blindius

S.C. Vaslui - F.C. Steaua Bucuresti 3-1 (0-0)

Porumboiu vs. Becali   43 members have voted

1. 1. Care va fi deznodamantul partidei?

• Victorie Vaslui, se lauda o saptamana
      12
    • Egal, taberele sunt obosite dupa Europa League
      9
    • Victorie Steaua, nu degeaba nu pierdusera pana aici
      22

Please sign in or register to vote in this poll.

60 posts in this topic

FC_Vaslui_vs_Steaua_Bucuresti.png

''Ocupate'' cu meciurile in UEFA Europa League, cele doua echipe au fost repartizate luni seara, meciul fiind transmis de catre unul din canalele Digi Sport.

S.C. Vaslui este noul pol de putere al regiunii Moldovei, chiar daca acestia au pierdut ''piesele de baza'' Wesley si Adailton, au avut grija sa suplineasca absenta acestora prin aducerea unor jucatori precum Niculae, Varga, Varela, Curelea, Sburlea si Antal.

Patronul Porumboiu are ganduri serioase pentru acest sezon, ratarea titlului nemaifiind ceva de acceptat in noua ''capitala'' a fotbalului moldovenesc, pe vremuri resedinta domneasca si capitala Moldovei Meridionale.

Stelistii campeaza pe Valea Barladului pentru a mentine seria pozitiva inceputa in acest sezon.

Aproape calificati in grupele Europa League, stelistii vor sa mentina stacheta sus si in campionat, astfel ca victoria este tinta principala si pentru oamenii lui Reghecampf.

Rusescu, Rocha si Tanase sunt principalii marcatori ai Stelei, cele 13 goluri marcate de ''cei trei care vor speria Vestul'' fiind stampila calitatii atacului stelist in acest start de sezon.

La fel de adevarat este ca meciul de la Vaslui reprezinta primul test cu adevarat dificil din acest sezon, vasluienii fiind prima echipa ''peste medie'' ce va fi intalnita de stelisti.

Sa nu uitam ca moldovenii sunt antrenati de Marius Sumudica, dusman etern al Stelei, totusi un tehnician destul de priceput, care va face tot posibilul pentru ca echipa sa sa obtina cele trei puncte puse in joc.

Inaintea meciului direct, Steaua ocupa locul 2 la egalitate perfecta cu Pandurii Targu-Jiu, in timp ce vasluienii se regasesc pe locul 6, neputand urca mai mult de treapta a 3-a a clasamentului chiar si in cazul unei posibile victorii.

Clasament_etapa6.jpg

fularsteaua2

Edited by blindius

Luni seara vom castiga . Vaslui mi se pare mai slaba ca in sezonul trecut .

Steaua este in forma, iar Rusescu are foame de goluri . Mizez pe o victorie a Stelei la cel putin 2 goluri diferenta . Da stiu , pare greu ,dar asa cred eu .

fularsteaua2

Vaslui vine dupa un meci greu cu Inter, Steaua a avut un antrenament in Lituania , deci in mod normal Steaua ar trebui sa se impuna.

nu mai tine nimeni cu Vasluiu?! doar un vot?...pesimistilor

Bah, iar instigi lumea? :D

nu mai tine nimeni cu Vasluiu?! doar un vot?...pesimistilor

Acum sunt 2.

Vaslui va castiga, chiar daca-l au antrenor pe sumudica. Joaca acasa si are echipa mai buna si mai inchegata.

mai inchegata.

Sunt tare curios cum ai ajuns la concluzia asta.

Cred ca echipa lui Porumb va pierde , nu de alta , dar a inceput sa fie la fel de idiot la Diji 1 cu Horia Grasanovici ca si Guisor.

Egal, meciul va fi stricat inainte sa inceapa pentru ca in tara asta sunt prea multi ochi cu guri proaste si prea multa presiune pe jucatori inaintea unui meci ca asta ca sa se mai joace ceva; personal, nu am mai vazut un derby adevarat la noi de muuuult timp; echipele o sa stea la cutie, n-o sa fie fotbal cat declaratii si aberatii mai ales la adresa arbitrilor si a culiselor meciului. Asta e o parere, ramane de vazut cat de "marele derby" o sa fie...

Vasluiu are echipa mai buna dar un antrenor de caca...o. In plus cred ca-s terminati.

1: 0 Pentru Steaua dintr-un gol norocos

Va fi un meci ca intre prieteni asa un vacar si un oier.Scor exact 1-1.

Nici Steaua si nici Vasluiul nu au echipe inchegate, au avut meciuri relativ mai simple si dau acum, cu adevarat, primul test din acest campionat.

Atu-urile Stelei pot fi moralul crescut dupa un start reusit de campionat, calificarea in grupele EL si "laudele" pastorului. De cealalta parte moldovenii condusi de multe ori iscusit de rapidist au de partea lor terenul propriu, un joc mai bun ca al Stelei si bineinteles un patron care se implica pozitiv pentru echipa.

Nu cred ca putem exclude nici un egal insa o victorie ros-albastra mi se pare destul de improbabila.

Pronostic: x, 2.

Nu mi se pare ca implica pozitiv pentru echipa. Sa dea bani pentru transferuri sau sa le faciliteze este treaba lor, a patronilor. Altfel, putem spune ca Vaslui si Steaua, alaturi de CFR (?!), au cele mai bune loturi din campionat.

In rest, Porumboiu face scandal la TV si critica jucatorii la fel ca becal.i, schimba antrenorii care nu-l gadila sau fiindca a vazut el nu-stiu-ce la antrenament si acela dinainte lucra altfel, cu toate ca si pe respectivu` il demisese stupid.

Un meci in care prima sansa o au vasluienii. Pentru ca joaca acasa si pentru ca in mintea multora Vaslui e o echipa puternica. Puternica? E doar o impresie pentru ca nu-i mai au pe Wesley si pe Adailton, cele doua piese care faceau mai mult de jumatate din echipa. In plus aveau un antrenor strain cu experienta.

Sumudica piele mica nu e nici strain si nu are nici experienta.

Eu cred si cand spun asta cred cu toata sinceritatea ca Steaua va putea sa-si faca jocul obisnuit si poate sa si marcheze.

Nu spun ca va castiga pentru ca e un meci in deplasare, dar sper. Daca va trece peste aceasta prima incercare mai serioasa, poate privi viitorul cu mai multa incredere.

@mariusmihet: am parerea ca nu prea esti informat, cu exceptia faptului ca-i merg aluia afacerile mai bine.

"Prin angajarea unui secund fara aprobarea mea, mi-au fost retrase din atributii. La fel s-a intamplat si in cazul omului meu de incredere, Joaquim Milheiro, dar si in cazul lui Ciprian Panait. Alaturi de ei am obtinut succesele din sezonul precedent, ei au fost oamenii esentiali pentru mine", a declarat Inacio in editia tiparita a cotidianului portughez A Bola.

"Eu nu pot lucra in asemenea conditii. Nu mi s-a mai intamplat niciodata sa trec prin asa ceva", a mai spus tehnicianul lusitan.

________

''Am dat o caruta de bani pe o reteta speciala, cica ii vitaminizeaza pe jucatori. Am baut si eu o data din acea miraculoasa solutie si m-am stricat la stomac vreo 4 zile. In fiecare pauza umbla cu solutia asta. Ne-a torturat, dom'le, daca stati de vorba cu oamenii de la club va minunati. Ii dau 5 milioane daca iese si spune ca e ceva ce nu i-am pus la punct. El are un singur scop. Am luat decizia sa scap de el cand mi-a zis sa scot 5 jucatori din lot. Cum sa faca asa ceva?'' - Porumboiu despre Lopez Caro

________

Pe Hizo l-a expediat tot dupa ce-a constatat ceva la antrenament.

________

Fii atent ca Sumudica nu mai sta mult daca nu scoate ceva bun cu Steaua.

________

Face praf jucatorii la TV, ma repet, e de acelasi nivel de prost gust precum ciobanul.

Blindius: Face praf jucatorii la TV, ma repet, e de acelasi nivel de prost gust precum ciobanul.

Putem spune ca avem de-a face cu un vacar.

Bah, iar instigi lumea? :D

sper sa castige Steaua....am spus sa castge, asa din inertie, mai mult din dorinta de alta data(dorinta amortizanduse de pin anii 2002,2003, cu accelerare din 2007 ).

P.S. Sper ca ciobanul sa calce prin Basarabia pe la noi, ca e linsat pe data, datorita coeficentului mare de iubire aratat de suporterii de pe la noi.

Sa ma scuzati pentru gramatica, la noi i din i este folsit in loc de i din a, si va rog nu va lasati tiganizati,ce observ ca e la moda pe la voi... ups rromanizati sper sa nu fiu dus pe la CEDO.

Personal merg pe un egal sau in cel mai fericit caz o victorie la limita pentru Steaua asa pe final sau un gol din nimic , totusi Vaslui chit ca a jucat cu Inter Milano si a pierdut sau ca nu a avut un inceput de sezon foarte , foarte bun ... in acest meci se va vedea ca este echipa , ramane de vazut care va fi rezultatul final .

Pronosticul meu: X

Edited by ALEXIS.1947

Avem sanse mari sa batem luni seara pentru ca Vaslui are lot slabut. Nu isi pot inlocui jucatori obositi sau accidentati cu alti de o valoare cel putin apropiata. Respect adversarul dar acesta este adevarul.

3 puncte :steag_cruce_invers:

Impreuna spre 24!!! fular-campionii

Va fi un meci destul de greu, cred eu Vaslui are o echipa destul de competitiva numai ca in ultimul timp s-au axat pe Europa si probabil de aia nu au jucat la adevarata lor valoare in campionat.

Federatia din Peninsulă trimite la Vaslui trei arbitri cu ecuson international, in frunte cu "centralul" Paolo Valeri. Acum 4 luni, el a dat 4 penalty-uri si două "rosii" in Inter - Genoa 5-4.

Gazeta de duminică a dezvaluit că brigada care va oficia la FC Vaslui - Steau va fi din Italia. Astazi, GSP prezintă si numele celor 3 care se vor afla diseară la derby-ul etapei a 6-a. E vorba despre un trio cu ecuson FIFA, "centralul" urmind să fie Paolo Valeri, cel mai tinar arbitru italian cu ecuson international.

Valeri, in virstă de doar 34 de ani, a fost promovat pe lista FIFA la inceputul lui 2011. A condus pină acum 8 meciuri internationale, cele mai importante fiind un meci U 19 intre Spania si Portugalia, 3-3, dar si partida din tururile preliminare din Champions League, Vardar Skopje - BATE Borisov 0-0.

În schimb, in Italia a fost arbitrul uneia dintre cele mai spectaculoase partide din campionatul trecut. A arbitrat in aprilie Inter - Genoa 5-4, meci in care a dictat 4 penalty-uri si două eliminari. Va fi pentru a doua oară cind e trimis să oficieze un derby dintr-o altă tara În urmă cu 3 luni s-a aflat la centru la meciul Al Hilal - Al Shabab 1-1, derby-ul campionatului din Arabia Saudita

Valeri va fi ajutat la linii de doi asistenti cu mult mai multă experiență. Massimiliano Grilli si Andrea Stefani, ambii in virstă de 43 de ani, au deja 6 ani pe lista FIFA si multe partide, inlcusiv in grupele Champions League.

gsp