Emrah

Borussia Dortmund

86 posts in this topic

Am deschis acest topic , cu gandul ca nu sunt singurul fan al Borussiei de pe site.

Echte Liebe!

Edited by Kiminho

Nu esti singurul fan al Borussiei . Se pare ca si anul asta vor castiga campionatul l-a pas, in Champions League daca joaca cum o face in campionat ajunge departe

cred ca joaca in cea mai dificila grupa - campioanele Angliei, Germaniei si Spaniei in aceeasi grupa.. cred ca daca vor castiga sau cel putin nu vor pierde un meci acasa, merg mai departe in optimi.

Nu.

Revierderby

Borussia Dortmund - Schalke

Astazi la ora 16:30 pe Eurosport.

Pronosticul meu : 3-1 pentru noi ;)

Borussia a invins aseara campioana Spaniei!

Scor: 2-1. Lewandowski, Schmelzer/ Ronaldo

ce numar impresionant de oameni pot sa stranga pentru o deplasare internationala..

Chiar daca diferenta dintre victorie si egal a fost de cateva minute, mandria primeaza pentru Juergen Klopp.
"Nu se subintelege sa aduci pe Real in deplasare la marginea infrangerii" spune antrenorul Borussiei dupa 2-2 cu Real Madrid si privind spre rezultatul de 1-1 de la Manchester adauga: "Am adus cate un punct din deplasare de la doua dintre cele mai puternice echipe ale lumii. Nu am fi avut o problema daca am fi decis grupa pentru noi inca de astazi, dar am castigat intalnirile directe cu Real, ceea ce nu prea era de luat in calcul."
Klopp a fost vizibil mandru de echipa lui, care timp de 45 de minute a jucat un fotbal fantastic si care in repriza a doua a avut dificultati in a iesi de sub presiune.
"Borussia nu a vrut sa faca greseala de a se retrage in aparare, ci sa joace curajos, sa controleze mingea, ceea ce ne-a reusit in prima repriza. Dupa pauza nu am reactionat bine la permutarile Realului; am fost nevoiti sa trecem prin momente dificile. Problema a fost intre linia de 4 si mijloc pentru ca jucatorul din centru, Higuain, a lipsit. Ne-a lipsit o ocazie clara in a doua repriza. Am fi castigat bucurosi; astfel am adus un punct meritat.
A fost un meci mare impotriva unui adversar mare intr-o atmosfera fantastica. Ce au realizat astazi fanii nostri ne va produce fiori si peste 10 ani."

Juergen Klopp la final salutand suporterii germani:

KloppGR.jpg

Sunt dementiali , Jurgen face minuni,bravo lui. Ii vad favoritii nr2 la castigarea trofeului dupa Barcelona.

Insa in Bundesliga nu mai sunt asa dementiali.

Nu e o echipa sa poata duce doua fronturi. Amintiti-va anul trecut ce prestatii au avut in Liga, insa au luat campionatul.

Insa in Bundesliga nu mai sunt asa dementiali.

Nu e o echipa sa poata duce doua fronturi. Amintiti-va anul trecut ce prestatii au avut in Liga, insa au luat campionatul.

E o echipa foarte tanara.....

" Polonezul Robert Lewandowski, 24 de ani, va evolua pentru diavolii din Manchester incepand cu 1 iulie 2013, informează postul Sky Sports.

Chiar dacă mai are contract cu Borussia Dortmund, campioana Germaniei in ultimele două sezoane, Lewandowski va ajunge pe Old Trafford in schimbul a 15 milioane de euro.

Lewandowski, autor a 14 goluri in toate competitiile pentru Borussia Dortmund in acest sezon, s-a mai aflat pe radarul echipelor Juventus Torino si Manchester City. "

ce pot sa spun decat :finger: modern football

Prostii. United are 3 atacanti mai buni care deja sunt prea mult: Van Persie, Rooney si Hernandez.

sa speram ca ai dreptate.. dupa sezonul trecut l-au cumparat pe Kagawa, asa ca un precedent exista..

apropo, stii cumva daca joaca la united sau ce se mai intampla cu el? ca nu prea urmaresc fotbalul englez si in meciul cu CFR din tur, din cat m-am uitat, nu imi amintesc sa il fi vazut

A jucat cateva meciuri la inceput. De vreo luna am impresia ca e accidentat.

Dortmund a mai pierdut 3 puncte fata de Bayern dupa etapa de azi in care a pierdut cu 3-2 acasa cu Wolfsburg. Rezultatul a fost influentat de decizia gresita a arbitrului cand la 1-0 a eliminat un jucator si a dat penalty pentru Wolfsburg:

Bilantul unui an neobisnuit 2012: "Mai mult chiar nu se poate!"

Daca mai era nevoie de un argument pentru care anul 2012 a fost cel mai de succes din istoria clubului, chiar inaintea lui 1997, clubul intra in noul an in toate cele 3 competitii. La acel 5:1 impotriva lui Hannover 96, ultimul meci al anului, Borussia a oferit un fotbal de clasa.

Aniversarea a 103 ani a fost o zi speciala. "Cei din Dortmund ne-au ametit in prima repriza", se plange antrenorul Hanovrei, in timp ce Klopp concluzioneaza vizibil multumit: "Nu au ramas intrebari fara raspuns". "Echipa mea a jucat in prima repriza din placere. A fost extraordinar. A fost un fotbal fantastic si ne-a facut o placere nebuna. Nu se putea un final mai bun pentru cel mai de succes an

din cariera mea."

Dortmund - Sahtior 3-0

Cred că Borussia Dortmund merită calificarea. A fost greu să-i invingem in acest meci. Pană in minutul 30 nu si-au creat prea multe ocazii, in timp ce noi am urmarit o sansă pentru a lovi pe contraatac. Ei au deschis scorul in urma unui corner, iar din acel moment totul s-a schimbat, a declarat Lucescu după meciul retur cu Borussia.

"Este un moment extraordinar si se simte ca atare. Am vazut in a doua repriză cat de periculoasă poate fi Șahtior dacă este lasată să joace. Noi insă am reusit 80 de minute foarte bune si nu am permis ofensivei lor să intre in meci" Juergen Klopp

onlinesport

Arbitrul ala nenorocit l-a furat pe il luce. In loc sa fie 15 la 0 pentru Sahtior, ala a tras tot meciul pentru Dortmund. O mizerie. Mi-e scarba.

Borussia nu a jucat nimic. Sahtiorul merita victoria. Dar ce sa-i faci daca nu da nimeni puncte bonus pentru ca adversarii nu au ocazii in primele 30 de minute?! Sistemul e gresit. Trebuie schimbat!