Virgil

Steaua - Dinamo 3-1 (0-1)

166 posts in this topic

Logo_Liga1BB.jpg

Steaua - Dinamo

Duminica 4 noiembrie 2012

Pe National Arena, de la 21:30

Transmisie televizata de Digi Sport

Unii ar spune ca e adevaratul derby al campionatului. Derby a fost numai pe vremea cand doar Steaua si Dinamo castigau titlurile nationale. Adica pana in anul de gratie 1989. De fapt este un meci obisnuit de campionat. E adevarat, unul de traditie.

Pentru ca Steaua se afla intr-o forma deosebit de buna din prima etapa pana in prezent, e lider de necontestat in Liga 1 si UEFA Europa League. In plus la acest meci suporterii stelisti vor umple inca odata stadionul, pentru a se bucura de o noua umilinta a echipei din Stefan cel Mare, dupa cele doua umlilinte din sezonul 2011/2012.

Dinamo... cine mai e Dinamo? Dupa parerea celor mai multi, Dinamo e doar o sperietoare. Renumele ei poate ca-i mai sperie pe unii. Fosta echipa a Ministerului de Interne, era in fapt echipa Militiei si a Securitatii, doua institutii hulite in regimul lui Ceausescu.

In prezent Dinamo nu mai poate speria, nici macar pune pe ganduri, echipe ca Vaslui, Pandurii, CFR, dar mai ales pe Steaua.

Dinamo vine dupa un egal alb normal, obtinut la Piatra Neamt, locul in care alb-rosii aveau mereu victoria asigurata prin bunavointa patronului. Lumea se mai schimba, se schimba si relatiile. Odinioara Gheorghe Stefan zis Pinalti era o sluga obedienta, astazi e ditamai edilul orasului si un om politic influent.

Adversarii nostri de duminica au un lot bun de jucatori, dar antrenorul e cel putin ciudat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu li s-au platit salariile cam de multisor.

Steaua vine dupa o victorie confortabila in fata Bistritei, acea echipa care ne-a chinuit ani la rand pe terenul ei. 4-0, dar scorul putea fi astronomic daca vitejii nostri, in special Nikolic, nu ratau ocazii cat roata carului.

Spunand in general cam tot ce era de spus nu mai ramane decat sa asteptam meciului.

Pronostic: 1.

Edited by Virgil

Cica pe cat de mult iti minimizezi adversarul, pe atat de putin importanta este victoria. In "saptamana m**e Dinamo" sunt prea multe orgolii, amintiri rele/bune, pentru ca meciul sa fie unul obisnuit. Doar "conducatorii" sunt cei care trag in jos semnificatia partidei. Oricum, pana atunci mai este un meci important din Cupa.

meciul Steaua-Dinamo nu a fost si nu va fi niciodata un meci oarecare. nu conteaza pozitia in clasament si forma aratata pana la meciul respectiv. e un orgoliu mult prea mare in joc. orice rezultat este posibil.

sper sa batem javrele cu 5-0, sa ne mai racorim un pic dupa prea multele esecuri in fata lor in ultimii ani. pacat ca nu avem nici un jucator fost la ei, sa le fi dat ala singur toate cele 5 goluri...

insa mai intai e meciul cu chiajna, care nu e usor deloc!

D-asta m-am facut stelist :D

Steaua - Dinamo

Pozitie in clasament #1 - #6

Puncte 32 - 22

Meciuri jucate 13- 13

Victorii 10 - 6

Egaluri 2 - 4

Înfrangeri 1 - 3

Goluri marcate 28-21

Goluri primite 10-14

Golaveraj +18 +7

Acasa - Meciuri jucate 7- 6

Acasa - Victorii 7-4

Acasa - Egaluri 0 - 0

Acasa - Înfrangeri 0 - 2

Acasa - Goluri marcate 17-13

Acasa - Goluri primite 2 - 7

În deplasare - Meciuri jucate 6 7

În deplasare - Victorii 3 - 2

În deplasare - Egaluri 2 - 4

În deplasare - Înfrangeri 1 - 1

În deplasare - Goluri marcate 11 - 8

În deplasare - Goluri primite 8 - 7

Steaua Dinamo

Golgheteri

9 - Raul Andrei Rusescu

6 - Adi Sobrinho Filho Rocha

3 - Alexandru Chipciu

5 - Marius George Țucudean

3 - Ion Daniel Danciulescu

3 - Marius Silviu Alexe

Minute jucate

1130 - Alexandru Bourceanu

988 - Alexandru Chipciu

948 - Raul Andrei Rusescu

1125 - Catalin Muntean D

1102 - Dragoș Grigore D

990 - Cristian Corneliu Pulhac D

sursa: onlinesport.ro

Edited by Virgil

Asta e unicul derby. In trecut era meciul cu ocazia caruia ma tachinam cu prietenii zile la rand. Imi doresc sa invingem, daca se poate sa o facem si la o diferenta mai mare de un gol. Nu inteleg cum isi doresc unii stelisti sa pierdem meciul cu eterna rivala.

intotdeauna mai mult decat un simplu meci.

vreau victorie, vreau cat mai clar, cat mai spectaculos si vreau sa-i dominam si in cel mai ascuns colt al tribunei.

meciul Steaua-Dinamo nu a fost si nu va fi niciodata un meci oarecare. nu conteaza pozitia in clasament si forma aratata pana la meciul respectiv. e un orgoliu mult prea mare in joc. orice rezultat este posibil.

sper sa batem javrele cu 5-0, sa ne mai racorim un pic dupa prea multele esecuri in fata lor in ultimii ani. pacat ca nu avem nici un jucator fost la ei, sa le fi dat ala singur toate cele 5 goluri...

Lasa ca poate isi da "Cumetre exchange!" autogol.

Probabil ca o sa le dam cu terenu' in cap .

Cica initial se vorbisera ca dinamovistii sa primeasca 12 500 de bilete .

Pai de ce atatea daca ei toti sunt 300 ? Vor fi 2500 de puricosi la meci care nu se vor auzi nicio clipa.

Edited by DanielT

Pirvulescu trebuia sa ajunga la ei. Se pune? :))

Probabil ca o sa le dam cu terenu' in cap .

Cica initial se vorbisera ca dinamovistii sa primeasca 12 500 de bilete .

Pai de ce atatea daca ei toti sunt 300 ? Vor fi 2500 de puricosi la meci care nu se vor auzi nicio clipa.

Cel care a spus acest lucru (12500) este Negoita, cel mai nou actionar (a se citi "hot") de la clubul Dinamo. Normal ca nu ar fi primit atatea bilete. E si el nou, isi face si el un nume (cum au facut mai demult Vasile am-uitat-cum-il-cheama si Borcea si Walter si atatia altii). Sunt inca uimit de cum reuseste fotbalul romanesc sa stranga cei mai abjecti milionari de carton din Romania.

Cel care a spus acest lucru (12500) este Negoita, cel mai nou actionar (a se citi "hot") de la clubul Dinamo. Normal ca nu ar fi primit atatea bilete. E si el nou, isi face si el un nume (cum au facut mai demult Vasile am-uitat-cum-il-cheama si Borcea si Walter si atatia altii). Sunt inca uimit de cum reuseste fotbalul romanesc sa stranga cei mai abjecti milionari de carton din Romania.

Sa stii ca milionarul asta de carton a construit ceva , chiar daca prost in raport cu altii milionari . De carton sunt multi care nu-si pot justifica in absolut niciun fel casele, masinile sau bijuteriile. Sunt cei doi frati Negoita mai prostalai dar de carton nu prea sunt.

Cica pe 1 noiembrie se deschid casele de bilete de la mall. Primul anunt fusese 30 oct la Ghencea. Vorba unuia nemultumit care era azi la Ghencea : "Ba, la Steaua niciodata n-a fost "organizatie" buna!"

va spun sincer ca nici la munca nu pot sa ma concentrez, am visat aseara de meci, sa vina DERBY-UL odata in PLM !!!!!!!

:D

Cumatru' Cosmin Matei : "Nu am reusit să mă impun la Steaua. Din pacate, acum sunt la Dinamo si trebuie să fac tot ce pot ca să demonstrez aici de ce sunt in stare".

Ultimul venit in actionariatul cainilor, Ionut Negoita, a latrat ca ia in calcul cererea controlului doping la meciul de duminica. Cica Steaua e o echipa buna care alearga suspect de mult:

"Am facut cerere pentru control anti-doping la meciul cu Steaua. Mi-au spus si mie oameni care se pricep mai bine decat mine, antrenori cu vechime, că e oarecum nenatural ca ei să alerge atat. Multi au spus acelasi lucru, e dreptul nostru să cerem controlul si ni l-am exercitat.

Atat Badea, cat si Savulescu au fost de acord cu propunerea mea, instant. Luam exemplul de la Vaslui, cand domnul Porumboiu a cerut si a si batut"

In urma cu aproximativ 10 zile opt jucatori stelisti au fost testati intr-un control al Agentiei Nationale Anti-Doping, iar rezultatul nu a evidentiat folosirea vreunei substante dopante.

Sursa: dolce-sport.ro

Edited by Virgil

Jucatorii Stelei vor avea o motivație in plus la meciul cu Dinamo.

Ei au fost anunțați că au o primă de 15 mii de euro care include și meciul cu Dinamo.

Pentru a putea obține banii, steliștii trebuie să câștige meciurile cu Dinamo, Viitorul Constanța, FC Severin și FC Brașov.

În cazul in care nu vor obține 12 puncte, baieții lui Reghecampf nu vor primi nici un ban.

În schimb, la Dinamo nu este incă sigură prima pe care "cainii" vor juca. Acționarii fac chetă printre diverși oameni de afaceri.

onlinesport.ro

Domnule, sincer va invidiez cata patima puteti pune pe acest meci.

Eu mi-amintesc de meciurile de glorie din anii 80-90, cand aceste echipe aveau jucatori colosali.

E adevarat ca meciurile nu erau - toate - spectaculoase, dar nu pentru ca nu era fotbalul de calitate, ci pentru ca se juca ermetic, ambele echipe fiind mai preocupate de a nu primi gol, in primul rand.

Totusi, cele mai frumoase partide au fost cele (rare) in care una din echipe o infrangea la scor pe cealalta.

De cele mai multe ori, in perioada 1985 - 1990, a fost Steaua.

Ce frica mi-era de Dinamo!

Ce bucurie aveam cand ii bateam, ce trist eram cand ne bateau!

Da, mi-era frica de ei pentru ca erau buni si ei. Nu atat de buni ca noi, dar aproape la fel de buni.

Metodele lor securisto - militienesti de a forta victoria cu orice pret erau insa condamnabile, de-aia lumea ii ura asa de mult. De-aia s-au facut si de cacao in Europa, cu exceptia anului 1990, cand au atins semifinalele Cupei Cupelor (competitia valorica nr. 3).

Am facut aceasta divagatie ca sa va arat ca echipa lui ne-a Gi2 seamana foarte mult cu Dinamo acelor ani, mai putin valoarea echipei.

Cand ii vad cum fura in campionat, cand ii vad cum ii bat israelienii in cupa loserilor, ma gandesc ca echipei asteia ar trebui sa i se anuleze de urgenta palmaresul de pana in 2003, cladit de niste generatii cu care n-are treaba nici ne-a Gi2, nici jucatorii si nici suporterii din tribune.

Eu sigur voi avea altceva mai bun de facut decat sa ma uit la baietii astia chinuiti de talent.

Schimb 2 bilete Peluza 2, inel 1 ( 20 ron ) cu 2 bilete Peluza 1, inel 1. Multumesc

Domnule, am trait si eu acele momente ale anilor '80-'90. A fost intr-adevar frumos, mai ales in anul castigarii CCE.

Fotbalul s-a schimbat. Nicio echipa nu mai aduce jucatori cu japca cum se aduceau pe vremea aceea. Eu spun ca fotbalul, si cand spun fotbal ma refer strict la fotbal nu la blaturi cu arbitrii, cu jucatori cumparati de la echipa adversa sau pur si simplu la reciprocitate in cadrul cooperativei lui Jean Padureanu. Deci spun ca fotbalul era mai simplu si mai frumos.

Acum traim in prezentul dominat de echipele spaniole. Real, Barca, echipa nationala a Spaniei. E cu totul alt fotbal. Au disparut spatiile largi, au cam disparut sprinturile extremelor, centrarile si in final golurile spectaculoase de atunci. Fotbalul nu sta pe loc, unii il reinventeaza, noi incercam sa-l copiem. La o scara de 1/5 cateva echipe romanesti au incercat sa imite jocul Barcelonei. Niciuneia nu i-a iesit mai bine ca Stelei actuale. A mai vrut si Dinamo anul trecut, dar s-a stins dupa 17 etape.

Iubesc fotbalul din totdeauna si din totdeauna am avut o echipa de suflet, Steaua. Nu ma pot lepada de ea in ciuda vicisitudinilor timpului pe care il traim si a conducatorilor pe care trebuie sa ii suportam. Fie ei conducatori de cluburi, de Liga, de federatie, de guvern, de tara samd.

Domnule, va respect opinia dar nu pot achiesa la ea. Eu fara fotbal nu pot exista. Si daca nu e Steaua, nu e nimeni altcineva.

Edited by Virgil