Sign in to follow this  
Followers 0
AndyQ

article_34632

43 posts in this topic

Rusescu e bun, dar greseste mult pana s-o bage in poarta. Latovlevic e un fundas bun, gen Dani Alves(pastrand proportiile), face bine faza de atac, dar faza defensiva mai putin bine. Deci, eu nu cred ca sunt Inca peste Marica si Rat. Cocis este varza. Torje slab, Chiriches a jucat bine, Goian a fost fantastic, Bourceanu este un jucator magnific, toata lumea vb de Chipciu, de Chiriches, pt un transfer la o echipa mare, dar eu il vad pe Bourceanu peste ei. Toate ca toate, Romania lui Piturca a jucat exact cum si-a propus si le-a iesit.

Edited by Raulredblue

PS. La [23] am incercat sa corectez o eroare de tastare, dar la editare imi trunchiaza textul original.

Pun mai jos restul care lipseste din [23]:

Turcia-Romania 0-1!

Asta e ce conteaza, care va ramane in istorie.

Pt noi ... bucuria ca a fost o nationala cvasi-stelista, de la antrenor la ... portar! :)

PS

Daca Steaua ar avea un varf ca Marica, ar castiga la pas campionatul. Nemtii nu sunt prosti. Are valoare, altfel demult l-ar fi impachetat, ca pe Ionita de la Rapid, Deac ....

Arhimede,

cam face banca la nemti. Atat la Stuttgart, cat si la Shalke, Marica e o rezerva buna, nu un titular.

La Stuttgart a mai jucat ceva, 93 de meciuri si a dat 19 goluri, dar de cand e la Schalke, are deja peste un an, si a jucat extrem de putin, cred ca nici n-a prea marcat. La asa concurenta in atac... nici nu prea are cum sa joace.

Mie imi place mai mult Marica decat Mutu, in prezent, dar sa nu-l consideram la fel de mare fotbalist cum l-au considerat unii cand a plecat de la echipa lui Mucescu.

Edited by AndyQ

mi se confirma spusele din urma cu 5-6ani. cum a inceput sa dispara Mutu si gasca lui de la lot, cum incepe sa mearga jocul si sa luam pct. fara vedetisme, fara figuri in cap, fara aere de sefie si fara iesit noaptea in club dupa 0-5!

CITAT
AndyQ:

Arhimede,

cam face banca la nemti. Atat la Stuttgart, cat si la Shalke, Marica e o rezerva buna, nu un titular.

De acord. Dar nu asta era ideea.

Romania nu mai are atacanti de valoare care macar sa frece banca in Bundesliga ca Marica, sau in Seria A sau Primera Division.

Toti "golgheterii" plecati prin tarile alea s-au intors foarte repede: Niculescu, Daciulescu, Andrei Cristea, Marius Nicolae, Zicu etc...

Marica rezista de 5 ani la echipe de "urna 1" si cu un salariu 2,5 milioane de euro pe sezon! De Mutu nu mai vorbesc.

Sa vedem si in Liga 1 cine a facut/face furori: Wesley, Kape, Hamza, Rocha, Fatai etc ... adunati de prin ligile inferioare sau liberi de pe banci(Kape).

Ei "se bat" la titularizare si glorie cu varfurile noastre autohtone.

Edited by Arhimede

nu sant neaparat un fan Piturca dar ...are meritu ca a stiut sai mobilizeze si sai aseze fb in teren..bv Romania....restu com sant de prisos.

PS la [30]

Un exemplu elocvent.

Kapetanos si Geraldo au venit liberi de la AEK Atena.

Nu i-a mai vrut nici AEK si nici alt club din Grecia.

Dar in Romania, sunt(poate) cei mai buni pe posturile lor din Liga 1.!!!

Sesizezi nuanta?

Refuzatii de la "ei" sunt printre primii la noi.

In schimb, cei pe de la noi, abia au facut fata pe la chinezi, rusi, turci sau ligi inferioare prin Germania, Italia ...

Asta ar trebui sa-i alarmeze pe cei care formeaza fotbalisti in Romania. Inca avem un standard scazut.

Cireasa de pe tort:

B. Stancu, golgheter si starul Stelei, nu a fost de nasul Galatei(asa au considerat ei)!!!

Bravo lor. Au fixat un standard mai ridicat decat noi. Asa au reusit sa evolueze in timp.

Si pentru asta rezultatul de ieri cu turcii e pretios. Pacat ca nu le-a bagat-o si Motanul in atze. :)

Edited by Arhimede

Arhimede, de acord cu tine, campionatul nostru e slabut rau, nu se investeste la fel de mult ca in alte tari din zona, nu avem atacanti mai valorosi decat Mutu sau Marica, dar problema echipei nationale era jocul per ansamblu, nu neaparat varfurile.

Noi nu eram instare sa ducem mingea in apropierea careului advers, pana recent, si o sa vedem ce-om face in adevaratul test, cel cu Olanda.

Sa nu uitam ca Spania a luat tot ce era de luat in fotbal jucand in 85% din timp fara varfuri de careu sau atacanti veritabili, doar cu mijlocasi ofensivi.

Asta ar trebui sa faca o echipa, sa reuseasca cat mai multe atacuri, prezenta in careul advers. Asta e fotbalul modern, un fotbal combinitiv, agresiv... unde nu mai ai neaparata nevoie de varfuri, libero, etc.

Daca nationala isi contruieste o echipa cu un mijloc puternic... are sanse la calificare.

O linie de centru cu Chipciu, Popa, Bourceanu, Pintili ar aduce o reala imbunatatire in joc.

Chiar daca e echipa ciobanului, Steaua are cei mai in forma jucatori ai momentului, care alearga in ritm sustinut 90 de minute si mai stiu da si in minge.

Analize si comentarii destul de bune, dar ideea este ca marti jucam cu Olanda, si abia atunci o sa se vada daca putem sa zicem ca unul joaca prost, altul bine ( si nici asta sigur ca unii pot prinde o zi slaba/buna) sau ca putem sa ne calificam la CM si sa si facem o figura acceptabila. Din pacate, cum au zis si unii mai sus, jucatorii care la noi erau printre cei mai buni afara sunt rezerve si nu putem sa construi o echipa competitiva cu rezerve sau jucatori din ligile inferioare de afara, dar noi, cum suntem romani, speram sa avem noroc...e mai putin costisitor decat sa investim in viitor.

CITAT
AndyQ:

Acest Cocis... nu e fotbalist, si punct, ce sa mai vorbim de nationala!?

Piturca zici ca-si ia dividende pentru titularizarea unor verze: Cocis, Rat, Marica, Grozav, etc.

Prietene cu tot respectul dar tu n-ai treaba cu fotbalul cand comentezi de Marica:))

AndyQ:

Acest Cocis... nu e fotbalist, si punct, ce sa mai vorbim de nationala!?

Piturca zici ca-si ia dividende pentru titularizarea unor verze: Cocis, Rat, Marica, Grozav, etc.

Prietene cu tot respectul dar tu n-ai treaba cu fotbalul cand comentezi de Marica:))

Uite de aia se nasc certurile si scandalurile ca suntem marlani si aroganti si credem ca detinem adevarul absolut. Tu ii zici lui Andy " n-ai treaba cu fotbalul", un baietas imi zicea acu ceva timp " ce aberatii scoti ", de aici certuri si vorbe urate. E asa de greu de respectat o alta parere chiar daca nu esti de acord cu ea? ma rog, chestie de educatie

Scuze de off, da ma enerveaza apucaturile astea de ceva vreme

think_again e antrenor de... antrenori la Coverciano, de aia nici nu i-am raspuns. Pentru el, fotbalul e la degetul mic, iar eu cu entitati din astea nu vorbesc, ca ma fac de rusine.

In lipsa de idei concrete si de argumente, e mai usor sa jignesti.

drvladyk, daca tu ai pretentia ca tot neamu' sa aiba la purtator 7 ani de acasa, visezi. Daca n-au fost educati de proprii parinti, n-o sa ma apuc eu, acum, sa le fac educatie, ca eu am fost autodidact la faza asta :)

Granita dintre o discutie in contradictoriu, sanatoasa si una bazata pe injurii/jigniri, e destul de fragila, usor de depasit, atunci ca n-ai nimic de spus, nu te intereseaza argumentele, statistica, cu doar faptul ca tu ai de zis ceva, cuiva... si trebuie sa-ti dai drumu' la gura.

Am mai spus-o acum o saptamana, cine are chef de dezbateri, sa imi raspunda cu argumente, cum a facut Arhimede, nu cu ironii ieftine, de mahala.

Edited by AndyQ

Apropo de Cocis si Rat si cum am comentat eu mai sus. Cifrele ma confirma:

CIFRE DE AUR

- 4 suturi pe poarta a expediat Turcia, cat Romania, desi a dominat la posesie (62%-38%)

- 19 contraatacuri au purtat "tricolorii", fata de doar 9 turcii

- 92% dintre dueluri a castigat Rat, liderul titularilor de vineri. De la turci, cel mai bun a fost Semih (60%)

- 96% dintre pasele lui Grozav au fost corecte, cel mai bun parametru dintre titulari. De la turci, tot Semih (90%)

- 8 interceptii a reușit Cocis intr-o repriza, de patru ori mai mult decît stoperii turci in 90 de minute (2)

- 3 driblinguri a reusit Chipciu in 15 minute de joc, cat Bulut (0), Sercan (2) si Altintop (1) la un loc.

Edited by Arhimede

Arhimede am o observatie la ce ai spus despre Kapetanos. A fost considerat o mare speranta in Grecia pana a fost rupt de accidentari si nu a mai jucat vreo 2 ani pana a ajuns la Steaua. Eu cred ca daca o echipa mai mare decat Steaua se risca cu el Kapetanos ar fi ajuns mult mai sus.

Spre surprinderea mea meciul a fost unul bunicel pentru ce a jucat Romania in ultimul timp. Torje in schimb mi s-a parut cam pe-afara, Mutu n-a tinut de minge cand trebuia si a fost egoist.

Desi imi este antipatic Marica a miscat ceva meciul asta. Oricum vedem marti adevaratul test.

Edited by Bodanel

Bodanel, stiam asta. Fiind un comment, am fost mai telegrafic. A fost chiar in nationala under 21 in 2004, unde a dat 2 goluri in 13 meciuri.

Nu am spus ca el nu bun, ci ca in Grecia nu i-a mai dat nimeni o sansa, nici inainte de Steaua si nici dupa Steaua.

Dupa evolutia f buna de la Steaua si golurile marcate in Liga 1 si EL, cand teoretic ar fi trebuit sa-i creasca cota si sa fie atractiv, a ajuns tot in Liga lu' Mitica.

Ok, a plecat accidentat de la Steaua. Totusi, nu l-a ofertat nimeni "de afara" in 3 ani(2008-2011), desi a dat vreo 33 goluri in toate competitiile.

La fel Geraldo, dupa o evolutie foarte buna la Steaua.

Ambii au plecat si intr-o situatie favorabila: buni (re)confirmati si liberi de contract. Dar ...

Edited by Arhimede

Arhimede,

pentru campionatul nostru, sunt buni(Kapetanos, Geraldo, Wesley), iar in afara de Kape, care are "doar" 29 de ani, ceilalti doi fac 32 in curand.

Nu mai sunt la prima tinerete, iar echipele serioase din Europa contracteaza jucatori de varsta lor, dupa ce au confirmat cu varf si indesat la cluburi mari, gen Real, Barca, ManU, etc. nu la o echipa din estul Europei. Totul tine de management.

Un jucator de 24-25 de ani prezinta mai mult interes decat unu' trecut de 30, pentru ca ai timp, 1-2 ani sa-l modelezi dupa echipa in care vrei sa-l integrezi(echipa mari-maricele), vezi cazul Torje, care, daca nu confirma din prima il imprumuti intr-un campionat puternic, sa prinda experienta. Sa nu uitam ca atacanti precum Torje au jucat impotriva fundasilor din campionatul nostru, care e destul de slab, ca nivel; a ajuns in Italia unde s-a schimbat foaia, si cred ca a fost un soc si pentru el cand a vazut cu cine are de se batut.

Cu un jucator de 30-32 de ani nu mai are nimeni rabdare pentru ca exista riscul sa nu confirme, motiv pentru care echipele importante din Europa nu-si bat capul cu ei.

Edited by AndyQ

cocis(Piturca) = soava(Iordanescu)! Acelasi joc de glezne in cercul de la jumatatea terenului, aceeasi dorinta de victorie si aceleasi suturi straSHnice!

Edited by shofris

Sign in to follow this  
Followers 0