Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ebonyc

Viitorul Constanta

60 posts in this topic

Viitorul Constanta a obtinut primul punct in Liga I in meciul cu FC Brasov incheiat cu scorul de 2-2 dupa ce a fost condusa in doua randuri. Golurile Viitorului au fost marcate de Rusu si Cristea.

La echipa lui Gica Hagi evolueaza 9 fosti stelisti: Dica, Vatca, Bejan, Lazar, Rusu, Albu, Onicas, Iacob si Tosca.

Ii urmaresc de doua sezoane in Liga a II-a si nu ascund faptul ca-mi sunt favoriti in ciuda echipei ciobanului. Am o presimtire ca in cateva sezoane dupa ce va pleca creditorul fara functie la club se va petrece o fuziune sau poate ca doar vom scapa de cioban.

Pana atunci urmarim un proiect de Viitor.

Foarte bine ca ai deschis un topic pe acest subiect. M-am uitat astazi la meci si mi-a placut cum a jucat adevarata Arsenal de Romania. Chiar sunt cativa jucatori de calitate acolo .

Si eu sunt fanul lor si al regelui.

Viitorul are un obiectiv simplu si realist: CRESTEREA!.

Pe ei ii intereseaza doar sa creasca in joc, sa creasca valoarea jucatorilor, sa evolueze clubul.

In momentul in care jucatorii lui Hagi isi vor da drumul la joc si ochii echipelor mari se vor indrepta spre ei, atunci s-ar putea sa aiba probleme. Ca sunt destul de sigur ca jegosii din Liga 1 vor face tot ce le sta in putinta sa puna mana pe jucatorii buni si sa distruga echipa lui Hagi.

De joc nu se pune problema. Majoritatea jucatorilor de la Viitorul sunt debutati in Liga 1. Vor avea nevoie de cateva jocuri ca sa treaca peste emotii si sa isi dea drumul la ce stiu ei sa faca. Dar, spre deosebire de alte echipe, ei vor fi folositi, pentru ca Viitorul se bazeaza doar pe tineri. Deci, daca vor gresi o data, de doua ori, de trei ori, sigur nu vor fi dati afara. Sanse vor primi si vor creste in joc foarte mult.

Peste 4-5 etape vom vedea Viitorul jucand la 100%. Sunt curios ce va fi atunci si daca vor fi lasati sa joace.

Aceasta investitie ii va aduce lui Hagi foarte multi bani.

Oricum, sunt convins ca Hagi nu face asta pentru bani.

Se vede cand un lucru e facut din pasiune in primul rand. Si daca o sa fie sa faca bani, cred ca doar cu scopul de a-i baga mai departe in proiectul sau, in echipa .

Face asta si pentru bani. Si ce e rau in asta?

El are drept model pe Ajax. Hai sa va zic o faza legata de Ajax. In acest moment Van der Wiel e foarte nemultumit. Stiti de ce? Pentru ca Ajax vrea sa-l vanda. Iar el nu vrea sa plece.

El e deja de multi ani la Ajax. Din 2007 joaca la echipa mare dar el a venit de la copii si juniori deci acolo a inceput fotbalul, toata viata lui acolo a jucat. Ajax nu-l mai poate tine. Nu pentru ca nu ii poate plati salariul. Ci pentru ca deja vin alti "van der Wieli" din spate. Si aia trebuie jucati.

Asa ca Ajax vrea sa scape de el la 24 de ani. Il vinde pe bani multi, acei bani sunt reinvestiti in club, de la juniori promoveaza un nou fundas dreapta. Asa functioneaza treaba la ei, asta e politica lor.

Si sa nu se inteleaga ca ei sacrifica performanta pentru bani. Niciodata. Omul care vine sa il inlocuiasca pe Van der Wiel(Ricardo van Rhijn in cazul asta) e capabil si se poate ridica cel putin la nivelul lui.

Asta inseamna un club profesionist. Nu e nici o rusine sa vinzi jucatori.

Este o rusine sa ii vinzi ca sa te imbogatesti rapid iar apoi sa aduci in locul lor tot felul de panarame. Asta e o rusine si o prostie.

Face asta si pentru bani. Si ce e rau in asta?

N-a zis nimeni ca e ceva rau in asta, tocmai asta vream sa subliniez, ca si daca va face bani, in primul rand-i face pentru echipa, ii va baga tot in echipa.

E o mica diferenta fata de Jiji, care urmareste sa scoata profit personal de pe urma Stelei.

Eu asa il vad pe Hagi facand, un fel de modelul Ajax de care pomeneai.

Viitorul Constanta a obtinut primul punct in Liga I in meciul cu FC Brasov incheiat cu scorul de 2-2 dupa ce a fost condusa in doua randuri. Golurile Viitorului au fost marcate de Rusu si Cristea.

La echipa lui Gica Hagi evolueaza 9 fosti stelisti: Dica, Vatca, Bejan, Lazar, Rusu, Albu, Onicas, Iacob si Tosca.

Portari

M. Bolboașă

23 Varstă

C. Vatcă

30 Varstă

A. Buzbuchi

18 Varstă

G. Șerban

18 Varstă

Fundasi

L. Turcu

25 Varstă

F. Bejan

21 Varstă

A. Puțanu

18 Varstă

I. Larie

25 Varstă

A. Toșca

20 Varstă

0 0

M. Balașa

17 Varstă

A. Iacob

23 Varstă

1 0

S. Mladen

20 Varstă

B. Mitache

18 Varstă

Mijlocasi

A. Lazar

21 Varstă

G. Iancu

18 Varstă

B. Țîru

18 Varstă

V. Pacuraru

25 Varstă

M. Onicaș

22 Varstă

C. Herea

22 Varstă

R. Benzar

20 Varstă

A. Vaștag

18 Varstă

A. Carstocea

20 Varstă

Atacanti

G. Calințaru

23 Varstă

D. Alibec

21 Varstă

A. Chițu

21 Varstă

C. Gavra

19 Varstă

V. Rusu

22 Varstă

N. Dică

32 Varstă

B. Nikolov

17 Varstă

A. Sin

20 Varstă

M. Albu

21 Varstă

I. Vină

17 Varstă

C. Cristea

24 Varsta

Edited by gio_stgloria

Eu nu inteleg de ce pe orice topic unde vorbim frumos despre un lucru bun trebuie sa aruncam cu noroi in altele.

Urmatorul meci al Viitorului va fi luni 30 iulie 2012 la ora 18:30 pe terenul Concordiei Chiajna.

Ca o curiozitate, pe tot parcursul campionatului adversarul din etapa curenta a Stelei este adversarul din etapa urmatoare a Viitorului.

Edited by ebonyc

Se spunea ca aceasta melodie ar fi fost compusa pentru Viitorul Constanta.

Viitorul Constanta a remizat in deplasarea de la Chiajna, scor 1-1, intr-un meci deschis, foarte putin tacticizat, presarat de greseli. Golul "futuristilor" a fost marcat de Gabriel Iancu.

Echipa inca e in formare, dar sunt sigur ca in cateva etape vom vedea evolutii mai solide. Eu i-as remarca pana acum pe Larie si Chitu cu evolutii bune. Am avzut ceva sclipiri din partea lui Iancu si Cristea.

Edited by ebonyc

Urmatorul meci al Viitorului va fi luni 30 iulie 2012 la ora 18:30 pe terenul Concordiei Chiajna.

Ca o curiozitate, pe tot parcursul campionatului adversarul din etapa curenta a Stelei este adversarul din etapa urmatoare a Viitorului.

Am observat si eu , si nu e numai acum , si sezonul trecut tot lafel a fost doar ca adversarul Stelei in etapa curenta era adversarul Vasluiului sau al altei echipe nustiu sigur , dar tot in sistemul asta a mers campionatu. :hmmm:

Meciul FC Viitorul - Astra Ploiesti, din etapa a III-a, se va juca la Galati (duminica 5 august, de la ora 19.00).

mutat la "Discutii Libere". Nu prea are de a face cu "Discuții roș - albastre"

corect, dar aia care joaca in verde au o emblema pe piept, cica seama cu asta:

steaua-1064020968.jpg

Edited by Azzido

corect, dar aia care joaca in verde au o emblema pe piept, cica seama cu asta:

Steaua-1064020968.jpg

Ar trebui arestati pentru port ilegal de emblema.

Meciul FC Viitorul - Astra Ploiesti, din etapa a III-a, se va juca la Galati (duminica 5 august, de la ora 19.00).

Nu se joaca la Constanta? Am citit undeva ca din etapa urmatoare Viitorul va juca pe stadionul Farul...

Plus ca am inteles ca lui Dorinel nu-i convine ca joaca Hagi la Galati...

regele este mai ros-albastru decat aia de joaca in verde:)

Cica mai nou jucam in bleu deschis, precum City si Lazio . :)

probabil mai pierde semnal pe drum si ajunge la mine verzui:)):))

Dupa o sticla de Jack te cred si eu ca-l vezi verzui . :))

Oricum, nu asta am vrut sa spun, ca nu l-ai vazut verde, ci faptul ca si cel bleu si cel verzui din trecut nu prea se impaca cu Steaua...

Acum, sa fim multumiti ca nu jucam in roz. Noroc ca ne-a Jiji e anti-gay . :)

Nu se joaca la Constanta? Am citit undeva ca din etapa urmatoare Viitorul va juca pe stadionul Farul...

Am dat chiar copy-paste de pe pagina de Facebook a Viitorului. Plus ca au postat si la acreditari pentru presa:

"Acreditari de presă pentru meciul FC Viitorul - Astra PloiestiPublicat: 31 iulie 2012Share

Începand de astazi (31 iulie) si pană sambată (4 august) se va derula procesul de acreditare (presă si foto) la meciul FC Viitorul - Astra Ploiesti (stadionul "Otelul" din Galati, 5 august, ora 19.00), din cadrul etapei a III-a a Ligii I."

Astia de la Farul au boala pe Viitorul si pe Hagi si nu cred ca ii vor lasa sa joace pe stadionul lor.

Edited by ebonyc

inca de mai bine de 10 ani, exista acolo un foarte puternic curent anti Hagi, in special de cand a declarat ca el este stelist

Astia de la Farul au boala pe Viitorul si pe Hagi si nu cred ca ii vor lasa sa joace pe stadionul lor.

Stiu asta, stiam de mult timp ca Hagi nu prea e agreat de Farul, dar saptamana trecuta am vazut undeva ca s-au inteles si ca vor juca acolo.

De aia mi se parea ciudat si mie ca l-ar lasa...

Acum si la Galati ii baga strambe Dorinel.