Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Gheorghe Hagi ,regele

151 posts in this topic

Acum cateva zile a fost ziua lui Gica Hagi. O tara intreaga l-a aplaudat si i-a adus omagii pentru intreaga sa activitate. In toata presa noastra s-a scris despre acest eveniment, si nu numai. Insa imediat s-au ivit si contestatarii.

Iata lucrurile imputate de cei care au tinut sa demonteze mitul Hagi: anumite lipsuri de caracter, necalificarea Romaniei la Mondiale din postura de antrenor, lipsa de comunicare, mediul dubios machedon in care se scalda (si legaturile prea apropiate de clanul Oierul). Insa lucrurile cele mai importante care i s-au reprosat au fost: lipsa de rezultate la nationala si neputinta de a se impune la o echipa de top din Europa.

Primele acuze mentionate sunt usor de combatut. Este foarte greu sa discernam caracterul unui om public, vazut prin prisma televiziunii. Va dau un exemplu: fostul vice presedinte SUA, Al Gore, a fost descris de presa ca cel mai batos si rigid om de pe planeta. Se faceau glume mereu pe seama lui, comicii il imitau si uite ca asa ajuns lumea sa creada ca asa e omul. Eu am avut ocazia sa-l cunosc, si pot spune ca in particular era exact opusul imaginii sale publice: glumet, chiar caterincos, si extraordinar de relaxat. Prost nu era, dar asta o stia toata lumea. Desi nu impartasesc parerile sale politice sub nicio forma, totusi am fost placut impresionat de personalitatea sa. Sa revin la Hagi: in imaginea presei, este un om simplu, un pic necioplit, mandru dar serios. Nu stiu daca asa este in realitate, nu il cunosc. Totusi, din discursurile si mai ales din actiunile sale, pare un om de bun simt si cu capul pe umeri. Iar zvonurile despre o relatie amoroasa cu colegul Balint nu sunt decat niste baliverne pentru a starni rating, nicidecum jurnalism serios.

Ca antrenor, nu stiu ce le comunica elevilor. Insa aproape intotdeauna a fost adus la echipe in momente delicate, probabil ca sa le dea un plus de incredere, spirit de lupta si ambitie de campion. Totusi, e prea devreme in cariera sa de antrenor sa tragem o linie.

Contestatarii lui insa au un punct de vedere valabil cand ii imputa lipsa de rezultate la nationala, si neputinta de a se impune la o echipa mare. Hai sa analizam argumentele.

Echipa nationala a Romaniei nu a facut mare branza niciodata. Trebuie sa fim sinceri. Da, a avut o perioada cu Echipa de Aur cand s-a calificat in mod constant la turnee finale. Insa odata ajunsi acolo, pe perioada intregii generatii (adica aproximativ tot deceniul 1990) nu au reusit sa bata nicio echipa de pe continentul european! (Anglia si URSS/Rusia nu se pun).

CM 1990: am batut URSS, ne-a batut Camerun, am facut egal cu Argentina, ne-a scos Irlanda.

CM 1994: am batut Colombia, SUA si Argentina, ne-a batut Elvetia si ne-a scos Suedia.

CE 1996: am pierdut lamentabil toate cele 3 meciuri cu echipe de pe continent.

CM 1998: am batut Anglia si Columbia, am facut egal cu Tunisia, ne-a scos Croatia.

CE 2000: am batut Anglia, am pierdut cu Portugalia, am facut egal cu Germania, ne-a scos Italia.

End game.

Ne laudam cu un sfert de finala la CM 1994 de parca am fi Brazilia sau Italia. Jalnic.

Totusi, sa nu uitam ca pana la aceasta generatie, nu ne prea calificam la turnee finale. Asa ca intr-adevar, relativ vorbind, a fost o perioada mai buna pentru nationala. Cea mai buna. Si ma incumet sa spun ca Gica a avut un mare merit.

Ultimul argument pe care il voi comenta este faptul ca Hagi nu s-a facut remarcat la o echipa mare. Da, a jucat la Real Madrid si Barcelona, cele mai importante echipe din Spania si probabil din lume. Totusi, a rezistat acolo doar cate 2 ani. Dom'le, spun oamenii, daca era chiar asa de mare, ramanea legenda acolo. Uitati-va la Zidane, care a facut performanta cu Real Madrid dupa succesele obtinute la Juventus. Uitati-va la cutare.

Totusi, pe langa acestea, Hagi a jucat la o echipa mare, dar lumea o uita: Steaua. In perioada aceea, Steaua, daca nu domina, macar reprezenta o forta mare de tot in Europa. Si Hagi s-a impus acolo (sa nu uitam cum a ajuns acolo, dar asta e pentru alt articol). A devenit lider acolo.

Insa eu prezint un contra-argument, sa explic de ce e Hagi mare. Poate, langa Dobrin, cel mai mare dintre ai nostri. Si unul dintre cei mai mari din lume, din toate timpurile: perioada Galatasaray.

De ce, va intrebati? Jucatorii mari, fenomenali fac performanta la cluburile mari, castiga trofee si isi mentin jocul constant. Insa jucatorii cei mai mari, unici, inegalabili sunt CEI CARE IAU O ECHIPA MICA SI O FAC MARE. Si sunt foarte putini acestia.

Hagi, odata ce a acumulat experienta, a ridicat nu doar Galatasaray in lumea buna a fotbalului, ci intreg fotbalul turc. Nu doar prin talent, tehnica si tactica, ci si prin ceva aparte, care numai campionii il poseda; un fel de abilitate de a motiva un grup de jucatori mediocri si de a-I transforma in jucatori mari. Repet: sunt foarte foarte putini acesti jucatori. Primii care-mi sar in minte sunt Roberto Baggio, in primul rand cu Italia sa; Drogba, poate chiar Mutu la nationale; si mai ales cel care a ridicat Napoli pe culmile succesului, inegalabilul Maradona.

Hagi merita titlul de Maradona din Carpati. Sau mai degraba, Maradona din Bosfor. De aceea o natiune intreaga isi revarsa plamanii pana la epuizare, cu acel simplu dar sincer I love you, Hagi!. Asa ar trebui sa rostim si noi.

www.fotbalvvv.com

invidia, hotia si pupincurismul care distrug aceasta natiune il impiedica pe Hagi sa se bucure de respectul pe care il merita.

Hagi nu va reusi nimic in Romania, ca antrenor, cu exceptia cazului in care echipa lui proprie va ajunge in Liga I. insa nu din cauza lui, ci din cauza non-valorilor care se aliaza impotriva lui. uitati-va cati dusmani are acum Dorinel Munteanu. si Dorinel nu este Hagi!

macar daca am invata de la Hagi ca nu trebuie sa ne tremure chilotii de frica, indiferent impotriva cui jucam. atunci Hagi ar fi fericit, sunt sigur

Site-ul oficial al clubului din Istanbul anunță că Hagi a demisionat din functia de antrenor al echipei: "Vineri, 25 martie, antrenorului principal, Gheorghe Hagi, antrenorului secund, Bogdan Vintilă si preparatorului fizic, Giovanni Mechiorre, au fost de acord cu desfacerea contractului din cauza rezultatelor din ultima vreme", anunță clubul turc.

invidia, hotia si pupincurismul care distrug aceasta natiune il impiedica pe Hagi sa se bucure de respectul pe care il merita.

Hagi nu va reusi nimic in Romania, ca antrenor, cu exceptia cazului in care echipa lui proprie va ajunge in Liga I. insa nu din cauza lui, ci din cauza non-valorilor care se aliaza impotriva lui. uitati-va cati dusmani are acum Dorinel Munteanu. si Dorinel nu este Hagi!

macar daca am invata de la Hagi ca nu trebuie sa ne tremure chilotii de frica, indiferent impotriva cui jucam. atunci Hagi ar fi fericit, sunt sigur

Ha ha ha, se vede ca scrii din Australia unde esti expus la ultraviolete prea des.

Nu prea vad ce ai putea sa inveti de la Hagi, pe bune, ramane si acum antologica faza: "Copii, mergeti la scoala ca si scoala e buna la ceva."

gica_hagi.jpg

Maradona: "Cred că cei mai buni jucatori de fotbal din ultimii 20 de ani au fost Zinedine Zidane si Gică Hagi"

Johan Cruyff: "În acest an (1994), Hagi este probabil cel mai bun fotbalist din lume"

Adi Mutu: "Am jucat cateva meciuri impreuna să fiu in echipă cu el a fost formidabil"

Mircea Lucescu: "Orice jucator fantastic are probleme de stabilitate"(numai Lucescu e perfect, se stie)

Jonathan Wilson: "Monarhia continuă in Romania, Hagi a fost proclamat rege"

Henrik Larsson: "Putea face orice in fiecare moment cu piciorul stang"

Luis Figo: "Hagi incă este un model pentru fotbalul mondial"

Guardiola: "Am avut sansa să jucam o scurtă perioadă in aceeasi echipa dar indiferent cat de scurtă a fost această perioadă a fost de ajuns să-mi dau seama că e fotbalist"

Ridvan Dilmen: "Turcia a invățat foarte mult fotbal de la el"

Edited by Adrian

Ha ha ha, se vede ca scrii din Australia unde esti expus la ultraviolete prea des.

Nu prea vad ce ai putea sa inveti de la Hagi, pe bune, ramane si acum antologica faza: "Copii, mergeti la scoala ca si scoala e buna la ceva."

Tu ai citit tot ce a scris omul ala inaintea ta sau ai citit doar 3 cuvinte si ai si ginit ocazia de a mai lua pe cineva peste picior?

"macar daca am invata de la Hagi ca nu trebuie sa ne tremure chilotii de frica, indiferent impotriva cui jucam"

Edited by ebonyc

"Am inteles că se vorbeste foarte mult de instalarea, dar discutiile astea nu-și au rostul, pentru că nu este respectat Sorin Cirtu. A câștigat aseara cum se simte el cand se vorbeste asa? Am muncit mult, nu-mi dă nimeni ultima sansa Vreti să mă retrag din fotbal? Mă retrag, nu-i nicio problema dacă asa vreti voi. Cum să vă bateti joc de un antrenor care a câștigat aseară un meci important?

Cum se simte antrenorul acela la Steaua care stă si munceste si face? Eu sunt antrenor, stiu cum e, antrenorul este un om important, trebuie respectat. Nu il faceti să se simtă prost să nu mai poată să mai iasă din casa Nu s-a discutat nimic despre venirea mea la Steaua. Nu există respect pentru antrenor, un nume atat de mare, care a dat atatea fotbalului romanesc", a declarat Gică Hagi.

"Am inteles că se vorbeste foarte mult de instalarea, dar discutiile astea nu-și au rostul, pentru că nu este respectat Sorin Cirtu. A câștigat aseara cum se simte el cand se vorbeste asa? Am muncit mult, nu-mi dă nimeni ultima sansa Vreti să mă retrag din fotbal? Mă retrag, nu-i nicio problema dacă asa vreti voi. Cum să vă bateti joc de un antrenor care a câștigat aseară un meci important?

Cum se simte antrenorul acela la Steaua care stă si munceste si face? Eu sunt antrenor, stiu cum e, antrenorul este un om important, trebuie respectat. Nu il faceti să se simtă prost să nu mai poată să mai iasă din casa Nu s-a discutat nimic despre venirea mea la Steaua. Nu există respect pentru antrenor, un nume atat de mare, care a dat atatea fotbalului romanesc", a declarat Gică Hagi.

N-avem ce sa invatam de la Hagi domne. Pai sa critice el presa? Dar cine e domne Hagi asta? Ce-a facut el in fotbal?

Edited by ebonyc

N-avem ce sa invatam de la Hagi domne. Pai sa critice el presa? Dar cine e domne Hagi asta? Ce-a facut el in fotbal?

Asa e,in locul lui nu mai veneam in SARACIA ASTA. :ce_oameni:

Hagi: "Florin Costea e un fotbalist foarte talentat, Steaua trebuie să aibă rabdare 6 luni cu el"

La ce rabdare are Ciobanul , o sa inceapa sa faca si cu Florel in acelasi mod gen Latovlevici ! Azi e bun , dupa nu mai e bun de nimic.

Hagi: "Florin Costea e un fotbalist foarte talentat, Steaua trebuie să aibă rabdare 6 luni cu el"

La ce rabdare are Ciobanul , o sa inceapa sa faca si cu Florel in acelasi mod gen Latovlevici ! Azi e bun , dupa nu mai e bun de nimic.

performanta nu va mai fi cu "ciobanul luminii", NEVER EVER!:(

Credeti că veti gasi un patron care să inteleagă că dumneavoastră nu lucrati cu jumatăți de masură si că un proiect, asa cum vi-l doriti, necesită rabdare?

Eu nu am cerut rabdare, ci timp, pentru că si eu vreau să câștig. Maine, dacă joc, vreau să bat, dar sunt constient că nu pot să fac o echipă competitivă maine. Și patronul l-am gasit. Ce, eu nu sunt patron? (zambeste). Nimeni nu intelege că eu am echipă si că nu stau după ușă. Proiectul meu creste si o face frumos, iar poate intr-o zi o să bat echipele astea mari. Poate n-o să mai am patron care să mă dea afara O să fiu patron-antrenor! Asa am siguranta că pot să imi implementez ideile.

Interviul in totalitate. Aici.

Edited by blindica

"Jucatorii de acum au un potential foarte mare, insă trebuie să se adapteze la ceea ce inseamnă Steaua. Pentru că multi nu stiu ce inseamnă Steaua, un club foarte mare si cu o istorie foarte bogată. Ilie Stan e la echipa nu s-a pus problema ca eu să mă duc antrenor din iarna Aș fi dispus să preiau doar o echipă fară obiectiv, nu vreau să mai repet greselile din trecut", a spus Hagi

interesant este faptul ca multi vorbesc de ceea ce inseamna Steaua , spiritul echipei , traditie , istorie , palmares dar , in momentul in care ajung in interiorul echipei se "caca" pe ei. sunt adusi jucatori "umflati" de patroni si presa pana peste cap , in acelasi timp ei se zbat la retrogradare. echipa nu mai are casa , parca ar fi o adunatura de oameni care se strang sa joace un meci de fotbal , echipa nu se poate numi.

nu stiu de ce si cum se mai poate vorbi despre Steaua cand actuala echipa nu mai este Steaua , nu se mai identifica cu ceea ce a fost odata , pe vremuri aceasta echipa. acolo exista un vierme care mananca din ea sezon de sezon , actiune care se va termina printr-o retrogradare , dezafiliere , faliment etc.

atunci , ma intreb si eu , de ce se mai vorbeste despre Steaua cand acolo exista un asemenea caracter ? tot respectul pentru Hagi , dar vorbeste degeaba.

interesant este faptul ca multi vorbesc de ceea ce inseamna Steaua , spiritul echipei , traditie , istorie , palmares dar , in momentul in care ajung in interiorul echipei se "caca" pe ei. sunt adusi jucatori "umflati" de patroni si presa pana peste cap , in acelasi timp ei se zbat la retrogradare. echipa nu mai are casa , parca ar fi o adunatura de oameni care se strang sa joace un meci de fotbal , echipa nu se poate numi.

nu stiu de ce si cum se mai poate vorbi despre Steaua cand actuala echipa nu mai este Steaua , nu se mai identifica cu ceea ce a fost odata , pe vremuri aceasta echipa. acolo exista un vierme care mananca din ea sezon de sezon , actiune care se va termina printr-o retrogradare , dezafiliere , faliment etc.

atunci , ma intreb si eu , de ce se mai vorbeste despre Steaua cand acolo exista un asemenea caracter ? tot respectul pentru Hagi , dar vorbeste degeaba.

Frate gresesti, nu se vorbeste despre Steaua, se vorbeste despre nea' Jiji, intra pe Sportpunctro si iti garantez ca peste 80% sunt stiri despre Jiji, vreo 10 % despre Steaua, si restu ce mai ramane.... ce mai, ziarul de casa al oierului !!!

asta spun si eu , in momentul de fata Steaua=Becali George , atunci de ce oare mai vorbeste Hagi despre spiritul Stelei , care spirit ?

- Gica mă intreb ce ai mai putea invăța tu din fotbal, mai ales de la baietii acestia care abia incearcă să scoată capul la echipa nationala

- Nu se pune asa problema. La fiecare meci ai ceva de invățat. Vezi un jucator, surprinzi o executie, observi un sistem interesant. Se produce un cumul de atitea situatii incit oricind iți poti alunga niste dubii sau ajungi să te imbogățesti cu o idee, pe care apoi s-o pui in aplicare in munca ta. - Faci in mod constant treaba asta, să urmaresti chestii de amanunt la fiecare partida sau ocazional?

- Uite, de exemplu am fost recent in concediu in Germania, unde am petrecut mult timp si am avut ocazia să vad atent Bundesliga. Toate meciurile! Recunosc că era un campionat pe care nu-l urmaream in mod deosebit. Dar am descoperit acum lucruri interesante la Dortmund, la Monchengladbach si m-a cucerit atmosfera de pe stadioanele de acolo. E un fel de a invăța al unuia care era cu ochii in special pe Real, pe Barcelona, unde am crescut si am jucat.

"Nu vreau ca fi-miu să fie exact ca mine"

- Te mai regasesti in atmosfera vestiarelor de azi?

- Se schimbă freza, camasa, pantalonii, dar la mine nu se schimbă regulile. Eu cred că o persoană care vrea să facă performanță e ambitioasa consideră fotbalul hobby-ul numarul unu, stie să gestioneze inteligent celelalte 22 de ore ale zilei in care nu e la antrenament sau la meci. Nu stiu cu ce freză aș umbla azi ca jucator sau unde mi-aș trage un tatuaj, dar sigur e că aș avea aceleasi principii. N-o să vreau niciodată ca fi-miu să fie ca mine. Doar mi-ar placea să pastreze regulile. Încerc să-l educ si-l las să prindă ce doreste si să facă ce-i mai bine pentru el.

- Cum arată omul Hagi la 47 de ani?

- Un om la casa lui, implinit, responasbil si dornic să scoată ceva din tinerii cu care ne-am angrenat in proiectul Academiei. Și un om care stie exact ce vrea, care are deja perspectiva a ceea ce va face si la 50 de ani, să spunem.

- Și ce va face?

- Am un proiect nou, care sper să arate bine. Nu pot spune deocamdată despre ce e vorba, sintem la inceput de drum, trebuie să dezvolt conceptul propus si-l voi anunta la momentul oportun. Deocamdata ne consolidam cu Academia, sintem cei mai buni de pe piață, cîștigam turnee la toate categoriile de virstă si crestem cu mentalitate de invingatori.

"Îmi trebuie cinci minute să citesc un jucator"

- La o selectie, cit timp iți ia ca să-ți dai seama de potentialul unui pusti?

- Cinci minute! Am criterii foarte clare si important e să-ți sară in ochi cu o calitate. Trebuie doar să stii la ce să te uiti. Apoi, in urmatoarele sase luni ai posibilitatea să-l cunosti, să afli ce-i pe dinauntru. În general, e greu să mă insel in aceste evaluari. Sigur, nu sunt perfect, dar cred că 8 din 10 ii ghicesc repede si corect cam ce le poate pielea. Am darul asta de a vizualiza imediat jucatorii, de a le citi orientarea in spatiu, de a tine minte foarte bine amanunte legate de fiecare. Pai, eu si acum am in cap intimplari si meciuri cu colegii mei de pe la 14 ani! Ă‚sta sunt, un cusurgiu, in sensul că imi place să urmaresc jucatorii, să vad cu ce sunt dotati si ce le lipseste, să analizez si, acolo unde se poate, să ajut pe fiecare pentru a deveni mai bun, mai competitiv.

- Esti in grafic cu predictia ca in maximum zece ani, osatura echipei nationale va veni de la Academie?

- Am in momentul asta un grup de 40 de jucatori foarte buni, din care e imposibil, dar imposibil!, să nu iasă 10 de clasa Dar ii las să vorbească pe teren si le-am explicat si lor ce am invățat eu de la Cruyff: prima pagină a ziarului o faci doar tu, prin rezultate, nu prin vorbe. Fă performanță si prima pagină e a ta!

- Ne dai un nume care să insemne pariul special al lui Hagi pentru urmatorii ani?

- Nu e cazul să intru acum in discutii individuale, fiecare e capabil. Dar imi vine asa, in minte, numele lui Vina care a debutat in Liga secundă la 16 ani.

"Bumba e doar la micul dejun"

- Ce parere ai despre copilul asta, Bumba, care a avut o explozie fantastică in ultimul an?

- A luat doar micul dejun, ca să zic asa! Mai are pină să devină fotbalist mare. sunt multe examene de trecut, va fi din ce in ce mai greu. Cine are talent, razbeste mai usor, dar nu va fi simplu să se mentină la acelasi nivel. Respectul celorlalti il va cîștiga in competitie, trebuie să aibă mare grijă de drumul sau.

- Crezi că "nationala" e inscrisă in momentul asta pe drumul cel bun?

- La intrebarea asta trebuie să raspundă selectionerul. Are puterea de decizie, gindurile sale. E o intrebare periculoasă pentru mine. Sigur, eu am propria viziune, dar Piti tine acum friiele. Prima conditie e insă să avem incredere in echipa nationala in inspiratia antrenorilor, in munca jucatorilor. Oricum, trebuie să fim grijulii cu loturile de juniori, să construim echipe, să inventam fotbalisti.

"Tanase e mai dinamic, mai bine pregatit"

- Cum ar arata in versiunea lui Hagi finala ideală din acest an a Europa League? Steaua contra United, City, Atletico, Valencia?

- Ohoho! E cam greu să te opresti doar la o echipa sunt atitea nume mari venite din Champions League! Acum, cind te gindesti, poate parea imposibilă o asemenea finala dar, pas cu pas, cine stie dacă realitatea nu ne va oferi o surpriză placuta Sigur, o să fie dificil pentru Steaua in "dubla" cu Twente, mai ales că va fi primul meci oficial jucat in 2012. Dar, dacă-mi amintesc bine, cred că si Supercupa Europei pe care am cîștigat-o cu Steaua in '87, contra lui Dinamo Kiev, am luat-o in aceleasi conditii. Deci e dovedit că orgoliul suplineste uneori lipsa meciurilor oficiale.

- Tanase a aratat un inceput de an excelent si la echipa nationala si la Steaua. Un semn bun pentru startul din Europa League!

- Parcă e mai bine pregatit, e mai dinamic, rezistă mai mult. E jucatorul care poate face diferenta dintr-o faza Iar faptul că in tribună vor fi 50.000 de oameni va insemna pentru fiecare un plus, o responsabilitate, iar publicul va avea grijă să impingă echipa de la spate.

"Mi-ar placea să vad un top 100 cu golurile lui Hagi"

- Vei prelua banca tehnică a Viitorului dacă echipa promovează in Liga intii la vara

- Mai vedem ce se intimplă la noi, ce se intimplă la altii si vom decide. Deocamdată trebuie să ne facem treaba bine la club. Dacă vrei să fii cel mai bun, trebuie să-i gasesti pe cei mai buni, iar selectia devine criteriul vital. Au fost doi ani grei pină acum, ne-am pus pe picioare, iar de acum incolo lucrurile ar trebui să fie ceva mai simple. Pentru că dacă ai mecanismul pregatit, el se invirteste mai usor, doar să fii atent să nu comiti greseli, să-ți pastrezi directia.

- Steaua mai e o tentatie pentru tine? Becali a spus că greseala cea mai mare facută la club a fost că s-a certat cu Hagi.

- Da. Și? Eu ce să spun? Bine că si-a dat seama!

- Ce-ai zice, pentru final, de un top 3 al celor mai dragi goluri din cariera ta?

- Nu-mi cere asta! Mi-e imposibil! Dar chiar mi-ar placea să existe un top 100 al celor mai frumoase reusite ale lui Hagi din cele peste 300 din cariera Am dat cu stingul, cu dreptul, cu capul, de la jumatatea terenului, din 30 de metri, din lovitură liberă sau din actiune. Cum să aleg mai intii? Și nici n-am fost eu om de careu! Am marcat cam mult pentru un decar.

"Mă simt slab in politică"

Hagi recunoaste ca de-a lungul ultimilor ani, a fost momit spre politică de multi oameni interesati să-și lege partidele de numele si imaginea lui: "Nu mă pricep la lucrul asta, asa că nu mă bag. Mă simt slab in politica Eu fac doar politica sportului, un segment social care crează ambasadori adevarati pentru Romania. Sigur, imi place să mă implic in proiecte care ajută promovarea țării, asa cum e cel legat de turism".

"Ne place, nu ne place, tara trece printr-un moment greu"

"Regele" nu se sfieste să vorbească despre framintarile sociale din tara aparute la inceputul acestui an: "Se asează anumite lucruri si trebuie să reincepem o Romanie care să performeze. Ne place, nu ne place, asta e adevarul: tara trece printr-un moment greu, iar oamenii sunt de inteles. Cind eram in Italia, in Spania, in anii '90, lumea traia momente asemanatoare. Știu ce inseamna Dar, in timp, lucrurile la ei au luat-o in sus si asa va fi, pină la urma si la noi".

"În Italia, Torje mai are nevoie de timp pentru a se adapta. Și cred că nu-l ajută nici sistemul de la Udinese, nici postul pe care e folosit. El e jucator de banda e prea tinar ca să-l pui in centru" (Gică Hagi)

Cinci meciuri memorabile, dar mai putin popularizate

Mai '85: Dinamo - Sportul 0-5

"Nicolae m-a lovit rau de tot"

E meciul in care Hagi a marcat de patru ori pentru trupa din Regie: "Dinamo era presată de rezultat, iar noi am plecat cu ideea «Hai să mergem să jucam, că n-avem ce pierde!». I-am surprins. Îmi aduc aminte că Alexandru Nicolae m-a lovit rau de tot atunci, mi-a scos singe din muschi. Saracul Bucu era in poarta el le-a incasat pe toate".

Octombrie '85: Sportul - Neuchatel 4-4

"L-am speriat pe Stielike"

Unul dintre duelurile spectaculoase ale trupei din Regie, in Cupa UEFA: "Am avut atunci un duel special cu Stielike, o luptă intre experiență si tinerete. A vrut să mă cam intimideze prin comportament, dar am reusit să-l fac să se teamă el de mine, pină la urmă". Hagi a inscris atunci trei goluri, Sportul a condus la pauză cu 4-2 si a fost la un pas să intoarcă miraculos un 0-3 din tur.

Octombrie '85: Anglia - Romania 1-1

"Trebuia să marchez"

Pe Wembley, in preliminariile pentru CM '86, Hagi a facut un meci fantastic impotriva Albionului: "Am avut două bari si am jucat contra unui portar de legenda precum Shilton. Trebuia insă să marchez macar un gol, cel putin la faza la care al tras in stilp de foarte aproape".

Iunie '90: Romania - Argentina 1-1

"Schimb de tricouri cu Diego"

Provocarea duelului cu Diego Maradona, la CM din Italia: "Un meci special, pe care nu trebuia să-l pierdem ca să trecem pentru prima dată in istorie de faza grupelor la un turneu final mondial. A fost un meci nebun. Cred că am jucat mai bine ca el, am avut parte si de nenumarate faulturi. La final am facut schimb de tricouri cu el. L-am cunoscut apoi mai bine la o partidă la Vigo, in care am evoluat in selectionata stranierilor din Spania: era incredibil cu mingea la picior si avea o viziune rapidă asupra jocului".

Mai '92: Romania - Țara Galilor 5-1

"Nea Ioji mi-a zis să trag cind sunt pe ultimii 30 de metri"

Cea mai reusită repriză din istoria modernă a "nationalei", 5-0 in minutul 34: "Am dat două goluri, suturi de la distanță, asa cum mă invățase nea Ioji Bukossy cind eram mic. Mi-a cultivat această calitate, ca atunci cind sunt in ultimii 30 de metri să trag la poarta De asta, cind eram mai tinar eram si mai egoist. Nu aveam precizia pe care am capatat-o după 25 de ani, dar stiam că trebuie să incerc sutul cit mai mult posibil".

CIFRELE LUI Hagi:

LA NAȚIONALĂ‚

18 ani si 6 luni avea cind a debutat la "natională", pe 10 august 1983, la Oslo, in amicalul Norvegia - Romania 0-0

20 de ani avea cind Mircea Lucescu l-a desemnat pentru prima dată capitanul "nationalei", la meciul Romania - Irlanda de Nord 0-1

65 este numarul banderolelor de capitan purtate in cei 17 ani ca "tricolor"

6 turnee finale: trei CE ('84 Franta, '96 Anglia, 2000 Belgia-Olanda) si trei CM ('90 Italia, '94 SUA, '98 Franta)

125 de selectii, locul doi in topul all-time al "tricolorilor" cu cele mai multe prezente la lot, după D. Munteanu, 134 de selectii

35 de goluri pentru "natională", dintre care 26 in meciuri oficiale

17 meciuri jucate si 3 goluri marcate la cele 6 turnee finale la care a participat

51 este numarul "nationalelor" impotriva carora a jucat

LA CLUBURI

17 ani, 7 luni si 6 zile avea la debutul in Liga 1 (Farul Constanta)

31 de goluri in 30 de meciuri a marcat pentru Sportul din postura de mijlocaș (1985/86)

6 trofee in 4 sezoane a cîștigat cu Steaua (1986-1990)

4.3 milioane de dolari a platit Real Madrid pentru roman in 1990

33 de fotbalisti au jucat si pentru Barca, si pentru Real, Hagi devenind nr. 20 in 1994

19 meciuri in 5 sezoane a pierdut Galatasaray, cu Hagi la timona in campionatul turc (1996-2001)

36 de ani avea cind a devenit selectionerul Romaniei

1 este locul ocupat de Viitorul Constanta, echipa Academiei Hagi, in sezonul actual de Liga 2

Gică Hagi si Gică Popescu au fost invitatii unei emisiuni-eveniment la Dolce Sport. Timp de o oră și jumatate, cei doi au vorbit despre carierele lor fabuloase și au facut cateva afirmații in premiera

"Mă consider norocos, pentru că atunci cand luam titlul de fotbalistul anului eram mai bun ca Hagi, iar asta m-a motivat extraordinar. Era o chestie pur sportiva iar această rivalitate era benefică echipei nationale. În afara terenului, această dispută nu exista", a spus Popescu la emisiunea La Dolce Liga, de la Dolce Sport.

Hagi a dezvaluit că a fost la un pas să redevină coechipier cu Popescu in 1990, după ce același lucru se petrecuse la Steaua, chiar dacă atunci pentru numai cateva luni (1988)."Puteam fi colegi la Real Madrid! Imediat după revolutie eram decarul sub 25 de ani, stangaci, eram vanat de toti, Marseille, Milan, Bayern. În vara lui 1990, semnasem cu Real Madrid, iar presedintele Mendoza a venit la Genova, noi jucam cu Irlanda la CM, si mi-a zis că il ia si pe Popescu, a spus și Hagi la Dolce Sport.Popescu l-a completat: N-am vrut să semnez cu Real Madrid de nebun la cap. Am avut contractul lor in cameră două zile. Mi-am dat seama abia cand am ajuns la Eindhoven ce am refuzat, mă suna Gică de la Madrid, era soare, era cald. Totusi, am crescut enorm la Eindhoven, m-am disciplinat, dar Real Madrid, cand nouă ni se potriveste atat de bine Spania.

Apoi, Gică Hagi a vorbit despre Steaua, unde a jucat din 1987 pană in 1990, câștigand trei titluri, două Cupe ale Romaniei și Supercupa Europei: Eram Steaua, bateam Milan, venea PSV in Ghencea cu Romario si nu trecea mijlocul terenului. Tiki-taka nu a facut-o Barcelona, a facut-o Steaua! Dati meciurile alea de atunci! Vine Iasko de la Cluj, «bai, Gica lasa-mă si pe mine mai usor». I-am dat trei-patru goluri, i-am batut 8-1. I-am zis, «ți-am tras de la 30 de metri, dacă nu le prinzi, ce să-ți fac eu?».

dolce-sport.ro

Sa ne mai descretim fruntile :) Regele s-a apucat de cantat...in felul lui:)

Edited by reason

In ziua de azi, toti lesinatii ajung fotbalisti. Adevaratele valori se pierd din lipsa banilor pentru spaga.

Edited by Ivanski

In ziua de azi, toti lesinatii ajung fotbalisti. Adevaratele valori se pierd din lipsa banilor pentru spaga.

Ai mare dreptate :(.

Hagi:

Am o Dorință. Vreau să debutez un copil la 14 ani in prima ligă

Fostul international Gheorghe Hagi a declarat că in ceea ce priveste modul in care juca atunci cand era fotbalist s-ar compara cu argentinianul Lionel Messi, in timp ce fiul sau Ianis este mai combinativ.

Mediafax: Îți va calca Ianis pe urme?

Gheorghe Hagi: Eee, cum? Îmi doresc să mă depășeasca El este mult mai combinativ decat mine, față de cum eram la varsta lui. Este creativ, cu joc de echipa Eu eram mai egoist. El aduce in joc cu Zidane, eu m-aș compara cu Messi. Ianis le are atat cu piciorul si sta exceptional si la capitolul mental. Are stofă de lider, are rautate in joc. Da mai are de lucrat la capitolul forță, la fizic. Pe la 15, 16 ani imi pot da seama exact unde ii e mai bine să evolueze, ori in tara ori in strainatate.

R: Fetita Kira ce face?

G.H: Ea e cu cartile, citeste extrem de mult. Va ajunge actriță.

R: Care e primul jucator descoperit de tine ca antrenor?

G.H: Mai mult ca sigur că Sanmartean. Este un jucator cum nu sunt multi in tara cu eleganță si rafinament in joc. L-am promovat si la echipa olimpica

R: Ce jucatori vei mai da la nationala

G.H: Veti avea o surpriza.. Alibec va fi selectionat. El si-a dat seama de ce a pierdut in perioada grea a carierei lui. A vazut unde a ajuns Ballotelli din generatia lui si stie unde poate să ajungă si el. Am facut si fac multă muncă de recuperare cu el. Dar trebuie să fie atent cu kilogramele. Se ingrașă parcă si cand respira A slabit 8 kilograme, mai are de slabit incă 1, 2 kilograme. Jucatori ca el mai rar pe la noi. La meciul cu Vasluiul a facut o fază de geniu.

Mai e si Iancu, care va ajunge si el departe. Apoi ai e baiatul lui Petre Marin, care va debuta in curand si el.

R: Ai vreo Dorință anume?

G.H: Da, am o Dorință. Vreau să debutez un copil la 14 ani in prima Liga Am deja pe cineva in vizor.

R: Viitorul?

G.H: Dacă jucam ca in meciul cu Vasluiul avem sanse. Promovam jucatori la fiecare meci. Dar scopul nostru e altul, să scoatem cat mai multi jucatori.

R: Ce zici de nationala

G.H.: Un rezultat bun. Însă adversarii din grupe nu sunt deloc usori. Atat Olanda, Turcia, dar si Ungaria. Piti e deschis la jucatorii cu experiență, dar si la jucatorii tineri. Cum ne-a dus la europene, poate să ne ducă si la mondiale. Vreau să-l sustin in Brazilia, să-mi fac concediul acolo.

Adevarul