Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

Lukasz Szukala

17 posts in this topic

1szukala_interior.jpg

sursa foto: prosport.ro

Nationalitate: poloneza

Data nasterii: 26 Mai 1984

Locul nasterii: Gdansk, Polonia

Inaltime: 195 cm

Greutate: 89 kg

A mai jucat la:

2008/2010 - Alemannia Aachen - 1719 min. - 2 goluri

2010/2011 - Gloria Bistrita - 2505 min. - 2 goluri

2011/2012 - Universitatea Cluj - 2610 min. - 0 goluri

2012/2013 - Petrolul Ploiesti - 180 min. - 1 gol

Szukala are 59 de partide jucate in Romania din 2010 pana astazi. Ne place sau nu, omu` a fost de baza la echipele pe la care a trecut, nu echipe de prim-rang, daca se mai poate vorbi despre asa ceva, macar la nivel intern.

Szukala este foarte bun prieten cu Reghecampf, cei doi jucand impreuna la Aachen.

"Îmi doresc foarte mult să câștig campionatul alaturi de noii mei colegi, fiindcă acesta este un obiectiv specific pentru cel mai galonat club din Romania. De asemenea, m-aș bucura să câștig Cupa Romaniei si să avem evolutii excelente in UEFA Europa League", a spus Szukala pentru site-ul oficial al Stelei.

Va reusi Lukasz sa ajute Steaua in indeplinirea obiectivelor?

Poate noul fundas din Ghencea sa se ridice la nivelul asteptarilor si sa fie un inlocuitor bun pentru golul lasat de Geraldo?

Desi e foarte controversat...sper sa ajute echipa cand se va apela la serviciile lui.

Nu stiu de ce , dar imi aduce aminte de Abrudan. A jucat bine in campionat 3-4 meciuri , apoi pe Anfield a crezut ca l-a transferat Liverpool si i-a dat assist lui Joe Cole. Si pac ciobanul l-a lasat liber de contract sa plece la Liverpool.

Sincer nu am auzit de el pana sa ajunga la Steaua. Sa mergem pe mana lui Reghe si sa speram ca va fi un jucator folositor..

Sincer nu am auzit de el pana sa ajunga la Steaua. Sa mergem pe mana lui Reghe si sa speram ca va fi un jucator folositor..

O sa mergem pe mana lui Mache mai degraba.

Dacă Adi Popa e obligat să joace mult ca să ajungă la 10.000 de euro pe luna celalalt nou-venit, Szukala, are garantati mai multi bani. Stoperul polonez in virstă de 28 de ani va primi 12.000 de euro lunar in acest sezon. Acordul lui cu Steaua durează trei ani si salariul lunar creste cu cite o mie de euro de la un an la altul, ca si in cazul lui Popa.

Deci in 2015, cind va avea 31 de ani, Szukala va cîștiga la Steaua 14.000 de euro pe luna Aparatorul adus de la Petrolul pe 300.000 de euro devine unul dintre jucatorii cel mai bine platiti din Ghencea, la nivelul lui Tatarusanu si al lui Cristi Tanase.

Și-a pastrat salariul

Szukala cîștigă bine pentru nivelul salarial pe care l-a impus Becali in Ghencea, dar n-a facut o mare afacere transferindu-se. La Petrolul, el avea tot 12.000 de euro pe luna Acesta a fost unul dintre motivele pentru care "lupii galbeni" au vrut să-l cedeze, ca să scape de salariul lui mare, in conditiile in care polonezul nu era un titular cert in echipa lui Rednic.

240.000 de euro pe sezon avea Geraldo, portughezul la care Steaua a renuntat considerindu-l prea bine platit. Szukala are cu aproape 100.000 de euro pe an mai putin

468.000 de euro e suma totală pe care o are garantată Szukala pentru trei ani de contract

gsp

"Szukala e mai bun decat Geraldo! Bine, nu-l stiu eu prea bine pe Szukala..." - jj.

Deci in 2015, cind va avea 31 de ani, Szukala va cîștiga la Steaua 14.000 de euro pe luna Aparatorul adus de la Petrolul pe 300.000 de euro devine unul dintre jucatorii cel mai bine platiti din Ghencea, la nivelul lui Tatarusanu si al lui Cristi Tanase.

gsp

S-o creada el ca ramane pana atunci.

Sincer eu nu cred ca i a dat JJ 12 mii lu szukala...Nu a ridicat el baremul de 10 mii pe luna pentru Szukala...

Sincer eu nu cred ca i a dat JJ 12 mii lu szukala...Nu a ridicat el baremul de 10 mii pe luna pentru Szukala...

Poate avea Jiji niste restante la el.

Spunea Gigi ca intra titular cu lituanienii... Mie imi place mult de Martinovici, mai ales dupa ce l-am vazut din nou in centrul apararii langa Chiriches..

1. Nu e pe lista UEFA.

2.Cum iti place mai mult de Martinovici daca pe neamtu` asta nu l-ai vazut jucand? (la Steaua)

3. Guie manca rahat.

Vad ca omul nu a facut comparatie intre Szukala si Martinovici. A zis ca-i place "mult", nu "mai mult".

Subscriu la punctul 3.

Martinovici este cam rigid, insa si-a facut treaba foarte bine pana acum, indiferent de postul pe care a jucat. Cat despre noua achizitie, ramane de vazut.

Lukasz Szukala nu mai e in calcule pentru meciul de la Amsterdam, insă ar putea fi folosit in returul de la Bucuresti cu Ajax, chiar dacă stelistii sunt pesimisti in privinta asta. Medicul turc care l-a preluat pe Szukala in seara in care acesta a ajuns de la teren la spital cu nasul rupt crede că există sanse ca polonezul să poată juca pe 21 februarie fară să-i recidiveze accidentarea.

"Doar cu mască!"

Doctorul Edip Ilgaz, chirurg la spitalul Anadolu, din Belek, explică in ce conditii revenirea pe teren a lui Lukasz s-ar produce la timp: "În mod normal, lui ii trebuie trei, chiar patru saptamini ca să se vindece complet. Știu despre meciul cu Ajax, mi-au zis si cei de la club că era vorba despre o urgență, că e necesar ca Szukala să joace pe 14 sau, dacă nu, macar pe 21 februarie. Pe 14 e exclus, la o nouă lovitură primita chiar de mai mică intensitate, si-ar rupe nasul iar! Dar cu o saptamină mai tirziu ar fi posibil să se afle pe teren cu o mască de protectie".

Se antrenează saptamina viitoare

Szukala a fost protejat de la antrenamente din momentul in care s-a accidentat, in minutul 26 al amicalului cu Sturm Graz, ceea ce constituie o altă problema intrucit conditia fizică a fotbalistului e afectată de zilele de pauza

Medicul anunță că fundasul de 29 de ani se va putea pregati normal la Amsterdam, unde Steaua aterizează pe 10 februarie: "Fotbalistul va veni la spital marti, ca să testeze o mască din carbon. E nevoie de test ca să-i confectIonam o mască potrivită pentru el. Pe aceasta o va primi in weekend, probabil vineri, si se va putea antrena cu ea, ca să poată lovi mingea cu capul fară să existe riscuri".

Steaua joacă simbată ultimul amical din Turcia, cu Jablonec, partidă in care prezenta lui Lukasz e exclusa iar duminică decolează spre Olanda.

Are dureri de cap

"Fotbalistul a suferit si o comotie, pe lingă că si-a rupt un os al nasului", explică doctorul Ilgaz diagnosticul lui Szukala. Jucatorul i-a transmis medicului zilele acestea că incă mai are dureri de cap. Turcul l-a linistit: "E ceva normal si citeva zile de acum inainte va mai avea dureri de cap in continuare. Accidentarea a fost gravă!".

"Vin sute de accidentati in fiecare iarnă!"

Spitalul din Belek e inconjurat de terenuri de antrenament si de hoteluri in care sunt cazate echipe de fotbal. Asta atrage si accidentari. Medicul care-l tratează pe Szukala povesteste că iarna cantonamentele ii sporesc numarul pacientilor: "Anul acesta a fost mai linistit, deocamdata dar anul trecut am avut sute de fotbalisti! Majoritatea vin cu accidentari la glezne sau la genunchi. Situatia celui de la Steaua, cu nasul rupt, e una rar intilnită".

Gică Popescu: "Szukala e de natională!"

Fost international al echipei nationale, Gică Popescu a oferit un interviu in presa din Polonia despre jucatorul Stelei, Lukasz Szukala, oferindu-le sfaturi celor din federatia lesilor. "Apelati la Lukasz pentru echipa natională a Poloniei. Banuiesc că dacă era roman, el ar fi jucat sigur in echipa noastră nationala Szukala este un jucator foarte bun si cu siguranță este unul dintre cele mai bune transferuri facute in Romania", a precizat Popescu.

Și Gardoș are probleme

Reghecampf a ramas numai cu doi stoperi pentru meciul tur cu Ajax, Gardoș si Chiriches Primul s-a lovit si el in amicalul cu Dinamo Moscova, după un contact cu un adversar in careul rusilor. Florin s-a ridicat si a continuat partida, dar s-a antrenat ieri monitorizat de medicul Paligora, fiindcă tot mai simtea dureri.

"Masca din carbon ii va proteja osul care i-a fost rupt. Dacă el se va simti OK, cred că ar putea juca pe 21 februarie. Medicul Stelei trebuie să decidă atunci dacă jucatorul e apt" (Edip Ilgaz, medic chirurg)

gsp

Sign in to follow this  
Followers 0