Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Gheorghe Hagi ,regele

151 posts in this topic

Long live The King !

Leroy87.jpg

ScanImage003.jpg

Edited by cristian86

Mult respect pentru Gica. A facut treaba buna la Steaua cand a fost antrenor. Este si va ramane o legenda pentru fotbalul romanesc si nu numai.

"O ofertã de la Dinamo sau Rapid m-ar motiva, îi respect pe cei din ªtefan cel Mare, țin la ei dar nu o sã accept dacã mi s-ar propune sã stau pe banca lor. Aș avea și eu o problemã și ei mai ales. Vã pot spune însã cã în trecut am avut o ofertã de la Dinamo pe care am refuzat-o." a încheiat Hagi destul de misterios în direct la Sport.ro

Inca o data, respect Gica ! Unul dintre cei mai mari stelisti !

Edited by cristian014

Apropo sa va luati Gazeta Sporturilor cu DVD'u "Hagi - Volumul I Nationala". E foarte tare. Continutul dureaza 2 ore. Il recomand!

Interviu cu Gica in prosport:

Au fost adversari de care te-ai temut în teren?

Nu m-am temut de nimeni.

Dar împotriva cãrora ți-era greu sã joci?

A, asta s-a mai întâmplat. Întotdeauna era greu sã joc împotriva lui Negrilã și a lui Ungureanu, mai ales când meciurile se disputau la Craiova. Mã avertizau încã de la lot, de la convocãrile echipei naționale. Cum se apropia meciul de la Craiova, îmi ziceau: „Vezi cã-ți facem o primire cum știm noi”. Pe tunel, la Craiova e tunelul acela lung pânã sã ieși pe teren, îmi arãtau crampoanele. „Gicã, ia uite!”, așa îmi ziceau. Erau scunzi, iuți, foarte greu de depãșit. Plus experiența, eu eram mai tânãr, asta se-ntâmpla când jucam la Sportul.

Doar ei doi?

Au mai fost. Era Andrieș de la Bacãu. ªi el se ambiționa foarte tare când jucam contra lui. Þin minte și azi cum îmi zicea cu accentul lui moldovenesc: „Mãi, Hagi, ești la mini acasî, nu mî fași tu pi mini di rușîni!”.

Ce meciuri ai lua cu tine pe o insulã pustie?

Meciuri? Oho, sunt atâtea... Aș lua toate meciurile din America 1994. Meciul cu Anglia, de pe Wembley, din 1985, cu echipa naționalã, când am tras de douã ori în barã... Aveam 20 de ani. Sportul – Internazionale Milano, 1-0 pe fostul „23 August”, în 1984. Supercupa cu Steaua de la Monte Carlo, pe cea cu Galata, câștigatã contra lui Real Madrid. Finala Cupei UEFA cu Galata, din 2000... Chiar și finala de Cupa Campionilor, Steaua – Milan din 1989, pierdutã cu 4-0...

Goluri pe care nu le uiți?

Din sute de goluri... Pe care sã nu le uit? Uite, nu uit primul meu gol dat pe stadionul din Ghencea. Un meci Steaua - Farul în toamna lui 1982. m-amã, ce gol i-am dat lui Iordache! De la vreo 30 de metri, în vinclul opus! Era ultimul minut, a fost golul egalãrii. 2-2 am fãcut atunci pe „Steaua”. La final, la vestiar, a venit nea Mircea Lucescu și mi-a spus cã voi ajunge într-o bunã zi la echipa naționalã. Nea Mircea tocmai fusese numit antrenor la lot, eu nici nu împlinisem 18 ani. Alte goluri... Golul de la Monte Carlo, golurile pe care i le-am dat lui Stelicã în meciurile Steaua – Dinamo... Unul în finala de Cupã de la Brașov, din ‘89, apoi unul pe „Dinamo”, în campionat, în 1990... Golurile cu Turcia și cu Finlanda la naționalã în 1985, în preliminariile pentru Mexic.

Cel contra Columbiei?

A, ãla e „the best”! Am tot povestit de el. Dar, apropo, la un antrenament în zilele dinaintea meciului, i-am dat unul asemãnãtor lui Stelea. Vinclu, de la 50 de metri! Mã tot antrenam, știam cã portarul columbian Cordoba stã ieșit mult din poartã. Dacã ați observat, înainte sã dau golul, am mai avut o încercare, mai din centru, dar atunci Cordoba s-a întins și a apucat sã „ciupeascã” mingea, deviind în corner. Apoi, golurile marcate în Spania de la centrul terenului.

Douã.

Unul pentru Real, altul pentru Barcelona... Sã nu se supere. La Real, într-un meci cu Osasuna, iar la Barça, într-un meci cu Celta Vigo, 4-1, direct din repunerea de la centru. Imediat dupã golul lor am primit pasã și direct de la centru! Pãcat cã era ceațã, nu s-a vãzut așa de bine pe TV... Nici nu știu câte goluri s-au dat direct din repunerea mingii de la centru. Așa, de la mare distanțã, din alergare, e altceva, din repunere, de pe loc, e mult mai greu.

O amintire ineditã, pe final de interviu.

Ineditã? La câte interviuri am dat... A, una din Turcia, de la Galatasaray. Meci de Cupã cu Samsunspor, pe „Ali Sami Yen”. 1-0 pentru ei și ratase Gicã Popescu penalty. Ies la încãlzire, mã menajase, n-am intrat de la început, și mã antrenam cu Fatih Aykel de la noi în spatele porții lor. Portarul de la Samsun, vesel, intrã în dialog cu Fatih Aykel. Îi zic lui Aykel la un moment dat: „Auzi, spune-i sã nu se mai bucure așa, cã intru eu și îi dau gol”. La prima mea atingere de balon, șut de la 25 de metri, gol! Portarului de la Samsun nu-i venea sã creadã! A povestit întâmplarea toatã seara pe la televiziuni și a doua zi prin ziare!

"La un meci la juniori, la Farul, în deschidere, le tot dãdeam mingea printre picioare adversarilor. La un moment dat, ai mei mi-au dat o minge și-au zis sã o bag în sân, sã fie numai a mea, așa eram de egoist!" - Gheorghe Hagi

Pt mine Gica ramane unul dintre cei mai spectaculosi jucatori ai lumii.

Un mare caracter,un mare patriot,un foarte mare stelist.

LA MULTI ANI ,Gica! Sa dea Domnul sa fii fericit .Asa cum eram si noi atunci cand ne vrajeai de cate ori atingeai mingea.

Si nu uita ca noi,stelistii,TE VOM IUBI MEREU!

Edited by danimarcu

La Multi Ani Gheorghe Hagi!!!!Respect pentru totdeauna!!

Am ajuns sa zicem, ca noul Hagi e Nicolita..

La mult ani Gica.

Edited by SteauaB

As sta nopti intregi sa citesc povesti gen cele din interviul de mai sus.

La multi ani Gica Hagi, fara dar si poate cel mai bun fotbalist roman al tuturor timpurilor.

Mandru ca ESTI stelist !

LA MULTI ANI Gheorghe Hagi!

Antrenament la grupa jucãtorilor nãscuți în 1993 la Academia Hagi.

"Regele" stã în tribunã și supervizeazã, unii dintre puști greșesc exercițiul, iar antrenorul grupei respective îi face cu ou și cu oțet. Puștii îl cautã din priviri pe Hagi. Acesta coboarã, însã se duce pe marginea cealaltã a terenului. ªi explicã:

"Eu sînt ca un fel de președinte aici, dacã aș interveni acum peste antrenor, i-aș lua autoritatea și personalitatea. Eu discut înainte de antrenament cu fiecare antrenor al grupei, punem la punct detalii, însã atît".

Eu sînt ca un fel de președinte aici, dacã aș interveni acum peste antrenor, i-aș lua autoritatea și personalitatea.

Asta e una dintre principalele probleme constante ale Stelei, pe care prostia si megalomania lui Becali nu-l lasa sa le priceapa.

Edited by sabin1307

Eu am vrut pe doi ani, cei de la Galatasaray au vrut pe șase luni și nu am cãzut de acord. Interes a existat din ambele pãrți, dar eu am vrut sã rãmân pentru un proiect, nu pentru o perioadã scurtã, cum am mai fãcut-o odatã. Turcii nu s-au supãrat cã i-am refuzat, eu le-am mulțumit cã s-au gândit la mine și a rãmas pe altãdatã. Prioritatea mea este Academia, dar când primești o ofertã de la o echipa mare cum e Galatasaray, nu ai cum sã nu discuți - Gica, la Sport.ro.

Tabel cu ce a facut Hagi pentru Steaua.

Sursa: gsp

Hagi_Steaua.bmp

Maine, REGELE fotbalului Romanesc, Gheorghe Hagi, va implini 45 de ani!

Fostul capitan si selectioner al echipei nationale a Romaniei, Gheorghe Hagi, considerat "Regele" fotbalului romanesc, nascut la 5 februarie 1965, la Sacele, implineste, vineri, 45 de ani. Iata profilul celui mai mare fotbalist pe care probabil Romania l-a avut vreodata.

Hagi, care a fost mezinul familiei, a inceput sa joace fotbal in curte, cu o vezica de porc. Mai tarziu, bunicul sau i-a confectionat o minge din par de cal, apoi, la varsta de sase ani, mama sa i-a daruit o minge din cauciuc.

În luna aprilie a anului 1975, Hagi a pasit pentru prima oara la portile unui club de fotbal, Farul Constanta, unde a fost luat in primire de Iosif Bukossi, primul lui antrenor. La varsta de 11 ani, Gica Hagi evolua in prima competitie, "Cupa Sperantelor", pentru ca in 1978 sa fie legitimat la clubul de pe Litoral.

În 1980, Hagi a fost cooptat in proiectul "Luceafarul" - echipa nationala de juniori - pentru ca doi ani mai tarziu, la varsta de 17 ani, 7 luni si 6 zile, sa debuteze in Divizia A, in partida SC Bacau - Farul Constanta, scor 3-0.

Dupa numai un an, Gica isi facea debutul la echipa nationala, in mandatul lui Mircea Lucescu, intr-o partida cu Norvegia, sustinuta de "tricolori" la Oslo, la 10 august 1983, scor 0-0.

În anul 1983, Hagi a devenit jucatorul echipei Sportul Studentesc, echipa cu care a ocupat locul al doilea la sfarsitul sezonului 1984-1985. Evolutiile sale de exceptie au atras privirea marilor cluburi de atunci, Steaua si Dinamo, oficialii gruparii "ros-albastre" reusind sa ajunga la un acord cu cei de la Sportul Studentesc pentru un imprumut.

La nici jumatate de an, Hagi inscria pentru Steaua unicul gol al Supercupei Europei, de la Monte Carlo, in partida cu Dinamo Kiev, gol ce avea sa fie decisiv in adjudecarea celui de-al doilea trofeu european. La finalul sezonului, Hagi nu a mai revenit in "Regie", asa cum se convenise prin contract, si a ramas la Steaua, de unde in 1990 a plecat la Real Madrid pe o suma de 4 milioane de dolari, record ce avea sa fie doborat, oficial, abia in 2008, prin plecarea lui Ionut Mazilu la Dnepr Dnepropetrovsk.

Palmaresul lui Hagi in primul esalon din Romania totalizeaza 223 meciuri si 141 goluri, trei titluri de campion si trei Cupe ale Romaniei. Gheorghe Hagi a fost de doua ori cel mai bun marcator din campionatul Romaniei, in sezoanele 1984/1985 si 1985/1986.

În perioada petrecuta in Spania, Hagi a evoluat la cele doua mari forte ale Primerei Divizion: Real Madrid (1990-1992, 19 goluri in 64 de meciuri) si FC Barcelona (1994-1996, 7 goluri in 36 de meciuri). Golul de la jumatatea terenului din partida Osasuna - Real Madrid este un moment de varf al lui Hagi in Primera Division. Marele regret al lui Hagi este ca nu si-a trecut in palmares titlul de campion al Spaniei in perioada petrecuta in aceasta tara.

Intrata intr-un con de umbra, cariera lui Gheorghe Hagi a fost "resuscitata" de antrenorul care l-a selectionat si in echipa nationala, Mircea Lucescu. Între Madrid si Barcelona, Hagi a imbracat tricoul Bresciei (1992-1994).

Dupa "era Barcelona", intre 1996 si 2001, Hagi a decis sa treaca Bosforul, in Turcia. Privit cu neincredere, transferul sau la Galatasaray Istanbul s-a dovedit a fi "renasterea" ca fotbalist al lui Hagi. În tricoul "Cim-Bom"-ului, Gica Hagi a jucat 167 de meciuri si a inscris 78 de goluri. În afara acestor cifre, Hagi a adunat patru titluri de campion si doua Cupe ale Turciei, o Cupa UEFA si Supercupa Europei. Galatasaray a fost clubul unde Hagi si-a incheiat cariera.

Hagi a fost recordmanul absolut al echipei nationale: cele mai multe banderole de capitan, cele mai multe selectii si cele mai multe goluri. Seria recordurilor a fost intrerupta de Dorinel Munteanu, care a devenit cel mai selectionat jucator din istorie. Hagi ramane golgeter all-time, cu 35 de goluri. Cu 125 de meciuri la echipa nationala,

Hagi a participat la trei editii ale Campionarului European (1984, 1996 si 2000), precum si la trei editii ale Cupei Mondiale (1990, 1994 si 1998). Dupa editia din 1994 a Cupei Mondiale, Hagi a iesit al patrulea in ancheta anuala a revistei France Football, cea care acorda Balonul de Aur. La finele anului 1999, a fost desemnat fotbalistul roman al secolului, iar pe 24 aprilie 2001, sub titulatura Gala Hagi, i s-a organizat un meci festiv de retragere.

Chiar daca in palmaresul sau de jucator nu figureaza decat trei trofee pe plan international, Hagi a fost unul dintre fotbalistii de varf ai anilor '90. Odata cu incheierea carierei de jucator, Hagi a ales-o pe cea de antrenor, care pana in prezent nu i-a adus, insa, mari realizari.

Imediat dupa retragere, Hagi a devenit antrenor al echipei nationale a Romaniei in anul 2001. Prima echipa, primul esec. Hagi nu a reusit sa califice echipa la Campionatul Mondial din 2002, demisionand dupa barajul cu Slovenia. În 2003, a devenit tehnicianul echipei turce Bursaspor, de unde a demisionat din nou, iar in sezonul 2004-2005 s-a aflat pe banca tehnica a formatiei Galatasaray Istanbul, in momentul numirii sale stadionul Ali Sami Yen fiind arhiplin. Sezonul a fost unul modest, dar a fost salvat pe final prin castigarea Cupei Turciei, de altfel, singurul trofeu din cariera de antrenor a lui Gheorghe Hagi. La scurt timp, el a demisionat de la Galatasaray, nemultumit ca sefii clubului nu i-au adus jucatorii pe care i-ar fi dorit.

Anul 2006 este momentul in care "Regele" s-a intors in fotbalul romanesc. Alegerea sa a fost Poli Timisoara, dar si de aici a plecat dupa scurt timp. Dupa un an de pauza, Hagi s-a intors la Steaua, clubul de la care s-a lansat in fotbalul mare. Mandatul lui Hagi in Ghencea a durat mai putin de trei luni, timp in care a calificat echipa in grupele Ligii Campionilor. A demisionat de la Steaua in septembrie 2007, dupa infrangerea de la Praga, cu Slavia, motivul fiind conflictul cu finantatorul Gigi Becali, care l-a acuzat permanent pentru jocul slab si pentru folosirea altor jucatori decat cei pe care el dorea sa-i impuna in primul 11. De atunci, Hagi s-a retras din prim-planul fotbalistic, fiind in acest moment fara angajament.

Fostul international roman a infiintat o Academie de fotbal care ii poarta numele la Constanta, in care va investi aproximativ 10 milioane de euro.

Sursa: Mediafax