Sign in to follow this  
Followers 0
blindius

UEFA Champions League

384 posts in this topic

Nu poti sa zici de Lewandowski ca e debutant in fotbal. Deja de 2 sezoane e unul dintre cei mai buni atacanti din Europa.

Oricine vrea sa-l cumpere acum, nu-l ia fara 25 de milioane. Si acelasi pret era si acum o saptamana. Nu a fost nevoie de 4 goluri cu Real ca sa ii creasca prea mult cota.

Parerea mea, valoarea unui atacant o vezi cand joaca la o echipa mare, de prim rang, cum sunt Barca, Real, Bayern, United, City, Juventus, Chelsea etc. Oricat de mult ii simpatizez si joaca frumos BVB, acolo Lewandowski a jucat fara presiune la inceput si in UCL. Nimeni nu se supara daca BVB era eliminata de Malaga sau Sahtior.

Parerea mea este ca cei mai buni atacanti la ora actuala sunt in ordine: Messi, Ronaldo si Van Persie, atat. Vreau sa ii vad pe Falcao, Cavani si Lewandowski jucand la una din echipele enumerate mai sus si daca o vor face la acelasi nivel, jos palaria.

Oricum, pentru urmatorul mercato cei 3 sunt principalele tinte pe acest post.

Barcelona fara Messi...imi permiteti sa ma p... pe mine de ras :)) In fapt ce nevoie are de el daca ii are pe cei mai buni mijlocasi din istorie? :))

Edited by Lorimer

Razi degeaba. In tur a intrat accidentat si nu a facut nimic desi staff-ul ar fi trebuit sa aiba curaj sa-l tina pe banca de rezerve. Acum in sfarsit face exact ce trebuia: sa tina jucatorii accidentati inafara meciului. Daca te-ai uitat la meciul de ieri, ai fi vazut pe Ronaldo in aceeasi situatie: intrat dupa o accidentare, a fost cel mai prost jucator de pe teren.

Barcelona cu Messi, meciul trecut, a luat 4 si daca se termina 7-0 pentru Bayern nu zicea nimeni nimic.

Acum macar au 0-0 la pauza. Progres!

Rad de faptul ca v-a prostit marketingul in asa hal incat sa credeti ca Xaviesta merita macar mentionat la vreun nivel inalt...hai, nu va mai obositi cu statisticile ca n-are rost...vedem toti ce pot face cei doi pe teren.

Adrian, my friend, eu nu vreau sa-l vad pe Messi ca m-am saturat pana-n gat de el...eu vreau sa vad ce pot face aia care erau an de an nominalizati la Balonul de Aur, unde un Robben, Sneijder sau Ribery n-aveau loc... Eu vreau sa-nteleg de ce acest modest Xavi a fost considerat peste un Ribery spre ex....vreau eu multe, dar asta e...

Edited by Lorimer

Gusturile nu se discuta. Daca cei care au votat l-au considerat pe Xavi peste x,y sau z, atunci nu are rost sa discutam baloanele de aur. Ei l-au vazut pe ala mai bun. Poate ca ei au o alta idee despre fotbal, diferita de a ta. Nu inseamna ca a ta e gresita. Asa cum acum ei il vad pe Xavi cel mai bun, poate ca generatia urmatoare o sa-l vada pe Alibec cel mai bun. Desi sunt sigur ca vor aparea si atunci Lorimeri care vor spune ca Tatarusanu e mult peste Alibec si deci Alibec e doar o prosteala de-a marketingului.

Rad de faptul ca v-a prostit marketingul in asa hal incat sa credeti ca Xaviesta merita macar mentionat la vreun nivel inalt...hai, nu va mai obositi cu statisticile ca n-are rost...vedem toti ce pot face cei doi pe teren.

Adrian, my friend, eu nu vreau sa-l vad pe Messi ca m-am saturat pana-n gat de el...eu vreau sa vad ce pot face aia care erau an de an nominalizati la Balonul de Aur, unde un Robben, Sneijder sau Ribery n-aveau loc... Eu vreau sa-nteleg de ce acest modest Xavi a fost considerat peste un Ribery spre ex....vreau eu multe, dar asta e...

Liviu, tu cred ca nu ai constiinta timpului. Tu iti dai seama ca in momentul in care erau nominalizati jucau bine? Hai sa fac si eu ca tine: Rooney anul asta a fost penibil => rezulta ca a fost mereu penibil. Ca sa nu mai spun ca tot faci haz de Guardiola, desi s-a vazut prea bine ca Barca a decazut imediat ce el a plecat de acolo.

Barca si-a facut treaba patru ani, a fost cea mai tare, a reusit sa obtina si trofeele meritate si acum s-a terminat. A reintrat in lumea echipelor mari dar normale (sigur, nu a ajuns inca la nivelul lui United, care a castigat cu Ferguson in 27 de ani acelasi numar de trofee cat a luat Guardiola in trei ani la Barcelona...)

hm....hm... si totusi... e atat de greu sa ne dam seama pentru ca meci de meci Messi a fost decisiv in perioada lui Guardiola si meci de meci a jucat!... Deh, asa e cum spui tu, eu doar am o parere si am fost luat ani de zile la misto pentru aceste pareri...am fost luat la misto pentru ca spuneam ca Barcelona lui Cruyff si post-Cruyff ( pe care tu o apreciezi) si care era destul de umana (adica isi mai lua deseori si corectii serioase) era peste Barcelona de azi fara Messi.

Va amintiti de Ivan De La Pena? ala era cu 7 clase peste acest modest pasator de 2m Xavi...

Alexandru....Rooney anul asta penibil? Chiar asa? Guardiola al tau e cel mai mare profitor al istoriei in ceea ce priveste antrenoratul. Guardiola al tau a avut bafta porceasca sa nu-l aiba NICIODATA in 4 ani pe Messi indisponibil in marile meciuri...fara Messi, United stergea pe jos cu voi in cele doua finale.

Edited by Lorimer

Xavi si Iniesta au iesit. Barca a cedat. 3-0 pentru Bayern. Daca se termina atat, sa zica merci toti fanii Barcelonei.

Guardiola nu a construit acolo, nu cred ca se poate compara cu Ferguson.

Mai Alexandru, de ce nu esti tu corect si nu recunosti ca eu ti-am spus de atatea ori in discutii particulare ca abea astept sa vad Barcelona intr-un meci decisiv fara Messi? De ce vorbesti tu acum de sfarsituri de cicluri cand de fapt e doar prima dubla in 5 ani cand sunteti nevoiti sa jucati fara Messi? Daca la anu' sunteti iar zmei cu Messi si te aud iar cum ii lauzi pe Xavi si Iniesta ce facem?

PS Ce simpatic era baiatu' ala Kellerman cand ne spunea acel banc despre Messi "eu fara Iniesta si Xavi nu stiu s-o bag"...va amintiti desigur...

Edited by drvladyk
eu am pus bancu :((

Vorbesti prostii. Messi a fost pe teren si cand ne-am luat-o de la Inter, si cand ne-am luat-o de la Chelsea, si cand ne-am luat-o de la Madrid. Nu a existat infrangere decisiva in ultimii ani in care sa nu fi jucat si Messi (cu exceptia partidei din seara asta, care numai decisiva nu a fost). Nu e nevoie sa dovedim faptul ca fara Messi se pierd meciuri decisive cand am pierdut atatea si cu el pe teren.

Tu esti luat la misto ca spui aberatii uriase. Mi se pare normal ca o persoana ce il crede pe Ivan de la Pena superior lui Xavi sa fie luata la misto.

Cu sau fara Messi, diferenta dintre Bayern si Barca, din acest moment, e aceasta. 7-0 in doua meciuri. Putea sa joace Messi cat voia el ca nu reusea nimic.

Barca, in momentul de fata, a ajuns la un capat. Ei au fost prea extremisti in ceea ce priveste jucatorii folositi. Nu poti juca doar cu pitici rapizi si tehnici. Nu am nimic cu ei, sa nu fiu intles gresit, ii consider jucatori mari, foarte buni si stiu ca e nevoie de valoare ca sa faci ce fac ei, posesia, pasele, etc., insa nu poti sa joci doar asa.

Barcelona a ajuns sa fie urata de oameni datorita jocului care a inceput sa devina plictisitor in ultima vreme. Si asta datorita faptului ca nu trag la poarta. Ei cara mingea, cara, cara, dribleaza, dau un calcai, cara iar, inca un dribling, o pasa in lateral, o schimbare de directie, alt dribling, minge inapoi, minge printre, calcai, etc. .... si dupa 10 minute de posesie dau si ei o data la poarta. Asa nu poti juca. Trebuie sa finalizeze mai mult.

Au nevoie de oameni de peste 185 de la mijloc in sus. Ei n-au forta in atac. Nu fac fata. Centrarile se pierd usor cand joaca impotriva unor fundasi ca Van Buyten. Asa nu mai poti juca.

Barca a avut un sezon bun, zic eu. La sfarsitul lui trebuie sa traga linie si sa vada ce a fost bine si ce a fost rau. Iar ceea ce a fost rau trebuie corectat.

1. E nevoie de un antrenor serios, nu doar un baiat care sa faca primul 11.

2. E nevoie de jucatori de forta in atac.

3. Trebuie schimbata strategia de joc - mai multe suturi la poarta, mai mult joc in forta, FINALIZARE!

4.....

Cand Barca i-a avut pe Rijkaard, Ronaldinho, Deco, Eto'o, Giuly, a fost cea mai tare. Da' si la aia le-a trecut vremea. Si a fost nevoie de o schimbare.

A venit Guardiola cu Busquets, Dani Alves, David Villa si treaba a inceput iar sa mearga. Acum le-a trecut astora vremea.

Nici o problema. Out Xavi si Iniesta(Daca tot nu-i suporta Lorimer) in Thiago si Bartra si Montoya si Cuenca, are Barca de unde oricum. Si tot asa.

A schimbat el, Milanul cel batran, echipa. Sa nu o schimbe Barca?!

p.s. Bayern si Borussia joaca finala pentru ca au cel mai bun fotbal. Ele joaca fotbal total si au fotbalisti completi. Nu sunt extremisti. Nu au nici numai jucatori mici, tehnici rapizi, nici matahale fara viteza si tehnica. Au fotbalisti care pot juca orice.

Daca Mario Gomez intra azi, le dadea 3 la astia de la Barca. La fel, daca Barca avea un atacant ca Lewandowski, poate ca acum discutam despre o finala Borussia - Barca.

DA mai Alex, eu sunt idiot ca am spus ca Barca cu Messi era invincibila la propriu...O freci aiurea doar sa nu recunosti ca am avut si eu o farama de dreptate cand am spus ca Xaviesta la patrat e cam umflat de presa.

PS Si Da, Ivan De La Pena era peste Xavi...daca vezi si dincolo de trofeele cu echipa.

Adriane...Barcelona 2011 le dadea cu terenu'n cap nemtilor astia. Vorbesti aiurea de acel polonez...ca ala sa mearga are nevoie de mijloc, si la Barca mijlocul e cam...umflat, nu crezi?

Edited by Lorimer

DA mai Alex, eu sunt idiot ca am spus ca Barca cu Messi era invincibila la propriu...O freci aiurea doar sa nu recunosti ca am avut si eu o farama de dreptate cand am spus ca Xaviesta la patrat e cam umflat de presa.

PS Si Da, Ivan De La Pena era peste Xavi...daca vezi si dincolo de trofeele cu echipa.

Adriane...Barcelona 2011 le dadea cu terenu'n cap nemtilor astia. Vorbesti aiurea de acel polonez...ca ala sa mearga are nevoie de mijloc, si la Barca mijlocul e cam...umflat, nu crezi?

Il critic pe Xavi pentru acest sezon, il critic si pe Iniesta pentru acest sezon. Dar nu am de ce sa ii critic pentru sezoanele in care au fost pur si simplu incredibili. Un sezon prost nu-ti sterge realizarile trecutului. Daca tu ai o problema cu presa, e problema ta; daca imi spui ca Xavi nu intra in top 20 jucatori ever, sunt de acord; dar daca imi spui ca nu intra in top 40 ever, te numesc ignorant.

Lasa-ma cu Ivan, ca nu vorbesti cu unul care se uita la fotbal de anul trecut. Omul a fost bun pentru o echipa ca Espanyol pentru ca la Barcelona a fost in mare parte o dezamagire.

E grav daca tu vezi un sezon intr-o dubla...eu vad aici de fapt 5 sezoane :))...asta e, lasa ca sincer si eu mor de necaz ca nemtii astia joaca finala.

Nu sunt eu asa mort dupa Real, dar mi-e necaz... Nu-l pot intelege pe Mourinho (un geniu pana la urma)...cum Dumnezeu sa joace Pipita in fata lui Benzema?! Cum sa stea Kaka rezerva?! Asta e, ... mi-e scarba ca in final a trebuit s-o ascult pe coana Mitza cum ne spune ca Lewandovski e peste Falcao...

Cand era Casillas titular la Real, Mourinho traducea din Jules Verne. Cu echipa asta luam si eu trofeele pe care le-a luat Mourinho in acest sezon. Tind sa ii dau dreptate celui care spune ca jucatorii l-au fentat, desi eu nu prea vad de ce nu si-ar dori un trofeu UCL in cariera de fotbalist? !

Parerea mea este ca Gonzalo e peste Benzema. De fapt, mai bine zis, e ca ar trebui sa fie ambii pe teren.

Parerea mea este ca Gonzalo e peste Benzema. De fapt, mai bine zis, e ca ar trebui sa fie ambii pe teren.

Explica-mi si mie de ce crezi asta? Pipita e 0 la plecare de pe loc, are nevoie de 2-3 atingeri ca sa-si fixeze mingea.

Ma baieti... nu ma bag prea mult in seama pe aici pt ca datorita unei frustrari personale ( gen rosu nemeritat Nani si Real mers mai departe fraudulos) nu m-am mai uitat la CL, nici macar seara asta. Dar se pare ca s-a gasit antidot la tiki cucu sau cum se numeste joculetul ala spaniol cu pase multe si posesie de peste 60%. Asta e, hai sa fim barbati si sa trecem peste :))

Lorimer

Barcelona 2011 nu o sa joace niciodata cu Bayern 2013, asa cum nici Steaua 86 nu o sa joace niciodata cu Steaua 89.

Ma refer, evident, la meciuri oficiale. Ca amicale pot sa se tot intample.

Pe mine nu ma intereseaza cui ii dadea in cap Barcelona 2011. Barcelona 2013 a luat-o grav de tot de la Bayern 2013. Asta e tot ce conteaza. Barcelona a luat-o de la Bayern si cu, si fara Messi.

Tu te comporti de parca esti detinatorul adevarului absolut. Nu e asa.

Cat despre "acel polonez", "acel polonez" e momentan al doilea golgheter al acestui sezon de CL. Are 10 goluri date, cu 2 mai putine ca Ronaldo si mai are un meci de jucat. Ar putea sa dea 3 goluri, nu-i exclus.

Da' si daca ramane cu 10, tot e o performanta. Deci "acel polonez" devine Robert Lewandowski, ca nu e vreun noname gen Mihai Stoica sa ne referim la el doar ca "unul din manageri".

Da, e nevoie si de mijlocasi buni ca sa scoti un golgheter da' asta nu inseamna neaparat ca atacantul e prastie.

Daca Lewandowski era intr-adevar Tucudean, da, ziceam ca Barca are nevoie de ultra, super, megamijlocasi. Dar ala nu e Tucudean, e un fotbalist de mare valoare. Asa ca era destul si "penibilul" de Xavi ca sa dea asta 2-3 goluri in seara asta.

Dar asta e presupunere si am zis ca nu facem presupuneri.

desi eu nu prea vad de ce nu si-ar dori un trofeu UCL in cariera de fotbalist? !

Cum i-ar vedea fanii pe jucatori daca Mourinho ar fi plecat dupa castigarea UCL iar urmasul sau nu ar avea nici macar performantele avute de portughez? Le-ar cadea lor toate oalele in cap? Eu cred ca da.

Edited by Adrian

Golurile date de acest polonez facut mare peste noapte au fost rodul unui intreg al echipei...n-au fost executii personale cum vedem la Messi sau Falcao.

In rest, ai dreptate, dar avand in vedere cat de multi au dat-o pe "daca si cu parca" din cauza Chelsea 2012, o mai arunc si eu acum...

PS Te rog sa nu confunzi termenii de "penibil" cu "umflat de presa si marketing".

Edited by Lorimer

Am vazut si eu meciurile alea. Si, sincer, niciodata nu i-am vazut pe Messi sau Falcao sa faca recuperare, sa alerge tot terenul dribland in stanga si in dreapta si tragand apoi la poarta. Nu. De fiecare data cei 2 au primit mingea si abia apoi au inscris. Ca au inscris de la 30 de metri sau din 2 metri, asta nu mai conteaza. Conteaza ca si ei au dat goluri de abia dupa ce echipa a jucat pentru ei.

Eu nu sunt MM Stoica sa compar fotbalisti care nici macar nu au aceleasi calitati. Deci nu o sa spun ca Falcao e peste Lewandowski sau invers. Insa polonezul e un mare atacant. La 24 de ani e pe locul 2 la golgheteri in acest sezon de UCL. Nu stiu cati se pot mandri cu asta. Nu stiu cati se pot mandri cu 4 goluri date Realului intr-un singur meci.

Si hai sa-ti mai zic ceva. Daca il puneai pe Nikolic in locul lui, niciodata n-ar fi dat ala macar un gol, nu 4!

p.s. Am mai zis-o si o mai zic. Lewandowski nu a fost facut mare peste noapte. Deja de 2 sezoane poate fi considerat unul dintre atacantii de top ai Europei. In acest moment el este o certitudine!

Abia astept finala :D Sper sa castige Borussia.

Lewandowski e super atacant orice s-ar zice...dar mie personal imi place cel mai mult Reus de la Dortmund.

De la Pena mai bun decat Xavi? :D Prietene vorbesti totusi de un campion mondial si european. Xavi si Iniesta umflati? Incearca sa gandesti putin inainte sa aberezi pe aici . Xavi are o varsta,nici-un jucator nu poate juca la acelasi nivel 100 de ani . Si da,Xavi este peste Ribery si inseamna pentru fotbalul mondial mai mult decat Ribery. Baiatu asta a fost unu din motoarele poate celei mai bune echipe din istoria fotbalului. Iar Lewandowski nu are executii personale? Golul 3 din meciu tur cum ti se pare?

Revenind la finala orice se va intampla va fi un pahar jumate plin/gol . Ar merita si Bayern(ar fi totusi prea de tot sa pierzi 3 finale in 4 ani) dar si Borussia pentru modul cum trateaza fotbalul si adversarii.