Lari

Spartak Trnava - Steaua 0-3 (0-1)

105 posts in this topic

Niciodata in istoria de peste 65 de ani a clubului, nu s-a pierdut calificarea intr-un tur preliminar si niciodată echipa n-a fost eliminată devreme de un "no name" european, asa cum e Spartak.

0-1 cu Spartak Trnava si echipa de azi a Stelei e in pericol să scrie cea mai neagră istorie pentru clubul infiintat in iunie 1947. Desi a bifat 250 de meciuri in Europa in tot palmaresul ei, echipa din Ghencea n-a fost niciodată eliminată de un nume atit de mic si care să nu insemne nimic in cupele europene.

Mai mult, ar fi pentru prima data de cind au fost introduse tururile preliminare, cind Steaua ar pierde o astfel de dispută si ar iesi definitiv din competitie inainte ca aceasta să inceapă propriu-zis! De exemplu, in 1997, Steaua a fost eliminată de PSG, in Liga insă a mers in Cupa UEFA, acelasi lucru fiind valabil si sezonul urmator, cind s-a pierdut cu Panathinaikos Atena.

În cei peste 65 de ani de existență, cu greu pot fi gasite alte episoade care să poată egala o eventuală umilință prin care Steaua ar trece dacă joia viitoare, după mansa secundă cu Spartak Trnava, ar ramine pe dinafara cupelor europene.

1. Acum 50 de ani a fost rusinea cu Plovdiv

În primul tur al Cupei Cupelor, sezonul 1962-1963, Steaua a fost eliminată de Botev Plovdiv cu scorul general de 7-4. În tur, Steaua a cîștigat la Bucuresti cu 3-2, dar a fost spulberată la Plovdiv cu 5-1, meci in care Asparuhov, fost international bulgar, a reusit să marcheze 3 goluri. În echipa de atunci a Stelei, antrenată de Ștefan Onisie, evoluau Zavoda II, Halmageanu, Ivanescu, Emeric Ienei, Creiniceanu, Gheorghe Constantin, Florea Voinea, Nicolae Tataru.

2. Acum 11 ani a fost rusinea cu St. Gall

Din sezonul 1962-1963 si pină acum unsprezece ani au urmat 4 decenii in care, desi Steaua a mai pierdut calificari la inceput de drum, niciodată nu a facut-o in fata unor echipe anonime. În 2001-2002 insa după ce a fost eliminată in play-off-ul Champions League de Dinamo Kiev, a mers in turul 1 al Cupei UEFA, unde a pierdut in fata elvetienilor de la St. Gall: 1-2 in deplasare si 1-1 acasa St. Gall fiind o obscură echipă din Țara Cantoanelor. Antrenor in Ghencea era Piturca iar printre jucatori Radoi, Liță, Danciulescu, Trica Miu, Florentin Dumitru.

Invincibili in 11 "preliminarii" consecutive

Dacă va pierde calificarea, Steaua iși va strica si recordul de invincibilitate in privinta "dublelor" din tururile preliminare ale cupelor europene. În perioada 2005-2012, Steaua n-a ratat nici o calificare, desi a jucat nu mai putin de 11 partide cu calificarea pe masa in Champions League si Cupa UEFA sau Europa League. Ultimul tur preliminar pe care l-a pierdut a fost cu Rosenborg, 1-1 si 2-3, in august 2005, in play-off-ul Ligii Campionilor.

Pe hirtie, de 6 ori mai valoroasă

Cea mai mare diferență intre Steaua si Spartak Trnava e dată de cotatia jucatorilor din lot. Conform site-ului de specialitate transfermarkt.de, lotul roș-albastrilor valorează 31,4 milioane de euro, in timp ce gruparea slovacă face de aproape 6 ori mai putin, doar 5,5 milioane. Singura echipă din Liga 1 care e sub acest plafon, de 5,5 milioane, e nou-promovata CS Severin, evaluată la 5,47 milioane de euro.

8 ani trecuseră de la precedenta infringere pe teren propriu, suferită intr-un tur preliminar, 1-2 cu Zeleznik Belgrad, insă atunci s-a obtinut calificarea deoarece Steaua cîștigase in prima manșă cu 4-2

8 calificari consecutive are Steaua in grupele unei competitii europene, performanță reusită in perioada 2004-2011

Edited by blindica

Niciodata in istoria de peste 65 de ani a clubului, nu s-a pierdut calificarea intr-un tur preliminar si niciodată echipa n-a fost eliminată devreme de un "no name" european, asa cum e Spartak.

E o istorie de doar 9 ani, mai precis din 2003. Aceasta ar fi prima observatie.

A doua este ca Spartak nu e un "no name". Sau e la fel de "celebra" ca Steaua lui ne-a 2gi, care numai "gigantul estului" nu mai este.

Si, in fine, a treia: e momentul ca acesti mascarici sa fie eliminati din primul tur.

Mult succes din partea mea in aceasta incercare!

Perfect de acord cu Tupac Amaru. Sa speram ca perioada asta inceputa din 2003, se va sfarsii curand. 9 ani irositi din istoria gloriosului nostru club, de catre un idiot ca ciobanu, si din cauza unor generali de rahat.

Foarte buna informarea facuta de Lari si la obiect. Intr-adevar Steaua nu a mai pierdut calificarea din primul tur de foarte mult timp.

Cei care au citit istoria clubului, stiu ca CCA a pierdut o calificare inca din primul tur in CCE, cu Borussia Dortmund in 1957. Dupa trei meciuri din care ultimul pe teren neutru.

Eu nu m-as rezuma ca altii sa spun ca Steaua e "mancata" fiindca a pierdut in primul tur. Eu pot sa-mi imaginez ca lipsa aceea de sansa de joi, se va transforma in determinare, mare dorinta de calificare si mai ales in eficacitate, adica in goluri.

Eu vad o Stea matura la Trnava, o Stea care desi nu va fi premiata pentru victorie, va castiga meciul intr-o maniera eroica.

Pronosticul meu: Spartak - Steaua: 2. Vreaua sa vedem si alte echipe din Europa la Bucuresti.

Edited by Virgil

Eliminarile Stelei din primul tur al unei cupe europene sunt urmatoarele:

1957, C1, Borussia Dortmund - CCA 4-2, 1-3, 3-1 (baraj pe teren neutru; nu se lua in calcul regula golurilor in deplasare, nici lovituri de departajare nu erau)

1960, C1, CCA ia bataie in preliminarii de la Spartak Hradek Kralove cu 0-3 si se retrage inaintea returului

1961, C1, CCA - Austria Viena 0-0, 0-2

1962, C2, Steaua - Botev Plovdiv 3-2, 1-5

1966, C2, RC Strasbourg - Steaua 1-0, 1-1

1968, C1, Steaua - Spartak Trnava 3-1, 0-4

1969, C2, Glasgow Rangers - Steaua 2-0, 0-0

1976, C1, Club Brugge - Steaua 2-1, 1-1

1977, C3, FC Barcelona - Steaua 5-1, 3-1

1978, C1, AS Monaco - Steaua 3-0, 0-2

1980, C3, Standard Liege - Steaua 1-1, 2-1

1984, C2, AS Roma - Steaua 1-0, 0-0

1986 (toamna!), C1, Anderlecht Bruxelles - Steaua 3-0, 0-1

Concluzia: Luam 24 anul asta si, la anul, Șampion Lig!!!

Un dicton spune ca echipa care a castigat un meci nu se schimba.

La slovaci e altfel, stilul de joc incheiat cu victorie nu se schimba.

Din ceea ce am citit prin ziarele de sport, Spartak se va cantona iar in fata portii proprii, incercand sa nu ia gol. Daca ii va reusi, se va califica. Doar cu acel gol norocos marcat in poarta gafeurului Tatarus...

Veste buna! In etapa trecuta Spartak a pierdut acasa cu 0-1! Sper sa le dam si noi doua. Sunt o echipa de batut. Daca nu ne calificam, Reghe nu e antrenor, iar Gigi nu e patron. E Cioban.

In poarta Stelei va reveni Stanca. Tanase nu va juca fiind suspendat 3 etape de UEFA. Sper ca varf de atac sa fie Rocha si nu Nickolic. Rocha e mai mingicar si poate fi mai folositor. Nikolic sa joace in spatele lui.

Martinovic nu prea mai joaca de cand lui Gigi i s-a pus pata pe el. Ar fi fost mai bun pe dreapta decat Gheorghievski sau decat Dumitras. In plus e bataios si marcheaza la lovituri libere. Pacat de el.

Reghe nu se baga pentru Martinovici, ii e teama sa nu strice relatiile bune cu Ciobanul. Nu-si cunosc propriul interes.

Edited by Virgil

@Virgil: parerea mea umila este ca acel gol n-a fost norocos.

Slovacii au interceptat un balon facand pressing, s-au asezat rapid in formatie de atac pastrand posesia balonului prin pase scurte, situatie din care a rezultat posibilitatea de a suta. Un balon poate usor, poate greu, nu stim sigur ce-ar fi facut 8/10 portari la acel balon, cert este ca slovacul marcator s-a desprins din marcaj, urmarind faza si inscriind ''ca la carte.''

Daca acesta este noroc, inseamna ca, intr-adevar, vorba ca ''norocul si-l mai face omu` cu mana lui'' este reala.

DAAAAR, da, Trnava este o echipa de batut, acum nu se stie daca actuala Steaua o si poate invinge pentru a se califica.

Edited by blindica

@Virgil: parerea mea umila este ca acel gol n-a fost norocos.

Tatarusanu a gafat. Daca respinge in lateral mingea, n-ar mai fi fost gol. Sau daca ar fi prins-o. Cred ca e cazul sa cam termine cu el pentru ca i-a calcat pe urme lui Zapata.

Tatarusanu a gafat. Daca respinge in lateral mingea, n-ar mai fi fost gol. Sau daca ar fi prins-o. Cred ca e cazul sa cam termine cu el pentru ca i-a calcat pe urme lui Zapata.

Esti cam dur cu Tatarusanu...el acum trece printr-o pedrioada mai dificila a carierei, insa isi va reveni.

Ma amuza teribil entuziasmul unora de pe aici, oameni cu experienta de viata dealtfel...

Mai oameni buni,la Steaua in fiecare inceput de an ,dupa o victorie apare entuziasmul,iar peste cateva etape se stinge la fel de repede...

Voi chiar nu v-ati saturat de placa asta an de an?...

Antrenorul echipei Spartak Trnava, Pavel Hoftych:

"Vrem să obtinem calificarea cu orice pret dar pentru asta trebuie să facem un joc foarte bun. Știm că ar fi o performanță splendida insă in ciuda victoriei noastre de la Bucuresti Steaua ramane favorita În ultimele două meciuri de campionat, Steaua a marcat nouă goluri si asta spune totul despre calitatea adversarului. Nu stiu dacă putem trece de romani, dar vom incerca să gestionam foarte bine jocul din punct de vedere tactic. Sper să le oferim celor 15.000 de spectatori un spectacol frumos.

Steaua a combinat bine, stiam asta, nu pot spune că ne-au surprins cu ceva. Și-au creat multe ocazii, dar noi am reusit să-i invingem, desi nu suntem la nivelul Stelei. Chiar dacă sunt favoriti, vom incerca să-i incurcam si de data aceasta".

Emerich Jenei:

"Multi au spus că joia trecută a fost ghinion, mult ghinion pentru Steaua. De fapt, n-a fost asa ceva, e vorba de lipsă de valoare, eu asta cred"

Steaua se califica, indiferent cat de lunga e istoria sa, asa e normal sa fie, diferenta de valoare se va vedea in teren.

Emerich Jenei:

"Multi au spus că joia trecută a fost ghinion, mult ghinion pentru Steaua. De fapt, n-a fost asa ceva, e vorba de lipsă de valoare, eu asta cred"

Lipsa de valoare? Nu prea cred nea Imi.....

Nu vezi lipsa de valoare ? Deschide ochii !

Steaua se califica, indiferent cat de lunga e istoria sa, asa e normal sa fie, diferenta de valoare se va vedea in teren.

Emerich Jenei:

Lipsa de valoare nu tine doar de jucatori. Intr-adevar, Steaua are acum cativa jucatori foarte buni, ca Rusescu, Chiriches, Chipciu, etc. Dar nu are antrenor.

Valoarea lui Reghe e scazuta. El nu e inca pregatit sa antreneze un club de talia Stelei. Trebuia sa ramana la Chiajna.

Echipa depinde de executii individuale. Daca jucatorilor le merg fazele, castiga. Daca nu, atunci se intampla ce s-a intamplat saptamana trecuta.

Tot respectul pentru nea Imi , dar sa zici ca s-a vazut lipsa de valoare contra celor de la Trnava mi se pare exagerat. Poate doar lipsa de concentrare si ceva nesansa in meciul tur. Cu toate astea , de scarba ciobanului mi-as dori sa nu ne calificam, daca as stii ca nu ar fii in joc banii...as prefera o calificare , de dragul catorva dintre jucatorii actuali !

Avem valoare insa nu stim cum sa o folosim.

Avem cateva valori , dar nu pot fii exploatate de oameni adevarati de fotbal , profesionisti..datorita schizofrenicului si a haitei de langa el.

Emerich Jenei:

Acuma depinde ce intelege fiecare prin "valoare"...

S-ar putea ca nea Imi,castigator de CCE ,sa fie mai aproape de adevar cand vorbeste de valori fotbalistice decat tine sau mine care nu am castigat nici macar Cupa Liceelor!...

Sa fim totusi seriosi,avem doi-trei jucatori promitatori (petarda de Tanase nu e printre ei),cum am mai avut cateva zeci de-a lungul timpului,care pot sa confirme sau nu...Nu avem nici un jucator valoros deocamdata.Lasati aberatiile ziarelor care ii ridica in slavi pe cate unul dupa un meci mai bun, vedeti lucrurile cu ochii vostri!...

Despre acest meci,cred ca in mod normal ar trebui sa ne calificam,intrucat Trnava e de batut.Dar tinand cont ca nici Steaua nu mai e ce a fost,nu m-ar mira nici o eliminare rusinoasa ...