediat Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor sa se posteze la usa palatului de pe Aleea Alexandru. Ei o fac pentru orice suma mai mare de 10.000 de euro scoasa din banca.

Asa ca cifrele care au fost prezentate in nu stiu ce ziar cu incasarile din vanzarile de bilete sunt mana cereasca pentru Becali.

Apropos de banii la saltea: povestesc machedonii care ii stiu istoria, ca nen-tu Gigi avea patima jocurilor de noroc in tinerete. Ca si acum dealtfel. El nu avea bani sa joace , ca n-avea, nu era latifundiar ca acum. Tatal lui , Atanase, se ocupa cu oieritul ca majoritatea machedonilor in vremurile acela. Si omul a strans valuta , in dolari, si a ascuns-o in podul casei indesind-o in lana de oaie depozitata in pod. Nu aveai voie cu valuta pe vremea lui Nea Nicu . Daca erai prins,iti era confiscata valuta si intrai la puscarie. Cica junele Becali a pierdut bani la poker intr-o seara si a platit cu lana din pod. Lana care ascundea dolareii. Cam i s-a facut rau batranului dupa acea patanie. Machedonii astia spun ca de la intamplarea asta cam... intelegeti voi. Asa vorbesc machedonii din Pipera, cei care il urasc pe Becali, pentru ca el este foarte urat si-n Pipera mai ales dupa ce i-a facut nasului Hagi acum cativa ani.

Hagi l-a si imprumutat pe nea Gigi cu vreo 150.000 de dolari si s-a apucat Ciobanul de primele afaceri: importa jeansi si pixuri din Turcia. Iar nemernicul a muscat mana care l-a hranit.

Povestirile le stiu de la machedoni get-beget.

Edited by terente

@MoWeed

Prin ce il ajut eu pe Becali ca nu am inteles? Eu, in viata din spatele monitorului sunt exact ca tine, fac exact acelasi lucruri care le faci tu in acest moment pentru Steaua, adica privesc doar meciuri la TV. Si ca noi 2 mai sunt inca vreo 20 de milioane de romani. Trag concluzia de aici ca indirect avem 20 de milioane de protestari, nu? Legat de ce gandesc, am spus de multe ori, nu are importanta, important e ce arat aici. Si te rog sa cauti un mesaj scris de mine in care sa spun ca ignor conducerea pentru echipa si eu ma retrag definitiv (si nu ca Adrian, care zice asta si revine dupa cateva zile). Faptul ca am preferat sa vorbesc despre meciuri si despre fotbal este pentru ca dpmdv nu are rost sa o ard cu citate celebre si cu mesaje ultras anti conducere pe o pagina de internet care este accesata de 40-50 de persoane.

@terente

Nu mai poza in victima. Si voi, astia care va luati de toronto, il provocati non-stop. Si cand se ajunge ca el sa va jigneasca imediat sariti ca niste fetite, de parca o p...-n gura primita virtual va afecteaza cu ceva.

@Redblue

Daca e sa o luam asa si topicul cu hip-hop ajuta la dezbinarea intre stelisti. Unii mai asculta jazz, altii manele... deci despre ce vorbim?

E foarte ok ca prin postarile voastre sa incercati sa deschideti si altora ochii, dar atunci cand x iti respecta parerea, iti spune ca pentru el mai important e ca Steaua sa castige, ca iubeste Steaua neconditionat indiferent de cine e patron, voi de ce nu puteti sa-i acceptati parerea? Fiecare e liber sa aleaga ce vrea, sa-si aiba valorile lui. Ar fi si culmea sa fim toti la fel.

Poate pentru acelasi x Steaua reprezinta doar o echipa de fotbal si pentru el nu are importanta cine-i patron, ca stie de Steaua doar 2 ore pe weekend. Asta inseamna ca e oaie? Oricine nu e fanatic ca voi si are si alte chestii de facut in viata e oaie?

Referitor la argumentari, iti spun ce i-am zis si lui terente, e trist ca pozati in victime. Am vazut multi, multi "becalisti" care au venit cu argumentele lor. Faptul ca se trezeste unul sa injure nu inseamna ca el reprezinta majoritatea. La fel cum vad astfel de comportamente si la "protestari" (vezi Kellerman, vezi Adrian etc).

PS: Titlul topicului reprezinta o ironie.

Edited by Ronnie

@Ronaldo, da-le naibii de etnobotanice!

Cand mai vii in Bucuresti sa vezi pe Manchester sa ai bani pregatiti sa dai la nas la metrou. Flagrantul s-a facut doar pe liniile CFR. Poti merge linistit cu metroul , ca nu e niciun ofiter DIICOT sub acoperire. Marunt sa ai pregatit pentru nas, doar!

Stergeti-mi postul, va rog.

Edited by terente

@Redblue

Daca e sa o luam asa si topicul cu hip-hop ajuta la dezbinarea intre stelisti. Unii mai asculta jazz, altii manele... deci despre ce vorbim?

Hai nu te fa ca nu intelegi, ca nu m-am referit la chestiuni ce privesc socializarea stelistilor pe acest forum. E problema voastra ca va certati pentru ce ascultati.

Era vorba strict legat de Steaua, ca de asta se presupune ca suntem aici in primul rand, nu pentru mistouri, hip-hop si manele....

E foarte ok ca prin postarile voastre sa incercati sa deschideti si altora ochii, dar atunci cand x iti respecta parerea, iti spune ca pentru el mai important e ca Steaua sa castige, ca iubeste Steaua neconditionat indiferent de cine e patron, voi de ce nu puteti sa-i acceptati parerea? Fiecare e liber sa aleaga ce vrea, sa-si aiba valorile lui.

Corect, fiecare e liber sa aleaga ce vrea.

Eu unul cred ca am respectat parerea altora, iar daca am avut discutii contradictorii cred ca le-am purtat destul de civilizat.

Chestia e ca de multe ori nu s-a intamplat si invers la fel, adica unii nefiind de acord cu mine, in loc sa argumenteze de ce nu, mai bine m-au luat la plua si alte chestii...

Asta inseamna ca e oaie? Oricine nu e fanatic ca voi si are si alte chestii de facut in viata e oaie?

Eu unul nu ma consider fanatic. E problema ta daca asa crezi.

Apoi, de unde stii tu ca eu nu am si alte chestii de facut? Stii tu ceva despre mine, problemele mele?

Si arata-mi unde si daca am facut eu pe cineva oaie , becaliot sau mai stiu eu cum...

Referitor la argumentari, iti spun ce i-am zis si lui terente, e trist ca pozati in victime.

Ti se pare. Singura victima din toata chestia asta, de care ar trebui sa ne pese, e Steaua.

Salut !

@Ronnie

Oi i-am facut pe aia care merg la meciuri, e problema ta daca te-ai simtit si tu.

Aici ar mai fi o discutie cu privire la mentalitatea pe care o incurajezi, dar nu mai intru in ea deoarece nu e cazul acum.

E foarte ok ca prin postarile voastre sa incercati sa deschideti si altora ochii, dar atunci cand x iti respecta parerea, iti spune ca pentru el mai important e ca Steaua sa castige, ca iubeste Steaua neconditionat indiferent de cine e patron, voi de ce nu puteti sa-i acceptati parerea? Fiecare e liber sa aleaga ce vrea, sa-si aiba valorile lui. Ar fi si culmea sa fim toti la fel.

In primul rand, de cele mai multe ori, x nu imi respecta parerea, x ma ia la p**a pentru cum gandesc (de la frustrat, virgin, ochelarist pana la injurii), lucru care este de detestat mai ales ca in marea majoritate a situatiilor x gandea ca mine acum un an-2. Ca isi schimba parerea pot intelege, ca ii ia la **** pe cei care nu si-au schimbat-o nu.

Te rog sa nu intelegi ca ma victimizez, chiar nu ma intereseaza si nu ma deranjeaza jignirile unor persoane pentru care nu am deloc respect. Poate sa zica ce o zice dar nu e corect ca noi sa fim aratati ca aia rai care injura mioarele cu fiecare ocazie fara provocare. Singurul pe care l-am atacat fara provocare este xray pentru ca eu consider ca acest personaj este cel mai infect personaj de pe forumul fcsteaua.

In al doilea rand, Steaua moare si pe noi ne fute grija sa aratam respect oilor? Pai, ba, astia, prin actiunile lor distrug Steaua omule! Ii fac mai mult rau decat reusesc dinamovistii in visele lor ude. Si tu vrei sa le respect parerea? Ce mai are de facut Jiji ca sa-i scoata din indiferenta? Se se pise pe stema Stelei in direct, la TV? Cred ca si atunci l-ar ignora....

De unde stii tu ca nu am altceva mai bun de facut? Faci aceeasi generalizare pentru care ne blamezi pe noi?

Oricum, repet aici intrebarea care i-am pus-o lui Azzido pe alt topic, la care nu am primit raspuns. Poate imi vei da tu.

De ce a aparut aceasta grija pentru sentimentele celor care stiu de Steaua doar 2 ore pe saptamana acum? De ce nu ai vorbit acum, sa zicem, un an cand oile zburau de aici la prima prostie scrisa si nu erau rezultate? Pentru ca nu ai vorbit si ai ramas in continuare pe forum, tacerea ta inseamna ca acceptai aceasta practica. Ba chiar unii din cei care ne blameaza pentru asta acum participau activ in jignirea oilor.

Nu crezi ca este, macar putin, ipocrizie din partea voastra sa ne blamati pentru ca facem ceea ce faceati si/sau acceptati si voi inainte sa va "razganditi"?

Edited by MoWeed

@Ronaldo, da-le naibii de etnobotanice!

Cand mai vii in Bucuresti sa vezi pe Manchester sa ai bani pregatiti sa dai la nas la metrou. Flagrantul s-a facut doar pe liniile CFR. Poti merge linistit cu metroul , ca nu e niciun ofiter DIICOT sub acoperire. Marunt sa ai pregatit pentru nas, doar!

Stergeti-mi postul, va rog.

Aici in public bagi niste ironii atat de fine si subtile iar pe privat imi vorbesti de parca ai fi un boschetar?! Pai cum vine asta, colega? Daca esti pe orange ne putem auzi si la telefon, da' vezi ca ai limita de 70 de pu**, pardon, cuvinte per mesaj.